Zprávy

Při prezidentské volbě by mohla být tři volební kola v jednom dni

Pokud to bude nutné, absolvuje asi parlament v jednom dni tři kola prezidentské volby. Kdyby ani jedno ze tří kol ke zvolení hlavy státu nestačilo, možná již o týden později by se konala nová volba, opět nejvýše tříkolová. Vyplynulo to z vyjádření předsedy sněmovny Miloslava Vlčka (ČSSD) po čtvrtečním pracovním obědě s prezidentem Václavem Klausem a šéfem Senátu Přemyslem Sobotkou (ODS). Před pěti lety potřeboval parlament ke zvolení prezidenta tři volby. Klaus se stal hlavou státu až ve třetím kole třetí volby, neboli vlastně až v devátém hlasování. Sněmovna a Senát tehdy absolvovaly vždy tři kola, tedy celou jednu volbu, v jednom dni. Od začátku první volby do konce třetí volby tehdy uplynul téměř měsíc a půl.

Podle ústavy svolává společné schůze sněmovny a Senátu k volbě hlavy právě předseda dolní komory, nyní tedy Vlček. Parlament začne nového prezidenta volit 8. února. Klausovým protikandidátem bude ekonom Jan Švejnar, kterého oficiálně nominovali senátoři ze čtyř frakcí včetně opoziční ČSSD. Vzhledem k síle ODS a k tomu, že pro současného prezidenta budou zřejmě hlasovat i někteří zákonodárci z dalších stran je ale za favorita považován právě kandidát občanských demokratů Klaus.

Volba prezidenta republiky se řídí jasnými pravidly. Skládá se nejvýše ze tří kol, tolikrát tedy v případě tajného hlasování mohou poslanci spolu se senátory vhodit hlasovací lístky se jmény kandidátů do volební urny. Když ani tři kola ke zvolení hlavy státu nestačí, volba končí a parlament uspořádá další. Volba prezidenta může být jak tajná, tak veřejná, rozhodují o tom zákonodárci. Před pěti lety byla volba tajná a předpokládá se, že taková bude i letos. Při tajné volbě není jasné, jak kdo hlasoval, protože poslanci a senátoři vhazují své hlasovací lístky do uren. V minulosti již tento způsob rozhodování přinesl nejedno překvapení, kdy zdánlivý favorit neuspěl.

Vlček: Když opozice do reforem prosadí své návrhy, může být pro

Předseda sněmovny Miloslav Vlček míní, že pokud by opozice prosadila do připravovaných reforem důchodového, zdravotního a školského systému své návrhy, mohla by pak v parlamentu tyto reformy podpořit. Vlček to uvedl po pracovním obědě na Pražském s prezidentem Klausem a předsedou Senátu Sobotkou. Klaus po setkání uvedl, že se dnes spolu se svými hosty shodl mimo jiné právě na tom, že hlavní a dlouhodobé změny by zákonodárný sbor měl schvalovat pokud možno širší než jen vládní většinou. Česko podle Klause uvedené reformy potřebuje. Hovoří o nich i vládní politici v čele s premiérem Mirkem Topolánkem. Když ale kabinet v létě prosadil první část reformy veřejných financí, o žádný širší konsensus nešlo. Koalice ji ve sněmovně odhlasovala jen těsnou většinou a za pomoci dvou bývalých sociálních demokratů Miloše Melčáka a Michala Pohanky. Sociální demokraté a komunisté si pak na reformu stěžovali u Ústavního soudu, který ale dosud nerozhodl.

Čunek: Bursíkův výrok o kupčení s volbou prezidenta byl nedospělý

Předseda lidovců Jiří Čunek obvinil předsedu zelených Martina Bursíka z ohrožování koalice. Reagoval tak na jeho varování, aby političtí partneři nejmenší koaliční strany neuvažovali o výměně v prezidentské volbě za návrat předsedy KDU-ČSL do vládních funkcí. Čunek řekl, že Bursík reagoval z dovolené ve Francii "nedospěle". Jeho výrok přičítá také mediálnímu zkreslení. O situaci krátce hovořil s předsedkyní sněmovního klubu zelených Kateřinou Jacques. Šéfka zelených poslanců si nemyslí, že její strana varováním lidovců před kupčením s hlasy v prezidentské volbě ohrožuje trvání kabinetu. Zároveň v rozhovoru pro ČTK ocenila, že Čunek nechce "handlovat" s volbou hlavy státu. "Volba prezidenta by neměla být obchodovatelná. Pan Čunek řekl, že odmítá takový handl, a to je dobře," uvedla.

