Zprávy

Až sedm ministerských rad EU bude během předsednictví mimo Prahu

Část oficiálních schůzek ministrů Evropské unie během českého předsednictví se uskuteční mimo Prahu. "Dnes už v zásadě máme jistotu, že šest, možná sedm velkých ministerských zasedání se bude konat v regionech," řekl vicepremiér Alexandr Vondra po pátečním setkání s hejtmany. Celkem se v Česku má uskutečnit 12 neformálních ministerských rad. Podle Vondry by se neformální zasedání evropských ministrů měla konat kromě Prahy také v Luhačovicích, Olomouci, Hluboké nad Vltavou, Mariánských Lázních, Litoměřicích a Brně. Neuzavřené je zatím jednání o neformálním setkání ministrů v Liberci, kde by se konalo u příležitosti mistrovství světa v klasickém lyžování. Těžit z předsednictví by měly i další regiony. Například v Hradci Králové se uskuteční jedna z největších akcí, sejde se tam asi 2000 lidí na tradiční konferenci o internetu ve státní správě a informační společnosti, uvedl Vondra. V Ostravě bude mimo jiné důležitá schůzka pro nový informační schengenský systém. Kritériem pro výběr míst schůzek a zasedání byla jejich geografická vyváženost. Neméně důležité pak bylo, aby vybraná města byla hezká, řekl vicepremiér. Česká republika se předsednictví EU má ujmout na půl roku od ledna 2009. Organizování ministerských rad EU v krajích má být pro regiony příležitostí, aby se zviditelnily. Vláda tak chce přilákat pozornost zahraničí k různým koutům země.

Premiér: Vláda ani ministerstvo z fakultních nemocnic a.s. neudělá

Premiér Mirek Topolánek (ODS) ve sněmovně prohlásil, že fakultní nemocnice nebudou ani rozhodnutím vlády, ani ministerstva zdravotnictví převedeny na akciové společnosti. Slíbil to při projednávání návrhu novely, kterou chce stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) bránit právě převodům nemocnic na akciové společnosti. Dosud vládní politici hovořili o tom, že kabinet nebude fakultní nemocnice privatizovat, jejich přeměnu do formy akciových společností ale ministr zdravotnictví Tomáš Julínek opakovaně (ODS) hájí. "V této chvíli jednoznačně garantuji to, že fakultní nemocnice ani rozhodnutím ministerstva, ani rozhodnutím vlády převáděny na akciové společnosti nebudou," uvedl premiér. Slovo si však vzápětí vzalo několik opozičních politiků, kteří řekli, že mu nevěří. Rath proto trvá na svém návrhu, který má převodům výslovně zamezit. Takové kroky by totiž podle něj měly být případně uskutečňovány zákonem, a tedy se souhlasem parlamentu. Premiér poslancům vlastně slíbil, že k převodům nevyužije vládní cestu, k níž souhlas zákonodárců nutný není.

ČSSD chce mimořádnou schůzi sněmovny, tématem bude stav justice

Sociální demokraté vyvolají příští pátek mimořádnou schůzi sněmovny, která by se zabývala situací v české justici. ČSSD se totiž nepodařilo prosadit, aby dolní komora jednala o tomto tématu ihned. Proti se postavily koaliční poslanecké kluby. Socialisté svou žádostí reagují na čtvrteční výrok krajského soudu v Praze. Podle něj šest vysokých justičních představitelů v čele s nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou neoprávněně zasahovalo do vyšetřování lidoveckého předsedy Jiřího Čunka a dalších trestních kauz. Opozice volá po odvolání Vesecké, premiér Mirek Topolánek i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (oba ODS) to odmítají. Teprve až bude rozsudek pravomocný, je možné mluvit o důsledcích, uvedl Pospíšil. Kdyby se nyní kauzou zabývala sněmovna, bylo by to podle koaličních politiků vměšování do nezávislosti justice. Opozice ale říká, že u soudu při svědeckých výpovědích vyplula na povrch závažná fakta a na nich už ani případný odvolací soud nic nezmění.

