Zprávy

Jednání o radaru: Zbývá vyřešit daně, podpis asi v červenci

Pokud bude v České republice umístěna americká radarová základna, bude na ní přítomen i český velitel a jeho tým a Češi budou mít možnost podílet se na velení. Ve smlouvě o podmínkách pobytu amerických vojáků (SOFA) zbývá vyřešit poslední problém, který se týká daní. Během pár týdnů by měl být odstraněn a v červnu, spíše ale v červenci by mohly ČR a USA podepsat hlavní smlouvu o radaru i smlouvu SOFA zároveň. Pak už bude na rozhodnutí vlády, kdy pošle dokumenty do parlamentu. Členům sněmovního výboru pro obranu to v úterý řekli politický ředitel z ministerstva zahraničí Martin Povejšil a náměstek ministryně obrany Martin Barták. Poslance informovali o tom, jak pokračují rozhovory s Američany. Jde o pravidelné informace pro branný a zahraniční výbor dolní komory. Opozice říká, že přes dřívější sliby nedostávají členové těchto výborů žádné nadstandardní údaje, ale se zpožděním se většinou dozvídají jen to, o čem už informovala média. "Je to nepřístojné a dehonestující," postěžoval si místopředseda branného výboru a poslanec KSČM Alexander Černý. Předseda výboru Jan Vidím (ODS) se proti tomu ohradil a uvedl, že poslanci stručnou charakteristiku smluv již dříve dostali.

V Česku roste počet legálně žijících cizinců

V České republice roste počet cizinců, kteří zde mají zájem žít a pracovat. Ke konci minulého roku žilo v Česku legálně přes 392.000 cizinců, což je o 22 procenta více než v roce 2006. Jde o nejvyšší meziroční nárůst od vzniku České republiky. Vyplývá to ze zprávy o migraci na území ČR za loňský rok, kterou v úterý projednávala Bezpečnostní rada státu. Nejpočetnější skupinu cizinců s povoleným pobytem tvoří občané Ukrajiny. Následují je Slováci, Vietnamci, Poláci a Rusové. Podle dokumentu žilo v Česku loni přes 126.000 Ukrajinců, téměř 68.000 Slováků a 50.000 Vietnamců. Více než 204.000 cizinců z celkového počtu pak v Česku v loňském roce legálně pracovalo. Přes 85.000 jich mělo platné povolení k zaměstnání a asi 144.000 pocházelo ze zemí EU nebo Švýcarska, a tudíž povolení nepotřebovali. Zbývajících asi 10.100 zaměstnanců tvořilo zvláštní skupinu, která nemá povinnost vyřizovat si povolení k práci.

Odboráři budou 24. června stávkovat proti vládním reformám

Odboráři uspořádají 24. června ve 13:00 hodinovou výstražnou stávku proti vládním reformám. O jejím vyhlášení rozhodli na úterním zasedání sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) v Praze. Konfederace, která sdružuje 32 odborových svazů s asi 540.000 členy, je od začátku března kvůli nesouhlasu s reformami ve stávkové pohotovosti. Stávku proti reformám ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) již při úterním jednání odborových předáků na stejný den oznámily zdravotnické odbory. V pondělí 9. června budou protestovat učitelé, kteří chtějí zavřením škol dosáhnout zvýšení platů. Podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) a některých ministrů jsou odbory v Česku úzce propojeny s opoziční ČSSD. Odborovou konfederaci vede sociálně demokratický senátor Milan Štěch, který bude v podzimních senátních volbách znovu kandidovat. I to je podle některých členů vlády důvod k tomu, aby se odbory v příštích měsících radikalizovaly a upozornily na sebe.

Součástí odborářské kampaně budou také demonstrace před úřadem vlády. První se má uskutečnit již ve středu a jejím tématem je zdravotnická reforma. Odboráři ale ministry nezastihnou, vláda své pravidelné zasedání výjimečně přesune z pražské Strakovy akademie do Teplic. Odbory i tak chtějí před úřadem vlády vyslovit svůj nesouhlas s plánovaným převodem univerzitních nemocnic a zdravotních pojišťoven na akciové společnosti. Druhá demonstrace 28. května se zaměří na reformu penzí, třetí akce 2. června vylíčí dopady vládních reforem a poslední shromáždění 9. června odboráři věnují situaci ve školství.