Klaus opět odmítl nabídku ČT debatovat se Švejnarem

Prezident Václav Klaus opět odmítl nabídku České televize (ČT) zúčastnit se před únorovou volbou hlavy státu televizní debaty se svým protikandidátem, ekonomem Janem Švejnarem. Veřejnoprávní médium přesto nadále usiluje o to, aby se oba v nějakém formátu prostřednictvím televize veřejnosti představili. Hodlá proto nabídku učinit znovu, řekl ČTK mluvčí ČT Ladislav Šticha. Švejnar dal podle něj již najevo, že by duelu šel, proto ho televize na rozdíl od Klause zvlášť neoslovovala. ČT se na Klause obrátila dopisem. Jeho tajemník Ladislav Jakl v odpovědi na žádost uvedl, že diskuse by nebyla "přínosná". Debatu by uvítal v případě, že by o prezidentovi hlasovali lidé v přímé volbě. "Pokud volba probíhá prostřednictvím poslanců a senátorů, je takový televizní pořad v podstatě nevhodný," napsal Jakl v dopise zveřejněném na www.ct24.cz. Podotkl, že Klaus se obecně za dobu svého působení v politice veřejné diskusi nevyhýbal.

Havel: ČR by jako předsednická země měla posílit zájem EU o lidská práva

Česká republika by se podle bývalého prezidenta Václava Havla měla jako předsednická země Evropské unie v první polovině roku 2009 snažit posílit zájem EU o dodržování lidských práv ve světě a otevřít otázku dalšího možného rozšiřování unie. Havel to uvedl rozhlasovém pořadu Impulsy Václava Moravce. "Zatím jsme svědky velké rozpačitosti a místy až hanebnosti, s jakou Evropská unie jako celek podřizuje zájem o lidská práva zájmům ekonomickým," řekl exprezident. Jako konkrétní příklad zmínil situaci, kdy se EU chystala doporučit členským státům, aby na oslavy státních svátků v Havaně nezvaly kubánské disidenty. EU by podle Havla měla také jasně určit, které další státy by mohla v budoucnosti zahrnovat. "Evropská unie by se neměla ostýchat říct, odkud kam chce sahat. Že nebude novou OSN, je jasné," uvedl.

Guvernér ČNB Tůma: Euro v ČR třeba v roce 2019

Česká republika by mohla přijmout euro v roce 2019, uvedl guvernér České národní banky Zdeněk Tůma v rozhovoru pro týdeník Ekonom. "Ekonomika by se do té doby již zcela jistě dokázala vypořádat se všemi problémy a těžit z toho, co zavedení jednotné měny přinese, a přitom se vyhnout možným negativním dopadům," řekl Tůma. Konvergenční program ČR, schválený v březnu 2007, počítal se vstupem do eurozóny v roce 2012. Aktualizovaný program z loňského listopadu už žádné konkrétní datum neuvádí. Premiér Mirek Topolánek v té době uvedl, že zavedení eura v České republice se nedá do roku 2012 stihnout. Na rychlé přijetí eura nyní tlačí velcí exportéři. Česká vláda považuje za prioritní úspěšně dokončit důchodové a zdravotnické reformy, a tím zajistit stabilní fungování tuzemské ekonomiky a splnění unijních podmínek. Obdobný názor zastávají i představitelé Evropské centrální banky. Soudí, že spíše než na pospíchání do eurozóny by se postkomunistické státy měly soustředit na opravdové přiblížení k hospodářství západní Evropy.

