Zprávy

Komunisté navrhli ČSSD kandidáty na prezidenta

Předseda KSČM Vojtěch Filip jednal v neděli s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem a sdělil mu jména osob, které podle komunistů mají podporu veřejnosti a šanci na zvolení prezidentem republiky. Podle Filipa to jsou ombudsman Otakar Motejl, bývalý ministr zahraničí Jiří Dienstbier, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, europoslankyně Jana Bobošíková a šéf akademie věd Václav Pačes. Filip to řekl v nedělním diskusním pořadu televize Prima. Filip předpokládá, že při dalších jednáních mezi KSČM, sociálními demokraty a Stranou zelených navrhnou právě zelení za dalšího možného kandidáta Jana Švejnara. Ten ale podle Filipa nemá podporu voličů KSČM. "Nemám zájem hlasovat v rozporu s našimi voliči. Je třeba jednat o jiném kandidátovi," řekl Filip.

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš v nedělním diskusním pořadu České televize (ČT) potvrdil, že komunisté nechtějí debatu o kandidátech redukovat na Václava Klause a Švejnara. O Pačesovi prohlásil, že "určitě není levicový, ale má určitý formát osobnosti." Podle Dolejše by byla škoda se k tomuto jménu nevrátit, stejně jako by byla škoda definitivně vyřadit jména jako Dienstbier nebo Rychetský. Rychetský však již v pátek řekl, že kandidovat nechce. Dienstbier podle místopředsedy zelených Ondřeje Lišky již dříve řekl, že podporuje Švejnara. Dolejš se zmínil i o kandidátech, kteří se nemusí shodovat se seznamem jmen na návrhu KSČM a v této souvislosti jmenoval i Bobošíkovou.

Bývalý ministr zahraničí Jiří Dienstbier by kandidaturu na českého prezidenta přijal pouze v případě, kdyby se Jan Švejnar už nechtěl o tento post ucházet a kdyby jeho jméno bylo výsledkem dohody politických stran. Podobně se vyjádřil i ombudsman Otakar Motejl, kterého mezi případnými kandidáty do druhé volby prezidenta jmenovali komunisté. Jana Bobošíková jednání s KSČM potvrdila. "Proběhla jednání mezi mnou a KSČM, takže jsem s tím návrhem souhlasila," řekla ČTK. Václav Pačes, někdejší zvažovaný kandidát ČSSD a KDU-ČSL, v pátek v tisku uvedl, že pokud by se strany nedohodly, byl by schopen se volby zúčastnit.

Před druhou volbou čeká politiky ostrý boj o každý hlas

Politiky čeká po bezvýsledné první volbě prezidenta další kolo vyjednávání a lobbování mezi zákonodárci. Vzhledem k tomu, že současnému prezidentovi a kandidátovi ODS Václavu Klausovi uniklo zvolení jen nejtěsnějším rozdílem, dá se očekávat ostrý boj o každý hlas. O tom, jak silný do další volby případně vstoupí Klausův protikandidát Jan Švejnar, rozhodne především postoj KSČM. Občanští demokraté dali najevo, že jejich taktika pro druhou volbu bude vycházet z toho, že Klaus by měl ke zvolení dostatečný počet hlasů, kdyby byl parlament kompletní. "Tři volitelé chyběli, všichni tři skončili v nemocnici nebo s nějakým postižením. Je zcela evidentní, že to byli spíše volitelé našeho kandidáta než volitelé protikandidáta Jana Švejnara," řekl premiér a šéf ODS Mirek Topolánek. Třetího kola volby se nezúčastnili dva senátoři z klubu KDU- ČSL, kteří dříve vyslovili podporu Klausovi. Chyběl také poslanec ČSSD Evžen Snítilý, který v pátek nehlasoval ani pro jednoho z kandidátů.

"Budeme nepochybně pracovat s klubem KDU-ČSL v obou komorách a vedením strany jako s naším klíčovým a stabilním koaličním partnerem," řekl první místopředseda ODS Pavel Bém. ODS podle něj bude jednat i s nezávislými senátory. Klause podpořili dvě senátorky z klubu SNK Jana Juřenčáková a Liana Janáčková. Ostatní členové této frakce, stejně jako Klubu otevřené demokracie hlasovali podle dostupných informací pro Švejnara.

