Zprávy

Členské státy budou moci o vízech do USA dále jednat bilaterálně

Členské státy Evropské unie budou moci o bezvízovém styku se Spojenými státy nadále jednat bilaterálně. Spolu s nimi se bude o cestování bez víz odděleně snažit i Evropská komise. Na tomto postupu se ve středu dohodli velvyslanci členských států EU, informovala velvyslankyně ČR při EU Milena Vicenová. Komise původně chtěla o vízech vyjednávat za celou unii a v úterý si pro takový postup dokonce sama schválila mandát. Neoficiálně se původně uvažovalo o tom, že tento mandát by schválili právě velvyslanci. Nakonec se ale o něm vůbec nehlasovalo a nadále o něm budou jednat unijní experti.

Nyní víza do USA potřebují lidé ze všech nových zemí unie kromě Slovinců, tedy i Češi. Ze starých členských zemí v americkém bezvízovém programu není jen Řecko. Právě ČR k nevoli některých partnerů v EU podepsala letos v únoru s USA memorandum, které by mělo vést ke zrušení víz pro české občany. Českou republiku ve středu následovali Estonci a Lotyši. Obdobné memorandum by v dalších dne měly podepsat i další nové členské země EU, včetně Slovenska.

Senátní zahraniční výbor podpořil schválení reformní smlouvy EU

Senátní zahraniční výbor jako první z parlamentních orgánů podpořil ratifikaci reformní smlouvy EU. Doporučení nebylo přijato jednomyslně, ze sedmi přítomných členů výboru se proti postavili dva občanští demokraté. Právě ODS chce iniciovat žádost Ústavnímu soudu, aby přezkoumal soulad smlouvy s českým ústavním pořádkem. Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) řekl ČTK, že o přezkoumání by mohl požádat Senát jako celek poté, co smlouvu projednají výbory horní komory. "Přinesou nám určitý závěr, se kterým půjdeme potom, pevně doufám jako plénum Senátu, směrem k Ústavnímu soudu," uvedl Sobotka. Smlouvu mají projednat ještě senátní výbory ústavně-právní a pro záležitosti EU. Sněmovna by měla začít smlouvu projednávat v příštím týdnu. Pokud Ústavní soud smlouvu posvětí, premiér Mirek Topolánek očekává její schválení na podzim. Předpokládá se, že nová smlouva EU by měla platit od roku 2009. Podmínkou je, že ji schválí všech 27 členských zemí unie.

CVVM: S členstvím v NATO je spokojeno 53 procent občanů

S členstvím ČR v Severoatlantické alianci je v současné době spokojeno 53 procent obyvatel. Vyplývá to z lednového průzkumu, který zveřejnila společnost CVVM. K problematice obrany státu se naprostá většina dotázaných, 85 procent, vyjádřila tak, že suverenitu státu je třeba bránit. Více než dvě třetiny lidí si ale zároveň myslí, že pokud by došlo k útoku, ČR by se stejně neubránila. S členstvím v NATO vyjádřilo nespokojenost 24 procent respondentů, 23 procent dotázaných odpovědělo, že neví. Výsledky průzkumu ukázaly také to, že česká veřejnost nadále vnímá členství ČR v NATO spíše jako určitou formu podřízení země cizím mocnostem než jako prostředek zaručující nezávislost státu. Více než polovina dotázaných (58 procent) si myslí, že náklady na obranu ČR zbytečně zatěžují státní rozpočet. Českou veřejnost výrazně rozděluje otázka, zda česká armáda je či není na úrovni vyspělých západních zemí - dvě pětiny (41 procent) soudí, že ano, přibližně stejná část (38 procent) si ale myslí opak.

Jiří Paroubek: Vláda by měla zastavit jednání o radaru, není legitimní

Sociální demokracie vyzvala kabinet Mirka Topolánka (ODS), aby zastavil jednání se Spojenými státy o radaru, který chtějí Američané postavit v Brdech. Pokud to neudělá, ČSSD bude hledat cesty k revizi smlouvy, kterou s USA česká vláda podepíše, řekl Paroubek na středeční tiskové konferenci. V sociální demokracii podle jejího předsedy sílí hlasy, že vláda není legitimní, protože vznikla na základě revize volebních výsledků. Tedy díky přeběhlíkům. Podle předsedy zahraničního výboru Jana Hamáčka (ČSSD) je vláda na dobré cestě poškodit vztahy mezi Českou republikou a Spojenými státy. Může se podle něj totiž stát, že vyjedná a podepíše smlouvu, kterou parlament neratifikuje, protože ani vládní koalice není v postoji k radaru jednotná.