Ministr spravedlnosti Pospíšil nebude navrhovat odvolání Vesecké

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) nebude vládě navrhovat odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Řekl, že teprve až bude rozsudek pravomocný, je možné mluvit o možných důsledcích. Výměnu šéfky žalobců požaduje opozice kvůli čtvrtečnímu rozhodnutí soudu, že šest vysokých justičních představitelů v čele s Veseckou neoprávněně zasahovalo do vyšetřování lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka a dalších trestních kauz. Stínová ministryně spravedlnosti ČSSD Marie Benešová se jim proto nemusí omlouvat za označení justiční mafie. Pospíšil připomněl, že Vesecké už vyjádřil podporu premiér Mirek Topolánek (ODS). "Pro mě je to jasný signál pro to, že doktorka Vesecká má ve funkci dále setrvat, a nebudu tedy navrhovat její odvolání," prohlásil ministr. Dodal, že zatím neměl možnost si znění rozsudku občansko-soudního sporu prostudovat, protože ze čtvrteční pracovní návštěvy Lucemburku se vrátil až v noci. "Jedná se o nepravomocný rozsudek. Teprve až bude pravomocný, bavme se o tom, jaké důsledky to případně pro české justici přináší," uvedl.

Vládní reformy jsou ohroženy kvůli nejednotě slabé koalice

Vládě Mirka Topolánka (ODS) zbývá ve zbytku volebního období splnit ještě hodně ambiciózních plánů, její současná situace ale prosazování reforem rozhodně nepřeje. Záměry kabinetu narážejí na nejednotu a otevřené spory v koaličním táboře. Mnohé z chystaných změn v daňovém, sociálním, penzijním či zdravotnickém systému tak nabraly zpoždění nebo se komplikují. Místo o reformách se tak teď spíše mluví o tom, zda současnou paralýzu vláda vůbec přežije. Své "rebely" mají mezi sebou lidovci, zelení i občanští demokraté. Koalice ztrácí už tak křehkou většinu a prohrává i při klíčových hlasováních, podle komentátorů nemá dynamiku a soustřeďuje se už jen na "údržbu" současného stavu a defenzivu. Prosazovat reformy bude zřejmě čím dál těžší nejen kvůli slabé a nejisté pozici trojkoalice, další "brzdou" mohou být nadcházející krajské a senátní volby či předsednictví v Evropské unii. Podle politologů bude odhodlání vlády - ať už bude jakákoliv - k radikálním a nepopulárním změnám postupně slábnout s blížícím se termínem sněmovních voleb plánovaným na polovinu roku 2010, před nimiž lze čekat spíše populistické kroky.

Poslankyně Jakubková zvažuje odchod z klubu

Poslankyně zelených Věra Jakubková zvažuje, že vystoupí z poslaneckého klubu nejmenší vládní strany. Stěžuje si hlavně na komunikaci v šestičlenné frakci, případný odchod z klubu však podle ní zatím není na pořadu dne. Jakubková se společně s další poslankyní SZ Olgou Zubovou už několikrát postavily proti záměrům vlády a přidaly se k opozici. Také Zubová tvrdí, že komunikace uvnitř klubu je problematická. "Já doufám, že k tomu nebude žádná příčina. Ale pokud se situace v poslaneckém klubu nezmění, tak je to jedna z možností. Nemám to v úmyslu udělat ani teď, ani hned, ale je třeba tu situaci řešit, je vážná," řekla Jakubková. "Je to až ta poslední možnost řešení," doplnila Zubová s tím, že by sice s Jakubkovou případně opustily klub, ale nikoli řady vládní koalice. Změnit by se měla podle nich hlavně komunikace v klubu, způsob projednávání zákonů i jejich zařazování na program schůze. Předsedkyně poslanců Strany zelených Kateřina Jacques nemá informace o tom, že by se Jakubková chystala klub opustit.

Jiří Paroubek: Topolánek by se měl za Kubiceho zprávu veřejně omluvit

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek by se měl podle šéfa opozičních sociálních demokratů Jiřího Paroubka veřejně omluvit za takzvanou Kubiceho zprávu, protože se prý z ní nic neprokázalo. Nejsilnější opoziční strana je přesvědčena, že ji zpráva poškodila v parlamentních volbách a že za jejím zveřejněním těsně před volbami stála ODS. Paroubek na páteční tiskové konferenci představil brožuru, kterou ČSSD vydala ke druhému výročí zveřejnění zprávy. Shrnuje v ní okolnosti případu. Někdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice ve zprávě tvrdil, že tehdejší premiér Paroubek, ministerstvo vnitra a policejní prezident se snaží ovlivňovat vyšetřování některých kauz. Upozorňoval také na údajné prorůstání organizovaného zločinu do vládních struktur. Přestože ČSSD v minulých dnech opět ve sněmovně navrhla zřízení vyšetřovací komise, která by měla okolnosti zveřejnění zprávy vyšetřit, Paroubek je přesvědčen, že jde o největší policejní provokaci v českých a československých dějinách v polistopadové době.

