Zprávy

Ministr Gandalovič chce do roku 2011 narovnat vlastnické vztahy k půdě

Ministr zemědělství Petr Gandalovič chystá reformu ve svém restortu. Měla by vést k větší konkurenceschopnosti a omezení byrokracie, spravedlivému pojetí zemědělské politiky EU, zvýšení kvality života na venkově a narovnání vlastnických vztahů k půdě do roku 2011. Hlavní teze reformy Gandalovič ve čtvrtek představil spolu s premiérem Mirkem Topolánkem na setkání s novináři na zemědělské usedlosti v Radonicích u Prahy. Prostor pro reformu není podle Gandaloviče kvůli jednotné evropské zemědělské politice takový jako v ostatních resortech, například v justici, školství či zdravotnictví. V EU ale bude nutné zrovnoprávnění starých a nových členských států. Zcela v české režii však je narovnání vlastnických vztahů, které se 18 let po změně režimu stále nedaří. Chce proto předložit ke schválení zákon, který by umožnil navrácení majetku v hodnotě 12 miliard korun všem, kteří mají své právoplatné podíly v transformovaných zemědělských podnicích. Hodlá se rovněž zasadit o dokončení prodeje státní půdy a vyřešení problematiky restitučních náhrad a přídělů. Vypořádání všech nároků by mělo být skončit nejpozději v roce 2011.

Renata Vesecká: Je třeba prohlubovat nezávislost státního zastupitelství

Je potřeba prohlubovat nezávislost státního zastupitelství, uvedla nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká po čtvrtečním jednání s prezidentem Václavem Klausem. Státní zastupitelství si zaslouží reformu, řekla Vesecká. Podle ní je nicméně prezident spokojen i se současným stavem státního zastupitelství. Dodala, že hlava státu se zajímala o reformu státního zastupitelství a trestního řízení. Nejvyšší zástupkyně Vesecká stojí v čele úřadu od září 2005, kdy ji pověřila vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Během svého působení ve funkci Vesecká mimo jiné ostře kritizovala státní zástupce za to, že jsou často "ve vleku" policistů, ačkoli by měli být garantem přípravného řízení.

Letoun s předsedou Senátu musel kvůli závadě přistát v Ruzyni

Vládní letoun Challenger, který měl tento čtvrtek dopravit do Paříže předsedu Senátu Přemysla Sobotku, musel kvůli závadě nouzově přistát. Místo plánované trasy absolvoval jen let z kbelského na ruzyňské letiště v Praze. Uvedl to tiskový tajemník Kanceláře Senátu Petr Kostka, o příčině poruchy však neměl informace. Delegace k cestě do Francie musí použít náhradní letadlo. Plánovaný program se tak musí změnit. Kromě parlamentních jednání má delegace večer v Invalidovně zahájit výstavu o meziválečném Československu a jeho spojenectví s Francií. Poruchy starších vládních letounů nejsou ničím výjimečným. Naposledy loni v říjnu právě Challenger kvůli podezření na závadu řízení nedopravil šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga a vicepremiéra Alexandra Vondru do Lucemburska na zasedání ministrů zahraničí EU. Závada akumulátoru u letounu Tu-145M zase narušila program návštěvy prezidenta Václava Klause v Japonsku. Před dvěma roky musel Challenger s Klausem na palubě nouzově přistát v Mnichově kvůli prasklině v čelním skle. Vláda nakonec rozhodla o tom, že vládní letku obnoví nákupem dvou nových airbusů.

Jiří Paroubek: ČSSD zaváže poslance usnesením jak hlasovat o radaru

Sociální demokracie zaváže své poslance usnesením o tom, jak mají hlasovat o radaru, který chtějí Spojené státy postavit v Brdech. Šéf nejsilnější opoziční strany Jiří Paroubek tak na dotaz ČTK poodhalil výsledky vnitrostranické ankety, která končí tento pátek. "Předpokládám, že to bude jako při všech podobných klíčových otázkách, a toto nepochybně klíčová otázka je. Bude usnesení, které bude závazné pro všechny členy poslaneckého klubu, alespoň já to budu zcela nepochybně prosazovat," uvedl šéf ČSSD. Dodal ještě, že ve dvou vnitrostranických diskusích, které se konaly v místních, okresních a krajských organizacích, se vyslovilo proti umístění radaru v ČR téměř 90 procent z nich. Anketa obsahuje dva dotazy, které stranické vedení položilo základním organizacím už při anketě minulé, a to zda souhlasí s umístěním radarové základny USA na území ČR a zda by o ní měli rozhodnout občané v referendu, jehož výsledek by byl závazný pro vládu i parlament.