Premiér Mirek Topolánek výzvu ČSSD odmítl. "My samozřejmě budeme pokračovat v jednáních, vláda je povinna to jednání vést," řekl. Připomněl, že rozhovory s Američany o možném umístění radaru v Brdech ještě neskončily, proto je nyní předčasné předvídat jejich výsledek i případný osud smlouvy v parlamentu. V NATO se podle Topolánka o americkém protiraketovém štítu ve střední Evropě diskutuje už dlouho, vyústěním má být dubnový summit aliance v Bukurešti. Premiér znovu poukázal na dokument z července 2006, v němž podle něj tehdejší Paroubkova vláda schválila nejen umístění radaru, ale i raket na českém území. "Nařídila pro to hledat vhodnou lokalitu... Nemám rád politiky, kteří mění názor podle toho, jak jim to vyhovuje," uvedl Topolánek.

Zpráva o lidských právech: Situace v ČR se loni příliš nezlepšila

Ochrana a dodržování lidských práv se v Česku proti loňsku kupředu příliš neposunuly. Situace se v roce 2007 proti předcházejícímu roku výrazně nezměnila. Například dětí v dětských domovech neubývá, lidé v práci jsou ještě méně chráněni před diskriminací, senioři bývají vystaveni týrání. Vyplývá to ze zprávy o stavu lidských práv za rok 2007 Českého helsinského výboru (ČHV), kterou ve středu ČTK obdržela. ČHV svou zprávu zveřejňuje každoročně. Věnuje se v ní právům žen, dětí, seniorů. Zaměřuje se i na postavení cizinců, vězňů, přístup policie a justice i projevy nesnášenlivosti a extremismus. Pravidelné hodnocení stavu lidských práv ve světě zveřejnilo na svém webu i ministerstvo zahraničí USA. Spojené státy mimo jiné konstatují, že česká vláda práva občanů chrání, problém je ale ve vynutitelnosti práva. V ČR přetrvává soudní korupce a možnost zásahu politiků. Kvůli tomu prý předčasně skončilo vyšetřování některých kauz, nebo byly předány jinému soudu. Zpráva zmiňuje například aféru lidoveckého ministra Jiřího Čunka nebo bývalého sociálnědemokratického premiéra Stanislava Grosse. Podle zprávy přispívá ke zkorumpovanosti země politický tlak a neefektivní policie. V některých případech pak policie neumožnila zadržovaným přístup k právníkovi. Zpráva dál uvádí, že v ČR přetrvává diskriminace Romů a objevují se i případy zneužívání dětí či nekalého obchodování.

ÚS pozměnil zákoník práce, částečně omezil pravomoc odborů

Ústavní soud (ÚS) snížil kontrolní pravomoc odborů, omezil výhody největších odborových organizací a posílil zaměstnanecké rady. Soudci pozměnili 11 ustanovení zákoníku práce. Částečně tak vyhověli návrhu pravicových poslanců a senátorů. Změny vstoupí v platnost dnem zveřejnění nálezu ÚS ve sbírce zákonů, tedy asi za dva týdny. I po verdiktu platí například to, že propuštění pracovníka musí podnik projednat s odbory. Zákoník prosadila těsně před volbami 2006 i přes prezidentovo veto levice. Poslanci nynějších vládních stran a pravicoví senátoři podali proti normě dva návrhy k Ústavnímu soudu, požadovali zrušení či změnu asi 30 ustanovení. "Uspěli jsme v těch nejdůležitějších bodech. Snaha odborů udržet si zde postavení, které měly za komunismu, není slučitelná s demokratickým právním státem," řekl poslanec Marek Benda (ODS), jenž u soudu vystupoval jako zástupce kritiků normy.

