Zprávy

Mero zprovozní v Nelahozevsi další dva obří zásobníky ropy

Další dvě obří nádrže pro strategické zásoby ropy uvede společnost MERO ČR do provozu příští středu v areálu Centrálního tankoviště ropy v Nelahozevsi. Celková skladovací kapacita CTR se tak zvýší z 1,3 milionu metrů krychlových ropy na 1,55 milionu metrů krychlových. Dva nové zásobníky ropy, které se stavěly více než dva roky, budou mít každý kapacitu 125.000 metrů krychlových. V areálu tak bude k dispozici pro strategické zásoby ropy České republiky celkem 12 obřích zásobníků, z toho šest nádrží o kapacitě 100.000 metrů krychlových a dalších šest nádrží o kapacitě 125.000 metrů krychlových, jež jsou největší svého druhu na světě.

Společnost Mero ČR je vlastník a provozovatel české části ropovodu Družba a celého ropovodu Inglostadt, je jediným přepravcem ropy do Česka. Vlastníkem a jediným akcionářem je stát.

Aktuálně: Na mýtném se příští rok vybere méně, stát prodělá

Stát příští rok vybere na mýtném podle návrhu rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury 3,8 miliardy korun, což je o miliardu nižší částka, než s jakou počítá letos. Náklady na provoz systému naopak prudce stoupnou; stát tak místo zisku bude muset provoz systému dotovat. Uvedl to server Aktuálně.cz. Šéf fondu Gustáv Slamečka tvrdí, že roční výdaje na mýtný systém se mají zvýšit, protože se předpokládá rozšíření systému a nákladů na telematiku.

Experti oslovení Aktuálně.cz označují situaci, kdy je nutné na mýtný systém doplácet, za nesmyslnou. "U nás všechny peníze spolkne systém, který je vybírá. To je koncepčně naprostý nesmysl," řekl ředitel poradenské firmy Mott&MacDonald Jiří Petrák. Ivo Rýc ze společnosti Econsult uvedl, že nezná v Evropě případ, kdy stát na mýto doplácí. Mýtné se v ČR vybírá od ledna 2007, za první rok se vybralo 5,57 miliardy korun.

Čunek se s Kratinou nedohodl na zastavení rušení poboček

Ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek na čtvrtečním podvečerním jednání nepřesvědčil generálního ředitele České pošty Karla Kratinu, aby zastavil proces rušení poboček v malých obcích. Kratina pouze připustil, že seznam 178 poboček se může zúžit. Obě strany se naopak dohodly na větší osvětě mezi dotčenými starosty. Pošta se podle Čunka nemůže chovat jako čistě komerční subjekt, nýbrž by měla přelévat zisk z úspěšných poboček do méně úspěšných. Čunek vyjádřil naději, že pro své argumenty najde pochopení u ministra vnitra Ivana Langera, který je Kratinovým nadřízeným. "V případě, že by ten proces byl zastaven, tak by mě museli propustit, protože bych byl špatný hospodář," reagoval Kratina. Prioritou je podle Kratiny přesvědčit starosty, že mobilní pošta, která má nahradit kamenné pobočky, je kvalitní službou. Plán na zrušení 178 poboček zveřejnila pošta minulý týden. Ztráty z jejich provozu mají ročně dosahovat 32 milionů korun. Plán se setkal s nevolí starostů. Záměrem se bude zabývat i Český telekomunikační úřad.

Ježek: Ministerstvo financí poslalo do Národní knihovny kontrolu

Ministerstvo financí zahájilo ve čtvrtek finanční kontrolu v Národní knihovně. Kontrola se zabývá užitím veřejných prostředků na architektonickou soutěž na návrh nové budovy Národní knihovny. V rádiu Impuls to uvedl ředitel NK Vlastimil Ježek. Podle ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) Ježek při organizaci soutěže na novou budovu chyboval, a stát tak přišel o 24 milionů korun. Oznámení o tom, že ve čtvrtek začíná kontrola, dostali pracovníci NK ve středu odpoledne. "Je to nestandardní postup," řekl Ježek.

