Zprávy

Padlý voják a jeho zranění kolegové jsou zpět ve vlasti

Letadlo s ostatky padlého českého vojáka a jeho čtyřmi zraněnými kolegy přiletělo v sobotu v podvečer z Afghánistánu do Prahy. Na palubě speciálně upraveného airbusu je doprovázel náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Ranění vojáci byli z kbelského letiště okamžitě převezeni do Ústřední vojenské nemocnice, na počest mrtvého příslušníka české armády byl připraven smuteční ceremoniál. Padlý voják, který byl příslušníkem prostějovského průzkumného praporu, bude in memoriam povýšen a bude mu uděleno vyznamenání. Na letišti čekali na armádní airbus ministři obrany a zahraničí Vlasta Parkanová a Karel Schwarzenberg a americký velvyslanec Richard Graber. Před odletem se s padlým vojákem rozloučili na letišti v Kábulu čeští vojáci působící v Afghánistánu.

Voják zahynul ve středu v provincii Lógar. Řídil obrněné vozidlo, které najelo na nastraženou nálož. Zraněním podlehl, další čtyři čeští vojáci byli zraněni. Terčem útoku se stali členové českého provinčního rekonstrukčního týmu, který působí od března na východě Afghánistánu. Mrtvý voják je třetím příslušníkem české armády, který v této zemi zahynul. Středeční incident se stal několik týdnů poté, kdy v Afghánistánu zahynul příslušník speciálních sil vojenské policie, které operují v provincii Hílmand. Kromě něj byli tehdy po sebevražedném útoku zraněni také dva další vojáci.

Podle Zaorálka vláda zatajila incident v Afghánistánu před hlasováním

Vláda zatajila Poslanecké sněmovně před hlasováním o posílení české vojenské mise v Afghánistánu zprávu o incidentu, při kterém tam zemřel jeden český voják a čtyři byli zraněni, řekl stínový ministr zahraničí ČSSD Lubomír Zaorálek. Je přesvědčen, že vláda tyto informace měla a považuje to za další ukázku postupu, který je v rozporu s ústavou. Zaorálek připustil, že by zpráva o incidentu zřejmě neovlivnila hlasování, ve kterém posílení mise sněmovna i s pomocí sociálnědemokratických poslanců schválila. Přesto bude poslanecký klub ČSSD požadovat po vládě časový harmonogram toho, jak se vše kolem incidentu odehrálo, dodal.

Tisková služba ministerstva obrany tvrdí, že se ministryně Vlasta Parkanová dozvěděla během jednání sněmovny o vojenské misi prostřednictvím SMS zprávy pouze o výbuchu a zranění několika vojáků. O tom, že zranění jeden voják podlehl, se dozvěděla opět z SMS zprávy až po hlasování poslanců. Ministerstvo odmítá spekulace médií, že resort zprávu jakkoliv zatajoval nebo zdržoval.

O vyslání stovky vojáků z prostějovské speciální jednotky rozhodla sněmovna ve středu 30. dubna odpoledne. Informace o afghánském incidentu se objevily ten samý den v podvečer. Senát vládní návrh podpořil již dříve, takže vyslání vojáků nic nebrání. Vládní tábor neměl dost hlasů, aby vojenskou misi prosadil, v opakovaném hlasování ale kabinetu pomohli někteří sociální demokraté. Čeští vojáci budou v Afghánistánu plnit bojové úkoly pod americkým velením.

USA si základnu zřídí jinde, nedohodnou-li se s Polskem

Americký prezident George Bush požádal Kongres o 20 milionů dolarů (skoro 330 milionů Kč) na vojenskou pomoc pro Polsko. Oznámila to agentura AP s tím, že o peníze žádá Washington právě v klíčovém okamžiku vyjednávání s Varšavou o umístění části amerického protiraketového štítu na polském území. Spojené státy jsou již blízko dohodě s Českem o americkém radaru v Brdech. Ale jednání s Varšavou o základně pro desítku protiraketových střel se vlečou. Poláci si kladou podmínky, včetně poskytnutí drahých systémů Patriot či THAAD a další americké vojenské pomoci při modernizaci svých ozbrojených sil v 17 vytipovaných oblastech. Pokud rozhovory s Polskem ztroskotají, Spojené státy si pro svou protiraketovou základnu najdou místo jinde v Evropě. Řekl to agentuře Reuters nejmenovaný vysoký americký činitel. Washington si přeje umístit protiraketové střely v Polsku a radar v Česku na obranu před případným raketovým útokem ze zemí jako Írán a Severní Korea. Proti americkému štítu v Evropě protestuje Rusko, které jej vnímá jako ohrožení svých zájmů.

