Zprávy

Ministři schválili schodek rozpočtu na příští rok 38,1 mld. Kč

Schodek státního rozpočtu by měl v příštím roce činit 38,1 miliardy korun. Návrh rozpočtu v pátek schválila vláda, informoval na tiskové konferenci po zasedání kabinetu ministr financí Miroslav Kalousek. Výdaje rozpočtu by měly činit 1,053 bilionu korun, dodal ministr. Vládní návrh tak počítá v příštím roce s deficitem veřejných financí zhruba 1,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Ministři dále odsouhlasili, že i v roce 2010 by deficit veřejných financí měl být 1,5 procenta HDP a o rok později 1,2 procenta HDP. Návrh rozpočtu si podle Kalouska vyžádal celou řadu úsporných opatření, která se budou týkat všech resortů. "Úsporná opatření jsou podle našeho názoru zcela na místě. Po osmi letech rozhazování na úkor budoucnosti je vláda pevně odhodlána vrátit trajektorii veřejných rozpočtů do civilizovaného koridoru," řekl. Vláda bude muset v příštím roce pokrýt kvůli vysoké inflaci i výdaje, které neočekávala. Například půjde o důchody nebo platy ve školství. Celkem to bude 26 miliard korun, které se podařilo úsporami pokrýt, a nezvýšit tak rozpočtové výdaje. Kalousek dále řekl, že letošní schodek rozpočtu bude určitě nižší, než byl rozpočtován. Letošní rozpočet zatím počítal se schodkem téměř 71 miliard korun.

Bohuslav Sobotka: Návrh rozpočtu potvrzuje neúspěšné reformy vlády

Vládní návrh státního rozpočtu potvrzuje, že reformy koaličního kabinetu premiéra Mirka Topolánka (ODS) jsou neúspěšné, řekl stínový ministr financí opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. V současné podobě by podle něj sociální demokracie rozpočet nepodpořila. Ani další opoziční strana KSČM nepředpokládá, že by její poslanci pro tento návrh hlasovali. "Ačkoli vláda tvrdila, že takzvaná reforma veřejných rozpočtů přinese konec zadlužování státu, svým dnešním rozhodnutím zcela rezignovala na další pokles deficitu veřejných rozpočtů do roku 2010," řekl Sobotka. Podle něj vláda nebude schopna snížit deficit pod 1,5 až 1,6 HDP. Naopak hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík návrh státního rozpočtu vidí jako úsporný, a proto rozumný. Podle Mertlíka je zatím obtížné komentovat jednotlivé kapitoly navrženého rozpočtu. Za velmi problematickou ale považuje stagnaci výdajů na školství. "Situace v základním a středním školství začíná být neudržitelná. Udržovací salámová taktika vlády v přístupu ke školství a jeho financování jde proti rozvojovým potřebám ČR," podotkl.

Vláda má pro Ústavní soud stanovisko k lisabonské smlouvě

Vláda už vypracovala stanovisko k lisabonské smlouvě pro Ústavní soud, který se zabývá souladem dokumentu s českou ústavou na žádost Senátu. Bez dalších podrobností o tom informoval premiér Mirek Topolánek. Práci na stanovisku kabinet přerušil před dvěma týdny, když o budoucnosti nástupkyně euroústavy rozhodovali v referendu Irové. Po zamítnutí dokumentu ve veřejném hlasování se cesta lisabonské smlouvy, která má nově upravovat poměry v Evropské unii, zkomplikovala. Může totiž platit jen v případě, že ji ratifikují všechny členské státy unie. EU očekává, že Irové krach referenda posoudí a v říjnu přijdou s nějakým stanoviskem, což by mělo naznačit další vývoj kolem smlouvy. Vicepremiér Alexandr Vondra předpokládá, že smlouva zřejmě nebude v nějaké třeba i pozměněné podobě v EU platit dříve než za 12 měsíců. Ve čtvrtek Vondra uvedl, že by bylo dobré, kdyby smlouvu Česko ratifikovalo ještě před zahájením českého předsednictví v EU v lednu 2009. Předsednictví v EU pro Česko bude znamenat, že bude koordinátorem, mluvčím a tváří celé unie. Trvat bude šest měsíců. V předsedání se členské státy střídají. České předsednictví v prvním půlroce příštího roku má motto Evropa bez bariér.

