Zprávy

Tři zranění vojáci ČR v Afghánistánu se zotavují, čtvrtý byl operován

Tři zranění kolegové zabitého českého vojáka, který přišel ve středu o život v Afghánistánu při výbuchu nastražené nálože, jsou již ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života. Čtvrtý, který utrpěl mnohačetná zranění, byl ve čtvrtek znovu operován a leží na jednotce intenzivní péče v americké vojenské nemocnici v Bagrámu. ČTK o tom informovala mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Ke středečnímu útoku došlo v provincii Lógar a jeho terčem byli členové provinčního rekonstrukčního týmu, který v tomto regionu na východě Afghánistánu působí od března. Mrtvý voják už je třetím příslušníkem české armády, který v této zemi zahynul. Podle sdělení generálního štábu nařídil jeho velitel Vlastimil Picek co nejrychlejší převoz ostatků zemřelého muže a jeho zraněných kolegů zpět do Česka. Uvedl nicméně, že termín převozu bude záviset na tom, kdy transport umožní zdravotní stav zraněných.

Aktivisté z Greenpeace zůstávají v Brdech, postaví Most setkání

Skupina lidí z Hnutí Greenpeace trávili už čtvrtý den na kótě 718 ve vojenském prostoru Brdy, na místě, kde má stát americký radar. Na své základně, v níž protestují proti chystané stavbě vojenského zařízení, budují Most setkání, řekla ČTK mluvčí Greenpeace Lenka Boráková. Most, symbol spojení lidí, má být protikladem k chystanému radaru, který podle aktivistů naopak lidi rozděluje. "Shromažďujeme materiál na stavbu mostu. Jak bude velký, bude záležet na tom, kolik lidí se do stavby zapojí a kolik bude dřeva na stavbu," řekla ČTK Boráková. Ačkoli jsou aktivisté na území vojenského prostoru, kam není vstup povolen, vojenská policie, která situaci na místě monitoruje, zatím aktivisty i příznivce, kteří za nimi přicházejí, jen legitimuje. Místo, kde se aktivisté z Greenpeace usídlili, policisté v úterý označili páskou jako místo přestupku. Armáda zatím údajně nepřipravuje žádný radikální postup. Vojenská policie bude nadále sledovat situaci a hlídat hlavní vjezdy do prostoru. Koho ve vojenském území přistihne bez povolení ke vstupu, bude legitimovat a upozorní ho na to, že se dopustil přestupku.

Političtí vězni vyzvali politiky k důslednému antikomunismu

Členové Konfederace politických vězňů (KPV), kteří se ve čtvrtek sešli na celostátním srazu v Praze, vyzvali české politiky k "totálnímu antikomunismu" a větší ostražitosti vůči extremistickým organizacím. Jejich apel vyslechli přítomní představitelé ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. K nelibosti některých bývalých politických vězňů ale na setkání nevystoupil žádný zástupce ČSSD. "Je pouze jeden komunismus nereformovatelný a totalitářský a je pouze jeden antikomunismus zásadní a totální," prohlásil Leo Žídek z politické komise KPV. Podobně jako další řečníci zdůraznil, že nebezpečí návratu ke komunistické totalitě není ani téměř 20 let po jejím pádu zcela zažehnáno. "Víme ze zkušenosti, jak se (komunismus) tváří humánně, pokud není u moci, a jak postupuje brutálně, když ji uchvátí," řekl. Na "přítomné i nepřítomné politiky" se v závěrečném politickém stanovisku obrátil také s výzvou, aby měli dost odvahy vystupovat důrazně proti extremistickým organizacím. Ty podle politických vězňů v současné době paradoxně těží z demokratických poměrů a politici jim tolerují pošlapávání "samotných pilířů morálky a občanského soužití".

