Zprávy

Dohodu o radaru ČR podle Topolánka nechce uspěchat

Až po schůzkách, které se uskuteční příští týden, bude podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) jasné, jak pokročilo jednání o umístění radaru amerického protiraketového systému na českém území. Na tiskové konferenci po jednání vlády konstatoval, že českým vyjednavačům jde o kvalitu, nikoli rychlost. Reagoval tak na úterní vyjádření Pentagonu, který doufá, že dohodu s Českem bude moc uzavřít v příštích týdnech. "Ministerstvo obrany ani ministerstvo zahraničí nestanovily konečnou lhůtu, chceme vyjednat co nejlepší podmínky," uvedl Topolánek s tím, že další kolo vyjednávání se uskuteční příští týden. Předseda vlády prakticky zopakoval vyjádření, kterými na výrok americké strany reagovala v úterý večer česká ministerstva. Topolánek 10. ledna prohlásil, že česká vláda chce předložit parlamentu smlouvy o umístění amerického radaru v zemi v ideálním případě v dubnu po bukurešťském summitu NATO, může to ale být podle něj i později.

Tomáš Klvaňa: O radaru je k dispozici dost informací, zájem ale opadá

O zvažované radarové základně USA mají Češi k dispozici podle vládního koordinátora kampaně Tomáše Klvani dostatek informací, zájem o problematiku ale opadá. Loni v září ji sledovalo 64 procent lidí, nyní 48 procent. Spolu s dirigentem Liborem Peškem Klvaňa představil ve středu nové informační DVD o uvažovaném americkém radaru. Zároveň uvedl, že tímto končí provoz informační zelené linky. "Máme s ní velmi špatné zkušenosti, protože aktivisté proti radaru nám ji sabotují. Neustále nám ji blokují," řekl Klvaňa. Koordinátor řekl, že pro jeho úřad mají průzkumy veřejného mínění zejména informační hodnotu. Vládní kampaň podle něj totiž není přesvědčovací. Průzkumy veřejného mínění několika různých agentur ukazují, že se Češi staví k radaru převážně negativně. Například podle nedávného průzkumu CVVM v prosinci se základnou nesouhlasilo 70 procent lidí, opačný názor mělo 23 procent.

Čeští vojáci v Kosovu cvičili zvládání demonstrujícího davu

Čeští vojáci v Kosovu se poprvé zúčastnili velkého mezinárodního cvičení sil KFOR na zvládání davu, které se uskutečnilo na maďarské základně Camp Vrelo. ČTK o tom informovala tisková a informační důstojnice 12. kontingentu Armády České republiky v silách KFOR, poručice Andrea Langerová. Češi se cvičení zúčastnili v roli demonstrantů. Česká četa v počtu dvaceti pěti vojáků spolu s irskou četou a mezinárodní logistickou rotou tvořily dav v celkové síle sto lidí. Proti nim zasahovali těžkooděnci z řad švédských, finských, ukrajinských či rumunských kontingentů. Nechyběli ani italští karabiniéři. Význam cvičení obdobného charakteru podle pozorovatelů vzrůstá s ohledem na blížící se jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova, k němuž by mohlo dojít už v únoru a které by mohlo být doprovázeno nepokoji a možnými střety mezi většinovými Albánci a menšinovými Srby.

Češi by měli do 2020 víc než zdvojnásobit podíl "zelené energie"

Česko by mělo do roku 2020 více než zdvojnásobit podíl obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě energií. Zatímco dosud činil něco přes šest procent, tak na konci příštího desetiletí by to mělo být 13 procent. Vyplývá to z balíku návrhů, který ve středu zveřejnila Evropské komise. Opatření mají Evropské unii pomoci dostát ambiciózním cílům, k nimž se zavázala v rámci boje s klimatickými změnami. Návrh, který nejspíš vyvolá řadu rozporuplných reakcí, ještě budou muset schválit členské státy i Evropský parlament. Slovensko by pak podle něj místo 6,7 procenta mělo na konci příštího desetiletí mít podíl obnovitelných zdrojů na úrovni 14 procent. "Sedmadvacítka" se loni v březnu na summitu zavázala, že se do roku 2020 zvýší podíl obnovitelných zdrojů na 20 procent a že ve stejné době budou muset všechny pohonné hmoty mít nejméně desetiprocentní podíl biopaliv. Mezi obnovitelné zdroje jsou řazeny třeba biomasa a sluneční, větrná, či vodní energie, nepatří tam naopak jaderná energie.

