Zprávy

Zaorálek: Radar má hlídat Rusko a Asii, NATO ztratilo starou roli

Místopředseda Poslanecké sněmovny a stínový ministr zahraničí ČSSD Lubomír Zaorálek s odvoláním na odborníky tvrdí, že americký radar v Česku má spolu s americkým radarem v Japonsku hlídat Rusko a Asii. O Severoatlantické alianci na čtvrteční tiskové konferenci v Lidovém domě řekl, že ztratila svou starou roli a nová není nalezena. Protiraketový systém USA nemá podle Zaorálka perspektivu a představy o něm byly přehnané už v době, kdy bylo rozhodnuto o jeho budování. Americký radar, který chtějí Američané postavit v Brdech, má však podle expertů smysl sám o sobě, tvrdí Zaorálek. Mohl by se prý stát součástí systému globální bezpečnosti. Zaorálek v této souvislosti hovořil o sporech, které se vedou o původní účel NATO a o jeho roli a cílech v budoucnu. Spojené státy podle něj přicházejí s návrhem, že by mělo NATO přijmout další členy či spolupracovníky, jako Austrálii, Nový Zéland, Jižní Koreu a Japonsko, a mělo by se stát globálním bezpečnostním hráčem. Pak by měl smysl systém protiraketové obrany, který jakoby z kosmu kontroluje celou planetu, uvedl. Právě k tomu podle Zaorálka míří uvažování o rozšíření NATO o nové regiony a aktivita USA, včetně úsilí vybudovat radar v Brdech. Podotkl ale, že v Evropě je celá řada zemí, které nesouhlasí s tímto chápáním NATO. Aliance vznikla jako bezpečnostní organizace západních demokracií v reakci na poválečnou situaci v Evropě a začátek studené války.

Švejnar popřel, že by už nechtěl americký radar v Česku

Kandidát na prezidenta Jan Švejnar podle svého týmu neustoupil ze svého původního názoru, že v Česku má stát radar americké protiraketové obrany. Informaci, že Švejnar v této věci změnil názor, přinesl server iHNed.cz s odvoláním na jeho rozhovor pro páteční Hospodářské noviny. Švejnar podle své mluvčí Kláry Pospíšilové v této souvislosti opakovaně zdůrazňuje dva body. Zaprvé, že v principu je vybudování radaru přínosné, neboť existují reálné hrozby, proti kterým se musí celé západní společenství bránit. A současně, že situace s radarem se vyvíjí jak ve Spojených státech, tak v Polsku, uvnitř NATO i mezi USA a Ruskem. "To všechno jsou nové skutečnosti, které Česká republika musí vyhodnotit. Na tomto základě je třeba dále vyjednávat," tlumočila Švejnarovo stanovisko k radaru Pospíšilová.

Šéf lékařských odborů žádá od Julínka záruky

Odboráři ve zdravotnictví chtějí po ministrovi zdravotnictví Tomáši Julínkovi (ODS) záruky, že nikdo ze zákonodárců vládních stran nenavrhne ve sněmovně či Senátu rozšíření pracovní doby zdravotníků. Šéf Lékařského odborového klubu Martin Engel tak reagoval na slib ministra, že přistoupí na návrh zdravotnických a lékařských odborů o přesčasech, pokud odbory do pátku 14:00 ukončí stávkovou pohotovost. "Považujeme požadavky zdravotníků za spravedlivé, mají k nám vždy otevřené dveře a budeme jejich zájmy v rozsahu, který nám umožňuje naše síla, také hájit," řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath dodal, že ČSSD odmítá Julínkův návrh prodloužit pracovní dobu zdravotníkům týdně o osm hodin a změnit tarifní platy na smluvní. V akciových společnostech, kde jsou smluvní platy, mají sestry měsíčně méně o 3000 korun a lékaři o 2000 korun, než dostávají zdravotníci ve státních nemocnicích.

Zdravotní odbory ohlásily na 5. března výstražnou stávku kvůli úpravě přesčasů a odměn ve zdravotnictví, kterou prosazoval Julínek. Předáci podle zjištění ČTK Julínkův krok vítají, potřebují však k odvolání stávkové pohotovosti souhlas celého vedení. Podle Engela je čtyřiadvacetihodinová lhůta příliš krátká. Podobně jako Engel se vyjádřil předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger.

