Zprávy

SZ: Porušení slibu o nemocnicích by byl důvod k odchodu z koalice

Širší vedení Strany zelených (SZ) chce od zdravotních poplatků osvobodit větší okruh lidí, než předpokládá koaliční dohoda. Současně Republiková rada SZ pohrozila odchodem zelených z koalice, pokud by premiér Mirek Topolánek (ODS) nesplnil slib, podle nějž nebudou fakultní nemocnice ani rozhodnutím vlády, ani ministerstva zdravotnictví převáděny na akciové společnosti. Během sobotního jednání republikové rady v Kolíně o jeho dosavadních výsledcích informovala předsedkyně tohoto orgánu Olga Zubová a místopředseda rady Matěj Stropnický. Vládní strany se nedávno shodly mimo jiné na tom, že co nejrychleji osvobodí novorozence od poplatků za pobyt v porodnici a od roku 2009 pak poplatků zbaví i děti do šesti let a u dětí do 15 let sníží pětitisícový limit na 3000 korun. O novorozencích by měla sněmovna jednat již příští týden.

Vedení SZ: Ano našich ministrů radaru bylo v rozporu se sjezdem

Hlasování zelených ministrů Martina Bursíka a Džamily Stehlíkové, kteří ve vládě podpořili česko-americkou smlouvu o vybudování amerického radaru v Česku, bylo v rozporu s usnesením stranického sjezdu. Shodla se na tom Republiková rada Strany zelených během sobotního jednání v Kolíně. Informovali o tom předsedkyně rady Olga Zubová a místopředseda Matěj Stropnický. Oba patří k vnitrostranickým oponentům šéfa strany Bursíka i předsedkyně poslaneckého klubu zelených Kateřiny Jacques. Když vláda v květnu hlasovala o česko-americké smlouvě, podle neoficiálních informací se pouze jediný zástupce nejmenší vládní strany v kabinetu - ministr školství Ondřej Liška - zdržel hlasování. Ostatní byli spolu s občanskými demokraty a lidovci pro. Radar dlouhodobě podporuje i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, kterého do vlády vyslali také zelení. Schwarzenberga ale usnesení rady nezmiňuje. Ministr však není členem SZ. Z kolínského jednání se navíc pro nemoc omluvil.

Pozor, aby se irským "ne" nenakazila Praha, varuje německý tisk

Mimo jiné před nebezpečím "nákazy" euroskeptických zemí jako jsou Velká Británie a Česká republika varují ve svých dnešních komentářích k výsledkům irského referenda o lisabonské smlouvě německé noviny. Příčiny irského "ne" vidí shodně v nedostatečném vysvětlování smyslu smlouvy občanům, za což byli politici potrestáni. Zatímco například deník Süddeutsche Zeitung hodnotí výsledek jako neštěstí evropské politiky, Die Welt soudí, že evropská integrace na smlouvě zase tak závislá není. Podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) je nyní velké nebezpečí, že výsledek irského referenda bude působit "odstrašujícím a nakažlivým účinkem" v dalších zemích. "Britský premiér Brown, jenž je k tomu euroskeptiky beztak nucen, by mohl ratifikační proces pozastavit, nebo jej úplně ukončit. A také pro skeptiky ve Varšavě a Praze by to mohla být voda na mlýn. Pokud to dojde tak daleko, byla by smlouva mrtvá, pak už si není co nalhávat," napsal FAZ.

