Zprávy

Premiér Topolánek v USA patrně podepíše dokument vedoucí k pádu víz

Premiér Mirek Topolánek příští úterý ve Washingtonu pravděpodobně podepíše memorandum, které Česku umožní včlenit se mezi země, jejichž občané nepotřebují k cestě za oceán vízum. Ministr vnitra Ivan Langer, který bude v delegaci premiéra Mirka Topolánka, to řekl na dotaz ČTK. Jedná se o memorandum o porozumění mezi českým ministerstvem vnitra a partnerským ministerstvem pro vnitřní bezpečnost, jemuž šéfuje Michael Chertoff. Americká administrativa dala najevo, že víza by mohla padnout do konce roku. Po případném zrušení vízové povinnosti by odpadla procedura s pohovorem žadatelů o vstup do USA na americkém konzulátu, ale USA by na základě memoranda ještě před vycestováním konkrétního člověka získaly jeho vybrané osobní údaje. Americké úřady pak zváží, zda je pro vstup do země způsobilý, zda se nevyskytuje na seznamech lidí podezřelých z terorismu nebo porušování migračních zákonů. Langer ČTK potvrdil, že text memoranda těsně před jeho pondělním odjezdem projedná vláda. V souvislosti s memorandem Brusel již dříve vyjádřil obavy týkající se mimo jiné množství předávaných informací. Langer řekl, že toto nedorozumění vycházelo z nedostatku informací.

Ministr k radaru: Zatím jsme se nedohodli na řešení přestupků

Otázky kolem vydávání identifikačních průkazů a řešení přestupků patří k bodům, které se nedaří vyjednat českým a americkým expertům při přípravě smluv k možnému umístění protiraketového radaru USA v Česku. Řekl to ministr zahraničí Karel Schwarzenberg poslancům zahraničního výboru. Pokud budou jednání s Američany "konstruktivní", mohly by být návrhy smluv hotovy na jaře, předpokládá ministr. Přesný termín ale nechce dávat. Šéf české diplomacie říká, že rozdílné přístupy ke sporným bodům vycházejí mimo jiné z různých právních úprav v obou zemích. Ministr obecně poznamenal, že má z česko-amerických jednání dobrý pocit. Američané podle některých médií trvají na tom, aby případné delikty jejich vojáků nepodléhaly české jurisdikci.

O možném umístění amerického radaru na českém území jednala ve čtvrtek v Praze také delegace amerických kongresmanů. Zástupce republikánů i demokratů z obou komor amerického Kongresu přijal prezident Václav Klaus. Sešel se s nimi i předseda ČSSD Jiří Paroubek, jehož strana základnu USA v Brdech nechce a žádá vypsání referenda o této otázce.

Proti protestujícím Srbům v Kosovu přivoláni na pomoc čeští vojáci

Několik set srbských vojenských veteránů začalo ve čtvrtek násilnou demonstraci u jednoho z hraničních přechodů mezi Srbskem a Kosovem. Házením kamení a zapalováním pneumatik vyjadřují protest proti nedělnímu jednostrannému vyhlášení nezávislosti Kosova a proti uznání Kosova jako nového státu. Kosovská zásahová policie si vyžádala pomoc české jednotky mezinárodních sil KFOR. Informovala o tom agentura Reuters. Čeští vojáci kontingentu NATO posílili kosovskou policii na severních hranicích na přechodu "Gate 3" v blízkosti obce Merdare v očekávání protestů, které ohlásili srbští váleční veteráni. "V současné době je situace stabilní," řekl České televizi velitel českého kontingentu KFOR Jiří David. V oblasti je podle něj nasazeno okolo 60 českých vojáků. Ti jsou podle agentury Reuters připraveni odvrátit opakování jakéhokoli pokusu zničit nebo zapálit zdejší kontrolní stanoviště, jako se to stalo na dvou jiných přechodech při středečních protestech Srbů. Poblíž přechodu kromě pozemních jednotek s českými vojáky hlídkují i vrtulníky sil KFOR ve vzduchu, uvedla agentura Reuters.