Kabinet dá příští rok na předsednictví miliardu korun

Vláda schválila jednu miliardu korun na rozpočet českého předsednictví v EU v příštím roce. Vedle toho kabinet plánuje, že dalších 656 milionů korun utratí za aktivity při půlročním předsedání jednotlivá ministerstva. Rozpočet projednala vláda, oznámil premiér Mirek Topolánek. Z jedné miliardy korun vláda bude platit například nájem konferenčních prostor na různá zasedání a ministerské schůzky, propagaci předsednictví, tlumočení, občerstvení, kulturní akce, technické zabezpečení jednání či pořízení dárků. Dále se z této částky vyčlení finance na zajištění bezpečnosti a personální posílení některých zastupitelských úřadů. Celkové náklady na přípravy předsednictví v letech 2007 až 2009 činí 1,9 miliardy korun, k tomu další 1,4 miliardy dávají ministerstva ze svých rozpočtů. Celkově by tak stát měl podle vlády na šéfování unie dát 3,3 miliardy korun, což je dlouhodobý předpoklad. Plánované náklady jsou podle vlády průměrné v porovnání s předchozími předsednickými státy.

Prezident Medveděv znovu ostře proti raketovému štítu USA v Evropě

Ruský prezident Dmitrij Medveděv znovu ostře vystoupil proti plánovanému americkému protiraketovému štítu ve střední Evropě. Je to podle něj pro bezpečnost na kontinentu zhoubná a škodlivá myšlenka. Na páteční tiskové konferenci po summitu EU-Rusko na Sibiři ruský prezident zdůraznil, že jeho země se k projektu staví krajně skepticky. "Myslíme si, že je to škodlivá idea, která nepřispívá ke snahám o dosažení bezpečnosti na evropském kontinentu," řekl Medveděv. USA chtějí v rámci protiraketové obrany před takovým státy, jako je například Írán, vybudovat v Polsku sila s deseti antiraketami a v Česku radar. Rusko proti tomu dlouhodobě protestuje a tvrdí, že tyto objekty by ohrozily jeho vlastní bezpečnost. Medveděv po pravidelné půlroční schůzce s vedoucími představiteli EU znovu také obhajoval ruskou představu celoevropské bezpečnosti, kterou prý nemůže zajistit nikdo sám, ani NATO ne. "NATO je nejmocnější vojenskopolitická organizace na světě..., ale ze zřejmých důvodů nemůže být základem pro bezpečnost na celém evropském kontinentu, protože značný počet států není jeho součástí," řekl Medveděv.

Vláda schválila nákup vojenské techniky z peněz na transportéry

Vláda schválila návrh ministerstva obrany, podle kterého část peněz pro letošek původně určených na nákup obrněných transportérů Pandur poslouží k získání jiné vojenské techniky. Armáda totiž chce mimo jiné koupit 35 lehkých obrněných vozidel, tři transportní letadla španělské firmy CASA C-295M a 20 terénních vozů Land Rover. Přesun peněz již potvrdil také sněmovní rozpočtový výbor. Ministerstvo chtělo pro letošní rok do transportérů Pandur od rakouské firmy Steyr investovat asi 4,4 miliardy korun. Většinu z ušetřených prostředků bude ale resort investovat jinde, zbylé peníze se stanou rozpočtovou rezervou. Podle ministerstva je důvodem k nákupu techniky zhoršující se bezpečnostní situace v zahraničních misích vojska. V Afghánistánu totiž již letos zemřeli dva čeští vojáci. Armáda teprve nedávno koupila osm lehkých obrněných vozidel, která by měla vojáky více chránit.

Speciální jednotky vojenské policie se přesunou do Lógaru

Speciální síly vojenské policie, které v současnosti působí v nebezpečné jihoafghánské provincii Hílmand, změní mimo jiné kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci v zemi působiště. Vojsko již totiž zahájilo přípravy přesunu elitní jednotky do další afghánské provincie Lógar, kde funguje český provinční rekonstrukční tým (PRT). ČTK o tom informoval generální štáb. V Afghánistánu letos zemřeli již dva čeští vojáci. Jeden byl vojenský policista v Hílmadu, druhý byl příslušníkem PRT v Lógaru. Vojsko se pětatřicetičlennou jednotku rozhodlo přestěhovat také na základě vyhodnocení zpravodajských informací. Chce také posílit bezpečí vojáků v Lógaru. K přesunu se armáda rozhodla také z ekonomických a logistických důvodů. "Naší snahou bude soustředit naše jednotky do jedné provincie," uvedl štáb. V Lógaru již v současnosti působí průzkumný tým, který má plynulé přestěhování zajistit. Vojenští policisté již v Hílmandu také mají tři lehká obrněná vozidla Iveco, která jim mají poskytnout větší bezpečí.

