Zprávy

Tlustý prosadil vyřazení církví z programu, chce zvláštní komisi

Vládní návrh zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi se opět odkládá. Poslanec ODS Vlastimil Tlustý dnes za podpory dvou stranických kolegů a levicové opozice prosadil vyřazení normy z programu nynější sněmovní schůze. Postup vnitrostranických "rebelů" kolem Tlustého vyvolává napětí nejen v ODS, ale v celé vládní koalici. Sněmovna dnes současně na Tlustého návrh zařadila do programu schůze bod, v jehož rámci bude rozhodovat o zřízení dočasné parlamentní komise, která by se řešením majetkového vyrovnání zabývala. Do konce roku by pak měla předložit své výsledky. Tlustého návrhy dnes v ODS podpořili i Jan Schwippel a Juraj Raninec, pro byli také sociální demokraté a komunisté. Na odpor naopak tyto požadavky narazily u ostatních koaličních poslanců a ruku pro ně nezvedli ani dva bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka.

Evropská unie už nemá námitky vůči českému a slovenskému deficitu

Evropská unie už nemá námitky vůči českému a slovenskému deficitu. EU totiž v úterý ukončila proceduru pro nadměrný rozpočtový deficit, kterou vůči Česku a Slovensku vedla od roku 2004. ČTK o tom informovaly diplomatické zdroje. Schodky jejich veřejných rozpočtů už podle "sedmadvacítky" nepřekračují stanovenou mez. Toto rozhodnutí je důležité s ohledem na možné přijetí eura. Pokud totiž unie vůči členské zemi vede takovouto proceduru, brání to tomu, aby mohl daný stát společnou evropskou měnu přijmout. Zrušení je tak významné hlavně pro Slovensko, které by mělo od ministrů financí zemí unie dostat souhlas ke vstupu do eurozóny počátkem příštího roku. Schodek veřejných financí pod požadovanou hranici tří procent HDP klesl v Česku v roce 2006, kdy činil 2,7 procenta HDP. O rok později klesl až na 1,6 procenta HDP. Podle nedávné prognózy EK by pak letos mohl dosahovat 1,4 procenta a za rok 1,1 procenta. Za překračování deficitu hrozí teoreticky v krajním případě i citelné sankce - až pozastavení evropských dotací. K tomuto řešení nicméně zatím Brusel v historii ani jednou v takovémto případě nepřistoupil. Kromě ČR a Slovenska se ke stejnému kroku unie rozhodla i v případě dvou zemí, v nichž už se eurem platí - Itálie a Portugalsko. Procedura tak pokračuje už jen u Polska s Maďarskem, avšak výhledově by se k nim mohla připojit Británii.

Poslanci se připojí k evropskému výboru pro demokracii v Barmě

Čeští poslanci z různých politických stran založili v úterý parlamentní skupinu pro demokracii v Barmě. Za dva týdny by se měla stát základem evropského parlamentního výboru pro Barmu. Odsuzujeme barmský vojenský režim a požadujeme propuštění všech politických vězňů včetně Do Aun Schan Su Ťij, řekl jeden ze zakladatelů výboru poslanec Petr Bratský (ODS). V zakládací listině skupiny poslanci odsoudili barmský vojenský režim za soustavné porušování základních lidských práv svých občanů a za to, že odmítl do země po úderu cyklonu Nagris vpustit zahraniční humanitární pomoc. "Budeme požadovat bezpodmínečné propuštění všech politických vězňů a podporovat zvýšení politického tlaku na vojenský režim v Barmě ze strany české vlády, Evropské unie, Rady bezpečnosti OSN a dalších institucí," uvedl Bratský. Zakládací listinu podepsali například Jan Hamáček (ČSSD), František Bublan (ČSSD), Kateřina Jacques (SZ) nebo Cyril Svoboda (KDU-ČSL). U této příležitosti byla na půdě parlamentu také zahájena výstava fotografií dokumentujících život barmských uprchlíků. Čeští poslanci společně s kolegy z Estonska, Slovenska, Velké Británie a Irska vytvoří 19. června evropský parlamentní výbor pro Barmu. Výbor by měl sdružit jak národní poslance, tak poslance evropského parlamentu. "Sloužit bude jako platforma pro podporu demokratického hnutí v Barmě," řekla ČTK Marie Zahradníková ze společnosti Člověk v tísni. Organizace Člověk v tísni výboru nabídne administrativní podporu.

