Zprávy

Riceová a Schwarzenberg podepsali smlouvu o radaru USA v Česku

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a její český protějšek Karel Schwarzenberg podepsali smlouvu o umístění radaru protiraketové obrany na českém území. Aby dohoda vstoupila v platnost, musí ji ještě schválit český parlament a podepsat prezident. Američané tvrdí, že systém protiraketového štítu, jehož součástí má být radar v Česku, má v budoucnu chránit před útokem ze zemí, jako je Írán nebo Severní Korea. Další část protiraketového deštníku má stát v Polsku, vyjednávání tam ale zatím neskončilo. Riceová agentuře Reuters řekla, že termín podpisu dohody s Poláky nezná. Proti plánům na vznik protiraketového systému ve střední Evropě se výrazně staví Rusko a podle posledních průzkumů i zhruba tři pětiny české veřejnosti.

V parlamentu zatím koaliční vláda Mirka Topolánka nemá pro projekt vůbec jistou podporu. Proti smlouvě budou hlasovat komunisté. Odmítavě se vysloví také poslanci za ČSSD a to i přes to, že konzultace o vzniku evropské části protiraketového deštníku v ČR začaly mezi Washingtonem a Prahou právě v době, kdy byla sociální demokracie nejsilnější vládní stranou. Výhrady proti radaru mají také někteří členové vládní Strany zelených, kteří by si přáli s přijímáním nevratných kroků počkat až na novou americkou administrativu. Zelení také žádají plné začlenění systému do struktur Severoatlantické aliance. Váhají zřejmě i někteří další koaliční poslanci, kabinet naopak může počítat s podporou některých "přeběhlíků" zvolených za ČSSD.

Ministryně Riceová se sešla s některými zákonodárci

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová se v pražské rezidenci amerického velvyslance setkala s některými zákonodárci. Jeden z nich, sociální demokrat Miroslav Svoboda, ČTK řekl, že kromě KSČM byli na setkání zástupci všech ostatních parlamentních stran. Svoboda dal již dříve najevo, že nemá k radaru tak odmítavé stanovisko jako špičky ČSSD a většina členů této opoziční strany. V rozhovoru s ČTK ale poslanec zopakoval, že bude respektovat stranické stanovisko a v dolní komoře ruku pro radar nezvedne. Setkání desítek zákonodárců s ministryní popsal Svoboda jako společenskou událost, při níž se Riceová nepokoušela nikoho přesvědčovat. Uvedl, že sociálnědemokratických poslanců tam bylo několik. "Paní ministryně zcela obecně jakoby do pléna poděkovala za dosavadní spolupráci. Za to, že se završila určitá etapa, a vyjádřila přesvědčení, že se to (smlouva o umístění radaru) podaří schválit v parlamentu," řekl. Pak podle něj hosty obešla, pozdravila se s nimi a "s každým prohodila nějaké slovíčko".

Osud česko-amerických smluv v zákonodárném sboru ale zůstává velmi nejistý. Zatímco v Senátu, jemuž dominuje ODS, zřejmě nebude mít kabinet se získáním potřebné většiny problém, v dolní komoře je situace pro zastánce radaru mnohem obtížnější. Opozice, která má ve sněmovně téměř polovinu z 200 poslaneckých mandátů, je proti. Objevují se sice spekulace, že vládě by s prosazením radaru mohli pomoci někteří bývalí poslanci ČSSD, výhrady k americké stanici ale zaznívají i z koaličních řad.

Ruský generál: Radar v ČR odmítáme,nikoho bombardovat ale nebudeme

Rusové stále vnímají zamýšlené vybudování amerického protiraketového systému ve střední Evropě jako hrozbu vlastní bezpečnosti a zpochybňují údajná nebezpečí, jimiž je projekt zdůvodňován. Současně ale generál Jevgenij Bužinskij, který má na ruském ministerstvu obrany na starosti jednání o této věci, v úterý uvedl, že Rusko nechce zastrašovat. "Jsme samozřejmě rozumní lidé, nemáme v plánu nikoho bombardovat," řekl v rámci svého vystoupení v Lidovém domě, pražském sídle ČSSD. Odpověděl tak na dotaz, jak by Rusko reagovalo, kdyby nakonec v České republice skutečně byl americký radar a v Polsku základna s desítkou protiraket. Rusové nevěří oficiálnímu zdůvodnění USA, že deštník je obranou proti raketám z "darebáckých států", například z Íránu. Moskva Američanům již dříve nabídla vybudování společného protiraketového systému. Bužinskij prohlásil, že Írán nemá rakety s dostatečným doletem. Připustil však, že se tato země pokoušela potřebné technologie získat. "Ale nepodařilo se jí to," dodal s tím, že do podrobností jít nemůže.

