Zprávy

Vláda navrhla sněmovně vyslání speciální jednotky do Afghánistánu

Vláda chce do Afghánistánu v květnu vyslat až 100 vojáků z prostějovské speciální jednotky. Pod americkým velením by měli plnit bojové úkoly v rámci speciálních operací. Kabinet o vyslání vojáků rozhodl v utajeném režimu 9. dubna a dosud návrh nechtěl oficiálně potvrdit. Nyní jej ale předložil Poslanecké sněmovně, která ho musí spolu se Senátem schválit. Poslanci o misi rozhodnou zřejmě na nynější schůzi. Členové 601. skupiny speciálních sil z Prostějova už v Afghánistánu působili v letech 2004 a 2006. Ministryně obrany Vlasta Parkanová již dříve uvedla, že by vojáci mohli působit v rámci operace Trvalá svoboda ve velmi nebezpečných částech země a nebyli by součástí jednotek NATO. Parlament bude rozhodovat o nasazení prostějovských speciálů od května do konce tohoto roku. Mise bude podle vlády stát asi 213 milionů korun, které zaplatí ze svého rozpočtu ministerstvo obrany. Náklady na dopravu uhradí Spojené státy, na jejichž žádost vláda vyslání vojáků do Afghánistánu navrhla.

Čunek: KDU-ČSL nepodpoří okamžitou deregulaci nájemného

Lidovci ve sněmovně "ani náhodou" nepodpoří návrh občanských demokratů, kteří chtějí co nejdříve ukončit regulaci nájemného. V pořadu Impulsy Václava Moravce to řekl předseda lidovců a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Podle něj by okamžitá deregulace nájmů byla "velmi nezodpovědný krok". Podle platného zákona má regulace skončit v roce 2010. Zdůraznil, že datum ukončení regulace musí být navázáno na další změny v jiných zákonech, především sociálních, a termín v roce 2010 nebyl určen náhodou. "Protože v mnoha městech, zvláště v Praze nejvíce, my vůbec nevíme, co se stane s těmi lidmi, kteří mají regulované nájemné," řekl. Jako příklad uvedl osaměle žijící důchodce, kteří by pak neměli na nájemné peníze.

ČSSD chce obnovit progresivní zdanění, registrační pokladny ne

ČSSD v případě volebního vítězství obnoví progresivní zdanění občanů a zruší koncept takzvané superhrubé mzdy, tedy placení daní z odvodů na sociální a zdravotní pojištění. Naopak nebude znovu zavádět registrační pokladny či minimální daň. Na Podnikatelském fóru, který uspořádala Slovensko-Česká obchodní komora a WPB Capital, to v úterý řekl předseda nejsilnější opoziční strany Jiří Paroubek. "Až bude mít pan Paroubek pro tento projekt mandát a většinu pro sněmovnu a pokud si to občané budou přát, tak pak ho může realizovat. Nyní tento mandát nemá," reagoval na Paroubkovy záměry premiér Mirek Topolánek (ODS). Progresivní zdanění fyzických osob by podle Paroubka mohlo být v sazbě deset, 20 a 30 procent, nicméně o konkrétních sazbách ještě ČSSD nerozhodla. Nyní se platí patnáctiprocentní daň ze superhrubé mzdy, jde tak zhruba o třiadvacetiprocentní zdanění. V případě registračních pokladen a minimální daně, které zrušila Topolánkova vláda, šlo prý o správná ekonomická opatření, která ale symbolizovala útisk a odvedla ČSSD voliče. "Nebude se to opakovat," podotkl předseda sociálních demokratů.

Poslankyně Šojdrová prozatím stáhla návrh na zrušení poplatků za novorozence

Návrhem poslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL) na osvobození novorozenců od poplatků za pobyt v porodnici se sněmovna na nynější schůzi zabývat nebude. Dolní komora nakonec vyhověla žádosti této poslankyně a spornou novelu z programu vyřadila. Šojdrová tím dala vládním stranám možnost, aby se do příštího, tedy červnového zasedání dolní komory shodly na společném koaličním návrhu změn v systému zdravotních poplatků. "Je to poslední odklad, pak už čekat nebudu," řekla novinářům. Někteří koaliční politici její předlohu již dříve kritizovali jako "sólo akci" a vyzývali poslankyni právě k tomu, aby ji stáhla a vyčkala na společný návrh ODS, KDU-ČSL a zelených. Šojdrová ale dosud podobné výzvy odmítala s tím, že svou novelu stáhne teprve ve chvíli, kdy se koalice dohodne na vlastním návrhu. Po úterním jednání klubu KDU-ČSL ale předseda strany Jiří Čunek oznámil, že ustoupila a svůj návrh stáhne hned. "Nechci, aby se stal tento návrh záminkou pro to, aby koaliční jednání o širším pojetí zrušení poplatků bylo oddalováno," uvedla poslankyně.