Proti nezávislosti Kosova demonstrovala v Praze asi stovka lidí

Proti vyhlášení samostatného Kosova přišlo ve čtvrtek na Palackého náměstí v Praze demonstrovat zhruba sto lidí, často zněla srbština. Demonstrace trvala hodinu a vystoupili na ni zejména politici opoziční sociální demokracie, nechtějí, aby vláda nový stát uznala. Například exministr zahraničí Jan Kavan označil nedělní vyhlášení nezávislosti Kosova za ilegální akt a precedent, kterým se mohou inspirovat menšiny toužící po vlastním státu na celém světě. Opakovaně na akci, kterou svolal Ivan Hadrava, padlo srovnání situace v Kosovu s koncem 30. let minulého století v Česku a Mnichovskou dohodou. I tentokrát podle řečníků mocnosti zradily a rozdělily stát bez souhlasu jeho obyvatel. Akcí chtěli její účastníci podle řečníků demonstrovat solidaritu Česka se Srbskem. Podobný účel má i petice, kterou hodlají předložit Poslanecké sněmovně.

Vláda bude o uznání Kosova jednat, až nastane čas, říká ministr Schwarzenberg

Česká diplomacie nebude s uznáním nezávislosti jihosrbské provincie Kosova pospíchat a příslušný materiál dá do vlády, až "uzraje čas", řekl šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg na jednání sněmovního výboru. Praha má podle něj zájem na dobrých vztazích se Srbskem, udělala vůči němu v EU v poslední době určité "vstřícné kroky", a nechce proto svoji politiku "teď najednou" obracet. Schwarzenberg konstatoval, že ať už Česko Kosovo uzná či ne, nebude to mít na tamní situaci vliv. Uspěchat však uznání nechce. "Až převážná většina zemí EU Kosovo uzná, pak se přidám," zopakoval ministr český postoj. Hodlá monitorovat i chování kosovské vlády a sledovat, zda v oblasti nepropukne násilí. Šéf zahraničního výboru Jan Hamáček (ČSSD) uvítal opatrný přístup vlády. Před tím, než vláda o Kosovu bude jednat, chce svolat mimořádné zasedání výboru. Hamáčkovi se zdá, že české zastoupení v Kosovu má poněkud odlišný postoj a uvádí v Přištině, že Česko je připraveno k uznání nezávislosti. Šéf české diplomacie uvedl, že bude s jeho vedoucí Janinou Hřebíčkovou hovořit.

Do Afghánistánu z Přerova odletělo dalších 50 vojáků

Do afghánské provincie Lógar z přerovského letiště odletělo ve čtvrtek dalších pět desítek vojáků, kteří se stanou součástí českého provinčního týmu (PRT), jenž bude zabezpečovat rozvoj tamního regionu. Česká republika tak má nyní v této zemi dohromady 101 vojáků, další je budou následovat v příštích týdnech. Celkem by v Lógaru mělo působit kolem 200 vojáků, které doplní zhruba deset civilních expertů na zemědělství, stavebnictví nebo hydrologii. Tým by v zemi měl působit nejméně tři roky. Česko se po Litvě a Maďarsku stalo třetí novou členskou zemí NATO, která má vlastní rekonstrukční tým. Na obnově afghánské provincie Lógar se chtějí podílet více než dvě desítky českých firem.

Martin Barták: Steyr se nebrání dodatečným zkouškám transportérů

Jednání mezi ministerstvem obrany a rakouskou firmou Steyr o dodávce obrněných transportérů Pandur směřují k dohodě na pokračování technických zkoušek těchto vozidel. Po čtvrtečním jednání sněmovního branného výboru to řekl náměstek ministryně obrany Martin Barták. Obě strany podle něj nyní jednají o tom, jak, kdy a v jakém právním rámci by se testy měly odehrát. Steyr se podle Bartáka dodatečným zkouškám "zásadně nebrání". "Nicméně, aby vše mohlo proběhnout co nejtransparentněji, tak je třeba vydefinovat, jakým způsobem, co se bude zkoušet a kde. Tomu se nebrání, takže teď je to ve fázi toho dohadování," řekl. Ani jedna strana podle Bartáka nyní kvůli sporu o dodávku transportérů neuvažuje o žalobě. "Ve chvíli, kdy jednáme, tak druhá strana by tímto zavřela dveře," řekl. Zároveň ale zdůraznil, že teprve podle výsledků zkoušek by se armáda rozhodla, jak ve sporu se Steyrem dále postupovat. "Kdyby si dodavatel kladl nesplnitelné podmínky, půjde ministerstvo obrany cestou nového kontraktu," uvedl. Pokud by se Česká republika se Steyrem na dalších zkouškách vozidel dohodla, měly by se podle Bartáka uskutečnit do poloviny roku. Armáda totiž již v příštím roce s nasazením nových transportérů počítá, zopakoval.