Složitější pozici než ODS mají strany, které sjednotila snaha zabránit Klausovu zvolení. Otázkou totiž je, zda se dokážou shodnout na tom, koho do druhé volby vyšlou. Zelení chtějí znovu prosazovat Švejnara. Také sociální demokraté tvrdí, že s největší pravděpodobností nebudou měnit taktiku a postaví se opět za Švejnara. Komunisté, kteří Švejnarovi pomohli v prvních dvou kolech volby, ale chtějí nyní diskutovat i o jiných jménech. Na společném kandidátovi se chtějí dohodnout do úterý. Zdůrazňují přitom, že mají vlastní favority, a chtějí být v jednání rovnocenným partnerem. Pokud by komunisté trvali na vlastním kandidátovi, mohli by podle některých politiků nahrát zvolení Klause. "To by byl skutečně králík z klobouku, já to považuji za skutečně nešťastné," komentovala možnost postavit nového prezidentského kandidáta předsedkyně poslanců Strany zelených Kateřina Jacques.

Kromě dalšího přetahování o hlasy váhajících zákonodárců, může nová volba přinést i opakování procedurálního sporu o způsob hlasování. Představitelé ODS totiž řekli, že se znovu pokusí prosadit volbu tajnou. Vzhledem k vyostřené atmosféře, kterou mezi stranami prezidentská volba vyvolala, se v příštích dnech mohou objevit i další spekulace o tom, že některým poslancům či senátorům někdo vyhrožuje či na ně kvůli prezidentské volbě vyvíjí nátlak.

Senátor Barták: Prezidenta veřejnou volbou vybírat nebudu

Nezávislý senátor Karel Barták z klubu KDU-ČSL se veřejné volby prezidenta nezúčastnil, protože s vybíráním hlavy státu touto formou nesouhlasí. Svůj postoj nezmění ani pro příští volbu. Uvedl to v telefonickém rozhovoru pro televizi Prima. V jejím nedělním diskusním pořadu podotkl, že svůj postoj ohlásil ještě před zahájením volby. "Já jsme hlasoval stále pro tajnou volbu. Jestliže nebude tento názor přijat, já opět odejdu," uvedl Barták ke svému postoji s tím, že v pátek kvůli tomu odešel ze Španělského sálu Pražského hradu, kde se prezident vybíral. "Žádný nátlak na mě činěn nebyl. Asi důvod je ten, že mám malý prokorupční potenciál," uvedl Barták.

Senátor Barták je považován za volitele Václava Klause, televizi Prima ale odmítl odpovědět na přímou otázku, zda by hlasoval pro současného prezidenta. V pátek z Hradu odjel a vyhledal lékařskou pomoc, trpí dědičnou srdeční arytmií, v neděli už byl v pořádku. Další Klausův volitel Josef Kalbáč, senátor KDU-ČSL, Hrad opustil v sobotu před třetím volebním kolem ze zdravotních důvodů. Místopředseda lidovců Marián Hošek v diskusním pořadu České televize uvedl, že Kalbáč je stále v nemocnici. Na Hradě v sobotu na hlasování chyběl také poslanec ČSSD Evžen Snítilý. Místopředseda strany Bohuslav Sobotka k tomu uvedl, že podle jeho informací byl Snítilý hospitalizován na doporučení lékaře. "Bude záležet na jeho zdravotním stavu a na rozhodnutí pana poslance, jestli se zúčastní té páteční volby. Rozhodující bude stanovisko lékaře a jeho (poslancova) zdravotní situace," uvedl Sobotka v ČT.

Hošek naznačil, že by KDU-ČSL mohla na úterním jednání své celostátní konference přehodnotit své původní doporučení k poslancům a senátorům, aby prosazovali veřejnou volbu hlavy státu. Svůj postoj Hošek neprozradil, uvedl jen, že by nadcházející druhá volba prezidenta měla být důstojnější než ta uplynulá, kterou provázely mnohahodinové procedurální spory.

V úterý se má sejít také širší vedení komunistů, kteří by chtěli postavit svého kandidáta. Čas na to mají do úterní půlnoci. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš nevidí důvod, proč by se komunisté měli odklonit od prosazování veřejné volby. Prakticky stejný postoj zaujali i Sobotka a místopředseda Strany zelených Ondřej Liška. Tajnou volbu tak zatím chce stále jen ODS.