Studenti poslali Julínkovi džbán živé vody jako symbol dialogu

Džbán živé vody jako symbol dialogu o reformě místo slibované rakve s pohřbenou fakultní nemocnicí poslali v úterý medici ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi (ODS). Smírným gestem uzavřeli shromáždění pořádané proti jeho záměru vytvořit univerzitní nemocnice jako akciové společnosti s menšinovým podílem univerzit. Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt od nich převzal petici se 4500 podpisy a dal jim panenku jako symbol pacienta, pro něhož se reformy dělají. "Jsme znepokojeni možnými důsledky připravovaných změn, ale především způsobem, jakým jsou prosazovány. Znepokojuje nás absence dialogu," řekl zhruba 300 účastníkům shromáždění na Albertově mluvčí studentské iniciativy Marek Hilšer. Studenti podporují evropský model, tedy veřejnoprávní neziskové instituce, jak to je běžné v Evropě. "Nabyl jsem dojmu, že pan ministr chce akceptovat názor univerzit, z toho pohledu vnímám demonstraci jako preventivní," řekl ČTK profesor Pavel Pafko. Obavy v něm prý vzbuzuje to, že ministr do zákona výslovně nenapsal, jakým podílem se bude rozhodovat v zásadních věcech a nepotvrdil blokační nárok univerzity. "Mám velké výhrady, každá reforma musí hledět, aby nezrušila něco, co funguje, když zavádí něco nového, mělo by to být přínosem a mělo by to být po diskusi. Toto je ale strategické rozhodnutí a žádné argumenty se nezvažují," řekl ČTK profesor Pavel Klener.

Skupina signatářů Charty 77 vyzvala k pozastavení reformy

Skupina 23 z více než 50 bývalých mluvčích někdejší Charty 77 vyzvala vládu a poslance, aby pozastavili prosazování reformy ve zdravotnictví do doby, než se o ní uskuteční důkladná rozprava a v zákonech budou definovány mechanismy, jež jsou pro ni nezbytné. V otevřeném dopise adresovaném premiérovi Mirku Topolánkovi a šéfům obou komor parlamentu uvedli, že některé okolnosti provázející přípravu reformy odporují principům demokratického státu a dobré veřejné správy. "S obavami sledujeme snahu vlády prosadit reformu zdravotnictví, jejímž cílem je mimo jiné převést současné zdravotní pojišťovny a velké veřejné nemocnice do formy akciových společností. Takové kroky by znamenaly nevratné změny a ovlivnily by fungování dosavadního systému na mnoho desetiletí," napsali v dopise, jehož kopii poskytli ČTK.

Lídři ODS kritiky kolem Tlustého o církevním zákonu nepřesvědčili

Poslanci ODS Vlastimil Tlustý, Juraj Raninec a Jan Schwippel dále trvají na tom, že nepodpoří projednávání vládního návrhu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, dokud vláda lépe nezdůvodní výši finanční náhrady, kterou mají církve dostat. O tom, aby zákon přestali blokovat, nespokojené poslance v úterý neúspěšně přesvědčoval premiér Mirek Topolánek i vedení poslaneckého klubu ODS. "Hodinu a půl padaly jasné argumenty, proč to má proběhnout v souladu s usnesením klubu a v souladu s názorem Občanské demokratické strany. Po asi deseti výzvách promluvil i pan poslanec Tlustý a řekl, že to nepodpoří. Samozřejmě budeme dále jednat," komentoval dnešní jednání poslanců ODS šéf klubu Petr Tluchoř. Raninec a Schwippel po jednání klubu řekli, že jim špičky ODS vyčítaly to, že svými požadavky k církevnímu zákonu údajně ohrožují koalici a připravují tak půdu pro nástup opoziční ČSSD k moci. Žádné doplnění vládního návrhu o přesnější výpočet církevního majetku a jeho finanční kompenzace jim ale prý vedení strany nenabídlo. Tlustý považuje za pokrok, že část členů klubu pochopila, že je vhodné o zákonu jednat a hledat nad ním kompromis, zatímco je jeho projednávání přerušeno. Topolánek z jednání klubu odešel předčasně a odmítl jeho výsledek komentovat. "Zeptejte se pana poslance Tlustého," poznamenal pouze.