Koalice chce od poplatků osvobodit novorozence, pak i předškoláky

Lídři vládních stran se dohodli na co nejrychlejším zrušení poplatků pro novorozence. Od 1. ledna 2009 by pak měly být od poplatků osvobozeny děti do šesti let a u dětí do 15 let by měl být ve stejném termínu snížen pětitisícový limit na 3000 korun. Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek po pondělním pětihodinovém jednání řekl, že znovu koalice fungování poplatků posoudí za rok, a to zejména s ohledem na důchodce. Nyní podle něj musí straničtí lídři dohodu projednat se stranickými kluby. Doufá, že ji poslanci akceptují. Menší koaliční strany neprosadily požadavek na zrušení poplatků pro seniory ani požadavek na snížení ročního limitu zdravotnických výdajů 5000 korun na dvě procenta z ročních příjmů člověka. Podle Topolánka ale seniorům nahradilo výdaje za regulační poplatky navýšení důchodů. "Dvojí zvýšení by mělo pokrýt všechny důchodce, jestli se ukáže, že někdo vypadl, měl by být příští rok nějak sanován," doplnil premiéra šéf KDU-ČSL Jiří Čunek. "Velmi těžce odpracovaný kompromis," komentoval jednání předseda zelených Martin Bursík. Předsedové stran se shodli na tom, že pro tuto chvíli považují problematiku poplatků za uzavřenou a hodlají se věnovat dalším krokům reformy zdravotnictví.

Lidovci berou dohodu o poplatcích, chtějí ještě pomoci důchodcům

Vedení i poslanecký klub KDU-ČSL respektuje pondělní dohodu koaličních lídrů, podle níž se mají co nejdříve zrušit regulační poplatky u novorozenců a od příštího roku i pro děti do šesti let. Domluvené výjimky se jim ale zdají nedostatečné, časem by chtěli prosadit ještě úlevy pro ohrožené skupiny důchodců. A to nikoliv zrušením poplatků, ale snížením ročního pětitisícového limitu, po jehož dosažení pojišťovny vracejí pacientům peníze. "Klub tu dohodu přijal, je dobře, že jsme vyjednali aspoň tohle," řekl šéf KDU-ČSL Jiří Čunek po úterním zasedání lidoveckých poslanců. Nespokojenost už projevil Ludvík Hovorka, který dlouhodobě kritizuje ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). "Je to hubený výsledek," konstatoval. "Vzhledem k některým skupinám důchodců je tento návrh nedostatečný," komentoval Čunek koaliční dohodu. S koaličními partnery má nyní domluvit, aby se základem pro dohodnutou změnu poplatků stal už připravený návrh lidovecké poslankyně Michaely Šojdrové, podle něhož nemají platit novorozenci v porodnicích. Pokud by se k této iniciativě přidali i ostatní vládní zákonodárci, mohl by se projednat už na začínající schůzi sněmovny, uvedla Šojdrová.

Dana Kuchtová má výhrady k dohodě na změně regulačních poplatků

Místopředsedkyně zelených Dana Kuchtová plně nesouhlasí s dohodou na úpravách poplatků ve zdravotnictví, ke které došli koaliční lídři v pondělí večer. ČTK řekla, že za jistý pozitivní posun považuje plánované zrušení poplatků pro novorozence, děti do šesti let a snížení ročního limitu pro děti do 15 let z 5000 na 3000 korun. Nelíbí se jí ale, že ODS odmítla diskutovat o dalších požadavcích menších koaličních stran, například o poplatcích za recepty a hospitalizaci. Nebude proto akceptovat dohodu o tom, že členové koaličních stran nebudou na toto téma podávat žádné jiné návrhy. S pondělním kompromisem nebyla zcela spokojena ani poslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová, nicméně ho označila za rozumný. Šojdrová řekla, že odloží svůj návrh na osvobození novorozenců. Na rozdíl od Šojdrové Kuchtová není poslankyní a mohla by tedy návrhy předkládat pouze za spolupráce stranických kolegů zastoupených ve sněmovně. Kritičkou poplatků je mezi zelenými zejména poslankyně Olga Zubová.