Od srpna dostanou učitelé přidáno, vláda uvolnila 0,5 miliardy

Učitelé letos dostanou na mzdy dalších 0,5 miliardy korun, na výplatních páskách by měli navýšení poprvé uvidět v srpnu. Na žádost ministra školství Ondřeje Lišky (SZ) sumu podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) uvolní vláda. Částka vychází z květnové dohody Lišky s ostatními ministry, další čtyři miliardy navíc má regionální školství přislíbeny na příští rok. Ministerstvo chce nyní urychleně vyhlásit program, který zajistí rozpis částky do jednotlivých škol. Prostředky by měli získat učitelé, kteří splní kvalitativní kritéria pedagogické práce. Školské odbory upozorňují na to, že pracovníkům školství kvůli vysoké inflaci letos zatím reálně klesají mzdy. Proto požadovaly pro letošní rok posílení rozpočtu regionálního školství o tři miliardy korun. Vyjednané prostředky jim připadají nedostatečné. Školy kvůli platové situaci 9. června stávkovaly, některé podpořily i úterní protest. Odborářům se také nelíbí, že peníze jsou určeny pouze na platy pedagogů, a ne pro ostatní zaměstnance, například školníky nebo hospodáře.

Vláda schválila snížení sociálního pojištění o 1,5 procent. bodu

Vláda schválila snížení sociálního pojištění pro zaměstnance o 1,5 procentního bodu na příští rok a zachování sazby daně z příjmu fyzických osob na 15 procentech. Po zasedání kabinetu to řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Úpravy jsou součástí návrhu novely zákona o dani z příjmu. Lidem by podle ministerstva financí a finančních odborníků díky úpravě sociálního pojištění měly narůst čisté příjmy o stovky korun měsíčně. Například člověk s měsíčním platem 30.000 korun by měl příští rok zaplatit státu o přibližně 450 korun méně. Úřad Kalouska původně navrhoval snížení sociálního pojištění o jeden procentní bod. S upraveným návrhem nakonec ministr financí souhlasil, protože výpadek příjmů státního rozpočtu je vyvážen i snížením výdajové stránky rozpočtu.

TIC vyzvalo ministra financí, aby zabránil miliardovým škodám

Společnost Transparency International - Česká republika (TIC) vyzývá ministra financí ČR Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) k zamezení vzniku miliardových škod na veřejných prostředcích v souvislosti s tendrem na odstranění starých ekologických zátěží. Podle ní byl návrh ministerstva financí (MF) schválen na základě sporné odborné analýzy a rozhodnutí je právně vadné, a především pro státní rozpočet extrémně nevýhodné. Vyplývá to z otevřeného dopisu TIC, který zaslala ministrovi financí. Nevládní organizace v něm kritizuje rozhodnutí vlády, která se na základě návrhu ministerstva financí rozhodla schválit likvidaci škod v rámci jedné státní zakázky. TIC považuje tento způsob za riskantní a nesmyslný. Rozhodla se proto v této souvislosti obrátit přímo na ministra financí s výzvou, aby zajistil řádný průběh celého procesu a zamezil i zbytečnému mrhání veřejných finančních prostředků. Vláda výhrady TIC odmítá. MF se domnívá, že případné riziko korupce je mnohem menší u jedné velké zakázky, která je pod neustálým mediálním a veřejným dohledem, než u stovek a tisíců drobných zakázek v řádu stamilionů korun. Pokud se naopak nepodaří problém ekologických závazků urychleně odstranit, hrozí 'zbytečné mrhání veřejných prostředků' v pravděpodobných arbitrážích a sporech, reagoval mluvčí MF Jakub Haas.