ČR bude moci vypustit více emisí, systém povolenek se změní

Česká republika bude moci v roce 2020 vypustit do ovzduší o devět procent více oxidu uhličitého (CO2) než v roce 2005. Týká se to však pouze emisí, jež nebudou zahrnuty v systému obchodování s povolenkami na vypouštění CO2, tedy zemědělství, dopravy, stavebnictví, služeb a dalších oborů. Ty představují zhruba pětinu celkového objemu emisí. Celý systém obchodování se od roku 2013 změní a většina povolenek už nebude mezi podniky rozdělována zdarma, což se může odrazit v cenách pro spotřebitele. Vyplývá to z energeticko-klimatického balíčku, který zveřejnila Evropská komise. Návrh, který vyvolává odpor průmyslu i odborů, jež se bojí ztráty pracovních míst, musí ještě schválit členské státy EU a europoslanci. Evropská unie se zavázala, že do roku 2020 sníží objem emisí skleníkových plynů o pětinu. Česko má přitom tu "výhodu", že má nižší hrubý domácí produkt než země na západ od jeho hranic. Ty musejí na rozdíl od chudších zemí, většinou nových členských států EU, emise snižovat. Tento postup má umožnit, aby chudší země nebyly diskriminovány a přílišné snižování emisí "nezadusilo" jejich ekonomiku.

Svaz průmyslu: Návrh EK zdraží elektřinu až o stovky procent

Nový systém rozdělování emisních povolenek na vypouštění oxidu uhličitého prostřednictvím aukcí může podle Svazu průmyslu a dopravy zdražit elektřinu až o stovky procent. Návrh, který představila Evropská komise v rámci energeticko-klimatického balíčku, vyvolává u domácích podniků rovněž obavy ze ztráty konkurenceschopnosti a růstu nákladů. Sama EK odhadla, že ceny elektřiny vzrostou mezi roky 2013 a 2020 o deset až 15 procent. "V důsledku výrazného podílu fosilních zdrojů na výrobě elektřiny v celé Evropě dojde v letech 2013 až 2020 k akceleraci růstu cen elektrické energie, a to v řádu desítek, ale pravděpodobněji stovek procent," řekla ČTK mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Blanka Růžičková. Navrhované změny systému představují podle svazu pro ČR, jejíž ekonomika je víc než v jiných zemích závislá na průmyslové výrobě, vážnou hrozbu. Dražší vstupy se promítnou do koncových cen, a zaplatí je tak spotřebitelé, řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. "Opatření přinese další růst cen energií a zdražení průmyslové výroby a negativně ovlivní konkurenceschopnost evropských států v celosvětovém měřítku," řekl ministr.

ČR na boji s klimatickými změnami podle Bruselu vydělá

Česká republika na boji Evropské unie s klimatickými změnami údajně vydělá. Evropská komise podle několika na sobě nezávislých zdrojů ČTK počítá s tím, že český hrubý domácí produkt (HDP) se díky zveřejněnému unijnímu energeticko-klimatickému balíčku ročně zvýší o 0,51 procenta (přibližně 16 miliard korun). Česko by se tak stalo jedním z pěti států unie, které budou z návrhů Bruselu finančně těžit. Zbytek členských zemí bude mít naopak plnění cílů EU spojeno především s náklady. ČTK není znám mechanismus výpočtu, kterým komise dospěla ke konečnému číslu. O dopady na jednotlivé státní ekonomiky se prý ovšem vedly největší "tahanice". Nejdráže mají nová opatření vyjít Švédy, které prý budou ročně stát zhruba 0,73 procenta HDP. V minusu mají skončit i Slováci, kteří mají ročně vydat 0,12 procenta hrubého domácího produktu. V plusu mají naopak skončit ještě Maďaři, Rumuni, Bulhaři a jeden z pobaltských států. Brusel celkové výdaje na boj s klimatickými změnami odhaduje na celkem 60 miliard eur ročně, tedy zhruba na 1,5 bilionu korun. Pokud by unie ovšem nic nedělala, náklady by údajně byly až desetkrát vyšší.