Stát loni hospodařil s nižším deficitem, činil 66,4 miliardy Kč

Stát v roce 2007 hospodařil s deficitem 66,4 miliardy korun, což je zhruba o 25 miliard korun nižší schodek, než schválila Poslanecká sněmovna. Na čtvrteční tiskové konferenci to uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Za lepšími výsledky podle něj stojí dobrý vývoj ekonomiky, nižší loňské výdaje státu a zároveň vyšší příjmy z daní. Za celý loňský rok původně ministerstvo plánovalo schodek 91,3 miliardy Kč, počátkem října ale díky lepší hospodářské situaci odhadlo schodek na 81 miliard korun. Podle metodiky EU ESA 95 byl loňský schodek rozpočtu 40,4 miliardy korun. Letošní rozpočet zatím počítá se schodkem téměř 71 miliard korun, tedy s celkovými výdaji 1,107 bilionu korun a příjmy 1,037 bilionu. Podle Kalouska letošní deficit nebude zcela určitě vyšší, spíše nižší. Do lepšího hospodaření státu se podle něj promítly výborný výkonnost ekonomiky, nižší nezaměstnanost, růst platů a mezd, a tím i nižší výdaje na sociální dávky.

Analytici: Loňský rozpočet je dobrá zpráva, ale mohl být nižší

Překvapivě nízký schodek rozpočtu za rok 2007 považují ekonomové za dobrou zprávu. Přesto by podle nich deficit mohl a měl být ještě nižší. "Je to pozitivní zpráva pro finanční trhy, podpora kurzu koruny," reagoval analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Při takových výsledcích není podle něj důvod nemít za cíl vyrovnaný rozpočet do roku 2010. "Chce to jen vůli k úsporám. Ekonomický růst je pro vládu trumfem v rukávu. Na výsledcích v dalších letech se ukáže, zda máme populisticky, nebo ekonomicky smýšlející vládu," dodal.

"To je velmi dobrá zpráva. Přesto si myslíme, že někteří investoři počítali díky rychlejšímu než očekávanému růstu ekonomiky s ještě nižším deficitem," doplnil analytik Next Finance Vladimír Pikora. Například Polsko prý počítá s deficitem rozpočtu na úrovni 60 až 63 procent původního plánu, což by v případě Česka znamenalo deficit jen v rozmezí 55 až 58 miliard korun. Podobně i Slovensko mělo skutečný deficit jen na úrovni 61 procent plánu. Českých 72 procent tedy není až tak oslnivých, podotkl. Pikora se obává, že rok 2007 přinesl jen dočasné zlepšení rozpočtu dané pouze překvapivým růstem ekonomiky. Ten by přitom měl v roce 2008 zpomalit. Rozpočet se svezl s ekonomickým růstem, pokladna se plnila hlavně díky historicky nejdynamičtější spotřebě domácností, souhlasil Michl. Jednou z možností úspor je podle něj krotit požadavky ministerstev, které permanentně nadhodnocují odhady potřeby peněz na výdaje.

AK: Zemědělství bude letos ziskové, možná i víc než v roce 2007

České zemědělství by podle prezidenta Agrární komory ČR (AK) Jana Veleby letos mohlo překonat loňský úspěšný rok. Za rok 2007 odhadují někteří odborníci zisk domácího zemědělství až na 16 miliard korun. Pokud bude dobrá úroda, může být letošní výsledek ještě lepší, odhaduje Veleba. Stoupající zisky přičítají agrárníci především rostoucím tržbám za komodity, jejichž ceny loni výrazně stouply. Dopad růstu dotací nebude podle AK zásadní. "Cenový boom přišel až v osmém měsíci roku 2007, nyní jsme na začátku roku a ceny surovin jsou výborné," řekl Veleba. Zemědělci tak mají letos šanci prodávat za vyšší ceny celých 12 měsíců, růst zisku bude záviset na výši úrody. "Jsme na počátku možné renesance českého zemědělství, je na nás, jak toho využijeme," hodnotí Veleba. Zisk zemědělství za rok 2007 odhaduje na deset miliard až 15 miliard korun.

Příjmy ze zemědělství loni v ČR rostly téměř nejvíc z celé EU

Reálné příjmy ze zemědělství v přepočtu na jednoho pracovníka se loni v České republice podle odhadů Evropského statistického úřadu (Eurostat) zvýšily zhruba o pětinu. ČR tak v tomto ohledu mezi 27 státy EU připadá druhé místo hned po Litvě, kde vzrostly o téměř 60 procent. Průměrný růst za celou "sedmadvacítku" dosáhl 4,7 procenta. Slovensku na pomyslném žebříčku připadlo díky navýšení o 8,9 procenta 11. místo. Reálné příjmy ze zemědělství zahrnují příjmy vytvořené zemědělskými činnostmi a takovými nezemědělskými činnostmi, které od těch prvních nelze oddělit. Nejde však o celkové příjmy zemědělsky hospodařících subjektů, neboť nepokrývají příjmy z jiných zdrojů, tedy například zisky z nemovitostí, platy či sociální výhody.

