Zprávy

Způsob volby zůstává nejasný, scénář podobný jako před týdnem

Čtvrteční schůzka předsedů všech parlamentních stran se šéfem sněmovny Miloslavem Vlčkem (ČSSD) nepřinesla dohodu na tom, jakým způsobem bude parlament v pátek volit prezidenta. Vlček řekl, že podobně jako před týdnem navrhne tajnou volbu hlavy státu. Jediná změna oproti minulé volbě bude v tom, že předseda KDU-ČSL Jiří Čunek hned v úvodu předloží návrh, který by mohl zrychlit dohadování o proceduře. Spočívá v tom, že pokud se sněmovna a Senát na způsobu volby neshodnou, mělo by o něm rozhodnout ve společném hlasování všech 281 zákonodárců. "To je posun, aby nedocházelo k patové situaci a přehlasování jedné komory druhou," vysvětlil změnu Vlček. Tento postup by ale musela schválit jak sněmovna, tak Senát. Návrh na společné hlasování o proceduře padl i minulý týden, ale patovou situaci tím zákonodárci nevyřešili - dolní komora totiž společné hlasování odmítla. Parlament nakonec volil prezidenta veřejně. Pokud by se hlasy senátorů a poslanců při hlasování o proceduře sčítaly, mohla by ODS spolu s lidovci prosadit tajnou volbu. Je ale možné, že sněmovna společné hlasování opět neschválí.

Senátor Pavlata: Volební komise je připravena na tajnou i veřejnou volbu

Společná volební komise Poslanecké sněmovny a Senátu, která má na starosti přípravu páteční volby prezidenta, je připravena na tajnou i veřejnou volbu hlavy státu. Na tiskové konferenci po jednání komise o tom informovali předseda sněmovní volební komise Petr Tluchoř (ODS) a jejího senátního protějšku Josef Pavlata (ODS). Pavlata dále řekl, že volební komise v pátek požádá předsedajícího, aby před kterýmkoli kolem jakékoli volby byla možnost na dvacetiminutové setkání členů společné volební komise. Na něm by se měly doladit všechny podmínky a technické detaily. Pavlata také potvrdil, že do voleb jsou nominování tři kandidáti: skupina 17 poslanců KSČM navrhla europoslankyni Janu Bobošíkovou, 81 poslanců a 41 senátorů navrhla Václava Klause a 11 senátorů navrhlo Jana Švejnara.

Vojtěch Filip: ODS má pro Klause potřebné hlasy ve veřejné i tajné volbě

Prezidentský kandidát ODS Václav Klaus má podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa zajištěn potřebný počet hlasů pro zvolení v tajném i veřejném hlasování. Získá je podle něj díky tomu, že mu potřebnou podporu dodají lidovci. Filip to řekl ČTK a serveru Tyden.cz po čtvrteční schůzce s premiérem Mirkem Topolánkem a dalšími vyjednavači ODS. "ODS má skutečně 148 volitelů Václava Klause," řekl Filip. Kandidátovi ke zvolení ve třetím kole prezidentské volby stačí 141 hlasů, pokud se účastní všech 281 poslanců a senátorů. Předseda KSČM svým výrokem reagoval na úvahu, že komunisté nasazením europoslankyně Jany Bobošíkové do druhé prezidentské volby nahrávají Klausovi tím, že oslabují kandidáta ČSSD a zelených Jana Švejnara. Filip tvrdí, že komunisté stejně nemohou Klausovu zvolení zabránit, protože ODS pro něj již má domluveno dost hlasů u lidovců.

Jana Bobošíková: Před začátkem volby prezidenta určitě neodstoupím

Europoslankyně Jana Bobošíková neuvažuje o tom, že by ještě před začátkem páteční volby sama odstoupila z klání o funkci prezidenta republiky. Do souboje o Hrad ji vyslali komunisté, kteří ale současně vyjednávají o možné podpoře Jana Švejnara. "Pokud nebudu stažena, nedá se z mé strany očekávat, že bych od volby odstoupila," uvedla Bobošíková na čtvrteční tiskové konferenci KSČM. Má už připravenu kostru kandidátského projevu. Bere ho jako příležitost veřejně se vyslovit k volbě hlavy státu a k tomu, co pálí ji i občany. Uvědomuje si, že až do poslední chvíle budou pokračovat jednání politických stran. Nedokáže také odhadnout, co se může stát ve vyostřené atmosféře před druhou volbou hlavy státu. Úplně nevyloučila, že by z boje mohla odstoupit až během hlasování.