Masarykova univerzita: Julínkovy plány zhorší podmínky pro výzkum

Zákon o univerzitních nemocnicích, který prosazuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS), by podle vedení Masarykovy univerzity v Brně zhoršil podmínky pro lékařský výzkum a výuku mediků. Dopad mohou údajně pocítit i pacienti. Rektor Petr Fiala kritizuje především vyjmutí lékařského výzkumu v nemocnicích z přímé kompetence univerzit. "Byl by to krok zpět. Dobrý výzkum musí být propojen s univerzitním prostředím. To je celosvětový trend," řekl Fiala. Plány ministerstva zdravotnictví na změny ve fungování univerzitních nemocnic v minulých dnech ostře kritizovala řada vysokých škol v čele s pražskou Karlovou univerzitou. Masarykova univerzita dosud zůstávala stranou, samotný převod fakultních nemocnic na akciové společnosti jí příliš nevadil. "Nyní ale máme pocit, že jednání je ve slepé uličce. Nemá smysl jednat o maličkostech, když v zásadních věcech nám ministerstvo nevychází vůbec vstříc," uvedl Fiala. Návrhy ministerstva se podle něj v klíčových bodech z pohledu vysokých škol spíše zhoršují. Obává se také převodu nemocnic na akciové společnosti ještě před schválením zákona o univerzitních nemocnicích.

Prezident Klaus, ač v nemocnici, udělil šest milostí

Prezident Václav Klaus se rozhodl udělit milost šesti lidem. Podle mluvčího Hradu Radima Ochvata ho k udělení milostí i tentokrát vedly převážně humanitární důvody. Prezident se přitom dnes úspěšně podrobil plánované operaci výměny kyčelního kloubu a zatím leží na oddělení intenzivní péče. Klaus již dříve uvedl, že by mimo úřad chtěl být velmi krátkou dobu. "Možná budu jistou dobu mimo tuto kancelář, ale byl bych velmi rád, abych nemusel být mimo standardní fungování," řekl v pondělí novinářům na Hradě před nástupem na předoperační vyšetření. Už ve středu by se prezident v nemocnici na Bulovce měl přesunout na běžné oddělení a začít za dohledu rehabilitačních pracovníků chodit. Celkem si pobude na ortopedické klinice podle lékařů zhruba deset dní. Podobně jako v minulosti i dnes odpouštěl Klaus tresty zejména kvůli péči o nezletilé děti či nebo kvůli sloučení rodiny.

Ministryně Stehlíková: Romům se již více vyplatí pracovat než žít z podpory

Českým Romům se více vyplatí chodit do práce než žít z podpory a příspěvků od státu. Řekla to v úterý v Praze ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková (SZ) při prezentaci předběžných výsledků analýzy překážek zabraňujících zaměstnávání Romů v Česku. Analýzu ministerstvo vypracovalo na zadání vládní rady pro záležitosti romské komunity a Světové banky. Měla by informovat o tom, zda v zaměstnávaní příslušníků romské menšiny brání zejména postoj zaměstnavatelů, či Romů samotných. Definitivní verzi analýzy společně s návrhem budoucí strategie Stehlíková předloží vládě v září. Zatímco celková míra nezaměstnanosti je v ČR nižší, než je celkový průměr Evropské unie, podíl mladých nezaměstnaných v kategorii od 15 do 24 let je vysoko nad evropským průměrem. Studie předpokládá, že velkou část těchto lidí tvoří právě mladí Romové. Obzvlášť lidé z této kategorie s nízkým vzděláním zejména v Ústeckém a Moravskoslezském kraji jsou podle studie téměř bez šance získat práci. Zadavatelé projektu zjišťovali, jak efektivně Romům s hledáním zaměstnání pomáhají úřady práce a jak jsou schopny řešit problematiku dlouhodobě nezaměstnaných. Z analýzy vyplývá, že úřady práce jsou úspěšné zejména při zaměstnávání lidí, kteří pobírají podporu v nezaměstnanosti pouze krátkou dobu. Při zaměstnávání Romů, kteří často bývají bez kvalifikace a žijí v regionech s minimální poptávkou po nekvalifikovaných pracovních silách, Stehlíková proto úřadům práce doporučuje těsnější spolupráci s nestátními neziskovými organizacemi, jež s pomocí těmto lidem mají dlouhodobé zkušenosti.