Politici vzpomínali na oběti komunismu, Topolánek předal plaketu

Premiér Mirek Topolánek, předseda Senátu Přemysl Sobotka, ministryně obrany Vlasta Parkanová a další hosté si v pátek v Praze u památníku obětem komunismu připomněli umučené, vezněné a popravené tímto totalitním režimem. Topolánek také při ceremoniálu předal předsedkyni Konfederace politických vězňů Naděždě Kavalírové pamětní plaketu. Účastníci akce také vzpomněli demokratickou političku Miladu Horákovou, kterou komunisté před 58 lety po vykonstruovaném soudním procesu popravili. V Česku se tento den proto připomíná jako Den památky obětí komunistického režimu. Topolánek zdůraznil, že svoboda je základní lidskou hodnotou. "Svoboda je křehká květinka, která se musí neustále zalévat a bránit," řekl premiér. Kavalírová si podle něj ocenění zaslouží nejen za své zásadové postoje v minulosti, ale i za úsilí, které obraně svobody věnuje v současnosti.

Politické vězně si připomněli i v pražských Holešovicích, u pamětní desky na třídě Milady Horákové se sešli zástupci Konfederace politických vězňů i radnice Prahy 7. "Lidská paměť je velice děravá a zlé věci vypouští. Nemůžeme ale vypustit památku skvělých lidí, kteří tuto zemi milovali a byli ochotni za ni bojovat do posledního dechu," řekla Kavalírová. Vyzdvihla jména generála Karla Kutlvašra a Heliodora Píky nebo plukovníka Václava Morávka. Kavalírová byla z politických důvodů za komunistického režimu uvězněna. "Já jsem skutečná muklyně. Byla jsem odsouzená po maďarském povstání v roce 1956," řekla již dříve ČTK. Účastnila se také studentských demonstrací v únoru 1948. Vězněná byla přes tři roky.

iDnes.cz: Regulované nájmy rekordně podraží

Rekordní zdražování činží čeká v příštím roce 800.000 domácností, které žijí v bytech s regulovaným nájmem. Informoval o tom server iDnes.cz na základě údajů ministerstva pro místní rozvoj. Nejvíce může bydlení podražit Středočechům, a to téměř o polovinu. Loni se regulované nájmy zvedly v Česku průměru o pětinu, letos zhruba o 26 procent a v příštím roce v průměru o 35 procent. Někteří majitelé domů však podle serveru budou moci svým nájemníkům zvednout ceny o více než o polovinu, a to například v Kladně či v Benešově. Státem řízená deregulace nájmů má skončit v roce 2010 čtvrtým výrazným skokem. Po něm by maximální roční činže měla ve městech a obcích s výjimkou nejdražších částí Prahy činit pět procent z tržní ceny bytu. Zatím zůstávají rozdíly mezi regulovaným a tržním nájmem až několikanásobné.

Pojišťovny: Bouřky způsobily škody za více než 300 milionů Kč

Největší domácí pojišťovny zvýšily odhady škod, které jejich klientům způsobily středeční bouřky, na více než 300 milionů korun. Nejvíce škod evidují ve středních a východních Čechách. Jde podle nich hlavně o zaplavené sklepy a poničené střechy domů. Česká pojišťovna očekává, že jí lidé ohlásí zhruba 10.000 případů za zhruba 200 milionů korun. Zatím má ČP hlášení od 4000 klientů, řekl ČTK mluvčí pojišťovny Václav Bálek. Nejčastěji škody oznamují lidé z Chrudimska (600 škod), Pardubicka (500 škod), Kutnohorska (300 škod) a Benešovska (183 škody). Kooperativa registruje přes 1600 škod týkajících se poškození budov, vozidel, domácností a rekreačních objektů a majetku podnikatelů a firem. Nejčastěji jsou poškozeny střechy a nemovitosti. Celková škoda je přibližně 80 milionů Kč, uvedl mluvčí Kooperativy Marek Vích. Česká podnikatelská pojišťovna v souvislosti s přívalovými dešti a bouřkami eviduje škody přesahující částku čtyři miliony Kč. Milionové škody oznámily ve čtvrtek i další pojišťovny.