ÚZSI se brání nařčení ze systémové chyby při úniku informací

Civilní rozvědka (Úřad pro zahraniční styky a informace - ÚZSI) tvrdí, že v případu úniku informací o schůzce prezidentova kancléře Jiřího Weigla s lobbistou Miroslavem Šloufem jako organizace nepochybila. Navíc poukazuje na skutečnost, že dosud nedostala od civilní kontrarozvědky (Bezpečnostní informační služby - BIS) informace dokazující, že za unikem stojí bývalý ředitel ÚZSI Karel Randák a Petr Dimun, který spolupracuje s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem. ČTK to řekl mluvčí ÚZSI Bohumil Šrajer. Ředitel BIS Jiří Lang ve středu potvrdil, že právě jeho služba tyto informace poskytla premiérovi Mirkovi Topolánkovi (ODS), který je zveřejnil. Část záznamu ze schůzky Weigla se Šloufem zveřejnil čtyři dny před první volbou prezidenta server Aktuálně.cz a záběry pak při volbě sehrály roli. Ovlivnily například rozhodnutí Strany zelených, že se přikloní k veřejné volbě. V médiích i mezi politiky se objevily spekulace o tom, že Weigl mohl se Šloufem jednat o tom, jak získat hlasy pro Václava Klause v ČSSD, jejíž lídři prosazují Klausova rivala Jana Švejnara. ČSSD jakoukoli souvislost s únikem záběrů z hotelu odmítla.

Výhrůžný dopis se střelným prachem dostal i senátor Barták

Výhrůžný dopis se střelným prachem kvůli prezidentské volbě dostal další zákonodárce - nezávislý senátor Karel Barták z klubu KDU-ČSL. Řekl to ČTK s tím, že dopis objevil ráno v Senátu ve své poště a předal jej policii. Podobný dopis již dříve dostal také další senátor KDU-ČSL Josef Kalbáč, který minulý pátek hlasoval pro prezidenta Václava Klause. Také Barták je označován za možného Klausova volitele. Výhrůžné dopisy podle dostupných informací dostalo celkem sedm zákonodárců. Už v úterý dostali zásilky, které obsahovaly kulky ze střelné zbraně, tři poslanci a dvě senátorky, které také volily Klause. V symbolice mafie taková zásilka znamená poslední varování před smrtí. Dopisy měly podle policie razítko pošty v Praze 10 a rozeslal je jeden člověk, uvedl deník Mladá fronta Dnes. Podle něj policie dopisy poslala na expertizu do Kriminalistického ústavu.

ODS chystá na Novotného trestní oznámení, ten se nebojí

Senátorský klub ODS pohrozil předsedovi senátorského klubu SNK Josefu Novotnému (SNK ED), že na něj v pondělí podá trestní oznámení. Neudělá to jen v případě, pokud Novotný do té doby sdělí jméno senátora ODS, který mu údajně nabídl dvoumilionový úplatek za hlas pro Václava Klause v prezidentské volbě, a předloží důkazy pro své tvrzení. ČTK to oznámil předseda klubu senátorů ODS Jiří Stříteský. Novotný řekl ČTK řekl, že se trestního oznámení nebojí a podmínkám ODS nevyhoví. Jméno senátora, který mu měl úplatek nabízet, řekl příslušníkům Útvaru pro odhalování korupce a závažné kriminality.

Zlatuška: Topolánek kvůli volbě vydíral Čunka; Čunek to popřel

Senátor Jiří Zlatuška podle serveru Aktuálně.cz tvrdí, že premiér Mirek Topolánek vyhrožoval kvůli volbě prezidenta šéfovi lidovců Jiřímu Čunkovi. Předseda ODS a vedoucí týmu vyjednavačů Václava Klause podle něj Čunkovi vyhrožoval znovuspuštěním kauzy, která loni vedla k rezignaci předsedy lidovců na vládní funkci. Čunek nátlak nepotvrdil, ČTK řekl, že dál podporuje ekonoma Jana Švejnara. "Jestli to takto půjde dál, může se to kolem tebe rozjet znovu. Venku už na tebe čeká auto," řekl podle Zlatušky, kterého cituje server Aktuálně.cz, údajně Topolánek Čunkovi. Šéf lidovců tvrdí, že se Zlatuška přeslechl. "Něco takového by si pan premiér ke mně nikdy nedovolil, něco s nějakým autem," řekl ČTK Čunek. Dodal, že trvá na podpoře Klausova rivala. Atmosféra kolem volby prezidenta je podle Čunka velmi zjitřená, na což jsou "mnozí lidé citliví". Šéf lidovců zaznamenal podle svých slov několik oznámení o tom, že bude mít kvůli postoji k volbě prezidenta problémy, po zkušenostech s korupční kauzou je prý ale "zvládá s přehledem". Z úst premiéra žádné výhrůžky údajně neslyšel.

