Zprávy

Amnesty vyzývá Mirka Topolánka, aby v Číně mluvil o lidských právech

Organizace Amnesty International (AI) vyzvala českého premiéra Mirka Topolánka (ODS), aby při své návštěvě olympijských her hovořil o nutnosti dodržovat lidská práva. Česká pobočka AI ČTK sdělila, že Topolánkovi dala rovněž petici požadující svobodu slova v Číně, kterou podepsalo více než 9000 lidí. Topolánek má do Pekingu, kde letní hry v pátek začínají, odletět příští středu. Úřad vlády na dotaz ČTK uvedl, že stanovisko předsedy vlády nemá, protože je na dovolené. Návštěvu olympiády oznámil Topolánek v půlce července. Slavnostního zahájení se nezúčastní, pojede podpořit české sportovce. V Číně zůstane zhruba tři dny na pozvání Českého olympijského výboru, čínské pozvání odmítl. Čínské velvyslanectví si české diplomacii stěžovalo na to, že Topolánek měl při oznamování návštěvy Pekingu na klopě saka tibetskou vlaječku. Podle informací z médií je zřejmé, že Topolánek nedostane v Číně možnost sejít se se žádným vysoce postaveným místním politikem.

Piloti budou před Afghánistánem trénovat v horách ve Francii

Čeští vojenští piloti, kteří budou v příštím roce létat s dopravními vrtulníky v Afghánistánu, absolvují letos v září trénink vysokohorského létání ve francouzských Pyrenejích. ČTK to potvrdila Jana Růžičková z generálního štábu. V Leteckých opravnách Malešice (LOM) nyní technici upravují pět strojů Mi-171, které budou vojáci na misi využívat. Přípravu mise provázely informace o tom, že vojáci se necítí připraveni a do Afghánistánu se jim nechce i kvůli nedostatečně vybaveným letounům. Armáda počítá se zahájením mise, kterou ještě musí odsouhlasit vláda i parlament, ve druhé polovině příštího roku. Vrtulníky by měly být připraveny ke konci roku letošního, pak budou mít vojáci i piloti několik měsíců na jejich testování a další nácvik. "Stroje, které teď modernizujeme, dostatečně vybavené budou," řekl ČTK ředitel LOM Jindřich Ploch. Nové vrtulníky, které Česká republika získala v rámci deblokace ruského dluhu, z malešických opraven vyjdou s pancéřovanou kabinou i neprůstřelnými koberci. "To jsou tradiční věci. Ale důležité je, že přibývá elektronická ochrana, aktivní zjišťování nepřátelských střel a možnost vystřelovat klamné cíle," vysvětlil ředitel.

ČSSD zvažuje, že si šéfa zvolí ve velké pražské O2 Aréně

Sociální demokracie si chce podle serveru iHNed.cz pronajmout pro přímou volbu předsedy strany pražskou O2 Arénu, kde se v minulosti konalo například mistrovství světa v ledním hokeji či koncert americké zpěvačky Madonny. Server píše, že ČSSD by autobusy svezla do arény všech 18.000 svých členů, kteří by zvolili šéfa strany. Podle dosavadních informací by straníci mohli předsedu volit příští rok v lednu. "Tato alternativa byla pracovně zmíněna na grémiu. Teď dokončujeme studii proveditelnosti. Každopádně o způsobu volby definitivně rozhodne až členská základna," potvrdil podle serveru informace o chystané akci hlavní manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík. Server píše, že sociální demokraté dokonce již oslovili vedení O2 Arény. Pronájem haly by je stál milion korun. Setkání by totiž nemělo být jen volbou předsedy, ale hlavně velkou show. Strana by současně zahájila předvolební kampaň do evropského parlamentu, arénu oblékla do oranžové a pozvala zahraniční hosty - podle serveru se hovoří například o americkém exprezidentovi Billu Clintonovi, jeho manželce Hillary. ČSSD je jedinou z českých parlamentních stran, která se rozhodla, že předsedu budou volit všichni její členové přímo.