Nález kritizuje místopředsedkyně Českomoravské konfederace odborových svazů Marcela Kubínková. "Je to na politickou objednávku. Ústavní soud se stává kolbištěm pro soupeření politických stran, tak by tomu být nemělo," uvedla. Nižší vliv odborů se podle ní projeví v horším postavení zaměstnanců. Ústavní soud rozhodl mimo jiné o tom, že když se odboráři z různých svazů na jednom pracovišti navzájem nedohodnou, nemusí zaměstnavatel uzavírat kolektivní smlouvu s nejsilnější odborovou organizací. Nižší jsou kontrolní kompetence odborů. Podle dosavadního zákoníku kontrolovaly dodržování všech pracovněprávních předpisů v podnicích. Odboráři od nynějška nemohou zastavit výrobu, když mají pocit, že ohrožuje pracovníky.

Sněmovna pustila do dalšího čtení návrh důchodové reformy

Zvýšení věkové hranice pro odchod do důchodu na 65 let a doby povinného placení odvodů na penze z 25 na 35 let - to jsou hlavní změny důchodového systému, který dnes v prvním čtení schválila sněmovna. Poslanci tak pustili vládní návrh novely důchodového zákona přes odpor opozice a odborů do druhého čtení. Nyní se novelou budou zabývat parlamentní výbory. Podle plánů vlády by sněmovna mohla normu o první etapě důchodové reformy odhlasovat do konce června, na podzim by ji mohl projednat Senát a podepsat prezident. Vláda rozdělila reformu penzí do tří etap. První etapu upravuje navrhovaný zákon. Ve druhé kabinet plánoval změny v připojištění. Třetí pak počítá s takzvaným opt-outem, tedy možností přesměrovat část odvodů do spoření u fondů, s čímž sociální demokraté nesouhlasí. Celou reformu by chtěla vláda stihnout do parlamentních voleb v r. 2010.

Exekutorům se nelíbí nový zákon o policii

Soudní exekutoři tvrdí, že návrh nového zákona o policii, který před dvěma týdny schválila vláda, je staví na úroveň vymáhačských agentur. Zákon totiž omezuje podmínky, za kterých má exekutor při zabavování majetku nárok na asistenci policie. "Pokud bude zákon takto přijat, jsme připraveni podat ústavní stížnost," řekl na středeční tiskové konferenci prezident exekutorské komory Juraj Podkonický. Exekuce jsou přitom podle Podkonického soudními úkony a stát by měl zajistit jejich ochranu. Nový policejní zákon stanovuje, že policie poskytne exekutorovi ochranu pouze v případě, že je ohroženo jeho zdraví, život a ochranu si nemůže zajistit jinak. Vedení policie a ministerstvo vnitra nový přístup k exekucím odůvodňuje snahou zbavit policisty činností, které by neměly vykonávat. Zákon proto například zbavuje policii povinnosti doručovat soudní obsílky nebo dopravovat opilce na záchytné stanice. Novela prý postaví exekutory před dvě možnosti: buď budou nosit zbraň, nebo si budou najímat soukromé bezpečnostní agentury. První varianta je podle Podkonického nepřípustná a byla by světovou raritou, druhá by zase zdražila exekuce až o 5000 korun.

Průmyslová výroba v lednu vzrostla o víc než 9 procent

Průmyslová výroba v lednu zrychlila meziroční tempo růstu na 9,3 procenta z prosincových 2,9 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad. K růstu nejvíce přispěla výroba elektrických a optických přístrojů, dopravních prostředků a zařízení. Nedařilo se naopak výrobě textilních a oděvních výrobků a zpracování dřeva. Tržby z průmyslové výroby ve stálých cenách v lednu meziročně vzrostly o 8,5 procenta, v běžných cenách přidaly 8,8 procenta. Průměrný počet pracovníků v lednu meziročně stoupl o 3,1 procenta, firmy tak přijaly zhruba 36.200 nových pracovníků. Nejvíce jich nově zaměstnaly v produkci pryžových a plastových výrobků a dopravních prostředků. Naopak nejvíce propouštěly podniky zabývající se rozvodem elektřiny, plynu a vody.