Důchodu se v tuzemsku dožívá 82 procent mužů a 94 procent žen

Průměrný věk skutečného odchodu do penze je v Česku při započtení předčasných a invalidních důchodů 58 let u mužů a 56 let u žen. Penze se v tuzemsku dožívá 82 procent mužů a téměř 94 procent žen. Uvedl to ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) na semináři k návrhu novely penzijního zákona, který ve sněmovně uspořádal podvýbor pro důchodovou reformu. Nečas hájil vládní představu o penzijní reformě a při té příležitosti popsal současný stav. Kromě výše uvedených údajů mimo jiné řekl, že pro průměrnou důchodcovskou domácnost je státní průběžný penzijní systém zdrojem 96 procent příjmů. Ministr by považoval za úspěch, kdyby se podařilo tento poměr změnit tak, aby tvořil průběžný pilíř zhruba 80 procent příjmů penzistů a zbývajících 20 procent by byl z doplňkových fondů, jako je penzijní připojištění. Ministr uvedl, že v tuzemsku je deset penzijních fondů, které mají 3,9 milionu klientů. Problém je podle něj v tom, že lidé si u nich spoří měsíčně průměrně zatím jen 496 korun, státní příspěvek je průměrně 104 koruny. Penzistů je v republice celkem 2,8 milionu, výdaje na důchody činí 8,4 procenta hrubého domácího produktu.

Coface: Počet konkurzů v ČR loni klesl o pětinu na 923

Za rok 2007 bylo v Česku prohlášeno 923 konkurzních řízení. Jejich počet v domácí ekonomice tak má klesající tendenci. V roce 2006 bylo prohlášeno 1114 konkurzů, o rok dříve 1205. Nejrizikovějším odvětvím ekonomiky byla i za rok 2007 doprava, skladování a spoje. Vyplývá to z analýzy úvěrové pojišťovny Coface Czech. "Poslední dva roky zaznamenala většina firem rekordní zisky. Zlepšily se takřka všechny ukazatele počínaje tržbami a konče rentabilitou. Takže nepřekvapí nepřímá úměra mezi ekonomickým růstem a počtem bankrotů," řekl ČTK analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Letos začal platit nový úpadkový zákon, který posiluje možnost pokračování firmy i po úpadku. "Čekáme sice mírné snížení ekonomického růstu, ale stále je jen málo faktorů proto, aby letos byl počet konkurzů vyšší než loni," dodal. Největší počet prohlášených konkurzů v loňském roce připadá stejně jako v roce 2006 na firmy zabývající se obchodem a opravami, které však mají v domácí ekonomice největší zastoupení. Z celkového počtu 2,43 milionu firem spadá přes 666.000 registrovaných ekonomických subjektů právě do těchto odvětví.

Nejobdivovanější firmou ČR se stal poprvé energetický ČEZ

Nejvíce obdivovanou společností České republiky pro rok 2008 se stala energetická firma ČEZ. Na prvním místě v žebříčku, který vzniká hodnocením manažerů, analytiků, zástupců oborových sdružení, svazů a profesních organizací, se firma ČEZ umístila poprvé v desetileté historii. Druhý skončil vítěz všech devíti předešlých ročníků, automobilka Škoda Auto a třetí nápojová firma Kofola. Jediným nováčkem v první desítce byla firma Siemens Group ČR. Výsledky oznámilo sdružení Czech Top 100. ČEZ, jehož většinovým majitelem je stát, vede v Česku pořadí firem objemem vytvořeného zisku a je druhý v tržbách po Škoda Auto. Na postavení ČEZ v očích manažerů konkurenčních firem mělo podle předsedy Czech Top 100 Jana Struže významný vliv i vedení ČEZ. "ČEZ má vedení, které strategicky uvažuje do budoucna. Je málo takových (firem), takto velkých, a takto razantně kráčejících dopředu," řekl. Pořadí soutěže vzniklo hlasováním manažerů předních společností, ekonomických a finančních analytiků, zástupců odborů a dalších organizací. Hlasující posuzují kvalitu výrobků a služeb, finanční situaci či vztahy k zaměstnancům, veřejnosti či životnímu prostředí.

