Zprávy

Česká republika podpoří Kosovo částkou čtyři miliony eur

Česká republika podpoří Kosovo do roku 2011 částkou čtyři miliony eur (asi 94 milionů korun). ČTK a ČT to v Bruselu při páteční dárcovské konferenci pro Kosovo řekl Tomáš Szunyog z ministerstva zahraničí. "Když spočítáme i letošní rok, budou to do roku 2011 čtyři miliony eur," řekl Szunyog, ředitel odboru států jižní a jihovýchodní Evropy. Evropská unie podpoří nejmladší stát kontinentu pomocí ve výši půl miliardy eur, Spojené státy přislíbily v přepočtu asi čtvrt miliardy eur. Podstatná část příspěvků od všech dárců by měla být věnována do fondů, které řídí a kontrolují mezinárodní organizace, nikoliv kosovské orgány, uvedl Szunyog. V případě prostředků, které připadnou přímo kosovské vládě, mezinárodní organizace i národní dárci budou poměrně důsledně kontrolovat, aby s penězi nakládala odpovědným a transparentním způsobem bez jakýchkoliv náznaků korupce, dodal. Kosovo letos v únoru jednostranně vyhlásilo nezávislost na Srbsku. Patří k nejchudším zemím Evropy, podle Světové banky z přibližně dvou milionů obyvatel Kosova asi 37 procent žije pod hranicí chudoby, tedy za méně než 1,5 eura (asi 35 korun) na den.

Rakouský politolog: Smlouva o radaru - další krok ke konci kontroly zbrojení

Česko-americká smlouva o umístění americké radarové základny v Brdech je další krok rozbíjející smluvní základnu mezinárodní kontroly zbrojení. V příspěvku pro dnešní vydání rakouského listu Der Standard to napsal rakouský politolog Gerhard Mangott. Vyjadřuje zároveň pochopení pro ostrou rétoriku, kterou na podpis smlouvy reagovalo Rusko. Rétorika má dva důvody - taktický a strategický, píše politolog. Z taktického hlediska se Rusko ještě snaží stupňováním vojenských hrozeb odvrátit ratifikaci smlouvy v českém parlamentu, ze strategického hlediska se Moskva skutečně cítí ohrožena. Toto ohrožení nespočívá ani tak v technických a vojenských schopnostech uvažovaných zařízení v Česku a Polsku. Oficiálně vyjadřovaná obava Ruska, že rakety ve východní Evropě by mohly být opatřeny jadernými hlavicemi a využity k překvapivému útoku na Moskvu, neobstojí. Oprávněné jsou však obavy Ruska ze systematického rozšiřování americké vojenské přítomnosti ve východní Evropě. Po vybudování základen v Bulharsku a Rumunsku budou teď američtí vojáci také v Česku a Polsku (nebo Litvě) a ministryně zahraničí Condoleezza Riceová navíc nedávno v Sofii prohlásila, že "tím nebo oním způsobem bude do protiraketové obrany zapojeno více států". Rusko se tedy obává vojenského obklíčení, zvláště když USA chystají vojenskou přítomnost také v Gruzii (tam už jsou poradci) a v Ázerbájdžánu a v Kyrgyzstánu už mají leteckou základnu.

Premiér zrušil nedělní účast na summitu v Paříži

Premiér Mirek Topolánek (ODS) z osobních důvodů zrušil svou nedělní pracovní cestu do Paříže. Měl se tam účastnit summitu k projektu Unie pro Středomoří, ke kterému dal podnět francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Topolánek řekl, že ho na jednání zastoupí vicepremiér Alexandr Vondra (ODS). Osobní důvody neupřesnil. V Paříži se mají sejít zástupci zemí Evropské unie (EU) a většiny středomořských států. Unie pro Středomoří se má podle předběžných údajů soustředit hlavně na ekologické projekty v oblasti Středozemního moře, lepší propojení přístavů, výstavbu pobřežních dálnic, rozvoj solární energetiky a výměnu studentů, mezi další prioritní oblasti patří imigrace. Francie je nyní předsedající zemí EU, v lednu 2009 ji vystřídá Česká republika. Topolánek se měl v Paříži rovněž sejít na pracovní schůzce se Sarkozym a švédským premiérem Fredrikem Reinfeldtem - Českou republiku ve druhém pololetí 2009 vystřídá v pozici předsednické země EU právě Švédsko. "Vzhledem k tomu, že jsem se musel omluvit, tak toto jednání bude přesunuto na jiný termín," dodal předseda kabinetu.