Změna volebního systému má více variant, výhrady mají lidovci i zelení

Ministerstvo spravedlnosti připravilo pro vládní diskusi šest až devět různých variant změn volebního zákona. Jednotlivé modely přitom v různé míře kombinují dva cíle: posílení vítězné strany ve volbách a posun k přísněji poměrnému způsobu rozdělení mandátů, který by byl výhodnější pro malé strany. Vyplývá to z návrhu ministerstva, který má ČTK k dispozici. Hledání koaličního kompromisu v otázce volebního zákona zřejmě bude složité. Lidovci již dali najevo, že do hry chtějí vnést jiné, vlastní návrhy. Pro zelené jsou některé varianty z dílny ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) přijatelné, odmítají ale ty, které jsou nejvýhodnější pro vítěze voleb. Autoři návrhu změn volebního zákona se inspirovali volebními systémy, které používají či používaly jiné evropské země. ODS, KDU-ČSL a Strana zelených se v koaliční dohodě zavázaly, že upraví volební systém tak, aby garantoval vyšší míru proporcionality a zároveň vítězi voleb zaručil takzvanou volební prémii. Současný způsob rozdělování mandátů kritizovali po volbách v roce 2006 zelení, kteří potřebovali na zisk jednoho křesla ve sněmovně více než dvakrát tolik hlasů, než ODS a ČSSD. Občanští demokraté zase volebnímu systému vyčítali, že vítězi voleb nedává dostatečně silné postavení.

Bankovní rada snížila úrokové sazby, poprvé od dubna 2005

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek poprvé od dubna 2005 snížila úrokové sazby, a to o čtvrt procentního bodu. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak klesla na 3,50 procenta. ČTK o tom informovala centrální banka. Úrokové sazby tak v ČR zůstávají nejnižší v EU. "Obavy z opětovného posílení koruny v případě nezměněných sazeb tak zdá se převýšily strach z inflačních tlaků," uvedla analytička České spořitelny Mária Hermanová. Koruna po rozhodnutí ČNB oslabila podle serveru Patria Online o deset haléřů na 24,09 Kč/EUR. Analytici uváděli, že nynější rozhodnutí bankovní rady bylo zřejmě jedním z nejsložitějších. Důvodem je současný vývoj ekonomiky, která je na jedné straně ohrožována silným kurzem koruny a na straně druhé příliš vysokou inflací. Koruna v posledních měsících dramaticky posílila až pod 23 korun za euro, následně po slovní intervenci guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy oslabila. Inflace se pohybuje v současnosti kolem sedmi procent, a i když ČNB současný vývoj hodnotí jako dočasný, má obavy z promítnutí vysokých cen do inflačních očekávání. Navíc ekonomové upozorňují, že hlavním cílem měnové politiky ČNB je boj s inflací a ne s kurzem koruny. "Většina analytiků včetně nás nepočítala s takovou pružností centrálních bankéřů a změnu sazeb nečekala, ale přesto se nedá hovořit o velkém překvapení. Ve hře byly dvě velmi pravděpodobné varianty - stabilita nebo snížení o 25 bazických bodů," uvedl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

ČNB snížila odhad letošního růstu ekonomiky na 4,1 procenta

Česká národní banka očekává letos i napřesrok pomalejší růst ekonomiky. Ve své nové prognóze snížila odhad letošního růstu hrubého domácího produktu na 4,1 procenta z předchozích 4,7 procenta. Příští rok ekonomika poroste podle ČNB tempem 3,6 procenta; původně banka odhadovala čtyři procenta. Prognóza počítá ve zbytku roku s poklesem tržních úrokových sazeb. Po většinu roku 2009 by sazby měly být zhruba stabilní, řekl guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Snížení sazeb bylo podle něj do značné míry již promítnuto na trhu, který s ním počítal. "Takže to snížení by nemělo ovlivnit vývoj kurzu v nejbližších týdnech," uvedl Tůma. Dodal, že jde o jeho osobní názor. Pokud by rada ke snížení sazeb nepřistoupila, koruna by podle něj zřejmě opět začala posilovat.