Soud zamítl stížnost plzeňského magistrátu, pochod radikální pravice se uskuteční

Kontroverzní pochod radikální pravice Plzní se 1. března může uskutečnit. Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost plzeňského magistrátu proti verdiktu Krajského soudu v Plzni, a potvrdil tak, že primátor Pavel Rödl zakázal pochod neonacistů neoprávněně. Soudce Vojtěch Šimíček zdůraznil, že soud rozhodoval o správnosti procedury, a nikoliv o politickém podtextu akce. "Není to o sympatiích ke svolavatelům, ti sympatie soudu nemají. Ale pravidla se nastavují dlouhodobě a musí platit pro všechny stejně," řekl ČTK. O extremistických demonstracích podle něj musí úředníci i soudy rozhodovat podle stejných zásad, jako třeba o poutích nebo rockových koncertech.

Bureš svolal pochod jako protestní akci za svobodu slova v reakci na listopadový zásah policie proti neonacistům v Praze. Rödl akci zakázal krátce před jejím konáním. Bureš podal žalobu a soudy mu přiznaly právo na náhradní termín. Pozvánky jsou už na ultrapravicových internetových stránkách.

"Rozhodnutí soudu je alibistické. Nechtěl mít zřejmě problémy s tím, aby ho někdo nařknul, že tam například pracuje někdo, kdo má židovské předky nebo že by jeho verdikt považovali za nedemokratický proti svobodě shromažďování," řekl místopředseda plzeňské Židovské obce Jiří Löwy. Podle něj v ČR nyní neexistuje instituce, která by pochod, na nějž jsou zváni neonacisté, zakázala. Podle Löwyho v ČR svoboda shromažďování je, ale nesmí se přehánět.

Rakouští lidovci napadli kancléře, že s ČR nejednal o Benešových dekretech

Rakouští lidovci (ÖVP) dali svému koaličnímu partneru sociálním demokratům (SPÖ) najevo své rozhořčení nad skutečností, že během lednové návštěvy českého premiéra Mirka Topolánka ve Vídni "nezařadil cíleně do jednání" takzvané Benešovy dekrety. Tato výtka směřuje především proti sociálnědemokratickému kancléři Alfredu Gusenbauerovi, který s Topolánkem ve Vídni jednal. Uvádí se to v tiskové zprávě mluvčího ÖVP pro záležitosti vyhnanců Norberta Kapellera.

Rakouské parlamentní strany již loni v říjnu navrhly českým jednat o dekretech v rámci společné komise jako o Temelínu. Čeští poslanci napříč stranickým spektrem výzvu odmítli s tím, že kapitolu Benešových dekretů považují za uzavřenou. Stejnou pozici zaujal i slovenský parlament. Jako Benešovy dekrety jsou označovány výnosy československého prezidenta z období května až července 1945, které řídily chod československého státu bezprostředně po skončení druhé světové války. Některé z nich se týkaly vyvlastnění a zbavení občanských práv příslušníků německé a maďarské národnostní menšiny. Ještě před vstupem Česka do EU si evropské orgány nechaly zpracovat expertízy o dekretech a dospěly na jejich základě k názoru, že tyto historické dokumenty vstupu Česka do unie nepřekážejí.

CVVM: Volby do sněmovny by vyhrála ČSSD s 36,5 procenty hlasů

Volby do Poslanecké sněmovny by v současné době vyhrála opoziční ČSSD s 36,5 procenty hlasů. Druhá ODS by získala 27 procent hlasů, třetí by skončili komunisté s 16 procenty hlasů. Následuje Strana zelených s devíti procenty a lidovci s 8,5 procenty hlasů. Vyplývá to z volebního modelu, který zveřejnila agentura CVVM.

Novou členkou bankovní rady ČNB bude Eva Zamrazilová z KB

Novou členkou bankovní rady České národní banky bude s účinností od 1. března na příštích šest let jmenována makroekonomická analytička Komerční banky Eva Zamrazilová. Rozhodnutí prezidenta Václava Klause ČTK převzala z internetových stránek www.hrad.cz. Jmenování se uskuteční 22. února na Pražském hradě. Bankovní radu opouští koncem února její nejstarší člen a viceguvernér Luděk Niedermayer. Sedmičlenná bankovní rada ČNB mimo jiné rozhoduje o nastavení úrokových sazeb a určuje měnovou politiku země. Členy bankovní rady prezident vybírá na šestileté funkční období, působit v ní mohou maximálně dvakrát.

