Zprávy

Klausovi chyběl ke znovuzvolení hlas, uskuteční se druhá volba

O jeden hlas uniklo prezidentovi Václavu Klausovi znovuzvolení na Pražský hrad. Zákonodárci se pokusí novou hlavu státu zvolit ve druhé volbě. Hlasování předcházely hodiny zákulisních jednání, nervozita a taktizování mezi zastánci Klause i jeho protikandidáta Jana Švejnara. Volba nakonec dopadla podle přání komunistů, kteří ve třetím kole nehlasovali. Tvrdí, že chtějí ve druhé volbě vybírat z nových kandidátů. Klaus i Švejnar nicméně potvrdili, že se chtějí o funkci ucházet i nadále. Klaus dostal ve třetím kole 139 hlasů, při neúčasti tří zákonodárců mu znovuzvolení uniklo o jediný hlas. Švejnar získal 113 hlasů, ve třetím kole mu chyběla podpora komunistů.

Volbu provázely spekulace o nátlaku, kterému údajně někteří poslanci a senátoři čelili. Zastánci Klause a Švejnara se přitom z těchto praktik navzájem obviňovali. Při hlasování pak kvůli zdravotním potížím chyběli tři volitelé. Po senátorovi KDU-ČSL Karlovi Bartákovi byl hospitalizován sociální demokrat Evžen Snítilý. Z Hradu odešel kvůli zdravotním potížím také lidovec Josef Kalbáč. Atmosféra v kuloárech u Španělského sálu byla velmi napjatá. Řešila se tam například vulgární textová zpráva, kterou na svůj telefon dostala senátorka Jana Juřenčáková, která v prezidentské volbě podporuje nynějšího prezidenta Klause. V kuloárech se mluvilo i o dalších zákonodárcích, kteří byli od pátečního večera pod silným tlakem. Kvůli pochybnostem o výsledku druhého kola zpřísnil parlament oproti pátečnímu hlasování dohled nad sčítáním hlasů.

Zákonodárci se k první volbě prezidenta sešli ve Španělském sále Hradu už v pátek v 10:00 hodin, celý den se přeli o formu hlasování. Občanští demokraté po pěti hodinách jednání a zhruba stejné době zákulisních debat neobhájili tajnou volbu. V prvních dvou kolech byl poměr hlasů pro oba kandidáty dost těsný, ve třetím kole pak komunisté dodrželi avizovaný postoj a nehlasovali. Tvrdí, že pro druhou volbu mají pět kandidátů.

Druhá volba prezidenta bude v pátek 15. února

Druhá volba prezidenta republiky se uskuteční v pátek 15. února od 10:00 na Pražském hradě. Dohodli se na tom předsedové parlamentních stran s předsedou Poslanecké sněmovny Miloslavem Vlčkem (ČSSD), který společnou schůzi obou komor parlamentu k volbě hlavy státu svolává. Dějištěm bude opět Španělský sál Pražského hradu. Na tom, že se bude vybírání prezidenta opakovat do deseti dnů, pokud se budoucí hlavu státu nepodaří zvolit v první tříkolové volbě, se sněmovna a Senát dohodly už tento týden. V příští volbě budou kandidovat znovu dosavadní soupeři Václav Klaus a Jan Švejnar. Komunisté ohlásili, že nabídnou vlastní kandidáty. Lhůta pro nominace kandidátů skončí v úterý 12. února o půlnoci. ODS chce podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky znovu prosazovat tajnou volbu prezidenta. Sobotka věří, že se při druhé volbě už nebudou opakovat obstrukce, kterými podle něj sociální demokracie blokovala nynější volbu.

Klaus si pro další volbu věří, i Švejnar chce bojovat dál

Václav Klaus věří, že i když zatím nezískal dost hlasů ke znovuzvolení, může uspět v dalším klání o prezidentský úřad. Vychází i ze svých zkušeností z roku 2003, kdy se do čela státu dostal až v celkově devátém kole. O důvěru zákonodárců chce ve druhé volbě příští pátek usilovat i Klausův protikandidát Jan Švejnar, jehož opětovnou nominaci už potvrdili sociální demokraté a zelení. Švejnar v sobotním třetím kole přesvědčil o 26 volitelů méně než jeho rival. "Zúčastnil jsem se už celkem čtvrté volby, dvanácti kol, a ve všech jsem měl více hlasů než můj konkurent. Ukázalo, že teď to nestačilo... Jedeme dál," řekl prezident novinářům bezprostředně poté, co se dozvěděl výsledky třetího kola. V něm mu chyběl ke zvolení jediný hlas. Na dotaz, zda tedy bude kandidovat znovu, Klaus odpověděl s úsměvem: "Určitě - jestli mě tedy někdo navrhne". Vedle stojící premiér a předseda ODS Mirek Topolánek potvrdil, že jeho strana půjde i do další volby s kandidátem Klausem. "My se té další volby nebojíme, půjdeme do ní... s hlavou nahoru, s velkou důvěrou a sebedůvěrou," prohlásil šéf nejsilnější strany.