Prezident Klaus v Hradci převzal nejvyšší ocenění univerzity

Prezident Václav Klaus převzal v úterý Velkou zlatou medaili Univerzity Hradec Králové. Stal se tak prvním nositelem tohoto nejvyššího ocenění, které škola uděluje. Vědecká rada se rozhodla ocenit jeho zásluhy o svobodný rozvoj českého hospodářství a také jeho osobitý příspěvek do diskuse nad moderními ideologiemi. Klaus dal před zaplněnou aulou najevo, že si ocenění velmi váží. Ve svém projevu zdůraznil potřebu svobody jedince. "Náš systém je založen na svobodě jednotlivce. Zda chce či nechce používat internet či studovat vysokou školu," řekl Klaus. Současná cesta do Královéhradeckého kraje je první návštěvou krajů po březnovém znovuzvolení Václava Klause prezidentem. Dopoledne Klaus navštíví také ateliéry výtvarných oborů v novém sídle krajského úřadu, poté se setkal na besedě se studenty středních škol. Odpoledne zavítá do obce Havlovice, která vloni zvítězila v soutěži Vesnice roku.

Ministryně Stehlíková: Legalizace prostituce je běh na dlouhou trať

Česko nemá žádný právní předpis, který by upravoval prostituci, a ani v nejbližší době s jeho zavedením zřejmě nemůže počítat. Po úterním jednání pracovní skupiny k regulaci prostituce to v Praze řekla ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková. Zákon o regulaci prostituce nyní jako vlastní iniciativu připravuje hlavní město Praha, podporuje ho velká většina obcí. Přijetí zákona by znamenalo, že by prostituce byla považována za způsob legálního podnikání. Pokud návrh vypracovaný magistrátními úředníky schválí pražští radní i zastupitelé, mohl by být předán parlamentu ještě v letošním roce. "Z politického hlediska vidím legislativní proces jako velmi složitý. Odhaduji, že to je běh na dlouhou trať, otázka dvou tří let, pokud vůbec ten zákon doputuje do parlamentu," řekla Stehlíková. Nechala si vypracovat průzkum, v němž oslovila vedení 80 obcí, od nejmenších až po velkoměsta, s dotazem, jaký je jejich postoj k regulaci prostituce. Zmíněný zákon by jich podpořilo 89 procent; s prostitucí jako způsobem podnikání souhlasí 83 procent obcí.

Novou předsedkyní Učené společnosti ČR je Helena Illnerová

Novou předsedkyní Učené společnosti České republiky se stala Helena Illnerová. Představitelé společnosti to oznámili na úterní tiskové konferenci. Illnerová, která byla první ženou v čele Akademii věd v letech 2001 až 2005 je nyní i první ženou v čele Učené společnosti. Prvním místopředsedou společnosti zvolilo valné shromáždění současného šéfa Akademie věd Václava Pačese. Druhým místopředsedou bude dosavadní předseda společnosti Jiří Grygar. Vědeckým tajemníkem je Zdeněk Jirák. Učená společnost vznikla v roce 1994. Přihlásila se k tradicím Královské české společnosti nauk a České akademie věd a umění. Jejími členy se mohou stát významní domácí i zahraniční vědci zabývající se přírodními i humanitními vědami.

Starostové chtějí, aby o šumavském parku rozhodla vláda

Šumavští starostové chtějí, aby o další budoucnosti Národního parku Šumava rozhodla vláda, nikoliv jen ministr životního prostředí. Sdělili to na úterní tiskové konferenci v Kubově Huti. Volají i po zřízení vládního zmocněnce, který by snadněji informoval kabinet o jejich problémech. Tím by se podle nich měl stát předseda Klubu českých turistů a rady šumavského parku Jan Stráský. "Nechceme být závislí na rozhodnutí ministra, který se mění s každou novou vládnoucí garniturou. Chceme, aby vláda přinesla jasnou koncepci jak hospodařit a na druhou stranu chránit lesy v parku," řekl starosta Modravy Antonín Schubert. Dodal, že o apelu na vládu by mohl rozhodnout sněm šumavských obcí. Sejít by se mohl v červnu. "Do této doby jsme ze strany orgánů ochrany přírody spíše svědky ochrany zákazů a intenzivního nalézání zdůvodnění, proč tyto zákazy ochraňovat a uplatňovat," dodal Schubert. Starostka Stožce Zdeňka Lelková soudí, že pokud vedení parku bude dál postupovat podobným nedemokratickým způsobem, hrozí v nejhorším případě občanská neposlušnost. Už dříve se tak například chovali ekologové, kteří se přivazovali ke stromům. Zatím je však podle starostů nutné dál s vedením parku jednat. Podporu starostové mají i u jihočeského hejtmana Jana Zahradníka. Ten chce, aby kabinet jasně definoval, co je skutečným veřejným zájmem v této lokalitě.