Proti umístění radaru USA v ČR protestovaly v Praze stovky lidí

Několik set lidí se v úterý v podvečer sešlo na Václavském náměstí v Praze při protestu proti smlouvě o umístění radaru protiraketové obrany USA v ČR. Demonstraci proti radaru pořádala iniciativa Ne základnám, která s jeho umístěním v ČR nesouhlasí dlouhodobě a protestů uspořádala již několik. Zástupci iniciativy už dříve uvedli, že podpisem smlouvy jejich protesty nekončí. Zaměří se na poslance a senátory, kteří budou o osudu smlouvy přímo rozhodovat. Protestní akce v Praze začaly už ráno, kdy aktivisté Greenpeace vyvěsili před pražské letenské kyvadlo velký transparent s motivem terče. Odpoledne se podařilo jiným odpůrcům amerického radaru v Česku hodit rajče po Schwarzenbergovi, když po podpisu smlouvy odcházel z Černínského paláce. Riceovou pak doprovodili k autu vulgárními gesty i slovy. Před ministerstvem zahraničí se ale sešla také asi desítka příznivců zřízení radarové základny USA v Česku. Pražskou demonstraci podpořilo i několik desítek lidí ve Varšavě před českým velvyslanectvím. Na transparentech se účastníci krátkého protestu zároveň domáhali referenda v otázce umístění druhé části amerického systému - raket v Polsku.

Student z Orlickoústecka podal trestní oznámení kvůli radaru

Vysokoškolský student veřejné správy Martin Kadrman z Orlickoústecka podal v úterý k Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1 trestní oznámení na ministra zahraničí Karla Swarzenberga. Nesouhlasí s tím, že člen vlády podpořil podpisem základní smlouvou o vybudování amerického radaru na území České republiky. Kadrman podal trestní oznámení pro podezření ze spáchání tří trestných činů - zneužití pravomocí veřejného činitele, vlastizrady a sabotáže, řekl ČTK. "Podpis česko-americké smlouvy se dle mého názoru rovná nejen zneužití pravomoci veřejného činitele, kdy ministr Schwarzenberg prokazatelně porušil povinnost vyplývající z jeho pravomoci - tedy hájení zájmu České republiky a rozhodování v zájmu lidu, ale i krok rovnající se vlastizradě, rozvracení republiky a sabotáže," řekl. Podle Kadrmana ministr legitimizuje výstavbu monitorovací základny "chimérou hrozby KLDR nebo Íránu". Rozhlašování těchto informací může rovněž být kvalifikováno jako trestný čin šíření poplašné zprávy. Podpis smlouvy student považuje za "fatální selhání české diplomacie".

Riceová prohlásila, že Češi by do USA mohli bez víz do konce roku

Čeští občané by měli mít do konce roku možnost cestovat do Spojených států bez víz. V rozhovoru pro Českou televizi to řekla ministryně zahraničí USA Condoleezza Riceová. "Prezident USA je velkým zastáncem. Věří, že naši spojenci by měli mít možnost cestovat bez víz a sám vyhledával změny v legislativě. Česká republika je v popředí našeho bezvízového programu, tak doufáme, že to dobře dopadne do konce roku," řekla v ČT Riceová. Američané o této možnosti mluvili už dříve. Před měsícem zopakoval americký ministr vnitřní bezpečnosti Michael Chertoff, že od letošního "pozdního podzimu" je očekáváno rozšíření amerického bezvízového programu o další země včetně České republiky. Už v únoru, při podpisu česko-amerického vízového memoranda, Chertoff uvedl, že první Češi bez víz by mohli do USA přicestovat v říjnu nebo v listopadu. O podobném termínu se zmiňoval i český vicepremiér Alexandr Vondra.