Mělničtí chirurgové operovali žlučník bez řezu do břicha

Ojedinělou operaci žlučníku, po níž pacientovi nezůstanou žádné jizvy, provedli tento týden v pondělí chirurgové v mělnické nemocnici. Takzvanou metodou N.O.T.E.S. operovali jako vůbec první ve střední a východní Evropě, řekl dnes ČTK Marek Vích, mluvčí pojišťovny Kooperativa, jejíž dceřiná společnost Mělnická zdravotní je vlastníkem nemocnice v Mělníku. Principem této unikátní operační metody je vstup do dutiny břišní přes přirozené tělní dutiny - u žen přes pochvu, odborníci však pracují i na možnostech jak operovat také přes žaludek, konečník nebo močový měchýř. Zatím se však touto metodou operují pouze ženy, ty navíc nesmějí mít gynekologické obtíže. Mělničtí lékaři pod vedením Vratislava Syrovátky operovali pětačtyřicetiletou pacientku. "Výhodou této metody jsou i menší pooperační bolesti a rychlejší rekonvalescence," řekl ČTK Syrovátka. Chirurgové během zákroku zavedli ženě veškeré přístroje pochvou, průběh operace pak sledovali na monitorech. "Jediné říznutí v oblasti podbřišku je velké jen několik málo milimetrů," podotkl chirurg.

Zemřela spisovatelka Lenka Reinerová

V Praze v pátek zemřela ve věku 92 let spisovatelka Lenka Reinerová. Informaci serveru idnes.cz potvrdil ČTK nakladatel Joachim Dvořák s odkazem na rodinu spisovatelky. S Lenkou Reinerovou odchází i jedna velká část české kultury, protože Reinerová byla poslední německy píšící pražskou spisovatelkou. K českým čtenářům se její tvorba však dostala až v 90. letech, právě Dvořákovo nakladatelství Labyrint začalo tehdy vydávat její knihy. V nich často vzpomínala na pražské přátele a známé: Kafku, Broda, Goldstückera, Foglara a zejména "zuřivého reportéra" Egona Erwina Kische. Z ženy, která byla ve svém životě přinucena okolnostmi k emigraci, ztratila své blízké v koncentračních táborech, byla vězněna za druhé světové války i po ní a bojovala s těžkou nemocí, do pozdního věku vyzařoval obdivuhodný elán a životní optimismus. Po návratu z exilu byla na začátku 50. let 15 měsíců vězněna. Také po roce 1968, kdy se veřejně angažovala, nesměla své práce publikovat a živila se jako překladatelka. Zatímco českým čtenářům zůstala téměř neznámá, ve východním Německu vycházely její prózy od 80. let. V roce 1999 obdržela jako první nositelka literární ocenění Schillerův prsten za zásluhy o německý jazyk a literaturu. V roce 2001 jí tehdejší prezident Václav Havel za vynikající umělecké výsledky udělil medaili Za zásluhy.

V Národním muzeu je prodloužena výstava Stopy lidí

Až do 3. srpna potrvá v Národním muzeu v Praze výstava Stopy lidí. Od loňského listopadu si ji prohlédlo téměř čtvrt milionu lidí. Minulý týden ji navštívil i americký astronaut s českými a slovenskými kořeny Eugene Cernan. Jedním z exponátů výstavy je i vlajka, která s ním byla na Měsíci a kterou poté daroval České republice. Nyní Národnímu muzeu věnoval i svou fotografii na Měsíci. Návštěvníci se na výstavě mohou vydat pěšky od pravěku až na Měsíc. Autoři se inspirovali lidskou nohou jako nástrojem či objektem, ale obrazně i stopami lidské civilizace od pravěku po současnost. Pro příznivce nevídaných kuriozit jsou připraveny i střevíce Přemysla Oráče, ovinovačky Dobrého vojáka Švejka či berla starého Zilvara z chudobince. Autorem netradičně pojaté expozice je scénograf a bývalý ředitel Národního divadla v Praze Daniel Dvořák. Už 22. srpna bude v Národním muzeu zpřístupněna expozice nazvaná ...a přijely tanky, připravená ke 40. výročí okupace Československa ze srpna 1968.

Kytarista Scofield bude prvním držitelem ceny Bohemia Jazz Fest

Americký kytarista John Scofield bude prvním držitelem mezinárodní ceny Bohemia Jazz Award. Cenu určenou nejlepším žijícím umělcům za jejich přínos rozvoji jazzových hudebních žánrů mu udělí 14. července na pražském Staroměstském náměstí při zahájení hudebního festivalu Bohemia Jazz Fest. ČTK to nes za pořadatele akce řekla Ivana Síglerová. Cenu tvoří skleněná plastika výtvarníka Zdeňka Lhotského, která svým tvarem dlažební kostky symbolizuje středoevropské historické náměstí, na kterém se festival Bohemia Jazz Fest koná. Koncert Tria Johna Scofielda bude v letošním létě jeho jediným vystoupením v Evropě. John Scofield, stejně jako řada dnešních jazzových velmistrů odchovanec velikána jazzu Milese Davise, se v poslední době věnoval rozličným studiovým i živým projektům.