Antimonopolní úřad zveřejnil stanovisko Evropské komise k Národní knihovně

Antimonopolní úřad zvřejnil celé znění stanoviska Evropské komise k soutěži o návrh nové budovy Národní knihovny. Stanovisko EK říká především to, že knihovna neměla vypsat architektonickou soutěž o návrh, ale zadat veřejnou zakázku. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže přitom dříve výjimku, kterou se Národní knihovna snažila uplatnit, uznal. Na základě stanoviska Evropské komise český antimonopolní úřad knihovně doporučil zrušení původní soutěže. Problémy kolem soutěže na novou budovu Národní knihovny budou zřejmě podle informací ČTK stát křeslo ředitele knihovny Vlastimila Ježka. Ministerstvo kultury zatím jeho odvolání vyvrací, sám ministr Václav Jehlička už ale naznačil, že je to jedna z možností.

Evropě to osladíme, vzkazuje vládní spot před předsednictvím v EU

Evropě to osladíme - to je heslo informační kampaně před českým předsednictvím v příštím roce, kterou v Praze zahájila vláda. Premiér Mirek Topolánek uvedl, že toto dvojsmyslné heslo by mělo být chápáno především v pozitivním smyslu. Heslo se objevuje ve spotu, v němž hraje sedm osobností. Ty se podle vlády staly tvářemi předsednictví. Jsou to architektka Eva Jiřičná, primabalerína Darja Klimentová, vědec Antonín Holý, modelka Tereza Maxová, hokejista Jaromír Jágr, fotbalista Petr Čech a dirigent Libor Pešek. Kampaň nese název Tváře českého předsednictví a záměrem vlády bylo vzbudit zájem o předsedání v EU. Kampaň je postavena na vtipném příběhu, v němž hraje svoji roli také kostka cukru, která je českým vynálezem. V rámci kampaně se po Česku od pátku objeví billboardy.

Poslanci navrhují i volný prodej cigaret a alkoholu a konec pokut za kouření

Neomezený prodej alkoholu a cigaret, nulové sankce za porušení zákazu kouření a další radikální změny obsahují podle poslance Borise Šťastného (ODS) návrhy, kterými se bude příští týden zabývat hospodářský výbor sněmovny. Návrhy se ve výboru objevily v rámci projednávání takzvaného protikuřáckého zákona. "Někdo tam vynechal větičku, že alkohol a cigarety se mohou prodávat pouze na místech k tomu určených," řekl Šťastný ČTK. Pokud by výbor takovou úpravu schválil, znamenalo by to podle poslance, že bude možné prodávat cigarety a alkohol všude. Současný zákon a příslušné vyhlášky jasně vymezují místa, kde smí prodejce alkohol a cigarety nabízet. "Povede to k nekontrolovatelnému prodeji těchto výrobků, včetně pašovaného, nekolkovaného a podomácku vyrobeného zboží. Z pohledu předkladatele děs," komentoval Šťastný důsledky návrhu. Ve výboru podle něj padl i návrh zrušit sankce pro provozovatele, který umožní kouření v místě, kde je zakázáno. Šťastný již dříve upozornil na to, že schválení návrhů, které se objevily v hospodářskému výboru, by umožnilo kouření na úřadech, na zastávkách, ve vlacích či v pilotních kabinách letadel. Na zastávkách si dnes lidé zapálit nesmějí. Ve vlacích mohou dráhy vyhradit některé vagony kuřákům, v praxi je ale velká většina souprav nekuřácká. Podle jednoho z návrhů, který je v hospodářském výboru, by ale dráhy nově měly přímo povinnost nějaké vagony pro kuřáky vyhradit.