ČSSD podá vlastní návrh zmírnění zdravotních poplatků

Sociální demokraté podají vlastní, kompromisní návrh na zmírnění poplatků ve zdravotnictví. Platit by je podle něj neměla mládež do 18 let, důchodci a sociálně slabé vrstvy obyvatel s příjmy do dvojnásobku až trojnásobku životního minima. Současně ale bude ČSSD nadále usilovat o úplné zrušení poplatků. Na úterní tiskové konferenci to řekl místopředseda poslanců ČSSD a její stínový ministr zdravotnictví David Rath. Návrh na zmírnění poplatků má sociální demokracie podle svého předsedy Jiřího Paroubka připravený. Ústavní soud nyní posuzuje návrh ČSSD na zrušení poplatků ve zdravotnictví. Minulý týden kvůli tomu vyslechl premiéra Mirka Topolánka a ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (oba ODS). Poté jednání odložil na neurčito.

Za regulační poplatky dali lidé za čtvrt roku přes miliardu korun

Přes miliardu korun vydali pacienti za první tři měsíce tohoto roku na regulačních poplatcích. Oznámil to ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Uvedl, že těmito platbami se omezily zbytečné návštěvy ordinací a lékaři mají na pacienty více času. Klesly výdaje zdravotních pojišťoven za levné léky, lidé si je kupují za hotové. Uspořilo se tak celkem 2,6 miliardy korun, které mohou pojišťovny dát na léčbu vážných nemocí, oznámil ministr Julínek. V této chvíli nepovažuje za rozumné provádět revizi systému, jak to požadují například lidovci a někteří zelení. Poplatky tvrdě kritizují opoziční sociální demokraté a komunisté, kteří by je chtěli zrušit. Ústavní soud by se měl k jejich stížnosti vyjádřit do dvou týdnů.

Lékařské odbory nevyloučily stávku doktorů

Lékaři by mohli v červnu přerušit práci a stávkovat na protest proti reformním plánům ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Sdělil to předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel. Odboráři kritizují Julínkův návrh na převod univerzitních nemocnic a zdravotních pojišťoven na akciové společnosti. Proti návrhům reformních zákonů chtějí lékaři demonstrovat 21. května. Sejít se chtějí buď před úřadem vlády, nebo před ministerstvem zdravotnictví. Podle dopadů akce se pak odboráři rozhodnou, zda uspořádají stávku. "Vždycky je dobré, když má člověk jeden tah kupředu," uvedl k případnému přerušení práce Engel. Podle něj by Julínkovy kroky byly nevratné a mohly by zhoršit péči. Lékařské odbory jsou součástí koalice pro dostupné a kvalitní zdravotnictví, která vznikla letos začátkem února. Zastřešuje kromě LOK-SČL i zdravotnické odbory, pacientské organizace a další sdružení. Protesty chtějí lékařské odbory uspořádat spolu s koalicí. Dosáhnout chtějí toho, aby akce byly masové, uvedl Engel.

Vědci objevili pravděpodobný ukazatel genetických poruch

Pravděpodobný ukazatel genetických poruch objevili vědci z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR ve spolupráci s kolegy z Ústavu Maxe Plancka pro buněčnou biologii v Drážďanech. Mohla by jím být takzvaná Cajalova tělíska v buňkách, která fungují jako recyklační centra buněčných jader. ČTK o tom informoval David Staněk z Ústavu molekulární genetiky. V jádře lidských buněk se podle Staňka nachází mnoho rozmanitých tělísek a struktur, jejichž funkce je v mnoha případech nejasná. Často je přítomnost nebo naopak nepřítomnost některých z nich ukazatelem zdravotního stavu buňky nebo dokonce celého organismu. Jednou z těchto struktur jsou Cajalova tělíska, která byla nalezena v buněčném jádře mnoha organismů včetně člověka. Tělíska objevil a poprvé popsal španělský biolog Ramón y Cajal před více než sto lety. Jejich funkce ale zůstávala dlouho záhadou. Na začátku 90. let 20. století vědci objevili protein coilin, který se koncentruje v Cajalových tělískách, což urychlilo výzkum. Krátce nato se ukázalo, že kromě coilinu se v Cajalových tělískách akumulují i komplexy, které jsou nezbytné pro sestřih RNA (kyselina ribonukleová).