Na 1. máj ČSSD přišlo o polovinu méně lidí na na komunistický

Na sociálnědemokratické oslavy Svátku práce přišlo ke Křižíkově fontáně na pražské Výstaviště kolem tisícovky lidí. Bylo to o polovinu méně, než jich zavítalo na oslavy komunistické, které se konaly u fontány dopoledne. Pořadatelé přiznávali, že si to částečně zavinili sami. Rozdali prý asi 1000 lístků na pouťové atrakce a vzápětí nebylo u fontány vidět žádné rodiče s dětmi. Nezdržel je ani ohlášený příjezd stranického lídra Jiřího Paroubka. Paroubek se zpožděním skutečně přijel a vypočítával hříchy vládní koalice. Zdůraznil, že udělala finanční reformu ve prospěch sedmi procent nejbohatších na úkor lidí se středními a průměrnými příjmy. Jejím symbolem jsou podle něj poplatky ve zdravotnictví. Inflace podle lídra nejsilnější opoziční strany letos dosáhne vinou vládních reforem šesti procent. Znehodnotí prý nejen mzdy a důchody, ale také vklady, které si mnozí lidé šetřili po celý život. ČNB zatím odhaduje letošní růst inflace na 4,1 procenta, ministerstvo financí předpovídá růst 4,9 procenta. Vládě, která zdražila potraviny, to ale podle Paroubka nestačí. Navrhuje církvím předat 270 miliard korun během příštích 60 let a hovoří o zavedení školného, o okamžité deregulaci nájemného, o privatizaci fakultních nemocnic a zdravotních pojišťoven, pokračoval šéf ČSSD.

Vojtěch Filip na oslavě Svátku práce napadl vládu i Spojené státy

Předseda KSČM Vojtěch Filip na čtvrteční komunistické oslavě Svátku práce v Praze kritizoval vládní koalici a hovořil o rozdělené české společnosti, ve které práce zbyla jenom pro někoho. Jednota Evropy je podle něj těžce zkoušená a kdykoli přijde sjednocující krok, tak se objeví "bota amerického vojáka", uvedl v souvislosti s chystaným umístěním amerického radaru v Brdech. Česká vláda se podle Filipa s "ohnutým hřbetem plazí okolo Bruselu do Washingtonu" a přispívá tím k rozdělování Evropy, která tak je lépe ovladatelná. Komunisté a jejich příznivci dnes zcela zaplnili prostranství před Křižíkovou fontánou a čelní tribuny. Přítomní novináři nejčastěji odhadovali počet přítomných na 2000. Shromáždění podepisovali petici proti umístění amerických raket v Česku. Protiválečnými a protiamerickými transparenty Komunistického svazu mládeže (KSM) bylo ozdobeno zábradlí tribun. Komunistická mládež, kterou nedávno zakázal soud, si přinesla i prapory. V Brně strážníci obodbné prapory s označením KSM zabavovali jako nelegální, policisté v Praze je ponechali bez povšimnutí.

Asi 20 stoupenců Národní strany demonstrovalo proti komunismu

Asi 20 příznivců a členů ultrapravicové a nacionalistické Národní strany (NS) se ve čtvrtek ráno sešlo před Výstavištěm v Praze 7 na happeningu proti neomarxismu. V areálu Výstaviště se konala pravidelná oslava 1. máje pořádaná KSČM. Členové Národní strany před vchodem na Výstaviště vítali příchozí "uličkou hanby", kterou příznivci KSČM museli projít. V rukou drželi například transparent s nápisem "Komunismus není názor, komunismus je zločin". Na akci dohlíželo přes 20 policistů, někteří z nich na koních. Nad Výstavištěm kroužil policejní vrtulník. podle mluvčího pražské policie Ladislava Bernáška se akce obešla bez incidentů. Na shromáždění dorazila také šéfka Národní strany Petra Edelmannová, podle níž je její strana jako jediná schopna a ochotna postavit se ultralevicovému moru. Organizátoři z NS rozdávali příchozím na Výstaviště svůj stranický časopis Národní politika a seznamy lidí popravených komunistickým režimem. Letáky ale skončily většinou bez povšimnutí pohozené na zemi.

Přístup policie k mladým komunistům se v Praze a Brně lišil

Zatímco na brněnských oslavách 1. máje strážníci zabavili několik praporů s názvem zakázaného Komunistického svazu mládeže (KSM) a motivem srpu s kladivem, v Praze zůstal podobný způsob propagace bez odezvy. Mluvčí pražské policie Ladislav Bernášek ČTK řekl, že komunistická akce na pražském Výstavišti se konala na pronajatém a přesně vymezeném prostoru. Nešlo tudíž o veřejnou propagaci zakázaného svazu. "Situace by se samozřejmě změnila, kdyby lidé s takovým transparentem vyrazili do ulic," řekl Bernášek. V Brně se transparenty objevily na oslavě pořádané KSČM na Moravském náměstí. Tajemník městské části Brno-střed Radovan Novotný zásah strážníků vysvětlil tím, že svaz je zakázaná organizace, proto ji není možné takto propagovat. V Praze přišli členové Komunistického svazu mládeže ke Křižíkově fontáně na pražském výstavišti s vlajkami s označením svazu. Zábradlí tribun byla ozdobena protiválečnými a protiamerickými transparenty, kde byla kromě označení svazu i jeho webová adresa. Komunistický svaz mládeže rozpustilo ministerstvo vnitra v říjnu 2006, jeho rozhodnutí letos v březnu potvrdil Městský soud v Praze. Důvodem byl program, v němž svaz například uváděl, že se bude snažit o odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení vlastnictvím společenským.