Premiér Topolánek: Nejlepší kampaní pro radar byl konflikt v Jižní Osetii

Nejlepší kampaní na umístění radaru amerického protiraketového deštníku v České republice byl podle premiéra Mirka Topolánka nedávný ostrý konflikt mezi Ruskem a Gruzií v Jižní Osetii. Česká oficiální místa se dosud držela amerického vysvětlení, že radar a také silo s deseti antiraketami plánované v Polsku s Ruskem nesouvisí. Systém má být podle oficiálních slov především obranou proti střelám ze států jako je Írán. Vznik základny ale stále odmítá okolo dvou třetin českých občanů.

Vlček: Nový kamerový systém ve sněmovně "šmírovat" nebude

Obavy některých poslanců z toho, že nový kamerový systém ve sněmovně naruší jejich soukromí, jsou podle předsedy dolní komory Miloslava Vlčka (ČSSD) liché. Podobný kamerový systém, jaký má mít od ledna česká sněmovna, je navíc podle Vlčka běžný ve většině evropských parlamentů. Předseda sněmovny to uvedl v tiskovém prohlášení.

Z jednací síně sněmovny by od začátku příštího roku měly zmizet kamery televizních štábů, které nahradí pět až šest pevných kamer. Budou zabírat dění uvnitř sálu a přenášet ho ven, odkud si ho budou moci jednotlivé televize přebírat. Někteří poslanci se obávají toho, že nové kamery s digitálním zoomem budou "šmírovat", co píšou na mobilním telefonu nebo na počítači. Vlček ale tvrdí, že obavy poslanců ze ztráty soukromí a "špiclování" nejsou na místě.O tom, jak budou kamery nastaveny, budou poslanci podle Vlčka teprve jednat. Výměna kamerového systému má podle Vlčka umožnit, aby si každá televizní stanice za stejných podmínek odebírala jakékoliv záběry ze sněmovního kamerového systému. Ten by nepřetržitě zaznamenával dění v jednacím sále. Jednotlivé televize by již přímý přenos nepořizovaly. Někteří poslanci přiznávají, že důvodem k instalaci nového systému je i to, aby televizní kameramani nemohli zabírat detaily z poslaneckých lavic.

ČSSD: Lidé v krajských volbách řeknou, zda chtějí vládu Topolánka

Na tiskové konferenci k zahájení volební kampaně pro krajské a senátní volby to řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Jeho strana se chce ve v kampani zaměřit hlavně na zdravotnictví, odmítá privatizaci krajských nemocnic. ČSSD dosud nikdy neměla v žádném kraji hejtmana, v tomto volebním období je jen v několika koalicích. Hejtmani ODS naopak řídí kromě Jihomoravského všechny kraje. Paroubek už dříve uvedl, že cílem jeho strany je letošní volby vyhrát. Cílem je rozbití monopolu ODS nejen v krajích, ale i v Senátu, uvedl šéf ČSSD

Odbory možná uspořádají generální stávku proti zákoníku práce

Odbory chystají vlnu protestů proti plánované novele zákoníku práce, kterou připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí. Novela je podle nich pro zaměstnance nevýhodná. V případě, že vláda nepřistoupí na žádné odboráři navrhované úpravy legislativy, nevylučují ani generální stávku. Místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů Marcela Kubínková ČTK řekla, že se odboráři o svém dalším konkrétním postupu rozhodnou po říjnové tripartitě.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas již dříve uvedl, že chystaná novela zákona má sice směřovat k "více liberálnímu a flexibilnímu trhu práce", přesto ale nehrozí, že by zaměstnanci neměli dostatečnou ochranu. "Navrhované znění je velice liberální na úkor zaměstnance, nezajišťuje mu dostatečnou ochranu v pracovněprávních vztazích," míní Kubínková. Odborářům zejména vadí, že chystaná novela výrazně zvyšuje význam soudů pro pracovněprávní vztahy. Používá prý totiž řadu "velmi pružných a vágních" pojmů, jejichž výklad v konkrétních případech může přinést pouze soud. To je podle Kubínkové nevýhodné pro zaměstnance, kteří se obávají dlouhých dob, po něž soudy rozhodují, a proto se obvykle se zaměstnavateli nesoudí.

