Zprávy

Riceová dle Schwarzenberga přijede do Prahy začátkem července

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová přijede do Prahy podepsat smlouvu o uvažovaném protiraketovém radaru začátkem července. Již dříve zmiňovaný termín ve Washingtonu před českými novináři potvrdil šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Diplomatický zdroj ve Washingtonu ČTK řekl, že pravděpodobným termínem bude závěr první červencové dekády. "Až se oficiálně obě strany dohodnou, tak se to sdělí," uvedl Schwarzenberg o cestě Riceové. Více podrobností s odkazem na diplomatické zvyklosti neposkytl. Americká ministryně měla do Prahy původně přijet začátkem května, ale nakonec cestu odložila. Předseda české vlády Mirek Topolánek se poté zmínil o první červnové dekádě jako o možném termínu a vicepremiér Alexandr Vondra nedávno uvedl jako nejzazší datum polovinu července. Schwarzenberg předpokládá, že za Českou republiku podepíše hlavní smlouvu o vybudování radaru on. Bude-li dohodnuta i druhá smlouva o pobytu amerických vojsk, podepíší s Riceovou oba dokumenty.

V Brdech začal polní výcvik 13. kontingentu mise KFOR

Ve Vojenském výcvikovém prostoru Brdy začal v těchto dnech polní výcvik 13. kontingentu mise KFOR, který se zapojí do mírových operací v Kosovu. Součástí výcviku je mimo jiné střelecká příprava z brokovnic, ručních a pěchotních zbraní, včetně házení ručních granátů, sdělil ČTK náčelník operačního oddělení Ladislav Horák. "Ve druhé části se výcvik bude ubírat praktickou průpravou na zvládání demonstrací, kontrolu propouštěcích míst, procvičení zadržovacích procedur a především na součinnost s vrtulníkem, jako je navádění na přistání, nasedání a následné vysazení vojáků v prostoru plnění úkolů," dodal. Vyvrcholením příprav bude společné odborně taktické cvičení, které se uskuteční příští týden. Všechny jednotky si během něj procvičí plnění operačních úkolů podle předem stanoveného scénáře. "Bude simulovat reálné situace, které mohou v Kosovu nastat, a na které budou muset včas a správně reagovat. To platí jak pro velitele, tak pro posledního vojáka kontingentu," uvedl velitel kontingentu Jiří Roček.

EU chce omezit daňové zvýhodnění cestovních kanceláří

Evropská komise chce omezit daňové zvýhodnění cestovních kanceláří v České republice a dalších sedmi zemích unie. Změna se má týkat výpočtu daně z přidané hodnoty. ČTK to řekl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. Podle něj tak mohou výrazně zdražit zájezdy do České republiky a klesnout příjezdová turistika. Kanceláře nyní platí DPH pouze ze své ziskové přirážky, a nikoliv z celkové ceny svých produktů; podle komise by se ale nadále toto zvýhodnění mělo týkat pouze prodeje koncovým zákazníkům, a nikoliv obchodů mezi dvěma firmami. Pokud tedy česká cestovní kancelář zařídí například dopravu a ubytování pro klienty partnerské zahraniční kanceláře, bude muset k ceně připočíst DPH vypočítanou z celkové ceny balíčku, a nikoliv pouze z marže. Podle Okamury by tak služby českých CK pro zahraniční partnery výrazně zdražily, a klesla by tak konkurenceschopnost. "Vaši informaci, že Evropská komise žádá po ČR v této oblasti úpravy legislativy můžeme potvrdit," uvedl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Vzhledem k aktuálnímu řízení ale odmítl poskytnout podrobnější informace.

Průmysl v dubnu vzrostl po předchozím poklesu o 12,2 pct.

Průmyslová výroba v dubnu meziročně vzrostla o 12,2 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad. K dubnovému růstu nejvíce přispěla výroba dopravních prostředků a zařízení, klesla pouze výroba potravin, nápojů a tabákových výrobků. "Duben zcela napravil průmyslu reputaci pošramocenou březnovým propadem výroby. Čísla potvrdila, že za březnovým propadem stály v převážné míře jen sezonní vlivy, zatímco poptávka se skokově nezměnila," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Průměrná měsíční nominální mzda v průmyslu stoupla v dubnu meziročně o 10,5 procenta na 22.615 korun.