Soud v kauze "pět na stole v českých" zprostil Doležela obžaloby

Městský soud zprostil ve čtvrtek obžaloby někdejšího tajemníka českých premiérů Zdeňka Doležela, obviněného z pokusu o podvod v kauze známé jako "pět na stole v českých". Rozsudek je nepravomocný a lze se proti němu odvolat k vrchnímu soudu. Podle obžaloby si v roce 2005 na schůzce s polským lobbistou Jackem Spyrou řekl o úplatek pět milionů korun za to, že dostane zpět do hry o privatizaci chemického holdingu Unipetrol společnost Seta, za kterou Spyra lobboval. Doležel tvrdí, že se sice se Spyrou scházel, ale o privatizaci Unipetrolu se s ním rozhodně neradil. Několik schůzek ale natočila skrytou kamerou televize Nova, která rozhovory obou můžu odvysílala. Na jednom záznamu říká Doležel Spyrovi, že "na stole bude pět". Po Spyrově otázce, zda "v českých", Doležel souhlasí. Podle Doležela ale šlo o kódovanou řeč, na které se dohodli se Spyrou v roce 2003. Měla prý označovat stupeň důležitosti jejich jednání. Formulace "pět na stole" tak prý znamenala účast českého premiéra. Naopak Spyra tvrdí, že ho Doležel o úplatek žádal. Kódovou řečí s ním prý nemluvil. Podle Doležela je celá kauza Spyrovou pomstou za neuskutečněnou schůzku nyní odsouzeného kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra, který měl údajně úzké vazby na Setu, s dřívějším ministrem vnitra a expremiérem Stanislavem Grossem. Schůzku se pokusil polský lobbista zorganizovat s pomocí Doležela. Když si prý ale tehdejší ministr Gross zjistil, kdo Pitr je, schůzku odmítl.

Církev a Hrad podepsaly dohodu o užívání katedrály sv. Víta

Zástupci katolické církve a Pražského hradu podepsali dohodu o společném užívání katedrály svatého Víta. Informoval o tom mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora. Dohoda podle Pištory umožňuje Metropolitní kapitule u sv. Víta chrám užívat k bohoslužebným účelům, Správa Pražského hradu má zajistit ostrahu vybavení katedrály a provádět údržbu. Kapitula mám mít podle mluvčího arcibiskupství také právo vykonávat dohled nad návštěvnickým provozem, zejména z hlediska zajištění důstojnosti v katedrále. Správa Pražského hradu se podle Pištory zavázala zajistit ostrahu vybavení chrámu a uměleckých liturgických předmětů, které jsou majetkem kapituly.

Vedle podepsané dohody, která vymezuje podmínky společného užívání chrámu, ale i nadále pokračuje 15 let trvající spor mezi státem a církví o vlastnictví katedrály. Naposledy katolická církev podala odvolání proti zářijovému rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1, který přiřkl katedrálu svatého Víta s přilehlými nemovitostmi státu. Sporem se proto bude již potřetí zabývat pražský městský soud.

Hrad: Klaus nepožadoval změny v přípravě diskuse se Švejcarem

Prezidentská kancelář odmítá informace, podle nichž prezident Václav Klaus požadoval to, kdo má být na úterní plánované diskusi s jeho protikandidátem v prezidentské volbě Janem Švejnarem v senátorském klubu ČSSD. Klaus podle vyjádření vedoucího prezidentské kanceláře Jiřího Weigla od počátku akceptoval fakt, že jednání klubu bude otevřené. Neměl prý také žádné výhrady k účasti kohokoli či proti přítomnosti televizních kamer.

KSČM: Vypořádání státu s církvemi by nemělo jít před únor 1948

Komunisté považují 25. únor 1948 za nepřekročitelnou hranici pro majetkové vypořádání státu s církvemi. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekl expert KSČM na církevní problematiku Vladimír Koníček. Připustil ale, že nějaké majetkové narovnání vztahu státu s církvemi je nutné. Věcný záměr zákona, který ve středu schválila vláda, podle něj však vzbuzuje více otázek, než nabízí odpovědí. Církve přišly podle Koníčka o nejvíce svého majetku při pozemkových reformách před rokem 1948, takže v únoru 1948, kdy se vlády zmocnili komunisté, měly například už jen něco málo přes 5000 hektarů pozemků. "Ne Gottwald, ale Masaryk a Beneš zabrali majetek církvím," tvrdí poslanec. Podle Koníčka není vůbec jasné, jaký majetek by se měl církvím vracet. Poukázal na to, že církve měly většinu majetku pouze ve správě a nikdy ho nevlastnily. Nesměly s ním také bez souhlasu státu nakládat. Dokazují to podle něj analýzy historiků.

