Zprávy

Podle Tejce i premiéra musí dostat BIS o desítky milionů korun navíc

Podle předsedy sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby Jeronýma Tejce (ČSSD) by se měl rozpočet této tajné služby navýšit o desítky milionů korun. Že má služba málo peněz si myslí i premiér Mirek Topolánek (ODS). Oba to řekli po pátečním jednání výboru, který se zabýval únikem tajných informací z BIS. Peníze by prý měly být investovány především do nejmodernější techniky. Služba totiž musí v technice často dohánět vybavení teroristů nebo organizovaných skupin zločinců. "Technika jde kupředu a BIS by měla mít to nejlepší," řekl Tejc. Pokud by se podle něj každý rok nezlepšovalo vybavení, které má BIS k dispozici, znamenalo by to ohrožení bezpečnosti občanů ČR.

Topolánek s poslanci také jednal o chystané reorganizaci tří tajných služeb, které v současné době v ČR fungují. Plán reorganizace je podle něj nyní ve stadiu věcného záměru, který budou projednávat poslanci a senátoři. Podrobnosti ale nechtěli Topolánek ani Tejc zatím sdělit. Nejpravděpodobnější je varianta, že Česká republika bude mít jen dvě zpravodajské služby. Ve hře jsou pak dvě možnosti. Sloučení zpravodajských služeb podle resortů, nebo podle předmětu jejich zájmu. Podle prvního směru se již před několika lety sloučily dvě vojenské služby, rozvědná o kontrarozvědná, do jedné - Vojenského zpravodajství. Podle druhé varianty by se měly slučovat civilní i vojenské služby podle zaměření, tedy zda je předmětem jejich zájmu Česká republika nebo zahraničí. Tento krok by ale znamenal opětovné rozdělení Vojenského zpravodajství.

Velvyslanec: Summit NATO má být zásadní v otázce štítu

Na dubnovém summitu NATO v Bukurešti padne zásadní politické rozhodnutí, jak se bude nadále vyvíjet protiraketová obrana všech členů NATO, řekl ČTK český velvyslanec při NATO Štefan Füle. Vládní koordinátor pro radar Tomáš Klvaňa doplnil, že od NATO očekává jednoznačnou politickou deklaraci o tom, že americký systém protiraketové obrany bude začleněn do NATO.

Slovinsko a ČR chtějí, aby EU byla v otázce Kosova jednotná

Slovinsko a Česká republika doufají, že v otázce budoucího postavení jihosrbské provincie Kosovo bude mít hlavní roli Evropská unie. Shodli se na tom v pátek ministři zahraničí těchto zemí Karel Schwarzenberg a Dimitrij Rupel, podle nichž by v této otázce měla být EU jednotná. "Doufám, že v otázce Kosova bude společná dohoda a že v této věci také vystoupíme v EU společně," uvedl Schwarzenberg. V pondělí budou ministři zahraničí EU v Bruselu jednat o tom, jakou pozici unie zaujme v případě, že Kosovo vyhlásí jednostranně nezávislost na Srbsku. Jednání o postavení Kosova se zatím neposunují dál, neúspěšný byl nejnovější návrh mezinárodních vyjednávačů na takzvaný "neutrální status" provincie.

STEM: Změny od listopadu 1989 vnímá pozitivně mírná většina lidí

Změny po listopadu 1989 vnímá podle průzkumu agentury STEM pozitivně mírná většina lidí. Nejvíce ocenili možnost nákupu zboží a služeb, svobodně projevovat svůj názor, volit zákonodárce z více stran a cestovat za hranice. Nepříznivá hodnocení silně převažovala v oblasti pořádku a bezpečí občanů, v zabezpečení občanů ve stáří a v nemoci a v oblasti mezilidských vztahů a morálky ve společnosti. Vyplývá to z průzkumu z počátku listopadu, jehož výsledky dnes agentura STEM poskytla ČTK. Podle agentury i názor lidí na celkovou kvalitu života dokládá, že "situace po osmnácti letech není ani bílá, ani černá". Pozitivně celkovou kvalitu života hodnotilo 55 procent lidí, 45 procent pak negativně. Výrazně přitom převažovala hodnocení opatrná, dodává STEM.