Schwarzenberg jmenoval Kohouta náměstkem

Bývalý český velvyslanec při EU Jan Kohout se stal novým náměstkem ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Bude mít na starosti oblast rozvojové spolupráce, humanitární pomoc i právní a konzulární záležitosti. ČTK o tom informovalo ministerstvo zahraničí. Koaliční vláda loni rozhodla o Kohoutově odvolání, 7. ledna ho tak v Bruselu vystřídá bývalá ministryně zemědělství Milena Vicenová. Kohout byl před svým odchodem na stálou misi při EU dvojkou české diplomacie, tedy prvním náměstkem ministra zahraničí. Měl na starosti evropské záležitosti.

Obce v okolí Dukovan podporují další rozvoj jaderné energetiky

Obce v okolí Jaderné elektrárny Dukovany na Třebíčsku podporují další rozvoj jaderné energetiky v tomto regionu. Podle předpokladu společnosti ČEZ bude elektrárna v provozu nejméně do roku 2025, o budování nového zdroje na jejím místě zatím nebylo rozhodnuto. Obce míní, že přípravu ohrožuje odmítavý postoj vládní Strany zelených k jaderné energetice. Zastavení elektrárny by pro region znamenalo ekonomickou ztrátu, řekl ČTK starosta Dukovan Miloš Kudera. O budoucnosti energetiky na Třebíčsku představitelé obcí debatovali ve čtvrtek v Jihlavě se zástupci kraje a ministerstva průmyslu a obchodu. "Je to první krok k tomu, aby se tato otázka otevřela," řekl Kudera. Obce požadují, aby se k možnému vývoji atomové elektrárny vyjádřila krajská samospráva. "Pak by měl následovat apel na vládu, případně na ministerstvo, a na ČEZ," dodal. Dukovany jsou zatím největším zdrojem elektrického proudu v Česku, spolu s mladší Jadernou elektrárnou Temelín produkují asi 31 procent veškeré elektřiny v zemi.

Na Nový rok se narodilo 21 Pražánků

Pražský primátor Pavel Bém nebude mít letos s oceňováním Pražánků narozených na Nový rok tolik práce jako loni. Podle informací z magistrátu přišlo v metropoli 1. ledna na svět 21 dětí. Bylo jich tedy o deset méně než před rokem. Zatímco loni na Nový rok spatřilo v metropoli světlo světa 19 chlapců a 12 dívek, letos se narodilo 11 kluků a deset holčiček. Podle návrhu, který ještě musí projednat městská rada, dostanou stejně jako loni 15.000 korun, řekli ČTK magistrátní úředníci. První miminko narozené v letošním roce v hlavním městě se jmenuje Lukáš Kubát a je z Prahy 5. přišlo na svět čtvrt hodiny po půlnoci v motolské nemocnici. Od oceňování prvních dětí město ustoupilo už před řadou let, aby předešel případným soutěžím.

Akademie věd zahajuje jubilejní rok mecenáše Josefa Hlávky

Akademie věd v pátek zahájí koncertem České filharmonie Jubilejní rok Josefa Hlávky. Od smrti tohoto architekta, stavitele a mecenáše české vědy, umění a vzdělanosti uplyne letos 11. března sto let. Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) zařadila tento den mezi letošní světová kulturní výročí. Program Hlávkova roku nabízí konference o architektuře v České republice, o financování vědy a budoucnosti českých nadací, cykly přednášek o Hlávkovi, slavnostní odhalení jeho busty v Národním muzeu, koncerty, workshopy, výstavy. Česká národní banka vydá stříbrnou pamětní minci.