Stavební výroba v lednu zpomalila růst

Stavební výroba v lednu zpomalila meziroční tempo růstu na jedno procento. Ve srovnání s posledním měsícem loňského roku byla stavební produkce nižší o 0,5 procenta. Oznámil to Český statistický úřad. Meziroční mírný pokles zaznamenaly všechny směry výstavby, stavební práce v zahraničí se naopak meziročně zdvojnásobily. Podle statistiků se zpomalení stavební produkce v tuzemsku dalo předpokládat. Důvodem je neobvykle vysoká srovnávací základna z ledna 2007, kdy zejména s ohledem na velmi příznivé klimatické podmínky byl zaznamenán růst stavební produkce o 29,1 procenta. Orientační hodnota povolených staveb se v lednu meziročně zvýšila o 43,7 procenta na 28,4 miliardy Kč. Při nové výstavbě mají vzniknout objekty za 18,2 miliardy korun, což představuje nárůst o 39,4 procenta.

Žatecký chmel se poprvé expeduje s ochranným označením EU

Balení výrobků z loňské sklizně chmele ze žatecké oblasti jsou poprvé v historii dodávána do pivovarů s logem a etiketou zeměpisného ochranného označení původu Evropské unie. EU se tak snaží propagovat a chránit zemědělské výrobky a potraviny s výjimečnými vlastnostmi vyprodukované na jejím území. Největší část nově označených balení žateckého chmele směřovala do Japonska, řekl dnes tajemník Svazu pěstitelů chmele ČR Zdeněk Rosa. Žatecký chmel získal ochrannou známku EU loni, označit se jí mohla úroda sklizená v Česku na ploše 3642 hektarů ve zhruba 138 katastrálních územích. "Žádost o ochranné označení původu podal Svaz pěstitelů chmele ČR před čtyřmi lety. Příprava na jednání s Evropskou komisí a Úřadem pro průmyslové vlastnictví však trvala již od počátku roku 2002," uvedl Rosa. Český chmel uspěl jako první, o podobnou registraci nyní usilují němečtí pěstitelé chmele z oblasti Hallertaw a Tettnang.

Studie: Na tanečních akcích roste obliba kokainu

Fanoušci tanečních parties stárnou a bohatnou a spíše než po levnější marihuaně a extázi čím dál více sahají po módním kokainu. Vyplývá to z aktuálních výsledků studie Tanec a drogy 2007. Z téměř 2500 respondentů pouze 7,5 procent uvedlo, že nikdy neužilo nelegální drogu. Měsíc před vyplněním dotazníku ji naopak užily skoro tři čtvrtiny pravidelných účastníků tanečních akcí. Vedle alkoholu a tabáku jsou v taneční subkultuře nejmasověji užívanými látkami konopné drogy a extáze. Od posledního výzkumu na taneční scéně uplynuly čtyři roky. Dotazníky loni na serverech věnovaných taneční hudbě vyplnilo celkem 2443 lidí, 68,5 procent z nich tvořili muži, průměrný věk byl 22,5 roku. Ve srovnání s rokem 2003 byly nyní více zastoupeni lidé s vysokoškolským vzděláním a pracující. Zvýšily se také finanční prostředky, které mají lidé na parties k dispozici. "Asi ne úplně překvapivý, ale určitě nejvýraznější výsledek je nárůst kokainu," řekl ČTK vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti Viktor Mravčík. V roce 2003 přiznalo alespoň jednu životní zkušenost s kokainem 20,1 procent tanečníků, nyní to bylo 30,9 procent. Obliba kokainu roste v Česku všeobecně a souvisí to s tím, že klesá jeho cena.

Na Karlově mostě se musí vyměnit více kamenů, než se očekávalo

Při opravách pražského Karlova mostu musejí dělníci vyměnit mnohem více kvádrů kamenného zábradlí, než se původně předpokládalo. Podle památkáře Ondřeje Šefců jsou na vině chyby při rekonstrukci jedné z nejvýznamnějších památek v metropoli v minulém století. Kameny byly zděny na tvrdou maltu, dutiny byly vyplňovány cementem. Zadržovalo to vodu, která kamenné kvádry poničila. "Kameni to neprospělo. Dávat přírodní kámen do cementové malty je velký zločin," řekl ČTK Šefců, který na současné opravy dohlíží. Řada kamenů, které by jinak mohly na mostě zůstat, je podle něho v tak špatném stavu, že je jejich opětovné použití z ekonomického i památkového hlediska nevhodné. Vyměnit se budou muset čtyři až šest bloků z deseti. "Zjišťujeme dost strašné věci," dodal. Oprava Karlova mostu začala loni v srpnu. Podle Šefců je dozděno mostní pole na severní straně mostu u Malé Strany, pole u Čertovky se nyní zdí a pole u Kampy je rozebráno. Hlavním důvodem rekonstrukce je ale položení nové izolace proti vodě, aby se při zatékání netrhalo zdivo. Most také získá lepší odvětrání. Nynější opravu, která by měla skončit v polovině roku 2010, provázejí i archeologické průzkumy.