Šéf Senátu v Lidicích varoval před podceněním světových konfliktů

Před podceněním světových konfliktů, které se Česka zdánlivě dotýkají jen velmi málo nebo vůbec, varoval v sobotu u příležitosti pietního aktu k 66. výročí vypálení Lidic předseda Senátu Přemysl Sobotka. Podotkl, že je třeba se zamyslet, zda se podobná tragédie již nemůže opakovat. Sobotka, který při neúčasti prezidenta Václava Klause, přednesl hlavní projev, označil lidickou tragédii za nejhorší očistec. "Lidská bolest zde byla konfrontována s lidskou bezcitností," řekl Sobotka. Zároveň varoval před nevšímavostí vůči současným světovým konfliktům. "Zlo, které páchá někdo na druhém konci planety, je v dnešním globalizovaném světě nebezpečně blízko nás. Po vzdání úcty obětem se musíme zamyslet, zda se podobná tragédie nemůže stát znovu," dodal. Sérii projevů zakončila předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková. Připomněla, že tragédie Lidic si všiml celý svět. "Osud této obce otřásl každým. Svět se pak pod tíhou svědomí rozhodl, že Lidice budou žít. Stejně pojmenované obce se proto objevují po celém světě," řekla Dvořáková. Pietního aktu u hromadného hrobu lidických mužů v Památníku Lidice se zúčastnily stovky lidí z řad veřejnosti i pozvaných hostů.

Vojenská přehlídka Bahna přilákala 50.000 lidí

Ve znamení "osmičkového roku" se nesly sobotní historické bojové ukázky na 19. ročníku Dne pozemního vojska - Bahna 2008. Do vojenského prostoru Brdy, v místě Bahna u Strašic na Rokycansku, se na největší vojenskou akci pro veřejnost přišlo podívat 50.000 lidí, stejně jako vloni. Armáda letos dala do akce méně peněz než v minulých letech, zhruba pět milionů korun oproti loňskému více než 2,5 násobku. Zdůvodnila to tím, že v říjnu bude v Praze velká vojenská přehlídka, největší prezentační akce armády v letošním roce. ČTK to řekl velitel pozemních sil Miroslav Žižka. "Akce se zúčastnilo méně techniky i vojáků, ale myslím si, že to diváci příliš nepoznali," dodal. Letos také nepřijely do vojenského prostoru zahraniční armády se svojí technikou, která se tu objevuje od roku 2000. Žižka však slíbil, že příští rok bude na jubilejních Bahnech "něco nového a výjimečného". Bahna označil za největší vojenskou akci, kterou se armáda prezentuje a bude zviditelňovat i v budoucnu. "Bahna je dobrá značka, která nabízí kvalitu, je to 19 let tradic bezchybné organizace," řekl velitel společných sil Jiří Halaška. Podle něj ukazují veřejnosti, zejména po roce 2004, kdy byla zrušena základní vojenská služba, moderní vojenskou techniku, ukázky cvičení armády i zahraničních misí. Na improvizovaných bojištích si mohli dospělí i děti prohlédnout tanky, protiletadlové systémy, bojová vozidla, nad prostorem létaly dvě stíhačky Gripen a dva letouny L 159 a vrtulníky Mi 24.

Diplomaté v Pardubickém kraji zhlédli památky i dostihy

Už podruhé hostil Pardubický kraj společenskou návštěvu diplomatů. Loni velvyslanci z různých zemí, které mají zastoupení v České republice, navštívili Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem, v pátek měla asi dvacítka velvyslanců na programu památky či koncert v Litomyšli a v sobotu například dostihové odpoledne v Pardubicích. Hostitelé si od podobných návštěv do budoucna slibují zlepšení turistického ruchu. "Nebude to za dva týdny či za měsíc, ale věříme, že když se nám bude dařit zvát diplomatické návštěvy, časem se i zvýší zájem veřejnosti," řekl ČTK ředitel Dostihového spolku v Pardubicích Jiří Kunát. Pardubický kraj, ačkoliv se může pyšnit nejstarším hřebčínem na světě nebo litomyšlským zámkem zapsaným na seznamu kulturního dědictví UNESCO, turisty příliš neláká. Dlouhodobě byl v žebříčku návštěvnosti poslední, nyní se mu podle statistiků podařilo předčit Ústecký kraj. "Všechno je propojené. Jakmile jsou průmyslové investice a také budujete dostatečnou infrastrukturu, silnice, hotely, letiště, přijde zároveň i cestovní ruch. Důležité je, aby jste to všechno zvládli, aniž byste poškozovali životní prostředí," řekl norský velvyslanec Peter Raeder. Negativní jevy cestovního ruchu se už podle něj projevují v Praze. Česká metropole je již turisty zejména v těch nejatraktivnější místech přetížená, dodal.

