Zprávy

Koalice chce zlepšit komunikaci, poplatky zhodnotí v dubnu

Lídři vládní koalice se dohodli na mechanismech, které mají zlepšit prosazování problémových oblastí společného programu ve zbytku volebního období. Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek řekl, že fungování zdravotnických poplatků koalice zhodnotí už po třech měsících, a ne až po půl roce, jak bylo původně v plánu. Jejich dřívější revizi žádali lidovci, kteří prosazují zrušení poplatků pro děti a seniory. Kvůli vyhodnocení poplatků začne fungovat specializovaná pracovní komise.

Topolánek, šéf lidovců Jiří Čunek i lídr zelených Martin Bursík se po více než dvouhodinové schůzce v Kramářově vile shodli na tom, že koaliční projekt má budoucnost a jejich společným zájmem je prosadit co nejvíce z vládního programu ještě před předsednictvím republiky v EU, které Česko čeká od ledna příštího roku. Čunkův návrat koaliční devítka neřešila. Premiér na tiskové konferenci uvedl, že musí existovat dohoda mezi lidovci a ministrem zahraničí za zelené Karlem Schwarzenbergem, který se zotavuje v zahraničí po operaci srdce a který zvažuje demisi, pokud šéf lidovců dostatečně nevysvětlí své rodinné finance a vrátí se do kabinetu. Topolánek předpokládá, že Čunek počká, až se šéf české diplomacie vrátí, teď chtějí dát vládní politici Schwarzenbergovi klid na rekonvalescenci.

Šojdrová navrhla zrušit platby za novorozence, podepsali i další

Místopředsedkyně lidoveckých poslanců Michaela Šojdrová a někteří další zákonodárci sněmovně předložili návrh na zrušení poplatků za pobyt novorozenců v nemocnici. "Vím, že to podala," řekl další křesťanský demokrat Ludvík Hovorka, který novelu rovněž podepsal. Poslanci ji navrhli přesto, že koaliční lídři se ve středu shodli na tom, že dopad všech zdravotnických poplatků vyhodnotí v dubnu. Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek (ODS) po středečním jednání vyjádřil naději, že Šojdrová bude s koaliční dohodou spokojena a vlastní iniciativu nepředloží. S lídry koalice se domluvil na sestavení týmu, který posoudí návrhy na změny ve zdravotnictví. "Ve skupině by měli být za každou stranu tři lidé - dva odborníci a jeden politik," řekla první místopředsedkyně zelených Dana Kuchtová. Dnes zřejmě budou strany vybírat, koho do týmu vyšlou. Zelení zatím podle vedoucí zdravotní sekce Džamily Stehlíkové své lidi do týmu nevybrali. Pokud někteří koaliční poslanci budou prosazovat zrušení části poplatků, má jejich návrh velkou šanci na schválení. Opozice totiž žádá zrušení všech poplatků a jakýkoli dílčí návrh umožňující odstranění aspoň některých by téměř jistě podpořila.

V koaličním zdravotnickém týmu budou i Julínkovi kritici

Sporné body zdravotnické reformy má probrat specializovaná pracovní komise. Podle zjištění ČTK by měla mít devět členů, po třech z každé koaliční strany - dva odborníci na zdravotnictví a jeden politik. Koaliční strany ve čtvrtek vybíraly do skupiny své zástupce, v týmu budou zřejmě výrazní kritici i zastánci změn v českém zdravotnictví, jak je připravil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). Zelené budou v týmu reprezentovat poslankyně a předsedkyně republikové rady Olga Zubová, která má výhrady k nedávno zavedeným poplatkům za zdravotnické služby, a ministryně, lékařka a vedoucí odborné sekce Džamila Stehlíková. Na ustavení komise se shodla na středečním večerním zasedání koaliční devítka. Specializovaná pracovní komise má pomoci vyjasnit sporné body reformy. Analýzy pro rozhodování o budoucnosti financování českého zdravotnictví připravují odborníci ve vládním projektu s názvem Kulatý stůl.

