Zprávy

Střelec Kostelecký je olympijským vítězem v trapu

Český reprezentant David Kostelecký se stal olympijským vítězem ve střelbě na trap. Třiatřicetiletý brokař dnes napodobil Kateřinu Emmons, která v sobotu triumfovala ve vzduchové pušce, a v druhém soutěžním dnu se stal již druhým českým zlatým medailistou na hrách v Pekingu. Někdejší mistr Evropy vyhrál v hustém dešti soutěž s komfortním náskokem tří ran před Italem Giovannim Pellielem. V celé dvoudenní soutěži mu uletěly jen čtyři asfaltové terče. Brněnský střelec se po kvalifikaci dělil o vedení s obhájcem prvenství Alexejem Alipovem, ale hned od první série finálových ran se držel v čele. Rus totiž minul a nakonec vybojoval až v rozstřelu s dvojnásobným olympijským vítězem Australanem Michaelem Diamondem alespoň bronz. Kostelecký naopak střílel naprosto bezchybně, a protože i další soupeři míjeli, měl jisté zlato už v době, kdy měl před sebou ještě dvě rány. Ani při nich ale nezaváhal a své druhé olympijské finále v životě naprosto opanoval. Před osmi lety v Sydney skončil ve finále poslední šestý.

Policie ztotožnila sedmou oběť železničního neštěstí ve Studénce

Policie zná jména všech sedmi zemřelých při pátečním železničním neštěstí ve Studénce na Novojičínsku. Poslední sedmou obětí je devětadvacetiletá Češka z Ostravy. Její totožnost potvrdil v noci výsledek testu DNA, řekla v neděli ČTK mluvčí novojičínské policie Mirka Šálková Michálková. V sobotu nebyla známá totožnost dvou žen, spekulovalo se o tom, že jsou z Polska, což se ani u jedné nakonec nepotvrdilo. V nemocnicích v Ostravě-Porubě, Ostravě-Fifejdách, Novém Jičíně, Hranicích na Moravě, Olomouci a Frýdku-Místku bylo dnes ráno ještě 33 zraněných z rychlíku. Stav nejméně jednoho pacienta je kritický. Asi čtyři pacienti by měli být dnes propuštěni do domácího ošetřování. Tragická nehoda rychlíku jedoucího z Krakova do Prahy si vyžádala celkem sedm obětí a sedm desítek zraněných. Po srážce vlaku se zborcenou mostní konstrukcí ve Studénce zahynuli na místě čtyři ženy a dva muži. Byli mezi nimi dva cizinci, Polka a Ukrajinec. Kvůli havárii policisté vyslýchají stovky lidí. Kvůli neštěstí zatím nikoho neobvinili, případ vyšetřují jako obecné ohrožení.

ČD vyplatí pozůstalým po nehodě statisícové odškodné

České dráhy (ČD) vyplatí pozůstalým po sedmi obětech pátečního železničního neštěstí ve Studénce statisícové odškodné. Nejbližší příbuzní dostanou každý 240 tisíc korun, ostatní blízcí méně. Odškodnění dostanou i ti, kteří utrpěli při největší tragédii na železnici za posledních 15 let zranění, ošetřeno bylo asi 70 lidí. ČTK o tom informoval mluvčí drah Ondřej Kubala. Zároveň České dráhy uhradí náklady spojené s léčením, bolestné i materiální škody. Zákon určuje, že manžel, manželka, rodič a dítě mají nárok na odškodnění ve výši maximálně 240 tisíc, například sourozenec pak na 175 tisíc korun. Speciální tým, který vznikl o víkendu, by měl zabezpečit, aby byly postiženým lidem peníze vyplaceny v nejkratším možném termínu. Podrobnější informace bude možné od pondělí získat na telefonní lince 972 211 111. "Prosíme všechny zraněné, pozůstalé i ty, kteří utrpěli materiální újmu, aby se ozvali právě na toto číslo. Odborníci jim poradí, jak dále postupovat," řekl Kubala. Podle jeho slov chtějí dráhy odškodnění vyplácet co nejrychleji, v případě pozůstalých se budou snažit odškodnit je do dvou týdnů. Fakultní nemocnice v Ostravě také podle svého mluvčího Tomáše Oborného nebude od lidí, kteří tam byli po nehodě převezeni, vybírat poplatky za pobyt v nemocnici.