Čeští vojáci v misi KFOR zahájili personální obměnu

Z Prahy do Kosova odletěla první část vojáků 13. kontingentu KFOR, kteří tam vystřídají své kolegy v mnohonárodní mírové operaci sil NATO. Z pražského kbelského letiště odletělo do Kosova třemi letouny 60 vojáků. Celkem se do Kosova v sedmi rotacích přesune 402 profesionálních vojáků včetně 34 žen, kteří v oblasti zůstanou do ledna příštího roku, informoval ČTK mluvčí 13. kontingentu Michal Prejzek. Věkový průměr příslušníků 13. kontingentu je 30 let. Jeho jádro tvoří příslušníci 132. smíšeného dělostřeleckého oddílu z Jinců. Zpočátku budou stejně jako jejich předchůdci pod irským velením, od 1. srpna pod finským. Vojáci budou působit v okolí základny Šajkovac. Český kontingent bude dohlížet na prostor o rozloze 663 hektarů, v němž žije zhruba 130.000 lidí. Největšími problémy jsou tam špatná sociální a ekonomická situace a nedostatečné zásobování elektrickou energií a pitnou vodou. Množí se případy krádeží, domácího násilí, distribuce drog, nelegálního držení zbraní a nelegální těžby dřeva.

Premiér Topolánek podepsal smlouvu o vstupu ČR do ESA

Premiér Mirek Topolánek a ředitel Evropské vesmírné agentury (ESA) Jean-Jacques Dordain podepsali v úterý v Praze smlouvu o přistoupení České republiky k této mezivládní výzkumné a vývojové organizaci. Česko je první z postkomunistických zemí, která do ESA vstupuje. Plnoprávným členem organizace by se mělo stát 1.ledna 2009 poté, co smlouvu schválí parlament. Programy ESA jsou pro české vědecké, výzkumné a průmyslové organizace příležitostí k zapojení do mezinárodní spolupráce při výzkumu kosmického prostoru, Země, družicové telekomunikace a navigace a vesmírných technologií. Členství v ESA podpoří například snahu ČR aktivně se podílet na dalším vývoji projektu Galileo a její kandidaturu na získání sídla agentury pro řízení Galilea (GSA). ESA se zabývá výzkumem vesmíru a vesmírných technologií. Byla založena v roce 1975 a nyní v ní je 17 členských zemí z Evropy. Zvláštní postavení spolupracujícího člena ESA má Kanada. Agentura je partnerem americké NASA, Ruské kosmické agentury či japonské NASDA. Sídlí v Paříží, dále provozuje pět výzkumných středisek.

Čeští vysokoškoláci mohou do Německa bez pracovního povolení už v r. 2009

Absolventi vysokých škol z Česka a dalších sedmi zemí, o něž se Evropská unie rozšířila v květnu 2004, by měli mít od příštího roku zcela volný přístup na německý pracovní trh. Vyplývá to z vládní koncepce pracovní imigrace. Zároveň však německá vláda trvá na tom, že svůj pracovní trh zcela otevře pro občany z novějších zemí EU až na rok 2011. Neumožní práci ani českým nebo polským absolventům učňovských oborů, přestože těchto profesí je v Německu nedostatek. Podle vládní koncepce ovšem budou pro pracovníky z nových zemí unie měkčí podmínky pro povolení k dlouhodobému pobytu. Automaticky, bez zvláštního přezkoumávání, je budou smět získat vysoce výděleční zahraniční specialisté, kteří prokážou, že si ročně vydělají alespoň 63.600 eur (1,5 milionu korun). Dosud platila hranice 86.400 eur. Kromě Německa dosud uzavírají svůj pracovní trh Rakousko a Belgie, ta ale oznámila, že ho v krátké době chce plně otevřít.