Majitel OKD hodlá uvést až třetinu svých akcií na burzy

Nizozemská společnost New World Resources (NWR), která je vlastníkem OKD, hodlá během druhého čtvrtletí uvést 25 až 33 procent svých akcií na burzy v Londýně, Praze a Varšavě. Nabídka by měla být završena ve druhém čtvrtletí a její část by měla být určena i pro drobné investory a zaměstnance NWR. Pražská burza i analytici rozhodnutí NWR označili za velmi příznivou zprávu pro tuzemský kapitálový trh. NWR je jedním z největších producentů černého uhlí ve střední Evropě. Její zisk před úroky, zdaněním a odpisy v loňském roce stoupl o 24 procent na 351 milionů eur (zhruba 8,8 miliardy Kč). Tržby se zvýšily o více než deset procent na 1,37 miliardy eur, přes 34 miliard korun. NWR očekává, že vyplatí na dividendách přibližně polovinu konsolidovaného čistého zisku těžební divize. Klíčový majetek NWR představuje černouhelná těžební společnost OKD, která provozuje na Ostravsku pět dolů. V nejbližších letech chce spustit těžbu v polských dolech Morcinek a Debiensko. Další důležitou dceřinou firmou NWR je koksárenská NWR Coking.

Výroba oceli v ČR byla loni nejvyšší od poloviny 90. let

Výroba surové oceli v České republice v roce 2007 vzrostla o 2,9 procenta na 7,06 milionu tun. Produkce domácích hutí loni překonala výjimečný rok 2004 a vystoupala na nejvyšší úroveň od poloviny 90. let. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytla asociace Hutnictví železa. Za posledních pět let vzrostla spotřeba ocelářských výrobků v Česku o polovinu na 6,55 milionu tun; na jednoho obyvatele připadá 633 kilogramů. Většina hutních firem v Česku díky pokračujícímu hladu po oceli loni dosáhla rekordních zisků. Letos jim ale situaci nejspíš zkomplikuje rychlejší zdražování surovin než ocelářských výrobků. Cena železné rudy a koksovatelného uhlí vzrostla o desítky procent. V posledních letech ale zabezpečuje potřeby tuzemského trhu ve stále větší míře dovoz. "Rostoucí požadavky automobilového průmyslu se týkají především za studena válcovaných výrobků a plechů s povrchovou úpravou, které se v ČR nevyrábějí nebo jen v omezeném objemu," řekl výkonný ředitel asociace Jaroslav Raab.

Rádio Česko: Česká sexuální kauza katarského prince byla ukončena

Katarský princ Hámid bin Abdal Sání, který byl v Česku v létě 2005 nepravomocně odsouzen za sex s nezletilými dívkami a poté předán do své vlasti, nebude v Kataru postaven před soud. Katarský generální prokurátor rozhodl o ukončení řízení proti němu. Informovalo o tom Rádio Česko. Sání byl v průběhu odvolacího řízení rozhodnutím tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce (US-DEU) předán do Kataru. Tam mělo řízení s ním pokračovat před místními justičními orgány. Katarský generální prokurátor podle Rádia Česko rozhodl o zastavení řízení proti Sánímu už loni 27. ledna. Zástupci katarské justice pak údajně o tomto rozhodnutí podali zprávu české straně diplomatickou cestou, do Česka ale prý žádná taková informace nedorazila. Před měsícem potom katarský generální prokurátor o ukončení řízení osobně informoval českého velvyslance v Kataru Antonína Blažka, uvedlo Rádio Česko. Princ byl vydán do Kataru s podmínkou, že tam bude souzen. Člen katarské královské rodiny byl Obvodním soudem Prahy 2 nepravomocně odsouzen za sex s 16 nezletilými a mladistvými dívkami ke 2,5 roku vězení. Soud vynesl verdikt přesto, že tehdejší ministr spravedlnosti Pavel Němec několik dní po podání obžaloby rozhodl o předání stíhání Sáního do Kataru. Soud a posléze i Městský soud v Praze konstatovaly, že ministrovo rozhodnutí bylo nezákonné. Nejvyšší soud však uvedl, že zákon ministrovi umožňuje takové rozhodnutí učinit.