Jiří Čunek se ohradí proti americké zprávě o lidských právech

Předseda lidovců Jiří Čunek se hodlá ohradit proti pasážím o své osobě ve výroční zprávě amerického ministerstva zahraničí o stavu lidských práv ve světě. Řekl to serveru Novinky.cz. Zpráva jeho aféru zmiňuje jako příklad korupce. Hovoří také o vystěhování Romů z centra Vsetína v době, kdy Čunek město vedl. Už ve středu se proti zprávě ostře vyslovil premiér Mirek Topolánek (ODS). Čunek chce napsat americké administrativě, aby nespoléhala na bulvár. Šéf lidovců podle serveru uvedl, že považuje některé pasáže zprávy za lživé či spekulativní. Hodlá se proto obrátit na americkou ambasádu. "Napíšu ostrý dopis s tím, že by do svých zpráv měli vyhodnocovat věci jiným způsobem, než že to převezmou z bulvárního tisku," řekl Čunek. Výroční zpráva o stavu lidských práv ve světě v roce 2007 zmiňuje také případ někdejšího sociálnědemokratického premiéra Stanislava Grosse. Kvůli nejasnostem s financováním bytu Gross odstoupil. Přestože česká vláda chrání práva svých občanů, v zemi je nadále velkým problémem korupce a vynutitelnost práva, uvádí zpráva.

OECD: Opatření na ochranu Země nejdou proti růstu ekonomik

Investice do ochrany klimatu, vody a přírody nemusí znamenat ekonomický útlum. Vyplývá to z prognózy vývoje životního prostředí do roku 2030 Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), kterou ve čtvrtek v Praze představil ředitel ekologického direktoriátu OECD Robert Visser. Investice do ekologie navrhované organizací by podle jejích výpočtů znamenaly snížení tempa ročního růstu hrubého domácího produktu o pouhé 0,03 procenta. "Neznamená to tedy, že by ochranná opatření vedla k propadu ekonomiky. K tomu to netvrdí ekologové, ale ekonomická organizace," uvedl mluvčí ministerstva Jakub Kašpar. Důležité podle OECD je, aby se kroky vedoucí k ochraně klimatu, vody, přírody a zdraví neodkládaly. Cena za zpoždění ochranářských opatření by mohla být vysoká, nevratné důsledky nicnedělání se mohou už v příštích desetiletích projevit v ubývání druhů či změně vodního režimu v některých oblastech. Pozitivně zpráva hovoří o zavádění ekologických daní, obchodovatelných emisních povolenkách či narovnávání cen energií podle jejich původu.

Vojáci českého kontingentu v Afghánistánu cvičí v Německu

Osm desítek českých vojáků prodělává v těchto dnech dvoutýdenní náročné cvičení v Hohenfelsu, v jednom z největších amerických vojenských zařízení v Německu. Zkušení vojáci, kteří mají za sebou už několik zahraničních misí, se tentokrát připravují na nasazení v druhém kontingentu provinčního rekonstrukčního týmu sil ISAF v Afghánistánu. Základem mise bude sedmá mechanizovaná brigáda, do provincie Lógar odjedou vojáci vystřídat své kolegy v srpnu. Pod vedením českých i amerických instruktorů nyní nacvičují všechny možné situace, do kterých se tam mohou dostat. "Podmínky jsou tu mnohem lepší než u nás, Američané mají tady ve výcvikovém prostoru postavené vesnice, které vypadají jako v Afghánistánu. Najímají i komparsisty, kteří představují domorodé obyvatele, policisty nebo teroristy," řekl ČTK jeden z cvičících vojáků. Výhodou amerického výcvikového prostoru, kde cvičí na různých místech vojáci z několika zemí, je také technické vybavení. "My cvičíme i v našich výcvikových prostorech, tady je to výjimečné tím, že je to digitalizovaný prostor, takže instruktoři jsou schopni okamžitě vyhodnotit cvičení i názorně na nahrávkách," poznamenal velitel 71. mechanizovaného praporu Pavel Lipka, který byl pověřen výstavbou a přípravou kontingentu. Hlavním úkolem českých vojáků v Afghánistánu bude rozvoj provincie Lógar.