Zástupci podnikatelů ohlášenou vlnu protestů odborů proti připravované novele zákoníku práce odmítají. "Protože dosud nebyly konkretizovány všechny chystané změny v novele zákoníku práce a tudíž tedy není známa ani konečná podoba předpisu, považuje Hospodářská komora ČR hrozbu odborů za ryze účelovou a za politické gesto v atmosféře blížících se krajských a senátních voleb," uvedl prezident komory Petr Kužel. "Informace odborů o chystaných protestních akcích či generální stávce je účelové a politickým taktizováním," doplnil mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn.

Výbor: Urbanová je stíhána neoprávněně, jde o zastrašování

Marcela Urbanová, která byla klíčovou svědkyní v údajné korupční kauze vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka, je podle Výboru na obranu Marcely Urbanové stíhána neoprávněně. Novinářům to řekl publicista a jeden ze zakládajících členů výboru Petr Uhl. Další ze zakladatelů výboru, novinář Jan Schneider, řekl, že jde o snahu zastrašit případné svědky proti mocným. Podle prohlášení výboru její případ vzbuzuje podezření, že je stíhána "v zájmu vlády".

Výbor na obranu Marcely Urbanové, který vznikl před několika dny, chce Urbanovou podporovat a zveřejňovat všechny dostupné informace o její trestní věci a všech případech souvisejících s kauzou Čunek. Dalšími zakladateli VOMU jsou politologové Rudolf Kučera a Jiří Pehe či bývalý senátor za KDU-ČSL Zdeněk Bárta. "Já se domnívám, že jde o snahu zastrašit kohokoli, aby vypovídal proti mocným," řekl o stíhání Urbanové Schneider.

Policisté v červnu obvinili Urbanovou z trestného činu křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku. Podle kriminalistů totiž bývalá Čunkova sekretářka policii lhala o okolnostech, za jakých podle ní Čunek jako vsetínský starosta přijal v roce 2002 údajný půlmilionový úplatek. Podle žalobců "úmyslně uváděla nepravdy". Nyní jí hrozí až desetiletý trest vězení.

Archelogové našli u Mašovic další sošku; Hedvika má sestru Johanu

Vědci objevili v archeologické lokalitě Mašovice u Znojma torzo plastiky ženy vytvořené před asi 7000 lety. Je to druhý obdobný nález v této oblasti. Loni v ní našli torzo plastiky ženy, které dali jméno Mašovická Hedvika. Nyní má historicky velmi cenná skulptura menší sestru - Mašovickou Johanku. "Jména jsme jim vybrali podle toho, co bylo v den nálezu uvedeno v kalendáři. Přestože sošky spadají do stejného období, každá je jiná a každá je výjimečná," řekl archeolog Zdeněk Čižmář, který vede mašovický výzkum.

Sošky vytvořili lidé kultury s moravskou malovanou keramikou. Obě skulptury byly patrně modlami symbolizujícími život a plodnost. Spodní polovinu Hedviky se podařilo najít loni v létě. Mimořádná je svojí velikostí. Původně měřila půl metru. Hedvika je nejstarší největší plastikou nalezenou ve střední Evropě. Johanku nalezli před několika dny, dříve měřila sice jen 35 centimetrů, rozhodně ale z vědeckého hlediska není kvůli tomu méně zajímavá. Soška Johanky byla rozlomená na čtyři kusy asi 200 metrů od místa nálezu Hedviky. Ze střepů archeologové slepili tělo, nohy zatím nenašli. "Má realisticky ztvárněný obličej. Zajímavostí jsou výrazné uši s otvory, dobře patrné jsou ruce, hrudník i klín. Navíc Johanka byla celá bílá," uvedl Čižmář. Johanka byla potřena smolným nátěrem, na který její tvůrce nanesl bílou barvu.