Soutěž na novou knihovnu byla podle EK v rozporu se zákonem

Soutěž na novou budovu Národní knihovny v Praze, v níž uspěl se svou kontroverzní stavbou architekt Jan Kaplický, byla podle Evropské komise v rozporu se zákonem. V návaznosti na názor komise zřejmě český antimonopolní úřad doporučí knihovně, aby původní soutěž zrušila, řekla ČTK místopředsedkyně úřadu Jindřiška Koblihová. Stanovisko komise si vyžádal právě Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Sporem kolem knihovny se zabýval od loňska hned několikrát. Pokaždé ale stížnosti na nezákonnost soutěže smetl ze stolu s tím, že architektonická soutěž o návrh se nemusí řídit zákonem o veřejných zakázkách. Podle informací, které přinesl server Euro online, ale komise rozhodla, že pravidla UNESCO ani Mezinárodní unie architektů (UIA) nejsou pravidly mezinárodní organizace, která by mohla nahradit postup podle platných právních předpisů. Antimonopolní úřad přesto podle zákona architektonickou soutěž zrušit nemůže, uvedla Koblihová. Zatím tak vydá jen doporučení. Pokud by ale knihovna původní soutěž nezrušila a na základě těch výsledků vyhlásila další následující tendry, pak už bychom zasáhli," doplnila.

Krajský úřad v Ostravě povolil zkušební provoz závodu Hyundai

Krajský úřad v Ostravě povolil zkušební provoz automobilového závodu, který v Nošovicích na Frýdecko-Místecku buduje společnost Hyundai Motor Manufacturing Czech. Integrované povolení nabylo právní moci v těchto dnech, sdělila ČTK Jolana Filipová z tiskového oddělení úřadu. Nošovický závod bude vyrábět až 300.000 vozů ročně. Sériovou výrobu chce firma rozjet ještě do konce letošního roku. Integrované povolení stanovuje podmínky provozu z hlediska ochrany životní prostředí. "Stanovili jsme automobilce Hyundai opravdu přísné emisní limity, které umožní efektivní ochranu ovzduší pod Beskydami," uvedl náměstek hejtmana kraje Pavol Lukša. Lakovna automobilky Hyundai produkuje především těkavé organické látky (VOC), které se podílejí na tvorbě přízemního ozónu, který má škodlivé účinky na lidské zdraví. V povolení jsou podle hejtmanství nastaveny emisní limity tak, aby v roce 2012 společnost Hyundai přešla zcela na vodou ředitelné barvy.

Obnovená nástupiště hlavního nádraží se otevřou v prosinci

Kompletní obnova prvních čtyř nástupišť a západní části kolejiště pražského Hlavního nádraží skončí letos v prosinci, aby se sem mohl provoz vrátit s novým jízdním řádem. Celá stavba vyjde na 1,6 miliardy korun, z toho až 85 procent mohou pokrýt fondy Evropské unie. Na tiskové konferenci to řekl ředitel Správy železniční dopravní cesty Jan Komárek. Rekonstrukce nejstarších peronů, které slouží veřejnosti od roku 1911, začala letos v lednu. Její ukončení je naplánováno na stejnou dobu, kdy začne plný provoz na takzvaném Novém železničním spojení pod vrchem Vítkovem. Nové spojení představuje soustavu čtyřkolejných viaduktů a tunelů za zhruba osm miliard korun, které mají zlepšit průjezdnost vlaků Prahou. Kvůli intenzivní výstavbě musel být výrazně omezen provoz na největší železniční stanici v zemi. Vedle kolejiště a nástupišť se nyní rekonstruují také odbavovací haly nádraží včetně historické Fantovy budovy. Italská firma Grandi Stazioni hodlá nádraží za zhruba 800 milionů přeměnit na obchodně - dopravní centrum s restauracemi, obchody a bankami. Rekonstrukce začala před rokem a půl a ještě zhruba čtyři roky potrvá.

Sklizeň obilovin stoupne o sedm procent

Zemědělci by letos měli podle odhadu Českého statistického úřadu /ČSÚ/ z poloviny července sklidit 6,821 milionu tun základních obilovin, tedy o sedm procent více než v loňském roce. Řepky by se letos mělo sklidit odhadem 1,071 milionu tun, meziročně o 3,8 procenta více. Odhady ČSÚ u obilí jsou mírně nižší, než předpoklady Agrární komory. Žně letos kvůli deštivému počasí nabraly až třítýdenní zpoždění, v posledních dnech ale počasí zemědělcům přeje. "Konečně je to pravé žňové počasí, takže sklizeň se výrazně posouvá kupředu. Myslím si proto, že se můžeme přidržet našich původních odhadů sklizně," řekl prezident Agrární komory Jan Veleba. Ceny obilovin jsou podle něj zatím o něco nižší než loni, kdy ve srovnání s rokem 2006 vzrostly až na dvojnásobek. "Ceny obilí jsou tlačeny dolů. Farmářům, kteří mají sklady, proto doporučujeme, aby s prodejem vyčkali, až se trh rozeběhne a nastaví se objektivní ceny," uvedl Veleba.