Nový památník připomíná židovské obyvatele Chomutova

Nový kamenný památník připomíná u starého židovského chomutovského hřbitova Židy, kteří v minulosti ovlivňovali tvář města. V úterý jej slavnostně odhalili izraelský velvyslanec v České republice Jaakov Levy a chomutovská primátorka Ivana Řápková. Podle ní byla většina židovského obyvatelstva Chomutova během druhé světové války deportována do terezínského ghetta a následně do nacistických vyhlazovacích táborů. Nacisté také vypálili místní synagogu. Z chomutovské židovské komunity se po válce téměř nikdo nevrátil. "Jedinou připomínkou našich bývalých hebrejských spoluobčanů zůstal jejich starý hřbitov. Ten však postupně pustnul a zarůstal travou, jeho starobylé náhrobky se nachýlily k zemi, vzpomínka na bývalé zmizelé sousedy byla stále slabší a bledší," uvedla primátorka. Nakonec byly staré náhrobní kameny odvezeny a na hrobech byla vyseta tráva. Většina obyvatel města tak podle primátorky ani netušila, kde se starý židovský hřbitov nachází. Dnes ho připomíná jen velká dlážděná šesticípá hvězda.

Olympionici-senioři získají od magistrátu 1,9 milionu korun

Magistrát hlavního města podpoří pražské olympioniky, kterým je více než 60 let. Na zlepšení jejich životních podmínek věnuje 1,9 milionu korun. Sdělil to primátor Pavel Bém (ODS). "Není žádným tajemstvím, že řada slavných jmen, sportovců, olympioniků žije v zoufalé situace pod hranicí životního minima," uvedl Bém. Peníze jim mají pomoci při řešení dlouhodobých složitých životních situací, v nemoci nebo pro důstojné prožití stáří. O tom, kdo příspěvek dostane, rozhodne na základě žádosti sociální komise Českého klubu olympioniků. Příjemce musí mít české občanství, musí být starší 60 let, obyvatel Prahy a ocitnout se v tísni. Peníze magistrát přidělil Nadačnímu fondu pražských olympioniků, ve kterém působí například Dana Zátopková, Oldřich Svojanovský, Tomáš Dvořák, Ivan Satrapa nebo Karel Engel. V roce 2007 fond obdržel od města 1,8 milionu korun, které se dostaly k 73 sportovcům v důchodovém věku.

CVVM: Se členstvím v EU je spokojeno 40 procent Čechů

Mezi obyvateli ČR převládá spokojenost se členstvím v EU, ukázal nový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění CVVM, jehož výsledky obdržela ČTK. Se členstvím v unii je spokojeno 40 procent obyvatel, naopak o nespokojenosti hovoří 15 procent lidí a 39 procent není ani spokojeno, ani nespokojeno. Dlouhodobě se zvyšuje počet lidí, kteří k členství v unii zastávají kladný a neutrální postoj.

ČSÚ: Do Česka přijelo o deset procent víc turistů

Do ubytovacích zařízení v České republice přijelo v letošním 1. čtvrtletí 2,6 milionu hostů. To představuje meziroční nárůst o 10,5 procenta. Zahraničních i domácích turistů přijelo shodně 1,3 milionu. Nárůst u zahraničních turistů činil 8,5 procenta, u domácích pak 12,6 procenta. Vývoj návštěvnosti byl ovlivněn přesunem velikonočních svátků na březen a lepšími sněhovými podmínkami oproti loňskému roku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Nejvíce turistů přijelo tradičně z Německa, následovaly Velké Británie, Rusko a Itálie, přičemž Rusko a Itálie si oproti loňskému roku vyměnily pořadí. Nejvyšší přírůstek turistů, 55 procent, byl zaznamenán u turistů ze Španělska a z Polska (37 procent).