Hlavní cenu festivalu Jeden svět získal brazilský snímek U soudu

Hlavní cenu za nejlepší film festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět získal snímek brazilské režisérky Marie Ramosové U soudu. Cenu za nejlepší režii přiřkla hlavní porota přehlídky filmu čínského režiséra Čao Lianga Zločin a trest a rozhodla se udělit i zvláštní uznání snímku Pavla Kouteckého a Miroslava Janka Občan Havel. Cenu Rudolfa Vrby získal snímek Kauza Litviněnko ruského režiséra Andreje Někrasova. ČTK to sdělil Filip Šebek z pořádající organizace Člověk v tísni. Ceny budou předány ve čtvrtek večer na slavnostním zakončení pražské části festivalu. Vítězné snímky budou také ještě stejný večer promítnuty - film U soudu v kině Lucerna, snímky Kauza Litviněnko a Zločin a trest v kině Světozor, Občan Havel pak ve Francouzském institutu. Ve Světozoru diváci uvidí i snímek Dopis Anně, který již v neděli získal Zvláštní cenu za film, jenž výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv.

Atmosféru kaváren minulých let přiblíží nová výstava v Praze

Vůně kávy, vyhrávání hudby z gramofonu a vášnivé debaty umělců, novinářů i ekonomů. Tak vypadala atmosféra kaváren v první polovině 20. století, kterou se snaží přiblížit výstava Pražské kavárny a jejich svět. Návštěvníci si mohou atmosféru dobových kaváren vyzkoušet na vlastní kůži. Součástí výstavy je totiž interiér tehdy proslulé kavárny Union. Nechybí ani skutečná fungující kavárna, ve které vyhrává hudba z dobového gramofonu a kde se na stěně promítají záběry z tehdejší Prahy. Součástí výstavy je i galerie obrazů s kavárenskou tematikou, ve které nechybí originál známého obrazu od Viktora Olivy Piják absintu. Jeho kopie visí v kavárně Slavia.

Příběh Titaniku vyprávějí v Brně trosky lodi a věci utonulých

Autentické pozůstatky slavného Titaniku a předměty vylovené z jeho trosek vyprávějí na nové brněnské výstavě příběh domněle nepotopitelné lodi, jejíž první plavba skončila katastrofou. Součástí expozice jsou například rekonstrukce kajut. Apartmá první třídy svou výpravností a komfortem připomíná zámecký pokoj. Návštěvníci výstavy projdou i kapitánským můstkem, na kterém si prohlédnou zkřivené torzo kormidla, zbytky telegrafu a palubních hodin. U některých předmětů si mohou přečíst životní příběhy jejich někdejších majitelů. Výstavu už ve světě vidělo více než 17 milionů lidí. V Brně, kam se přesunula z Budapešti, potrvá dva měsíce. Poté se bude znovu stěhovat, a to do Prahy.

Japonští hudebníci zahájili své turné v Plzni

Dvouhodinovou show předvedla v úterý v Plzni desítka bubeníků japonského souboru Jamato. Skupina, která vystoupila už loni v Praze a Brně, odehraje v ČR šest koncertů. Kromě Plzně vystoupí ještě v Praze, Ostravě, Zlíně a Brně. Při vystoupení skupiny Jamato se bubnování mísí s tradiční japonskou hudbou. Členové souboru hrají v tradičních kostýmech na několik desítek originálních japonských bubnů, používají i další tradiční nástroje. Dominantní je buben Odaiko vyrobený z ohromného, více než 400 let starého stromu. Soubor vznikl v roce 1993 a s tradičními japonskými bubny Wadaiko cestuje přes deset let po celém světě. Za 14 let odehrál v Asii, Evropě a Americe přes 1800 představení, které viděly na dva miliony diváků.