Václav Klaus příští týden odemkne komnatu s korunními klenoty

Prezident Václav Klaus a dalších šest významných představitelů státu a církve odemknou příští čtvrtek Korunní komoru v chrámu svatého Víta, kde jsou od roku 1791 uschovány české korunovační klenoty. O dva dny později začne ve Vladislavském sále Pražského hradu výstava, kde bude možné si královskou korunu, žezlo, jablko, kříž a další insignie až do 29. dubna prohlédnout. Korunovační klenoty je možné vidět pouze při výjimečných příležitostech, letos to bude v souvislosti se zvolením Václava Klause do druhého období v prezidentské funkci a 90. výročím vzniku Československé republiky. Vstup na výstavu nazvanou České korunovační klenoty - symbol českých dějin uprostřed Evropy budou mít lidé zdarma, budou si však na ni zřejmě muset vystát frontu. Organizátoři po zkušenostech z minulých výstav odhadují, že se na vstup bude čekat až pět hodin.

Klíče, které bránu k nejstřeženější místnosti na Hradě zamykají, schraňuje sedm představitelů státu a církve. Jedním z "klíčníků" je právě Klaus. Další klíč má premiér Mirek Topolánek a třetí střeží pražský arcibiskup kardinál Miloslav Vlk. Další dva mají v úschově předsedové Senátu a Poslanecké sněmovny Přemysl Sobotka a Miloslav Vlček. Klíč k šestému zámku drží probošt Metropolitní kapituly u svatého Víta biskup Václav Malý a poslední sedmý pražský primátor Pavel Bém. Stejné klíče slouží i k otevření schránky, v níž jsou klenoty uloženy. Držitelé klíčů se podle dřívějších informací sejdou, aby komoru i skříňku s klenoty společně otevřeli.

Kinoautomat Radúze Činčery vyšel na DVD

Po dvou letech od obnovené premiéry legendárního Kinoautomatu Radúze Činčery v Londýně a po roce jeho uvádění v pražském kině Světozor vychází tento první interaktivní filmový projekt na světě na DVD. Na cestu mu ve čtvrtek vpodvečer popřáli ti, kteří byli koncem 60. let u jeho zrodu. Například herci Libuše Švormová, Jiří Schmitzer a Josef Somr či kameraman Jaromír Šofr. Převést tento projekt s podtitulem Člověk a jeho dům s komplikovanými odbočkami na DVD nebylo jednoduché. I tady budou moci diváci zasahovat do děje a měnit ho jako v kině. DVD tedy obsahuje všechny varianty příběhu a ve formě bonusů obsahuje biografie hlavních tvůrců, fotografie a také dokumentární portrét Radúze Činčery, který před pár lety vytvořila jeho dcera Alena. "Je to sladká tečka za šestiletým úsilím, na jehož začátku byl nápad převést tento projekt na nějaké médium v interaktivní podobě," řekla ČTK Alena Činčerová. Připomněla, že po premiéře na Světové výstavě Expo '67 v Montrealu byl Kinoautomat o čtyři roky později uveden v Praze, ale hned po roce byl jako ideologicky nepřípustný zakázán. Od té doby byl uváděn jen zřídka.

Liberecká knihovna získala vzácnou publikaci o templářích

Krajská vědecká knihovna v Liberci ve čtvrtek poprvé představila nový významný přírůstek do svých fondů - knihu Processus Contra Templarios. Knihovna pod Ještědem je jedinou v zemi, která knihu o procesu s templáři vydanou na základě bádání ve vatikánských archivech získala. Publikaci za 5900 eur (147.500 korun) mohla koupit díky štědrému sponzorovi, asi třetinu její ceny zaplatil liberecký magistrát, řekla ředitelka knihovny Dagmar Helšusová. Kniha bude uložena v trezoru, badatelé do ní budou moci nahlédnout ve speciální studovně, v níž platí režim pro vzácné tisky. "Nedopadá tam denní světlo a je tam stálá optimální teplota," popsala ředitelka. Unikátní knihu s koženým přebalem ukáže knihovna při nějaké příležitosti na krátký čas i veřejnosti. Ve čtvrtek v ní mohli zalistovat novináři, předtím si ale museli navléci bílé rukavičky.