Dirigentem rozhlasových symfoniků se stal Jan Kučera

Dirigentem Symfonického orchestru Českého rozhlasu bude od nadcházející sezony jednatřicetiletý Jan Kučera. S rozhlasovými symfoniky vystupoval již od roku 2002 jako asistent šéfdirigenta Vladimíra Válka. SOČR zahájí svou 82. sezonu příští pondělí 8. září, kdy pod Válkovou taktovkou přednese Poločas a Smyčcový kvartet s orchestrem od Bohuslava Martinů a Třetí symfonii Johannese Brahmse. Publikum uvidí Kučeru se symfoniky až na vánočním koncertu 15. prosince. Loni v říjnu s nimi například úspěšně vystoupil s Dvořákovou Novosvětskou symfonií v Musikvereinu ve Vídni. Letos v červnu se v rámci devátého japonského turné rozhlasových symfoniků představil i tamnímu publiku.

Zpěvák Dalibor Janda obnovil kapelu Prototyp a vyráží na turné

Zpěvák, skladatel a kytarista Dalibor Janda, který v březnu oslavil 55. narozeniny, vyrazí na turné. 0dstartuje 18. září v Hradci Králové a skončí 17. prosince v Plzni. Zpěvák s obnovenou kapelou Prototyp odehraje 12 koncertů v krajských městech Čech, Moravy a Slovenska. Vrcholem turné bude koncert v pražské Lucerně. Dalibor Janda patřil ve druhé polovině 80. let k hvězdám české populární hudby. Třikrát za sebou se stal Zlatým slavíkem (1986 až 1988) a svým nakřáplým hlasem a písničkami s lehce zapamatovatelnými melodiemi, jako například Hurikán, Kde jsi nebo Žít jako kaskadér, dobýval mnohá dívčí srdce.

Historická Avia se z Belgie vrátí na palubě jiného letounu

Historický jednoplošník Avia BH 5, který v červenci spolu s dalším veteránem přeletěl z Prahy do Bruselu, se v pátek z Belgie vrátí do Česka na palubě jiného letadla. Zpět do ČR se přepraví díky pomoci belgické armády, která nabídla zdarma svůj dopravní letoun Herkules. ČTK to řekl Milan Mikulecký z Historické letky republiky Československé. V Belgii se veterán zdržel kvůli poruše vozidla, které ho mělo převézt zpátky do Česka. "Konstrukčně 85 let starý letoun cestu vydržel, čtyři roky starý VW Transporter ne," uvedli letečtí nadšenci na svých webových stránkách. Avia BH 5 se na druhou stranu podle Mikuleckého i díky tomu mohla minulý čtvrtek představit na největším leteckém dni v Belgii na základně v Koksijde.

Historická letadla z 20. let Avia BH 5 a Avia BH 1 koncem července odstartovala z letiště v pražských Letňanech, aby po 85 letech znovu proletěla trasu závodu o cenu belgického krále. V roce 1923 se jí zúčastnil právě letoun BH 5, jehož přesnou repliku s původním pětiválcovým motorem pilotoval právě Mikulecký. Oproti původní trase, kterou v roce 1923 absolvoval Zdeněk Lhota a z rukou belgického krále a nadšeného letce Alberta I. pak převzal první cenu, byla ta letošní delší o zhruba 280 kilometrů. Cesta obou letounům trvala čtyři dny.

Lední medvědi Bill a Tom zůstanou v Brně kvůli velkému zájmu déle

Lední medvědi Bill a Tom jsou pro brněnskou zoo takové hvězdy, že si je zahrada ponechá o rok déle, než původně předpokládala. Zájem o medvědy je nebývalý. Zoo Brno letos díky Billovi a Tomovi dosáhla nejlepší návštěvnosti ve své postkomunistické historii. O brněnské lední medvědy má zatím zájem šest zoologických zahrad z celého světa. Chovatelé předpokládají, že po odjezdu Billa a Toma se k jejich matce vrátí její druh Umca, který je v pražské zoo.