Poslanci ČSSD se vydali navštívit Greenpeace na radarové kótě

Dva středočeští poslanci ČSSD, příbramský starosta Josef Řihák a předseda sněmovního zahraničního výboru Jan Hamáček, se v sobotu vydali do vojenského prostoru Brdy navštívit aktivisty hnutí Greenpeace. Ti od pondělí blokují "radarovou" kótu 718. "Jako poslanci budeme rozhodovat o umístění radaru, chceme se proto přímo na místě přesvědčit o podmínkách, v jakých aktivisté pobývají, a zároveň jim vyjádřit podporu," řekl Hamáček. Podle něj je škoda, že to byli Greenpeace, a ne vláda, kvůli komu na kótu přišel. Vláda pro poslance žádnou takovou cestu neorganizovala. Stejně jako další aktivisté, jejich stoupenci nebo novináři, kteří v minulých dnech brdskými lesy ke kótě mířili, ani Hamáček neměl od újezdního úřadu povolení ke vstupu do prostoru. Řihák jako starosta nedaleké Příbrami má k dispozici dlouhodobé povolení. Vojenská policie upozornila Hamáčka i novináře, že se vstupem do vojenského prostoru dopouštějí přestupku. "Je otázkou, jak bude tento přestupek u pana Hamáčka s ohledem na jeho poslaneckou imunitu nakonec vyřešen," řekl ČTK mluvčí vojenské policie Jan Čermák. "Jsem připraven nést následky, pokud mi někdo vyměří pokutu, tak ji zaplatím, ale myslím, si, že společenská nebezpečnost mého jednání je mizivá," řekl ČTK Hamáček. Také Řihák, přestože má povolení, je ochoten pokutu platit.

Pattonovo muzeum v Plzni získá generálovu vojenskou čapku

Zasklenou pamětní desku s vlastnoručně podepsanou vojenskou čapkou generála George Pattona, vojenskými hvězdami a textem popisujícím Pattonův vojenský život předal v sobotu do rukou primátora Pavla Rödla generálův vnuk George Patton Waters. ČTK o tom informovala mluvčí plzeňského magistrátu Zdenka Kubalová. Americké jednotky pod Pattonovým velením osvobodily v květnu 1945 Plzeň. Pattonův vnuk při předávání připomněl Benešovu větu z roku 1939 "Nikdy nezemřeme". "Je to věta, která přesně vyjadřuje ducha Plzně, ducha České republiky a já jsem poctěn, že vás jako Američané můžeme v tomto duchu pozdravit," řekl. Podle primátora Rödla bude dar věnován muzeu generála Pattona. "Doufám, že při 65. výročí osvobození Plzně americkou armádou bude umístěn v novém objektu, kam se muzeum přestěhuje," řekl Rödl. Současně s předáním pamětní desky byl Milanem Jíšou z Patton Memorial Pilsen odhalen další exponát, který muzeu zaslal Pattonův potomek už v lednu letošního roku. Jde o repliku džípu z muzea ve Fort Knoxu, kterým legendární generál jezdil. "Maketa je přesná. Porovnávali jsme ji z originálními fotografiemi. V ničem se neliší," uvedl Jíša. Předání daru v Patton Memorial Pilsen byli přítomni američtí veteráni, kteří na oslavy osvobození do Plzně přijeli.

Pětidenní oslavy osvobození města Plzeň pokračovaly řadou akcí přímo v ulicích města. Asi 3000 diváků přilákala rekonstrukce bitvy o most. Souboj připomínající závěrečný střet wehrmachtu s americkou armádou se odehrál pod Rooseveltovým mostem. Bojovou ukázku nacvičilo občanské sdružení Slavnosti svobody pod vedením Michala Kindla. Do bitvy se zapojilo několik desítek účinkujících v historické vojenské výstroji a výzbroji, pojízdná technika a obrněná vozidla. Atmosféru skutečného vojenského střetu pomohly dotvořit pyrotechnické efekty.