Češi v Gruzii v pořádku; část z nich zemi opouští

Na tři desítky českých občanů projevily přání opustit Gruzii a byly zařazeny do konvoje, který míří na arménské území do Jerevanu. ČTK to sdělil český velvyslanec v Tbilisi Ivan Jestřáb. V Gruzii zůstává dalších asi 15 Čechů, o nichž má velvyslanectví k dispozici údaje a s nimiž má spojení. Ambasáda má také nepotvrzené informace o dalších přibližně 15 Češích, kteří se zřejmě pohybují v horských oblastech. Nemá s nimi sice kontakt, ani nezná jména, nicméně podle dostupných zpráv jsou všichni čeští občané na území Gruzie v pořádku, nezranění a nemají žádné potíže. Velvyslanec Jestřáb ČTK již v sobotu řekl, že nyní nedoporučuje cestovat do Gruzie. Gruzínské jednotky se v pátek pokusily silou ovládnout separatistickou a prorusky orientovanou Jižní Osetii. Gruzínci narazili na odpor ruské armády, která svým příslušníkům mírového sboru v Osetii poslala posily. Při bojích byla zničena značná část jihoosetského správního střediska Cchinvali, odkud různé zdroje hlásí desítky, stovky i tisíce obětí. Ruské útoky na gruzínské cíle zasáhly i území mimo Jižní Osetii, včetně civilních objektů.

V Rožmitále se sešli odpůrci radarové základny v Brdech

Protest proti plánované americké radarové základně v Brdech vyjádřili účastníci sobotního mezinárodního mítinku v Rožmitále pod Třemšínem. České odpůrce radaru přijeli podpořit i jejich kolegové ze sousedního Německa. Středočeské město si zvolili za cíl cyklistické jízdy nazvané Na kolech za mír, odzbrojení a civilní Evropu, která odstartovala 2. srpna v Ulmu. Mítinku se podle pořadatelů zúčastnilo asi 150 lidí. "Jsme za odzbrojení a za Evropu bez atomových zbraní," uvedl za pořadatele cyklojízdy mluvčí Německé mírové společnosti - Sjednocených odpůrkyň a odpůrců válečné služby Thomas Rödl. Řekl, že s kolegy objíždějí už několik let vojenské továrny a cvičiště v Německu a demonstrují tak nevůli občanů k dalšímu zbrojení a rozšiřování vojenských základen. K třicetihlavému německému pelotonu se od hranic přidávali další cyklisté a do Rožmitálu jich přijelo asi 60. Byl mezi nimi i komunistický europoslanec Jaromír Kohlíček. "Protože jsem jeden z těch, kteří velmi silně protestují i v Evropském parlamentu proti rozšiřování amerických základen a modernizování všech evropských armád, zúčastnil jsem se s chutí a radostí této cyklojízdy, ačkoliv jsem v poslední době netrénoval," řekl ČTK. Akci pořádaly německé a české občanské iniciativy. Vyzvaly evropské politiky, aby se přičinili o to, že se radarová stanice v Brdech nepostaví, že se nebudou v Evropě zřizovat nové protiraketové základny, že Evropa bude územím bez jaderných zbraní a že proběhne na celém světě úplné jaderné odzbrojení. Války podle nich nejsou řešením konfliktů.