ČSSD slíbila důchodcům 13. penzi, když vyhraje parlamentní volby

ČSSD slíbila důchodcům mimořádnou třináctou penzi, pokud vyhraje v příštích parlamentních volbách. Tento záměr v úterý popsal stínový ministr práce a sociálních věcí této strany Zdeněk Škromach. Nesouhlasí s tím, že by si tak sociální demokraté chtěli koupit hlasy voličů. Starobní, invalidní a pozůstalostní penze pobírá nyní v Česku přes 2,7 milionu lidí. Starobních důchodců je kolem dvou milionů. Volby do sněmovny by se měly konat za dva roky. "Je legitimní říkat tyto věci dopředu, aby je někdo nemohl vykládat jinak a říkat, že to je nějaký předvolební populismus. Do voleb jsou přibližně asi dva roky. Říkáme to včas," řekl ČTK Škromach. Pokud by podle něj ČSSD volby v roce 2010 vyhrála, dostali by důchodci třináctou penzi nejspíš v prosinci či lednu dalšího roku. Záviselo by prý na rychlosti sestavování nového kabinetu. Zatímco do parlamentních voleb zbývají zhruba dva roky, už letos na podzim se uskuteční volby krajské a senátní. Vláda by ve středu měla projednat návrh poslanců ČSSD, podle něhož by důchodci měli letos v prosinci dostat mimořádně 3000 korun. Podle sociálních demokratů je penzistům nutné dorovnat zvýšené výdaje kvůli dopadu reforem kabinetu Mirka Topolánka (ODS). Argumentují vysokou inflací, jejíž míra v červnu činila 6,7 procenta. Také vláda chce důchodcům růst cen kompenzovat. Od srpna by proto měly penze vzrůst o 470 korun.

Václav Klaus ve středu opustí rehabilitační kliniku

Prezident Václav Klaus ve středu opustí Rehabilitační kliniku Malvazinky, kde aktivně rehabilituje po operaci kyčelního kloubu, informoval ČTK prezidentův mluvčí Radim Ochvat. Jeho rekonvalescence bude pokračovat na zámku v Lánech. Prezident, který nedávno oslavil 67. narozeniny, pobývá v rehabilitační klinice už téměř tři týdny. Předtím strávil 16 dní v nemocnici na Bulovce, kde mu lékaři 3. června úspěšně nahradili levý kyčelní kloub umělým. Podle dostupných informací s ním měl potíže již několik let, přestože stále aktivně sportoval. Zotavovat by se Klaus měl ještě zhruba dva měsíce. Lánský zámek je na jeho rehabilitaci připraven, žádné zvláštní úpravy ani posílení personálu nebylo zapotřebí. "Nic se nechystá, servis bude běžný jako před operací," řekl ČTK správce zámku Tomáš Sedláček.

MF: Státní dluh v pololetí vzrostl na více než 933 miliard Kč

Státní dluh České republiky vzrostl v pololetí o 41 miliard korun na 933,3 miliardy korun. ČTK o tom informovalo ministerstvo financí (MF). Na každého Čecha tak připadá dluh téměř 90.000 korun. Za celý loňský rok stát zvýšil státní dluh téměř o 90 miliard korun. Státní dluh tvoří dluhy centrální vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Státní dluh je financován pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky. Důvodem růstu dluhu byla podle ministerstva červnová zahraniční emise státních dluhopisů za dvě miliardy eur (48,5 miliardy korun). V druhém čtvrtletí rovněž začala ČR čerpat tři tranše půjček od Evropské investiční banky za tři miliardy korun. Na domácím trhu si stát půjčil během pololetí prostřednictvím dluhopisů 71,4 miliardy korun. Zároveň byly od ledna do června prováděny zpětné odkupy emisí státních dluhopisů za více než šest miliard korun. Během pololetí snížil stát i objem peněžních instrumentů o 48,5 miliardy korun.

Inflace v červnu překvapivě zpomalila na 6,7 procenta

Spotřebitelské ceny v červnu meziročně stouply o 6,7 procenta a překvapivě tak mírně zpomalily tempo růstu z 6,8 procenta v předchozích dvou měsících. Informoval o tom Český statistický úřad. Zpomalilo zejména zdražování alkoholických nápojů a tabáku, zrychlení bylo především v dopravě. Ekonomové očekávali zvýšení meziroční inflace na 6,9 až sedm procent. Meziměsíčně cenová hladina vzrostla o 0,2 procenta.

Míra nezaměstnanosti v červnu zůstala na pěti procentech

Míra nezaměstnanosti v červnu zůstala na květnových 5,0 procenta. Dnes to oznámilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Počet lidí bez práce, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání, se snížil na 279.573 osob. Ekonomové očekávali zvýšení nezaměstnanosti na 5,1 procenta. Nejvyšší míra nezaměstnanosti byla v okresech Most s 12,4 procenta, Karviná s 11,9 procenta, Teplice s 10,3 procenta, Ústí nad Labem s deseti procenty. Nejnižší míru vykázaly opět okresy Praha-východ s 1,5 procenta, Praha-západ s 1,6 procenta, Mladá Boleslav a Praha shodně po dvou procentech.