Jeskyně Moravského krasu budou mít své archeologické expozice

V jeskyních Moravského krasu by měly vzniknout archeologické expozice, které představí jejich historii. Vystaveny tu budou kosti pravěkých zvířat, nástroje neandertálců a dalších předchůdců člověka a jiné předměty, které jsou zatím v depozitářích. Uvedl to vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jiří Hebelka. V krasu je pět ze 14 veřejnosti zpřístupněných jeskyní v České republice. Archeologická expozice je zatím jen v jeskyni Kůlna propojené se Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi. Jsou v ní jámy po archeologických vykopávkách a také figuríny neandrtálců, kteří tuto jeskyni kdysi obývali. Obdobná stálá výstava by měla vzniknout také v areálu nedaleké jeskyně Balcarka. Při záchranném výzkumu v ní našli vědci četné kosti pravěkých zvířat. V muzejní expozici Balcarky by mělo vzniknout také 3D kino, které diváka zavede do dob pravěkých lovců sobů. Prostory pro vytvoření výstavy jsou již připraveny ve správní budově jeskyně Výpustek nedaleko Adamova, která ukrývá unikátní vojenský protiatomový kryt.

Ze sportu:

O případném bojkotu letošních olympijských her v Pekingu kvůli porušování lidských práv v Číně Český olympijský výbor neuvažuje. Upozorní také sportovce, že podle olympijské charty není na sportovištích a dalších olympijských prostorách povolen žádný typ demonstrací nebo politické, náboženské či rasové propagandy. Uvedl to předseda ČOV Milan Jirásek. Výbor ale nechce českým reprezentantům zakazovat, aby se k situaci v Číně vyjadřovali, jako to udělaly některé národní olympijské výbory. Sami sportovci jsou zatím ve svých vyjádřeních zdrženliví, proti hrám v Pekingu se dosud veřejně postavila pouze oštěpařka a medailová naděje Barbora Špotáková. Nehodlá prý hry bojkotovat, ale režim v Číně se podle ní neslučuje s ideály olympismu. K bojkotu olympiády došlo v letech 1980 a 1984 v Moskvě a v Los Angeles.

Na srpnové olympijské hry do Pekingu by mohlo jet kolem 140 českých sportovců. Myslí si to místopředseda ČOV pro sport František Dvořák. Aktuálně je v týmu 50 jistých účastnických míst, z nichž drtivá většina není na konkrétní jméno, ale na stát. Limit A na své jméno mají výškaři Barbora Laláková, Iva Straková, Romana Dubnová, Jaroslav Bába a tyčkařka Pavla Rybová, tudíž jejich start na olympiádě je takřka jistý. Limity splnilo také šest plavců, ti ale ještě musejí potvrdit aktuální formu na červencovém domácím šampionátu. Konečnou nominaci schválí plénum ČOV 16. července.

Fotbalisté budou při finálovém turnaji mistrovství Evropy, který se uskuteční v červnu v Rakousku a ve Švýcarsku, poprvé nejen odevzdávat moč, ale bude jim při každé kontrole také odebírána krev pro účely antidopingových kontrol. Odběry se budou provádět nejen po utkáních, ale i při trénincích, a antidopingoví komisaři budou pátrat především po růstových hormonech, syntetickém hemoglobinu a manipulaci s krví, tedy takzvaném krevním dopingu. To jsou hlavní body antidopingového programu, který na úvod dvoudenního setkání zástupců fotbalových svazů všech 16 účastnických zemí ve Vídni prezentoval předseda Evropské fotbalové unie (UEFA) Michel Platini. Tyto body jsou také součástí takzvané antidopingové charty, kterou zástupci národních svazů včetně ČMFS ve Vídni slavnostně podepsali.

Fotbalový vicemistr světa do 20 let Luboš Kalouda přestoupil z 1. FC Brno do ruského týmu CSKA Moskva. V poslední možný den ruského přestupního termínu dvacetiletý záložník podepsal s CSKA pětiletý kontrakt. ČTK to potvrdil majoritní vlastník brněnského klubu Roman Pros. O Kaloudu se v zimní přestávce zajímaly například slavný Juventus Turín nebo anglický Newcastle United. Brno chtělo od Juventusu 130 milionů korun, což však turínský klub odmítl, zatímco CSKA podobnou částku údajně akceptoval.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Oblačno s přeháňkami a silným větrem. Teploty 5 až 9 stupňů Celsia.