Klaus a Švejnar vystoupí jen před senátory ČSSD, ale v TV přenosu

Prezident Václav Klaus a jeho protikandidát Jan Švejnar budou příští úterý čelit jen otázkám senátorů ČSSD. Ostatní mají mít možnost sledovat debatu jen prostřednictvím televizních obrazovek. Diskuse má trvat hodinu a čtvrt. Jejím dějištěm nebude původně ohlášený Hlavní sál Valdštejnského paláce, ale Zelený salonek v Kolovratském paláci v areálu horní komory. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytl tajemník senátorského klubu ČSSD Ivo Hoffmann. Změny v organizaci vysvětloval přáním Klausova týmu. Klaus a Švejnar měli původně vystoupit na zhruba dvouhodinovém jednání klubu, na které byli pozváni i další senátoři. Přístup na něj měli mít i zástupci všech médií. V platnosti tak zůstalo pouze to, že Klaus a Švejnar budou mít možnost vzájemně se představit a poté budou odpovídat na dotazy.

Vláda schválila návrh na majetkové vyrovnání státu a církví

Vláda ve středu schválila návrh zákona o majetkovém vyrovnání státu s církvemi. Zákon kombinuje finanční náhradu za nevydaný majetek a naturální restituce. Dlouho očekávaná předloha je podle koaličního kabinetu snahou napravit některé majetkové křivdy, které církvím a náboženským společnostem způsobil komunistický režim. Pokud by s předlohou souhlasil parlament a prezident, církevním řádům by stát přímo vrátil třetinu majetku. Další dvě třetiny má tvořit finanční náhrada ve výši 83 miliard korun, která by se vyplácela po dobu 60 let. Včetně úroků by tak církvím stát zaplatil dohromady asi 270 miliard korun. Zákon má začít platit od roku 2009. Naráží ale na odpor některých poslanců vládní ODS, kterým připadá konečná suma příliš vysoká. Je proto možné, že navrhnou určité změny. Podle kardinála Miloslava Vlka je však výsledná částka kompromisem, k němuž pomohly hlavně velké ústupky ze strany církví. Podmínky majetkového vyrovnání jsou podle něj výhodnější spíše pro stát.

Hrad: Dohoda o správě katedrály by měla být podepsána do pátku

Ve čtvrtek či v pátek by mohli zástupci katolické církve a Pražského hradu podepsat dohodu o společném užívání katedrály svatého Víta. Mluvčí Hradu Petr Hájek ČTK informoval, že správa Hradu obdržela sdělení, podle kterého Metropolitní kapitula u sv. Víta souhlasí s vyjednanou dohodou. "Správa Pražského hradu je k podepsání dohody plně připravena a s termínem podpisu souhlasí," uvedl Hájek v tiskovém sdělení. O tom, že uzavření dohody slíbila prezidentská kancelář už v dubnu minulého roku, mluvil v nedělním diskusním pořadu České televize kardinál Miloslav Vlk. Uvedl tehdy také, že církev budovu katedrály předala, ale problémy se týkají jejího vnitřního vybavení, které nepochybně patří církvi. Dohoda souvisí s 15 let trvajícím sporem mezi státem a církví o vlastnictví katedrály. Naposledy katolická církev podala odvolání proti zářijovému rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1, který přiřkl katedrálu svatého Víta s přilehlými nemovitostmi státu. Sporem se proto bude již potřetí zabývat pražský městský soud.

Ministři rozhodli o vzniku agentury pro boj proti šíření ghett

Vláda rozhodla o vzniku agentury, která má začít bojovat proti vytváření a šíření ghett v Česku. Působit by měla nejprve na 12 místech v Čechách a na Moravě. Má naučit spolupracovat samosprávy, školy, policii, úřady práce, neziskové organizace, firmy i obyvatele tak, aby se problémové lokality změnily v běžné čtvrti nebo úplně zanikly. O schválení návrhu ministryně pro menšiny a lidská práva Džamily Stehlíkové (SZ) informoval premiér Mirek Topolánek (ODS). Podle analýzy existuje v ČR přes 300 chudinských domů a čtvrtí, v nichž žijí převážně Romové. Může to být až 80.000 lidí. Většina dospělých nemá práci. Rodiny bývají závislé na sociálních dávkách. Děti končívají ve speciálních školách. Uzavírají si tak prakticky cestu k vyššímu vzdělání. Agentura nevznikne jako nový úřad, ale jako "odbor pro sociální začleňování v romských lokalitách" na úřadu vlády. Zaměstnávat by měla 15 odborníků. Letos by na její chod, mzdy a další služby mělo ze státního rozpočtu putovat 13,5 milionu korun. Nyní se koná výběrové řízení na ředitele. Ministryně ČTK již dříve řekla, že jméno šéfa či šéfky by mohlo být známo po 28. lednu.

