Zprávy

EU má společné prohlášení ke Kosovu, uznáním nezávislosti není

Ministři zahraničí Evropské unie se v pondělí shodli na společném prohlášení ke Kosovu. Neznamená to však hromadné uznání nezávislosti. Tento krok zůstane na jednotlivých členských státech EU, přičemž už Británie, Francie a Německo potvrdily, že nezávislost uznají. "EU zase jednou přežila tento test jednoty a přijali jsme závěry. Máme společnou pozici," řekl slovinský ministr zahraničí Dimitrij Rupel, jehož země nyní "sedmadvacítce" předsedá. "Budou země, které to (uznání Kosova) udělají velmi brzy, budou země, kterým to bude trvat asi několik týdnů," řekl český vicepremiér Alexandr Vondra. Rychlé uznání samostatnosti Kosova se očekává kromě Francie u Británie, Německa či Itálie. Z mimoevropských velmicí už tak učinily například Spojené státy.

U jiných unijních zemí - třeba Kypru, Slovenska či Rumunska - uznání Kosova přinejmenším prozatím zřejmě není na pořadu dne. Stavějí se proti němu mimo jiné z obav, aby se chování kosovských Albánců nestalo návodem dalším separatistům. Odhodlání neuznat jednostranně vyhlášenou samostatnost dalo jasně najevo také Španělsko. Podle tamního ministra zahraničí Miguela Ángela Moratinose je tento akt v rozporu s mezinárodním právem. Zákonné by to vyhlášení nezávislosti prý bylo, pokud by šlo o dohodu obou znesvářených stran, nebo pokud by to bylo podpořeno rezolucí Rady bezpečnosti OSN. V ní však má právo veta Rusko, které stejně jako Srbsko vyhlášení kosovské nezávislosti odmítá.

Ministr Schwarzenberg: Kosovo uznáme až tak učiní valná většina států EU

Česká republika si pro případné uznání nezávislosti Kosova klade dvě podmínky. Za prvé musí doposud jihosrbskou provincii uznat většina evropských států a záležet bude i na chování kosovské vlády. V Bruselu to řekl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Nechci stanovit žádné datum. Uznám to, jakmile uvidím, že valná většina evropských států je již uznala, a za druhé uvidím, že chování kosovských autorit je takové, že za to můžu s dobrým svědomím nést zodpovědnost," uvedl šéf české diplomacie. Slovenský ministr zahraničí Ján Kubiš na rozdíl od českého postoje jasně řekl, že nevidí způsob, jak Kosovo uznat.

"Věřím, že Srbsko ve světle posledních událostí nesestoupí z cesty dialogu ve smyslu evropské integrace," komentoval události na Balkáně premiér Mirek Topolánek. Prezident Václav Klaus se domnívá, že vyhlášená nezávislost Kosova na Srbsku může mít pro Evropu bezprecedentní důsledky. Může totiž podle něj způsobit situaci, kdy i další části některých evropských států mohou usilovat o odtržení. Podobný názor má i místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). S odtržením Kosova zásadně nesouhlasí sociální demokraté. Na zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD vyzvali ústavní orgány České republiky, aby nezávislost jihosrbské provincie neuznaly. Podle předsedy strany Jiřího Paroubka je odtržení předčasné a nezodpovědné, zároveň je v rozporu s mezinárodním právem.

V části Kosova, na základně Šajkovac, působí v současné době také český armádní kontingent. Podle jeho mluvčí Andrey Langerové v této oblasti slaví místní obyvatelé odtržení od Srbska již od nedělních dopoledních hodin. "Všude lze vidět kosovské a americké vlajky," uvedla. Očekává, že oslavy budou poklidné. Kontingent podle ní neustále monitoruje situaci v místě, kde žijí kosovští Srbové. Česko má v Kosovu více než 500 vojáků a v rámci mise OSN zde působí i 25 českých policistů.