Evropské peníze pro vědu bude zřejmě ČR moct čerpat až od března

Podle harmonogramu, který dojednal vicepremiér Martin Bursík (Strana zelených) s Bruselem, by měl být evropský program Výzkum a vývoj pro inovace schválen v březnu příštího roku. Vyjednávání sporného programu přebral Bursík po exministryni školství a stranické kolegyni Daně Kuchtové, když ho prezident pověřil dočasným vedením úřadu. Bursík řekl, že s materiálem, jak ho poslalo ministerstvo školství Evropské komisi před několika týdny, nesouhlasí konference rektorů a vládní výbor pro vědu a výzkum. Hodlá proto spolu s nimi v blízké době založit pracovní skupiny, které definují priority, na jejichž základě vzniknou takzvaná centra excelence v určitých oblastech výzkumu a vědy. Do nich pak budou prioritně směřovat finance EU, celkem Brusel na tento program Česku nabídne 70 miliard korun.

Přední osobnosti české vědy získaly medaile Josefa Hlávky

Šest předních českých vědců dostalo v pátek v Lužanech na Plzeňsku Medaili Josefa Hlávky za celoživotní vědeckou i pedagogickou činnost. Nejstarší česká nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových zároveň tradičně udělila cenu Josefa Hlávky 40 nejlepším studentům pražských vysokých škol, brněnské techniky a mladým talentovaným vědeckým pracovníkům Akademie věd.

Za významnou celoživotní mezinárodně uznávanou vědeckou činnost v oboru genetiky kvasinek získala medaili mikrobioložka Ludmila Šilhánková, Danici Doskočilové patří ocenění za její celoživotní úspěšné působení v oblasti fyzikální chemie. Svou prací si vysloužil ocenění také filosof Milan Mráz a Ivan Raška za propagaci české vědy v zahraničí i za výzkumy buněčného jádra. Medaile patří také lékařce a spisovatelce Valje Stýblové za její dlouholetou literární činnost, za prosazování humanitních idejí i za její celoživotní činnost v neurologii. Nadace ocenila také předního českého kardiologa Jiřího Widimského.

Architekt Josef Hlávka žil v letech 1831 až 1908. Část života prožil v zámku v Lužanech, který si nechal přestavět pro sebe. Hlávka proslul mimo jiné stavbou vídeňské opery, činžovních domů, paláců a kostelů, projektoval i pražskou Zemskou porodnici. Zasloužil se o založení České akademie věd, umění a slovesnosti a založil Národohospodářský ústav. Věnoval veškerý svůj majetek nadaci pro podporu české vědy a umění.

Předseda AV Pačes se obává, že změny v ÚHKT ovlivní výzkum

Předseda Akademie věd ČR profesor Václav Pačes se obává, že slučování fakultních nemocnic se špičkovými ústavy ovlivní nepříznivě kvalitu výzkumu. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) chce do budoucích univerzitních nemocnic soustředit špičkovou péči i výzkum. Začal připravovat sloučení Ústavu hematologie a krevní transfuze s Všeobecnou fakultní nemocnicí. Pačes ČTK sdělil, že Julínkovy kroky sleduje se znepokojením. "Obávám se, že po organizačním začlenění ÚHKT do VFN nebude snadné excelenci v ÚHKT udržet," vysvětlil. "Ne dost uváženými změnami bychom mohli přijít právě o to, co se snažíme podporovat: o excelentní výzkum v oblasti medicíny," upozornil Pačes.