Švejnar řekl, že děkuje všem stranám a klubům, které ho podporovaly. "A jsem připraven jít do dalších voleb," prohlásil. Ještě před páteční volbou je ochoten znovu navštívit parlamentní frakce, které o to projeví zájem. Předseda zelených Martin Bursík potvrdil, že jeho strana bude Švejnara prosazovat i nadále. "My stojíme za Janem Švejnarem," uvedl. "Ukázalo se, že to, co zprvu vypadalo jako nemožné, aby tolik politických partnerů se shodlo nad jedním kandidátem, se stalo skutečností," prohlásil Bursík. Také předseda ČSSD Jiří Paroubek uvedl, že počítá znovu se Švejnarem.

Klaus i Topolánek se shodli v tom, že první volba důstojná nebyla. "Tento způsob volby veřejné je poněkud zvláštní," soudí prezident. Pro veřejnost podle něj hlasování formou zvedání rukou stejně nebylo transparentní. Taková forma slouží jen předsedům některých klubů, aby si mohli "spočítat své ovečky", tvrdí Klaus. "Chtěli jsme, aby byla důstojná, nepodařilo se nám to," konstatoval Topolánek. Za manipulaci označil postup ČSSD, která v pátek večer nepřipustila třetí kolo volby za situace, kdy Klaus získal ve druhém dohromady 142 hlasů - což by mu k vítězství v závěrečném kole stačilo.

Švejnar charakterizoval situaci kolem volby jako "velmi napjatou". Připomněl tři zákonodárce, kteří museli Hrad opustit ze zdravotních důvodů. Pro zelené je průběh parlamentní schůze dalším důvodem, proč by prezidenta měli vybírat přímo občané. "Tohle, co se tady odehrálo, to by mělo být zapsáno do stenografického záznamu jako důvodová zpráva při předkládání novely ústavy a prováděcího zákona k přímé volbě prezidenta," uvedl Bursík.

Komunisté chtějí jednat o kandidátovi na prezidenta, ČSSD přijímá

Komunisté chtějí jednat se stranami "švejnarovské" koalice o kandidátovi pro druhou prezidentskou volbu. Sociální demokraté jsou k rozhovorům připraveni. Po nezdaru první volby, ve které nezvítězil ani Václav Klaus, ani Jan Švejnar, to řekli lídři obou opozičních stran. "Očekáváme, že nejpozději v úterý se dohodneme s politickými stranami na tom, který kandidát by byl nejvhodnější pro politické strany, aby byla volba úspěšná," uvedl předseda KSČM Vojtěch Filip. Je přesvědčen, že první volba byla neúspěšná právě proto, že strany nebyly schopny se dohodnout. Komunisté nezvedli ruce pro Švejnara ve třetím kole především proto, že s nimi strany, které ho navrhovaly, jeho nominaci neprojednaly. "Jasné je, že se jednat bude, budou to jednání oficiální u jednoho stolu se všemi, kteří si přejí změnu," uvedl místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

"Bez komunistů to nejde a myslím si, že to nejde ani formou dopisu, který byl posílaný mezi předsedy. Je potřeba jednat, aby konečný výsledek vedl ke zvolení prezidenta," uvedl místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Strategie ČSSD ale zůstává stejná. Švejnarova výhoda je podle Škromacha v tom, že "stahuje hlasy pravicových senátorů". Levicový kandidát by je zřejmě odradil a raději by volili Klause. Se Švejnarovou nominací do druhé prezidentské volby počítá i Paroubek. Připouští ale také diskusi o jiných kandidátech, jak požadují komunisté, pokud budou schopni oslovit všechny strany kromě ODS. "A musí to umět prokázat," zdůraznil.