Lázně Bělohrad deskou připomínají válečného pilota Sehnala

Válečného pilota Jiřího Sehnala připomíná od soboty pamětní deska umístěná v centru Lázní Bělohrad na Jičínsku. Osudy letce připomíná také v sobotu zahájená výstava v Památníku K. V. Raise. "Sehnal se sice narodil v Sendražicích u Kolína, ale celé dětství strávil v Lázních Bělohrad, kromě toho, že tu chodil do školy, byl vyhlášeným tenistou, který bodoval v místních turnajích," řekl ČTK starosta Lázní Bělohrad Pavel Šubr. Pamětníci tvrdí, že Sehnal svůj odchod do zahraničí před druhou světovou válkou odkládal, aby se mohl zúčastnit tenisového turnaje. "Za vítězství byla láhev whisky, nechal ji tady v jedné hospodě a řekl, že se brzy vrátí a se spoluhráči ji vypije. Nakonec to trvalo osm let," řekl Šubr. Jiří Sehnal se narodil v roce 1916, vystudoval Učitelský ústav v Jičíně a poté školu pro důstojníky letectva v záloze. Po útěku do Polska byl sestřelen v cvičném letadle a do Anglie se dostal přes Sovětský svaz a Palestinu. Během války sloužil jako zpravodajský důstojník u 310. stíhací perutě britského letectva (RAF). V roce 1944 přestoupil do letecké jednotky v Sovětském svazu, zúčastnil se Slovenského národního povstání. Sehnal, který po válce nemohl sloužit v armádě, zemřel v červnu 1983.

ČSSD přijde i s "kompromisním" návrhem zrušení poplatků

Sociální demokraté poslali vládě dva návrhy na změnu regulačních poplatků ve zdravotnictví. Jeden z nich počítá s úplným zrušením poplatků, druhý je blízký názorům některých koaličních poslanců, osvobodit by měl od poplatků děti do 18 let, starobní důchodce, kteří si nevydělávají, všechny invalidní důchodce a všechny osoby s příjmy pod dvojnásobek životního minima. Novináře o tom informoval stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath. "Je to krok vůči některým lidovcům a zeleným, kteří tvrdili, že jsou ochotni takové změny podpořit," uvedl Rath. Podle něj se ukáže, zda tito poslanci veřejnými prohlášením pouze nesbírají hlasy před krajskými volbami. Ve sněmovně by se podle něj mělo hlasovat nejdříve o prvním návrhu, až po jeho případném neúspěchu pak o "kompromisním" druhém.

Míra nezaměstnanosti byla nejnižší od poloviny roku 1997

Míra nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce v prvním čtvrtletí klesla na 4,7 procenta, což je nejnižší úroveň od poloviny roku 1997. Proti stejnému období roku 2007 byla níže o 1,3 procentního bodu. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Podle ministerstva práce a sociálních věcí, které používá odlišnou metodiku, byla v prvním čtvrtletí míra nezaměstnanosti šest procent.

Silný růst ekonomiky spojený s rostoucí nabídkou práce se odráží v příznivém trendu snižování nezaměstnanosti, který pokračuje již od roku 2004, komentoval výsledky analytik ČSOB Petr Dufek. Za současnou situací na trhu práce podle něj stojí zejména investoři, kteří nabízejí v posledních letech desítky tisíc nových pracovních míst, spolu s vládní politikou utahování dříve velkorysé sociální sítě. Jak ale připomněl, snižující se nezaměstnanost vede až k regionálnímu a oborovému nedostatku nových pracovníků, zatím ale nevyvolává nadměrné mzdové tlaky. Kvůli klesající nezaměstnanosti a rychlému rozvoji nových výrobních kapacit musí ekonomika stále více spoléhat na zahraniční pracovníky, hlavně ze Slovenska, Ukrajiny a Polska. I nadále Dufek předpokládá pokračování poklesu nezaměstnanosti, ale v důsledku očekávaného zpomalení ekonomiky se prý tento trend bude dále zpomalovat.

Většina lidí míní, že v ČR existuje pracovní diskriminace

Pouze pět procent české veřejnosti je jednoznačně přesvědčeno, že v Česku nedochází k pracovní diskriminaci některých skupin obyvatel. Většina lidí se domnívá, že znevýhodnění na trhu práce postihuje především starší občany, zdravotně handicapované osoby, těhotné ženy a matky malých dětí. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnila společnost STEM. To, že v ČR dochází k pracovní diskriminaci některých skupin obyvatel, si myslí 74 procent respondentů. Oproti průzkumu z roku 2004 podíl lidí s tímto názorem poklesl o pět procent. Na tento druh diskriminace jsou citlivější dotazované ženy než muži - vnímají citlivě zejména pracovní diskriminaci žen kvůli těhotenství, mateřství a péči o rodinu.