Mirek Topolánek:Vláda je na předsednictví připravena jazykově i odborně

Většina českých ministrů je podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) připravena na předsednictví ČR v EU jazykově i odborně. Premiér to řekl na tiskové konferenci u příležitosti mediálního školení ministrů o fungování EU na zámku Štiříně u Prahy. České předsednictví podle premiéra nicméně nebude snadné a jeho úspěch bude záviset na tom, jak bude vláda schopna ve vedení EU obstát. "České předsednictví bude komplikované v tom, že se fakticky bude dělit na dvě části," řekl Topolánek. První polovina, ve které se podle něj politici budou soustředit na běžnou legislativní agendu EU, skončí po Evropské radě v březnu. Druhá bude poznamenána politickým rozhodováním. Po pěti letech totiž budou na jaře 2009 volby do Evropského parlamentu a bude se diskutovat o složení budoucí Evropské komise. "Navíc do toho všeho bude určitě dominovat té diskuzi neplatná lisabonská smlouva a další kroky, které musíme udělat k tomu, aby případně mohla být schválena," řekl Topolánek.

STEM: Více než polovina Čechů nechce přijetí lisabonské smlouvy

Více než polovina Čechů si myslí, že by parlament neměl ratifikovat lisabonskou smlouvu o reformě institucí EU, která má nahradit neschválenou euroústavu. O opaku je přesvědčeno 47 procent lidí. Vyplývá to z červnového průzkumu agentury STEM, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Průzkum STEM ukázal, že ačkoli je proti ratifikaci 53 procent lidí, pouze 23 procent dotázaných rozumí změnám a dopadům, které by přijetí smlouvy přineslo. Třetina veřejnosti přiznává, že obsahu smlouvy nahrazující euroústavu vůbec nerozumí, a další více než dvě pětiny populace (43 procent) říkají, že spíše nevědí, o čem lisabonská smlouva je. Z červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který byl zveřejněn ve čtvrtek, vyplývá, že lisabonská smlouva zajímá jen necelou pětinu české veřejnosti. Dvě pětiny dotázaných vůbec nevědí, co to lisabonská smlouva je, a další dvě pětiny respondentů to tuší pouze matně.

Český helsinský výbor upozornil ministryni Riceovou na neonacistické weby

Na existenci internetových stránek českých neonacistů, které jsou registrované v USA, upozornili dopisem americkou ministryni zahraničí Condoleezzu Riceovou zástupci Českého helsinského výboru (ČHV). Tato nevládní organizace se na šéfku americké diplomacie obrátila počátkem týdne - v době její návštěvy Prahy, kde podepsala česko-americkou smlouvu o vzniku radarové stanice amerického systému systému protiraketové obrany. Podle ČHV mají čeští neonacisté a podobné extrémní skupiny k internetovým serverům v USA volný přístup i přes jasně nesnášenlivou a útočnou povahu projevů, které na webu publikují. Podle výboru je to důsledek nejen Prvního dodatku americké ústavy zaručujícího svobodu projevu, ale také kvůli chybějící účinné spolupráci amerických bezpečnostních složek s příslušnými policejními orgány evropských států. "ČHV považuje za zásadní, že internetové nesnášenlivé či přímo neonacistické projevy a jejich dopady jsou analogické důsledkům a dopadům internetových projevů v USA zakázaných, např. spojených s terorismem či dětskou pornografií," vysvětlili v dopise výkonný ředitel výboru František Valeš a jeho místopředsedkyně Libuše Šilhánová. Riceová by se podle nich měla tomuto problému věnovat a pokusit se iniciovat spolupráci českých a amerických bezpečnostních složek.