Pardubický kraj má nového hejtmana, Ivo Tomana z ODS

Pardubický kraj má nového hejtmana. Podle očekávání krajské zastupitelstvo do funkce zvolilo Ivo Tomana (ODS), dosavadního náměstka hejtmana a radního pro dopravu. Nahradí Michala Rabase, který v listopadu zemřel. Vzhledem dlouhodobé nemoci Rabase bylo křeslo prvního muže kraje více než dva roky fakticky uprázdněné. Kraj řídil první náměstek hejtmana Roman Línek z KDU-ČSL. Jednačtyřicetiletý Toman získal 43 hlasů z možných 45, znamená to, že jej volili i všichni nebo větší část komunistů. "S 43 hlasy jsem nepočítal ani ve snu. Je to obrovská podpora, děkuji moc," řekl bezprostředně po oznámení výsledků volby Toman.

Odboráři v Úrazové nemocnici vyhlásili stávkovou pohotovost

Odboráři z brněnské Úrazové nemocnice vyhlásili ve středu stávkovou pohotovost. V odborech je asi 230 z 600 zaměstnanců nemocnice. Staví se proti záměru ministra zdravotnictví Tomáše Julínka zrušit Úrazovou nemocnici a její části převést pod Fakultní nemocnici Brno. V nemocnici se bude dál normálně pracovat, zaměstnanci ale chtějí vyjádřit svůj nesouhlas s postupem ministerstva, sdělila ČTK Jaromíra Bortlová z odborů nemocnice. Odboráři mají šest požadavků. Chtějí například zachovat stávající Úrazovou nemocnici, dokud nebude vytvořena plnohodnotná náhrada, která zabezpečí kontinuitu odpovídající úrazové i chirurgické péče v regionu. Dále chtějí, aby zaměstnanci nemocnice i veřejnost dostávaly pravdivé a nezkreslené informace a aby chystané změny projednávalo vedení nemocnice s odboráři v dostatečném předstihu. Ředitel nemocnice Petr Svoboda ČTK řekl, že prohlášení odborářů ne zcela chápe, protože "z šesti bodů se jich pět děje a šestý není v mé moci ovlivnit," uvedl. Odboráři v něm žádají, aby ministerstvo zdravotnictví nepodnikalo žádné právní kroky, dokud poslanci neprojednají zákon o převodu nemocnice na Brno. Ministr Julínek ale na záměru trvá. Loni kvůli tomu dokonce odvolal původního ředitele, který se slučováním nesouhlasil.

Zdravotník Zelenka dostal za sérii vražd heparinem doživotí

Doživotní trest vězení uložil Krajský soud v Hradci Králové jednatřicetiletému Petru Zelenkovi za sérii vražd v havlíčkobrodské nemocnici. Bývalý zdravotník oddělení ARO podle soudu podáním heparinu zavraždil sedm pacientů, dalších deset se pokusil zavraždit. Zelenka se ve své krátké závěrečné řeči omluvil poškozeným a pozůstalým obětí za své skutky. "Smrt vašich nejbližších jsem si nepřál. Nevím, proč jsem přistoupil k podávání heparinu. Nevím, co se se mnou stalo," řekl Zelenka. Odmítl, že by údajně prožíval radost z utrpení pacientů.

Zelenka, kterému bude 27. února dvaatřicet let, se při výslechu před soudem doznal k podání léku heparin u pěti pacientů, u ostatních si údajně podrobnosti nevybavil. Lék heparin, který snižuje srážlivost krve, pacientům podával údajně proto, aby zažil akci. Zelenka se v přípravném řízení přiznal k podání heparinu u všech žalovaných skutků, před soudem tvrdil, že si na něm přiznání vynutili policisté. Ti však násilí a nátlak u soudu odmítli. Podle znalců je Zelenka duševně zdravý a za své činy odpovědný. Zelenkův advokát Jan Herout v úterý požadoval vypracování dalších dvou znaleckých posudků, soud to však zamítl pro nadbytečnost. Jednání u hradeckého soudu sledovala přibližně stovka lidí, především novinářů. V první řadě seděli někteří z pozůstalých. Soud sledoval i otec obžalovaného.