ČOI udělala razii v Hatích, našla padělky za víc než 12 milionů

Česká obchodní inspekce (ČOI) při sobotní razii v asijské tržnici China Town v Hatích na Znojemsku zabavila padělky za více než 12 milionů korun. Počet zboží s falešnými značkami předčil očekávání inspektorů. Mezi padělky převažoval textil, kabelky a boty. ČTK to řekla ředitelka jihomoravské ČOI Jarmila Vašulková. Razie začala zhruba v poledne, kdy kontroloři spolu s cizineckou policií zabrali asi třetinu velké tržnice. Po třech hodinách akce skončila a ČOI odvezla zabavené zboží do svého sídla k vyhodnocení. Nakonec napočítala 5315 kusů padělků, uvedla Tatiana Neuhybelová z inspekce. Asijští trhovci zanechali většinu stánků opuštěných. Kontrolorům se podařilo proniknout také do jednoho skladiště, v němž našli velké množství pirátských kompaktních disků, videokazet a DVD. "Po vypracování odborných posudků potvrzujících zajištění padělků světových značek čeká kontrolované osoby správní řízení, ve kterém se rozhodne o výši pokuty a propadnutí zboží," uvedla Neuhybelová. Padělky čeká likvidace nebo předání k humanitárním účelům. Od začátku roku ČOI v Hatích zabavila padělky přinejmenším za 49,5 milionu korun.

Pátek třináctého zemřelo při nehodách nejméně lidí od roku 2005

Letošní pátek třináctého byl v Česku z hlediska nehodovosti "nejmilosrdnější" za poslední tři roky. Podle předběžných policejních statistik totiž na silnicích zemřeli při 500 nehodách tři lidé. Loni se v pátek 13. července stalo o 80 nehod více a zemřeli čtyři lidé. Nejtragičtější pak byl říjnový pátek třináctého v roce 2006, kdy na silnicích zahynulo devět osob. Uplynulý pátek byl také první, který se v počtu mrtvých zařadil mezi jiné, běžné pátky. Až dosud totiž počet obětí v tyto "smolné" dny vždy převyšoval průměrný počet pátečních obětí. Od roku 2005 nikdy neklesl pod čtyři. Kromě tří mrtvých si letošní pátek třináctého vyžádal také sedm těžce a 60 lehce zraněných. Nejvíce nehod policisté zaznamenali v Praze, 85, na druhou stranu žádná z nich nebyla tragická. Mrtví jsou hlášení z Plzeňského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Nejčastější příčinou nehod byl nesprávný způsob jízdy, policisté ale také zjistili 29 řidičů, kteří havarovali opilí. Za prvních pět měsíců letošního roku zemřelo na silnicích v Česku 346 lidí, to je o 34 méně než ve stejném období minulého roku. Počet nehod se snížil o 5709. Policisté jich od ledna do konce května 2008 vyšetřovali 65.222.

České a slovenské muzeum v Iowě je silně postižené záplavami

České a slovenské muzeum v americkém státě Iowa je pod vodou. Město Cedar Rapids, v němž jediné profesionální muzeum věnované české a slovenské historii a dějinám přistěhovalectví z obou zemí sídlí, postihly obrovské záplavy způsobené rozlitím řeky Cedar. "Voda je v budově," řekla ČTK v telefonickém rozhovoru ředitelka muzea Gail Naughtonová. Moderní stavba otevřená za účasti prezidentů USA, České republiky a Slovenska v roce 1995 byla postavena původně na břehu řeky. "Nyní jsme zcela obklopeni vodou, muzeum je teď uprostřed řeky," popsala situaci ředitelka. Podle ní voda vystoupila kolem budovy do třímetrové výšky. Rozsah škod zatím není schopná odhadnout. "Dokud nebudeme smět vstoupit dovnitř, nevíme, co nás čeká," řekla. Před záplavami stačili odvézt do bezpečí některé muzejní kolekce, ale zdaleka ne všechny. Záplavy srovnala Naughtonová s povodněmi, které před šesti lety postihly Prahu a řadu dalších českých měst a vesnic. V pátek zřejmě povodeň kulminovala, ale voda bude opadávat pomalu. Podobně jako muzeum je pod vodou také celá historická část města známá jako Česká vesnice (Czech Village).