Jan Veleba: V zemědělství chybí mladí lidé,krize přijde už za pár let

Jedním z největších problémů českého zemědělství se v příštích letech stane nedostatek mladých lidí v oboru. Sdělil to prezident Agrární komory Jan Veleba. Výměna generací se podle něj nedaří z důvodů nízké společenské prestiže zemědělců, podprůměrným mzdám a nejednoznačné zemědělské politice státu. Podle stínového ministra zemědělství Michala Haška (ČSSD) je v zemědělství jen asi deset procent pracovníků mladších 35 let. "O tomto problému se zatím moc nemluví. Zemědělství bylo po transformaci dehonestováno, zemědělci byli na společenském žebříčku prestiže zašlápnuti až do těch nejspodnějších pater. Donedávna měli také nejhorší výdělky. Ještě dnes se o zemědělství často píše jako o socialistickém skanzenu," popsal Veleba hlavní důvody, proč nemají mladí lidé o práci v zemědělství zájem. Podle Veleby je proto třeba, aby jako první nastala změna v přístupu nejvyšších politiků v zemi k zemědělství. "Aby se stejně jako politici v okolních zemích k zemědělství veřejně přihlásili. Aby řekli, že jde o obor, který je důležitý. Druhou věcí je pak přechod od defenzivní k aktivní agrární politice," dodal Veleba.

V Česku se nedostává až stovek kominíků, uvedlo jejich sdružení

Za tuzemskými komíny chybí až stovky kominíků. Příčinou je především dlouhodobé podceňování výuky řemesel ze strany státu, řekl prezident Společenstva kominíků ČR Emil Morávek na tiskové konferenci u příležitosti kongresu Evropské federace kominických mistrů v Praze. Kominíci podle něj nejsou schopni zajišťovat všechny práce tak, jak jim ukládají platné normy. Stejně jako většina dalších řemesel se i kominíci v Česku potýkají s problémy při výuce dorostu. "Problém s náborem učňů máme stejně jako v ostatních dělnických profesích," řekl Morávek. V minulých letech se kominíkem například v Praze učilo maximálně deset učňů každý rok, kapacita třídy je však až 25 lidí. Společenstvo kominíků se nyní snaží přitáhnout nové zájemce také prostřednictvím rekvalifikačních kurzů. Prošlo jimi již 80 zájemců o profesi, z toho pětinu tvořili vysokoškoláci, upřesnil viceprezident společenstva Jaroslav Schön.

Meningokokům letos podlehlo v ČR pět lidí, onemocnělo asi 60 osob

Pět lidí podlehlo za první půlrok v Česku meningokokové infekci. Státní zdravotní ústav (SZÚ) zaznamenal od ledna do konce července celkem 59 onemocnění, o 11 více než ve stejném období loni. Nemocí jsou ohroženy zejména malé děti a dospívající. Vzniku onemocnění nahrává fyzická zátěž, stres, ponocování a pobyt v kolektivech, třeba na diskotéce. Podle primářky Infekčního oddělení motolské nemocnice Jiřiny Hobstové je nemoc zákeřná v tom, že dokáže svou oběť "skolit" za pár hodin. První příznaky se přitom dají snadno splést s obyčejným nachlazením. U kojenců a batolat se dá nemoc poznat třeba podle toho, že jsou neklidní, nebo naopak apatičtí, odmítají pít, případně zvrací. Větší děti a dospívající si stěžují na bolesti hlavy, kloubů a svalů. Mezi typické příznaky patří vysoké horečky a drobné tečkovité či červenofialové skvrnky na kůži. "Moje rada rodičům zní, pokud vaše dítě nereaguje na léky proti teplotě jako jindy, je schvácené a případně pozorujete na kůži výsev vyrážky, vyhledejte lékaře," řekla Hobstová. Po prvních příznacích může přijít velmi rychlý záchvat ospalosti, zmatenosti, ztuhlosti šíje, poruchy vědomí a křeče. V tuto fázi už je člověk silně ohrožen na životě nebo riskuje dlouhodobé následky. Nemocný může oslepnout, ohluchnout a poškodí se mu mozek.

