Zprávy

První peníze z USA pro českou vědu by mohly přijít koncem září

První peníze z USA na podporu české vědy by mohly do České republiky přijít do konce září, řekl ČTK Vladimír Mařík z Českého vysokého učení technického (ČVUT). Američtí odborníci se nyní rozhodují, zda podpoří některý z osmi českých konkrétních projektů. Podporu vědy slíbili Američané české vládě za souhlas s umístěním protiraketového radaru ve vojenském prostoru Brdy. Mařík vede tým mapující vhodné vědecké projekty, které by mohly zajímat Američany. První náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar odjel do USA jednat mimo jiné právě o financování české vědy a výzkumu. Za oceánem zahájí takzvaný strategický dialog, který má Česku zajistit výhodnější pozici. Podle Maříka je nyní v užším výběru osm projektů v osmi oblastech jako jsou nanomateriály, robotika, laserová technika, radiolokační technika, medicína a speciální krystaly. Předložily je Akademie věd ČR, vysoké školy i soukromé firmy, dodal Mařík. Který uspěje, by podle něj mělo být jasné nejpozději koncem tohoto měsíce. Celkem americká a česká strana navrhly 24 vědeckých témat, například medicínu navrhli Češi. V květnu bylo v Česku vytipováno přes sto různých vědeckých pracovišť.

Česko-americkou kooperaci ve vědě a výzkumu předpokládá také jedna z doprovodných smluv k hlavní dohodě o umístění radarové základny na českém území. Česká republika a Spojené státy uzavřely hlavní dohodu o radarové základně v červenci, nyní ji ještě musí schválit parlament, což je nejisté, protože vláda zatím pro to nemá dost hlasů. Souhlas poslanců a senátorů je přitom nutným předpokladem pro stavbu radaru.

Socialisté odmítají americký projekt protiraketové obrany

Čeští a polští sociální demokraté podepsali v úterý v Ostravě společné prohlášení, v němž odmítli dvoustranné smlouvy o začlenění obou zemí do amerického projektu protiraketové obrany, které s americkou vládou uzavřela česká a polská vláda. Předseda ČSSD Jiří Paroubek a jeho polský protějšek, předseda Aliance demokratické levice (SLD) Grzegorz Napieralski, zároveň podepsali memorandum o vzájemné spolupráci obou stran. Součástí amerického systému protiraketové obrany ve střední Evropě má být radar v Česku; smlouvu o jeho umístění česká a americká strana podepsaly v červenci. Smlouva o výstavbě americké protiraketové základny v Polsku byla podepsána v srpnu, v Polsku má být umístěno deset protiraketových střel. "ČSSD a SLD se obávají, že prvky protiraketové obrany na českém a polském území přispějí k nežádoucímu návratu bipolárního dělení světa a studené války," uvedli předsedové stran ve společném prohlášení. Obě strany vyzvaly vlády svých zemí k odpovědnému přístupu a celonárodním debatám nad vyjednávanými smlouvami.

Premiér: Máme obavy z napodobování konfliktu v Osetii i v Moldavsku

Evropská unie i česká vláda má obavy z napodobování řešení konfliktu mezi Ruskem a Gruzií kvůli Jižní Osetii a Abcházii, jejichž nezávislost Rusko minulý týden uznalo. Premiér Mirek Topolánek to řekl na pondělní tiskové konferenci s moldavskou předsedkyní vlády Zinaidou Greceaniiovou. Moldavsko se potýká se separatistickými snahami oblasti Podněstří. Topolánek i Greceaniiová ale věří v mírové řešení situace v Moldavsku. Šancí pro oba moldavské břehy Dněstru je podle Topolánka spolupráce s EU a integrace do EU. Rozvoji Moldavska by měla pomoct i Česká republika, která tuto zemi zařadila mezi osm států, v nichž chce prioritně napomáhat rozvoji a podpoře občanské společnosti. V této souvislosti podepsali Topolánek a Greceaniiová protokol o změně dohody o ochraně vzájemných investic. Obchodní výměna mezi Českem a Moldavskem v posledních letech roste. Například loni se podle údajů Českého statistického úřadu zvýšila z 33,8 milionu eur v roce 2006 na 45,4 milionu eur, přičemž bilance vzájemného obchodu skončila z pohledu Česka přebytkem 19,4 milionu eur. Největším českým exportérem do Moldavska je Škoda Auto.