V Praze se sešlo více než 500 nacionalistů

Na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad se ve čtvrtek shromáždilo podle odhadu ČTK více než 500 pravicových extremistů. Po ohlášeném pochodu přilehlými ulicemi demonstraci sami rozpustili. Akce se obešla bez incidentů. Shromáždění oficiálně svolala jako oslavu Svátku práce nacionálně orientovaná Dělnická strana. K účasti na akci vyzvalo své stoupence i hnutí Národní odpor, které bývá označováno za neonacistické. Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan ČTK řekl, že policisté předvedli na služebnu jednoho muže kvůli neonacistickým symbolům na oblečení. Demonstranti při pochodu křičeli hesla "USA, Izrael, táhněte do pekel!" nebo "Radikálně, sociálně, nacionálně". Nesli transparenty s nápisy "Evropo povstaň!" či "Multi-kulti? Ne s námi!". Na shromáždní před začátkem pochodu vystoupilo několik řečníků, mezi nimi i předseda Dělnické strany Tomáš Vandas. Za největší nebezpečí pro ČR ve svém projevu označil současný liberální režim, kritizoval vládu a její reformy, které nazval okrádáním pracujících lidí. Poté vyzval přítomné, aby Dělnickou stranu podpořili v podzimních krajských volbách. Kromě Vandase vystoupili představitelé dalších pravicových hnutí z Česka, ale i ze zahraničí. Byli mezi nimi řečníci ze Slovenské pospolitosti, Svobodných nacionalistů z Německa, Svobodného odporu ze Slovenska, čeští Autonomní nacionalisté a Svobodný odpor.

Na Střeleckém ostrově se setkalo zhruba 100 anarchistů

K oslavě 1. máje jako svátku mezinárodní solidarity pracujících se sešli anarchisté na pražském Střeleckém ostrově. Zhruba stovka levicových aktivistů vyslechla projev Ondřeje Slačálka, který připomněl protesty v Chicagu v roce 1886. Někteří z přítomných vyráběli papírové květiny k uctění památky popravených chicagských odborářů. Slačálek řekl, že účelem shromáždění není střet s pravicovými radikály, ale pietní akt. V projevu pak mluvil o odkazu událostí z Chicaga, na jejichž pamět se 1. květen připomíná jako Svátek práce. Demonstrujícím tehdy podle něho šlo o odstranění útlaku, a to nejen kapitalistického, ale i kulturního a politického. Cílem demonstrantů, mezi nimiž byli i anarchisté, podle něho byla svobodná společnost. Podle Slačálka dochází k perzekucím i dnes. "I stávající moc nás špehuje a zakazuje různé myšlenky," řekl. Jako příklad uvedl zákaz Komunistického svazu mládeže, s kterými podle něho anarchisté nesympatizují, protože jde o "stalinistické nostalgiky", ale na jejich rozpuštění se prý projevila perzekuce stávající moci. Jeho projev pak zakončilo skandování "Odpor žije, boj pokračuje".

Další kolo soutěže o nejlepší protikomunistické triko má vítěze

Další kolo soutěže o nejlepší protikomunistické triko zná své vítěze. Ve veřejném hlasování nejvíce lidí zaujalo tričko s názvem Pionýr, kterému dominuje zavázaný rudý pionýrský šátek a heslo "Nechci mít na triku další totalitu". Mezi návrhy od profesionálních designérů porota vybrala triko s rudým nápisem "totalita", na jehož písmenech pozorné oko najde postavičky oběšenců. Kampaň má podle organizátorů varovat před komunismem a dosáhnout toho, aby komunistická strana zmizela z české politické scény. "Jedním z cílů je dělat hezká trička, možná důležitějším cílem je dát prostor designérům, profesionálům i amatérům, k tomu, aby mohli říct svůj názor veřejně. Tím ne nejmenším cílem je pak ovlivňovat myšlení lidí tak, aby nepodléhali lacině ideologiím, které omezovaly a pravděpodobně i budou omezovat jejich osobní svobodu," řekl ČTK Ondřej Matyáš z pořádajícího sdružení www.dekomunizace.cz