Podle Vondry ČR připravena jednat o vízech do USA v rámci EU

Česko je sice připraveno jednat v rámci EU o společné pozici ve věci víz do USA, avšak memorandum o podmínkách budoucího bezvízového styku s USA hodlá podepsat i přes tlak Bruselu, aby podpis odložilo. Vyplývá to ze slov vicepremiéra Alexandra Vondry, který o tom jednal s eurokomisařem Frankem Frattinim. "Nehodláme teď prostě stáhnout kalhoty a čekat, jak se ta věc bude dál vyvíjet. To podle nás není cesta kupředu," řekl Vondra. Otázkou společného postupu při vyjednávání s USA o bezvízovém styku se budou 28. února zřejmě zabývat ministři vnitra a spravedlnosti zemí EU. Následně se 13. března uskuteční setkání mezi EU a USA, na němž by chtěli Evropané od Američanů slyšet konkrétnější harmonogram, jak budou USA v rozšiřování bezvízového programu postupovat. EK se snaží přesvědčit ČR, aby s podpisem zmiňovaného memoranda přinejmenším počkala. Zatím se však zdá, že se tak nestane a že dokument zřejmě podepíše premiér Mirek Topolánek při návštěvě USA koncem měsíce.

Termín slibu prezidenta zatím nejasný

Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) ještě o přesném termínu prezidentské inaugurace nerozhodl, zatím se ale kloní k tomu, že by to mohlo být v týdnu od 10. března. Řekl to ČTK. Dodal však, že se ještě poradí s právníky. Kdyby Klaus složil slavnostní slib třeba 10. března, byla by země mezi 7. a 10. březnem bez prezidenta a pravomoci hlavy státu by na tuto dobu převzali premiér a šéf dolní komory. Staronový prezident Václav Klaus totiž zahájí další pětileté volební období právě až složením slavnostního slibu. Tím, nikoli zvolením, začíná podle ústavy funkční období každého prezidenta. Hlava státu slib složí ve Vladislavském sále Pražského hradu do rukou předsedy sněmovny při společné schůzi obou komor parlamentu. Předseda sněmovny také tuto společnou schůzi svolá. Vlček ČTK řekl, že podle jeho mínění slib pro nové volební období nelze složit před uplynutím předchozího pětiletého mandátu. Klaus složil prezidentský slib poprvé 7. března 2003, podle Vlčka tak jeho první mandát skončí letos 7. března o půlnoci.

Odborník na ústavní právo Václav Pavlíček míní, že prezident by měl složit slib až poté, co skončilo předchozí funkční období hlavy státu. Kdyby Klaus složil slib dříve než 7. března, zkrátil by si podle něj volební období. Pokud však slib složí až v pondělí 10. března či později, byla by země pár dnů bez prezidenta. Podle Pavlíčka by pak bylo lepší, aby Klaus složil slib v pátek 7. března, případně v sobotu, než aby předsedové vlády a sněmovny na víkend přebírali prezidentské pravomoci. Expert na ústavní právo z Masarykovy univerzity v Brně Jan Filip již dříve uvedl, že z ústavy ani z ústavní praxe nelze vyvozovat, proč by se prezidentovo funkční období mělo počítat jinak než volební období sněmovny. To končí dnem, který se datem shoduje se dnem, kdy začalo.

ODS zažaluje senátora Novotného kvůli údajnému nabízení úplatku

Senátorský klub ODS podá v úterý trestní oznámení na senátora za SNK ED Josefa Novotného. Důvodem je Novotného tvrzení, že mu prý jeden ze senátorů ODS nabízel dvoumilionový úplatek za hlas pro Václava Klause v prezidentské volbě. Občanští demokraté to popírají a vyzvali Novotného ke zveřejnění jména údajného úplatkáře a zveřejnění důkazů. Senátor to odmítl s tím, že vše řekne jen policii. Podle předsedy senátorů ODS Jiřího Stříteskýho trestní oznámení podají zítra v úterý ráno po jednání předsednictva klubu. Občanští demokraté ještě s právníky konzultují to, zda mají podat jen trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu poškozování cizích práv, nebo přímo žalobu kvůli poškození dobrého jména ODS, uvedl Stříteský. Na rozhodnutí občanských demokratů nic nezměnilo to, že Novotného tvrzení bude tak jako tak prověřovat policie.