Premiér Topolánek ocenil práci občanů ČSSR unesených v Angole

Premiér Mirek Topolánek ve čtvrtek ocenil úsilí o pomoc rozvojovým zemím, které prokázali českoslovenští občané unesení před pětadvaceti lety v Angole. Předseda vlády připustil, že vyslání českých a slovenských odborníků do Angoly bylo v politickém zájmu komunistického režimu a jejich únos byl ovlivněn bipolárním rozdělením světa před rokem 1989 a logikou studené války, nicméně snaha pomoci je podle něj hodna ocenění. Uvedl to v tiskovém prohlášení, které má ČTK k dispozici. Skupinu Čechoslováků, kteří pracovali na výstavbě tamní celulózky, unesli členové angolského povstaleckého hnutí Národní svaz pro úplnou nezávislost Angoly (UNITA) 12. března 1983 v oblasti města Alto Catumbela. "Vysoce oceňuji jejich úsilí napomoci svými odbornými znalostmi ekonomickému a sociálnímu pokroku v méně rozvinuté části světa, a to i za cenu osobního strádání a ohrožení zdraví a života," uvedl Topolánek v prohlášení k výročí této události. Podle jeho slov se také Česká republika hlásí k odpovědnosti za řešení situace rozvojových zemí. Mezi novými členskými státy EU patří mezi nejvýznamnější dárce a Angola je jednou z osmi prioritních zemí zahraniční rozvojové spolupráce ČR na období let 2006 až 2010.

Ústav pro studium totalit smí dál pracovat, ÚS zamítl návrh ČSSD

Ústav pro studium totalitních režimů bude nadále zkoumat české dějiny za vlády komunistů a nacistické okupace. Ústavní soud ve čtvrtek zamítl návrh poslanců ČSSD na zrušení zákona. Soud z normy vypustil pouze dvě slova upravující odvolání člena rady ústavu. Senát může nyní radního odvolat jen tehdy, pokud déle než půl roku nevykonává svou funkci. Dosud bylo důvodem k odvolání i to, když v radě nepracoval "řádně". Návrh na zrušení zákona, na jehož základě státní badatelské zařízení vzniklo, podepsalo 57 opozičních poslanců z ČSSD a podali jej loni v listopadu prostřednictvím svého zástupce Zdeňka Jičínského. ČSSD ve stížnosti navrhovala Ústavnímu soudu zrušit zákon jako celek. V případě, že by soudci návrhu vyhověli, ztratil by Ústav pro studium totalitních režimů zákonný podklad pro své fungování. Sociální demokraté se domnívali, že nová instituce by mohla politicky ovlivňovat výklad dějin. Vadila jim také formulace zákona, například označení celého období komunistické vlády za totalitu. Požadovali proto vypuštění slova totalitní z celého zákona. "Když hovoříme o nějakém období v dějinách, předpokládá se vždy nějaké zjednodušení," odmítl soudce zpravodaj Stanislav Balík. "Jsem samozřejmě rád za výsledek soudu a za to, že zkoumání obou totalit minulého století není považováno za protiústavní," řekl ČTK ředitel ústavu Pavel Žáček. "Můžu všem zaručit, že budeme nestranní a objektivní, jako jsme byli už při naší dosavadní práci," dodal.

Karel Schwarzenberg opustil kliniku a zotavuje se v lázních

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg ve středu opustil kliniku, kde byl na pozorování po nedávné operaci srdce. Mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová řekla, že se šéf české diplomacie vrátil do lázní, aby pokračoval v rekonvalescenci. Do čela ministerstva by se měl šéf české diplomacie vrátit koncem března, řekla v pondělí mluvčí.

Rakouský parlament schválil dohodu s ČR o informování k Temelínu

Rakouský parlament schválil mezivládní česko-rakouskou dohodu, podle které se mimo jiné rozšiřují povinnosti při informování o dění v jihočeské jaderné elektrárně Temelín. Dokument je krokem ke splnění dlouholetého požadavku české strany, aby problematiku Temelína regulovala standardní úmluva, která by nahradila vysoce nadstandardní ujednání z Melku. Měla by přispět i ke zlepšení spolupráce při řešení sporů kolem jaderné energetiky obecně. Novelu takzvané informační dohody mezi vládami České republiky a Rakouska schválila dolní komora parlamentu - Národní rada - hlasy poslanců vládních stran a proti hlasům opozice. Schvalování na české straně skončilo již v roce 2006. Dohoda také určuje mechanismy diskusí, konzultací a činnosti pracovních skupin k otázkám jaderných technologií.

