Zprávy

Irské "ne" vyvolalo obavy i kritiku na adresu EU

Irské zamítnutí lisabonské smlouvy, která má zajistit reformy Evropské unie, vyvolalo o víkendu obavy i kritiku na adresu unie, která se podle mnoha komentářů ocitla v krizi. Český prezident Václav Klaus ovšem nadále zůstává mezi nejvyššími představiteli evropských zemí osamocen se svým pátečním tvrzením, že irské "ne" znamená konec reformní smlouvy vyžadující souhlas všech členských zemí. Jejich lídři budou řešení situace hledat na unijním summitu 19. a 20. června. Podle britské stanice BBC Klausův postoj proti smlouvě, kterou již ratifikovalo 18 z 27 unijních států, pravděpodobně najde odezvu u mnoha evropských voličů, kterým nebylo umožněno vyjádřit se v referendu. Irsko bylo jedinou zemí, kde občané takovou příležitost měli: ve čtvrtek smlouvu odmítli poměrem hlasů 53,4 ku 46,6. Mnozí lídři EU podle dosavadních vyjádření chtějí pokračovat v ratifikaci a uplatnění smlouvy bez ohledu na irské "ne", řada z nich se k tomu ale zatím nevyjádřila, včetně premiéra Mirka Topolánka. K pokračování schvalování reformního dokumentu vyzval například předseda Evropské komise José Barroso, naopak předseda českého Senátu Přemysl Sobotka soudí, že irským odmítnutím "ratifikace lisabonské smlouvy de facto skončila". Širší vedení české vládní Strany zelených se v sobotu usneslo, že je třeba pokračovat v ratifikaci lisabonské smlouvy. Smlouva by měla být ratifikována i v ostatních členských zemích podle původního harmonogramu do konce letošního roku, řekl po zasedání ministr školství Ondřej Liška.

Bohuslav Sobotka: Letiště by se mělo buď pronajmout, nebo prodat jen část

Letiště Praha by se podle sociálních demokratů mělo buď dlouhodobě pronajmout, nebo by vláda měla prodat jen část státního podílu. V nedělním diskusním pořadu České televize to řekl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Místopředseda občanských demokratů a pražský primátor Pavel Bém naopak míní, že přímý prodej celého balíku v tendru znamená vyšší šanci na dosažení dobré ceny. O prodeji 100 procent akcií letiště přímo strategickému partnerovi rozhodla začátkem června vláda. Stát by si měl podle Sobotky ponechat v letišti kontrolní podíl především z bezpečnostních důvodů. "Za mnohem výhodnější pro budoucí strategické zájmy České republiky bych pokládal letiště pronajmout," řekl Sobotka. Vláda by si podle něj díky tomu udržela kontrolu nad strategickým majetkem. Poslanci ale nebudou moci mluvit do rozhodnutí o prodeji státního majetku, rozhoduje o nich pouze kabinet. Ten pak může požádat o stanovisko například i Bezpečnostní informační službu (BIS). "Při velkých privatizacích především zkoumáme, zda je zájemce transparentní. Zda se nejedná jen o nastrčený subjekt, za kterým stojí někdo další, o kom toho už moc nevíme. Zajímá nás také, zda nabídka nemá postraní úmysly," řekl ČTK mluvčí BIS Jan Šubert. Jedním z úkolů tajné služby je totiž chránit ekonomické zájmy státu a předem informovat před možnými riziky.

Nesouhlas s privatizací státního Letiště Praha v sobotu vyslovilo širší vedení koaliční Strany zelených. Podle republikové rady SZ by bylo vhodné počkat, dokud se ve veřejné odborné diskusi neprokáže, že přínosy privatizace výrazně převyšují její možná rizika a zda by pro Českou republiku nebylo ekonomicky a strategicky výhodnější si letiště ponechat. "Co jiného nám zbývá než o tomto požadavku jednat," řekl v diskusi Bém. "Vláda se i ústy svých zelených ministrů se (k privatizaci letiště) jasně vyjádřila, ten proces touto cestou asi zastavit nelze," podotkl. Nový majitel letiště by měl být znám ve druhé polovině příštího roku. Vláda chce prodejem získat více než 100 miliard korun.