Jednání o Švejnarovi jako o kandidátovi pro druhou volbu hlavy státu nevyloučili ani komunističtí lídři. Zdůrazňovali ale nutnost dohody všech stran. "Protiklausovská aliance má více členů než socialisté a zelení, musí to být ještě komunisté a část lidovců, ne-li všichni," uvedl Kováčik. Pokud se dohoda nepodaří, pak podle něj komunisté navrhnou vlastního nadstranického kandidáta. "Nebude to člen KSČM, ale osobnost většího dosahu, kandidáta spjatého jen s KSČM nabízet nebudeme," uvedl šéf poslaneckého klubu. "Uvidíme, co to udělá," dodal. Nikdo z komunistických představitelů ale jméno kandidáta neprozradil.

Druhá volba možná rozhodne i o vládě, napětí v koalici trvá

Prezidentská volba zvýšila napětí v koalici, o osudu vládního uskupení ODS, zelených a lidovců by mohla rozhodnout druhá volba, která se odehraje v pátek. "To se mě zeptejte možná v sobotu příští týden," řekl premiér a předseda ODS Mirek Topolánek na dotaz ČTK, jak nezvolení Václava Klause v první tříkolové volbě ovlivnilo vztahy v koalici. Někteří občanští demokraté se netají názorem, že volba hlavy státu už teď stačila nadělat hlavně ve vztahu mezi ODS a zelenými značné škody. Je otázka, zda a jaký to bude mít dopad na fungování vládní koalice, která má ve sněmovně už tak jen nejistou většinu. Nyní občanští demokraté čekají na druhou volbu a věří, že v ní už Klause prosadí. "Teprve po úspěšné, nebo neúspěšné volbě prezidenta se bude rozhodovat, co se asi bude dít na úrovni vládní koalice," řekl místopředseda ODS Pavel Bém. Nezvolení Klause v první volbě však podle něj nepochybně stabilitě koalice "nepřidá". "Uvnitř ODS narůstá nervozita. Ta atmosféra je hodně ovlivněna i tím, co bylo řečeno a jak to bylo řečeno," dodal Bém. Někteří poslanci ODS se na adresu zelených vyjadřují velmi kriticky. Lídr vnitrostranické platformy v ODS Vlastimil Tlustý míní, že zelení a část lidovců "jsou problémem této koalice". Míní, že prezidentská volba měla být součástí koaliční smlouvy.

Místopředseda zelených Ondřej Liška doufá, že až prezidentské klání skončí, emoce opadnou a situace se uklidní. "My nejdeme primárně proti ODS, ale jdeme se svým kandidátem profesorem Švejnarem proti kandidátovi panu prezidentovi Klausovi," řekl. Uvědomuje si prý, že "nějaké politické náklady v koalici" to mít bude, ale nepřeceňuje je. Předsedkyně poslanců Strany zelených Kateřina Jacques připomněla, že prezidentská volba není součástí koaliční smlouvy. Občanské demokraty rozladil například páteční projev předsedy zelených Martina Bursíka. Ten ve své řeči při schůzi na Pražském hradě označil některé pochybovačné Klausovy názory za extrémní a bizarní. Byli to navíc právě zelení, kteří před mnoha týdny při hledání Klausova protikandidáta přišli se jménem Jana Švejnara.

Politologové: Největším favoritem další volby stále zůstává Klaus

Politologové oslovení ČTK se shodují, že favoritem dalšího kola volby prezidenta republiky zůstává současná hlava státu Václav Klaus. Podle Zdeňka Zbořila se ale nakonec ČSSD vyplatila obstrukční taktika z pátku, protože díky dnešní absenci několika zákonodárců se situace přes noc změnila a Klaus těsně dostatek hlasů nezískal. Jan Outlý si myslí, že neúplný počet zákonodárců ve finále poškodil ODS. "Pokud by byli přítomni, Klaus by byl patrně zvolen," řekl ČTK. Nemyslí si ale, že chyběli záměrně. Svědčí o tom dlouhá jednání, žádná ze stran s tím nepočítala, uvedl politolog. Také podle Bořivoje Hnízda se zdá, že nepřítomnost třech zákonodárců spíš uškodila Klausovi. "Ale je těžké spekulovat," uvedl. Zbořil doplnil, že Klausovi nahrává vysoký počet obdržených hlasů v třetím kole první volby. I Hnízdo považuje nadále za hlavního kandidáta Klause. Ještě větší šanci mu dává v případě, že bude postaven třetí kandidát od KSČM. Outlý si nemyslí, že by měl šanci na úspěch, komunisté si však posílili postavení pro další vyjednávání. Všechny politické strany podle Zbořila podcenily to, že je výsledek volby může zostudit. Výjimkou je podle něj KSČM, která nakonec se svojí taktikou uspěla. "Je to naděje pro KSČM být nevěstou pro všechny," konstatoval.