Plynaři: Cena zemního plynu letos ještě nejspíš vzroste

Ceny zemního plynu pro spotřebitele letos ještě nejspíš porostou. Napovídají tomu termínové kontrakty na nákup komodity, uvedl na energetické konferenci ČEPKON Dušan Jurečka, člen představenstva Jihomoravské plynárenské ze skupiny RWE. Ceny zemního plynu pro domácnosti, včetně oznámeného zvýšení od července, se již letos zvýšily více než o pětinu. Cenu plynu může podle odborníků hnát nahoru poptávka ze strany energetických společností, které chtějí z plynu vyrábět elektřinu. Dean Brabec z pražské pobočky poradenské firmy Arthur D. Little již dříve odhadl, že v roce 2012 bude stát zemní plyn v Česku dvakrát tolik než začátkem roku 2007.

Ministryně Stehlíková chce zjednodušit systém dotací neziskovým organizacím

Ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková (SZ) chce zjednodušit systém dotací, jimiž stát podporuje nestátní neziskové organizace. "Dnes má každé dotující ministerstvo řadu prioritních oblastí a dotačních programů, některé z nich se navzájem překrývají. Naším cílem je, aby pro příští léta všechna ministerstva při vytváření dotačních programů vycházela z jednotného dokumentu a dotační systém byl zpřehledněn a zjednodušen," sdělila Stehlíková. Systém dotací neziskových organizací na příští rok v pondělí schválila vláda.

Ministr Nečas: Vláda bude brzy rozhodovat o otcovské dovolené

O balíčku reforem rodinné politiky, jenž obsahuje například zavedení týdenní otcovské dovolené, by mohla zanedlouho rozhodovat vláda. ČTK to řekl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Změny jsou již na papíře, ještě v červnu se k nim mají vyjádřit ostatní resorty. Balíček nově upravuje také částečné pracovní úvazky pro rodiče malých dětí a nastavuje podmínky pro vznik služeb hlídání dětí, které by doplnily přeplněné školky a jesle. Týden otcovské dovolené se bude mužům hradit z nemocenského pojištění, stejně jako se vyplácí mateřská ženám, tedy 69 procent z vyměřovacího základu. Ministerstvo počítá s náklady ve výši zhruba 400 milionů korun ročně. Skloubit péči o rodinu má rodičům pomoci podpora zavedení flexibilní pracovní doby. Zaměstnavatel, který vytvoří pracovní místo do 0,8 úvazku pro zdravotně postižené, lidi nad 50 let, rodiče dětí do 10 let a lidi pečující o nemohoucí osoby, by mohl v budoucnu uplatnit slevu na sociálním pojištění ve výši 1500 korun na osobu měsíčně, řekl Nečas. Česko patří v EU k zemím s nejmenším podílem práce na částečný úvazek. Zatímco v sedmadvacítce tak v průměru pracuje téměř třetina žen a každý dvanáctý muž, v ČR je to devět procent žen a každý padesátý muž.

Prezident bude propuštěn z nemocnice asi do konce týdne

Prezident Václav Klaus by zřejmě do konce tohoto týdne měl být propuštěn z nemocnice, kde mu lékaři minulý týden vyměnili kyčelní kloub. Poté by měl pokračovat v léčbě a rehabilitaci na zámku v Lánech a ve specializovaném rehabilitačním zařízení. ČTK to řekl prezidentův mluvčí Radim Ochvat. Konkrétní místo rehabilitace zatím odmítl prozradit. Prezidentův zdravotní stav se podle něj stále zlepšuje. Klaus každý den chodí a cvičí. Snaží se prý udržovat i v duševní aktivitě, čte knihy a sleduje televizi, zajímá se o to, co se děje v úřadě, a začal už vyřizovat závažnější korespondenci. V pondělí také přijal první pracovní návštěvu.

Světový pojišťovací lídr Lloyd's bude v ČR od roku 2009

Světový pojišťovací lídr Lloyd's začne nabízet pojištění na českém trhu zřejmě od roku 2009. Zhruba na podzim letošního roku chce požádat o licenci na své služby Českou národní banku. Podle odborníků je obtížné předem říci, jak bude tento pojišťovací obr úspěšný, ale jisté je, že přinese prvotřídní produkty, vyplynulo z prezentace pojišťovny Lloyd's a Asociace pojišťovacích makléřů. Společnost Lloyd's, která je známá i tím, že pojistí prakticky cokoliv, doposud v Česku poskytovala zajištění, tedy pojišťovala samotné pojišťovací ústavy. Nyní chce být přímý pojistitel.