Petr Koblic: Burza má nabídky na koupi, akcionáři to odmítají

Pražská burza prý dostala od evropských i světových burz řadu nabídek na koupi či sloučení, ale její akcionáři, kterými jsou hlavně tuzemští bankovní a nebankovní obchodníci, je odmítají. V nedělním diskusním pořadu České televize to řekl generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic. "Pražská burza je po čtyřech velice úspěšných a ziskových letech velmi bohatou a chtěnou nevěstou pro burzy nejen z regionu, ale ze světa," řekl Koblic. Akcionáři si podle něj buď myslí, že pražská burza může být ještě dražší v budoucnosti, nebo si věří, že to jejímu byznysu nepomůže. "Až dospějí k jinému názoru, tak nevylučuji, že burza může být akcionáři prodána," uvedl Koblic. "Neviděl bych, že se to stane v následujících měsících. Může se to ale stát kdykoliv," dodal. Ocenění burz se podle něj vyvíjí s celým trhem; nejdražší byly loni na podzim. Koblic rovněž řekl, že po letošní primární emisi akcií těžební společnosti NWR, již obdobně rozsáhlý úpis nelze očekávat. Mohou ale přijít emise v nižším objemu. Ze společností, které nyní patří státu, bylo podle Koblice k prodeji přes burzu nejvhodnější Letiště Praha.

ČSÚ: Ceny bytů se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšily o 5,6 pct.

Ceny bytů se v České republice za první čtvrtletí meziročně v průměru zvýšily o 5,6 procenta. V Praze rostly ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o čtyři procenta. Vyplývá to z nejnovějších údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s tempem růstu během prvních tří měsíců 2007 se letos růst cen v metropoli nepatrně zpomalil, bez Prahy ale na republikové úrovni zrychlil o jedno procento. V regionech bylo nyní zdražování bytů vůbec nejrychlejší za posledních několik let. Statistici zveřejnili také podrobný rozbor bytové výstavby za loňský rok. Průměrná hodnota nového bytu loni činila téměř 2,1 milionu korun, což bylo o 1,4 procenta více než v roce 2006. Za metr čtvereční užitkové plochy nových bytů lidé loni v republice v průměru zaplatili zhruba 20.550 korun. Nejhlouběji museli sáhnout do peněženky v Praze, kde je metr stál v průměru více než 26.000 korun. Nejnižší ceny byly naopak ve Zlínském kraji, kde je čtvereční metr užitkové plochy bytu stál v průměru kolem 17.900 korun.

ČOI: Desetina kontrolovaných poskytovatelů úvěrů porušila zákon

Lidé by při výběru společnosti, u které si vezmou spotřebitelský úvěr, měli být obezřetní. Česká obchodní inspekce při kontrolách v prvním čtvrtletí letošního roku zjistila porušení zákona ve zhruba desetině reklam na spotřebitelské úvěry. Poskytovatelé spotřebitelských úvěrů v závadných reklamách či nabídkách neuvedli roční procentní sazbu nákladů na spotřebitelský úvěr (RPSN), pomocí které mohou spotřebitelé porovnat výhodnost úvěrů. ČOI na svých internetových stránkách uvedla, že inspektoři od ledna do března zkontrolovali 111 reklam či nabídek na spotřebitelský úvěr, z nichž zákonům vyhovělo 98. U 13 reklam pak ČOI odhalila nedostatky. "Vzhledem k tomu, že tyto reklamy obsahovaly úrokovou sazbu nebo jiné údaje týkající se nákladů na úvěr, musela být nedílnou součástí těchto reklam rovněž RPSN nebo příklad jejího výpočtu. Uvedených 13 reklam to však postrádalo," stojí ve zprávě ČOI.