Senát schválil normu upravující svazky uzavírané cizinci

Pro uzavírání sňatků či registrovaných partnerství cizinců budou patrně platit výrazně mírnější podmínky, než původně plánovala vláda. Senát schválil novelu o registrovaném partnerství ve znění, které už v předcházejícím projednávání výrazně pozměnili poslanci. Vláda chtěla původními ustanoveními bojovat proti fingovaným manželstvím. Sněmovna se ale postavila proti a z původních podmínek ponechala jen povinnost cizinců předložit policejní potvrzení o oprávněnosti pobytu na českém území. Kabinet kvůli časové tísni na změny přistoupil. Senátoři uvažovali o tom, že by v návrhu upřesnili některé formulace, nakonec ale vyhověli žádosti vlády o co nejrychlejší přijetí. Část zákona má totiž začít platit už od 1. července. Norma horní komorou prošla o jediný hlas, hlasovalo pro ni 25 senátorů ze 46 přítomných, proti byl jeden.

Publicista Doležal zahájil hladovku na podporu radaru

Publicista a příznivec amerického radaru Jiří X. Doležal v jedné z pražských kaváren zahájil hladovku, kterou chce držet do doby, než Česko s USA uzavře smlouvu o umístění amerického základny v zemi. Reaguje tak na nedávnou protestní hladovku dvou odpůrců stanice. Přesný termín podpisu hlavní radarové smlouvy zatím není znám. Podle dřívějších informací by se tak mohlo stát během června nebo července. Doprovodem k posledním soustům mu byla radarová píseň v podání Jana Vyčítala a ministryně obrany Vlasty Parkanové. "Já se bojím raketového útoku z jihu a z jihovýchodu. Proto bych byl raději, aby Česká republika byla schovaná pod protiraketovým deštníkem. Moje hladovka je takový příspěvek k tomu, aby tady ten radar byl," řekl novinářům na tiskové konferenci Doležal.

MŽP zamítlo žádosti o průzkumnou těžbu uranu na Liberecku

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) zamítlo žádosti společnosti Urania Mining o povolení průzkumné těžby uranu na ložisku Osečná-Kotel a Ploužnice na Liberecku. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva Jakub Kašpar. Odpůrce těžby v lokalitě Osečná - Kotel rozhodnutí ministerstva nijak nepřekvapilo. Nic to ale nemění na faktu, že lokalita je dál chráněným ložiskovým územím a obce i její obyvatelé budou dál všemi prostředky bojovat proti těžbě uranu, která jim hrozí, řekl ČTK Josef Jadrný z občanského sdružení Naše Podještědí. Podle ministerstva s otevíráním nových uranových ložisek nepočítá platná surovinová politika, všechny dotčené obce jsou zásadně proti a případná těžba by mohla mít velmi negativní dopady na životní prostředí v dotčených lokalitách. Urania Mining podala proti rozhodnutí rozklad.

Farmáři nebudou dál krátit dodávky mléka do tuzemských mlékáren

Zemědělci nebudou pokračovat v krácení dodávek do tuzemských mlékáren, kterým na protest proti nízkým výkupním cenám dodali o zhruba půl milionu litrů mléka méně než obvykle. ČTK to řekl prezident Agrární komory Jan Veleba. Snížením dodávek mléka o deset procent chtěli farmáři podpořit německé zemědělce, kteří minulý týden kvůli nízkým cenám zastavili zásobování tamních mlékáren. Ve čtvrtek večer ale němečtí producenti mléka bojkot ukončili a prohlásili se za vítěze ve sporu o výkupní ceny.