Podle slovenských analytiků by Česku prospěla přímá volba

Česku by pomohlo, kdyby prezidenta volili přímo občané, jako je tomu na Slovensku. Na tomto názoru se po neúspěšné volbě hlavy českého státu shodli oslovení slovenští politologové i politici. Usoudili, že přímá volba by Česku umožnila vyhnout se zákulisním jednáním, nervozitě a taktizování, které v českém parlamentu provázely souboj stávajícího prezidenta Václava Klause a jeho vyzyvatele Jana Švejnara. "Nechci vstupovat do vnitřních věcí suverénní země, ale uvědomuji si, jak dobře jsme na Slovensku udělali, že jsme zavedli přímou volbu prezidenta občany, takže se nemusí takový cirkus opakovat," řekl televizi TA3 vicepremiér Dušan Čaplovič. "Není to nejnoblesnější způsob, protože je tam hodně politikaření," komentoval českou volbu exministr zahraničí, opoziční poslanec Eduard Kukan.

Více pochopení pro potíže českých zákonodárců projevil bývalý předseda parlamentu, šéf opozičních křesťanských demokratů Pavol Hrušovský. "Situace, která se odehrávala v obou komorách, odpovídala vážnosti rozhodnutí. Proto i ty emoce jsou někdy na místě," tvrdil. I on však usoudil, že přímá volba je lepší řešení. Ale podle místopředsedy Hnutí za demokratické Slovensko Milana Urbániho čeští politici "nemají politickou odvahu si odhlasovat, že bude přímá volba prezidenta". "Možná tato zkušenost ukáže, že je to lepší nechat na občanech," řekl televizi TA3 politolog a bývalý levicový politik Peter Weiss. Po komplikované volbě v parlamentu podle něj zůstala "pachuť" a podezření z kšeftování mezi zákonodárci a kandidáty.

Přímá volba by odstranila potíže se zvolením hlavy státu i podle politologa Rastislava Tótha. Myslí si, že by pomohla i samým českým politikům. "Pokud to bude takto pokračovat, získají u veřejnosti ještě horší jméno, protože to, co se dělo, bylo často nedůstojné," řekl Tóth ČTK. Mnohé vady má podle něj i stávající zákon o volbě prezidenta, a proto některé sporné momenty řešila až dohoda politických stran. "Z hlediska efektivity by přímá volba byla přínosem, protože by se nemohlo stát, aby prezident nebyl zvolen," řekl i šéf bratislavského Institutu pro veřejné otázky Grigorij Mesežnikov. Avšak v Česku podle něj není přímá volba prezidenta tak nutná, jako byla na Slovensku v 90. letech, kdy tehdejší parlamentní většina nezvolila nástupce prezidenta Michala Kováče a pravomoci přešly na premiéra Vladimíra Mečiara. Ten jich využil mimo jiné k vydání sporných amnestií.

Do čela sudetských Němců zvolen Bernd Posselt

Mluvčím a nejvyšším představitelem všech sudetských Němců všude po světě byl zvolen Bernd Posselt, poslanec Evropského parlamentu a dosavadní předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení. Rozhodlo o tom v neděli v Mnichově spolkové shromáždění, nejvyšší orgán sdružení. Posselt podle agentury DPA získal 75 ze stovky odevzdaných hlasů. Jedenapadesátiletý Posselt jako představitel poválečné generace sudetských Němců v nejvyšší funkci střídá bývalého šéfa bavorského sněmu, sedmdesátníka Johanna Böhma. Na pozici šéfa krajanského sdružení postoupil padesátiletý Franz Pany. Za hlavní cíl sdružení Posselt označil zlepšení vztahů mezi sudetskými Němci a Českem, kde podle jeho slov sice "dosud nedošlo k obratu, avšak projevují se první známky oteplení". Chce také podporovat sudetoněmeckou kulturu a postoupit v budování mnichovského muzea, připomínajícího vysídlení z někdejšího Československa. K Sudetoněmeckému krajanskému sdružení se podle jeho údajů hlásí více než 200.000 členů a údajně statisíce dalších sympatizantů.