Odborářské billboardy proti reformě lemují silnice

Celkem 55 billboardů, které kritizují návrh reformy zdravotnictví a vyzývají k protestům, bude možné od 1.května spatřit u hlavních silnic v Česku. Velkoplošnou "antireklamu" vládním reformním záměrům se rozhodla uspořádat Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). Billboardová kampaň potrvá měsíc. "Je to vůbec poprvé, kdy ČMKOS zvolila billboardy, aby upoutala veřejnost," podotkla mluvčí odborů Jana Kašparová. Konfederace, která sdružuje 32 odborových svazů s asi 540.000 členů, je od začátku března kvůli reformám ve stávkové pohotovosti. Kromě kampaně připravuje i demonstrace, které by se měly od 21. května konat po čtyři středeční odpoledne před sídlem vlády. Předáci stále častěji mluví i o stávce. Rozhodnout by o ní měl 20. května sněm ČMKOS. Podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) a některých ministrů jsou odbory v Česku úzce propojeny s opoziční ČSSD. Odborovou konfederaci vede sociálně demokratický senátor Milan Štěch, který bude v podzimních senátních volbách znovu kandidovat. I to je podle některých členů vlády důvod k tomu, aby se odbory v příštích měsících radikalizovaly a upozornily na sebe. V Praze a větších městech by se mělo podle předsedy ČMKOS Milana Štěcha objevit i 13.000 plakátů se stejnými motivy.

Nejlepší novou expozicí zoo se stala hala Yucatán ve Zlíně

Tropická hala Yucatán v zoologické zahradě v Lešné ve Zlíně se stala nejlepší novou expozicí českých zoo za loňský rok. Občanské sdružení Česká zoo ve středu jejím tvůrcům udělilo ocenění Bílý slon. V kategorii rekonstrukce roku získal první místo sloninec Africká savana v zoologické zahradě ve Dvoře Králové. Za nejlepší odchov v kategorii savců ocenilo sdružení na prvním místě Zoo Olomouc, kde se narodil mravenečník čtyřprstý, a to poprvé v Česku. Olomoucká zoo získala i ocenění v kategorii ptáků, a to za odchov arassari zlatolícího. V kategorii ostatních živočichů se z prvního místa mohli těšit pracovníci pražské zoologické zahrady - vůbec poprvé v Evropě se zde vylíhla tři mláďata varana komodského, největšího ještěra světa.

Horské službě skončila sezona, během níž zemřeli tři lyžaři

V zimní sezoně 2007/2008 zemřeli v Česku po úrazech na sjezdovkách nebo v běžecké stopě tři lidé. Pro horskou službu začala sezona 1. prosince a skončila čtvrtkem. Záchranáři si během ní připsali zhruba 6400 zásahů - tedy asi o 2600 více než v předcházející zimní sezoně. Na hřebenech Krkonoš a Jeseníků ale leží stále ještě hodně sněhu a turisté by si měli dávat velký pozor, řekl ČTK republikový náčelník horské služby Jiří Brožek. "V údolích je už jaro v plném proudu, ale nejvyšší polohy Krkonoš a Jeseníků pokrývají místy až dva metry sněhu. Lidem doporučujeme, ať na túry chodí v kvalitních botách a s další zimní výbavou," upozornil Brožek. V minulosti se staly tragédie na zasněžených tuzemských horách i v květnu. Horská služba působí v Krkonoších, Jizerských, Krušných a Orlických horách, v Jeseníkách, v Beskydech a na Šumavě. V zimě v ní pracuje 110 profesionálních členů a přes 400 dobrovolných. V letní sezoně počet profesionálů klesá na 65.