ČOI udělala razii v Hatích, našla padělky za víc než 12 milionů

Česká obchodní inspekce (ČOI) při sobotní razii v asijské tržnici China Town v Hatích na Znojemsku zabavila padělky za více než 12 milionů korun. Počet zboží s falešnými značkami předčil očekávání inspektorů. Mezi padělky převažoval textil, kabelky a boty. ČTK to řekla ředitelka jihomoravské ČOI Jarmila Vašulková. Razie začala zhruba v poledne, kdy kontroloři spolu s cizineckou policií zabrali asi třetinu velké tržnice. Po třech hodinách akce skončila a ČOI odvezla zabavené zboží do svého sídla k vyhodnocení. Nakonec napočítala 5315 kusů padělků, uvedla Tatiana Neuhybelová z inspekce. Asijští trhovci zanechali většinu stánků opuštěných. Kontrolorům se podařilo proniknout také do jednoho skladiště, v němž našli velké množství pirátských kompaktních disků, videokazet a DVD. "Po vypracování odborných posudků potvrzujících zajištění padělků světových značek čeká kontrolované osoby správní řízení, ve kterém se rozhodne o výši pokuty a propadnutí zboží," uvedla Neuhybelová. Padělky čeká likvidace nebo předání k humanitárním účelům. Od začátku roku ČOI v Hatích zabavila padělky přinejmenším za 49,5 milionu korun.

Němečtí školáci se poprvé poměřili ve znalostech češtiny

"První saskou olympiádu" v českém jazyce, Bohemiádu, absolvovalo v sobotu 55 vybraných žáků a středoškoláků ze Saska a Bavorska. Místo u vody se potili nad záludnými písemnými testy a při ústních zkouškách v budově gymnázia Christiana Weiseho v Žitavě. Na Klášterním náměstí byli večer pod širým nebem vyhlášeni historicky první vítězové češtinářské soutěže, která se má stát každoroční tradicí. Bohemiádě věnovali svůj víkendový čas školáci ve věku od 11 do 17 let. Drtivá většina z nich patří mezi 2000 mladých obyvatel Saska, kteří se na svých základních a středních školách učí česky. Kromě "domácích" studentů žitavského gymnázia Christiana Wieseho přijeli zkusit své štěstí gymnazisté z Budyšína, Herrnhutu, Dippoldiswalde a z Pirny, kde na tamním gymnáziu Friedricha Schillera fungují smíšené třídy složené z českých a německých studentů. Barvy Bavorska hájila čtyři děvčata z reálné školy ve Wunsiedelu. Tematické okruhy jako Dům mých snů, Co vím o České republice, U lékaře nebo dokonce Domácí práce patřily k těm nejobávanějším.

Koncert na Žofíně a Den ČT zahájily festival Zlatá Praha

Soubory Q VOX, Kvarteto sv. Vavřince, Tomáš Kočko & Orchestr a Triny zahájily v sobotu večer na pražském Žofíně 45. ročník mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha. Soutěžní festival zaměřený na tanec a hudbu na obrazovce představí stovku pořadů z 22 zemí včetně Česka. Slavnostnímu programu předcházel na Žofíně Den České televize, přišlo na něj 2500 lidí. Zlatá Praha potrvá do středy. Přihlášené pořady budou soutěžit ve třech kategoriích, a to hudba na obrazovce, dokumentární pořady o hudbě a tanci a hudební drama. Hodnotit bude pětičlenná porota v čele s významným mediálním odborníkem - německým producentem Reinerem Moritzem. Tradiční České křišťály a cenu Grand Prix udělí porota 18. června. Také budou předány Ceny České televize, Cena diváků a Cena Nadace Vize 97 Dagmar a Václava Havlových. Festival je otevřený veřejnosti, která může ve videotéce zhlédnout nabízené pořady a doprovodné akce. Letošní přehlídka nabídne setkání se zástupci Královské opery Covent Garden v Londýně, kteří představí ukázky nejlepších zaznamenaných operních a baletních představení. V soutěži bude filmový portrét o světoznámé ruské sopranistce Galině Višněvské a záznam představení z anglického Glyndenbourne 2007, kde Jiří Bělohlávek dirigoval Londýnský filharmonický orchestr.