Hradecká KDU-ČSL chce rezignaci poslance Hanuše kvůli volbě Klause

Okresní výbor KDU-ČSL v Hradci Králové vyzval poslance Jiřího Hanuše kvůli jeho volbě Václava Klause prezidentem k rezignaci na poslanecký mandát. Podle hradeckých lidovců Hanuš hlasoval v rozporu s prosincovým usnesením krajské organizace, která volbu Klause prezidentem nedoporučila. ČTK to řekl místopředseda hradeckých lidovců Vladimír Derner. Hanuš úvahy o rezignaci odmítl. Hanuš je jediným lidoveckým poslancem za Královéhradecký kraj. Při obou prezidentských volbách dal hlas Václavu Klausovi. "Poslanec Hanuš nás přitom ujišťoval, že Václava Klause volit nebude. Podrazil nás a zpochybnil tím věrohodnost lidové strany," řekl Derner. V případě Hanušova odstoupení by se Derner jako první náhradník stal poslancem. "K odstoupení nevidím žádný důvod. Slibu poslance jsem se nezpronevěřil," řekl ČTK Hanuš. Připomněl, že celostátní výbor před první volbou doporučil svým poslancům a senátorům volit Klause. Toto doporučení je podle Hanuše "vyššího řádu" než doporučení kraje.

Předseda KDU-ČSL Čunek se Halíkovi omluvil za Kalouskova slova

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek se omluvil knězi a sociologovi Tomáši Halíkovi za slova, která na jeho adresu pronesl lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek. Ministr po znovuzvolení Václava Klause prezidentem uvedl, že Halík na křesťanské demokraty vytvářel nevybíravý tlak, lidovecké volitele znechutil, a ti se pak jeho údajnému tlaku odmítli podvolit. Kalousek tak jako většina lidoveckých zákonodárců volil právě Klause. Halík naopak KDU-ČSL před hlasováním pro současného prezidenta varoval. Čunek patřil k těm lidovcům, kteří podporovali Jana Švejnara. Kalousek ČTK řekl, že si za slovy o Halíkovi stojí. Čunek poslal Halíkovi písemnou omluvu a od Kalouskových slov se distancoval. Šlo podle něj o ministrův osobní názor. "Přesto Čunek považuje za svou povinnost, aby se jako předseda strany, jejíž je ministr Kalousek členem, za taková slova profesoru Halíkovi omluvil," informoval ČTK mluvčí KDU-ČSL Martin Horálek. Kalousek prohlásil, že Čunek má právo na svůj názor, on sám se ale nemá za co omlouvat. "Naopak, snažil jsem se být až úzkostlivě slušný, když jsem hledal formu, jak se ohradit proti naprosto nevybíravému a podle mého názoru nevkusnému lobbingu, který pan profesor Halík vyvíjel při volbě prezidenta," prohlásil ministr a Čunkův předchůdce ve funkci šéfa KDU-ČSL.

MS: Procesní postup v kauze Čunek byl v pořádku, NSZ nepochybilo

Podle ministerstva spravedlnosti byl postup nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké v případu bývalého místopředsedy vlády Jiřího Čunka (KDU-ČSL) v pořádku. Odborníci ministerstva hodnotili pouze procesní postup v kauze; úřad i nadále trvá na tom, že samotné rozhodnutí o zastavení trestního stíhání Čunka posuzovat nemůže. ČTK o tom informovala mluvčí ministerstva Zuzana Kuncová. Žádost o přezkoumání jejího postupu předala Vesecká ministerstvu 22. ledna. Ministerstvo ovšem již tehdy oznámilo, že nemůže přezkoumat samotné trestní řízení, ale pouze procesní úkony. "Ministerští experti došli k závěru, že procesní postup v kauze byl v souladu se zákonem a Nejvyšší státní zastupitelství nepochybilo. Není tedy důvod pro uplatnění stížnosti pro porušení zákona ani pro vyvození kárné odpovědnosti," uvedla Kuncová.

STEM: Důvěra v armádu klesá, stále je však nejdůvěryhodnější

Důvěra v armádu klesá, přesto je však z domácích bezpečnostních institucí nejdůvěryhodnější. Vojáci mají důvěru 57 procent dotazovaných, policii důvěřuje necelá polovina lidí a městské policii 43 procent. Vyplývá to z aktuálního průzkumu STEM, kterého se zúčastnilo 1423 respondentů starších 18 let. Mezinárodní kriminální polici Interpol věří 78 procent lidí a NATO 55 procent respondentů. Hasičskému sboru důvěřuje 94 procent občanů.