Do Chorvatska je opět možné cestovat s potravinami

Do Chorvatska je možné opět cestovat s potravinami. Chorvatské ministerstvo zemědělství v pátek obdrželo písemný souhlas Evropské unie, že zákaz dovozu mléčných a masných výrobků může být odložen o šest měsíců. ČTK to v telefonickém rozhovoru řekla Morana Begač, která má problematiku veterinárních kontrol na ministerstvu na starosti. Nové nařízení podle ní oficiálně vstoupí v platnost v pondělí, kdy bude publikováno v úředním věstníku Narodne novine. Jídlo se však přestane na hranicích zabavovat už nyní, neboť chorvatští celníci dostali pokyn potraviny nekontrolovat. "Věřím, že na hranicích nebudou o víkendu žádné problémy, protože jsme jim poslali naše prohlášení, takže o tom vědí," řekla Bogač ČTK. Zákaz dovozu potravin do Chorvatska platil od 1. června pro občany všech zemí. Proti opatření se však zvedla vlna odporu. Ozvaly se nejen české cestovní kanceláře, ale i chorvatští hoteliéři a pracovníci v turistickém ruchu. Ti tvrdili, že poté, co nařízení začalo platit, začali Češi rušit své pobyty. Chorvatsko je pro Čechy dlouhodobě nejoblíbenějším místem dovolené.

Asociace: Černá Hora zakáže dovoz potravin a zavede novou daň

Republika Černá Hora zakáže od 15. června turistům dovoz potravin do země; od stejného data začne navíc vybírat jednorázový ekologický poplatek za automobily. ČTK to oznámil mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. "Je to další rána českým dovoleným," uvedl Okamura v narážce na podobná opatření v Chorvatsku. Chorvatsko zákaz dovozu masných a mléčných výrobků zavedlo počátkem června. Na nátlak podnikatelů v cestovním ruchu se však očekává zrušení zákazu během dneška nebo v pondělí. Zákaz dovozu potravin do ČH má několik výjimek. Jde například o dětskou a diabetickou stravu, čerstvé ovoce nebo alkohol do objemu jednoho litru. Naopak ekologickou daň zaplatí bez výjimky všichni motoristé. Za osobní vozy 10 eur (250 Kč), autobusy do pěti tun 30 eur (750 Kč) a nad pět tun 50 eur (1250 Kč). Nákladní vozidla bude vjezd do ČH stát 150 eur (3750 Kč).

Přebytek zahraničního obchodu v dubnu vzrostl na 8,3 mld. Kč

Zahraniční obchod skončil v dubnu přebytkem 8,3 miliardy korun, což je ve srovnání s loňským dubnovým výsledkem o 3,4 miliardy Kč víc. Předběžné výsledky oznámil Český statistický úřad. Příznivě se na dubnovém výsledku odrazil růst přebytku v obchodě se stroji a dopravními prostředky, zatímco negativně působilo zejména prohloubení deficitu v obchodu s minerálními palivy a chemickými výrobky. Zahraničnímu obchodu v dubnu pomohl vyšší počet pracovních dní, uvedla analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Naopak výraznějšímu růstu stály v cestě vysoké ceny ropy a vyšší dovoz zemního plynu. Cena ropy a silná koruna budou i nadále negativně ovlivňovat bilanci českých exportérů, míní ekonomka.

Autodopravci připraveni k protestům kvůli zákazu jízd v pátek

Čeští autodopravci jsou připraveni k protestům, pokud politici zakážou páteční jízdu nákladních aut na tuzemských silnicích. Mají i další požadavky, například k mýtnému, také chtějí jednat o vrácení části spotřební daně a poplatků za mýtné či o dotacích na obnovu vozového parku. Zástupci největšího tuzemského sdružení autodopravců ČESMAD Bohemia se na tom dohodli na pátečním jednání během veletrhu Autotec v Brně. Shromáždění zástupců regionů, nejvyšší orgán sdružení, také vyzvalo dopravce k plnému promítnutí zvýšení jejich nákladů do konečných cen. ČESMAD reprezentuje kolem 2000 autodopravců. Usnesení, které podmínky formuluje, schválilo všech 76 přítomných zástupců.