Náměstek Janota: Vláda zřejmě letos kvůli inflaci mimořádně zvýší důchody

Vláda během letošního roku zřejmě bude muset mimořádně přidat důchodcům. Důvodem je nečekaně vysoká lednová inflace a s ní související zvýšení odhadu celoroční průměrné inflace na 5,5 procenta. V nedělním diskusním pořadu České televize to uvedl náměstek ministra financí Eduard Janota. Celková částka se má pohybovat do pěti miliard korun. "Toto je oblast, kterou se bude muset zabývat vláda prioritně," řekl Janota. Lednová inflace předčila všechna očekávání; ceny meziročně vzrostly o 7,5 procenta, což je nejvíce za posledních deset let. Pokud by podobný vývoj pokračoval během celého prvního čtvrtletí, tak bude muset vláda podle Janoty o valorizaci důchodů jednat ještě v první polovině roku. Naposledy přitom vláda zvyšovala důchody k letošnímu 1. lednu. Důchodcům ze zvýšila penze o 3,9 procenta, což v absolutní částce představuje více než 11 miliard korun. "Teď se bavíme o částce do pěti miliard," naznačil Janota, kolik dalších peněz by vláda do balíku penzí mohla letos přidat. Deficit státního rozpočtu by se zvyšovat neměl, neboť v rezervních fondech jednotlivých ministerstev je prý dostatek peněz.

Na vzpomínkový pochod do Krnova dorazila asi stovka skinů

Více než 120 příznivců hnutí skinheads dorazilo v sobotu do Krnova na Bruntálsku. Společným a řádně nahlášeným pietním pochodem si připomenuli smrt dvou mladých krnovských ultrapravicových radikálů, kteří před lety uhořeli při požáru v Bohumíně. Akce, kterou podle policie upořádalo extremistické hnutí Národní odpor, se obešla bez konfliktů. Ve městě bylo na případné střety připraveno 150 policistů a městských strážníků. Skinheadi vybavení smutečními věnci a černými prapory zapálili pochodně. Vzápětí pak vyrazili na pochod městem. Trasu naplánovali od autobusového nádraží ke Slezskému domu, Prioru a na náměstí. Tam pořadatelé přednesli projev, v němž zavzpomínali na své zemřelé kamarády - devětadvacetiletého Aleše Marečka a o čtyři roky staršího Davida Friedela. Pak přešli na krnovský hřbitov, kde položili věnce u hrobu jednoho z uhořelých skinů. Tím akce v Krnově skončila.

Národní odpor je neregistrovaná neonacistická organizace, kterou tvoří nezávislé regionální pobočky. Marečka a Friedel patřili mezi pravicové extrémisty a společně v roce 2006 uhořeli v areálu bývalých kasáren v Bohumíně na Karvinsku. Do města přijeli na narozeninovou oslavu místního skina. Oslava se uskutečnila v nedalekém objektu, jenž o víkendech hostí jednorázové akce. V noci pak organizátoři oslavy dvojici údajně pustili do kasáren, kde byla i místnost k přespání.

Čeští rejdaři loni zvýšili výkony o 4,4 pct. na 2,1 milionu tun

České říční lodě loni přepravily 2,1 milionu tun zboží a materiálu, což je o 4,5 procenta více než v roce 2006. Vyplývá to z předběžných údajů ministerstva dopravy. Vůbec poprvé lodě plující pod českou vlajkou převezly většinu zboží na evropských vodních cestách, které se České republice vyhýbají. Objem labské přepravy se naopak snižuje. Výkony českých lodí v zahraničí narostly meziročně o více než 18 procent na 1,063.000 tun, přeprava na Labi, ať už vnitrostátní či přeshraniční do Německa, klesla o 6,6 procenta na 1,057.400 tun. "Pozitivních efektů plynoucích z vodní dopravy tak s pomocí českých provozovatelů užívají jiné státy," řekl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Na lodích se vozí hlavně sypké materiály, jako jsou štěrky, písky nebo stavební sutě, zemědělské produkty, hnojiva a další chemikálie, rudy a uhlí. Jde o zboží, které má nízkou cenu za kilogram a nespěchá se s jeho dodávkou. Vyplatí se je proto převážet loďmi, které jsou levnější než vlaky či kamiony. Bez rejdařů se neobejde ani těžký průmysl, který vyrábí nadměrné kovové odlitky jako třeba turbíny.