Analytici: Propad dolaru může utlumit růst ekonomiky v EU i ČR

Propad dolaru na světových trzích je sice pro českou ekonomiku díky poklesu cen surovin spíše pozitivní, ale současně poškozuje tuzemské vývozce. Při delším trvání by mohl způsobit pokles růstu evropské i domácí ekonomiky. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Pro českou ekonomiku je oslabování dolaru vcelku pozitivní, neboť ji chrání před negativními důsledky drahých surovin, řekl ČTK analytik ČSOB Petr Dufek. Levný dolar podle něj na jedné straně zlevňuje dovážené komponenty a spotřební zboží z Asie, ale na straně druhé dělá vrásky českým výrobcům spotřebního zboží, které staví do obtížné konkurenční pozice. Koruna posiluje nejen proti dolaru, ale i k euru, takže je zde problém s konkurenceschopností českých vývozů na zahraničních trzích, doplnil analytik Patria Finance Tomáš Vlk. Tento problém by se podle něj mohl vzhledem k trvání a rozsahu posílení domácí měny negativně podepsat na obchodní bilanci. Oslabování dolaru k euru obecně zvýhodňuje americké podniky proti evropským na obou trzích, dodal.

Na petici za urychlení prodeje státní půdy farmářům je 6000 jmen

Více než 6000 podpisů je pod peticí, v níž Agrární komora ČR (AK) a další zemědělské organizace žádají změny zákona o půdě, jež by ulehčily a urychlily prodej státní půdy farmářům, kteří na ní hospodaří. Protest AK předá politikům během týdne či dvou, řekl ČTK na sněmu Agrární komory v Olomouci její prezident Jan Veleba. Zemědělcům jde podle něj především o to, aby při výkupu půdy nebyli omezováni hranicí 500 hektarů. "Dále žádáme, aby půdu dostali ti, co na ní hospodaří, nikoliv realitní kanceláře. Tak aby se zabránilo spekulacím s půdou," uvedl Veleba. Domnívá se, že více než 6000 podpisů pod peticí představuje sílu, která by měla přimět politiky jednat. Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) účastníkům sněmu řekl, že jejich požadavky respektuje. "Jedná se ale o složitou normu. Názory vlastníků a nájemců jsou samozřejmě rozdílné. Novelu ale letos předložím, jak jsem deklaroval. Nebuďte netrpěliví," uvedl Gandalovič. Podle Veleby ale trpělivost není na místě. "Nestačí nám slova pana ministra, že záležitost je potřeba diskutovat. Ročně se prodá 60.000 až 70.000 hektarů státní půdy, za dva roky tudíž nebude o čem diskutovat. Proto jsme přitlačili na pilu," zdůraznil Veleba. AK spolu s Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů vyzvala zemědělce k podpisu petice koncem ledna.

Organizace Rowlingové nabízí ČR konkrétní pomoc v přeměně ústavů

Mezinárodní organizace britské spisovatelky J. K. Rowlingové už má konkrétní představy o tom, jak pomoci Česku s přeměnou ústavní péče o děti. Své znalosti a zkušenosti s fungujícím systémem nyní nabízí českým ministerstvům a institucím. ČTK to řekl český psychiatr Jan Pfeiffer, kterého organizace pověřila koordinací práce ve střední a východní Evropě. Odezva z české strany na mezinárodní nabídku je však podle něj zatím spíše vlažná. Organizace Children's High Level Group (CHLG) nabízí podle Pfeiffera České republice pomoc například se zpracováním analýzy systému a jeho nedostatků. Poskytnout může i modely pilotních projektů, asistenci při tvorbě standardů a monitorovacího systému. Pomoci chce i s tvorbou moderních výukových modulů a s prací s veřejností. Argument některých českých odborníků, že na transformaci systému nejsou peníze, Pfeiffer neuznává. "I s málem peněz lze udělat velké změny," řekl.