Na policisty v prvním pololetí útočili hlavně opilí lidé

Na policisty v prvním pololetí letošního roku útočili hlavně opilí lidé. Šlo o zhruba 85,6 procenta z celkem 270 zaznamenaných případů. Nejčastěji byli policisté napadeni ve dnech od soboty do pondělí, především pak v noci. Zhruba třetina napadených policistů utrpěla zranění, nebyla však vážná. ČTK o tom informovala mluvčí policejního prezidia Dagmar Bednarčíková. Oproti stejnému období loňského roku počet útoků na policisty poklesl - v prvních šesti měsících roku 2007 evidovali 293 napadení. Lidé v prvním pololetí napadali policisty nejčastěji při silničních kontrolách, při nichž se odehrála asi čtvrtina všech útoků. Druhý nejvyšší počet napadení pak policisté zaznamenali při řešení domácího násilí a sousedských sporů, uvedla mluvčí. V 70 procentech případů šlo podle statistik o fyzické napadení, tedy o údery či kopy. Druhým nejčastějším způsobem útoku pak bylo použití auta, které sloužilo jako zbraň proti policistům v bezmála 19 procentech případů. Dvakrát útočníci proti policistům pozvedli střelnou zbraň, výjimkou nebylo ani použití nože.

Pražané za nedodržování "protialkoholní vyhlášky" dali 300.000 Kč

Pražští strážníci za první měsíc platnosti magistrátní vyhlášky, která zakazuje pití alkoholu na některých veřejných místech metropole, vybrali na pokutách přes 308.000 korun. Hlídky řešili celkem 1585 přestupků, řekla Radka Bredlerová z městské policie. Alkoholické nápoje lidé nesmí od 7. července pít například na Karlově náměstí, Národní třídě a dalších místech, naopak na předzahrádkách restaurací nebo v okolí stánků s občerstvením zákaz konzumace neplatí. Pokutu zaplatilo 742 lidí, průměrně tedy provinilec zaplatil 415 korun. Strážníci mohou na místě udělit až tisícikorunovou sankci. Ve správním řízení, kde se bude za první měsíc řešit 77 případů, 30krát tolik.

Muzeum ve Vysokém Mýtě zmapovalo 20 let sovětské okupace v kraji

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě připravuje netradiční zahájení výstavy. Po 40 letech se do Mýta na jeden den vrátí sovětská vojska, a zahájí tak výstavu Bratříčku zavírej vrátka, která mapuje pobyt okupačních vojsk na území Pardubického kraje. "My se budeme snažit nějakým způsobem přenést všechny návštěvníky o 40 let zpět, aby se opravdu cítili jako v srpnu 1968. Přispěje k tomu dobová hudba, záznamy z vysílání Československého rozhlasu a další věci, které ale nechci prozrazovat, protože by to mělo být překvapení a možná i trochu šok," řekl ředitel muzea Jiří Junek. Výstava vznikla zejména díky přibližně 80 pamětníkům, kteří na minulou dobu zavzpomínali a přispěli předměty, které pobyt vojsk připomínají. Jen v Mýtě pobývalo kolem 5000 až 6000 vojáků, v celé republice jich bylo asi 70.000. Podle výzkumu muzea byla na území Pardubického kraje největší koncentrace vojáků v zemi. V 70. až 80. letech mohlo v regionu žít 20.000 až 25.000 sovětských vojáků.

Ve Slavoníně vzniká křížová cesta, tvoří ji dva Nizozemci

Nová křížová cesta vzniká v těchto dnech ve zdi okolo kostela svatého Ondřeje v olomoucké městské části Slavonín. Se štětci v rukou se do malování pustili dva nizozemští výtvarníci, Wim Barends a Rob van Dolron. Jednotlivá zastavení vytvářejí zdarma, jejich snahu podporují dárci. Na zdi kostela je 16 kapliček, ve kterých dříve bývala křížová cesta umístěna. Projekt má podle zástupců radnice velký ohlas mezi dárci jak z řad institucí a firem, tak soukromých osob. Oba šedesátiletí výtvarníci z Haagu a Rotterdamu si Hanou zamilovali. Na Olomoucko se vracejí od 90. let, Barends se tam dokonce natrvalo přestěhoval. V regionu se účastnili mnoha výtvarných sympozií, například v augustiniánském klášteře ve Šternberku nebo v Náměšti na Hané, kde v programu s názvem Freska vyzdobili jeden dům.