Studie označila Česko za nejlepší transformační stát světa

Česká republika je podle studie německé Bertelsmannovy nadace díky rozvoji ekonomiky a konsolidaci demokratického systému nejúspěšnějším transformačním státem světa. Studie ale kriticky hodnotí vzrůstající pocit rozčarování Čechů vůči politikům. Nadace pomocí hodnotila tzv. transformačního indexu 125 zemí. "Ekonomická transformace ve východní, střední a jihovýchodní Evropě silně pokročila. Přesto i nadále přetrvávají mezi jednotlivými zeměmi velké rozdíly v úrovni příjmů, ale také v rozsahu sociálních nerovností," uvádí studie. Podle ní je česká ekonomika plně integrována do mezinárodních struktur a soustavně roste. Zároveň je ovšem nutné pokračovat v dalších reformách zdravotního a důchodového systému a zlepšit hospodaření státu kvůli přijetí eura. "Hlavním cílem ale zůstává zefektivnění a profesionalizace státní správy," uvádí studie.

Loni přijelo do ČR 6,7 mil. zahraničních turistů

Loni přijelo do Česka 6,7 milionu zahraničních turistů, což bylo o 3,8 procenta více než v předchozím roce. Ve čtvrtém čtvrtletí se pak v České republice ubytovalo 1,5 milionu zahraničních návštěvníků, což bylo meziročně o 9,6 procenta více. Údaje zveřejnil Český statistický úřad. Počet přenocování u zahraničních turistů za celý rok 2007 dosáhl 20,6 milionu a byl oproti předchozímu roku vyšší o 2,6 procenta. Počet příjezdů domácích turistů dosáhl 6,3 milionu a byl nižší o 0,1 procenta. Počty přenocování u nich činily 20,2 milionu, a snížily se dokonce o 5,3 procenta.

Atlas židovského etnika v Česku je průkopnickým dílem

Etnografický ústav Akademie věd vydal průkopnické dílo, které mapuje židovské obyvatelstvo v Čechách v letech 1792 až 1794, uvedlo tiskové oddělení akademie. Pátý svazek Etnografického atlasu Čech, Moravy a Slezska je totiž zřejmě první prací českých vědců, která se souborně věnuje dějinám Židů v českých zemích v raném novověku. Tomuto tématu vědci dosud věnovali jen okrajovou pozornost. Podle akademie zpracoval toto období autorský kolektiv ve složení Ivana Ebelová, Michal Řezníček, Klára Woitschová a Jiří Woitsch soustavně jako první. V úvodní studii autoři pojednávají o sídelní a socioprofesní struktuře židovského obyvatelstva v Čechách a o právním postavení českých Židů v raném novověku s důrazem na léta 1792 až 1794. Text doprovázejí rozsáhlé tabulkové přílohy a grafy. Stěžejní částí díla je 42 map, které dokumentují územní rozložení židovských sídel a prostorové rozmístění Židů podle způsobu jejich obživy. Všechny mapy jsou opatřeny česko-německou legendou. Zpracovány jsou moderními geografickými metodami. Atlas obsahuje rozsáhlý německý souhrn.

Archeologové objevili v Podolí zbytky pravěké osady

Archeologové objevili v uplynulých dnech při záchranném výzkumu v Podolí u Brna stopy po pravěké osadě. Četné nalezené předměty svědčí o tom, že jde o sídliště únětické kultury ze starší doby bronzové, tedy z období 2000 let před naším letopočtem. Zajímavých předmětů se našlo poměrně mnoho, řekl ČTK vedoucí výzkumu David Parma. "V náročných klimatických podmínkách se podařilo prozkoumat přes stovku jam patřících k osadě. Především se našly zásobní jámy sloužící nejspíše k uskladnění obilí," uvedl archeolog. Potěšil jej nález četných zlomků keramiky, keramických nádob a kostěných a kamenných nástrojů. K nejzajímavějším patří mohutná kamenná sekera nebo kolekce 15 kostěných šídel. Archeologové narazili i na troje lidské ostatky. Nalezeny byly na dně jam. Překvapením bylo zjištění, že jedna z jam byla "překopána" do podoby hrobu. Ukrýval ostatky čtyřicetileté ženy se třemi keramickými nádobkami a různými bronzovými ozdobami. "Lidé únětické kultury měli svá pohřebiště. Případ, kdy pohřbili někoho mimo něj, a to do předělané skladovací jámy, je velmi netradiční," doplnil Parma.