Praha bude i příští rok hospodařit bez úvěrů, jeden možná splatí

Hlavní město Praha bude hospodařit příští rok stejně jako v několika minulých letech bez toho, že by do rozpočtu zapojovala peníze z úvěrů nebo obligací. Dokonce je možné, že splatí úvěr ve výši zhruba 3,75 miliardy korun, řekl ČTK předseda finančního výboru pražského zastupitelstva Petr Hulinský (ČSSD). Půjčku si město vzalo od ING Barings v roce 1998, je splatný až za dva roky. "Budeme jednat o předčasném splacení," uvedl Hulinský. Celková zadluženost města Prahy činí zhruba 33,1 miliardy korun.

Stovky lidí se v pátek naposledy rozloučily s hercem Haničincem

Stovky lidí se v pátek v Bratronicích na Kladensku přišly rozloučit s hercem Petrem Haničincem, který zemřel 7. listopadu. Kostel Všech svatých zcela zaplnili smuteční hosté, obyvatelé obce i mnoho Haničincových hereckých kolegů a přátel. Ti se vedle projevů s oblíbeným hercem rozloučili zpěvem a recitací. Rakev vynášenou z kostela pak přítomní vyprovodili potleskem. "Jsem knězem už 21 let, ale tolik květin svědčících o oblíbenosti člověka, se kterým se loučíme, jsem ještě neviděl," uvedl kněz Ján Petrovič. Velké dojetí vyvolal záznam Haničincova hlasu a zpěvu. Na 30 společně strávených let ve Vinohradském divadle zavzpomínal Radek Brzobohatý. "Je mi strašně smutno, ale na Petra budu vždy vzpomínat jenom vesele, prožili jsme spolu nádherné chvíle," řekl ČTK Brzobohatý. Mezi přítomnými byli například herci Tomáš Töpfer, Jaroslav Satoranský a Gabriela Vránová a zpěváci Václav Neckář, Josef Zíma a přítel rodiny Karel Vágner, který se ujal organizace obřadu.

Haničinec hrál v mnoha divadelních hrách, filmech a v televizních seriálech Cirkus Humberto, F. L. Věk, Žena za pultem, Dobrá voda a Synové a dcery Jakuba skláře. Věnoval se také práci v rozhlase, uměleckému přednesu a dabingu. Svůj hlas propůjčil mimo jiné populární postavě losangeleského policejního poručíka Columba a namluvil Dereka Jacobiho v seriálu Já, Claudius.

Komunisté chtějí při volbě prezidenta odevzdávat bílé lístky

Komunisté chtějí při volbě prezidenta odevzdávat bílé lístky. O tomto návrhu diskutoval v pátek Výkonný výbor KSČM. Jeho členové se rozešli s tím, že budou tuto možnost zvažovat do příští schůze a zjišťovat ve svých krajích názory členské základny. Podle některých účastníků schůze by ale šlo o alibismus a "pasivní volbu" Václava Klause, který bude prezidentské křeslo obhajovat.

KSČM: Rok 1989 přinesl formální svobodu i nerovnou společnost

Komunisté považují 17. listopad 1989 za studentský protest proti závažným nedostatkům tehdejšího režimu, zejména proti deficitu demokracie, který byl hrubě a necitlivě potlačen. Změny, které následovaly, pak vedly k rozšíření formálních demokratických svobod, ale i k restauraci nerovné a nespravedlivé kapitalistické společnosti, uvádí se ve stanovisku výkonného výboru KSČM. Komunisté si tento den připomínají především jako symbol odporu studentů proti okupaci hitlerovským Německem v roce 1939 a jako vzpomínku na jeho krvavé potlačení. Přiznávají, že se nyní tento den stal symbolem odporu proti komunistickému režimu, který bývá označován jako "sametová revoluce", ale tvrdí, že je také "symbolem porážky prvního historického pokusu o sociálně spravedlivou společnost v Evropě". Ideály z roku 1989 zůstaly podle komunistů v mnohém nenaplněny a zapomenuty. Vadí jim také zpochybňování KSČM jako legitimní součásti politického spektra. Vládnoucí struktury se podle KSČM domnívají, že už svou moc upevnily natolik, aby mohly omezit sociální výhody a životní úroveň lidí a reformou veřejných financí dostat značné prostředky pod kontrolu nepočetné privilegované menšiny