Firmy: Spory kvůli Gruzii se na odbytu do Ruska zatím neprojevily

Nynější spory Evropské unie s Ruskem kvůli situaci v Gruzii se zatím neprojevily na odbytu českých firem na ruském trhu. Vyplývá to z vyjádření podnikatelských svazů, podle kterých by pokles zájmu o české výrobky mohl nastat v dlouhodobější perspektivě. Volají proto po politickém řešení. Konflikt však prý již významně působí na české investice v Gruzii. "Dosud nejsou signály, že by se současné spory mezi EU a Ruskem projevily na obchodování českých firem v Ruské federaci," řekl ČTK mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn. Pro tuzemské exportéry je ruský trh nejdůležitějším odbytištěm mimo země EU. Jistý pokles zájmu o české zejména strojírenské výrobky ze strany ruských odběratelů by se však mohl projevit v dlouhodobější perspektivě, pokud by vzájemné vztahy nebyly pěstovány na vysoké politické úrovni, dodal. Konflikt ovlivňuje v první řadě investice českých firem do Gruzie, které jsou v mnohých případech skutečně významné a v tuto chvíli je jejich stav a budoucnost velmi nejistá, upozornil předseda Národního výboru Mezinárodní obchodní komory v ČR Jaromír Drábek. Připomněl, že české firmy mají nasmlouvané velké kontrakty v mnoha regionech Ruska. "Věřím proto, že situace bude řešena po politické linii, nikoli v ekonomické rovině," podotkl.

Techo: V Gruzii budeme nadále podnikat a uvažujeme o stavbě závodu

Válečný konflikt v Gruzii nezměnil plány nábytkářské společnosti Techo uchytit se na tamním trhu a případně v Gruzii vybudovat i montážní závod. ČTK o tom informoval ředitel pro strategický rozvoj společnosti Techo Jan Petrák. Techo po utichnutí zbraní opět vysílá do Gruzie tým svých pracovníků, kteří dokončí rozpracovanou část zakázky pro gruzínskou banku Bank of Georgia, a bude pokračovat v dalších obchodních aktivitách. "Firma v Gruzii i nadále uvažuje o otevření montážního závodu. V současné situaci není pravděpodobné, že by Techo investovalo do většího výrobního závodu, ale menší montážní závod nevylučuje," stojí v tiskové zprávě společnosti Techo. Menší montážní závody by podle Petráka mohly vzniknout i na Ukrajině a v Rumunsku.

Martin Bursík: Pokud by zelené vedla Kuchtová, opustil bych vládu

Předseda Strany zelených a ministr životního prostředí Martin Bursík by nezůstal ve vládě ani ve vedení strany, pokud by jeho kritička, první místopředsedkyně strany Dana Kuchtová zvítězila ve volbě předsedy SZ. Uvedl to v České televizi. "Dana Kuchtová a já máme odlišný politický koncept Strany zelených a budoucnost vidíme jinak. Nebylo by ani možné, abych byl ve vládě. Myslím si ale, že sjezd v tomto smyslu dopadne dobře a zvítězí kontinuita, vedení dostane nový mandát, strana se sjednotí, bude to základ nové etapy Strany zelených," uvedl Bursík v ČT. Stejný postoj jako Bursík zaujal ministr školství Ondřej Liška. Bursík ale zdůraznil, že na sjezdu v Teplicích svou koncepci obhájí a zvítězí, a jde tedy podle něj o hypotetickou možnost. Kuchtová na prohlášení reagovala výzvou, aby Bursík před sjezdem situaci nevyhrocoval, v případě jejího úspěchu by měl zůstat ve vládě i straně. Bursíkův postoj podle ní ilustruje důvody, proč proti němu kandiduje. Podle výsledků průzkumu agentury Median pro ČT by většina lidí chtěla v čele SZ její místopředsedkyni Danu Kuchtovou, u voličů této strany má ale mírnou převahu současný šéf zelených Martin Bursík.