Česká filharmonie podepsala smlouvu s novým šéfdirigentem Elijahu Inbalem

Česká filharmonie podepsala smlouvu na tři roky s novým šéfdirigentem Izraelcem Elijahu Inbalem, který se své funkce ujme od podzimu 2009. "Plánuji se zaměřit na široký repertoár včetně českých soudobých autorů," řekl na tiskové konferenci dvaasedmdesátiletý Inbal. S filharmonií bude připravovat další cyklus nahrávek díla Gustava Mahlera, ačkoli již orchestr téměř všechny symfonie s bývalým šéfdirigentem Zdeňkem Mácalem natočil. Důraz chce klást také na tvorbu Bohuslava Martinů, jak ale řekl, chce udržet rovnováhu s hudbou světovou. "Snažím se navzdory globalizaci zachovat rozdíly mezi světovými orchestry a uchovat jejich charakteristické rysy," uvedl Inbal. Místo šéfdirigenta České filharmonie není obsazeno od září loňského roku, poté co se Zdeněk Mácal své funkce nečekaně vzdal. Pozice zůstane neobsazená celou letošní i příští sezonu. Inbal je od loňského roku hudebním ředitelem divadla La Fenice v Benátkách a letos v dubnu nastoupí na psot šéfdirigenta tokijského Metropolitního orchestru. V obou institucích plánuje setrvat jen po dobu tří let. S tokijským angažmá se bude působení v Praze překrývat, a proto se bude největšímu českému hudebnímu tělesu moci naplno věnovat až od podzimu 2010, tedy ve věku 74 let.

Česko se přidalo k zemím, které chtějí zachránit populace dropů

Česko se podpisem ministra životního prostředí Martina Bursíka přidalo ke středoevropským zemím, které chtějí spolupracovat při ochraně kriticky ohroženého dropa velkého. Z České republiky dropi prakticky vymizeli, zalétávají pouze na jednu lokalitu na Znojemsku z rakouského Weinviertelu, kde se díky soustředěnému úsilí dropí populace zachovala a její početnost pomalu, ale jistě vzrůstá. Znojemsko je nejsevernější oblastí výskytu ohroženého druhu. Drop velký se vyskytuje celkem v 16 státech střední a východní Evropy, memorandum na jeho ochranu potvrdilo 13 z nich, informoval o podpisu ČTK mluvčí ministerstva Jakub Kašpar. Drop je v Česku zařazen mezi kriticky ohrožené druhy, jeho populace je ohrožena i z celoevropského i celosvětového pohledu. Na přelomu 70. a 80. let minulého století žila na Znojemsku malá, ale poměrně stabilní populace tohoto druhu v počtu 40 až 50 jedinců. Kvůli intenzivnímu způsobu hospodaření zemědělců začalo zvířat rychle ubývat. Nadějí je pro ornitology informace, podle které v roce 2006 byla už od poloviny dubna na jedné z tradičních hnízdních lokalit na Znojemsku pozorována skupina šesti dropů velkých, tvořená třemi samci a třemi samicemi. Podle informací jednoho z členů místního mysliveckého sdružení samice zahnízdily a vyvedly mladé.

Zoologická zahrada v Liberci chystá nový informační systém

Více údajů o zvířatech se od jara dozvědí z nových informačních tabulí návštěvníci liberecké zoologické zahrady. Prohlídková trasa bude díky nim připomínat dobrodružnou cestu po jednotlivých kontinentech. ČTK to řekl mluvčí zoo Ivan Langr. Dosavadní zalaminované papírové popisky u jednotlivých druhů zvířat nahradí po několika letech nový typ cedulí, připomínající vytržený list ze zápisníku badatele. Prý lépe vystihne snahu vtáhnout návštěvníky do aktivního poznávání světa zvířat. Návštěvník na nich najde klasické encyklopedické informace o zvířecím druhu, ale i zajímavosti a fotografie z libereckého chovu nebo třeba aktuální denní menu zvířat. "S návštěvníky rozehrajeme dobrodružnou hru, mnoho věcí jen naznačíme a na zájemcích bude pospojovat souvislosti," dodal Langr. Autorem designu je divadelní výtvarník Robert Smolík. Popisky budou také v němčině, polštině a angličtině. Liberecká zoo se stará o téměř 1000 zvířat. Ze zhruba 170 chovaných druhů patří 26 do evropských programů pro ohrožené živočichy.