Česko se dostalo na seznam zemí s malým rizikem BSE

Mezinárodní úřad pro nákazy zvířat (OIE) zařadil na konci května Českou republiku mezi ty země, ve kterých je jen malé riziko takzvané nemoci šílených krav (BSE). Od prvního výskytu nemoci v ČR, který byl zaznamenán v roce 2001, potvrdila vyšetření 28 případů BSE z 1,22 milionu testovaných zvířat. Nebezpečná nemoc BSE je nyní v Česku i celé Evropě na ústupu. Veterináři loni v českých chovech zaznamenali pouze dvě nakažené krávy, o jednu méně než v roce 2006. Mluvčí Státní veterínární správy (SVS) Josef Duben ČTK sdělil, že snižování výskytu nemoci BSE je důsledkem přísných veterinárních opatření, která spočívají v zákazu krmení hospodářských zvířat masokostními moučkami a v odstraňování rizikového materiálu z těl jatečných zvířat po porážce. SVS loni v Česku zaznamenala dva případy nákazy, v roce 2006 testy potvrdily BSE u tří krav. "Vrcholem nákazy byl rok 2005, kdy veterinární vyšetření odhalila celkem osm případů. Loni došlo ke zlomu," podotkl Duben.

Největším tuzemským exportérem byla i loni automobilka Škoda

Největším tuzemským exportérem byla i loni mladoboleslavská automobilka Škoda Auto, jejíž export vzrostl ze 178 miliard korun v roce 2006 na 195 miliard korun. Vyplývá to ze žebříčku největších exportérů České republiky, který ČTK zaslalo sdružení CZECH TOP 100. Loňskému pořadí největších exportérů opět vévodí firmy automobilového průmyslu, do popředí se ale dostávají i výrobci elektroniky či energetické společnosti.

Škoda Power zprovoznila výzkumné pracoviště za 130 milionů Kč

Testování nových lopatek dlouhých až 1,2 metru, ověřování moderních parních turbín pro nejnáročnější trhy a lákání inženýrů má zajistit nová experimentální laboratoř plzeňské Škody Power. Přední evropský výrobce turbín pro parní elektrárny do ní investoval 130 milionů Kč. Výzkumné a vývojové pracoviště je na špičkové světové úrovni, řekl ředitel pro rozvoj Karel Duchek. Nejvýznamnějším současným projektem je turbína 660 MW s nadkritickými parametry, první svého druhu v ČR, kterou Škoda Power vyrábí pro novou elektrárnu ČEZ v Ledvicích. Kontrakt za 4,5 miliardy korun je největší za poslední léta.

Kvůli stávce ve Španělsku uvízly stovky českých kamionů

Pokračující stávka španělských silničních dopravců se dotkla stovek českých kamionů, které kvůli zablokovaným přechodům a silnicím nemohou pokračovat dál v cestě. Demonstranti hrozí poničením vozidel a mnohdy je nenechají ani vyložit rychle zkazitelný náklad. ČTK to řekl mluvčí největšího tuzemského sdružení Česmad Bohemia Martin Felix. Španělští autodopravci vyhlásili stávku již 8. června na protest zejména proti vysokým cenám pohonných hmot, k protestu se pak přidali i portugalští dopravci.

Matka usiluje o návrat dcery, kterou otec údajně unesl do Izraele

Sedmatřicetiletá Eva Khatibová z Jihlavy se obrátila na české úřady, aby jí pomohly vrátit do Česka sedmiletou dceru Natálii. Dívčin otec, třiačtyřicetiletý právník Ahmad Khatib, totiž nedodržel dohodu a v pondělí odpoledne dívku nevrátil matce, už v neděli s ní odletěl do Izraele. Tam zůstal také jejich patnáctiletý syn Saleh Ahmad. Do Čech se Khatibová s dcerou vrátila počátkem ledna. S manželem jsme řešili problémy několik let, napadal mne také fyzicky, řekla Khatibová ČTK. S manželem se údajně ústně dohodla, že s dcerou může odjet. Dívčin otec se ale následně v Izraeli obrátil na mezinárodní úřad pro ochranu práv dětí s tím, že matka dítě unesla do Čech. Ředitelka Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí v Brně Lenka Pavlová ČTK řekla, že chování otce nelze hodnotit jako únos ani v rovině civilní, ani právní. Porušil však hrubě dohodu, kterou uzavřel s matkou dítěte za přítomnosti zaměstnankyně úřadu. Podle ní narušil také křehkou důvěru matky ohledně zajištění styků druhého rodiče s dětmi do budoucna.