Karel Schwarzenberg se ohradil proti kritice části zelených

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se dnes ohradil proti kritice ze Strany zelených. Právě tuto stranu Schwarzenberg ve vládě zastupuje. Za "veliký omyl" označil tvrzení první místopředsedkyně zelených Dany Kuchtové, že v kabinetu neprovádí jejich politiku. Uvedl, že přes odpor části ODS prosazuje schválení lisabonské smlouvy a podařilo se mu s Američany vyjednat zapojení plánovaného radaru protiraketové obrany USA v Česku do struktur NATO. Zmínil také aktivity svého úřadu na poli ochrany lidských práv. Proti kritice se ohradil na tiskové konferenci zelených ministrů, na které členové kabinetu hovořili o svém působení v první polovině vládního mandátu. S novináři se setkali tři dny před sjezdem SZ, kde bude Kuchtová protikandidátkou dosavadního šéfa zelených Martina Bursíka. Kuchtová tvrdí, že zelení ministři ve vládě dostatečně neprosazují body svého volebního programu. Bursík s tím nesouhlasí, podle něj zelení s šesti poslanci ve sněmovně prosadili už 58 programových bodů.

Strany dostaly čísla pro krajské volby

ODS bude v letošních krajských volbách kandidovat s číslem 47 a ČSSD dostala číslo 48. KSČM získala číslo 1, KDU-ČSL má 12 a Strana zelených obdržela číslo 18. Čísla dnes všem šesti desítkám kandidujících seskupení, která se přihlásila do říjnových regionálních voleb, vylosovala v Praze Státní volební komise. Těmito čísly budou označeny hlasovací lístky jednotlivých uskupení, která je také budou moci využít ve volební kampani. Čísla zároveň tvoří jakési startovní pořadí, ve kterém budou kandidující formace vedeny na volebním serveru www.volby.cz.

V Lidicích si připomněli zničení toskánské vesnice San Pancrazio

Ve středočeských Lidicích se v úterý mísila čeština s italštinou - památník připomínající vyhlazení obce za druhé světové války navštívila početná delegace z toskánského San Pancrazia. Italskou vesničku stihl podobný osud jako Lidice, za války její obyvatele vyvraždili nacisté. Tragédii je věnována dvoudenní akce Světlo za San Pancrazio, která začala otevřením výstavy fotografií, dokumentujících vyhlazení obce, a seminářem s pamětníky. Již dříve si v Lidicích podobným způsobem připomněli masakry ve francouzské obci Oradour-sur-Glane, v ázerbájdžánské Chodžale či v norském Telavagu. Vesničku San Pancrazio zničili nacisté kvůli tomu, že její obyvatelé odmítli prozradit jména partyzánů. Zavraždili 55 mužů, mezi nimi i místního kněze. Ve sklepě, kde se masakr 29. června 1944 odehrál, bylo zřízeno pamětní místo s vytesanými jmény mučedníků. Domy ve vsi zničil oheň.

MZe: Sklizeň obilí letos vzrostla o 1,2 milionu tun

Zemědělci letos z polí sklidili téměř 7,6 milionu tun obilí, což je o zhruba 1,2 milionu tun více než loni. Rolníci již mají pod střechou obilí z 98,99 procenta polí, přičemž letošní průměrný hektarový výnos 5,31 tuny je ve srovnání s loňskem o přibližně 17 procent vyšší. Vyplývá to z údajů, které na svých internetových stránkách zveřejnilo ministerstvo zemědělství. Obiloviny letos farmáři naseli na 1,43 milionu hektarů polí, což je o zhruba 22.000 hektarů méně než v roce 2007. Výkupní ceny obilí jsou ale letos podle Agrární komory proti loňskému roku nižší a obbchodování s obilovinami je tak zatím minimální. "Prodávají jen zemědělci, kteří potřebují peníze například na úhradu hnojiv," řekl ředitel olomoucké Agrární komory Miloš Porč. Cena potravinářské pšenice v regionu stagnuje na zhruba 4000 korunách za tunu. Ve stejném období loni ji přitom obchodníci vykupovali za 6000 a více korun.

Mlékárna Kunín přestala dodávat mléko do škol

Mlékárna Kunín v úterý zastavila dodávky mléka a jogurtů do základních škol. Důvodem jsou nevyjasněné ceny mléka. Uvedla to mluvčí mlékárny Eva Kijonková. Ministerstvo financí podle ní dosud nevydalo předpis o maximální ceně, takže firma neví, za kolik má mléko do škol dodávat. Ministerstvo financí se brání tím, že dostalo pozdě potřebné podklady. Usnesení vlády, na základě kterého mohly tyto podklady vzniknout, bylo přijato až 20. srpna," řekl Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva. Ostravská mlékárenská firma dosud distribuovala mléčné svačinky do škol prostřednictvím chladicích automatů, které rozmístila do 400 základních škol po celém Česku. Dodávky mléka a mléčných výrobků školákům za dotované ceny fungovaly v Česku od roku 1999. Národní podpora představovala v průměru 32 procent z celkových nákladů výrobku, její zrušení předpokládá roční úsporu zhruba 60 milionů korun. EU bude nadále dotovat školní mléko v ČR osmi až 15 procenty z ceny výrobku. Programu na podporu školního mléka se nyní účastní 2600 škol, což jsou více než dvě třetiny základních škol.