Topolánek se Bémovi omluvil za kritiku kvůli prezidentské volbě

Premiér Mirek Topolánek (ODS) se omluvil prvnímu místopředsedovi ODS Pavlu Bémovi za své výroky v médiích, podle nichž Bém při vyjednávání o prezidentské volbě selhal. V týmu, který shání podporu pro kandidáta ODS Václava Klause, Bém dále zůstává. "Neomlouvám se často. Dneska to udělám. Z hlediska formy určitě, z hlediska obsahu také. Je vidět, že nám všem tečou nervy, takže se Pavlu Bémovi omlouvám. Samozřejmě, zůstává členem týmu," řekl Topolánek. V rozhovoru pro čtvrteční Lidové noviny Topolánek uvedl, že Bém nevyjednal pro Klause ve veřejné volbě ani jeden hlas, což zřejmě ani kvůli jeho zdrženlivému postoji k lidovcům a zeleným nebylo možné. "Jestli někdo z vyjednavačů totálně selhal, tak je to právě Pavel Bém, který i na grémiu ODS prosazoval jako jedinou variantu tajnou volbu. Přestože jsem to byl právě já, kdo říkal, že musíme sledovat cesty obě (tajnou i veřejnou volbu)," uvedl premiér. Bém ve čtvrtek v Českém rozhlase řekl, že Topolánkovi ujely nervy.

ČR chce vyslat do Uruzgánu na pomoc Nizozemsku vojáky z Liberce

Armáda chce na pomoc nizozemskému provinčnímu rekonstrukčnímu týmu (PRT) v jihoafghánské provincii Uruzgán vyslat celkem 62 příslušníků mechanizované roty z 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce. Mise by měla stát asi 110 milionů korun a trvat by měla od začátku července do konce prosince. ČTK o tom informovalo ministerstvo obrany s tím, že ČR Nizozemsku vypomůže jen v případě, že podpora nenaruší chod vlastního českého PRT v další afghánské provincii Lógar. Podle ministerstva úkolem kontingentu bude ochrana holandské základny v oblasti. "Vojáci armádního kontingentu nebudou vyjíždět mimo základnu a v žádném případě nebudou plnit bojové úkoly," uvedlo ministerstvo. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg přitom již dříve uvedl, že Česká republika uvažuje o nasazení svých vojáky do bojových oblastí Afghánistánu, kde působí Nizozemci.

Putin zopakoval, že na americký radar v ČR může Rusko namířit rakety

Rusko v případě nevyhnutelnosti namíří část svých raket na případně postavené objekty amerického protiraketového štítu v Polsku a České republice, prohlásil v Moskvě ruský prezident Vladimir Putin. "Kdo se zeptal Čechů a Poláků, jestli tam ty systémy chtějí mít či ne? Kdo se jich ptal? Naprostá většina českých občanů není z těchto plánů nadšená," prohlásil prezident před 1364 ruskými i zahraničními novináři na své poslední obří tiskové konferenci, kterou pořádá jednou do roka. Ruský prezident zopakoval, že jeho generální štáb a vojenští experti tvrdí, že americký systém ohrožuje ruské bezpečnostní zájmy. "Ani NATO se nikdo nezeptal," podotkl Putin s tím, že aliance se americkou protiraketovou obranou začala zabývat až na základě iniciativy z Moskvy. "Ve skutečnosti není proti komu se bránit, vždyť íránské rakety neexistují. Každý to ví," komentoval Putin americké zdůvodnění vzniku evropské části protiraketového deštníku. V podobném tónu Putin hovořil i o možnosti, že Rusko namíří část svých raket na objekty NATO na Ukrajině, pokud se tato země rozhodne do aliance vstoupit.