V olomoucké vojenské nemocnici se otevírá léčebna pro veterány

V olomoucké vojenské nemocnici v Klášterním Hradisku se byla otevřena Léčebna pro dlouhodobě nemocné válečné veterány. Jde o druhé zařízení tohoto typu v Česku. Před třemi týdny byla otevřena LDN pro veterány v pražské vojenské nemocnici ve Střešovicích. Podle Jindřišky Verešové z tiskové služby ministerstva obrany je olomoucká léčebna unikátní v tom, že se jedná o zařízení, kde je počítáno s poskytováním ošetřovatelské, ale podle potřeby i léčebné péče v návaznosti na specializovaná oddělení nemocnice. Organickou součástí jsou i rehabilitační služby.

Odbory: Zaměstnávání přes agentury provázejí daňové úniky

Zaměstnávání pracovníků zapůjčených z personálních agentur vede podle odborů k daňovým únikům v řádu miliard korun ročně. Odboráři proto požadují zpřísnění pravidel pro agentury a jednoznačný právní rámec. Po čtvrtečním jednání tripartity to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. "Daňové úniky z agenturního zaměstnávání mohou být pět až deset miliard korun ročně. Jde však jen o hrubý odhad vypočítaný na základě údajů od personálních agentur," řekl ČTK předseda odborového svazu KOVO Josef Středula. Některé agentury podle Středuly používají řadu triků, jak se vyhnout placení daní za zaměstnance. Například některým slovenským dělníkům dávají jen minimální mzdu a zbytek výdělku jim vyplácejí jako nedaněné cestovní náhrady. "Vláda chce tuto problematiku dále sledovat," řekl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. "Agenturní práce představuje cestu k větší flexibilitě pracovního trhu, na druhé straně je třeba aby tato oblast podnikání běžela podle jasně stanovených pravidel," dodal Nečas.

Francie poslala do ČR patnáct obrazů zabavených pašerákům

Francie ve čtvrtek vrátila České republice patnáct obrazů, které byly před rokem zabaveny dvěma českým pašerákům na francouzsko-německé hranici. S odvoláním na francouzské soudní zdroje to oznámila agentura AFP. Mezi vrácenými díly jsou i obrazy podepsané Františkem Kupkou, Toyen a Jindřichem Štyrským. Agentura ale uvedla, že několik expertíz provedených ve Francii došlo k rozporným závěrům ohledně jejich autenticity. Díla byla zabavena v autě s českou poznávací značkou. Jeho dvoučlenná posádka nedokázala vysvětlit, odkud je má. V Paříži prý měla mít schůzku s jedním obchodníkem s uměleckými předměty. Totožnost dvojice, která je nyní podle AFP vězněna v Praze, nebyla oznámena.

Na stránkách Listů budou vycházet česko-slovenské Mosty

Olomoucký dvouměsíčník Listy, založený v roce 1971 Jiří Pelikánem, dá na svých stránkách prostor zaniklému česko-slovenskému časopisu Mosty. Jeden z dvojice vydavatelů Tomáš Tichák řekl, že taková byla i vůle slovenské vydavatelky Mostů Soni Čechové, která zemřela loni na jaře. První společné číslo se tam objeví v počtu 500 kusů, řekl Tichák. Celkový náklad Listů činí 1900 výtisků, podle Ticháka je odebírají i britské a americké knihovny. Na Slovensku dosud žádná.

Lahoda pracoval na Fillově monografii 17 let

Více než patnáct let sbíral historik umění Vojtěch Lahoda podklady pro souhrnnou monografii o malíři Emilu Fillovi. Následné psaní mu zabralo přes dva roky. Reprezentativní publikaci s více než 700 stránkami, která vyšla v prosinci, představil Lahoda v olomouckém Muzeu umění. Zde je od listopadu k vidění také Fillova výstava. V monografii je 780 reprodukcí, z toho je přes 500 Fillových děl. "Jsou tam i obrazy, z nichž většina je tady v muzeu také vystavena. Asi pět jich tady ale chybí," poznamenal Lahoda. Ředitel Muzea umění Pavel Zatloukal to vysvětlil: "Ne všichni majitelé je k výstavě zapůjčili." Monografie je řazena chronologicky. Kromě díla mapuje Fillovy vztahy. Je v ní asi 20 fotografií jeho přítele Josefa Sudka, korespondence s malířem Alfrédem Justitzem, nebo záběry z prázdnin se spisovatelem Eduardem Bassem a jeho manželkou. Kapitoly jsou doplněny například tím, jaká byla malířova ekonomická situace ve 20. a 30. letech minulého století. Z čeho žil a jaké byly ceny jeho obrazů. "Platil obrazy třeba za ušití obleku, anebo jeden dal svému zubařovi," uvedl Lahoda.