Ostravar bude vařit fotbalové pivo, vyberou si ho fanoušci

Pivovar Ostravar ze společnosti Pivovary Staropramen bude brzy vařit nové pivo. Výběr chuti, sílu, název i obal budou přitom vybírat fotbaloví fanoušci. Řekl to manažer značky Ostravar Pavel Barvík. Podle zástupců pivovaru jde v Česku o ojedinělý projekt. S podobným nápadem před časem přišli například v německé fotbalové lize fanoušci klubu Werder Brémy. "Hledali jsme dlouho způsob, jak zpestřit nabídku. Došli jsme k tomu, bychom mohli přinést pivní speciál, kteří si lidé vytvoří sami. Rádi bychom dali možnost všem fotbalovým fandům, aby se s námi podíleli na něčem, co v této zemi žádný klub nemá - své pivo, které si sami fanoušci vytvoří," uvedl Barvík. S projektem Naše fotbalové pivo se budou moci setkat během září fanoušci klubu a milovníci ostravského piva v obchodních centrech a ve vybrané síti hospod v Ostravě, Havířově a Karviné.

Na disciplínu jsem zvyklý z Německa, říká fotbalista Jarolín

Přísnější disciplína, která podle zákulisních informací zavládla uvnitř fotbalové reprezentace za trenéra Petra Rady, nedělá záložníkovi Davidu Jarolímovi problémy. Jak se hráč Hamburku svěřil novinářům, na podobný režim je zvyklý z německých klubů. Jarolím se připojil k hráčům, kteří v minulých dnech naznačili, že nový kouč hodně dbá na přesnost. "Pro mě to je ale samozřejmost, v Německu to je obvyklé takřka všude. Když se řekne v osm, tak to musí platit," vyprávěl fotbalista, který má zkušenosti už s celou řadou trenérů.

Na reprezentační sraz málem Jarolím dorazil ze Španělska, protože po něm toužil Racing Santander, ale při svých námluvách klub neuspěl. "Přestup jsem samozřejmě zvažoval, ale nakonec jsem rád, že jsem zůstal a že mě klub nehodlal pustit. Daří se nám, vládne tam fotbalová pohoda, nic mi tam nechybí. Ale do budoucna se samozřejmě ničemu nebráním. Zrovna španělská liga by mě hodně lákala," prohlásil Jarolím, jenž od léta navléká v hamburském klubu kapitánskou pásku.

Fenin věří, že v Turecku ožije duch stříbrné dvacítky

Vůbec poprvé ve své už dost barvité kariéře nahlíží do fotbalové reprezentace do jednadvaceti let Martin Fenin. Ale útočník bundesligového Frankfurtu, který "lvíčatům" přišel pomoci před klíčovým zápasem evropské kvalifikace v Turecku ze seniorského áčka, se vůbec neocitl v neznámém prostředí. V jednadvacítce se setkal s většinou spoluhráčů z úspěšného celku, který na loňském mistrovství světa do dvaceti let v Kanadě přivezl senzační stříbro. A Fenin věří, že vítězný duch mladíky dovede k úspěchu i v sobotu v Turecku. Fenin má týmu pomoci v důležitém duelu v Turecku, v němž si mladíci mohou zajistit postup do listopadové baráže. Na Fenina trenér Jiří Kotrba hodně spoléhá, útočník má přispět svými zkušenostmi.