Čeští kuchaři slaví úspěchy na soutěžích v zahraničí

Speciality české kuchyně zajistily českému reprezentačnímu týmu Asociace kuchařů a cukrářů ČR absolutní vítězství v soutěži Gastronomia Mediterranean Culinary Challenge, která se konala před týdnem na Kypru. Stříbrnou medaili si pak český tým přivezl ze soutěže Champion Chip Intergastra ve Stuttgartu. "Naše družstvo se poprvé v historii vrací z podobných soutěží jako absolutní vítěz. Na tento úspěch jsme čekali několik desetiletí," řekla o úspěchu týmu na Kypru mluvčí asociace Zuzana Albrechtová. Podle ní prezentace studené kuchyně byla oceněna zlatou medailí. Slavnostní tříchodové menu české kuchyně připravené pro 60 hostů bylo oceněno stříbrem. Největší obdiv pak sklidil hlavní chod - pečená vepřová panenka s houbovou fáší v uzené strouhance se špenátovou sedlinou, bramborový knedlík s uzeným masem na cibulovém konfetu, vepřový bůček pečený ve vakuu a bramborové pyré s krupkami a červenou řepou. O titul soutěžilo šest evropských zemí.

Ze sportu:

Fotbalisté Liberce v utkání 17. kola první ligy remizovali s Ostravou 1:1. Domácí vedli od 80. minuty po brance Papouška, remízu zařídil o minutu později střídající Svěrkoš. V tabulce vede pražská Slavia o pět bodů před Spartou a Teplicemi. Poslední je Most.

Tomáš Berdych vypadl z elitní desítky žebříčku pro nasazování do turnajů. Nejlepší český tenista klesl na dvanáctou pozici, když se před něj dostali Američan James Blake a vítěz turnaje v Marseille Andy Murray z Británie.

Kompletní česká reprezentace biatlonistů se představí na mistrovství Evropy, které začne ve středu vytrvalostními závody v Novém Městě na Moravě. V pátek jsou na programu sprinty, v sobotu stíhací závody a v neděli štafety. Síly změří závodníci z 34 zemí a z absolutní špičky budou soutěžit i biatlonisté Běloruska a Ukrajiny, účastníci v neděli zakončeného mistrovství světa v Östersundu. Diváci mají na všechny dny ME vstup zdarma. "Naším hlavním úkolem je, abychom se dobře prezentovali před kandidaturou na pořádání mistrovství světa v letech 2012 nebo 2013. Všechno musí klapnout, biatlon znamená pro Nové Město oproti klasickému běhu na lyžích ale zcela jiné specifikum závodů," řekl předseda organizačního výboru Jiří Hamza.

Čeští reprezentanti získali na juniorském mistrovství světa v lyžařském orientačním běhu v Bulharsku druhý titul. Po triumfu Hany Hančíkové ve sprintu přidala další zlato Simona Karochová, jež v neděli zvítězila na zkrácené trati s náskokem 11 sekund před Ruskou Jekatěrinou Muninovou. Vítězka sprintu Hančíková skončila na osmém místě. Mezi juniory byl z českých závodníků nejlepší Marek Pospíšek, který obsadil desátou příčku.

Český motocyklový jezdec Lukáš Pešek je připraven na to, že v nadcházející sezoně mistrovství světa nebude bojovat jako doposud o stupně vítězů. Čtvrtý muž třídy do 125 ccm v zimě přestoupil do silnějších dvěstěpadesátek, kde nebude patřit mezi hlavní favority závodů. "Jsem připraven na to, že v první polovině sezony bych měl být kolem desátého patnáctého místa. Ve druhé bych se už ale chtěl zlepšit a být v desítce. Jestli se mi to ale povede, uvidíme," řekl Pešek na pomdělní tiskové konferenci v Praze. Dvaadvacetiletý pilot bude nově usedat na loňskou tovární verzi motocyklu Aprilia a bude členem týmu Auto Kelly - CP Grand Prix racing.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, místy slabý déšť. Teploty 4 až 8 stupňů Celsia.