Vatikán vydal výpravnou publikaci jako třetí svazek edice vzácné dokumenty. Jsou v ní dříve nepublikované kopie dokumentů týkající se historie řádu templářů. Svazek listin nazvaný Processus contra templarios (Proces s templáři) obsahuje akta shrnující soudní řízení, jež vedla s příslušníky řádu začátkem 14. století katolická inkvizice. Fasciklů s vzácnými historickými dokumenty bylo vytištěno pouze 799 kusů a putovaly do celého světa, zájem o něj projevili vědci, sběratelé a knihovny. Osmistý výtisk dostal darem papež Benedikt XVI. Dokumenty z tajného vatikánského archivu vyšly vloni při příležitosti 700 let od zahájení inkvizičního procesu s tímto mocným středověkým řádem.

Do Mostu dorazila střešní šindel budoucího pravoslavného kostela

Jedlová střešní šindel je první částí pravoslavného chrámu svatého mučedníka Valentina, kterou ve čtvrtek přivezl z rumunské Maramureše do severočeského Mostu tajemník metropolity Čech a Slovenska Kryštofa Miluláš Richard Zdzieblo. Symbolický dar poslal představitelům města arcibiskup Ioan, který stavbu kostela řídí, řekl Zdzieblo. Chrám bude v Mostě stát naproti gotickému kostelu Nanebevzetí Panny Marie, přesunutému před 33 lety o 840 metrů kvůli těžbě uhlí. Dřevěný kostel s monastýrem postaví v Maramureši místní mistři tesaři, poté stavbu rozeberou a kostel se přemístí do Mostu. Tam jej na připravených základech znovu vybudují. Bude tak vlastně také přesunutý. Věřícím má chrám začít sloužit podle Zdziebla v příštím roce. Bude připomínat památku 40.000 rumunských vojáků, kteří padli při osvobozování Československa v druhé světové válce. Základní kámen budoucího chrámu posvětil loni v červenci dnes už zesnulý nejvyšší představitel rumunské pravoslavné církve, patriarcha Teoctist. "Do Maramureše už přivezli karpatské jedle z oblasti Brašova, kde pobýval legendární hrabě Dracula. Chrám by měl být hotov do konce letošního roku," uvedl Miluláš Richard Zdzieblo.

Ve věži Mikuláše na Malé Straně v Praze je nová výstava o zvonech

Ve věži chrámu svatého Mikuláše na pražské Malé Straně je nová výstava o historii pražských zvonů. Nahradila předchozí expozici s názvem Hudba pražských kůrů. Výstava Pražské zvony je v užší věži chrámu, která v minulosti sloužila jako malostranská hlásná věž, informovala ČTK mluvčí Pražské informační služby Dagmar Houbová. V prvním patře se mohou návštěvníci seznámit s výrobou zvonů a s historií pražského zvonařství. Mohou si prohlédnout cenné historické exponáty, které se v tomto oboru užívaly, uvedla Houbová. Soupis všech druhů zvonění a interaktivní zvonkohra, na niž si lidé mohou vyzkoušet, jak zní umíráček, poplašné nebo církevní zvonění, se nacházejí ve druhém patře. Expozice také představuje zvony skrze nejznámější pověsti a pověry jako magické předměty. "Při výstupu do dalšího patra věže lze ze schodiště obdivovat původní zvon Mikuláš, který je ve věži zavěšen více než čtyři staletí," podotkla mluvčí informační služby. Na ochozu věže si návštěvníci mohou půjčit přístroj, jehož prostřednictvím si můžou poslechnout zvonění z kostelů, které jsou z věže vidět.