Euro online: Rusko prudce snížilo dodávky ropy do ČR

Rusko bez udání důvodu prudce snížilo dodávky ropy do České republiky. Podle informací, které má k dispozici server Euro online, klesaly dodávky ropy ropovodem Družba celý uplynulý týden a ve čtvrtek ruská strana oznámila, že snížení dodávek pro měsíc červenec bude ve větším rozsahu. Ze smluvně dohodnutých 500 tisíc tun ropy zřejmě dojde méně než 300 tisíc tun. "Zjišťujeme, co se děje, jsme v kontaktu s Ruskem i s Evropskou unií. Nyní nechci situaci nijak komentovat, stanovisko k tomu vydáme v pondělí," uvedl pro Euro online Václav Bartuška, český velvyslanec se zvláštním posláním pro energetickou bezpečnost. Celou záležitost kromě ministerstva průmyslu řeší i ministerstvo zahraničních věcí. V českých politických a petrochemických kruzích od čtvrtka panuje velká nervozita, protože nikdo neví, zda jde o ruskou reakci na podpis smlouvy o radaru, nebo zda má jen ruský provozovatel ropovodu Družba nějaké technické problémy.

Čunek: Regulované nájemné se zvýší podstatně více, než se čekalo

Regulované nájemné se v příštích dvou letech zvýší podstatně více, než se původně předpokládalo. V roce 2009 by mohlo vzrůst o 30 procent, v roce 2010 by růst mohl činit až 44 procent. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Původně se předpokládalo, že regulované nájmy porostou ročně o 20 procent. Čunek nesouhlasí s názorem, že ani po dokončení deregulace nebudou nájmy majitelům domů stačit na pokrytí rekonstrukčních a provozních nákladů. "Už teď mnozí majitelé dosáhli tržního nájemného," podotkl ministr. Příspěvek na bydlení nyní podle Čunka pobírá 40.000 domácností. Vyšší zvyšování regulovaného nájemného však podle něj bude znamenat, že za dva roky by to mohlo být až 60.000 domácností.

Ministr Pospíšil postavil šéfa věznic Kulu mimo službu

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v pátek postavil mimo službu generálního ředitele Vězeňské služby Luďka Kulu. ČTK o tom informovala tisková mluvčí ministra Zuzana Steinerová. Ministr se podle ní rozhodl postavit Kulu mimo službu na základě informací od policie. Ta již dříve obvinila Kulu z toho, že při správě cizího majetku připravil stát o miliony korun. "K ukončení zproštění výkonu služby dojde, pominou-li důvody, pro které byl příslušník výkonu služby zproštěn. Chod vězeňské služby bude zajištěn prostřednictvím příslušných náměstků," sdělila Steinerová ČTK. Policie obvinila Kulu kvůli zakázce na rušičky mobilních telefonů ve věznicích. Se svým bývalým náměstkem Zdeňkem Kreuzziegerem měl připravit stát bezmála o 20 milionů korun. Kula oznámení o trestním stíhání převzal, ale se závěry policie nesouhlasí.

ČSÚ odhaduje sklizeň obilí o téměř osm procent vyšší než loni

Na základě prvních letošních odhadů očekává Český statistický úřad letošní sklizeň základních obilovin 6,88 milionu tun a řepky 1,11 milionu tun. V porovnání s loňskou sklizní jde u obilovin o zvýšení o 7,9 procenta, u řepky o 7,6 procenta. Lepší úrodu obilovin letos statistici očekávají, protože předpokládají o 9,4 procenta vyšší hektarový výnos. Ten by měl být 4,79 tuny. Osevní plocha u základních obilovin se přitom snížila o 21.000 hektarů, tedy o 1,5 procenta na 1,435 miliardy hektarů. Nejčastěji letos zemědělci z obilovin zaseli pšenici a ječmen. Pšenice zabírá 55,9 procenta z celkové osevní plochy základních obilovin, ječmen 33,6 procenta. U obou těchto plodin proti loňsku vzrostly plochy ozimů, u pšenice o 1,4 procenta a u ječmene o devět procent. Jařinami farmáři oseli proti loňsku u pšenice o 31,1 procenta menší plochu a u ječmene o 7,6 procenta méně.

Štrasburský soud nepřijal k projednání stížnost T. J. Bati na ČR

Česko-kanadský podnikatel Tomáš Jan Baťa neuspěl u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku se stížností na Českou republiku kvůli neuspokojení nároku na kompenzaci za majetek znárodněný v roce 1945. Soud 24. června jednomyslně označil Baťovu stížnost za nepřijatelnou. Třiadevadesátiletý Baťa, který žije v Torontu, ve stížnosti tvrdil, že Česká republika porušila jeho právo na pokojné užívání majetku a že mu bylo odepřeno právo na přístup k soudu i možnost jakýchkoli opravných prostředků u domácích soudů. V rozhodnutí štrasburského soudu se neuvádí, jakou částku Baťa za údajné porušení několika bodů evropské úmluvy o lidských právech a protokolu k ní požadoval.