Folklorní festival v Plzni skončil úspěchem

Soubory lidových tanečníků, muzikantů a pěvců z Ingušska, Kanárských ostrovů, Moldavska a Sicílie byly hlavními taháky 12. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Plzeň 2008, který v neděli skončil galaprogramem. Pětinenní svátky folkloru se odehrávaly na kamenných i venkovních scénách, festival vyjel také do obcí Vrčeň a Čižice. Velmi hrubý odhad počtu diváků je mezi třemi až čtyřmi tisíci, řekla ČTK ředitelka festivalu Michaela Vondráčková. Vystoupilo 17 souborů, z toho šest zahraničních. "Kromě Sicilanů, kterých bylo pět, měly všechny ostatní kolem 35 lidí," uvedla. Nejmladším účinkujícím byla čtyřletá holčička, která zpívala v kategorii sólových zpěváků, vystoupily také seniorské soubory. Folklorní festival získal na letošním ročníku prestižní značku Mezinárodní rady organizátorů folklorních festivalů a lidového umění (CIOFF), která působí při UNESCO. "Je to především zviditelnění, už se nám hlásí cestovní kanceláře, že by přivezly klienty na další ročník," řekla Vondráčková. Předání diplomu a vlajky potěšilo město a Plzeňský kraj, ocenění využijí k podpoře cestovního ruchu.

Pětidenní Skupova Plzeň začala

Hororové pohádky Arnošta Goldflama Krvavé koleno odstartovaly v neděli festival českého profesionálního loutkového divadla Skupova Plzeň. Během pěti dnů na něm vystoupí 22 souborů s 23 inscenacemi. Cílem soutěžní přehlídky je mimo jiné prezentovat české loutkové a alternativní divadlo zahraničním hostům a podpořit jeho export. Součástí festivalu, na nějž chodí přes 4000 lidí, budou výstavy, přednášky a koncerty. ČTK to řekl Tomáš Froyda, šéf domovského Divadla Alfa i ředitel akce, která se koná v Plzni jednou za dva roky. Letos se festival zaměřuje spíše na starší publikum - mládež a dospělé. Přijede 25 zahraničních divadelních odborníků, festivalových a divadelních manažerů. "Chceme prezentovat průřez tím nejlepším z českého loutkového divadla. Skupovka by měla být výkladní skříní profesionálního loutkového divadla pro podporu jeho vývozu," uvedl Froyda. "Ze zahraničí přijede šest souborů - ze Slovenska, Polska, Maďarska, Rumunska, Itálie a Ruska," uvedl dramaturg festivalu Pavel Vašíček. Z Česka přijede šest statutárních loutkových divadel, pět nezávislých skupin, tři skupiny studentů divadelních škol. Hrát se bude v kamenných divadlech i na otevřených scénách v Plzni.

V Brně začal festival hudebního divadla

Muzikálům, operetám, recitálům i opeře náleží do příští soboty obě scény brněnského Městského divadla. Čtvrtého ročníku festivalu Dokořán pro hudební divadlo se účastní 16 souborů ze čtyř zemí. Dohromady sehrají 17 inscenací. Většina představení je již vyprodaná, řekli ČTK pořadatelé. Městské divadlo se hudební tvorbě dlouhodobě věnuje a přehlídku pořádá proto, aby své postupy srovnalo s jinými soubory. Kromě českých a slovenských produkcí lidé mohou zhlédnout i představení umělců ze Stuttgartu a Lublaně, uvedla manažerka přehlídky Sylvie Pospíšilová. Festival zahájili studenti Janáčkovy akademie múzických umění s rockovým muzikálem Godspell. Vznikl ve stejné době jako populární dílo Jesus Christ Superstar, avšak spíše než Jidášovo dilema sleduje Ježíšův příběh. Stuttgartské divadlo přiveze v pondělí do Brna kriminální komedii Roberta Thomase Osm žen. Němci detektivku pojali jako představení s písněmi. Jazykovou bariéru pomůže divákům překonat titulkovací zařízení, na které se mohou spolehnout i návštěvníci slovinské inscenace Šumaře na střeše. Americký muzikál režíroval v Lublani jako host šéf Městského divadla Brno Stanislav Moša.