MPSV zjistilo pochybení v ústavu, kde natáčela BBC

Inspekce ministerstva práce a sociálních věcí zjistila pochybení u minimálně jednoho z ústavů sociální péče, v nichž natáčela britská stanice BBC. ČTK to potvrdil tiskový odbor ministerstva. Podle mluvčího resortu Jiřího Sezemského však inspekce v ústavu v Liběšicích v Ústeckém kraji nezjistila žádná pochybení, o kterých se zmiňovala kritická reportáž BBC. Britský reportér navštívil se skrytou kamerou osm ústavů sociální péče na různých místech ČR a vydával se tam za zástupce charitativní organizace. V pěti ústavech odhalil údajná klecová lůžka a natočil je. Záběry ukazují postižené děti a dospívající v postelích s postranicemi. Ministerstvo se už dříve vyslovilo, že postele s postranicemi jsou v pořádku a reportáž BBC byla manipulativní. Podle náměstka ministra práce a sociálních věcí Mariána Hoška je používání postelí s postranicemi legitimní při dodržení určitých podmínek, k nimž patří třeba souhlas zákonného zástupce dítěte. Děti byly podle něho v liběšickém ústavu v postelích jen v době odpočinku, ne celý den. V tomto zařízení pravidla dodržována byla, řekl Hošek rozhlasové stanici Impuls.

Cembalista z Českého Krumlova našel ztracenou Vivaldiho operu Argippo

Cembalista a dirigent Ondřej Macek, který působí na zámku v Českém Krumlově, našel v Bavorsku podstatnou část Vivaldiho opery nazvané Argippo, jež byla považována za ztracenou. Toto dílo slavného skladatele slyšelo publikum poprvé na podzim roku 1730 v Praze. Macek operu rekonstruoval a nyní ji zkouší se souborem barokní hudby Hofmusici. Novodobá světová premiéra se uskuteční 3. května ve Španělském sále Pražského hradu, řekl Macek. Operu Argippo napsal Vivaldi pro Prahu, kde pravděpodobně tehdy její provedení také řídil. Dosud byla známá pouze z dobového tisku libreta uloženého v pražské Národní knihovně, hudbu však muzikologové pokládali za ztracenou. Macek se vydal po stopách hudebníků, kteří ji tehdy hráli, a objevil partituru koncem roku 2006 v knížecím soukromém archivu Thurn-Taxisů v bavorském Řezně. "Když jsem otevřel rukopis a viděl první dva takty, tak se mě zmocnila euforie, protože Vivaldi z toho koukal skutečně každým coulem," popsal své dojmy Macek. Sedmatřicetiletý hudebník spolupracuje v Českém Krumlově s Nadací barokního divadla při výzkumu interpretace barokní opery a vede mezinárodní soubor Hofmusici, který na této unikátní scéně občas hrává.

Návštěvnost pražské části Jednoho světa překonala rekord

Pražskou část mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech navštívil v letošním jubilejním desátém ročníku rekordní počet návštěvníků. Bylo jich 45.000, což je o téměř 10.000 více než v loňském roce. ČTK to sdělil Filip Šebek z pořádající organizace Člověk v tísni. Pražská část festivalu začala minulou středu a skončila tento čtvrtek. Přehlídka nabídla 138 dokumentů ze 40 zemí a již začala nebo začne v dalších 28 městech ČR. Letošní desátý ročník je věnován barmské aktivistce Do Aun Schan Su Ťij a lidem v Barmě, které utlačuje brutální vojenský režim. Su Ťij, nositelku Nobelovy ceny za mír, barmský režim zadržuje a strávila 12 z posledních 18 let v domácím vězení. Festival začal minulou středu prvními dvěma projekcemi a také předáním ceny Homo Homini třem barmským aktivistkám Su Su Nway, Phyu Phyu Thin a Nilar Thein.

Hlavní cenu za nejlepší film festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět získal snímek brazilské režisérky Marie Ramosové U soudu. Cenu za nejlepší režii přiřkla hlavní porota přehlídky filmu čínského režiséra Čao Lianga Zločin a trest a rozhodla se udělit i zvláštní uznání snímku Pavla Kouteckého a Miroslava Janka Občan Havel. Cenu Rudolfa Vrby získal snímek Kauza Litviněnko ruského režiséra Andreje Někrasova. Na letošním festivalu byla udělena i Zvláštní cena, kterou získal snímek Dopis Anně o zavražděné ruské novinářce Anně Politkovské, který natočil švýcarský režisér Eric Bergkraut.