Církev se dovolala proti rozsudku ohledně katedrály svatého Víta

Dlouholetým sporem státu a církve o katedrálu svatého Víta s přilehlými nemovitostmi se bude opět zabývat Nejvyšší soud. Tentokrát bude z podnětu církve přezkoumávat rozsudek pražského městského soudu, který v dubnu přiřkl nejnavštěvovanější český chrám státu. Právní zástupce církve Petr Zderčík totiž proti verdiktu podal dovolání, řekl ČTK mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Kryštof Janek. Dubnové rozhodnutí bylo již druhým pravomocným rozsudkem v téměř 16 let trvající při. Obvodní i městský soud změnily své dřívější verdikty z roku 2006, kterými určily za vlastníka památky církev. Proti prvnímu rozsudku se totiž dovolal stát a Nejvyšší soud ho zrušil. Soudy byly poté vázány jeho rozhodnutím. Poslední verdikt se proto opíral o vládní nařízení z roku 1954 o chráněné oblasti Pražského hradu. Podle něj chrám náleží všemu československému lidu. Nejvyšší soud počátkem loňského roku rozhodl, že vlastnictví všeho lidu je vlastnictvím státu. Dříve obecné soudy tvrdily, že takováto věta nemůže mít za následek změnu vlastníka. Stejně argumentovala a nadále argumentuje církev. "I podle komunistického práva mohlo být něco znárodněno pouze na základě zákona," řekl po skončení jednání kardinál Miloslav Vlk s tím, že o katedrále rozhodl vedoucí pražského stavebního odboru.

Nejvyšší soud odmítl vydat Pezoldové zámek v Hluboké nad Vltavou

Zámek v Hluboké nad Vltavou zůstává v držení státu. Nejvyšší soud (NS) odmítl žalobu, jejímž prostřednictvím se dědička posledního šlechtického majitele z rodu Schwarzenbergů Alžběta Pezoldová domáhala vydání památky a dalších nemovitostí ve městě a okolí, například nedalekého zámku Ohrada. Soud rozhodl v červenci bez veřejného jednání a nyní verdikt zpřístupnil v elektronické databázi. Pezoldová podala u českých soudů mnoho žalob, požaduje navrácení řady památek, pozemků a jiných nemovitostí v jižních Čechách. Dosud nikdy nebyla úspěšná. Mluvčí Nejvyššího a Ústavního soudu ČTK řekli, že u obou institucí evidují desítky žalob Pezoldové. Nejvyšší soud zveřejnil ještě usnesení, jímž odmítl žalobu na vydání Schwarzenberské hrobky v Domaníně u Třeboně. V červenci odmítl vydat také řadu nemovitostí v Protivíně, budovu pivovaru Bohemia Regent v Třeboni a několika domů v Praze na Smíchově.

Turnov: Vydání lesa dědičce rodu Walderode musí k Ústavnímu soudu

Vrácení obecního lesa ve Žďárku dědičce rodu Walderode Johanně Kammerlanderové chce turnovská radnice dostat až k Ústavnímu soudu. Projedná s Pozemkovým úřadem v Liberci a s Lesy České republiky, aby u Ústavního soudu podaly stížnost na porušení zákona. ČTK to řekl turnovský místostarosta Jaromír Pekař. Kammerlanderové vydal les nedávno Nejvyšší soud v Brně a průlomový rozsudek ovlivní i další případy, v nichž Kammerlanderová žádá na Semilsku a Jablonecku o mnohem větší majetky než o les s rozlohou čtvrt hektaru. "Les ve Ždárku patřil do jednoho panství a byl konfiskovaný stejným dekretem jako zámek Hrubý Rohozec a ostatní budovy a pozemky, na které uplatňuje dědička rodu Walderode nárok. Pokud Nejvyšší soud rozhodl o vydání lesa ve Ždárku, měly by nižší soudy vrátit i všechny další majetky," prohlásil advokát Kammerlanderové Roman Heyduk, který považuje za zbytečné, aby se Ústavní soud vydáním lesa ve Ždárku zabýval. "V minulosti Ústavní soud již rozhodl, že Walderode byl před 25. únorem 1948 československým státním občanem. Pozdější dohadování se o tom, jestli se během druhé světové války provinil proti Československé republice nebo ne, už bylo úplně bezpředmětné," uvedl.