Mýtné za půl roku vyneslo 3,1 miliardy, o 500 mil. více než loni

Mýtné v Česku za půl roku vyneslo 3,1 miliardy korun, což je téměř o půl miliardy korun víc než ve stejném období loni. Důvodem je stále rostoucí počet kamionů. Celkem jich je nyní v systému registrováno téměř 325.000. ČTK to sdělila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková. "Všechny ukazatele předepisovaného mýta nám meziročně vzrostly o 15 procent," uvedla Vápeníková. Největší zvýšení bylo zaznamenáno v dubnu, kdy dopravci za použití dálnic a vybraných silnic první třídy zaplatili o 30 procent více než loni. S 556 miliony korun byl duben vůbec nejvýnosnějším měsícem od počátku spuštění systému v lednu loňského roku. Rekordním dnem byl 28. květen, kdy řidiči kamionů zaplatili 24 milionů korun. Denní průměr činí 17 milionů Kč. V pracovní dny se vybraná suma blíží hranici 23 milionů korun, v sobotu klesá na polovinu a v neděli na pětinu. Týdně se na mýtném vybere kolem 130 milionů korun. "Na základě zpřesněných odhadů po prvním pololetí lze očekávat celkový roční výběr mýta kolem 6,5 miliardy korun," řekl Karel Feix, šéf společnosti Kapsch, která systém postavila a pro stát spravuje. Dodal, že do systému se každý týden registruje 2000 nových kamionů.

Nejstarší obyvatelka ČR oslavila v Dačicích své 108. narozeniny

Symbolickou sklenkou šampaňského si připila nejstarší obyvatelka České republiky Marta Pokorná, která v domově důchodců v Budíškovicích u Dačic oslavila 108. narozeniny. Bělovlasá žena seděla elegantně v zámeckém křesle obklopena svými dvěma syny, příbuznými a známými. Sice se s nimi už kvůli špatnému sluchu těžko dorozumívala, ale pořád se usmívala a působila velmi přátelsky. Je to naše sluníčko, řekli o ní příbuzní a známí. "Je láskyplná, jejím krédem byla vždy láska, víra a naděje, a tím se řídí dodnes. Má všechny lidi ráda, na každého zamává. Vždy má úsměv na tváři a lidé jí to vracejí," řekla ČTK vrchní sestra Ludmila Mátlová. Stařenka už špatně slyší a má potíže s chůzí, takže jí konečně ve 108 letech dovolují celý den proležet, což prý bylo jejím celoživotním snem. Štafetu dlouhověkosti převzala přesně před týdnem. Minulé úterý totiž ve věku nedožitých 110 let zemřela Marie Kráslová z Hluboké nad Vltavou.

V Praze začaly shakespearovské slavnosti

Shakespearova Komedie omylů měla v pondělí večer premiéru v rámci Letních shakespearovských slavností. Festival tuto frašku o dvou sourozeneckých dvojicích uvádí poprvé. Poprvé se také festivalová premiéra konala na nádvoří HAMU na Malostranském náměstí, která je po Nejvyšším purkrabství další pražskou scénou festivalu. V Praze, Brně a Bratislavě je plánováno celkem 44 představení - z letos uváděných deseti Shakespearových titulů je tak Komedie omylů na programu nejčastěji. Inscenaci nastudoval Ivan Rajmont.

Dušan Hanák převzal za svou tvorbu Křišťálový glóbus

Režisér a scenárista Dušan Hanák, patřící k nejvýznamnějším osobnostem slovenské kinematografie, převzal v pondělí na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světovému filmu. Ocenění mu předal prezident MFF Jiří Bartoška. Před projekcí zahájil Hanák v hotelu Thermal výstavu svých fotografií. Na vernisáži bylo pokřtěno DVD s jeho snímkem Papierove hlavy. Výjimečný dokument o vztahu občana a moci v letech 1945 až 1995 natočil v koprodukci Slovenska, Francie, Švýcarska, Německa a Česka.