Věk označilo jako velmi častý nebo poměrně častý důvod pracovní diskriminace téměř devět z deseti respondentů. Podle 72 procent dotázaných je diskriminačním faktorem zdravotní postižení, 75 procent lidí soudí totéž o těhotenství a mateřství. Podle veřejnosti nejsou někteří spoluobčané žádoucími pracovními silami také pro svůj rasový a etnický původ (59 procent), pohlaví (55 procent), povinnosti k rodině (49 procent) a národnost a státní občanství (37 procent). Naopak sociální původ, sexuální orientaci, politické smýšlení či náboženské přesvědčení považuje za diskriminační faktor méně než pětina respondentů.

Řeku Berounku čistil rekordní počet dobrovolníků

I přes chladné a chvílemi deštivé počasí se při sobotní vodácké akci Čistá Berounka sešel rekordní počet dobrovolníků. Posádky zhruba stovky lodí zbavovaly odpadků přibližně dvacetikilometrový úsek řeky od Roztok u Křivoklátu až po Nižbor na Berounsku. Zatímco loni vodáci na 60 kánoích posbírali zhruba deset tun odpadků, letos to bylo o šest tun odpadu více. "Mimo jiné jsme z vody vytáhli motor pračky, nočník nebo dveře i s klikou," řekl ČTK mluvčí Středočeského kraje Martin Kupka. Akce Čistá Berounka, kterou pořádá Středočeský kraj ve spolupráci s Chráněnou krajinnou oblastí Křivoklátsko a okolními obcemi, se letos konala potřetí, v okolí Nižboru poprvé. Se svým synem se jí mezi přibližně 200 vodáky zúčastnil i herec a nižborský zastupitel Tomáš Hanák. "Ve vodě nacházíme hlavně PET lahve a různé věci po rybářích. Takže je pořád co uklízet," sdělila starostka Nižboru Kateřina Zusková. Akci zakončil slavnostní večer pod zámkem v Nižboru s vystoupením kapel Rangers a Třehusk. Čištění řeky organizují i jinde ve středních Čechách. Například kolem 20 tun odpadků letos sebrali dobrovolníci z břehů a dna Sázavy během patnáctidenního úklidu řeky.

Stovky hasičů i poutníků se sešly na pouti na Svatém Hostýně

Několik desítek sborů dobrovolných hasičů i mnoho návštěvníků z celé České republiky dorazilo v sobotu na 15. hasičskou pouť, která se konala na Svatém Hostýně na Kroměřížsku. Slavnostní průvod s prapory hasičských spolků se vydal od kapličky svatého Floriana, vysvěcené před pěti lety, do baziliky Nanebevzetí Panny Marie. Moravský metropolita a olomoucký arcibiskup Jan Graubner tam sloužil mši za hasiče, kteří při záchraně lidí nasazují své životy, a posvětil nové prapory hasičských sdružení. Setkání se letos zúčastnili i hasiči ze Slovenské republiky a z chorvatského Daruvaru. "Počasí nám přeje. Ukazuje se, že to bude jedna z nejvíce navštívených poutí," řekl ČTK starosta sdružení hasičů Zlínského kraje Josef Krajča. Hlavním organizátorem akce i zakladatelem tradice hasičských poutí je sdružení dobrovolných hasičů z Kašavy na Zlínsku. První pouť se zde konala v roce 1993 a zájem o ni se od té doby neustále zvyšuje. Setkání se koná vždy v době svátku patrona hasičů svatého Floriána. Ten připadá na 4. května, hasiči se na Hostýně sekávají vždy poslední dubnovou nebo první květnovou sobotu.