Digitální knihovna má pomoci při studiu "nestárnoucí" matematiky

Čeští vědci ve středu zpřístupnili na internetu pilotní projekt České digitální matematické knihovny (DML-CZ). Matematika je podle nich věda, která nestárne, a pokud matematik neudělá chybu, pak výsledky jeho práce platí "na věčné časy". Vědci proto citují i velmi staré práce, mnohdy i starší sta let. Navíc matematické literatury rychle přibývá. Digitalizace matematické literatury tedy byla nutná, řekl na tiskové konferenci duchovní otec projektu Jiří Rákosník z Matematického ústavu Akademie věd. Projekt (http://projekt.dml.cz) řešitelé plní už od roku 2005 a pokračovat budou do roku 2009. Přijde podle Rákosníka zhruba na osm milionů korun, což je na rozdíl od fyzikálních či astronomických projektů zanedbatelná suma. O matematice se říká, že je to levná věda. "Je to klišé, které nám škodí, protože si všichni myslí, že potřebujeme jen tužku a papír," dodal. Nyní už má tým naskenováno zhruba 100.000 stran matematické literatury. Celkem ale má být do digitální knihovny zařazen dvojnásobek stran.

Hlavní cenu OSA získal textař Pavel Vrba

Textař Pavel Vrba získal zlatou cenu Ochranného svazu autorského (OSA) za přínos české hudbě. Pavel Vrba je například autorem textu písně skladatele Petra Jandy Jasná zpráva, která byla v předchozích dvou ročnících výročních cen OSA nejčastěji živě hranou populární skladbou. Hlavní cenu tvořila plastika od Olbrama Zoubka, vítězové dalších 14 kategorií si odnesli skleněné plastiky od Milana Začala. V oblasti populární hudby se jako nejúspěšnější skladatel i textař prosadil frontman kapely Divokej Bill Václav Bláha, který dosáhl největšího počtu skladeb z 50 nejhranějších písní v rádiích a televizích. Nejčastěji reprodukovanou populární skladbou loňského roku se stala Touha Daniela Landy; tuto melodii si také Češi nejčastěji stahovali do svých mobilů jako vyzváněcí tón. V kategorii vážné hudby patří prvenství skladbě Sun Set Suite For String Quartet Luboše Sluky, který se zároveň stal nejúspěšnějším skladatelem vážné hudby.

Cenu Pavla Kouteckého dostal snímek režiséra Filipa Remundy

Tvůrci filmu nazvaného Pulec, králík a Duch svatý - scenárista Richard Komárek a režisér Filip Remunda - jsou čerstvými držiteli Ceny Pavla Kouteckého za osobitý dokumentaristický počin. Porota ocenila především výběr a zpracování společensky závažné látky. "Téma interrupcí je pojato jako otevřený a naléhavý otazník, k němuž není lehké připojit jednoduchou a jednoznačnou odpověď. Film se přitom nevyhýbá ostrým otázkám, volí extrémní postoje, které jsou však konfrontovány s realitou života, jež je blíž, než si tvůrci na začátku svého filmu možná představovali. Film je hutný, má dynamiku, švih a angažovanost, která tu není zaměněna s agitací," shrnul verdikt poroty Jiří Peňás.

Výzkum kostela ve Stříbře odkryl 13 celých hrobů i vzácné křížky

Archeologové dosud objevili pod podlahou kostela sv. Máří Magdaleny ve Stříbře 13 celých hrobů s kosterními pozůstatky převážně mladých lidí. Jejich umístění v presbytáři naznačuje, že může jít o významné obyvatele města. Někteří mrtví byli oblečeni do rubášů, z nichž se zachovaly bronzové sponky a drátky. Díky poznatkům odborníci lépe určí průběh pohřebního ritu ve středověku a raném novověku, řekl Martin Čechura ze Západočeského muzea v Plzni, jež průzkum zajišťuje. Zajímavostí je údajně to, že se našly hlavně kosterní pozůstatky mladých lidí, maximálně do 20 let. "Zatím to neumíme vysvětlit," uvedl. Zajímavým nálezem je i barokní bronzový dvouramenný křížek typu Caravaca, pocházející ze Španělska. Další křížek, tentokrát jednoramenný, ale nádherně zpracovaný, se podařilo najít ve středu. "Oba hroby s křížky měly opačnou orientaci než ostatní, to znamená hlavou k východu, a pravděpodobně se jednalo o hroby kněží," dodal Čechura. Odhadl, že v kostele jsou pohřbeny desítky lidí.