Čekia: Do daňového ráje za čtvrtletí přešlo 239 českých firem

Počet českých společností s vlastníkem na adrese v daňově výhodném prostředí v zahraničí v prvním čtvrtletí narostl o 239 na 8489. Pokud by stejné tempo růstu vydrželo po celý rok, znamenalo by to zhruba 12procentní meziroční vzestup zájmu o sídlo v takzvaném daňovém ráji, tedy na obdobné úrovni jako loni. ČTK statistiku s odkazem na veřejně dostupné zdroje poskytla Česká kapitálová informační agentura (Čekia). Firmám v Česku díky reformě veřejných financí postupně klesá daň z příjmu až na 19 procent v roce 2010, když ještě loni činila 24 procent, a proto bylo možné očekávat, že přesuny sídel mimo hranice nebudou již tak přitažlivé. Podle ředitelky marketingu Čekia Petry Doležalové by ale nárůst přesto mohl pokračovat. "Podle našich předpokladů se dynamika s blížícím se koncem roku, a blížící se daňovou povinností, bude zvyšovat. Je proto zřejmé, že současná daňová reforma, která mimo jiné snížila daně ze zisku firem, zatím nesnížila zájem podnikatelů vyvádět zisky mimo Českou republiku," uvedla. K nejoblíbenějším místům dlouhodobě patří Nizozemsko, Kypr a také Spojené státy. Spojené státy sice nejsou považovány za klasický daňový ráj. Nicméně při splnění určitých podmínek, k nimž patří například to, že firma nesmí být spoluvlastněna nebo vlastněna Američanem, tak fungují. České společnosti podle odborníků nepřecházejí do zahraničí jen kvůli daním, ale i za lepším prostředím pro podnikání.

Tatra přijde kvůli drahým vstupům a silné koruně o 200 milionů

Kopřivnická společnost Tatra letos přijde kvůli drahým vstupům a silné koruně zhruba o 200 milionů korun. Na brněnském veletrhu Autotec to řekl generální ředitel Tatry Ronald Adams. Skupina plánuje, že letos zvýší loňské tržby z loňských 7,7 miliard na devět miliard. Udržet zisk na loňské úrovni 900 milionů ale nebude snadné, uvedl Adams. Firma očekává, že jí letos vyšší ceny energií připraví asi o 44 milionů korun. Ztrátu kolem 150 milionů pak způsobí silný kurz české koruny. Tatra tržby zvyšuje od září 2006, kdy získala nové vlastníky. Ti rozhodli během let 2007 až 2009 investovat 80 milionů dolarů (asi 1,3 miliardy korun) do zlepšení a vývoje výrobků. Letos na jaře Tatra zahájila dodávky nákladních vozidel pro armádu, které měla začít dodávat loni na podzim. Na brněnském veletrhu automobilka představila motor Tatra on air. Tento vzduchem přímo chlazený motor jako první na světě splňuje emisní normy EURO 5 bez použití elektronicky řízeného vstřikovacího čerpadla. Podnik teď vidí velké příležitosti v Austrálii a Spojených státech, kde nedávno otevřel vlastní pobočku. Víc se teď poohlíží i po jihovýchodní Asii. Společnost zaměstnává asi 4100 lidí.

Prazdroj za 240 milionů korun zdvojnásobil kapacitu stáčecí linky

Investicí 240 milionů korun zdvojnásobil Plzeňský Prazdroj kapacitu stáčecí linky na 120.000 lahví za hodinu. Zařízení tak nyní může plnit na jedné lince pivo do vratných lahví na český trh a na druhé nové lince do nevratných exportních obalů. Jde o druhou etapu budování nové stáčírny, kterou pivovar dokončil za jednu miliardu korun v listopadu 2006. ČTK to řekl mluvčí Prazdroje Jiří Mareček. Nová linka stáčí pivo do pěti druhů lahví a 225 druhů balení. "Například Pilsner Urquell, vyvážený do 55 zemí, dodáváme ve 140 druzích balení se stejným množstvím etiket v různých jazycích a variantách," řekl manažer plzeňského závodu Pavel Šemík. Oproti stáčírnám většiny českých pivovarů využívá linka novou průtokovou pasterizaci, která je k pivu maximálně šetrná a umožňuje export do zámoří, dodal Mareček. Řadu lahví od pivovaru v Plzni až k soše sv. Václava v Praze, což je vzdálenost 103 km, by nyní podle něj obě plzeňské linky vyrobily za 13 hodin. Technologie také šetří vodu. Na čištění a mytí 100 vratných lahví se ušetří až polovina vody, tedy 80 litrů.