Archeologové odkryli dosud největší pravěký rondel v Česku

Archeologové odkryli u Kolína dosud největší pravěký rondel v Česku. Jde o kultovní místo hrazené čtyřmi kruhovými příkopy. Největší z nich má průměr kolem 200 metrů, řekla ČTK vedoucí výzkumu archeoložka Radka Šumberová. Rondel podle ní obklopovalo pravěké sídliště. Těchto pravěkých staveb už bylo v Česku objeveno více, ale menších. Nejblíže Kolínu jsou podle Šumberové rondely u Kutné Hory a Poděbrad. Nacházejí se také na okraji Prahy, kde byly prozkoumány při záchranných archeologických výzkumech. Rondel, který archeologové právě zkoumají u Kolína, je podle Šumberové bohužel narušen křižovatkou. Již nyní je ale jasné, že pochází z neolitu a užívali ho lidé kultury s vypíchanou keramikou v počátku 5. tisíciletí před naším letopočtem.

První Češka došla na severní pól

Miluše Netolická jako první Češka dobyla severní pól. Čtyřiatřicetileté ženě se to podařilo ve středu večer. Společně s ní došli na severní točnu Dušan Kunovský a Ladislav Franta. Informovala o tom Gabriela Nižnanská ze společnosti Central Group, v níž všichni tři dobyvatelé pólu pracují. Expedici se ale velmi zkomplikoval návrat na ruskou polární základnu Barneo. Vzhledem k povětrnostním podmínkám a problémům s palivem je vyzvedne helikoptéra až ve čtvrtek v podvečer. Než budou dopraveni zpět na základnu, musí tak přečkat mrazy až minus 40 stupňů Celsia a silný vítr. Až na drobné omrzliny jsou alevšichni členové expedice v pořádku. Letos na jaře zamířily k severnímu pólu celkem tři české expedice. V sobotu svého cíle dosáhlo historické letadlo L-200 Morava s piloty Petrem Boldem a Richardem Santusem, kteří se ve středu vrátili do ČR. Zhruba v polovině své cesty je režisér dokumentárních a cestopisných filmů Petr Horký, který spolu s polárníkem Miroslavem Jakešem je na cestě již devátý den. Termín dosažení severního pólu ovšem museli posunout na 16. dubna. Původně tato dvojice předpokládala, že tam dorazí již v neděli.

Ze sportu:

Hokejisté Karlových Varů ve čtvrtém finálovém zápase extraligy potupili pražskou Slavií vítězstvím 8:2. Napravili tak první domácí prohru v play off z předchozího úterního duelu a vyrovnali v sérii hrané na čtyři vítězství na 2:2. Pražané utrpěli nejvyšší porážku v letošním ročníku. Pátý finálový zápas se hraj v sobotu v Praze od 17:25.

Kouč hokejové reprezentace Alois Hadamczik nemůže pro mistrovství světa v Kanadě počítat ani s obráncem Radkem Martínkem a útočníkem Josefem Vašíčkem z New Yorku Islanders. Uvažované zámořské posily se tak přiřadily na seznam, kde postupně k Martinu Havlátovi z Chicaga, Lukáši Krajíčkovi z Vancouveru přibyli ještě Aleš Hemský z Edmontonu, Rostislav Olesz z Floridy, František Kaberle z Caroliny a Pavel Kubina z Toronta. "Oba neprošli lékařskou prohlídkou a Islanders je neuvolní," řekl Hadamczik ČTK.

Zápas českých tenistů ve čtvrtfinále Davisova poháru s Ruskem v Moskvě zahájí dvouhra Tomáše Berdycha s Maratem Safinem. Po nich nastoupí v pátek na antuku v Lužnikách Igor Andrejev s Radkem Štěpánkem. Rozhodl o tom čtvrteční los. Bývalý první hráč světa Safin dostal důvěru nehrajícího kapitána Šamila Tarpiščeva přesto, že letos na turnajích vyhrál jediný zápas. Ruská jednička Nikolaj Davyděnko figuruje pouze v nominaci pro čtyřhru s Michailem Južným, proti nim jsou nahlášeni Pavel Vízner a Lukáš Dlouhý.

Po roční přestávce se pokusí basketbalistky Gambrinusu Sika Brno v domácím prostředí Městské haly v Králově Poli vybojovat svůj druhý titul v Evropské lize. V pátečním semifinále v turnaje Final Four české mistryně narazí na francouzské Bourges. Předtím vyzve Jekatěrinburg v ruském duelu obhájce prvenství Spartak Moskva.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo s občasným deštěm nebo přeháňkami, ojediněle bouřky. Teploty 17 až 21 stupňů Celsia.