Američtí experti v Brdech zkoumali rozmístění součástí radaru

Američtí geodeti, kteří ve čtvrtek ukončili několikadenní návštěvu Česka, mimo jiné zkoumali případné rozmístění jednotlivých částí radarové základny USA ve vojenském újezdu Brdy. Cílem návštěvy sedmnáctičlenného týmu také bylo jednání o technických otázkách souvisejících s provozem stanice. Diskutovali i o zajištění bezpečnosti radaru. ČTK o tom informovalo ministerstvo obrany. Zopakovalo, do pátku v Praze jednají také představitelé obou států o problematice ochrany životního prostředí. Česko s USA v současnosti vyjednává o několika smlouvách, které mají určit podmínky pro vybudování radaru. Další kolo jednání o bilaterální smlouvě SOFA k pobytu amerických vojáků v Česku se bude konat počátkem března. Dokument má v souvislosti s plány na postavení radaru v Česku mimo jiné stanovit právní rámec pro pobyt amerických vojáků v ČR. Hotova zatím není ani druhá hlavní smlouva, která je s první propojena a řeší podmínky umístění radaru.

USA chtějí přístup k více důvěrným informacím o českých občanech

Návrh memoranda o podmínkách budoucího bezvízového styku, které Česká republika hodlá podepsat s USA, dává Američanům přístup k důvěrným informacím o českých občanech. Mimo jiné o bezúhonnosti či naopak trestních záznamech žadatelů. ČTK to řekly důvěryhodné zdroje. Vyřízení on-line povolení pro vstup do Spojených států, jež má nahradit víza, má podle jednoho ze zdrojů trvat jen dva až tři dny. Podle něj americká strana chce mít i informace o případných trestních záznamech žadatelů. USA by údajně mohly mít aktivní přístup k těmto informacím, což znamená, že by českou stranu nemusely žádat o povolení. Souhlas se vstupem žadatele na území Spojených států by se tak úředně zkrátil. Příčinou spěchu Američanů je prý to, že Lisabonská smlouva o EU, jež by mohla začít platit začátkem roku 2009, předpokládá, že kompetence v rozhodování o předávání dat mezi státy - a de facto tedy i o podmínkách bezvízového styku - se přesune od jednotlivých zemí přímo k unii jako celku. To by ohrožovalo snahu Američanů vyjednávat bilaterální dohody, které nyní upravují podmínky bezvízového styku. Podle českého ministerstva zahraničí by jednání o memorandu měl uzavřít premiér Mirek Topolánek v rámci své návštěvy Spojených států koncem února.

Čeští historikové chtějí objasnit nástup komunistické totality

Čeští historikové chtějí objasnit nástup komunistické totality v roce 1948 a následující proměnu české společnosti. K tomuto projektu svolali do Prahy se svými slovenskými kolegy třídenní mezinárodní konferenci, která začne 25. února v den 60. výročí komunistického puče. ČTK to oznámilo tiskové oddělení Akademie věd. Projekt má název České křižovatky evropských dějin. Vědci ho chtějí realizovat během letošního roku. Spočívá v cyklu tematických konferencí a dalších doprovodných akcí. Jeho cílem je objasnit klíčové mezníky českých a slovenských dějin ve 20. století, jež měly stěžejní význam pro osudy demokracie a státnosti ve střední Evropě. Připravovaná konference Únor 1948 v Československu: Nástup komunistické totality a proměny společnosti má přinést nové poznatky a umožnit otevřenou debatu o všem, co je s tímto stále tragickým a pro mnohé bolestným tématem spojeno. Konference naváže na mezinárodní pražské setkání vědců, které se konalo k 50. výročí únorového komunistického převratu.

Nejvyšší soud zprostil antikomunistu 39 let staré obžaloby z výtržnictví

Nejvyšší soud zprostil obžaloby Karla Hádka, jenž se v únoru 1969 v Semilech zúčastnil antikomunistického protestu při oslavách výročí vzniku Rudé armády. Za vymýšlení a skandování údajně urážlivých hesel byl Hádek tehdy potrestán osmiměsíčním vězením. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podal v jeho prospěch stížnost pro porušení zákona, Nejvyšší soud stížnosti vyhověl. Vyjádření politického postoje nebylo možné ani podle dobových zákonů posoudit jako výtržnictví, uvedl předseda senátu Jiří Pácal. Zdůraznil, že antikomunisté nikoho nenapadli ani nepoškodili žádný majetek. Hádek se jednání nezúčastnil, žije už léta v Německu. V únoru 1969 se v kině v Semilech konal slavnostní večer na počest 51. výročí vzniku Rudé armády, jejíž vojáci se tehdy už půl roku podíleli na okupaci Československa. Před kinem se shromáždili antikomunisticky naladění lidé, mezi nimi i Hádek. Lidé podle dobového spisu uráželi členy Svazu československo-sovětského přátelství. Tehdy dvacetiletý Hádek prý zesměšňoval příslušníky Veřejné bezpečnosti, vymýšlel, psal a skandoval urážlivá hesla proti politickým činitelům.