Žižkov, Příbram a Mladá Boleslav v poháru končí již ve 2. kole

Fotbalisté Žižkova, Mladé Boleslavi a Příbrami se s Pohárem Českomoravského fotbalového svazu rozloučili už ve druhém kole prohrami na hřištích týmů, které hrají o dvě soutěže níže. Jablonec se zachránil před podobnou ostudou až při penaltovém rozstřelu. Viktoria Žižkov prohrála v pražském derby na Vyšehradě 1:2, Mladá Boleslav sice v Hlavici dotáhla dvoubrankovou ztrátu, ale v souboji s nováčkem ČFL neuspěla při střelbě penalt. Stejně dopadla Příbram po remíze 2:2 na hřišti Sezimova Ústí. Velmi se na postup nadřeli fotbalisté Jablonce, když v Letohradě vyhráli až na pokutové kopy. Sparta v roli obhájce trofeje vykročila do soutěže výhrou 3:0 na půdě třetiligového nováčka z Dvora Králové. Slavia si snadno poradila s divizním Rakovníkem, kde zvítězila 7:0.

Vedení fotbalistů Viktorie Žižkov odvolalo trenéra Grigu

Fotbalisty Viktorie Žižkov už nevede slovenský kouč Stanislav Griga. Po sérii neúspěšných výsledků ho dnes představenstvo klubu odvolalo z funkce. Vedením týmu byl dočasně pověřen asistent Boris Kočí. Podle médií je hlavním adeptem na uvolněný post bývalý trenér Příbrami, Liberce a Slavie Josef Csaplár, současný hráčský skaut anglického Evertonu.

Špotáková věří, že v domácím prostředí najde novou energii

Oštěpařka Barbora Špotáková chce v pátek v rodném Jablonci nad Nisou ukázat, že ještě neztratila zlatou olympijskou formu. Na úterním mítinku v Lausanne skončila čtvrtá hodem 62,24 metru, v domácím prostředí myslí na o poznání lepší výkon. Jabloneckého oštěpu se zúčastní deset olympijských finalistek včetně dalších dvou medailistek z Pekingu, Rusky Marie Abakumovové a Němky Christiny Obergföllové. "Budu se chtít ukázat v co nejlepším světle, zlepšit si reputaci po Lausanne a hlavně se předvést mezi svými známými a fanoušky," řekla evropská rekordmanka.

Lyžař Bauer nakonec bude obhajovat triumf na Tour de Ski

Český lyžař Lukáš Bauer navzdory původním plánům bude obhajovat svůj loňský triumf na prestižním seriálu Tour de Ski. Bauer zároveň představil svůj upravený program pro příští sezonu. Hlavním cílem pro něj zůstává medailový úspěch na mistrovství světa v Liberci. Přípravě na vrcholy příštích let původně podřídil celý program, místo Tour de Ski si raději naplánoval testování olympijských tratí ve Vancouveru. "Tour jsme po loňském roce plném zmatků chtěli vynechat a raději testovat, pak ale ve Vancouveru vypadl jeden distanční závod. Tím to pro mne ztrácí na významu, a tak Tour nakonec pojedu, bude to takový druhý vrchol," popsal Bauer. Jeho úvahy ovlivnila i úprava pravidel mezinárodní federace FIS, která by měla umožnit jednoznačný výklad výsledků stíhacích závodů. Právě nejednoznačný výklad pravidel mu vloni vzal dvě vítězství. Protest českého svazu federace FIS zamítla. Loňské zmatky by se neměly opakovat. "Dočetl jsem se, že FIS konečně nastavila pravidla jen pro jeden výklad, tedy že první je skutečně ten, který dojede první do cíle. Tak snad to bude fungovat," usmál se Bauer. Obhajoba triumfu v Tour de Ski však pro vítěze Světového poháru není hlavním cílem. "Jednoznačnou prioritou je mistrovství světa. Rád bych na něm získal aspoň jednu medaili v individuálním závodě, navíc se chceme pokusit o podobný úspěch i se štafetou," řekl ČTK Bauer.

Počasí

V pátek má být v Čechách zpočátku ještě oblačno, místy déšť, později se má vyjasňovat. Na Moravě a ve Slezsku bude polojasno, jen ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 23 až 27 stupňů Celsia.