Dohoda, ke které společná vládní a církevní komise dospěla, je podle Koníčka výhodná především pro církve. Výhodný je úrok, délka splácení 83 miliard i dvacetiletá lhůta, po kterou ještě bude stát církve finančně podporovat. Okázalý způsob, jakým byla dohoda o vypořádání majetku státu s církvemi zveřejněna, považuje Koníček za předvolební akt a úlitbu lidovcům za to, že v nadcházející prezidentské volbě dají své hlasy Václavu Klausovi.

Parkanová: Podezření z rozkrádání se morálně netýká jen dvou osob

Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) se v souvislosti s podezřením na rozkrádání financí generálního štábu domnívá, že selhání se v morální rovině netýká jen několika osob v jedné sekci. Podle ní dva dosud trestně stíhání lidé založili z výnosů trestné činnosti systém, ve kterém si někteří další členové generálního štábu pořizovali z veřejných prostředků zboží pro svou osobní spotřebu. Parkanová to uvedla ve čtvrtek na ministerstvu obrany, kde vojáci hodnotili uplynulý rok. Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek řekl, že chce změnit fungování sekce rozvoje druhů sil, jejíž činnost policie vyšetřuje. Někdejší šéf generálního štábu Pavel Štefka prohlásil, že během svého působení na generálním štábu neměl stejnou kontrolní pravomoc v ekonomické oblasti, jakou disponovali jeho předchůdci, kteří k tomu měli vlastní odbor. V důsledku sloučení ministerstva obrany a generálního štábu v roce 2004 finanční dohled nad hospodařením štábu podle něho připadl ekonomické sekci ministerstva. "Svalování vlastní odpovědnosti na absenci jednoho odboru je proto dětinské a v případě vojáka velmi málo zmužilé," řekla ministryně.

Nespokojení otcové už nebudou blokovat Pavlovou, ale Nečase

Členové sdružení K 213 ukončí v pátek týdenní blokádu brněnského Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí, kam nechtěli vpustit novou ředitelku Lenku Pavlovou. Od pondělí chtějí blokovat přímo budovu ministerstva práce a sociálních věcí a do práce nevpustit ministra Petra Nečase. Mluvčí MPSV Jiří Sezemský ČTK řekl, že ministerstvo se na pondělí dobře připraví a učiní vše, aby zajistilo hladký chod úřadu.

K213, které má asi 480 členů, nesouhlasí se jmenováním Pavlové. Sdružuje především otce, kteří se z různých důvodů nemohou stýkat se svými dětmi, a proto odmítají platit alimenty. Svou organizaci pojmenovali po paragrafu trestního zákona, podle něhož je nehrazení výživného trestné. Zástupci K213 se na svém webu vyjadřují hrubě k Pavlové i k některým političkám. Například poslankyni Lenku Mazuchovou (ČSSD), která navrhla vzít řidičské průkazy mužům odmítajícím platit alimenty, nazvali "socanskou husou". Ministra Nečase tam označují za "asociálního" a ministerstvo za "líheň radikálního feminismu". Vulgární výrazy, které muži z K213 užili na adresu ředitelky a některých političek, považuje ministr Nečas za absolutně nepřijatelné. Vzkázal jim, aby se aktivisté dotčeným ženám omluvili. Diskutovat s nimi nehodlá. "Diskuse je možná pouze s někým, kdo si agresivně nevynucuje svoje požadavky a neváhá přitom porušovat zákony a elementární lidskou slušnost," napsal dnes Sezemský.

Pět rejdařských firem žádá po státu 2,6 miliardy za ušlý zisk

Pět českých rejdařských firem žádá po ministerstvu dopravy téměř 2,6 miliardy korun jako náhradu za škody způsobené nesplavností Labe. Jde o škody za léta 2004 až 2006. Na tiskové konferenci to oznámil předseda Sekce vodní dopravy Svazu dopravy ČR Jiří Aster. Schyluje se tak zřejmě k soudnímu sporu. Podle právního zástupce rejdařů Aleše Pejchala má nyní ministerstvo dopravy na posouzení žádosti šest měsíců. Pokud jí nevyhoví, tak hodlá Pejchal na úřad podat žalobu k soudu. Rejdaři shodně tvrdí, že stát porušuje zákony, když neudržuje Labe ekonomicky splavné.