Soud připomněl, že i když se někteří představitelé českých vlád po roce 1989 stavěli k Baťovým nárokům příznivě, oficiální a právně závazná situace se nezměnila - české právo takové nároky odmítalo. Podle platného práva, tak jak ho české soudy aplikovaly a interpretovaly, tedy neměl stěžovatel na kompenzaci nárok ani nemohl legitimně očekávat, že jí dosáhne. Jeho nárok tedy nelze považovat za "majetek" v tom smyslu, jak o něm hovoří příslušný protokol k úmluvě, uvádí se v dokumentu. Soud také nevidí žádný důkaz, že by Baťa nebyl mohl vznést svůj nárok u českých soudů, a samotný fakt, že byl Baťa nespokojen s výsledkem sporu, podle něho neopravňuje k tvrzení, že byla porušena úmluva.

Sanofi-Aventis podala nabídku na Zentivu, dává 1050 Kč za akcii

Francouzská společnost Sanofi-Aventis podala oficiální nabídku na převzetí farmaceutické firmy Zentiva. Z nabídky zveřejněné v dnešních Hospodářských novinách vyplývá, že Sanofi-Aventis za akcii Zentivy nabízí 1050 korun. Vyjádření Zentivy ČTK shání. Francouzská firma zveřejnila nabídku poté, co obdržela souhlas České národní banky. Závaznost nabídky Sanofi-Aventis je deset týdnů od dnešního dne. Zástupcem francouzské firmy v této transakci je obchodník s akciemi Wood & Company. O převzetí Zentivy má zájem také společnost Anthiarose Limited ze skupiny PPF, která nabídla 950 korun za akcii. Představenstvo Zentivy už uvedlo, že považuje nabídku Anthiarose Limited za nedostatečnou a doporučilo akcionářům, aby ji odmítli. Analytici čekají, že boj o Zentivu vyžene cenu jejích akcií vzhůru.

ČEZ požádal o posouzení vlivu dostavby JETE na životní prostředí

Elektrárenská společnost ČEZ dnes požádala ministerstvo životního prostředí o komplexní posouzení vlivu případné dostavby Jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí. ČTK to dnes sdělil ČEZ. Posouzení dopadu na životní prostředí (EIA) je jedním z podkladů pro rozhodnutí o případné dostavbě Temelína. Posouzení podle odhadů může trvat několik let. ČEZ dodal, že podáním žádosti reaguje na závěry tzv. Pačesovy komise a výzvy některých politiků. Nezávislá komise, vedená předsedou Akademie věd Václavem Pačesem, doporučila vládě, aby otevřela a umožnila posuzovat všechny typy energie. Z reakcí politiků vyplynulo, že zprávu chápou jako doporučení k většímu využití jaderné energie.

Čunek: Inspekce vyšetřuje únik informací z mé kauzy

Inspekce ministra vnitra vyšetřuje podle vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka (KDU-ČSL) několik osob v souvislosti s úniky informací o jeho kauze. Novinářům to dnes řekl v souvislosti s auditem majetku, jehož výsledky prý zatím nezná. Čunek vychází ze zprávy inspekce, kterou mu ve čtvrtek poskytl jeho právní zástupce. Dnes řekl, že podle dokumentu někteří policisté o případu s novináři mluvili častěji, než předtím přiznali při výsleších. Tito policisté budou podle Čunka dále vyšetřováni. Mluvčí inspekce ČTK řekla,že o případu nebude poskytovat žádné informace. Ani Obvodní státní zastupitelství v Praze 1, které má nad případem dozor, se zatím nehodlá ke kauze vyjádřit.