Nadace Partnerství a Charty 77 ocenily Dejmalův přínos ekologii

Nadace Partnerství a Nadace Charty 77 ocenily celoživotní práci, kterou českému životnímu prostředí věnoval nedávno zesnulý exministr Ivan Dejmal. Cenu pojmenovanou po Dejmalově příteli a někdejším československém ministru životního prostředí Josefu Vavrouškovi získal ve čtvrtek v Praze také ochránce přírody z Valašska Miroslav Janík. Dejmal byl aktivním příslušníkem protikomunistické opozice od svých studentských let. Stál u vzniku Charty 77 a vedl její ekologické komise. Ochraně přírody a krajiny se věnoval před listopadem 1989 a velmi intenzivně se v ochraně životního prostředí angažoval i po skončení své vládní mise - ministrem životního prostředí v české vládě byl v letech 1991 až 1992. Janík inicioval vznik základní organizace Českého svazu ochránců přírody Kosenka. Navržen na ocenění byl za ochranu přírody v Bílých Karpatech a stmelování různých zájmových skupin pro ochranu přírodních a kulturních hodnot Valašska. "Porota mu udělila cenu především za jeho celoživotní přístup k ochraně přírody - za otevřenost a ochotu naslouchat názorům jiných a nalézat nejpřijatelnější řešení problémů spojených s ochranou přírody, krajiny a šetrného místního rozvoje," sdělil ČTK pořadatel ceny Zbyšek Podhrázský.

Janáčkův máj 2008 vstupuje do finále, ukončí jej Shlomo Mintz

Letošní ročník mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj vstupuje do své finálové fáze. Umělci už odehráli 20 koncertů, které vidělo víc jak 5000 návštěvníků. Třiatřicátý ročník festivalu v pondělí ukončí světový houslový virtuos Shlomo Mintz, který přednese Čajkovského houslový koncert. Součástí závěrečného koncertu bude i Osmá symfonie Antonína Dvořáka pod taktovkou Libora Peška. "Vyprodána zatím byla přibližně polovina koncertů," řekl ČTK ředitel festivalu Jaromír Javůrek. Ten si velmi pochvaluje expanzi festivalu i do dalších měst Moravskoslezského kraje. "Kostel v Ludgeřovicích na Opavsku praskal ve švech. Stejně tak společenský sál v Lázních Darkov na Karvinsku," řekl s tím, že větší účast naopak očekávali na koncertě v opavském kostele svatého Václava. "Tam přišlo asi 100 posluchačů," řekl. Podle Javůrka by se festival měl v příštích letech objevit i v dalších městech. Organizační tým je chce vždy střídat.

Návštěvníky Festivalu spisovatelů zajímaly události roku 1968

Rekordních 24 hostů vystoupilo letos na Festivalu spisovatelů Praha, který po pěti dnech ve čtvrtek večer v Praze skončil. Podle Václava Kováře z tiskového oddělení festivalu také přilákal více návštěvníků než minulé ročníky. Festivalové programy se letos věnovaly revolučnímu roku 1968 a všichni hosté měli k událostem tohoto roku osobní vztah. Pořadatelé se rozhodli 18. ročník festivalu věnovat roku 1968 proto, aby jej připomněli především mladším generacím. Nevěnovali se ale jen událostem v tehdejším Československu, ale i vzhledem k hostům, kteří na něj přijeli, se debaty točily i kolem univerzitního prostředí v Americe či Kanadě té doby, ale i například Pákistánu, odkud pochází britský spisovatel, novinář a filmový scénárista Tariq Ali.

Z Prahy na Karlštejn opět zamířil císař Karel IV. se svým dvorem

Z Pražského hradu vyrazíl v pátek neobvyklý průvod s kočáry a koňskými povozy, který má připomenout někdejší cesty Karla IV. a jeho družiny z Prahy na Karlštejn. Cílem dvoudenní akce Královský průvod je mimo jiné přilákat více návštěvníků Prahy k výletům do středních Čech, které se dlouhodobě potýkají s odlivem turistů. Prvního ročníku neobvyklé akce, při níž lidé v dobových kostýmech převážejí repliky císařských korunovačních klenotů, se loni zúčastnilo 26.000 lidí a pořadatelé chtějí přilákat davy turistů i letos. Ideou akce je historická tradice, jejíž kořeny sahají do doby vlády Karla IV. Tento panovník uchovával korunovační klenoty Svaté říše římské na Karlštejně a každoročně po Velikonocích je nechával coby svátostiny v Praze ukazovat věřícím. Krátce nato byly klenoty vezeny zpět. Právě jejich návrat z hlavního města na Karlštejn je námětem Královského průvodu.