Podle ministerstva i lodních dopravců by splavnost vylepšil jez u Děčína, který ale odmítají ekologové. Termín začátku výstavby tak není jasný, ačkoliv jez ministerstvo zařadilo do harmonogramu dopravních staveb do roku 2013. Kvůli nestálým podmínkám na Labi velká část rejdařů ukončila činnost nebo přesunula své lodě na zahraniční řeky. Česká říční flotila se od roku 2003, kdy měla 136 lodí, zmenšila na loňských 107 lodí.

Čeští a slovenští výrobci masa společně při registraci názvů v EU

Čeští výrobci masných výrobků se nemusí bát, že přijdou kvůli slovenské snaze o registraci tradičních specialit o možnost výroby špekáčků či loveckého salámu. Zpracovatelé masa z obou zemí se minulý týden dohodli, že již podanou slovenskou žádost o registraci rozšíří i na Českou republiku. ČTK o tom informoval předseda Českého svazu zpracovatelů masa Jaromír Kloud. "Dohodli jsme se na společném postupu stran tradičních specialit. ČSZM k žádostem přistoupí jako další přihlašovatel," řekl Kloud. Svůj postup chtějí výrobci koordinovat i se svazem polských producentů, který také žádá o registraci některých výrobků obvyklých v celém středoevropském regionu. Slovensko má podáno devět žádostí o registraci tradičních specialit, čtyři z nich nyní rozšíří i o Českou republiku. Jde o špekáčky, lovecký salám, spišské párky a liptovský salám. ČR za to nebude napadat žádosti o registraci jiných výrobků obvyklých na Slovensku; obě země budou svůj postup koordinovat i v budoucnu.

Bývalí Zelenkovi kolegové si jeho skutky neumí vysvětlit

Bývalí kolegové zdravotníka havlíčkobrodské nemocnice Petra Zelenky ve čtvrtek před Krajským soudem v Hradci Králové vypověděli, že Zelenka byl pracovitý a k okolí se choval hezky. Nikdo ze zdravotních sester ani z lékařů oddělení ARO nemocnice si stále nedokáže vysvětlit motiv jeho činů. Zelenka je obžalován ze sedmi vražd a deseti pokusů o vraždu pacientů. Lékaři z havlíčkobrodské nemocnice také tvrdí, že neoprávněné podávání heparinu nebylo možné odhalit dříve.

Policie má informace o českých pedofilech, nemůže je ale obvinit.

Česká policie získala od amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) 37.000 IP adres českých uživatelů internetu, kteří cíleně navštěvují stránky s dětskou pornografií. Jejich majitele obvinit ale policisté nemohou, informace o přístupech na stránky jsou z doby, kdy ještě nebylo v Česku držení dětské pornografie trestné. ČTK to řekl Karel Kuchařík z policejního prezidia. Kromě FBI informovaly o přístupech na stránky s pedofilním obsahem české policisty také například britská nebo německá policie. "K nám se dostávaly některé případy z minulosti, ale vždy jsme se zpátky obraceli s tím, že samotný přístup k takovýmto informacím v době, v které k nám došly, nebyl nějakým způsobem postihován," vysvětlil Kuchařík. Stíhat i lidi, kteří materiály s dětskou pornografií pouze přechovávají, umožňuje až novela platná od 1. prosince 2007. Ovšem údaje o nich získala policie ještě před tím. "Takovéto osoby by mohly v tom případě vystupovat pouze a jen jako například svědkové, což z druhé strany nebyl požadavek," vysvětlil Kuchařík.

Orchestr FOK se vrací z úspěšného turné po Japonsku do nejistoty

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK se vrací z měsíčního turné po Japonsku, kde na 14 koncertech úspěšně vystoupil pod taktovkou světově uznávaného šéfdirigenta Jiřího Kouta. Symfonikové předvedli japonskému publiku skladby Bedřicha Smetany, Felixe Mendelssohna-Bartholdyho a Antonína Dvořáka. V Praze je teď čekají svízelná jednání o rozpočtu a další budoucnosti. "Stále hledáme rezervy a přeskupujeme rozpočet, který je snížený o pět procent. Promítne se to do výše honorářů, platů stalých zaměstnanců FOK i počtu koncertů," řekla ČTK mluvčí orchestru Eliška Froschová Stehlíková. Druhé největší symfonické těleso v Česku, které patří mezi příspěvkové organizace pražského magistrátu, bude zřejmě muset zrušit jeden cyklus koncertů a omezit venkovní reklamu. Přitom právě ta pomáhá přilákat "posluchače z ulice". Vedení FOK předpokládá, že v příští sezoně obdrží 68,8 milionu korun. Letos přitom disponují 75 miliony korun. Na japonském turné symfonikové podle ředitele FOK Ilji Šmída úspěšně vystoupili v několika světově známých koncertních síních. "Druhý den účinkování se orchestr představil v beznadějně vyprodané nejprestižnější japonské koncertní síni Suntory Hall v Tokiu.