Do designerské síně slávy vstoupil René Roubíček

Elegantní laminátovou cihličku v barvě mléčného skla si v sobotu večer odneslo ze Stavovského divadla osm českých designérů, grafiků, fotografů či firem věnujících se designu. Podobu ceny, kterou dostali laureáti výročních cen Akademie designu ČR Czech Grand Design, navrhl loňský držitel hlavní ceny architekt, designér a pedagog Jiří Pelcl. Cihlu zvolil jako symbol jednoduchosti, stálosti a vzniku - takový by podle něj měl být i dnes oceňovaný dobrý design. Letos se Pelclovým nástupcem a držitelem titulu Grand designér roku stalo Studio Najbrt; tuto cenu akademie udílí takovému vítězi jedné z kategorií, který získal úplně nejvíc hlasů. Studio zvítězilo v kategorii Grafické designér roku a právě jemu náleží právo vytvořit podobu ceny pro příští ročník. Kromě vítězů v sedmi kategoriích akademie vyhlásila i toho, kdo po loňském Stanislavu Lachmanovi vstupuje do designérské "síně slávy" - je jím sklářský výtvarník René Roubíček. Titul Designér roku 2007 dostal Maxim Velčovský se značkou Qubus design, který byl nominován za "originální a objevné instalace Křehký a Cappellini, za umělecké vedení a spoluvzkříšení UP závodů", za kolekci váz Catastrophe či za nápaditý interiér obchodu Kebab v Praze. Značka Qubus design se loni stala prodejcem roku.

Na Žofíně se plesalo ve slovenském duchu

Už počtyřicáté se v sobotu na pražském Žofíně konal Slovenský ples. Tradiční svátek slovenské hudby, kultury, ale také dobrého jídla a pití přilákal zhruba tisícovku českých i slovenských návštěvníků. Večerem provázel herec Tomáš Hanák společně se slovenskou herečkou Kristínou Farkašovou. Oblíbený herec doložil svůj československý původ rodným listem, v kterém má jako místo narození uvedenou slovenskou Kremnici. "Chtěli jsme vám dnes přečíst zdravici nového prezidenta, ale nepodařilo se to. Ale do příštího plesu se snad dočkáme," neodpustil si Hanák poznámku k neúspěšné volbě českého prezidenta. Pořadatelé nabídli v programu průřez hudbou posledních 40 let, diváci tak na hlavním pódiu přivítali Marcelu Laiferovou, Petra Nagye, Dušana Grúňa, skupiny DESmod, Chiki Liki Tua, ale také Moondance orchestr Martina Kumžáka, který doprovázel tanečníky ve dvou ročnících soutěže StarDance. V Rytířském sále se o zábavu staraly folklorní soubory. Kromě slovenské hudby si plesoví hosté mohli vychutnat různé tradiční pokrmy. Na výběr měli jak halušky se slaninou a zelím, slovenské lokše, domácí uzeniny, korbáčky a jiné sýry, tak pečenou kachnu, dančí guláš a vepřové závitky se zelím. Na ples zavítali i někteří čeští a slovenští politici, ti tuzemští však kvůli zdlouhavé volbě prezidenta přišli pozdě.

Tajnosti získaly cenu kritiky a deset nominací na České lvy

Film režisérky a scenáristky Alice Nellis Tajnosti získal cenu kritiky a zabodoval v deseti z 12 kategorií soutěže o České lvy. Jen o jednu nominaci méně mají Svěrákovy Vratné lahve. Oba snímky byly shodně nominovány za nejlepší film, režii, scénář, kameru, mužský i ženský výkon v hlavní roli, střih a zvuk. Nominace byly vyhlášeny v sobotu večer v pražském kině Lucerna už popatnácté. Pět nadějí na tato prestižní ocenění mají Vejdělkův snímek Václav a Nikolaeovův film dokumentující vyšinutost totalitního režimu ...a bude hůř, který vznikl podle kultovní undergroundové knihy Jana Pelce. Na České lvy za herectví navrhli členové České filmové a televizní akademie (ČFTA) Ivu Bittovou, Danielu Kolářovou, Marthu Issovou, Zuzanu Bydžovskou, Aňu Geislerovou, Ivana Trojana, Zdeňka Svěráka, Karla Rodena, Jana Budaře, Pavla Landovského a Bolka Polívku.