Bém obvinil ředitele NK Ježka ze selhání, Ježek nařčení odmítá

Pražský primátor Pavel Bém (ODS) obvinil ředitele Národní knihovny (NK) Vlastimila Ježka kvůli vývoji situace ohledně výstavby nové budovy knihovny na Letné z manažerského selhání. Chce, aby z případu vyvodil osobní odpovědnost jako šéf knihovny i při kandidatuře v podzimních senátních volbách. Podle Ježka ale Bém jen pokračuje ve své politice lží; nehodlá rezignovat ani na post ředitele, ani upouštět od kandidatury. "Po analýze stanoviska Evropské komise ke kauze nové stavby Národní knihovny mohu sdělit následující: unijní stanovisko jen potvrzuje má opakovaná prohlášení o zásadních pochybeních v zadání mezinárodní soutěže, její evidentní neregulérnosti, manažerském selhání ředitele Ježka a taktéž potvrzuje závěry právníků v expertní komisi k Národní knihovně," uvedl Bém. Od kandidatury na senátora by měl podle něj Ježek upustit, protože je post "spojen s institutem imunity". Ježek, který se chystá v Praze 9 kandidovat za lidovce, veškerá obvinění popřel. Podle něj jde o nepravdivé formulace. "Pavel Bém tímto siláckým prohlášením jen pokračuje ve své politice drobnějších i větších lží, kterými provází celou dobu od vyhlášení výsledků soutěže," řekl ČTK. Upozornil, že Evropská komise žádné stanovisko dosud nevytvořila. "Pouze neznámý úředník ředitelství vnitřního obchodu EU vytvořil právní názor, který je pro Česko zcela nezávazný. Jediným orgánem, který má právo rozhodovat v konkrétních kauzách, je český antimonopolní úřad," zdůraznil.

Starostové nesouhlasí s plánem na zrušení Masarykova nádraží

Starostové několika středočeských měst a obcí protestují proti záměru pražských radních zrušit čtyři pražská nádraží včetně Masarykova. Dopravní koncepce Středočeského kraje podle nich se zrušením nádraží nepočítala a není zřejmé, jaké dopravní řešení má zrušení nádraží vyvážit, uvedli společně starostové Kralup nad Vltavou, Libčic nad Vltavou, Chýně u Prahy a Čelákovic v tiskové zprávě. "Tento záměr s námi nikdo nekonzultoval, přitom se dotýká ohromného množství lidí. Dopravní koncepce řady měst jsou však navázány například na Masarykovo nádraží," řekl ČTK starosta Kralup Petr Holeček. Železniční spojení na metropoli je podle starostky Chýně Věry Kovářové nutné naopak dále posílit. "Kroky magistrátu jdou právě opačným směrem, vstříc požadavkům developerů," podotkla. Starostové chtějí vyvinout tlak na středočeský krajský úřad, aby s pražským magistrátem o celém záměru jednal. Kovářová nevyloučila, že kvůli plánům na zrušení železničních stanic dojde i na protestní akce. Pražští radní tvrdí, že nemá jít o zrušení Masarykova nádraží bez náhrady, nýbrž o vytvoření centrálního dopravního terminálu spolu s Hlavním nádražím, kterým by vlaky mohly projíždět. Podle šéfa Správy železniční dopravní cesty Jana Komárka i odborníků na dopravu však Masarykovo nádraží hraje v dopravním systému metropole nezastupitelnou roli.

Český rozhlas dal na speciální web kompletní záznam vysílání ze srpna 1968

Český rozhlas spustil speciální internetové stránky věnované okupaci Československa vojsky pěti zemí Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Na web veřejnoprávní rozhlas umístí například kompletní záznam vysílání Československého rozhlasu 21. srpna a 22. srpna 1968, kolekci dosud neznámých fotografií, lidé si mohou poslechnout i vzpomínky sovětského okupanta. ČTK to sdělila Eva Vencefrová z odboru marketingu a PR rozhlasu. "Některé části vysílání Československého rozhlasu během okupace jsou známé, ale v kompletní podobě se dochované pasáže objevují poprvé," uvedla Vencefrová. Po čtyřiceti letech si tak návštěvníci webu mohou připomenout tehdejší napjatou atmosféru - od první zprávy v noci, přes střelbu ve vysílání, až po štafetové vysílání krajských studií. Návštěvníci webu se také dozví, jak technici vysílání v nouzových podmínkách zajišťovali. Nyní je na webu noční a ranní vysílání 21. srpna 1968, záznamy dalšího vysílání budou postupně přibývat. Rozhlas také vydal CD ve formátu mp3 o délce přes deset hodin, které obsahuje originální archivní nahrávky z let 1968 a 1969. Posluchači CD mohou slyšet záznam střelby sovětských okupantů pronikajících do tehdejšího Československého rozhlasu a jeho vysílání či záznam rozhovoru s těžce popáleným Janem Palachem. Více na http://www.rozhlas.cz/1968/portal/