Na pochod proti rakovině prsu přišlo v Praze přes 6500 lidí

Na pochod proti rakovině prsu, který se konal v hlavním městě poosmé, se v sobotu vydalo z Můstku v dolním konci Václavského náměstí do Žlutých lázní v Podolí přes 6 a půl tisíce lidí v růžovém tričku. Jeho koupí přispěl každý 300 korun na boj proti zhoubné nemoci, která ročně v Česku postihne až 6000 žen, z nich 2000 zemře. Vybraná částka půjde na osvětové a ozdravné programy proti rakovině prsu. V průvodu převažovaly ženy, mladé i starší, přišly celé rodiny s malými dětmi. Nad jejich hlavami se vznášely růžové balonky. Pozornost si získal pes, kterého majitelé v růžových tričkách oblékli do růžového trička také. V cíli šestikilometrového pochodu čekal na účastníky kulturní program. V něm zaujala zejména speciální módní přehlídka klobouků, které si vyrobily a samy převedly ženy, které zákeřnou nemoc překonaly. Pacientky se účastnily rovněž exhibičního závodu Dračích lodí. "Tyto akce jsou důležité; vyberou se peníze na projekty proti rakovině prsu a ženy si uvědomí, jak důležitá je prevence a že včas zachycený nádor je dobře léčitelný," řekl ČTK přednosta radiodiagnostické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a člen představenstva Asociace mamodiagnostiků profesor Jan Daneš.

Děčínem pochodovali extremisté, policie zadržela tři osoby

Tři osoby zadržela policie v souvislosti se sobotním pochodem pravicových extremistů v Děčíně. Všechny předvedla z Tyršova mostu, kde protestovala skupina zhruba 50 anarchistů a antifašistů proti procházejícímu pochodu nacionalistů. Důvodem zadržení bylo podle mluvčího děčínské policie Ladislava Cvika rušení veřejného pořádku. Nacionalisté ze skupiny Autonomní nacionalisté Sever pořádali pochod, který nahlásili magistrátu jako akci proti toleranci a dekriminalizaci drog. Policie k sobě znesvářené tábory nepustila. Podobný pochod se v Děčíně konal poprvé. Policie se obávala možných násilností, proto podle Cvika do akce nasadila více než dvě stovky lidí. Demonstranty sledoval i vrtulník, antikonfliktní tým, těžkooděnci, kriminalisté v civilu a policisté na lodi. V pohotovosti byla i celá děčínská městská policie, která do akce nasadila všech zhruba 50 strážníků. Ředitel městské policie Marcel Horák řekl, že strážníci měli zasahovat jen v případě porušení veřejného pořádku. Po dohodě s policií organizátoři před pochodem slíbili, že se nebudou pouštět do žádných potyček, což také dodrželi. Podle policie se akce obešla bez větších incidentů.

V Brně začal festival hudebního divadla

Muzikálům, operetám, recitálům i opeře náleží do příští soboty obě scény brněnského Městského divadla. Čtvrtého ročníku festivalu Dokořán pro hudební divadlo se účastní 16 souborů ze čtyř zemí. Dohromady sehrají 17 inscenací. Většina představení je již vyprodaná, řekli ČTK pořadatelé. Městské divadlo se hudební tvorbě dlouhodobě věnuje a přehlídku pořádá proto, aby své postupy srovnalo s jinými soubory. Kromě českých a slovenských produkcí lidé mohou zhlédnout i představení umělců ze Stuttgartu a Lublaně, uvedla manažerka přehlídky Sylvie Pospíšilová. Festival zahájili studenti Janáčkovy akademie múzických umění s rockovým muzikálem Godspell. Vznikl ve stejné době jako populární dílo Jesus Christ Superstar, avšak spíše než Jidášovo dilema sleduje Ježíšův příběh. Stuttgartské divadlo přiveze v pondělí do Brna kriminální komedii Roberta Thomase Osm žen. Němci detektivku pojali jako představení s písněmi. Jazykovou bariéru pomůže divákům překonat titulkovací zařízení, na které se mohou spolehnout i návštěvníci slovinské inscenace Šumaře na střeše. Americký muzikál režíroval v Lublani jako host šéf Městského divadla Brno Stanislav Moša.