Pád vlády podle Outlého nehrozí. "Rozjitřené výroky se daly očekávat. Za dva týdny to nebude hrát roli," řekl politolog. Postoje vládních stran ke kandidátům byly deklarovány předem, připomněl. Prezidentská volba ale může být jednou ze zkušeností, které se skládají dohromady, dodal Outlý. Podle Hnízda by se koalice dostala do problémů, pokud by Klaus nebyl zvolen ani příště. "To ODS už několikrát naznačila. Kdyby byl zvolen, tak se na tyto záležitosti trošičku pozampomnělo," uvedl s poukazem na postoj zelených ke Klausovi a nejednotnost lidovců. Podle Zbořila by vládní krize mohla vyústit v to, že bude ODS zvažovat, zda nadále pokračovat v podpoře Václava Klause.

Parlament podle Zbořila neprojevil dostatečnou úctu k instituci prezidenta, tím že oba kandidáti museli na hlasování dlouho čekat. "Tohle je hlavní nedůstojnost té volby," podotkl. Podle Outlého byla podceněna příprava volby. Pochybila podle něho ODS, která ví, jak urputný je šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek, a měla počítat s tím, že bude i využívat i procedurální záležitosti. Občanští demokraté na ně nebyli schopni reagovat, konstatoval Outlý.

Inflace v lednu vzrostla nejvíce od listopadu 1998

Růst spotřebitelských cen v lednu meziročně zrychlil na 7,5 procenta z prosincových 5,4 procenta. Jde o nejvyšší hodnotu od listopadu 1998, informoval Český statistický úřad. Míra inflace předčila očekávání ekonomů, kteří odhadovali zrychlení kolem 6,5 procenta. Na nárůst inflace mělo vliv zvýšení nižší sazby daně z přidané hodnoty, které se projevilo například v cenách potravin a nealkoholických nápojů, či zavedení poplatků ve zdravotnictví a růst regulovaných nájmů. Meziměsíčně ceny vzrostly o tři procenta. Ve výši 2,9 procentního bodu na tom měla podíl právě administrativní opatření. "Zvýšení sazby DPH se projevilo zejména v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, doprava, veřejné stravování a ubytování, ostatní zboží a služby," poznamenal ČSÚ.

Míra nezaměstnanosti v lednu stoupla na 6,1 procenta

Domácí míra nezaměstnanosti v lednu stoupla na 6,1 procenta z šesti procent na konci loňského roku, oznámilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Počet lidí bez práce, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání, se zvýšil na 340.436 osob. Ekonomové odhadovali nárůst nezaměstnanosti kvůli sezónním faktorům na 6,2 až 6,3 procenta. Loni v lednu míra nezaměstnanosti činila 7,9 procenta. "Ve srovnání se stejným obdobím roku 2007 je počet dosažitelných uchazečů nižší o 94.504 osob," uvedlo ministerstvo. Pro nezaměstnané měly úřady k 31. lednu v nabídce 145.921 volných pracovních míst. Je to o 4855 míst více než v předchozím měsíci a o 48.025 míst více než v lednu 2007. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 2,5 uchazeče.

Hansardovi s Irglovou tleskali studenti semináře Grammy

S velkým zájmem a potleskem se setkal irský hudebník Glen Hansard s českou zpěvačkou a pianistkou Markétou Irglovou na semináři se středoškolskými studenty, který se v Los Angeles tradičně koná krátce před nedělním udělováním amerických hudebních cen Grammy. Píšou o tom internetové stránky www.grammy.com. Hansard s Irglovou jsou nominováni na Grammy za hudbu k filmu Once v kategoriích nejlepší soundtrack a nejlepší filmová píseň. Během čtvrteční akce Grammy Career Day, která v prostorách Jižní kalifornské univerzity studentům nabídla pohled na možnosti v profesionální hudební branži, Hansard s Irglovou představili snímek Once a také zahráli. Akce se zúčastnili i další hudebníci nominovaní na Grammy, včetně některých dřívějších laureátů této prestižní ceny. Setkání studentů s Hansardem a Irglovou patřilo k nejdojemnějším seminářům ve dvacetileté historii Gramy Career Day, píše se na www.grammy.com.