Archeologové objevili v Pohansku torzo kostela z Velké Moravy

Archeologové v těchto dnech objevili v hradišti Pohansko u Břeclavi pozůstatky kostela z dob Velké Moravy. Jde o druhý kostel v oblasti, která byla v devátém století významným společenským centrem. Rozkládala se na 65 hektarech a až dosud se předpokládalo, že měla kostel pouze jeden. Poslední pozůstatky chrámu z období Velké Moravy se podařilo archeologům objevit přes 30 lety. Lze předpokládat, že kolem kostela jsou rozmístěny hroby, které budou kromě ostatků ukrývat i zajímavé předměty.

Nové muzeum kávy nabízí historické informace i zábavu

Pohled do historie oblíbeného nápoje nabízí Muzeum kávy v Praze, které bylo otevřeno na Malé Straně. Součástí expozice jsou historické kávové přístroje, servisy i informace o zemích, kde se káva pěstuje. Návštěvníci se mohou dozvědět, jak se káva praží nebo správně mele, nebo si třeba přečíst legendy o kávě. Majitelka všech vystavených exponátů Malgorzata Ebelová je kupovala v obchodech se starožitnostmi po celém světě. Lidé na výstavě uvidí například turecký servis z ryté mosazi nebo italský přístroj na přípravu domácího espressa.

Ze sportu:

Basketbalisté Nymburka v nadcházejícím ročníku poháru Eurocup, který je nástupcem Poháru ULEB, narazí v základní skupině na loňského finalistu španělskou Gironu, srbský Vršac a tým postupující z kvalifikace. V ní se poměří černohorská Buducnost Podgorica s lepším z dvojice Galatasaray Istanbul a Šiauliai z Litvy. Rozhodl o tom los v Berlíně. Eurocup odstartuje v listopadu, do další fáze postoupí nejlepší dva týmy ze skupiny.

Do přípravy prvoligové fotbalové Viktorie Plzeň se zapojil šestadvacetiletý útočník pražské Sparty Jan Rezek. Na západě Čech je pro Rezka připravena tříletá smlouva. ČTK to oznámil sportovní manažer Plzeň Adolf Šádek a informaci potvrdil i hráčův agent Ondřej Chovanec, podle kterého Rezek v nejbližších dnech kontrakt podepíše. V první lize zatím odehrál Rezek, který má zkušenosti i z ruského Krasnodaru, 99 zápasů a vstřelil v nich 11 branek.

Fotbalový útočník Emil Rilke definitivně opouští Teplice a vydává se na své první zahraniční angažmá do Žiliny, která se se severočeským klubem dohodla na přestupu čtyřiadvacetiletého hráče. ČTK to řekl ředitel teplického klubu František Hrdlička. Rilke v Teplicích strávil podstatnou část kariéry. V posledních dvou sezonách prošel hostováními v Příbrami, Jablonci a Mostě, ale ani tam bývalý útočník reprezentační jednadvacítky nadějně rozjetou kariéru, v níž vedle startů v Poháru UEFA nastřádal 102 ligových zápasů a šest vstřelených branek, neoživil. V Žilině si jej vyhlédl český trenér Pavel Vrba.

Hokejový gólman Marek Pinc je na odchodu do Jekatěrinburgu, kde bude další českou posilou nováčka ruské superligy. Devětadvacetiletý účastník posledních dvou mistrovství světa dostal od Vítkovic souhlas k přestupu a v Rusku dolaďuje podmínky kontraktu. Jekatěrinburg angažoval už třetí českou posilu. Dres účastníka nové Kontinentální ligy budou oblékat i obránce Radek Philipp, který přišel z Ufy, a bývalý útočník Plzně Tomáš Divíšek.

Český tenista Lukáš Rosol se poprvé v kariéře radoval z vítězství v zápase na turnaji elitní kategorie ATP. Aktuálně 188. hráč světa uspěl v prvním kole ve Stuttgartu, kde v duelu hráčů z kvalifikace porazil 6:2 a 6:4 Rakušana Martina Fischera. Ve druhém kole dvaadvacetiletého Rosola na německé antuce čeká patnáctý hráč žebříčku Richard Gasquet z Francie, který je po odhlášení Rafaela Nadala největší hvězdou podniku s dotací 568.000 eur.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, místy přeháňky. Teploty 18 až 22 stupňů Celsia.