Pořadatelé Pražské muzejní noci zaznamenali 202.000 vstupů

Pořadatelé Pražské muzejní noci zaznamenali letos rekordních 202.000 návštěvnických vstupů. Lidé měli v noci ze soboty na neděli možnost prohlédnout si 51 muzeí, galerií a dalších kulturních památek. Největší zájem byl o Letecké muzeum Kbely, řekl ČTK koordinátor akce Pavel Douša. Letecké muzeum navštívilo podle něj zhruba 30.000 lidí. Mohli v něm například vidět nejmodernější bojový nadzvukový letoun Jas-39 Gripen a naopak nejstarší Messerschmitt Me 262 B Schwalbe vedle sebe. Zájem byl také o hlavní budovu Národního muzea, kam se vypravilo asi 18.000 návštěvníků. Lákadlem byla podle koordinátora také výstava Bruselský sen a Pražská bible z roku 1488, oboje si lidé mohli přijít prohlédnout do Městské knihovny. Návštěvnost počítají pořadatelé podle rozdaných propagačních materiálů, které lidé dostávají u vchodů. Registrují tak návštěvnické vstupy, neznají však počet účastníků, kteří často obejdou více muzeí. "Lidé letos mnohem více cestovali mezi jednotlivými místy," uvedl Douša. K přepravě jim sloužilo devět autobusových linek s centrálním přestupním místem na Náměstí Jana Palacha. Provoz metra i lanové dráhy byl prodloužen. Pražská muzejní noc je vrcholem celorepublikového festivalu, který začal v polovině května v Mikulově a do kterého se zapojila stovka měst. Jako první s projektem přišlo v ČR v roce 2004 pražské Národní muzeum. Akce sklidila velký ohlas, proto se postupně připojují další instituce.

Brněnský ProtestFest vyvrcholil pochodem aktivistů přes město

Pochodem asi 600 mladých lidí přes centrum Brna vyvrcholil v sobotu večer pouliční festival alternativní kultury ProtestFest. Za doprovodu stovek policistů a strážníků vyrazili od Janáčkova divadla, kde se bavili celé odpoledne, do Pisárek. Tam aktivisty čekala celovečerní zábava s hudbou dýdžejů. Průvod byl ohlášen jako maškarní, ale masky si přineslo jen málo lidí. Ani transparentů nebylo mnoho. Většina měla ekologický ráz. "Tato planeta nemá nouzový východ," stálo na největším transparentu. Objevily se i rudočerné anarchistické prapory. Lidi v průvodu zajímala hlavně hudba. V čele šli bubeníci s dechovou skupinkou, která vyhrávala populární melodie. Celý pochod začal motivem ze slavného westernu Sedm statečných. V průvodu jelo i nákladní auto s dýdžeji. Pouliční festival alternativní kultury byl letos věnovaný otázce globálního oteplování. "Ač je problém klimatických změn celosvětově jedním z největších témat, v Česku je pořád na okraji zájmu," řekla jedna z pořadatelek Katarína Potfajová. Organizátoři lidem představili různé pohledy na globální oteplování.

Na táborském letišti skončil Planet Festival

Na táborském letišti skončil Planet Festival. Mezi posledními vystupujícími se představili mladá skupina z britských ostrovů Hadouken! a belgická formace Front 242. Festival se podle pořadatelů uskutečnil bez větších problémů a programových změn. Svou účast pro nemoc odřekly dvě kapely Vladivojna La Chia & Banana a Magnetik. Od pátku se na letišti Aeroklubu Tábor na třech scénách představilo zhruba 40 hudebních skupin. Mezi největší hvězdy patřily britská skupina Kosheen se zpěvačkou Sian Evansovou, americká punková kapela Bad Religion a německá neopunková skupina Beatsteaks. Velké množství příznivců u scény Kotnov, která dostala své jméno po věži a zříceném hradu v Táboře, v sobotním programu mimo jiné zaujala produkce hiphopových Bow Wave. Pořadatelé festivalu letos přivítali přibližně 6000 návštěvníků.