V Praze začal sjezd Svědků Jehovových

Více než 8500 členů náboženské společnosti Svědkové Jehovovi se v pátek sešlo na strahovském stadionu Evžena Rošického v Praze. ČTK to řekl mluvčí Cyril Ševčík. Lidé všech věkových kategorií, mající na šatech připnuté cedulky s heslem "Vedeni božím duchem", zaplnili přibližně polovinu stadionu. Páteční program oblastního sjezdu tvořily přednášky, modlitby i společný zpěv. Sjezd bude pokračovat až do neděle. Svědkové Jehovovi působí celosvětově a v tuzemsku mají 234 sborů. Loni se k nim hlásilo po celém světě téměř sedm milionů lidí, v České republice jich při sčítání lidu v roce 2001 bylo více než 23.000. Křesťanské církve vesměs Svědky Jehovovy považují za sektu, nesouhlasí s jejich výkladem bible a kritizují jejich totalitní organizaci i jejich způsoby misie. Sami Svědkové Jehovovi se označují za křesťany a naopak členy křesťanských církví považují za nepravověrné.

Polovina přírůstků archivu památníku písemnictví jsou dary

Literární archiv Památníku národního písemnictví (PNP) dostal darem osobní fond divadelního historika Františka Černého a v těchto dnech dokončil jeho uspořádání. Spolu s osobními fondy divadelního teoretika, kritika, dramatika a překladatele Jana Kopeckého získal archiv jedinečný zdroj pramenů a informací k dějinám českého divadla a dramatu, řekl ČTK Petr Kotyk z Literárního archivu památníku. Dary tvoří významnou část akvizic literárního archivu. V letech 1990 až 2007 získal archiv 7997 kartonů nových materiálů, z toho bylo 3574 kartonů darů. Celkem památník spravuje přes sedm milionů sbírkových předmětů, což je téměř desetina z celkového počtu přibližně 65 milionů sbírkových předmětů evidovaných v muzeích a galeriích ČR. Loni do archivu přibylo 353 kartonů, což je přes 88.000 archivních jednotek, které jsou zapsány jako 49 položek - z nich 11 památník koupil a 35 dostal darem. V roce 2007 získal památník například osobní fond prozaičky a germanistky Libuše Moníkové či archiv spisovatele Viktora Fischla, který žil v Izraeli, kde v roce 2005 zemřel.

Na karlovarský festival přijela herečka Saffron Burrowsová

Britskou herečku Saffron Burrowsovou přivítal ve čtvrtek večer výkonný ředitel karlovarského festivalu Kryštof Mucha před Grandhotelem Pupp už jako dobrou známou. Britská kráska totiž na tuto přehlídku přijela potřetí. Nyní kvůli tomu, aby v pátek večer ve Velkém sále Thermalu osobně představila americký soutěžní snímek Kytara debutující režisérky a dcery slavného otce Amy Redfordové. Původní profesí modelka návrhářů zvučných jmen se na filmovém plátně mihla poprvé jako dvacetiletá v dramatu Ve jménu otce (1993). Její první výraznou rolí byla prospěchářská Nan, jedna ze tří hrdinek romantického retra Šance pro lásku (1995). Zajímavý směr herecké kariéry jí určilo setkání s režisérem Mikem Figgisem. Objevila se v jeho pěti snímcích, mimo jiné Ztráta sexuální nevinnosti (1997), Časový kód (2000) a Hotel (2001). Všechny tři byly uvedeny v Karlových Varech. Vedle účinkování v komerčně úspěšných snímcích (Frida nebo Troja) pokračuje Saffron Burrowsová ve spolupráci s nejoriginálnějšími tvůrci současnosti, například s Raoulem Ruizem a Halem Hartleym.

Znojemský festival věnovaný Vivaldimu začal průvodem přes město

Průvodem muzikantů přes město začal v pátek čtvrtý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Znojmo. Přehlídku letos organizátoři věnovali dílu slavného barokního skladatele Antonia Vivaldiho, jehož hudbu představí například houslista Pavel Šporcl. Jedním z vrcholů přehlídky bude česká premiéra Vivaldiho opery Dorilla in Tempe, řekli ČTK pořadatelé. Festival potrvá do 27. července a kromě klasiky nabídne lidem třeba i jazzové koncerty. Mezi pozvanými je například trumpetista Laco Déczi. Stejně jako v minulých ročnících se koncerty konají na různých místech ve městě. "Znojmo má spoustu krásných budov a paláců. My často otvíráme i rodákům prostory, o kterých se jim možná ani nezdálo," uvedl prezident festivalu Jiří Ludvík.

Ze sportu:

Fotbalisté pražské Sparty zahájili herní soustředění v Rakousku výhrou nad maďarským mistrem MTK Budapešť. O jedinou branku zápasu se v polovině první půle postaral jeden z maďarských stoperů, když zamířil do vlastní sítě po nebezpečném centru aktivního Patrika Bergera. Pro Spartu šlo o druhou výhru ze čtyř přípravných zápasů, poprvé v přípravě pak udržela čisté konto.