Ve Zlíně lidé vyjadřují soustrast rodině zesnulého Tomáše Bati

První desítky lidí přišly v úterý do sídla Nadace Tomáše Bati ve Zlíně, aby zde vzdaly hold zesnulému zlínskému rodákovi a světovému obuvníkovi Tomáši Baťovi juniorovi. Třiadevadesátiletý průmyslník zemřel náhle v kanadském Torontu v pondělí odpoledne. Soustrast jeho ženě Sonje Baťové vyjádřili i prezident republiky Václav Klaus a jeho manželka Livia Klausová. Manželé Klausovi v kondolenci ocenili Baťu jako člověka, který přes nepřízeň osudu dokázal pokračovat v budování světoznámé rodinné firmy, prosadit se v mezinárodním měřítku a stal se pro celé tehdejší Československo a později i pro Českou republiku symbolem podnikatelského úspěchu. Ve zlínské vile Tomáše Bati, kde nadace sídlí, je lidem k dispozici několik kondolenčních listin, které zájemci mohou chodit podepisovat a vyjadřovat tak soustrast celé pozůstalé rodině. Umístěny zde budou do čtvrtečního odpoledne. "Podle zájmu možná i ještě v pátek ráno. Poté je vezmu sebou a předám jeho rodině v pátek při pohřbu pana Bati," řekl ČTK ředitel nadace Pavel Velev.

Praha se chce přihlásit do soutěže Evropské zelené město

Praha se chce přihlásit do soutěže Evropské zelené město. Sdělil to radní Petr Štěpánek, který má na starosti resort životního prostředí. Soutěž je určena pro velká evropská města s více než 200.000 obyvateli. Jejím cílem je ocenit města za péči o životní prostředí. Letos se koná první ročník. Podle Štěpánka může Praha účastí v projektu získat zkušenosti, jak se o životní prostředí starají v jiných velkých evropských městech. V případě úspěchu obdrží prestižní ocenění. Rada Štěpánkovi uložila, aby připravil přihlášku. Podat ji musí do konce září, odborná komise poté vybere finalisty. Vítěz by měl být znám do konce roku. Podle informací z magistrátu se soutěže mohou zúčastnit města z členských států Evropské unie a z kandidátských zemí. "Praha stála v roce 2006 spolu s dalšími čtrnácti evropskými městy u zrodu této myšlenky. Dnes tuto iniciativu podporuje zhruba 40 měst," vysvětlil Štěpánek.

Český vynález umožňuje ovládat počítač očima

Od příštího týdne bude možné v Česku zakoupit přístroj, který handicapovaným umožní ovládat počítač očima. První verzi systému vyvinula před pár lety Marcela Fejtová z Katedry kybernetiky ČVUT v Praze. Jeho základ tvoří malá kamera uchycená k brýlové obrubě, která snímá pohyb zorničky člověka. Její pohyb se pak přenáší na kurzor na obrazovce, mrknutí plní roli kliknutí. Výzkumný tým nyní pracuje na rozšíření systému. Vyvinout oční ovládání počítače napadlo prý Fejtovou před lety, když četla článek o nemoci, která postihuje svaly a postupně omezuje pohyb člověka. Jedněmi z posledních svalů, které zůstanou funkční, jsou právě svaly očí. Na vývoji systému I4Control spolupracovala Fejtová od počátku s Jedličkovým ústavem, který se stará o postižené děti a mladé lidi. Podle pracovníka ústavu Tomáše Sušického systém pomáhá především dětem se svalovým onemocněním, dětem po úrazech a amputacích rukou a částečně lidem s dětskou mozkovou obrnou. Čeští výzkumníci vyvinuli také zařízení, které ovládá počítač hlasem. Třeba program MyDictate, který vznikl na Technické univerzitě v Liberci, obsahuje slovník s více než půl milionem slov, jejich tvarů a zkratek.