Lékaři v Praze provedli 1000. transplantaci srdce v Česku

Lékaři v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v úterý úspěšně provedli v pořadí tisící transplantaci srdce v České republice. Mladá pacientka se po operaci cítí dobře, řekl ČTK přednosta kardiocentra IKEMu Jan Pirk. Srdce se transplantují pouze ve dvou českých nemocnicích. V IKEMu a v Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně. IKEM má za sebou celkem 688 transplantací srdce, brněnské centrum 312. Loni provedli čeští chirurgové 71 transplantací srdce. Je to o 18 více než v roce 2006. První transplantace srdce byla v Česku provedena v roce 1984 právě v IKEMu. V Brně se transplantace srdce provádí od roku 1992. Celkově je Česko se 4,7 transplantacemi na milion obyvatel ve světě na osmém místě.

K výročí Wintonových záchranných misí vyjede vlak do Londýna

Zvláštní historický vlak vyjede příští rok z Prahy do Londýna, aby připomenul záchranné mise Brita Nicholase Wintona pro 669 dětí z předválečného Československa. Projekt představili organizátoři v pondělí, v den jeho 99. narozenin, na pražském Hlavním nádraží. Winton v roce 1939 zorganizoval odjezdy převážně židovských dětí do Anglie. Ty pak během války našly azyl v rodinách britských občanů. Vlak projede Německem a Nizozemskem a cestovat v něm budou například potomci zachráněných dětí či umělci. Cesta z Prahy na londýnské Liverpoolské nádraží potrvá čtyři dny. Wintona příští rok čeká oslava stých narozenin.

V Austrálii objevena nelegální zásilka gekonů do Česka

Australští celníci objevili v poštovních balíčcích 15 gekonů, které se neznámí pachatelé pokoušeli propašovat do České republiky. Ještěry dlouhé 30 centimetrů objevili pracovníci australské pošty v balíčcích s rámečky na fotografie a s knihami. Většina zvířat uhynula kvůli nedostatku jídla, vody a vzduchu. O přeživší gekony se starají ochránci přírody. Podle policie byly balíčky odeslány ze čtyř různých měst v Austrálii a všechny směřovaly do Česka. Pašerákům v případě dopadení hrozí až deset let ve vězení a pokuta do výše 100.000 australských dolarů (1,5 milionu korun). Australští vyšetřovatelé spolupracují s českou policií a snaží se odhalit celou pašeráckou síť. V roce 2003 byl pětadvacetiletý český občan, který se snažil z Austrálie nelegálně vyvézt divoce žijící zvířata včetně gekonů, odsouzen k trestu odnětí svobody na tři měsíce. V roce 2004 novozélandský soud potrestal pokutou dva Čechy, kteří se pokusili pašovat vzácné rostliny.

Na přání pianisty Brendela přiveze Pražské jaro křídlo z Berlína

Na přání světoznámého rakouského pianisty Alfreda Brendela objednal festival Pražské jaro koncertní křídlo Steinway až z Berlína. Brendel zřejmě vystoupí naposledy a festivalovému publiku přednese své oblíbené skladby od Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta, Ludwiga van Beethovena a Franze Schuberta. Úterní recitál v Rudolfinu je již několik týdnů beznadějně vyprodaný. Sedmasedmdesátiletý Brendel, který je považován za jednoho z nejvýznamnějších pianistů 20. století, totiž letos oznámil, že po 60 letech končí se svou aktivní kariérou. Na festivalu kvůli onemocnění nevystoupí mezzosopranistka Dagmar Pecková. Podle mluvčí festivalu Aleny Svobodové jí lékaři striktně nařídili "hlasový" klid. Na koncertu, který bude 30. května v Obecním domě, tak v Schönbergově monodramatu Očekávání vystoupí proslulá americká wagnerovská pěvkyně Deborah Polaski. Doprovodí ji Česká filharmonie pod taktovkou dirigenta Zdeňka Mácala. Polaski se na festival vrátí přesně po dvaceti letech.

V Ostravě začal mezinárodní hudební festival Janáčkův máj

Tradiční Sinfoniettou skladatele Leoše Janáčka začal v Ostravě 33. ročník mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj. Pro letošní festival připravili pořadatelé celkem 24 koncertů. Akce potrvá až do 9. června, kdy ji závěrečným koncertem uzavře Český národní symfonický orchestr pod vedením dirigenta Libora Peška. Zahraje nejen Janáčkovu hudbu, ale připomene i dílo Antonína Dvořáka. Vstupenky na řadu koncertů jsou již nyní vyprodány. K vrcholům letošního festivalu bude podle organizátorů patřit například koncert Drážďanské filharmonie, která se do moravskoslezské metropole vrací po 20 letech.