Na večeru byla udělena také první soška Českého lva, a to v kategorii Nejlepší zahraniční film. Převzali ji zástupci distribuční společnosti Cinemart za norské psychologické drama s prvky černé komedie Kurz negativního myšlení. Cenu ČFTA za nejlepší filmový plakát obdržel Martin Kaiser za plakát k filmu ... a bude hůř. Čtenáři časopisu Premiere odměnili Svěrákovy Vratné lahve a ocenění za legálně "nejstahovanější český film ve videotéce 02 TV" převzali tvůrci Vratných lahví. "Je potřeba vyslat jasný signál všem, že krást je nenormální a i film je zboží v regálu," komentoval to ředitel ČFTA Petr Vachler.

Desku roku vyhrála Langerová, Landa bodoval ve třech kategoriích

Absolutním vítězem letošního ročníku cen Deska roku se stala vítězka kategorie zpěvaček Aneta Langerová. Celkem třikrát bodoval Daniel Landa, který se prosadil nejen v kategoriích určených pro nejprodávanějšího zpěváka a nejprodávanějšího interpreta na internetu, ale stal se rovněž interpretem nejčastěji hraným na rozhlasových vlnách. O výsledcích cen Deska roku rozhodují žebříčky prodejnosti alb a sledovanosti rádií sestavované českou sekcí Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI). Hudebníci svá ocenění převzali v sobotu večer v pražském Divadle Hybernia. Specialitou letošního ročníku cen bylo vyhlášení interpreta, který v uplynulých 15 letech od rozdělení někdejšího Československa na českém trhu prodal nejvíce desek. Zvítězila kapela Kabát, z trojice nominovaných neuspěli právě Landa a skupina Lucie. Kabát během posledních 15 let prodal 825.606 nosičů, Landa 744.261 a kapela Lucie, která však již od roku 2004 nevyvíjí žádnou aktivitu, od počátku roku 1993 prodala 726.120 nosičů.

Ze sportu:

Čeští tenisté prohráli s Belgií v Ostravě i druhou nedělní dvouhru a v zápase prvního kola Světové skupiny Davisova poháru nakonec zvítězili nejtěsnějším rozdílem 3:2. V závěrečném utkání celého duelu vzdal ve třetím setu kvůli žaludečním problémům deblový specialista Pavel Vízner souboj náhradníků s Rubenem Bemelmansem. Nedělní zápasy už nemohly nic změnit na tom, že si český tým poprvé od roku 2002 zahraje čtvrtfinále. V dubnu se představí v Rusku.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková skončila na mistrovství světa ve víceboji stejně jako loni pátá. Na závěr šampionátu v Berlíně česká reprezentantka suverénně vyhrála závod na 5000 metrů v rekordu dráhy 6:59,26 minuty a posunula se v celkovém pořadí ze sedmé pozice, která jí patřila po třech disciplínách. Titul získala Nizozemka Paulien van Deutekomová.

Český biatlonista Michal Šlesingr dlouho bojoval v nedělním stíhacím závodě na mistrovství světa o medaili, nakonec finišoval po bezchybném střeleckém výkonu pátý a o jednu příčku vylepšil umístění ze sobotního sprintu. Vyhrál norský biatlonista Ole Einar Björndalen a připsal si osmý individuální titul v kariéře. Stříbro vybojoval ve švédském Östersundu sobotní vítěz Maxim Čudov z Ruska, třetí doběhl Alexander Wolf z Německa. Vedle Šlesingra se dařilo i dalším Čechům; Zdeněk Vítek se posunul na solidní 16. místo, Roman Dostál na 33. místo. Jaroslav Soukup skončil 49.

Na devětadvacátém místě dojela česká lyžařka Šárka Záhrobská do cíle nedělního superobřího slalomu v Sestriere. Z prvenství se v Itálii radovaly hned dvě lyžařky, stejný čas zajely Rakušanka Andrea Fischbacherová a Fabienne Suterová ze Švýcarska. Na stupních vítězů je doplnila vedoucí žena této rychlostní disciplíny Němka Maria Rieschová. Záhrobská startovala s číslem 31 a v polovině trati se ještě držela mezi nejlepšími. V závěru ale ztratila další dvě sekundy a do hodnocení Světového poháru si připsala pouze dva body.

Čeští hokejisté porazili ve svém závěrečném utkání na Švédských hokejových hrách Rusko 4:2. Tento výsledek nemohl nic změnit na tom, že tým Aloise Hadamczika skončí na třetím turnaji Euro Hockey Tour poslední a jejich soupeř první.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Oblačno až polojasno, teploty 4 až 8 stupňů Celsia.