Svůj plán pomoci sociálně vyloučeným Romům představil před deseti dny na programové konferenci lidovců i jejich předseda Jiří Čunek. Podle něj by se jeho návrh měl stát základem vládního programu pro čerpání evropských peněz na pomoc Romům a kabinet by ho měl schvalovat. Podle Stehlíkové Čunkovi trochu "ujel vlak", když nyní přichází s dalším konceptem. Dodala, že na čerpání peněz z EU má dohlížet právě agentura.

Ústavní soud projedná první část návrhu na zrušení reformy již 31. ledna

Ústavní soud veřejně projedná první ze tří částí rozděleného návrhu poslanců ČSSD na zrušení vládní reformy veřejných financí již 31. ledna. Část se týká především změn v daňové oblasti, dále přidané hodnoty, nemovitostí, elektřiny, pevných paliv a zemního plynu, zákonů o registračních pokladnách, existenčním minimu a spotřebních daních. První verdikt může být významný i pro dvě zbývající části stížnosti, zabývající se především zdravotnictvím a sociálními věcmi. Než soud začne projednávat věcný obsah, musí rozhodnout o tom, zda byla reforma po procesní stránce správně projednána a přijata. Pokud by ústavní soudci při projednávání první části došli k závěru, že reformní zákon, který mění řadu dalších norem, byl přijat způsobem odporujícím ústavě, mohli by teoreticky zrušit rovnou celý zákon. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský ale již dříve upozornil, že soud bude zkoumat jen ústavnost reformy veřejných financí. "Sociální nebo politické aspekty včetně dopadů normy nepřísluší Ústavnímu soudu posuzovat - ty jsou ve výlučné kompetenci moci výkonné a zákonodárné," uvedl.

Šéf lidovců Čunek dostal pokutu za zatajení úvěru

Ostravský soud udělil lidoveckému předsedovi Jiřímu Čunkovi pokutu ve výši 20.000 korun kvůli zatajení nesplaceného hypotečního úvěru, píše server Aktuálně.cz. Soud tak vyhověl novináři Tomáši Němečkovi z Hospodářských novin, který Čunka zažaloval kvůli porušení povinnosti veřejného funkcionáře. Čunek podle rozhodnutí chyboval, když do svého přiznání nezahrnul hypoteční úvěr. Čunek se proti rozhodnutí může bránit u Nejvyššího správního soudu. Zpřísněný zákon o střetu zájmů platí od loňského ledna a přikazuje politikům, ale i vysokým úředníkům, soudcům nebo starostům, pravidelně zveřejňovat své příjmy. Přikazuje, aby politici a další veřejně činní lidé odevzdávali do registru soupis majetku.

iDnes.cz: Extremistický pochod v Plzni organizoval člen ODS

Václav Bureš, který organizoval sobotní nepovolený pochod neonacistů v Plzni, byl podle serveru iDnes.cz v době jeho přípravy členem ODS. "Po zjištění, že organizuje takové akce, mu bylo členství zrušeno," řekl podle serveru člen Výkonné rady ODS Petr Štrunc. Podle něj už plzeňská ODS kontrolovala, zda mezi jejími členy nejsou extremisté, ale na žádného nepřišla. Informace o kontaktech některých představitelů ODS s extremisty se objevily už v minulosti. Například před 14 dny byla zveřejněna informace o tom, že několik politiků ODS podepsalo výzvu, kterou iniciovali představitelé krajní pravice. Mezi signatáři výzvy se objevila jména poslanců ODS Petra Plevy, Evy Dundáčkové, Aleny Páralové, Juraje Ranince, Josefa Ježka, Zdeňka Proseka a senátora Karla Tejnory. Na petiční listině, která byla zveřejněna na webových stránkách Národní tiskové agentury www.natia.cz, byli spolu s politiky ODS podepsaní i zástupci hnutí Právo a spravedlnost a sdružení Vlastenecká fronta, které Bezpečnostní informační služba zařadila ve výroční zprávě za rok 2006 mezi krajně nacionalisticky až xenofobně zaměřené organizace.