Malá Strana v Praze ožila masopustním veselím

Masopustním veselím ožila v sobotu Malá Strana v Praze. Na Kampě na Pražany čekaly zabijačkové hody, nechyběl ani tradiční průvod masek s pouťovou kapelou. Díky slunečnému počasí přilákala veselice několik set Pražanů i zahraničních turistů. Masky se sešly před hostincem U Černého vola na Loretánské náměstí. K vidění byli klauni, strašidla, kejklíři, vodník, Turek, nejrůznější divoká i krotká zvěř a samozřejmě medvěd. Do průvodu se zapojili také rodiče s dětmi, které zpravidla volily modernější kostýmy princezen, čarodějů a jiných pohádkových postav. Pod okny hostince pak vyhrával Pražský pouťový orchestr. Průvod na Loretánském náměstí přivítal v historickém kostýmu také starosta Prahy 1 Petr Hejma, který dal masopustnímu veselí starostenské povolení. Masky mu za to musely slíbit, že nebudou po cestě na Kampu brát rukojmí, nikoho svádět k neřestem, ale že budou zpívat, rozveselovat kolemjdoucí a chovat se mravně. Po cestě čekalo průvod několik občerstvovacích zastávek. Cílem byla Kampa u Karlova mostu, která už zdálky voněla pečení a nejrůznějšími zabijačkovými lákadly. Prodejci nabízeli jitrnice, jelítka, tlačenku, polévku "prdelačku", ale také chleba se sádlem a cibulí, bramboráky, domácí koláče, grog, medovinu a pivo. Nechybělo ani selátko na rožni.

Na Codex gigas je možné chodit i v pondělí

Pořadatelé výstavy největší knihy světa, v Čechách vzniklé Ďáblovy bible, nabízejí na poslední měsíc jejího trvání návštěvníkům vstup i v pondělí. Tyto dny zatím bývaly zavíracími. "Aby ve zbývajícím čase do 9. března, kdy výstava skončí, dostalo šanci unikátní dílo zhlédnout co nejvíce zájemců, rozšířila Galerie Klementinum mimořádně návštěvní dny i o pondělky," řekla ČTK mluvčí Národní knihovny Kateřina Nováková. Expozici, která v Česku po dlouhých staletích představuje tuto výjimečnou knihu a zabývá se také jejím vznikem a napínavými osudy, vidělo již více než 50.000 návštěvníků. Pondělní termíny je možné využít, stejně jako úterý či soboty, bez předchozích on-line rezervací, doplnila mluvčí. Pro návštěvu v dalších dnech v týdnu si musejí zájemci vstupenky předem rezervovat. Prohlídku knihy doplňuje expozice, která zahrnuje digitalizovanou verzi Ďáblovy bible či zvětšené faksimile jejích dalších ilustrovaných stran, neboť kniha je ve vitríně otevřena na jediné dvoustraně.

Ďáblova bible, latinsky Codex gigas, vznikla na přelomu 12. a 13. století v benediktinském klášteře v Podlažicích u Chrudimi. Ve středověku byla přirovnávána k sedmi divům světa. Manuskript se po více než 300 letech loni v září na chvíli vrátil do země svého původu ze Švédska, kam ji jako válečnou kořist za třicetileté války odvezli švédští vojáci.

Ze sportu:

Čeští tenisté si už po sobotní čtyřhře zajistili postup do čtvrtfinále Davisova poháru, kde šest let chyběli. Rozhodující třetí bod v utkání prvního kola Světové skupiny proti Belgii v Ostravě získali Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem, kteří porazili pár Kristof Vliegen, Olivier Rochus v pětisetové bitvě 6:7, 7:6, 7:5, 5:7 a 6:4. Soupeřem českého týmu ve čtvrtfinále bude vítěz zápasu Rusko - Srbsko.

Uzdravený běžec na lyžích Lukáš Bauer se triumfálně vrátil do Světového poháru. V estonském Otepää suverénně vyhrál závod na 15 kilometrů klasickou technikou a zvýšil svůj náskok v čele seriálu, jehož předchozí díly v kanadském Canmore kvůli nemoci vynechal. Český reprezentant zvítězil s náskokem téměř 14 sekund před domácím Jaakem Maem, když vedl od začátku až do konce. Tři kilometry před cílem měl Bauer k dobru dokonce 22 sekund, ale v závěru na estonského lyžaře něco ztratil. Třetí doběhl Fin Ville Nousiainen. Bauer vyhrál včetně triumfu na Tour de Ski šestý závod Světového poháru v kariéře.