V Česku plíživě ubývá orné půdy, ustupuje stavbám i lesům

Ve všech krajích v Česku v posledních čtyřech letech mírně ubylo orné půdy. Na někdejších polích vyrostla satelitní městečka, obchodní centra či nové továrny. Od roku 2004 se ale také ve všech regionech s výjimkou severní Moravy a Vysočiny zvýšil podíl lesní plochy. Spolu s úbytkem orné půdy trápí zemědělce především problémy spojené s chovem prasat, vyplynulo z krajské ankety ČTK. Zemědělské půdy výrazně ubylo například na severu Moravy, za poslední čtyři roky z regionu nenávratně zmizelo téměř 8000 hektarů. Důvodem je jednoznačně rozmach průmyslu. Nové továrny, mezi nimiž kraluje nošovická automobilka Hyundai, přitom často zaberou tu nejúrodnější půdu v regionu. Podle předsedy Regionální agrární komory Ostravsko Františka Mariánka ubude v celém Česku více než 4000 hektarů zemědělské půdy ročně. "Během pěti let to představuje velikost menšího okresu. Za deset až 15 let nám bude každý metr zastavěné zemědělské půdy chybět," upozornil. Plíživý úbytek orné půdy lze pozorovat i v ostatních regionech.

Jihomoravští vinaři očekávají dobrý ročník, rozhodující bude září

Podle odhadů vinařů bude letošní sklizeň hroznů dobrá a milovníci vína se mohou stejně jako v minulých letech těšit na nadprůměrný ročník. Množství a kvalitu sklizně, stejně jako cukernatost hroznů, ale určí až počasí ve druhé polovině srpna a v září, kdy dozrávají bobule. Vinaře letos nejvíce trápily houbové choroby, jejichž šíření napomohl deštivý červen a začátek prázdnin, zjistila ČTK v anketě mezi jihomoravskými vinaři. "Zatím to vypadá dobře, všem co se mě ptají na úrodu, ale říkám, že rozhodne až září. Například před dvěma lety byl červenec a srpen pro vinaře katastrofální, pak ale přišel velmi teplý a slunný podzim. Výsledkem byl jeden z nejlepších ročníků vůbec," řekl ČTK Luděk Košut. Spolumajitel rodinného vinařství Košut z Prušánek na Hodonínsku očekává, že sklizeň hroznů by letos mohla začít už v polovině září, asi o dva týdny dříve než v minulých letech. Nejrizikovějším obdobím byl letos pro vinaře přelom června a července, kdy se vlivem deštivého a chladného počasí na vinicích rozšířila houbová onemocnění. Nejčastěji šlo o plíseň révovou a padlí révové, které způsobují mimo jiné zasychání dozrávajících bobulí a jejich následné opadání.

Potápěči vytáhli ze dna Vranovské přehrady 907 lahví sektu

Téměř po roce opustilo dno Vranovské přehrady 907 lahví sektu, které tam při teplotě pěti stupňů Celsia a tlaku pěti atmosfér zrály od loňského září. Počet lahví má připomenout 907 let od první historické zmínky o Vranově nad Dyjí. Ze čtyřicetimetrové hloubky je v kovové kleci vyzvedli na hladinu členové místního potápěčského spolku. Sekty, jež pocházejí od společnosti Vinné sklepy Lechovice, se v průběhu roku prodávaly v internetové aukci za vyvolávací cenu 1499 korun, z níž většina putuje na dobročinné účely. Prodaly se všechny láhve, výtěžek 443.507 korun věnujeme stejně jako v minulých letech na konto Centra Paraple, řekl ČTK ředitel společnosti Ivan Kalaš. Výlov sektů "uskladněných" na dně přehrady je již tradicí, první lahve tam byly spuštěny v roce 2000. Dno přehrady ale nezůstalo dlouho prázdné, potápěči na něj namísto lahví sektu uložili sochu svatého Urbana. "Naše společnost slaví letos 15 let od založení. Rozhodli jsme se proto na dno přehrady umístit sochu patrona moravského vinařství," řekl Kalaš.