Hotely budou platit za televize a rozhlas na pokojích

Hoteliéři budou muset opět platit autorské poplatky za televizní a rozhlasové přijímače v hotelových pokojích. Budou však platit méně, než původně navrhovala vláda. Sněmovna přehlasovala Senát, který chtěl naopak poplatky zvýšit na vládou navrhovanou úroveň. Hoteliéři považují schválený návrh za rozumný kompromis. Sněmovní verze novely počítá s tím, že hoteliéři budou platit kolektivním správcům autorských práv částku do výše poloviny koncesionářských poplatků za rozhlas a televizi. Jejich součet nyní činí 180 korun. Vláda přitom vycházela z částky 194 korun měsíčně za každý přístroj, přičemž výše poplatku by ale záležela na obsazenosti hotelu. Jak ČTK řekl sekretář asociace hotelů a restaurací Václav Stárek, hoteliéři se nemohou smířit s výkladem, že sledování televize na hotelovém pokoji je veřejné šíření vysílání. "Když je ale situace taková, že platit se bude, tak jednoznačně vítáme stanovení limitů," řekl Stárek.

Loni přijelo do ČR 9,4 milionu turistů, o sedm procent více

Do České republiky loni zavítalo téměř 9,4 milionu turistů ze zahraničí, což je o sedm procent více než předloni. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který pro ministerstvo pro místní rozvoj zpracovala společnost STEM/MARK. Údaje jsou zhruba o 2,7 milionu vyšší než data Českého statistického úřadu, který počítá pouze turisty v hromadných ubytovacích zařízeních. Právě předpokládaný rozdíl mezi počtem turistů v hotelech a skutečným počtem zahraničních turistů vedl ministerstvo v roce 2005 k zadání průzkumu. Část cizinců se totiž ubytovává v soukromí u příbuzných či známých, nebo je majitel pensionu nenahlásí. Pro statistiku jsou tak ztraceni. Podle průzkumu 29 procent turistů bydlí v soukromí; 23 procent uvádí, že za ubytování neplatí. Počet turistů, kteří měli ubytování zdarma, každým rokem roste. Loni se meziročně zvýšil o dva procentní body. Podle Kateřiny Mátlové z odboru cestovního ruchu ministerstva za vysokým číslem stojí zřejmě šedá ekonomika. Turisté prý často za ubytování zaplatí, ale nechtějí to přiznat.

Sněmovna schválila zákon o předcházení ekologické újmě

Sněmovna schválila návrh zákona o předcházení ekologické újmě, podle kterého by někteří původci znečištění měli platit za škody způsobené na životním prostředí. Opoziční kritici soudí, že je napsán špatně. Ministr životního prostředí Martin Bursík (Strana zelených) poslancům řekl, že pokud normu v nějaké podobě nepřijmou, Evropská komise republiku zažaluje u Evropského soudního dvora. Návrh, který sněmovna schválila, nyní posoudí prezident. Senát se jím totiž už zabýval a vrátil ho poslancům s několika změnami. Dolní komora je přijala, a schválila tedy zákon v senátní verzi. Povinnost zajistit zaplacení nápravy ekologické újmy mají mít podle senátní varianty státní, nikoli jen soukromé firmy. Řízení o preventivních či nápravných opatření by pak mohli vyvolat ti, kterých by se ekologická újma přímo týkala, ne tedy jakákoli nestátní neziskové organizace. Senát také navrhl rozšířit okruh provinění, za něž by hrozila až pětimilionová sankce. Podle předlohy by tento postih hrozil firmám i jejich šéfům, kteří by neudělali nezbytná preventivní nebo nápravná opatření.