Studie: ČR patří mezi čtyřicítku nejlepších ve světové ekonomice

Česká republika patří podle nové studie UniCredit Group o konkurenceschopnosti mezi prvních 40 zemí na světě z hlediska snadnosti podnikání, míry korupce a konkurenceschopnosti na světových trzích. Proto také Česko patří z hlediska atraktivnosti pro zahraniční investory v rámci zemí střední a východní Evropy mezi špičku, uvádí studie. "Za posledních deset let přitáhla Česká republika v regionu střední a východní Evropy po Estonsku nejvíc zahraničních investic na hlavu," uvedla ke studii hlavní ekonomka skupiny UniCredit Group pro střední a východní Evropu Debora Revoltellová. Příliv zahraničních investic navíc podle studie nadále roste díky nejnovějším ekonomický reformám.

ČR žádá o chráněné označení České pivo

Česká republika usiluje o chráněné zeměpisné označení České pivo. Žádost byla tuto středu zveřejněna v Úředním věstníku EU. Tímto dnem také začala běžet půlroční lhůta, ve které mohou případně dotčené subjekty v unii podat proti udělení chráněného zeměpisného označení námitky. Pokud Evropská komise žádné námitky neobdrží, udělení chráněného označení by bylo již jen formalitou. ČR by se tak stala první zemí v EU, která by toto "národní" chráněné zeměpisné označení pro pivo získala. Evropská komise nyní podle dostupných informací registruje pouze "Bavorské pivo". Češi usilují o získání chráněného zeměpisného označení České pivo více než tři roky. Žádost podali čeští pivovarníci prostřednictvím Úřadu průmyslového vlastnictví a Stálého zastoupení ČR při EU v Bruselu v roce 2004.

Film Once s Markétou Irglovou byl nominován na Oscara za nejlepší píseň

Irský hudební film Once, ve kterém hraje jednu z hlavních rolí mladá česká zpěvačka a pianistka Markéta Irglová, byl nominován na americké filmové ocenění Oscar v kategorii nejlepší píseň. Do klání půjde s baladou Falling Slowly, kterou Irglová nazpívala s irským hudebníkem Glenem Hansardem. Nominace na Oscara je dosavadním vyvrcholením úspěšného mezinárodního tažení nízkorozpočtového filmu Johna Carneyho, který na sebe poprvé upozornil před rokem na festivalu nezávislého filmu Sundance, kde získal cenu diváků. Od té doby snímek s rozpočtem 150.000 dolarů vydělal po celém světě 15,2 milionu dolarů a je na nejlepší cestě dostat se do desítky nejvýdělečnějších filmů z hlediska vložených investic. Rodačka z Valašského Meziříčí Markéta Irglová, která 28. února oslaví dvacáté narozeniny, by se mohla stát i prvním českým držitelem prestižního hudebního ocenění Grammy díky nominacím v kategoriích nejlepší filmová píseň a soundtrack.

Valdštejnskou výstavu doprovází menší expozice zbraní v Senátu

Především zbraně ze 17. století nabízí v Senátu nová expozice, která doprovází rozsáhlou výstavu o Albrechtovi z Valdštejna a jeho době. V senátní výstavní síni lze spatřit rapíry, dýky, ručnice nebo jezdecké pistole, jakož i dřevcové zbraně a přilby. Zbraně dělostřelců ovšem výstava z pochopitelných prostorových důvodů nabízí pouze na dobových kresbách. Exponáty nabídli organizátorům valdštejnské výstavy po jejím loňském zahájení zejména soukromí sběratelé. Výstavu o Valdštejnovi dosud navštívilo přes 70.000 návštěvníků.