Hvězdným hostem karlovarského festivalu bude Robert De Niro

Americký herec Robert De Niro bude dalším hvězdným hostem mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Jeden z nejuznávanějších světových herců převezme na slavnostním zahájení přehlídky cenu Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii, oznámila ČTK Uljana Donátová, mluvčí festivalu, jehož 43. ročník se uskuteční od 4. do 12. července. Slavný herec, režisér a producent Robert De Niro, dvojnásobný držitel Oscara, čtyř dalších oscarových nominací a laureát Zlatého globu doprovodí projekci filmu What Just Happened?, kterým bude festival zahájen, a v němž ztvárnil hlavní roli. Snímek měl světovou premiéru na letošním festivalu Sundance a zakončil festival v Cannes. Mezi dalšími hosty karlovarského festivalu budou například přední hollywoodský herec německého původu Armin Mueller-Stahl a americký herec Nick Nolte.

V Litomyšli bude otevřena velká výstava Josefa Váchala

Po 13 letech se dílo Josefa Váchala opět dočká v České republice velké výstavy. V rámci 4. ročníku cyklu výtvarných akcí Smetanova výtvarná Litomyšle bude otevřena expozice s názvem Josef Váchal - Mezi Bohem a Ďáblem. Z rozsáhlé činnosti umělce upozorní zvláště na jeho malbu, uvedl organizační ředitel přehlídky Jiří Lammel. "Tato výstava je především zaměřena na představení Váchalovy malby, nikoliv práce dřevorytce. Z tohoto hlediska je to poměrně zásadní expozice," řekl Lammel. Na výstavu byly zapůjčeny exponáty z Moravské galerie v Brně, z Galerie moderního umění v Hradci Králové či z Domažlic a Plzně. Celkem bude vystaveno 342 děl. Návštěvníci uvidí umělcovy oleje, akvarely, pastely, malby tuší, lepty, ilustrace, dřevoryty a malovanou keramiku. Poslední velká výstava Josefa Váchala byla v Česku v letech 1994 a 1995 v pražském Rudolfinu. Malíř, grafik, kreslíř, ilustrátor, řezbář, typograf, tvůrce původních písem a autorských knih, vynálezce nových grafických postupů, spisovatel, básník a vášnivý turista Josef Váchal (1884 - 1969) je jedním z nejpozoruhodnějších českých umělců první poloviny 20. století. Výstava bude zahájena v rekonstruovaném zámeckém pivovaru v Litomyšli v pátek 13. června a potrvá do 20. července.

Na Králicku se veřejnosti otevře dělostřelecká tvrz s muzeem

Na Králicku přibude nová atrakce pro turisty. Veřejnosti se v létě na severním okraji Králík otevře dělostřelecká tvrz Hůrka s muzeem pohraničního opevnění. Město ji převzalo od armády, provozovat ji bude nezisková Společnost přátel čs. opevnění, která vyhrála výběrovém řízení na její civilní využití. Výstavba tvrze byla zahájena 5. srpna 1936 a vyšla stát na téměř 25 milionů tehdejších korun. Osádka měla čítat 424 mužů. Stavebně prakticky dokončenou a z části bojeschopnou tvrz armáda na rozkaz bez boje vyklidila a opustila počátkem října 1938. V době okupace nechali Němci nainstalovat řadu původního zařízení a prováděli na něm dělostřelecké zkoušky. V roce 1939 byly vytrhány části pancéřových zvonů a kopulí, o pět let později byla zahájena přestavba podzemí tvrze na továrnu na letecké součásti. V té době také začala stavba pracovního tábora nad vchodových objektem pro několik set vězňů, kteří měli v podzemní továrně pracovat. Dělostřelecká tvrz Hůrka je se svými čtyřmi bojovými objekty jednou z nejmenších tvrzí pohraničního opevnění. Unikátem jsou například původní posuvná pancéřová vrata uzavírající překladiště materiálu ve vchodovém srubu, akumulátorová lokomotiva a vagony podzemní úzkorozchodné železnice.