Na pražských náměstích se bavily stovky mladých křesťanů

Stovky mladých lidí z různých zemí světa se ve čtvrtek bavily na třech pražských náměstích. V hlavním městě vrcholilo celotýdenní setkání křesťanské mládeže z mezinárodní organizace YMCA. Na náměstí Míru hrály kapely, na Karlově náměstí si mladí mohli vyzkoušet lezeckou stěnu a na Ovocném trhu se hrál fotbal a korfbal. Podle Kristiny Ambrožové z organizace YMCA se celé akce účastnilo asi 8000 mladých lidí. Nejpočetnější skupina přijela do Prahy z Norska. Tamní YMCA vyslala na 700 svých členů. Za Českou republiku se účastnila stovka lidí. Hodně mladých křesťanů pocházelo z Německa, ale i ze Spojených států, Kanady, Mexika a Hongkongu. Podobně velké setkání členů YMCA se podle Ambrožové konalo v Praze před pěti lety. YMCA pracuje ve 124 zemích světa a má asi 45 milionů členů. Jejím posláním je nabízet dětem a mladým lidem možnost smysluplného trávení času a seberealizace. YMCA existuje od roku 1844. V Česku působí ve 28 lokálních sdruženích v 11 krajích.

Ze sportu:

Nepříjemného soupeře dostal na úvod olympijského turnaje český tenista Tomáš Berdych. Dvaadvacetiletý hráč se v prvním kole utká se čtrnáctým nasazeným Chorvatem Ivem Karlovičem, jenž na konci července porazil Rogera Federera a z části se postaral o to, že švýcarská hvězda po více než čtyřech letech opustí trůn pro světovou tenisovou jedničku. Jméno svého soupeře se Berdych dozvěděl po prvním tréninku v Pekingu a radost rozhodně neměl. Ivo Karlovič se však podle zprávy tiskové agentury Hina kvůli nemoci odhlásil.

Vsetín opět ožil hokejem a slavil se svou bývalou hvězdou Jiřím Hudlerem zisk Stanley Cupu. Slavná trofej se poprvé od úterního příletu představila na oficiální akci fanouškům: Hudler společně s Dominikem Haškem a Slovákem Tomášem Kopeckým ukázali hokejový grál asi na čtyřhodinové show na náměstí před radnicí ve Vsetíně. Pouť poháru dalé vedla přes Olomouc do Prostějova, v pátek si vezme trofej na soukromou oslavu do Prahy Hašek a v sobotu se pohár přesune na Slovensko.

Fotbalisté pražské Sparty si zajistili účast ve 3. předkole Ligy mistrů, když v odvetě porazili Šeriff Tiraspol 2:0 a po výhře v minulém týdnu 1:0 v Moldavsku tak prošli do další fáze. V přímém souboji o základní skupinu Ligy mistrů vyzvou Panathinaikos Atény, který zpečetil postup přes Dinamo Tbilisi.

Český fotbalový reprezentant David Jarolím byl zvolen novým kapitánem Hamburku. Devětadvacetiletý středopolař se stal nástupcem Nizozemce Rafaela van der Vaarta, který v minulých dnech zamířil do španělského velkoklubu Realu Madrid. Českého reprezentanta si vybral jako týmového vůdce nový kouč Hamburku Martin Jol, který německý klub převzal na začátku letní přípravy. "Je to pro mě samozřejmě veliká čest. Doufám, že nezklamu a budu dobrým kapitánem," řekl v telefonickém rozhovoru s ČTK Jarolím.

Skokan na lyžích Jan Mazoch ukončil kariéru. Dvaadvacetiletý vnuk olympijského vítěze Jiřího Rašky v rozhovoru pro televizi Z1 uvedl, že se dosud nevyrovnal s psychickými následky loňského těžkého pádu. "Abych se z toho můstku pouštěl s takovým respektem, nebo s takovým strachem jako doteď, tak to mi opravdu za to nestojí. Už mám rodinu," řekl rodák z Frenštátu pod Radhoštěm, který se letos oženil, stará se o malou dceru a našel si i nové zaměstnání. Proto se rozhodl svou sportovní kariéru uzavřít.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo s přeháňkami a bouřkami. Teploty 22 až 26 stupňů Celsia.