Státní zástupce: Nemám oprávnění zveřejnit Koženého obžalobu

Státní zástupce Jaromír Jindřich nemá podle svých slov oprávnění zveřejnit na internetu transakce bývalého prezidenta harvardských fondů Viktora Koženého, které napadá v žalobě. Kožený, jenž ho k tomu ve středu vyzval, má možnost se hlavního líčení zúčastnit, řekl ČTK Jindřich. Bývalý prezident harvardských společností, který žije na Bahamách a odmítá být vydán k trestnímu stíhání do ČR, je společně se svým kolegou Borisem Vostrým od úterý před Městským soudem v Praze souzen za podvod a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Oběma mužům, kteří jsou stíháni jako uprchlí, hrozí až 12 let vězení. "Líčení je veřejné a každý si sem může přijít poslechnout, z čeho je viněn," řekl Jindřich. Podle něj se mohl řízení zúčastnit i Kožený, ale neudělal to. Státní zástupce podle Jindřicha ani není oprávněn žalobu zveřejnit. "Obžalobu jsem předal soudu, který rozhodne, jak s ní naloží," dodal.

Stavební výroba loni mírně zrychlila růst na 6,7 procenta

Stavební výroba loni mírně zrychlila růst ve stálých cenách na 6,7 procenta. V prosinci zaznamenala meziroční růst o 5,6 procenta, což představuje zpomalení proti listopadovému růstu o 7,1 procenta. Oznámil to Český statistický úřad. Meziměsíčně se produkce očištěná od sezonních vlivů zvýšila o 0,7 procenta. Motorem stavební výroby v prosinci byly výstavba, rekonstrukce a modernizace inženýrských staveb, především dokončování dálnic. Mírný pokles naopak zaznamenalo pozemní stavitelství. "Napomohla tomu i dosud velmi mírná zima, která umožňuje stavebním firmám pokračovat v pracích v terénu," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek "Zajímavý je růst inženýrského stavitelství, kde se ale kromě zmiňované výstavby dálnic trochu zapomíná na to, že rostou také stavby na železnici," řekl ČTK mluvčí společnosti Skanska Ondřej Šuch.

Průmyslová výroba loni zpomalila růst na 8,2 procenta

Průmyslová výroba loni zpomalila růst na 8,2 procenta z předloňských 11,2 procenta. Ke zvýšení produkce nejvíce přispěla výroba dopravních prostředků, informoval Český statistický úřad. V prosinci meziroční tempo růstu průmyslové výroby zpomalilo na 2,9 procenta z listopadových 6,7 procenta. "Průmysl - motor české ekonomiky - snižuje otáčky. Slabší prosincový růst je omluvitelný sezonními faktory, zejména nižším počtem pracovních dní ve srovnání se stejným měsícem loni. Stejnou omluvu ale nelze použít při hodnocení celého čtvrtého kvartálu, v němž byl růst průmyslu téměř stejně slabý jako ve třetím čtvrtletí, a tedy nejslabší za dva a půl roku," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Dobrou zprávou podle Sobíška je, že se v nejbližší době nestane problémem ekonomiky stoupající nezaměstnanost. Špatnou zprávou pro stabilitu ekonomiky naopak je nebezpečí rostoucích mzdových tlaků.

Celníci v Mošnově odhalili zásilku falešné Viagry za 1,4 milionu

Zásilku falešné Viagry odhalili koncem ledna celníci na mezinárodním letišti v Mošnově na Novojičínsku. Do Česka balík s 3000 červenými tabletami označenými jako Viogra přišel z Číny. Jeho tržní hodnota podle celníků dosahuje kolem 1,4 milionu korun. ČTK to ve čtvrtek řekl šéf mošnovských celníků Martin Schubert. Majitel firmy, které byla zásilka adresována, tvrdí, že jde o omyl a nic takového si neobjednal. "Podle internetových stránek výrobce se jedná o tablety se stejným účinkem jako Viagra," řekl Schubert. Podle něj jde o napodobeninu zboží, které má registrovanou ochrannou známku. Proto je to z pohledu celníků padělek. "Navíc není vůbec jisté, zda se to dá nazývat lékem. Tablety nejsou v Česku evidovány a povoleny. Neschválil je Státní ústav pro kontrolu léčiv," vysvětlil postoj celníků.