Životní výkony předvedli čeští lyžaři v sobotním slalomu Světového poháru v Garmisch-Partenkirchenu. Filip Trejbal obsadil 14. místo a předvedl tak svůj dosavadní nejlepší výkon v SP v kariéře, Kryštof Krýzl skončil 24. a poprvé dokázal bodovat ve slalomu. Z vítězství se v Německu radoval Rakušan Reinfried Herbst. Bývalý juniorský mistr světa Trejbal navázal na skvělý výkon z posledního slalomu SP ze Schladmingu, kde před třemi týdny dojel 19. a vyrovnal své maximum z Beaver Creeku z roku 2006.

Skokan na lyžích Roman Koudelka obsadil ve druhém závodu Světového poháru v Liberci sedmé místo, bodoval i sedmnáctý Borek Sedlák. Na Ještědu v sobotu zvítězil Nor Anders Jacobsen, Za Koudelkou skončil na osmé příčce suverén letošního Světového poháru Rakušan Thomas Morgenstern, který promarnil šanci zajistit si v předstihu Křišťálový glóbus.

Čeští hokejisté prohráli ve svém druhém utkání na Švédských hrách s domácí reprezentací 2:4. Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika sice ještě po dvou třetinách vedli 2:1, ale vedení nedokázali udržet. Bez ohledu na výsledek nedělního zápasu s Ruskem tak skončí na třetím turnaji seriálu Euro Hockey Tour poslední.

České rychlobruslařce Martině Sáblíkové patří v polovině mistrovství světa ve víceboji v Berlíně sedmé místo. V úvodním sprintu na 500 metrů skončila patnáctá, v závodu na 3000 metrů pak specialistka na dlouhé tratě vybojovala druhé místo. Sáblíková nestačila jen na Nizozemku Paulien van Deutekomovou, která šampionát po dvou disciplínách vede těsně následována Kanaďankou Cristine Nesbittovou, jež byla nejrychlejší v úvodním sprintu. Třetí je zatím obhájkyně titulu a mistryně Evropy ve víceboji Ireen Wüstová z Nizozemska. V neděli rychlobruslařky absolvují závody na 1500 a 5000 metrů, Sáblíková může minimálně zopakovat loňské páté místo.

Biatlonista Michal Šlesingr si dosud nejlepší výsledek v sezoně schoval na mistrovství světa a do šampionátu v Östersundu vstoupil šestým místem ve sprintu. Titul na desetikilometrové trati vybojoval Rus Maxim Čudov, který byl díky bezchybné střelbě o necelých dvacet sekund rychlejší než Halvard Hanevold. Bronzovou medaili získal další Nor a vedoucí muž Světového poháru Ole Einar Björndalen. Šlesingr obhajoval stříbrnou medaili, ale nepatřil k favoritům, protože jeho dosavadním maximem v zatím nepodařené sezoně bylo deváté místo v Pokljuce.

Další rána postihla hokejisty Znojma bojující o postup do play off extraligy. Po kapitánovi Jiřím Dopitovi přišli také o brankářskou jedničku Jiřího Trvaje, který bude mít minimálně pět týdnů ruku v sádře. Třiatřicetiletou týmovou jedničku vyřadil ze hry zásah pukem do ukazováčku pravé ruky na čtvrtečním tréninku. Uvedly to oficiální internetové stránky klubu. Znojemský gólman podle serveru nemá ani teoretickou šanci, že by mohl hrát třeba se speciální dlahou, protože ukazováček pravé ruky potřebuje k držení hole.

Fotbalistům pražské Sparty generálka na ligové jaro nevyšla. V sobotu uhráli s Rapidem Vídeň na svém stadionu jen bezbrankovou remízu, stejně jako ve středu proti Nitře. Téměř čtyři tisíce fanoušků sledovalo chvílemi nepřesný fotbal, kterému nepomohla ani mnohá střídání - v letenské sestavě se objevilo během zápasu celkem 21 hráčů.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Polojasno, místy mrznoucí mlhy. Teploty 3 až 7 stupňů Celsia.