Filharmonie Brno si domluvila další turné po Japonsku

Brněnští filharmonici již s jistotou vědí, že příští rok vyrazí na další turné do Japonska, kde loni slavili velké úspěchy. Nové turné se uskuteční v říjnu a listopadu 2009 a bude kratší než poslední putování po zemi vycházejícího slunce. "Ne že by Japonci neměli zájem, ale nemůžeme vyřadit orchestr na tak dlouhou dobu," řekl ČTK ředitel filharmonie David Mareček. Je jasné, že hudebníci nabídnou v Asii opět především nejznámější skladby z klasického repertoáru. "Novosvětská rozhodně nemůže chybět, na to jsou Japonci zvyklí," podotkl Mareček. Přesto chce orchestr zahrát i něco náročnějšího. "Podle předběžných jednání to vypadá na Ptáka Ohniváka Igora Stravinského," naznačil ředitel. Loňské turné po Japonsku bylo druhé nejdelší ve více než padesátileté historii Filharmonie Brno. Trvalo čtyři týdny a zahrnovalo 24 koncertů v 16 městech, většinou před vyprodanými sály. Velký počet koncertů a přesunů byl pro hudebníky skutečně náročný, připustila koncertní mistryně Marie Gajdošová. Na příštím zájezdu by proto mohlo být koncertů jen asi 15 až 20. Brněnskou filharmonii čekají i další zájezdy. Několikrát zavítá do Rakouska a Německa, v plánu jsou koncerty v Itálii, Slovinsku a Chorvatsku.

Britská Morcheeba v Lucerně potěšila pražské publikum

Pohodovou hudbu s typickými melancholickými tóny přinesl koncert britské skupiny Morcheeba, která ve středu večer vystoupila ve Velkém sále pražské Lucerny. Hudebníci zahráli v rámci evropského turné k nové desce Dive Deep. Na pódiu se stejně jako v Brně, kde skupina vystoupila v úterý, objevila hostující zpěvačka Manda. Tmavovlasá Francouzka s dlouhými vlasy působila v bílých šatech jako indiánská princezna. Morcheeba umělkyni z nizozemské skupiny Nemesea objevila přes internetový server Myspace.com. Skupina zahrála staré hity, jako jsou Be Yourself nebo Rome Wasn't Built in a Day, i písničky z nového alba, včetně skladby Enjoy the Ride.

Králem Pražského majálesu je kandidát VŠE Lukáš Pavel

Králem Pražského majálesu se stal kandidát Vysoké školy ekonomické Lukáš Pavel. V prostorách kempu Džbán ho za halasného povzbuzování stovek studentů pasoval starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa a korunu mu předal ministr školství Ondřej Liška. Nově zvolený studentský monarcha, který v recesisticky laděné funkci vystřídal dosluhujícího krále Kampusáka, zároveň od primátora Pavla Béma převzal symbolický klíč od bran města, a na jeden den se tak stal jeho vládcem. "Zvítězili jsme všichni tři," řekl nový král majálesu. Se svými protikandidáty se prý chce co nejdříve sejít, aby něco společně pro studenty vymysleli. Oslavy studentského svátku začaly na Džbánu v Praze 6 zpočátku pod zamračeným nebem už po poledni. Počasí se vzápětí umoudřilo a vyhovělo přání organizátorů, kteří účastníkům už dlouho předem slibovali "azur". Ze stovek odpoledních příchozích se k večeru staly tisíce a dunění ze dvou pódií s přehledem přehlušovalo hřmot letadel přistávajících na nedalekém letišti.

Na louce v Uzenicích tančí asi 1500 lidí, hudba hrála celou noc

Na soukromou oslavu narozenin v Uzenicích na Strakonicku, která se v pátek změní v technoparty Open Air Freeparty, zatím přijelo 1500 až 2000 lidí. Hudba hrála celou noc na čtvrtek, čímž organizátoři porušili obecní vyhlášku. Policie to vyšetřuje jako přestupek, vážnější konflikty ale nezaznamenala a ani z místních obyvatel si nikdo na hluk nestěžoval, řekla ČTK mluvčí strakonické policie Jaromíra Nováková. Akce je řádně ohlášená, je to soukromá oslava na soukromém pozemku, který si organizátoři pronajali. "Na místě se pohybuje hodně aut, několik z nich parkuje mimo pronajatou plochu, což nyní budou policisté řešit s organizátory," uvedla Nováková. Spolupráce pořadatelů s policií je podle ní dobrá. Policejní hlídky jsou na všech příjezdových trasách k pozemku, policisté kontrolují totožnost a také to, zda řidiči vozidel nejsou pod vlivem alkoholu nebo drog. Na místě je také antikonfliktní tým složený z osmi policistů, kteří jsou proškoleni v komunikaci při akcích s větším počtem účastníků.