Dny slovenské kultury v Českých Budějovicích nabídnou sedm žánrů

Dny slovenské kultury v Českých Budějovicích letos návštěvníkům nabídnou sedm různých žánrů. Od 18. do 24. února si mohou lidé zpestřit volný čas slovenským divadlem, fotografií, výtvarným uměním, filmem, hudbou, gastronomií a komponovanými pořady. Přestože se letošní devátý ročník festivalu zkrátil o dva dny, program bude stejně pestrý jako v předchozích letech, řekla novinářům vedoucí odboru kultury českobudějovického magistrátu Iva Sedláková. "Je stejně nabitý jako předchozí ročník, každý si přijde na své. Jsou tu i tematické pořady, jako jsou soutěže besedy a máme i módní přehlídku," uvedla Sedláková. Novinkou letošního ročníku je koncert skupiny Horkýže slíže. Organizátoři jím chtějí přiblížit slovenskou kulturu i mladým lidem, kteří soužití se Slováky nepamatují, přestože oba národy k sobě mají blízko.

Na Pražském hradě začala výstava věnovaná Františku Vláčilovi

V zajetí tvorby scenáristy a režiséra Františka Vláčila, označovaného za básníka a malíře stříbrného plátna, se ocitnou návštěvníci výstavy, která byla zahájena v Císařské konírně Pražského hradu. Má název František Vláčil: Zápasy a je věnována životu a dílu tohoto tvůrce téměř tří desítek snímků, z nichž Marketa Lazarová je mezi odbornou veřejností považována za nejlepší český film všech dob. Nad multimediálně pojatou expozicí převzali záštitu prezident Václav Klaus a pražský primátor Pavel Bém. Jejími kmotry byli Vláčilovi spolupracovníci - například kameraman František Uldrich, spisovatel Vladimír Körner, podle jehož scénářů vznikly koncem 60. let snímky Údolí včel a Adelheid, ale také herci Jan Kačer a Ivan Palůch. I jejich tváře se objevují na pracovních fotografiích z natáčení a ve fragmentech nadčasových a výtvarně dokonalých celovečerních snímků. Výstava potrvá do konce května.

Ze sportu:

Sedmou pozici obsadil český biatlonista Zdeněk Vítek ve vytrvalostním závodu na 20 kilometrů na světovém šampionátu ve švédském Östersundu. Michal Šlesingr skončil desátý. Mistrem světa se stal Nor Emil Hegle Svendsen, který o více než půl minuty porazil slavnějšího krajana Oleho Einara Björndalena. Třetí skončil Rus Maxim Maksimov.

Sabotáže militantních ekologických aktivistů v lyžařském areálu v Liberci-Vesci se obávají pořadatelé Světových pohárů v běhu a severské kombinaci. Ve Vesci proto zesílili bezpečnostní opatření, při střežení areálu pomůže ochrance také česká a městská policie. ČTK to řekl mluvčí SP Zdeněk Soudný. "Získali jsme informace, že by tratě ve Vesci mohly být skutečně v ohrožení," dodal Soudný. Další podrobnosti neuvedl. V Liberci při Světových pohárech slouží stovky policistů a na ostrahu areálu ve Vesci mají dostatek sil. Mluvčí severočeské policie Jana Matonohová ČTK řekla, že policisté zatím nemají o případném útoku žádné signály. Přesto byla přijata přísnější bezpečnostní opatření.

Hostování fotbalového útočníka Jana Rezka ze Sparty v Bohemians 1905 bylo potvrzeno. Oba pražské kluby se definitivně domluvily na zapůjčení zkušeného fotbalisty, pro kterého nezbylo místo v nabitém kádru Letenských. ČTK to potvrdili sparťanský mluvčí Jakub Otava a vršovický ředitel Lukáš Přibyl.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, místy sněhové přeháňky. Teploty minus 3 až plus 1 stupeň Celsia.