Na Sněžce se sešly o vavřinecké pouti tisíce lidí i prezident

Tradiční pouti svatého Vavřince na Sněžku se v neděli zúčastnilo odhadem několik tisíc lidí. Nechyběl mezi nimi ani prezident republiky Václav Klaus, který se pouti účastní pravidelně, letos se však kvůli nedávné operaci kyčelního kloubu nechal na nejvyšší českou horu vyvézt lanovkou. Účastníci na vrcholu absolvovali bohoslužbu pod širým nebem u kaple svatého Vavřince, kterou sloužil královéhradecký biskup Dominik Duka. "Vloni tu byly stovky, letos díky krásnému počasí tisíce lidí," odhadla provozovatelka České poštovny Jaroslava Skrbková. Kromě prezidenta dorazil například i předseda senátu Přemysl Sobotka nebo hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík. Na Sněžce si mohli účastníci pouti prohlédnout novou moderní poštovnu, která byla symbolicky otevřena před rokem, poté však zůstala veřejnosti uzavřena až do letošního 1. srpna. Stavba nahradila původní Českou boudu z roku 1868. Ta byla v roce 1990 uzavřena a v roce 2004 odstraněna. Svatý Vavřinec je nejen patronem kuchařů, cukrářů, pivovarníků či hostinských, ale i nejvyšších českých hor. Jméno svatého Vavřince také nese kaple, která stojí na vrcholu Sněžky. Pouti se proto každoročně účastní také členové polské i české horské služby. Svatý Vavřinec se narodil ve třetím století ve Španělsku a byl upálen na železném roštu proto, že po popravě papeže Sixta II. císařem Valeriánem rozdělil církevní poklady mezi prostý lid.

V Domažlicích skončily Chodské slavnosti

Přes 50.000 lidí dorazilo na letošní Chodské slavnosti v Domažlicích. Na jedné z nejstarších národopisných akcí u nás, která v neděli večer skončila, se za tři dny představila padesátka folklorních souborů. Za folklorem a stovkami jarmarečních stánků přijely i tisíce cizinců, především Němců. Slavnost, která se koná od roku 1955 a jejíž součástí je vždy také Vavřinecká pouť, byla propojená s tradičními historickými slavnostmi Skolení draka v partnerském německém městě Furth im Wald, kam jezdil po tři dny z Domažlic parní vlak. Místní zahrádkáři a jejich kolegové z německého Chamu připravili společnou mezinárodní květinovou výstavu. V českých stáncích bylo k mání pivo Waldschmidt za 30 korun půllitr i známé bílé bavorské klobásy. Náměstí a další čtyři scény letos roztančili Skotové, Chorvati, Němci a Řekové. Slavnosti, na které přijeli jako návštěvníci také Francouzi, Nizozemci, Američané, Japonci a Novozélanďané, byly poprvé zcela zdarma.

V liberecké zoo se nastěhují do výběhu po lamách umělci

Čtveřice umělců se nastěhuje od pondělí do uvolněného výběhu po lamách v Zoologické zahradě v Liberci. Celý týden tam bude před zraky diváků vytvářet figurální plastiky s lidskou i zvířecí tematikou připomínající 90. výročí zoo. Sochy zahradě zůstanou, řekl ČTK její mluvčí Ivan Langr. Dřevosochařské sympozium Etnořez 2008 se v liberecké zahradě uskuteční již počtvrté. "Předchozí tři ročníky položily základy ojedinělé přírodní galerii dřevěných plastik, celkem se nám jich podařilo shromáždit devět od sedmi autorů," podotkl Langr. Letošního ročníku se zúčastní Jan Švadlenka, Jiří Genzer, Michal Sýkora, Tibor Matúz. Tvořit budou z buku a lípy. Liberecká zoo vznikla v roce 1919, je nejstarší v republice a specializuje se na chov ohrožených zvířat. Ze zhruba 170 chovaných druhů patří 26 do evropských programů pro ohrožené živočichy. V odchovech vzácných zvířat se zahrada řadí mezi nejúspěšnější v zemi.