Pouť v Praze připomněla mariánský sloup stržený v roce 1918

Na 130 lidí přišlo v sobotu na Mariánskou pouť, která se v Praze poprvé konala v roce 1654. Pouť připomněla také 90. výročí stržení staroměstského mariánského sloupu, řekl člen Národní rady Sekulárního františkánského řádu František Reichel. Sloup byl odstraněn krátce po vyhlášení samostatného Československa jako symbol habsburské nadvlády. První pouť před více než 350 lety byla poděkováním za ubránění Prahy v roce před švédskými vojsky. Františkáni pak konali pouti k soše Panny Marie na Staroměstské náměstí z Hradčan každoročně. Tradice byla přerušena za císaře Josefa II, za války a za komunistického režimu. Obnovena byla opět v roce 1993, uvedl Reichel. Podle premonstrátského opata Michaela Josefa Pojezdného to byl rok, kdy byla soška Panny Marie dovezena z exilu. Když někteří lidé opustili po komunistickém převratu v roce 1948 republiku, chtěli mít pouto s domovem. Rozhodli se proto zhotovit sochu Panny Marie, která byla napodobeninou sochy z mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Napodobenina sochy ze staré vlasti stála podle Pojezdného v českém benediktinském opatství u Chicaga. Nyní je umístěna na stráni u Strahovského kláštera a byla první zastávkou poutníků, kteří navštívili ještě několik pražských kostelů. Zastavili se i na Staroměstském náměstí v místech, kde stával mariánský sloup. O jeho obnovu se pokouší společnost, která byla právě s tímto záměrem založena a která byla také spolupořadatelem pouti.

Karlovy Vary poprvé představují veřejnosti nejslavnější návštěvníky

Karlovy Vary poprvé představují veřejnosti nejvýznamnější návštěvníky města v jeho historii. Výstava Karlovy Vary - slavní u nás, která byla v pátek slavnostně zahájena, vznikala k letošnímu 650. výročí založení města. Náklady na její přípravu se pohybovaly kolem půl milionu korun. ČTK o tom informovala primátorka Veronika Vlková. Nebylo lehké vybrat z tisíců slavných jmen hostů, kteří rádi vyhledávali a stále další vyhledávají Karlovy Vary, uvedla koordinátorka výstavy Jitka Hradílková. Na výstavě je možné spatřit například fotokopie dvou obrazů slavných hostů Karlových Varů od Wilhelma Schneidera. Obě plátna jsou umístěna v Císařských lázních. K obrazům je zpracován popis všech vyobrazených postav. První obraz představuje 46 osobností, které navštívily Karlovy Vary od roku 1521 do roku 1790. Na druhém obraze potom malíř ztvárnil 67 slavných hostů, kteří navštívili Karlovy Vary v období let 1785 až 1913. Expozici tvoří rovněž sbírkové předměty z Krajského muzea Karlovarského kraje a z depozitáře sklárny Moser. Expozici hodlá město využívat také po jejím skončení. Proto je technicky řešena tak, aby byla mobilní. Objevit by se měla například v některých partnerských městech Karlových Varů, dodala primátorka.

V Mariánských Lázních bude po 99 letech mše anglikánské církve

V Mariánských Lázních se po 99 letech začnou opět sloužit mše anglikánské církve. Poprvé to bude v neděli 4. května za účasti britského biskupa Michaela Newmana. "Mši bude celebrovat nejvyšší představený konzervativní větve anglikánské církve biskup Newman, který přiletí z Británie, a zahájí tak pravidelné mše v tomto kostele. V kostele bude pravidelně sloužit biskup Edwin Wagner, který bude při zahajovací mši asistovat," uvedla Karolina Kleinová z mariánskolázeňské agentury Aroko, která v anglikánském kostele provozuje výstavní prostory. Mše bude sloužena v angličtině i češtině a po ní budou moci návštěvníci shlédnout výstavu o anglikánské církvi a králi Edwardu VII.

Nedávno nalezená Vivaldiho opera měla premiéru na Pražském hradě

Ve Španělském sále Pražského hradu se v sobotu večer uskutečnila světová novodobá premiéra nedávno nalezené opery Antonia Vivaldiho Argippo. Nastudovali ji členové českokrumlovského souboru barokní hudby Hofmusici pod vedením Ondřeje Macka. Premiéra připomněla letošní 330. výročí Vivaldiho narození. V titulní roli se představila rakouská mezzosopranistka Astrid Monika Hoferová, která je stálou členkou salcburské opery. Dalšími sólisty byli sopranistka Jana Bínová Koucká, mezzosopranistka Pavla Štěpničková, sopranistka Barbora Sojková a barytonista Zdeněk Kapl. O režii, barokní gesta i pohyb pěvců se postarala Zuzana Vrbová. Využila atraktivity barokních kostýmů i překrásného prostředí Španělského sálu, které nepotřebovalo kulisy. Cemballista a dirigent Ondřej Macek partituru koncem roku 2006 objevil v knížecím soukromém archivu Thurn-Taxisů v bavorském Řezně a operu se svým souborem pro poloscénické provedení upravil. Příběh o lásce, žárlivosti, cti a mstě, postavený na záměně dvou princů, kteří se ucházejí o princeznu, zazněl v podání pěti sólistů, osmičlenného sboru, dvou dětí, představujících pážata, a 23 hudebníků.