Začal hudební festival Setkávání Václava Hudečka

Slovanské tance Antonína Dvořáka v podání Moravské filharmonie Olomouc na zámeckém nádvoří v Moravských Budějovicích na Třebíčsku zahájily třídenní hudební festival Setkávání Václava Hudečka. Akce je vedle mezinárodního festivalu Petra Dvorského v Jaroměřicích nad Rokytnou dalším hudebním festivalem na Vysočině, jehož patronem je špičková umělecká osobnost. "Jsem rád, že jsem se stal patronem festivalu. Je to velká příležitost nejen pro samotnou hudbu a její prezentaci, ale i pro představení mladých muzikantů z nastupující generace," řekl ČTK Hudeček. Houslový virtuos se divákům představil ve Dvořákově koncertu pro housle a orchestr a moll. Hudební fanoušci ho uslyšeli také v sobotu v kostele sv. Jiljí. Koncert Setkávání s barokem představil hudbu dvou německých géniů barokní hudby Johanna Sebastiana Bacha a Georga Friedricha Händela. Spolu s Hudečkem vystoupily houslistky Ivana Kovalčíková a Arménka Anish Nikoghosyanová a cembalista Petr Adamec.

Na letišti u Tábora pokračuje hudební Planet Festival

Na letišti Aeroklubu Tábor druhým dnem pokračoval hudební Planet Festival. Od pátku se do sobotního odpoledne představila více než polovina z avizovaných čtyř desítek hudebních formací. Vrcholem sobotního programu bylovystoupení britské kapely Hadouken!, tuzemských Tata Bojs a belgické skupiny Front 242. Policie zatím v souvislosti s festivalem nezaznamenala vážné problémy. "Z programu jsme museli vyřadit vystoupení formací Vladivojna La Chia & Banana a Magnetik z důvodu onemocnění hudebníků," informovala ČTK mluvčí festivalu Martina Reková. V pátek festival navštívilo asi 4000 diváků. Mnozí z nich navzdory chladnému počasí vydrželi přes půlnoc, kdy vystoupila jedna z hvězd programu britská skupina Kosheen. Zpěvačka Sian Evansová zaujala nejen extravagantním oblečením, ale i berlí, s jejíž pomocí se pohybovala po pódiu. Nedávno si totiž údajně při kopané poranila nohu. Vedle koncertu Kosheen byla vrcholem pátečního programu vystoupení americké punkové kapely Bad Religion a německé neopunkové skupiny Beatsteaks.

V Brně začala streetparty

V parku kolem brněnského Janáčkova divadla začal v sobotu pouliční festival alternativní kultury ProtestFest. Krátce po zahájení bylo v areálu asi 250 lidí z očekávané tisícovky účastníků. Organizátoři pro ně připravili hudební vystoupení a řadu informačních a diskusních stánků nevládních organizací. Na akci přímo na místě dohlíží desítky policistů a strážníků, další čekají v pohotovosti v okolí. Pouliční festival je letos věnovaný problému globálního oteplování. "Ač je problém klimatických změn celosvětově jedním z největších témat, v Česku je pořád na okraji zájmu," řekla jedna z pořadatelek Katarína Potfajová. Organizátoři chtějí lidem představit různé pohledy na globální oteplování. Kvůli tématu festivalu se pořadatelé rozhodli pro konkrétní ekologická opatření. "Například při streetparty budou pro návštěvníky k dispozici speciální popelnice na tříděný odpad a nápoje budou podávány v biologicky odbouratelných kelímcích," sliboval aktivista Dušan Rosenbaum.