Jako velkou posilu představil v pátek prezident Atlétika Madrid Enriquo Cerezo Torres českého fotbalového reprezentanta Tomáše Ujfalušiho. Ten se poprvé oficiálně předvedl v dresu svého nového zaměstnavatele; do Madridu zamířil na začátku července z italské Fiorentiny, s níž se rozhodl neprodloužit smlouvu. "Chtěli jsme hráče se silným charakterem a vítězný typ. Takovým typem přesně Ujfaluši je. Rozvážný, zkušený a všestranný hráč, který dokáže dobře ovládat míč a je velmi ambiciózní," představil Ujfalušiho fanouškům Cerezo.

Fotbalové rozhodčí Dagmar Damkové už nic nebrání v účasti na druhých olympijských hrách. V Curychu totiž úspěšně zvládla fyzické testy pro arbitry, které delegovala mezinárodní federace FIFA na hry do Pekingu. To byla pro plzeňskou rozhodčí poslední možná překážka. Česká rozhodčí se tak může těšit, že naváže na své vystoupení z aténské olympiády, kde pískala duel mezi Američankami a Brazilkami a pak také čtvrtfinále mezi Austrálií a Švédskem.

Plavci Květoslav Svoboda, Michal Rubáček, Tomáš Fučík a Sandra Kazíková potvrdili svou výkonnost a pojedou na olympijské hry do Pekingu. Kazíková dokonce v semifinále opět splnila limit na 50 m volný způsob a časem 25,93 sekundy se postarala o jeden z nejkvalitnějších výkonů první dne mistrovství České republiky v Praze v Podolí.

Tenista Tomáš Berdych si zahraje semifinále antukového turnaje ve švédském Bastadu. Ve čtvrtfinále si snadno poradil s Italem Potitem Staracem, kterého porazil po setech 6:3 a 6:2. V semifinále ho čeká druhý nasazený Španěl Fernando Verdasco. Třiadvacetiletý Berdych, jenž plní na turnaji s dotací 353.450 eur roli čtvrtého nasazeného hráče, tak vyrovnal svůj nejlepší letošní výsledek. Do semifinále došel i na turnaji série Masters v Miami.

Český cyklista Roman Kreuziger se po čtvrtečním šestém místě neztratil ani v sedmé etapě Tour de France, když dojel ve skupině největších favoritů na 21. místě. V celkovém pořadí je nyní Kreuziger dvacátý.

Čeští in-line hokejisté neobhájí titul mistrů světa organizace FIRS v Düsseldorfu. Rozhodla o tom jejich semifinálová porážka 1:3 s Francií. Ta si zahraje o zlato s vítězem druhého semifinále týmem USA, jehož reprezentanti zdolali Švýcarsko 4:2. Neúspěšná mužstva se v sobotu večer utkají o bronz.

České hokejistky na mistrovství světa v in-line hokeji organizace FIRS na rozdíl od svých mužských kolegů porazily v semifinále Francii a po vítězství 2:1 po roce postoupily opět do finále. O vylepšení stříbrné medaile z loňska budou bojovat znovu se zámořským soupeřem, tentokrát to však bude Kanada, která porazila výběr USA 2:0. Finále se hraje v sobotu odpoledne.

Meteorologové varují před víkendovými dešti a bouřkami

Meteorologové upozorňují na silný déšť a bouřky, které se objeví po dnešním velmi teplém dni. Dnes večer a v noci na sobotu by mohly být bouřky spíše na západě republiky, v sobotu a neděli pak na východě. Upozornění na silný déšť platí až do pondělí. Od západu postupuje zvolna k východu přes území ČR studená fronta a při jejím přechodu čekají meteorologové četné bouřky a přeháňky. Ojediněle se mohou vyskytnout silné bouřky s krupobitím a úhrny srážek kolem 40 milimetrů. Při bouřkách bude zesilovat vítr, nárazy dosáhnou 70 až 90 kilometrů za hodinu. Místy může ojediněle napršet až kolem 30 milimetrů za šest hodin.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, občas déšť, místy bouřky. Teploty 21 až 25 stupňů Celsia.