V 75 letech zemřela hokejová legenda František Tikal

Krátce po svých 75. narozeninách zemřel legendární hokejový obránce František Tikal. Člen hokejové Síně slávy podlehl v neděli v Praze dlouhé a těžké nemoci. ČTK to řekl mluvčí Českého svazu ledního hokeje Pavel Bárta. Tikala ještě 24. července při zahájení přípravy na ledě ocenilo vedení pražské Sparty a pogratulovalo mu oficiálně k pětasedmdesátým narozeninám, které oslavil šest dnů předtím. Jihočeský rodák patřil na přelomu 50. a 60. let mezi nejlepší obránce nejen v Československu, ale i na světě. Proslul jako velký bojovník, houževnatý a obětavý hráč, velmi důrazný, ale vždy korektní. Jako jeden z prvních padal do střel a v osobních soubojích při mantinelu se dokázal uvolnit originální, málo vídanou kličkou. V lize odehrál tento nesmlouvavý zadák, přezdívaný Mrkavka, celkem 15 sezon, převážně v dresu Sparty. Jen vojnu si odsloužil v armádním klubu Tankista Praha. V nejvyšší soutěži odehrál kolem 370 utkání a vstřelil 80 gólů, dalších 146 zápasů a 30 branek zaznamenal v národním týmu. Československo reprezentoval na sedmi světových šampionátech a dvou olympijských hrách, jejichž součástí tehdy bylo i mistrovství světa. Přivezl si z nich řadu stříbrných a bronzových medailí a na dvou světových šampionátech byl vyhlášen nejlepším obráncem. V roce 2004 byl Tikal jako čtrnáctý Čech uveden do hokejové Síně slávy IIHF a je i v historickém All Star týmu Sparty.

Ze sportu:

Fotbalisté Viktorie Žižkov zvítězili v utkání 2. ligového kola nad Teplicemi 3:0. V základní sestavě Teplic nastoupilo hned pět hráčů, kteří ještě den před zápasem bojovali s nepříjemnou virózou. V dalších utkáních kola Kladno podlehlo pražské Spartě 0:2, České Budějovice se rozešly s Bohemians Praha nerozhodně 0:0, Mladá Boleslav porazila Zlín 1:0 a Olomouc zdolala Plzeň 2:1.

Kapitán české fotbalové reprezentace Tomáš Rosický postupuje zdárně v rekonvalescenci po operaci podkolenní šlachy. Již nějaký čas je v individuálním tréninku a vyhlíží okamžik, kdy se bude moci vrátit na hřiště. Na to si ale počká ještě nejméně měsíc, neboť v minulých dnech teprve začal pracovat s míčem. Fotbalista to řekl v rozhovoru pro ČTK. Rosický absolvoval v květnu operaci, s přípravou ale mohl začít až v závěru července.

Český hokejový útočník Jan Hlaváč podepsal roční kontrakt s Linköpingem. V předním švédském klubu se setká s trenérem Slavomírem Lenerem a kamarádem Jaroslavem Hlinkou. Kvůli daňovým zákonům ve Švédsku možná začne jednatřicetiletý útočník sezonu v české extralize a do nového působiště se přesune až v říjnu. Podle švédského deníku Aftonbladet bude Hlaváč nejlépe placeným hráčem v historii švédské ligy s čistým měsíčním platem 800.000 švédských korun (asi dva miliony korun).

Italský motokrosař David Philippaerts vyhrál českou Grand Prix a vrátil se do čela pořadí královské kubatury MX1, o které jej před týdnem připravil mistr světa Steve Ramon z Belgie. V Loketských serpentinách Philippaerts triumfoval už podruhé v kariéře, před dvěma lety se mu to podařilo ve slabší třídě MX2. Tu letos vyhrál Brit Tommy Searle se stejným bodovým ziskem jako lídr šampionátu Tyla Rattray. Na západě Čech se podařilo bodovat také třem domácím jezdcům. V silnější třídě získal Martin Michek tři body za 18. místo v první jízdě, druhou ale nedokončil a umožnil urvat bod Jiřímu Čepelákovi, který do závodu naskočil jako náhradník. V kubatuře MX2 nečekaně získal bod sedmnáctiletý Petr Smitka za dvacáté místo v první jízdě.

Čeští basketbalisté do dvaceti let zakončili své vystoupení na mistrovství Evropy divize B v rumunském Targu Mures výhrou nad Rakouskem 82:57. V celkovém pořadí tak skončili devátí, daleko za dvěma postupovými místy do elitní divize. Ty si již v sobotu zajistily výběry mladíků Německa a Belgie.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Polojasno až skoro jasno, místy přeháňky. Teploty 25 až 29 stupňů Celsia.