Kulturní veřejnost se rozloučila s herečkou Věrou Galatíkovou

Smutečně vyzdobená historická budova Národního divadla v Praze byla ve čtvrtek místem posledního rozloučení s herečkou Věrou Galatíkovou, která zemřela po marném boji s rakovinou 21. prosince ve věku 69 let. Na přední členku činohry vzpomněli například kolegové Jan Kačer, Táňa Fischerová a Ivan Řezáč. Živě zazpívali Petr a Hana Ulrychovi a Zuzana Stivínová přednesla báseň Jana Skácela. Ze záznamu zazněla nahrávka z inscenace Višňového sadu, v níž Galatíková excelovala koncem 60. let na jevišti pražského Činoherního klubu. V prvních řadách hlediště usedli členové rodiny v čele s manželem zesnulé, hercem Ladislavem Frejem, dcerou Kristýnou a synem Ladislavem, kteří herecké geny podědili. U katafalku s rakví byly věnce od premiéra Mirka Topolánka, ministerstva kultury, Herecké asociace, Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, kde Galatíková studovala, a pražské Divadelní fakulty, kde své znalosti předávala adeptům Thálie. Byly tu také květy od scén, kde hrála: především pražského Národního divadla, Činoherního klubu, Švandova divadla a Městských divadel pražských. "Přišli jsme se rozloučit s výbornou herečkou, milovanou ženou a s obdivuhodnou osobností. Odchod takového člověka je vždy vnímán jako předčasný," řekl v úvodu pietního aktu šéf činohry české první scény Michal Dočekal. V čestné stráži u katafalku se vystřídalo na sedm desítek hereckých kolegů a zástupců divadel.

Výstava v Bruselu představí Kafku jako zvídavého cestovatele

Změnit obecnou představu, že spisovatel Franz Kafka byl věčný pesimista, který neopouštěl Prahu, si klade za cíl bruselská výstava nazvaná Cesty Franze K. Výstava 25 fotografií pořízených Janem Jindrou na místech, která Kafka navštívil, představí slavného autora jako zvídavého cestovatele. Výstava, která se v literárním domě Passa Porta v Bruselu otevře v pondělí 7. ledna, potrvá do 10. února. Fotografie jsou podle spoluorganizátorky výstavy Judity Matyášové součástí stejnojmenného projektu, jehož cílem je představit Kafku jinak, než jak je veřejností obecně vnímán. Výstava je součástí projektu, který podle webových stránek www.franzkafka.info zahrnuje putovní výstavy, tematické přednášky, komentované projekce a literární čtení.

Státní opera zahájí v sobotu oslavy 120. výročí otevření budovy

Státní opera Praha zahájí tuto sobotu oslavy 120. výročí otevření své budovy dnem otevřených dveří. Na večer přichystala výstavu dobových fotografií a představení opery Rusalka od Antonína Dvořáka. Vrcholem výročí bude únorová premiéra novodobé opery Héléne od Camilla Saint-Saense a v rámci letošního Pražského jara květnová premiéra Bludného Holanďana od Richarda Wagnera, řekla ČTK mluvčí opery Miroslava Kaňková. V sobotu si podle ní lidé budou moci prohlédnout celou budovu včetně zákulisí, přičemž historický výklad bude připraven jak v češtině, tak angličtině. Večerní program zahájí otevření výstavy historických pohlednic divadelní budovy pod názvem Pozdrav z Prahy. Ve Dvořákově Rusalce, v režii Zdeňka Trošky, se v hlavních rolích představí sopranistka Adriana Kohútková a tenorista Tomáš Černý.

V Lipnici nad Sázavou začaly oslavy Haškových výročí

Mezinárodní sympozium, řadu happeningů, Švejkovy víkendy a odhalení pamětní desky a sochy chystá Společnost pro oživení nesmrtelnosti Jaroslava Haška ke spisovatelovým významným výročím. Literární tvůrce, ale i bohém, anarchista, neklidný tulák a mystifikátor zemřel v Lipnici nad Sázavou právě před 85 lety, 3. ledna 1923, což si nyní obdivovatelé jeho díla připomněli na hřbitově tradičním pietním aktem a salvou. "Oslavy 125. výročí jeho narození začnou už v únoru, kdy se bude konat v Praze na Žižkově u sochy Jaroslava Haška na Prokopově náměstí masopust věnovaný Haškovi. V březnu se budou v Divadle Bez zábradlí udělovat studentům Ceny Jaroslava Haška za nejlepší satiricko-humoristickou scénku," řekl ČTK spisovatelův vnuk Richard Hašek. V dubnu se bude v hostinci U České koruny v Lipnici konat po pěti letech druhé sympozium Hašek a Švejk - součást světového myšlenkového kontextu. Přijedou na něj překladatelé Švejka z 12 zemí, z toho čtyři ženy, jež slavné Haškovo dílo přeložily do čínštiny, katalánštiny, hebrejštiny a lotyštiny. V květnu bude v Praze na Smíchově happening Hašek a Svět zvířat. V červenci pak haškologové v Lipnici odhalí spisovatelovu sochu od Josefa Malejovského. V srpnu budou zahájeny Švejkovy víkendy, které začnou v Praze na Smíchově a budou pokračovat v Českých Budějovicích, Písku a v Putimi.