Přerovské muzeum získalo nové mapy i kel

Mapy staré několik století, veduty měst, ale i mamutí kel či exponáty z oblasti uměleckého kovářství obohatily za loňský rok sbírky Muzea Komenského v Přerově. Nové přírůstky mohou od čtvrtka spatřit návštěvníci muzea na nové výstavě. Podle jeho ředitele Františka Hýbla se muzejní sbírky ročně rozrostou o zhruba 3500 exponátů. Muzeum získává nové akvizice například od dárců, nakupuje ale i od soukromých sběratelů či ve starožitnictví. Muzeum Komenského v Přerově se podle počtu návštěvníků i expozic řadí do první desítky muzeí v zemi. Založil jej v roce 1888 František Slaměník. Sídlí v renesančním žerotínském zámku na Horním náměstí v centru města. Muzeum se může pochlubit například jedinou národopisnou expozicí na střední Moravě. Ve svých sbírkách má na 330.000 exponátů.

Křesťané slaví rok svatého Václava

Mší v katedrále sv. Víta na Pražském hradě začaly oslavy Svatováclavského roku. Křesťané si jím budou připomínat 1100. výročí narození sv. Václava, který bývá označován za patrona českých zemí. Mši ve Svatováclavské kapli sloužil kardinál Miloslav Vlk a zúčastnili se jí všichni čeští a moravští biskupové. Bohoslužba se totiž konala v rámci zasedání České biskupské konference, které se koná od pondělí do středy v kapucínském klášteře na Loretánském náměstí v Praze.

Šéfkuchař Gordon Ramsay se představil v Praze

Proslulý britský šéfkuchař Gordon Ramsay osobně představil v Praze svůj nový podnik Maze Prague. Držitel dvanácti hvězd prestižního francouzského gastronomického průvodce Michelin řekl, že si české hlavní město se svou gastronomií zaslouží nejvyšší ocenění. Přiznal dále, že mu chutná i česká kuchyně. Pražská restaurace Maze je osmnáctým podnikem britského kuchaře.

Ze sportu:

Prohrou 0:1 s CSKA Moskva skončil první přípravný zápas fotbalistů Slavie Praha na soustředění v Dubaji. Na stadionu klubu Al Adžmán vstřelil jedinou branku utkání v 59. minutě Brazilec Ricardo. "Změřili jsme síly s velice kvalitním soupeřem, škoda je jen výsledku. Již v prvním poločase jsme měli slibné šance, ale chyběla finální přihrávka. Po přestávce jsme si vytvořili řadu šancí, ale nevyužili ani jedinou. Střetnutí by určitě více odpovídala remíza," řekl ČTK trenér Slavie Karel Jarolím.

Český krasobruslař Tomáš Verner po krátkém programu vede mistrovství Evropy v Záhřebu. Obhájce stříbra jako jediný z favoritů zvládl čistě všechny plánované skoky a získal 79,03 bodu. Před čtvrtečními volnými jízdami má náskok necelých čtyř bodů před obhájcem titulu Brianem Joubertem z Francie, třetí je Švýcar Stéphane Lambiel. Verner v krátkém programu neriskoval a nezařadil kombinaci s čtverným skokem. Čistě zvládl trojitý axel i trojitý lutz a nové osobní maximum mu stejně jako loni ve Varšavě zajistilo vedoucí pozici.

Vicemistryně světa ve skoku o tyči Kateřina Baďurová si v neděli při tréninku na soustředění ve španělském Tenerife přetrhla zkřížené vazy v pravém koleně a v úterý se v českobudějovické nemocnici podrobila operaci. Halová atletická sezona proto pro svěřenkyni Boleslava Patery v Dukle Praha skončila a je ohrožena i její účast na olympijských hrách v Pekingu. Tyčkařku provázejí zranění celou kariérou. Kvůli zdravotním potížím ukončila svou gymnastickou dráhu, před několika lety byla dokonce nucena vzdát se kvůli zdravotním komplikacím atletiky na téměř dva roky.

Volejbalisté Českých Budějovic podlehli v posledním domácím utkání Ligy mistrů francouzskému týmu AS Cannes 0:3 a i po pátém kole zůstali bez vítězství. Elitní evropskou soutěž Jihočeši zakončí za týden na půdě italského Cunea.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Většinou oblačno, na severu slabé sněžení. Teploty 3 až 7 stupňů Celsia.