V Dukovanech musel být pozastaven jeden blok kvůli lidské chybě

V Jaderné elektrárně Dukovany musel být v úterý zastaven jeden ze čtyř výrobních bloků kvůli lidské chybě. Pracovník u bloku číslo dvě omylem uzavřel jeden z šesti okruhů s chladicí vodou v jaderné zóně reaktoru, proto musely být odpojeny dvě turbíny. Podle mluvčího elektrárny Petra Spilky neměla událost vliv na jadernou bezpečnost elektrárny. Blok by se měl vrátit k plnému výkonu večer. Zbývající tři bloky stále dodávají proud naplno.

V Česku působí na 180 divadel se 140 soubory a 250 scénami

V České republice působí na 180 divadel s téměř 140 soubory a 250 stálými scénami a sály. Ročně uvádějí kolem 600 premiér, v průměru kolem 25.000 představení navštíví přes pět milionů lidí za rok. Vyplývá to z informací Národního informačního a poradenského střediska pro kulturu (NIPOS). V roce 2006 byly z veřejných rozpočtů do oblasti divadel vloženy tři miliardy korun. Z toho ze státního rozpočtu 778 milionů korun, z krajských rozpočtů 154 milionů a z rozpočtů měst a obcí 2,1 miliardy Kč. Divadel zřizovaných podnikateli a podnikatelskými subjekty, občanskými sdruženími a obecně prospěšnými společnostmi je na osmdesát. V 90. letech byla zahájena transformace divadelního systému a skončil státní monopol. Většina scén přešla do správy měst, začal působit soukromý sektor (ze začátku hlavně v muzikálových produkcích) a vznikly desítky divadelních, tanečních a alternativních souborů.

Ve Zlíně začala výstava proti komunistické totalitě pohledem dětí

Putovní výstava k projektu s názvem Bojovníci proti totalitě pohledem dětí zahájila v úterý ve Zlíně svou celorepublikovou pouť. Expozici o boji proti nacismu a komunismu mohou návštěvníci vidět na náměstí Práce do 8. června, poté zavítá nejméně do 14 míst České republiky. Akce je součástí probíhajícího Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež. Výstavu organizuje Konfederace politických vězňů ČR společně s ministerstvem obrany. "Tato výstava je jedním ze způsobů, jak upozornit veřejnost na nebezpečí, které v sobě skrývají totalitní režimy. Usilujeme proto o to, aby se výuka o zločinech komunistické totality stala nezbytnou součástí výuky historie na školách," uvedla při zahájení výstavy předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová. Náměstek ministryně obrany Jaroslav Kopřiva ČTK řekl, výstava určitě není jediný způsob, jak mladé lidi oslovit. Rozhodně je však jedním z velmi ideálních, dodal. Součásti výstavy je také projekce soutěžních audio a videodokumentů, jehož autory jsou děti základních škol a nižších stupňů středních škol. Jeden ze snímků se také natáčel v prostorách bývalé uherskohradišťské věznice. Dokumenty zachycují osudy válečných veteránů 2. světové války, politických vězňů a příslušníků pomocných technických praporů, kteří byli perzekuováni komunistickým režimem.

Na Pražském jaru se podruhé představil pianista Buchbinder

Podruhé se před festivalovým publikem Pražského jara představil světově známý rakouský pianista Rudolf Buchbinder. Na pondělním recitálu ve Dvořákově síni Rudolfina přednesl své oblíbené skladby od Ludwiga van Beethovena - Sonátu č. 10, známou Patetickou, a téměř hodinový bestseller 33 variací na Diabelliho téma. Virtuoz byl tak hluboce koncentrovaný na hru, že si chvílemi sám pro sebe šeptal. Po několikanásobném aplausu přídavkem zahrál transkripci Straussova valčíku zvanou Vídeňský večírek od Alfreda Grünfelda. Dvaašedesátiletý pianista je označován za jednoho z nejvýznamnějších interpretů a znalců Beethovenovy hudby. Pořídil totiž soubornou nahrávku cyklu všech 32 klavírních sonát. Pět klavírních koncertů přednesl dokonce během jediného dne na vídeňském festivalu FestWochen před pěti lety s Vídeňskými symfoniky, jež řídil od klavíru. Buchbinder se také zabývá studiem pramenů jednotlivých děl. Za nahrávku 18 desek kompletních skladeb Josepha Haydna získal v roce 1976 prestižní cenu Grand Prix du Disque. Loni se poprvé představil jako umělecký ředitel nového Mezinárodního hudebního festivalu v rakouském Grafeneggu, jehož první ročník se uskutečnil na konci léta.