Mezinárodní festival Bohemia Jazz Fest již potřetí pořádá jazzový kytarista českého původu Rudy Linka, který žije v USA. Od 14. do 19. července 2008 budou vystupovat na historických náměstích v Praze, Domažlicích, Plzni, Prachaticích a Českých Budějovicích známí jazzmani. Festival se koná na otevřené scéně, aby byl přístupný co nejširšímu diváckému publiku. Posluchači budou mít na všechny festivalové koncerty vstup zdarma. Loňský ročník navštívilo přes 40.000 diváků.

Ze sportu:

S ohromující nabídkou přišel údajně Avangard Omsk za Jaromírem Jágrem. Ambiciózní ruský klub se podle informací deníku New York Post snaží českou hokejovou hvězdu přesvědčit k návratu do ruské superligy tříletým kontraktem na 35 milionů dolarů. Částka je navíc již konečnou mzdou po zdanění. Do konce června patří nejproduktivnější Evropan v historii NHL New York Rangers, ale 1. července se může stát volným hráčem a odejít kamkoliv. Jezdci údajně chystají pro Jágra smlouvu na pět milionů ročně plus bonusy, zatímco Omsk slibuje zdaněných téměř 12 milionů dolarů.

Další posilou Sparty Praha bude slovinský fotbalista Nejc Pečnik. Dvaadvacetiletý ofenzivní hráč, který v loňském ročníku slovinské ligy nastřílel dvanáct branek, přichází na hostování z klubu MIK Celje. Sparta má na hráče opci, díky níž se v průběhu sezony může hostování změnit v přestup. Pečnik je členem slovinské reprezentační jednadvacítky, na šanci v A týmu ještě čeká.

Českou tenistku Nicole Vaidišovou už dělí jediné vítězství od obhajoby loňského čtvrtfinále ve Wimbledonu. V třetím kole porazila 6:2 a 6:4 Australanku Casey Dellacquaovou a postoupila do osmifinále, v němž se utká s Rusko u Annou Čakvetadzeovou. Ve třetím kole naopak vypadla Barbora Záhlavová-Strýcová, která podlehla čtvrté nasazené Rusce Světlaně Kuzněcovové. Dvaadvacetiletá rodačka z Plzně prohrála s vítězkou US Open z roku 2004 po setech 2:6 a 4:6, přesto dosáhla největšího úspěchu na grandslamech v kariéře. Vypadl také nejvýše nasazený český tenista ve Wimbledonu - Tomáš Berdych. Turnajová jedenáctka prohrála v třetím kole s Fernandem Verdaskem ze Španělska 4:6, 4:6 a 0:6.

Po 28 letech bude na olympijských hrách startovat česká lukostřelkyně. Do Pekingu se kvalifikovala Barbora Horáčková a naváže na účast dvojice Zdena Padevětová-Rousková a Jitka Vichová v Moskvě. Plzeňská závodnice si start na hrách zajistila ve čtvrtek na posledním letošním závodu Světového poháru ve francouzském Boé, kde 49 lukostřelkyň bojovalo o pět volných míst. Horáčková ve čtvrtfinále se Švýcarkou Dielenovou prohrála těsně 104:105 a díky svému nástřelu obsadila páté místo.

Český motocyklista Jakub Smrž překvapil soupeře druhým místem v úvodní části kvalifikace na závod mistrovství světa superbiků v Misanu. O pořadí na startu nedělní Velké ceny San Marina rozhodnou další kvalifikační jízdy, které jsou na programu v sobotu. Dosud nejlepším Smržovým výsledkem v kvalifikaci je březnové šesté místo z Austrálie, což je zároveň historické české maximum. V průběžném pořadí MS je pětadvacetiletý závodník se strojem Ducati patnáctý.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Polojasno, ojediněle přeháňky. Teploty 22 až 26 stupňů Celsia.