Výstaviště bude od soboty opět patřit Matějské pouti

Holešovické Výstaviště bude od soboty 23. února už popětačtyřicáté patřit Matějské pouti. Organizátoři slibují na 130 atrakcí, zejména z České republiky a Nizozemska. Největším lákadlem bude pravděpodobně padesátimetrový řetízkový kolotoč, řekl spoluorganizátor pouti Václav Kočka. Podle pořadatelů se mohou zájemci letos těšit na více adrenalinových atrakcí, například na novou vodní dráhu na způsob raftingu nebo kolotoč "Roll over", který při otáčení dosahuje vysokých rychlostí. Nizozemští provozovatelé tentokrát přivezli 19 atrakcí, novinkou bude padesátimetrový řetízkový kolotoč Caroussel. Pro děti budou připravena autíčka, vláčky, řetízkové, podlahové i hydraulické kolotoče, dětská horská dráha a nafukovací skákadla. Z tradičních atrakcí nebude chybět staročeská lochneska, střelnice, horská dráha a ruské kolo.

Ze sportu:

Až se Lukáš Bauer vrátí ze severského turné, může už být jistým celkovým vítězem Světového poháru. Český běžec na lyžích odcestoval ve čtvrtek do Švédska, kde ho ve Falunu čeká skiatlon na 30 km a nedělní štafeta. Společně s vedoucím mužem seriálu odletěl z Prahy také jeho největší soupeř v boji o celkové vítězství v SP René Sommerfeldt z Německa, který na českého lyžaře nyní ztrácí 353 bodů. "Udělám pro to všechno, abych se vrátil už jako celkový vítěz, ale samozřejmě nic není stoprocentní," řekl Bauer.

Nejlepší český skokan na lyžích této sezony Roman Koudelka se překvapivě nepředstaví v závodě mistrovství světa v letech v Oberstdorfu. Osmnáctiletý reprezentant jako jediný z českého kvarteta nezvládl kvalifikaci, z níž do čtyřkolového závodu postoupilo čtyřicet skokanů. Z českého kvarteta se nejvíce dařilo osmému Borku Sedlákovi, Jan Matura obsadil 18. pozici, Martin Cikl může dostat šanci v nedělní soutěži družstev.

Český tenista Tomáš Berdych vypadl na turnaji v Rotterdamu v druhém kole. Nad jeho síly byl chorvatský obr Ivo Karlovič, který pátého nasazeného hráče porazil za necelou hodinu a půl dvakrát 6:4. O Berdychově porážce s 208 cm vysokým Chorvatem rozhodla ztráta podání v druhém setu. Karlovič, kterému k vítězství pomohlo 17 es, se díky ní dostal do vedení 3:2 a nabídnutou šanci dotáhl k vítězství.

Loňská juniorská vicemistryně světa Kateřina Němcová z Oazy Praha získala titul šachové mistryně republiky. Ve finále v Havlíčkově Brodu porazila Evu Kulovanou. První finálová partie skončila remízou, druhou vyhrála černými kameny sedmnáctiletá Němcová. Ta potvrdila roli hlavní favoritky, když do turnaje vstoupila s nejvyšší bodovou hodnotou ELO. Třetí skončila Hana Kubíková, jež v zápase o konečné umístění zdolala Kateřinu Čedíkovou.

O rekordních 200 tisíc vstupenek požádali prostřednictvím internetu čeští fotbaloví fanoušci, kteří by chtěli na červnovém mistrovství Evropy v Rakousku a ve Švýcarsku vidět na vlastní oči v akci tým kouče Karla Brücknera. Zájem tak téměř pětkrát překročil kvótu lístků, které má ČMFS pro celé EURO k dispozici včetně vstupenek na duely vyřazovací části turnaje. Fanoušci teď budou čekat na to, jestli se na ně 3. března při počítačovém losování usměje štěstí a vstupenky připadnou právě jim.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, místy déšť. Teploty 8 až 12 stupňů Celsia.