Příznivci skútrů uspořádali spanilou jízdu Prahou

Spanilou jízdu Prahou uspořádali v sobotu příznivci skútrů, kteří popáté sjeli na sraz nazvaný Skútr šňůra. V doprovodu policie absolvovali na lehkých motorkách více než dvacetikilometrovou trasu. U strahovského stadionu se pak zapsali do České knihy rekordů. "Je to sraz bez adrenalinového vybití. Je to zábava pro lidi, které baví skútr, aby věděli, že někam patří," řekl ČTK organizátor setkání Pavel Augustín. Do Prahy se podle něj sjelo asi 190 fanoušků skútrů. Mezi účastníky byli muži, ženy i děti. "Je to svátek pro lidi, kteří milují jízdu skútrem. Zážitek pro ně je už to, že se mohou projet Prahou za doprovodu policie. Dostanou se i na místa, kam by běžně nezajeli," dodal Augustín. Účastníci srazu vyjeli před polednem kolonou z Bráníka a pokračovali přes Podolské a Rašínovo nábřeží, přes most Legií a Malou stranu k parkovišti u strahovského stadionu. Odtud pak na vozítkách vybavených vlaječkami odjeli na Václavské náměstí, kde na sebe upozorňovali hlasitým troubením. Pak se vydali směrem na Pankrác a dále na výjezd do Jesenice a Jílového u Prahy. Cílem byla Nová Rabyně na Slapech, kde byla připravena party s hudbou a doprovodným programem.

Ze sportu:

Velkou "posilu" mezi fanoušky budou mít čeští fotbalisté v neděli večer v klíčovém utkání mistrovství Evropy proti Turecku. Poblíž jejich lavičky je bude povzbuzovat obvyklý reprezentační kapitán Tomáš Rosický, který kvůli operaci kolena o účast na šampionátu přišel. Rosickému ještě před cestou na šampionát nabídlo vedení mužstva, aby se turnaje zúčastnil, přestože hrát nemůže. Na celou dobu pobytu ale záložník londýnského Arsenalu dorazit nemohl, neboť absolvuje se svolením klubových lékařů rehabilitaci na pražských Malvazinkách.

Fotbalový reprezentant Daniel Pudil prý míří do Racingu Genk. Podle listu Het Belang van Limburg má desátý tým uplynulého ročníku belgické ligy jeho přestup ze Slovanu Liberec oznámit v úterý na tiskové konferenci. Pudil letos získal se Slavií mistrovský titul, ale před další sezonou se měl vrátit z hostování do Liberce, protože pražský klub na něj neuplatnil opci. Od listopadového příchodu do Slavie vynechal dvaadvacetiletý záložník jen tři ligové zápasy a k titulu přispěl čtyřmi góly. Dostal se i do reprezentačního týmu a o účast na mistrovství Evropy přišel jen proto, že si zlomil záprstní kůstku. Belgický deník poukazuje na to, že Pudil není "zrovna jednoduchá povaha".

České volejbalistky postoupily na mistrovství Evropy, které se příští rok koná v Polsku. Ve druhém utkání kvalifikačního turnaje v Opavě porazily Moldavsko hladce 3:0 na sety a rozhodly o svém postupu už před nedělním zápasem s Albánií.

Kajakář Tomáš Ježek vybojoval druhé místo v zahajovacím závodě Světového poháru v kanoistickém maratonu. Na jezeře Beetzsee v německém Brandenburgu jej na třicetikilometrové trati porazil jen mnohonásobný medailista z mistrovství světa Manuel Busto ze Španělska.

Pouhá setina sekundy rozhodla v Karlových Varech o vítězi kajakářského závodu na sprinterské trati v zahajovacím dílu Světového poháru ve sjezdu na divoké vodě. Nejmenší možný časový rozdíl dělil od triumfu domácího reprezentanta Tomáše Slováka. Bronzového medailistu z nedávného mistrovství světa předčil po dvou kolech na šestisetmetrovém úseku řeky Teplé pouze Slovinec Jernej Korenjak. Medailová umístění pro české barvy vybojovali také deblkanoisté. Za vítěznými Francouzi Thomasem Peltriauxem a Theodorem Heitzem se umístili Marek Šálek s Janem Říhou a třetí skončili Jan Neset s Davidem Lisickým.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Oblačno, na většině území přeháňky. Teploty 17 až 21 stupňů Celsia.