Ze sportu:

Po ročním působení v Norwichi a Slavii Praha má útočník David Střihavka nakročeno zpátky do Ostravy. Pětadvacetiletý fotbalista, jehož práva vlastní Plzeň, se už k bývalým spoluhráčům z Baníku připojil na kondičním soustředění v Pozlovicích. Střihavka na Bazalech prožil nejúspěšnější část dosavadní kariéry. V ostravském dresu během roku a půl nastřílel patnáct gólů a vloni v létě po něm sáhl účastník druhé anglické ligy Norwich. Nyní se Střihavka do Baníku vrací.

Všichni mistři světa, kteří před týdnem v italské Ivree získali tituly na dlouhé trati, ve stejné disciplíně triumfovali v neděli i v závodě Světového poháru v Karlových Varech. Prvenství si zopakovali italský kajakář Maximilian Benassi, chorvatský kanoista Emil Milihram, němečtí deblisté Uli Andree a Patrick Driesch a švýcarská kajakářka Sabine Eichenbergerová. Domácí vodáci vybojovali na 6,5 kilometru dlouhé trati na řece Teplé dvě stříbrné medaile. Úřadující vicemistryni světa Kateřinu Vacíkovou dělilo od prvního místa necelých pět sekund. Deblkanoistům Janu Nesetovi s Davidem Lisickým, kteří už v sobotním sprintu vybojovali bronz, scházely k prvenství jen dvě a půl sekundy. V nejnabitější kategorii kajakářů skončil Kamil Mrůzek čtvrtý se ztrátou přes tři sekundy na medaili.

Jachtařky Lenka Šmídová s Lenkou Mrzílkovou skončily na mistrovství Evropy třídy 470 páté. České reprezentantky, které se připravují na olympiádu v Pekingu, vyhrály na italském jezeře Lago di Garda závěrečnou rozjížďku. O lepší celkové umístění je připravily nezdary v předchozích dnech.

Tyčkař Jan Kudlička skočil ve druhém kole první ligy družstev v Olomouci 561 centimetrů a splnil B limit pro účast na olympijských hrách v Pekingu. Z aktuální nominace vyřadil českého rekordmana Adama Ptáčka, který má na kontě zatím výkon o jeden centimetr horší. S B limitem může na olympiádu v každé disciplíně pouze jeden atlet. Další příležitost překonal A limit budou mít v pondělí na Memoriálu Josefa Odložila v Praze na Julisce.

Čeští házenkáři podlehli v odvetném utkání play off o postup na mistrovství světa Srbsku v Niši 24:29 a na šampionát, který se uskuteční v lednu příštího roku v Chorvatsku, se neprobojovali. Před týdnem v Zubří domácí tým zvítězil rovněž rozdílem pěti branek 38:33. O postupu Srbů rozhodl větší počet vstřelených gólů na hřišti soupeře.

Zástupci amatérské boxerské velmoci z Kuby ovládli 39. ročník Velké ceny Ústí nad Labem, která skončila na severu Čech. Kubánci vyhráli šest z deseti váhových kategoriích, i když se jednou radovali bez boje. Z domácích boxerů uspěl ve finále pouze Tomáš Chládek, který v kategorii do 64 kg porazil Australana Todda Kidda. Michal Vodárek a Vlastimil Průša své finálové duely prohráli.

Jednačtyřicetiletý Ital Alessandro Zanardi byl nejúspěšnějším jezdcem čtvrtého podniku mistrovství světa cestovních vozů v Brně. Bývalý pilot formule 1, jenž při těžké nehodě v roce 2001 přišel o obě nohy a řídí s protézami, v sobotu poprvé během svého čtyřletého působení v seriálu vyhrál kvalifikaci a z pole position v neděli zvítězil v prvním závodě na deset kol. Ve druhém Zanardi po napínavém souboji zaostal o 360 tisícin sekundy za krajanem Gabrielem Tarquinim, jenž má rovněž zkušenosti z F1. Jediný český zástupce ve startovním poli Michal Matějovský s vozem Seat León obsadil při své premiéře v šampionátu v prvním závodě 22. místo. Druhý závod po kolizi hned v úvodním okruhu nedokončil.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Oblačno, na většině území přeháňky. Teploty 17 až 21 stupňů Celsia.