České dráhy podporují i další Renčův film Hlídač č. 47

České dráhy podpořily nejen film Filipa Renče Na vlastní nebezpečí, ale podílejí se i na financování jeho nového projektu Hlídač č. 47. Sdělil mluvčí této akciové společnosti Ondřej Kubala. Natáčení tohoto snímku skončilo koncem roku 2007, s premiérou Renč počítá letos na podzim. Renčův projekt Na vlastní nebezpečí, který vstupuje do českých kin, se zviditelnil v závěrečných titulcích osobním poděkováním režiséra jeho kamarádovi a blízkému spolupracovníkovi premiéra Mirka Topolánka Marku Dalíkovi, který mu na tento snímek pomohl sehnat peníze. Novinářům Renč řekl, že ho Dalík zkontaktoval s lidmi a firmami, které byly ochotny dát do filmu finance. Původní rozpočet ve výši 28,8 milionu korun mohl tak díky mecenášům narůst o další dva miliony korun, za které pořídil speciální kameru a profesionální vodáckou výbavu. Politici opoziční ČSSD označili informaci o tom, že Marek Dalík Renčovi pomáhal, za další důkaz korupčních praktik premiérova nejbližšího okolí. Za nepochopitelné považují také to, že snímek sponzorovaly i České dráhy, tedy společnost dotovaná z kapes daňových poplatníků.

Valdštejnskou výstavu doprovází menší expozice zbraní v Senátu

Především zbraně ze 17. století nabízí v Senátu nová expozice, která doprovází rozsáhlou výstavu o Albrechtovi z Valdštejna a jeho době. V senátní výstavní síni lze spatřit rapíry, dýky, ručnice nebo jezdecké pistole, jakož i dřevcové zbraně a přilby. Zbraně dělostřelců ovšem výstava z pochopitelných prostorových důvodů nabízí pouze na dobových kresbách. Exponáty nabídli organizátorům valdštejnské výstavy po jejím loňském zahájení zejména soukromí sběratelé. Výstavu o Valdštejnovi dosud navštívilo přes 70.000 návštěvníků.

Netopýři opouštějí zimoviště, krutá zima prý už asi nepřijde

Teprve od konce února by měli netopýři opouštět svá zimoviště, do kterých se stěhují od konce října a během listopadu. Tam mají postupně upadat do stavu takzvané hibernace, při které se snižuje jejich tělesná teplota a zpomalují všechny životní procesy. Tak přečkávají nepříznivé zimní měsíce. Pracovníci CHKO Žďárské vrchy při monitorování zimovišť ale zjistili, že netopýři nejsou zazimovaní. To podle mluvčího CHKO Jaromíra Čejky svědčí o tom, že letošní zima bude asi podobná loňské, tedy mírná.

Jachtařky Šmídová s Mrzílkovou zahájily poslední boj o olympiádu

České jachtařky Lenka Šmídová s Lenkou Mrzílkovou zahájily v Melbourne svůj poslední boj o olympijskou účast. Na světovém šampionátu třídy 470 jim patří po úvodních dvou rozjížďkách kvalifikace 24. místo. Do Pekingu se probojuje pouze pět nejlepších posádek redukovaného pořadí. V tom jsou české reprezentantky sedmé. Jachtařky čeká celkem šest kvalifikačních jízd, poté budou posádky rozděleny podle výsledků do finálových skupin a čeká je dalších sedm jízd. V proměnlivém počasí a větru, který v Austrálii panuje, bojuje rovněž mužská posádka Ondřej Bobek, Pavel Bobek. Těm patří po prvním dnu 67. pozice. Mistrovství světa skončí 30. ledna.

Počasí

V pátek očekávají meteorologové většinou skoro jasno. Nejvyšší teploty od dvou do šesti stupňů Celsia, na horách kolem nuly.