Lidé v Brně uvidí přístroje zhotovené podle Leonardových plánů

Přístroje vyrobené přesně podle náčrtů a plánů všestranného génia Leonarda da Vinciho si budou moci prohlédnout a částečně i vyzkoušet návštěvníci putovní výstavy, která se v létě zastaví v Brně. Na výstavní ploše 1000 metrů čtverečních lidé najdou například Leonardův "automobil", mechanické rypadlo, kosící stroj a veslici s kolesovým pohonem. Celkem expozice zahrnuje modely více než 50 přístrojů, řekli pořadatelé. Většina Leonardových vynálezů zůstala za jeho života pouze na papíře. Mnohé stroje nebylo tehdy vůbec možné zhotovit, protože lidstvo ještě neznalo dostačující materiály a energetické zdroje. "Leonardo je osobnost na pomezí geniality a šílenství. Je neuvěřitelné, co dokázal vymyslet. Předběhl svou dobu o čtyři století," uvedl Aleš Hrbek z agentury, která výstavu do Brna přiveze ze Španělska.

Češi preferují sáčkové čaje, obliba sypaných prý ale vzroste

Pohodlná příprava čaje pomocí sáčků u Čechů stále vede. Popularitě se těší hlavně čaje s chutí ovoce a vůní bylinek. Hodnota české produkce bylinných a ovocných čajů se podle dat Českého statistického úřadu v roce 2006 meziročně zvýšila o 3,6 procenta na 599,6 milionu korun. Zatímco ovocné čaje jsou stále vyhledávanější, o černé zájem klesá. Podle průzkumu společnosti Mabroc-Czechia z letošního února kupuje sypané čaje jen 13,1 procenta spotřebitelů. Čaj pije 89,7 procenta populace, průměrný Čech si ročně dopřeje asi 260 šálků. Mezi jednotlivými druhy vedou ovocné a černé čaje, které pije 56,9, respektive 50,5 procenta osob. Zelené čaje má rádo 27,2 procenta dotázaných, zhruba stejné množství lidí konzumuje čaje aromatizované.

Ze sportu:

Čeští fotbalisté ve svém druhém utkání ve skupině A na mistrovství Evropy prohráli v Ženevě s Portugalskem 1:3. První gól zápasu vstřelil v 8. minutě Deco, o devět minut později sice Libor Sionko vyrovnal, ale v 63. minutě Cristiano Ronaldo vrátil Portugalcům vedení a v poslední minutě přidal Quaresma třetí gól.

Týden po vítězství ve Stanleyově poháru se vrátil domů jeden z dvojice českých držitelů cenné hokejové trofeje Jiří Hudler. Útočník Detroitu se stal dvacátým hokejistou narozeným v České republice, kterému se něco podobného podařilo a triumf v play off kanadsko-americké soutěže pořádně oslavil. "Poslední týden jsem toho moc nenaspal, ale stálo to za to," usmíval se Hudler na tiskové konferenci po příletu do Prahy. Největším zážitkem pro něj byla ale tradiční triumfální cesta městem, při které hvězdy Red Wings oslavovaly vítězství s fanoušky.

Tenistka Petra Cetkovská vyřadila na travnatém turnaji v Birminghamu ve druhém kole nejvýše nasazenou Francouzku Marion Bartoliovou. Loňskou finalistku Wimbledonu česká hráčka porazila 5:7, 6:4 a 6:0 a postoupila do osmifinále.

Český tenista Tomáš Berdych titul na turnaji v Halle neobhájí. Třetí nasazený hráč na německé trávě ve druhém kole nestačil na Švéda Robina Söderlinga, kterému podlehl po setech 2:6 a 5:7. Dvanáctý hráč světa Berdych nedokázal Söderlinga porazit ani ve druhém letošním utkání. V květnu ho švédský tenista v rámci Světového poháru družstev na antuce přehrál ve třech setech. Nyní si vylepšil bilanci zápasů s českou jedničkou na čtyři výhry a dvě porážky.

Tomáš Fučík je osmým českým plavcem, který splnil olympijský limit. Jihlavský závodník dohmátl v úterý na mítinku seriálu Mare Nostrum v Barceloně při rozplavbě polohového závodu na 200 metrů v času 2:03,57 minuty. Ve finále se již nezlepšil a obsadil celkové sedmé místo. Již dříve splnili nominační kritérium kraulaři Petra Klosová, Květoslav Svoboda, Jana Klusáčková-Myšková, Martin Verner, Sandra Kazíková, prsař Jiří Jedlička a motýlkář Michal Rubáček.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, na většině území přeháňky. Teploty 17 až 21 stupňů Celsia.