Imunitní výbor: Janáčková nemá být stíhána kvůli výrokům o Romech

Senátorka Liana Janáčková nemá být podle senátního imunitního výboru vydána k trestnímu stíhání kvůli výrokům na adresu části ostravských Romů. Výbor v souvislosti s tímto případem nedoporučil zbavit Janáčkovou imunity. Konečné rozhodnutí je na Senátu, který se by se měl kauzou zabývat na své schůzi v nadcházejících dnech. Janáčkovou podrželo sedm z devíti přítomných členů výboru. Janáčková se jeho jednání zúčastnila, o své vydání ale podle předsedy výboru Jiřího Pospíšila (ODS) nepožádala. Janáčkovou, která je také starostkou ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky, by chtěla policie stíhat pro hanobení národa, etnické skupiny a rasy. Důvodem jsou její slova o plotě s elektřinou nebo o dynamitu a odstřelení, která padla na předloňském jednání o stížnostech starousedlíků z místní kolonie Bedřiška na chování romských sousedů. Senátorka se již dříve za výroky opakovaně omluvila a popřela, že by byly namířeny proti celému romskému etniku.

Pecina v Právu: Soutěž na budovu NK by mělo zrušit ministerstvo

Ministerstvo kultury by mělo zrušit mezinárodní architektonickou soutěž na novou budovu Národní knihovny, jestliže si myslí, že soutěž nebyla v pořádku. Právu to řekl šéf Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Pecina. "Já si to (že soutěž nebyla v pořádku) také myslím," uvedl s tím, že jeho úřadu ale nepřísluší soutěž posuzovat, protože předem uznal výjimku ze zákona. Soutěž vyhrál kontroverzní návrh Jana Kaplického. ÚOHS se v minulosti již dvakrát kauzou kolem knihovny zabýval. Podnět mu k tomu dali architekti, kteří se také soutěže zúčastnili. Antimonopolní úřad je ale v obou případech zamítl s tím, že mu nepřísluší zabývat se soutěží, která se konala podle pravidel Mezinárodní unie architektů. Nový podnět podal náměstek ministra kultury František Mikeš. Pecina v Právu prohlásil, že mezinárodní soutěž rozhodně podle měřítek českého zákona nebyla v pořádku. "Zadavatelé však řekli, že u tak významné zakázky aplikují výjimku. A my jsme to uznali, protože měli právo výjimky využít. Od té chvíle na to nemáme právo dohlížet," vysvětlil. Nová budova Národní budovy podle návrhu architekta Jana Kaplického ale v Praze na Letné podle Peciny nikdy nebude, protože současný návrh stavby odporuje územnímu plánu. Podle něj by změnu územního plánu současné pražské zastupitelstvo nikdy neschválilo.

V Česku ubylo trestných činů, snížila se ale i jejich objasněnost

Kriminalita v prvních třech měsících letošního roku v Česku oproti stejnému období roku 2007 klesla. Policisté letos zaznamenali 90.833 kriminálních deliktů, což je meziroční pokles o 1,5 procenta. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnilo policejní prezidium. Ubylo například vražd, jejichž počet se oproti loňsku snížil z 57 na 48. Policisté ale také letos vyřešili méně deliktů. Od ledna do března objasnili 31,7 procenta trestných činů, což je o více než čtyři procenta méně než loni. Procentuálně největší nárůst policisté zaznamenali u zpronevěry - na fyzických osobách letos stoupla o 16 procent, na právnických osobách o 13,3 procenta. Téměř šestnáctiprocentní pokles naopak kriminalisté evidují u vražd.

Soud osvobodil bývalé manažery zkrachovalé Investiční a poštovní banky

Pražský městský soud osvobodil bývalé manažery zkrachovalé Investiční a poštovní banky (IPB). Podle obžaloby měli poskytnout společnostem úvěry na financování emise podřízených dluhopisů banky. Tím údajně uměle navýšili jmění finančního ústavu a po dva roky zasílali České národní bance (ČNB) zkreslené informace o výši jejího kapitálu. Jedná se o první trestní kauzu týkající se této banky, která skončila u soudu. Rozhodnutí není pravomocné, lze se proti němu odvolat k Vrchnímu soudu v Praze.