V Karolinu vystavuje grafik a ilustrátor Adolf Born

Od úterý po celý červen je v pražském Karolinu přístupná výstava malíře, grafika a ilustrátora Adolfa Borna. Retrospektivní přehlídka se jmenuje Sultáni, monarchové a ti druzí a odkazuje k zálibě autora v Turecku i monarchistickém uspořádání států. Vedle Turecka je oblíbeným Bornovým místem i Řecko a cestování je jeho velkou vášní. Cesty do zahraničí mu umožnily mezinárodní úspěchy v 60. a 70. letech. Vystavoval po celém světě, v roce 1974 byl v Montrealu vyhlášen nejlepším karikaturistou roku. Zážitky z cest tvoří také velkou část Bornovy volné tvorby. Současná výstava představuje vedle starších Bornových prací i novější pastely a grafiky, například ilustrace ke Knize džunglí a ke Golemovi, které autor podle svých slov ještě nevystavoval. Podobných souhrnných výstav měl autor v posledních letech několik - na Pražském hradě dokonce dvě, jednu v roce 2000 u příležitosti svých sedmdesátin, o pět let později slavil půlkulaté výročí obdobou přehlídkou na stejném místě. Jeho výstavy patří k divácky úspěšným - druhou z hradních přehlídek vidělo za čtyři a půl měsíce 27.000 lidí.

Ze sportu:

Český tenista Radek Štěpánek vypadl v osmifinále Roland Garros. V boji o postup do čtvrtfinále prohrál pětisetovou bitvu s pátým nasazeným Davidem Ferrerem ze Španělska, kterému podlehl 6:4, 2:6, 6:1, 3:6 a 3:6. Účinkování českých tenistů ve dvouhře skončilo definitivně, protože osmnáctiletá Petra Kvitová prohrála v osmifinále s Estonkou Kaiou Kanepiovou 3:6, 6:3 a 1:6.

Novým trenérem české fotbalové reprezentace do 21 let se stal Jiří Kotrba. Ve funkci nahradí Vítězslava Lavičku, který míří do pražské Sparty. ČTK o tom informoval svazový místopředseda Vlastimil Košťál.

Novým trenérem fotbalistů Mladé Boleslavi se stal Pavel Hapal. Osmatřicetiletý kouč podepsal s klubem smlouvu na dobu neurčitou. Jeho asistenty budou dosavadní trenér Karel Stanner a Oto Brunegra. Klub to oznámil na úterní tiskové konferenci.

Dresy fotbalistů Slavie Praha již nebudou oblékat reprezentační záložník Daniel Pudil a útočník Jan Blažek. V mistrovském týmu byli jen na hostování a protože Slavia na ně neuplatnila přestupovou opci, vracejí se do Slovanu Liberec. Oznámil to severočeský klub na své internetové stránce.

Český hokejový útočník Josef Vašíček nebude pokračovat ve svém angažmá v New York Islanders. Generální manažer Garth Snow oznámil, že klub nenabídne vítězi Stanleyova poháru z roku 2006 v dresu Caroliny novou smlouvu. Stejný osud potkal například i slovenského útočníka Miroslava Šatana. Sedmadvacetiletý Vašíček, který má ve své sbírce i zlaté medaile z juniorského a seniorského mistrovství světa, odehrál za Islanders jen jednu sezonu. V ní nasbíral 35 kanadských bodů za 16 branek a 19 asistencí. Celkově má rodák z Havlíčkova Brodu na svém kontě v NHL 497 zápasů za Carolinu, Nashville a Islanders, ve kterých získal 197 bodů.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Skoro jasno až polojasno, při zvětšené oblačnosti přeháňky nebo bouřky. Teploty 25 až 29 stupňů Celsia.