Techno duní na pěti místech Česka, policie vážné problémy nehlásí

Na pěti místech Česka se v sobotu konaly technoparty. V rytmu soundsystémů tančily tisíce lidí. Všechny akce organizátoři předem ohlásili úřadům, monitorovala je policie a obešli se bez větších problémů. V Uzenicích na Strakonicku se ráno bavilo 5000 lidí, do večera se jejich počet snížil na pětinu. Už čtvrtý den duní techno také v Nových Oldřůvkách na Opavsku, kde se sešlo asi 5000 lidí. Další, menší taneční party se konají v Krajkové a Údrči na Karlovarsku a v Albrechticích u Frýdlantu na Liberecku. Tanečníků během soboty všude ubylo, nepřeje jim totiž počasí. V Uzenicích na Strakonicku hrají soundsystémy od středy. Organizátor připustil, že se mu původně plánovaná oslava narozenin pro 800 lidí vymkla z rukou. Vysoký počet tanečníků ho zaskočil. Na silnici k místu konání, kterou v noci zablokovala auta, pouští policie jen dopravní obsluhu a místní a také rodiče, kteří z akce odvážejí své potomky. Žádný vážnější incident policie nezaznamenala, pracovníci antikonfliktního týmu jsou stále na místě. Dvojnásobný počet tanečníků, než policisté původně předpokládali, se sešel na festivalu elektronické hudby na soukromém pozemku v rekreačním středisku Hadinka na Opavsku. Policie nicméně v souvislosti s akcí nezaznamenala žádné incidenty, stížnosti ani dopravní přestupky.

Ze sportu:

Čeští hokejisté porazili v úvodním utkání na mistrovství světa v Québeku Dánsko 5:2. Dvě branky vstřelil Radim Vrbata, po jedné přidali Aleš Kotalík, Zbyněk Irgl a Jan Hejda. Další zápas čeká svěřence kouče Aloise Hadamczika v základní skupině D v neděli proti Rusku.

Na finálovou účast na Prague Open znovu nedosáhla Klára Zakopalová, která stejně jako v letech 2005 a 2007 prohrála v semifinále. Česká tenistka nestačila na Bělorusku Victorii Azarenkovou, které podlehla 3:6 a 2:6. Vítězka si v neděli zahraje o titul s nejvýše nasazenou Ruskou Verou Zvonarevovou. Titul získaly české tenistky ve čtyřhře, kterou vyhrály Lucie Hradecká a Andrea Hlaváčková. Nenasazená dvojice ve finále porazila 10:6 v rozhodujícím tie-breaku americko-nizozemský pár Jill Craybasová, Michaella Krajiceková.

Favorizovaný Roman Kresta vyhrál počtvrté v kariéře Rallye Český Krumlov. Bývalý tovární jezdec fordu si ve čtvrtém podniku mezinárodního mistrovství České republiky v automobilových soutěžích připsal třetí triumf za sebou a upevnil si vedení v seriálu. Druhé místo obsadil na jihu Čech Václav Pech.

Premiéra dálkového plavání na olympijských hrách bude s českou účastí. Na mistrovství světa v Seville obsadila Jana Pechanová pátou pozici v závodu na 10 kilometrů a kvalifikovala se do Pekingu. Titul vybojovala Ruska Larisa Ilčenková. Ještě dva kilometry před cílem byla Pechanová hluboko v poli startujících zhruba kolem 25. pozice. Mezi deset postupujících na olympijské hry se dostala fantastickým finišem zejména v závěrečných 500 metrech. K medaili jí chyběly zhruba tři sekundy.

Český cyklista Roman Kreuziger se probojoval na průběžné druhé místo v závodu Kolem Romandie, který patří do elitního seriálu ProTour. V královské etapě jednadvacetiletý jezdec stáje Liquigas obsadil páté místo a v celkové klasifikaci před ním zůstal jen Andreas Klöden. Na německého závodníka ztrácí Kreuziger před nedělní poslední etapou 35 sekund.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Skoro jasno až polojasno, místy přeháňky. Teploty 13 až 17 stupňů Celsia.