MfD: Policisté objevili všechny desky ukradené z Terezína

Policisté objevili všech více než 800 bronzových destiček ukradených na Národním hřbitově v Terezíně. Destičky byly nalezeny ve sběrně v Nehasicích na Lounsku, všechny zloděj ale rozbil, jsou tak pro terezínský památník nepoužitelné. Píše to regionální příloha úterní Mladé fronty Dnes. "Policie nám dala zprávu, že našla 580 kilogramů bronzových kousků, což odpovídá zhruba osmistům ztracených destiček," řekl MfD vedoucí technického oddělení Památníku Terezín Stanislav Krejný. Zloděj odvezl desky v pytlích do více než 50 kilometrů vzdálené sběrny. Provozovateli sběrny pravděpodobně žádný postih nehrozí, policie by mu musela prokázat, že věděl o tom, že zboží je kradené. Zloději hrozí trest dva až osm let vězení, policie po něm pátrá.

Pošta bojuje s velkým množstvím balíků z ciziny

Česká pošta zápasí s prudkým nárůstem počtu balíků z ciziny, především z USA. Důvodem je posilující česká koruna, která zlevňuje nákupy v zahraničí a lidé si po internetu v cizině objednávají nejen počítače či elektroniku, ale například i oblečení. Pošta uvažuje o nepřetržitých směnách. Pošta doručila v prvním čtvrtletí 62.000 balíků, což je o dvě pětiny více, než ve stejném období loni. V poslední době vzrostl počet balíků až o 100 procent. "Od doby, kdy dolar klesl pod 17 korun, zásilek přibylo neuvěřitelně. Situaci řešíme operativně, nyní je ale potřeba přistoupit k řešením trvalým. Vážně uvažujeme například o nepřetržitém čtyřiadvacetihodinovém provozu," řekl ředitel sekce mezinárodního provozu pošty Petr Angelis. Kvůli rostoucímu počtu zásilek, zejména těch, které podléhají proclení, se prodlužuje doba jejich dodání. "Ke zpoždění docházelo nárazově a také se zde projevuje typ zvolené služby. Například u tzv. ekonomických balíků z USA bylo zpoždění do týdne, u prioritních jeden až dva dny," uvedla mluvčí pošty Dita Václavíková.

Při happeningu se v Praze setkali světoví diktátoři

Při happeningu na Staroměstském náměstí v centru Prahy se v úterý u kávy potkali čtyři světoví diktátoři, Pol Pot z Kambodže, Kim Čong-il ze Severní Koreje, Mengistu Haile Mariam z Etiopie a Charles Taylor z Libérie. Akce, kterou organizovaly Amnesty International a další organizace zabývající se obranou lidských práv, měla upozornit na skutečnost, že Česko dosud jako jediná členská země EU nepřistoupila k dohodě o Mezinárodním trestním soudu (ICC) v Haagu. Soud se od roku 2002 zabývá válečnými zločiny, agresí, genocidou a zločiny proti lidskosti. Diktátory představovali členové organizací s fotografiemi na obličeji. Jak řekli organizátoři, Praha je nyní zaslíbeným místem diktátorů, kteří si zde u kávy mohou popovídat a nemusejí se obávat zatčení. Ve středu bude na návrh vlády o ratifikaci takzvaného římského statutu umožňujícího vznik stálého trestního tribunálu jednat Poslanecká sněmovna a Senát.

Petice Za Prahu kulturní nasbírala už přes devět tisíc podpisů

Už přes devět tisíc lidí podepsalo petici Za Prahu kulturní, která mimo jiné požaduje odvolání radního pro kulturu Milana Richtra a předsedy kulturního výboru zastupitelstva a grantové komise Ondřeje Pechy (oba ODS). Zástupci petičního výboru na tiskové konferenci zdůraznili, že požadavky se netýkají "jen několika divadel", ale celé pražské kultury jako takové. Mezi požadavky petice patří například i oddělit podporu neziskového sektoru od podnikání v kultuře, zrušit plošnou dotaci na vstupenku, což navyšuje o zisky podnikatelům, zachovat kontinuitu ověřených kulturních činností a urychleně řešit krizovou situaci ohrožených subjektů. Těmi jsou mimo jiné divadla Archa a Semafor, Divadlo bratří Formanů, Divadlo v Celetné, Alfred ve dvoře, Galerie kritiků a Futura, festival Tanec Praha, Dny evropského filmu a Maratón soudobé hudby.