Veletrh muzeí v Třebíči je letos zaměřen na lidovou architekturu

Na záchranu, využití a prezentaci lidové architektury je zaměřen 13. ročník Veletrhu muzeí České republiky, který začal v úterý v třebíčském zámku. Účastníci z Česka chtějí spolu z hosty ze Slovenska, Polska a Maďarska iniciovat vznik mezinárodního projektu, se kterým by se mohli ucházet o grant z Mezinárodního visegrádského fondu. V Česku je podle vedoucího oddělení krajiny, vesnických sídel a lidové architektury Národního památkového ústavu Pavla Bureše kolem 300 vesnických památkových rezervací a zón. Na jejich obnovu ministerstvo kultury loni poslalo 19 milionů korun.

Ze sportu:

Fotbalisté, kteří budou mít na kontě jednu žlutou kartu, o ni po čtvrtfinále mistrovství Evropy přijdou. Rozhodl o tom v Moskvě výkonný výbor UEFA. Evropská fotbalová unie změnila pravidla kvůli tomu, aby hráči po obdržení další žluté karty v semifinále mohli nastoupit k utkání o titul. "Je to velmi dobré rozhodnutí pro všechny milovníky fotbalu a televizní fanoušky, kteří se nemusí bát, že ve finále kvůli kartám neuvidí nejlepší hráče," řekl prezident UEFA Michel Platini agentuře Reuters. Podle starých pravidel se karty rušily pouze po odehrání základních skupin a pokud fotbalista dostal po jedné žluté kartě ve čtvrtfinále a semifinále, nemohl kvůli automatickému trestu nastoupit ve finále.

Trenér fotbalové reprezentace Karel Brückner dodatečně povolal do přípravy na mistrovství Evropy Rudolfa Skácela. Záložník Herthy Berlín nahradí v týmu Daniela Pudila, u něhož pondělní vyšetření odhalilo zlomeninu záprstní kůstky. Skácel se k týmu připojil před úterním odletem na soustředění do rakouského Bad Kleinkirchheimu, kde mužstvo stráví nadcházejících šest dnů.

Český útočník Zbyněk Pospěch se zasloužil hattrickem o vítězství fotbalistů Artmedie Petržalka 5:4 na hřišti Sence, které hostům zajistilo dvě kola před koncem soutěže mistrovský titul. Artmedia získala druhý titul v historii, z kterého se mohou radovat i další čeští hráči Aleš Urbánek a Radek Dosoudil.

Čeští hokejisté budou hrát příští rok na mistrovství světa ve Švýcarsku v základní skupině D s Finskem, Norskem a Dánskem. Rozhodl o tom aktuální žebříček Mezinárodní hokejové federace po skončení světového šampionátu v Québeku, na němž Česká republika klesla ze čtvrtého na páté místo. Nadcházející šampionát je na programu od 24. dubna do 10. května 2009.

Česká puškařka Adéla Sýkorová si připsala největší úspěch kariéry, když skončila třetí na Světovém poháru v Mnichově. Ve sportovní malorážce na 3x20 ran nestačila pouze na vítěznou Němku Sonju Pfeilschifterovou a druhou Chorvatku Snjezanu Pejčičovou. Dosavadním maximem jednadvacetileté české střelkyně ve Světovém poháru bylo šesté místo ve střelbě ze vzduchovky ve Fort Benningu před třemi lety.

Čeští tenisté neobhájí loňskou finálovou účast na Světovém poháru v Düsseldorfu. Po porážce se Spojenými státy americkými nestačili ani na Švédy, s nimiž Tomáš Berdych a Michal Tabara prohráli obě dvouhry. Středeční čtyřhra už nemůže na výsledku tohoto duelu Červené skupiny nic změnit. V souboji jedniček Berdych nestačil na Robina Söderlinga, kterému podlehl 4:6, 6:1 a 3:6. V duelu s Thomasem Johanssonem prohrál Michal Tabara 2:6, 6:4, 6:7 (5:7).

Krátce o středečním počasí v České republice:

Většinou oblačno s občasným deštěm nebo přeháňkami. Teploty 10 až 14 stupňů Celsia.