Svatováclavské slavnosti letos budou ve znamení hudebních výročí

Festival duchovního umění Svatováclavské slavnosti bude letos ve znamení několika hudebních výročí. V pořadí 17. ročník připomene v Praze 100 let od narození skladatelů Miloslava Kabeláče a Oliviera Messiaena, 330. výročí narození Antonia Vivaldiho a nedožité 80. narozeniny propagátora duchovní hudby a dirigenta Josefa Hercla. ČTK to řekl dramaturg festivalu Lukáš Matoušek. "Výstavou z tvorby s duchovní tematikou oceníme také významného malíře a grafika, letos osmdesátiletého Jaroslava Šerýcha," dodal. Přehlídka zarámovaná svátky sv. Ludmily a sv. Václava se uskuteční od 15. do 28. září. Již 6. září však v rámci Svatováclavských slavností v mělnickém kostele sv. Petra a Pavla zazní historická duchovní hudba v podání mladých interpretů souboru Ensemble Accento. Druhá mimopražská návštěva povede do Plasů za nově opravenými varhanami. Rozezní se v podání účastníků mezinárodních varhanních kurzů vedených Jaroslavem Tůmou. O obě akce je velký zájem, zájezdní autobusy z Prahy jsou již vyprodány, návštěvníci musí zvolit vlastní dopravu.

Národní galerie vystavuje Modiglianiho obraz

Národní galerie v Praze (NG) vystavuje obraz slavného italského malíře Amedea Modiglianiho. Dílo s názvem Mladá žena v košili do Prahy zapůjčila vídeňská galerie Albertina za van Goghův obraz Zelené obilí. ČTK to sdělila mluvčí NG Petra Jungwirthová. Obraz návštěvníci najdou ve stálé expozici zahraničního umění 20. a 21. století ve Veletržním paláci. Amedeo Modigliani (1884 až 1920) žil od roku 1909 v Paříži, stál však stranou avantgardních směrů své doby. Byl současník fauvismu a kubismu, nepodléhal ale jejich vlivu a vytvořil zcela osobitý malířský styl spojující klasicky čisté a zjednodušené tvary s expresivními prvky manýristicky protáhlé figury. Většinu jeho obrazů tvoří portréty a akty. Charakteristickou ukázkou Modiglianiho pozdní tvorby je obraz Mladá žena v košili (1918), který bude NG vystavovat do 7. prosince. Od 5. září do 8. prosince se koná v Albertině výstava děl Vincenta van Gogha, která představí 150 děl ze všech jeho tvůrčích období. Goghův obraz Zelené obilí, který na tuto přehlídku zapůjčuje Národní galerie v Praze, je důležitým dílem výstavy, uvedla mluvčí.

Ze sportu:

Česká fotbalová reprezentace se v úterý po poledni v Praze sešla k týdennímu soustředění, které bude předcházet kvalifikační premiéře v Severním Irsku. Po srazu v dejvickém hotelu Praha vyrazilo mužstvo do Štiřína na Benešovsku, kde se bude nejbližších pět dnů připravovat. Na srazu se trenéru Petru Radovi hlásilo devatenáct fotbalistů. Chyběl pouze Marek Jankulovski, který dostal od nového reprezentačního kouče volno na vyřízení osobních záležitostí.

Citelná ztráta potkala před závěrem kvalifikace mistrovství Evropy českou fotbalovou reprezentaci do 21 let. "Lvíčatům" bude v klíčových zápasech v Turecku a s Ukrajinou chybět kapitán a stoper Jan Šimůnek. Obránce Wolfsburgu si v minulém týdnu poranil stehenní sval a v nejbližších utkáních jednadvacítce nepomůže.

Hokejisté prvoligové Komety Brno nečekaně získali letní Tipsport Cup, když ve finálovém utkání zvítězili ve Znojmě nad domácími Orly 5:4. Kometa je v historii prvním týmem z nižší ligy, který tuto soutěž vyhrál.

Francouzský hokejový reprezentant Yorick Treille bude v další sezóně hrát ve Vítkovicích. Osmadvacetiletý útočník v loňské sezoně působil v bundesligovém Ingolstadtu. Startoval i na letošním mistrovství světa, kde v pěti zápasech třikrát skóroval. Klub s ním podepíše roční smlouvu

Krátce o středečním počasí v České republice:

Jasno až polojasno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty 24 až 28 stupňů Celsia.