Ve Vídni začala přehlídka československých filmů ze 60. let

Promítnutím filmu Vojtěcha Jasného Až přijde kocour z roku 1963 byla v pondělí večer ve Vídni zahájena přehlídka československých filmů ze 60. let, která je příspěvkem k sérii akcí připomínajících v rakouské metropoli letošní 40. výročí reformního hnutí Pražské jaro. V rámci přehlídky budou v následujících týdnech vždy v pondělí představeny i další snímky, které v 60. letech předznamenávaly hluboké společenské a politické změny: Ucho režiséra Karla Kachyni, Černý Petr Miloše Formana, Křik a posléze Žert Jaromila Jireše a nakonec znovu Jasného film Všichni dobří rodáci. Úvodní část přehlídky připravené českým velvyslanectvím ve Vídni a vídeňským Českým centrem přilákala až nečekaně velký počet zájemců. Zřejmě i proto, že byla pojata jako česko-slovenská akce ve spolupráci se slovenskou ambasádou a že po promítnutí filmu se uskutečnila beseda se slovenskou herečkou Emílií Vášáryovou.

Tři desítky houslařů představí svůj um na festivalu v Náchodě

Houslaři z osmi zemí předvedou své dovednosti a nástroje na třetím ročníku mezinárodního houslařského festivalu Věnceslava Metelky, který začne ve středu 23. dubna v Náchodě. Akce, která skončí v sobotu 26. dubna, se zúčastní celkem 35 houslařů s 46 nástroji, řekl sekretář festivalu Stanislav Bohadlo. "Na festival přijede například houslař z Japonska či třináct výrobců houslí z italské Cremony. Někteří ze soutěžících do soutěže dávají dva své nástroje," řekl Bohadlo. Ve středu čeká účastníky festivalu večerní vigilie u Metelkovy pamětní desky v centru Náchoda, ve čtvrtek mají celý den na řezbu hlavičky houslí, připravena je také výstava soutěžních nástrojů. V pátek a sobotu budou porotci hodnotit jednotlivé housle při sólové a komorní hře. První ročník houslařské soutěže v Náchodě v roce 1997 vyhrál Tadeusz Slodyczka z polského Lubinu, v druhém ročníku v roce 2004 od porotců získal nejvíce bodů Simeone Morassi z italské Cremony. "Vítězové předchozích ročníku budou letos společně s dalšími odborníky členy poroty," řekl Bohadlo. Festival nese jméno zakladatele české podkrkonošské houslařské školy Věnceslava Metelky.

Ze sportu:

Trenér Stanislav Levý byl odvolán od týmu plzeňských fotbalistů. Jeho místo do konce sezony obsadí dosavadní kouč dorostu Viktorie Karel Krejčí. ČTK to řekl předseda dozorčí rady plzeňského klubu Miroslav Kříž. Jde o sedmou výměnu trenéra v tomto ročníku. Dvakrát sáhli ke změně v Mladé Boleslavi, jiné trenéry mají také v Jablonci, Liberci, Českých Budějovicích a Bohemians 1905. Devětačtyřicetiletý Levý, který v Plzni působil od září 2006, doplatil na sérii špatných výsledků.

Petra Čecha v posledních měsících stíhá jedno nepříjemné zranění za druhým, ale nic to nemění na tom, že jméno hvězdného brankáře londýnské Chelsea je stále žádaným reklamním artiklem. Naposledy se Čech dohodl na pětileté spolupráci s firmou Adidas a stane se jednou z hlavních tváří německé společnosti na fotbalovém trhu. Zařadí se po bok Davida Beckhama, Kaká, Lionella Messiho či Stevena Gerrarda. Adidas připravuje Čechovi vše přesně na míru, včetně ochranné helmy, kterou musí jednička české reprezentace nosit poté, co v loňské sezoně utrpěla frakturu lebky.

Hlavní ozdobou prvního ročníku freestylových her, které se uskuteční tuto sobotu v brněnské hale Rondo, bude vystoupení motocyklového akrobata Petra Kuchaře. Ten se už zotavil ze svých zranění, která utrpěl začátkem roku při exhibici v Ostravě. V rámci freestylových her se bude v Rondu soutěžit v sedmi sportovních odvětvích. Vedle motokrosového vystoupení Kuchaře a Martina Fuska budou součástí programu soutěže horských a bikrosových kol, motocyklů třídy Pitbike, na skateboardu, inline bruslích a flatlandu, který připomíná cyklistickou krasojízdu. Vedle nejlepších českých závodníků se na startu objeví i reprezentanti z Polska, Rakouska a Slovenska.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Teploty 10 až 14 stupňů Celsia.