Irglová s Hansardem vystoupí v neděli v pražské v Arše

V neděli v pražském Divadle Archa vystoupí zpěvačka a pianistka Markéta Irglová s irským kytaristou a zpěvákem Glenem Hansardem. Populární dvojice se zde českému publiku představí vůbec poprvé od okamžiku, kdy v únoru získala prestižní ocenění americké filmové akademie Oscar v kategorii nejlepší filmová píseň za baladu Falling Slowly z nízkorozpočtového irského snímku Once režiséra Johna Carneyho. Irglovou s Hansardem na scéně doprovodí irští muzikanti z Hansardovy kapely The Frames. Během večera zazní nejen hity z filmu Once, ale i skladby ze staršího alba, jež mezinárodní duo nazvalo Swell Season, a písničky z repertoáru kapely.

Český Olympic odstartoval své největší turné po Slovensku

Legendární česká kapela Olympic odstartovala v Humenném své největší turné na Slovensku od roku 1989. První koncert ze šňůry devíti vystoupení vyvolal zájem nadšených příznivců kapely. Olympic, ke kterému se hlásí už několik generací fanoušků, odehrál během dvou hodin své největší hity, nechyběly ani skladby z novějších alb. Do amfiteátru v Humenném přišlo na 2000 lidí, velká část z nich odzpívala celé texty písní spolu s nestárnoucím kytaristou a zpěvákem Petrem Jandou. Olympic nevynechal nesmrtelné skladby jako Slzy tvý mámy, Dynamit, Dej mi víc své lásky, Želva a další. Celkově odehráli přes dvacet písní ze svého repertoáru. Olympic hraje pod Jandovým vedením od roku 1964. Na Slovensku se skupina, která položila základy českého rocku, představila v už tradiční sestavě Petr Janda, Milan Broum, Jiří Valenta a Milan Peroutka.

Ze sportu:

České fotbalisty už definitivně pohltila atmosféra mistrovství Evropy, do kterého v sobotu vstoupí duelem se spolupořadatelskou zemí Švýcarskem. A národnímu týmu se dostalo cti šampionát také symbolicky pokřtít. Češi jako první na mistrovství měli oficiální předzápasovou tiskovou konferenci, na níž vystoupili kouč Karel Brückner a kapitán Tomáš Ujfaluši. Poté nastoupili k premiérové přípravě v St. Jakob Parku, kde se zahajovací duel se Švýcarskem uskuteční.

V základní sestavě českých fotbalistů pro sobotní vstupní zápas mistrovství Evropy se Švýcarskem mohla nastoupit obranná čtveřice v překvapivém složení. Nebýt onemocnění, hrál by na pravé straně možná Zdeněk Pospěch. Trenér Karel Brückner na oficiální tiskové konferenci v Basileji připustil, že o tomto postu se chtěl rozhodnout až na poslední chvíli. Všeobecně se předpokládalo, že trenér dá přednost zkušenosti a obranná čtveřice vyběhne na trávník složená z legionářů z italské ligy. Přece jen Zdeněk Grygera toho má hodně za sebou i z předchozích šampionátů. Jenže Brückner zvažoval, zda nedá přednost klubové souhře z Kodaně, která se tolik osvědčila jak v přípravě v Dánsku, tak naposledy se Skotskem.

Čeští reprezentanti získali v závodech týmů na mistrovství světa ve sjezdu na divoké vodě kompletní medailovou sadu. Zlato v italské Ivree vybojovali kajakáři Kamil Mrůzek, Aleš Marek a Tomáš Slovák, druzí dojeli singlkanoisté a třetí byly kajakářky. Kateřina Vacíková tak má po čtvrtečním individuálním stříbru z dlouhého závodu už druhou letošní medaili.

Český motocyklový jezdec Lukáš Pešek zajel v první kvalifikaci na Velkou cenu Katalánska ve třídě do 250 ccm čtrnáctý čas. Další český závodník ve čtvrtlitrech Karel Abraham byl na okruhu v Barceloně osmnáctý.

Do Slavkova u Brna, který obvykle přitahuje hlavně zájemce o historii a obdivovatele Napoleona, se sjely hvězdy světového sportu. Legendární atlet Carl Lewis, bývalá světová tenisová jednička Jim Courier či další tenista Richard Krajicek si přijeli do Slavkova zahrát golf. Na golfovém hřišti u města se konal V.I.P. turnaj.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Polojasno, místy přeháňky nebo bouřky. Teploty 20 až 24 stupňů Celsia.