Jubilantka Šemberová převzala medaili a představila své paměti

Tanečnice, choreografka a pedagožka Zora Šemberová, která se proslavila v roli historicky první Julie ze slavného Prokofjevova baletu o milencích z Verony, ve čtvrtek, v den svých 95. narozenin, v Praze převzala medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění). Ocenění udělované za dlouhodobé šíření dobrého jména české kultury jí v historické budově Národního divadla předal ministr kultury Václav Jehlička. Jubilantka zde rovněž pokřtila knihu svých pamětí nazvanou Na šťastné planetě. Roli Julie Šemberová, která patřila k nejvýznamnějším interpretačním osobnostem českého tanečního umění, poprvé ztvárnila při světové premiéře baletu Romeo a Julie v prosince 1938 v Brně. "Já jsem tančila každou roli, i sebemenší, stejně ráda jako velkou roli," řekla Šemberová po převzetí ocenění. Zvláštní místo ve výčtu jejích postav, jichž ztvárnila přes tři desítky, přesto zaujímá hlavní role ve Viktorce Zbyňka Vostřáka z roku 1950.

Umělkyně tančila jako sólistka v Národních divadlech v Brně (1922 až 1928, 1932 až 1941) i v Praze (1928 až 1930, 1943 až 1959), v pražském Novém německém divadle (1942 až 1943) nebo v pařížském Gaumont Palace (1931 až 1932). Vytvořila také řadu choreografií pro opery, činohry, film a absolventská představení Taneční konzervatoře. V roce 1968 emigrovala, nejprve vyučovala v Kambodži a poté natrvalo v Austrálii na Flanders University v Adelaide. Od roku 1946 až do odchodu za hranice Šemberová působila jako pedagožka na pražské Taneční konzervatoři, kde vychovala a ovlivnila řadu osobností, například Jiřího Kyliána, Pavla Šmoka, Ladislava Fialku či Vlastimila Harapese; v seznamu jejích žáků ovšem nechybí ani jméno současného kambodžského krále Norodoma Sihamoniho.

Ze sportu:

Hokejisté Českých Budějovic a pražské Slavie postoupili do semifinále extraligy. Jihočeši, vítěz základní části extraligy, porazili Kladno v pátém čtvrtfinálovém utkání 1:0 a sérii vyhráli 4:1 na zápasy. Jejich soupeřem v semifinále budou Karlovy Vary. Slavie v pátém utkání čtvrtfinálové série porazila na domácím ledě Třinec 3:2 v prodloužení. V celé sérii tak Pražané zvítězili poměrem 4:1 na zápasy a v boji o postup do finále změří síly s Libercem. V Praze odstartuje semifinálová série ve středu 19. března a na jihu Čech vypukne souboj o finále o dva dny později, v pátek 21. března.

Trojici brankářů české fotbalové reprezentace tři měsíce před mistrovstvím Evropy dál pronásledují problémy různého druhu. Poté, co si Petr Čech z Chelsea před týdnem podvrtl kotník a jeho dvojka Jaromír Blažek byl v Norimberku sesazen do role náhradníka, potkala smůla i třetího gólmana Daniela Zítku. Ten má poraněná třísla. Ve středu kvůli tomu musel opustit branku Anderlechtu Brusel v odvetě osmifinále Poháru UEFA na hřišti Bayernu Mnichov už v poločase, ale zatím není jasné, jak dlouho bude mimo hru.

Biatlonista Ondřej Moravec obsadil v posledním sprintu sezony Světového poháru 17. místo. Na body v Oslu dosáhl také Michal Šlesingr, jenž dokončil desetikilometrový závod na 22. příčce. Zbývajících pět českých biatlonistů zůstalo daleko za body. Zdeněk Vítek byl 64., Roman Dostál, Tomáš Holubec, Petr Hradecký a Jaroslav Soukup se umístili v osmé a deváté desítce.

Dvojnásobná vítězka Velké pardubické steeplechase Registana porodila ve středu v německém hřebčíně Etzean své první hříbě. Jméno pro klisničku se bude podle zvyklostí v chovu anglického plnokrevníka vybírat až v příštích měsících.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo s občasným deštěm, na horách sněžení. Teploty 6 až 10 stupňů Celsia.