Na východě Čech budou koledovat stovky dětí

Stovky koledníků vyrazí v nejbližších dnech během Tříkrálové sbírky do ulic měst a obcí na východě Čech. Vloni se v královéhradecké diecézi, která zahrnuje území Královéhradeckého a Pardubického kraje a části několika dalších krajů, vybralo téměř osm milionů korun. Lidé mohou prostřednictvím sbírky přispívat přímo na místní projekty, koledníci v Červeném Kostelci na Náchodsku budou získávat peníze na zdravotnické pomůcky pro klienty Hospice Anežky České, v Hradci Králové lidé přispějí například na Poradnu pro lidi v tísni, která pomáhá i obětem domácího násilí. Více informací o akcích a záměrech jednotlivých charit je možné najít na webové stránce www.hk.caritas.cz.

Ze sportu:

První trénink a následný odpolední výběh v oboře Hvězda absolvovali ve čtvrtek fotbalisté vedoucího celku první ligy Slavie Praha. V kabině se na začátku zimní přípravy objevily čtyři nové tváře: útočníci Goče Toleski a Jan Blažek, záložník Marek Jarolím a brankář Josef Kubásek.

Fotbalový útočník Michal Smejkal se stal první zimní posilou Teplic, třetího celku prvoligové tabulky. Český reprezentant do 21 let přichází na přestup z Viktorie Plzeň. K mužstvu se připojí v pátek 4. ledna, v sobotu by měl nastoupit k přípravnému utkání s Ústím nad Labem i na halovém turnaji v pražské Sazka Areně. Talentovaný útočník Smejkal odehrál v lize 35 zápasů, v nichž zaznamenal dvě branky.

Pro nejlepší českou tenistku Nicole Vaidišovou skončil první přípravný turnaj před Australian Open ve čtvrtfinále. Dvanáctá hráčka světa v Gold Coast prohrála v boji o postup mezi nejlepší čtyři 3:6 a 3:6 s Číňankou Li Na a nenaplnila tak roli největší žebříčkové favoritky turnaje.

Lucie Šafářová a Tomáš Berdych se ve svém posledním vystoupení na Hopmanově poháru dočkali prvního vítězství. Čeští tenisté v Perthu porazili 2:1 Indii. Kvůli silvestrovské porážce se Spojenými státy však do finále nepostoupí. Životní partneři Šafářová s Berdychem si zajistili výhru nad Indií už po dvouhrách.

Nejlepšímu českému tenistovi Petru Korbelovi jen těsně unikl přímý postup na olympijské hry v Pekingu. Prvních 20 účastníků soutěží ve dvouhrách bylo určeno na základě ve čtvrtek zveřejněného světového žebříčku, v němž patří Korbelovi 32. pozice. V redukovaném pořadí pouze dvou zástupců z každé země skončil čtvrtý muž z her v Atlantě na druhém místě pod čarou. Sedmatřicetiletý veterán tak bude muset o účast na svých pátých olympijských hrách bojovat na evropském kvalifikačním turnaji, který se uskuteční od 2. do 6. dubna ve francouzském Nantes. Postoupí z něj jedenáct singlistů.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Většinou zataženo, ojediněle slabé sněžení a mrznoucí srážky. Teploty minus 5 až minus 1 stupeň Celsia. Pozor! Na Českomoravské vrchovině a na hřebenech hor, zejména Krušných hor a Krkonoš bude vítr dosahovat v nárazech místy 70 až 90 km/h, ojediněle až 110 km/h.