V pražském parku Ladronka se volila nejkrásnější čarodějka

Zábavný program plný her, soutěží a pohádek nabídl ve čtvrtek dětem pražský park Ladronka. Součástí akce byla volba Miss čarodějnice, soutěž o nejkrásnější loutku a pokus o překonání rekordu v počtu čarodějnic na jednom místě, který se nakonec zdařil. Předchozí rekord byl podle jednoho z organizátorů Jana Poloučka zhruba 682 čarodějnic na jednom místě. Na Ladronce se však sešlo 934 čarodějnic a čarodějů, a rekord byl tak překonán. "Ačkoliv je to čarodějnická akce, ze světa lidí musí být přítomen notář, aby to bylo zapsáno v České knize rekordů," dodal Polouček. Ladronka je známá svou in-linovou dráhou, na které si děti dnes změřily své síly v závodu na kolečkových bruslích. Nejrychlejší čarodějnice získala digitální fotoaparát. Kouzelnice, která vytvořila nejkrásnější čarodějnou loutku, zase dostala roční předplatné časopisu pro malé čarodějky Witch. Děti měly k dispozici výtvarnou dílnu, kde z barevných látek, papírů, šišek a dalších pomůcek vyráběly nejhezčí čarodějnice. Nejkrásnější dětskou čarodějnicí se stala devítiletá Veronika Petřinová. V kategorii dospělých zvítězila dvaatřicetiletá Jana Svatošová. Večerní program nabídl velkou vatru a pálení čarodějnice.

Ze sportu:

Fotbalisté Brna remizovali v úvodním semifinálovém utkání Poháru ČMFS s Libercem 2:2. Hostům vyšel dokonale vstup do utkání, když vedoucí branku vstřelil už ve 40. sekundě Dočkal a druhý gól přidal v 9. minutě z penalty Dort. Brňané snížili ve 21. minutě po hlavičce Tomáše Doška a vyrovnání zařídil jedenáct minut před koncem z penalty Pavlík.

Česká tenistka Iveta Benešová postoupila do čtvrtfinále turnaje ECM Prague Open. Na Štvanici fedcupová reprezentantka ve třech setech porazila Akgul Amanmuradovovou z Uzbekistánu. O postup do semifinále se Benešová utká se čtvrtou nasazenou Katarinou Srebotnikovou ze Slovinska, s níž má ve dvou vzájemných zápasech zatím vyrovnanou bilanci.

Utkáním proti dosud nepoznanému soupeři vstoupí čeští hokejisté v pátek do mistrovství světa v Québeku. Na úvod turnaje čeká svěřence Aloise Hadamczika Dánsko, s kterým jako jediným ze zástupců elitní kategorie nikdy v historii národní tým nehrál.

Novým trenérem hokejistů Karlových Varů bude Josef Paleček. Současný asistent reprezentačního kouče Aloise Hadamczika vystřídá u mužstva stříbrných medailistů letošní extraligy Zdeňka Veneru, který se rozhodl odejít. Palečkovými asistenty budou Mikuláš Antonik a Pavel Kněžický. Klub to oznámil na své internetové stránce.

Volejbalisté Českých Budějovic obhájili mistrovský titul. Ve čtvrtém finálovém utkání extraligy zdolali předloňského šampiona Ostravu 3:1 na sety a celou sérii vyhráli hladce 4:0.

Čtyři tituly mistrů světa vybojovali čeští plavci na veteránském mistrovství světa v Austrálii. Dva získal pětašedesátiletý Rudolf Šmerda z PVK Brno v závodě na 200 metrů volný způsob a 200 metrů motýlek, kde navíc časem 2:54,46 minuty vytvořil evropský rekord. Zbývající vybojoval třiaosmdesátiletý Jan Ziegler z Brna, jenž vyhrál závody na znakařských tratích na 100 a 200 metrů. Šmerda si doplaval i pro dvě stříbrné kraulařské medaile, Ziegler byl rovněž dvakrát druhý a navíc přidal jeden bronz. Mezi medailisty se dostal i bývalý úspěšný reprezentant Daniel Machek z Olympu Praha, jenž skončil v kategorii do 49 let dvakrát druhý na 400 a 800 metrů kraul a třetí byl na dvoustovce. Prsař Vítězslav Svozil z Komety Brno získal dva bronzy na 50 a 100 metrů, na stejných tratích dosáhl shodných výsledků i znakař Rostislav Šlechta z Přerova.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, na většině území přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty 14 až 18 stupňů Celsia.