Případ pět let staré loupeže století bude bez objasnění odložen

Vyšetřování loupeže století končí po víc než pěti letech bez objasnění odložením. Představa policie o pachatelích, kteří v září 2002 při přepadení auta bezpečnostní služby v Praze 6 uloupili 153 milionů korun, zůstává i nadále mlhavá. "Případ bude v nejbližší době odložen, protože se nepodařilo zjistit pachatele," řekla ČTK mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Přesto, že vyšetřování formálně skončí, operativní pátrání bude dál pokračovat.

Havlíčkobrodští oddělí plotem neplatiče od vlastníků domů

V Havlíčkově Brodě vyroste na jaře plot, který oddělí pozemky dvou družstev vlastníků domů od městských domů s neplatiči. O kontroverzním kroku rozhodla radnice. Podle místostarosty Libora Honzárka (SNK ED) plot vznikne kvůli ochraně majetku družstev. Neplatiči, mezi nimiž převládají Romové, prý totiž sousedům neoprávněně vnikají na chodby i do sklepů. Místostarosta města Čeněk Jůzl (KDU-ČSL) řekl ČTK, že plot není problémem etnik. "Ploty se mezi vlastníky domů běžně staví," zdůraznil Jůzl. Jeho kolega Honzárek souhlasí. "Není to o oddělení komunity, ale o zabezpečení základních principů soužití," prohlásil. Družstva vlastníků si podle něj stěžují na to, že neplatiče potkávají ve svých domech. Vadí jim také, že jim někdo ničí auta a že si jejich děti nemohou na dvoře bezpečně hrát.

Muž z Vyškovska, který držel hladovku kvůli Romům, ji přerušil

Pavel Malovec z Ivanovic na Hané, který na protest proti obtěžování ze strany Romů držel necelý týden hladovku, v pátek svůj protest přerušil. S místostarostou Vojtěchem Balášem a poslancem Michaelem Hrbatou se dohodl, že na tři měsíce začne jíst a radnice se zatím pokusí problém vyřešit.. Malovec tvrdil, že hladovku drží, protože samospráva ani jiné instituce mu nejsou schopny pomoci řešit problémy s romskou komunitou. Důchodce si stěžuje na hluk a naschvály, které mu prý způsobují Romové žijící v jeho ulici. Jeden z domů zde podle místních obývá až 70 Romů. Jak přesně chce radnice situaci zlepšit, místostarosta Baláš prozatím neupřesnil. Vše se prý vyjasní příští týden. "Prozatím jsem velmi rád, že pan Malovec hladovku přerušil," řekl politik s tím, že je to pro něj velká úleva. Malovcovi představitelé radnice tento týden nabídli, že by se mohl přestěhovat na dva roky do bytu. Muž to odmítnul. "V domku bydlíme už 30 let a navíc mám strach, že kdybychom se odtud odstěhovali, Romové by ho rozebrali, tak jak to udělali se sousední budovou," řekl Malovec Mladé frontě Dnes.

Paroubek asi svatbu s Kováčovou nezruší, byť mu vadí zájem médií

Svatba předsedy ČSSD Jiřího Paroubka s tlumočnicí Petrou Kováčovou se zřejmě přece jen uskuteční tuto sobotu. Tento termín expremiér v úterý sám oznámil, kvůli velkému tlaku médií ho ovšem později zpochybnil. Také v pátek na dotazy novinářům odpovídal vyhýbavě, naznačil ale, že sňatek už asi odkládat nebude a 17. listopadu do svého druhého manželství vstoupí. Podle jeho úterního vyjádření se má svatba uskutečnit v Mariánských Lázních a následná oslava v místním hotelu Esplanade. "My nechceme vystavovat naše příbuzné a naše přátelé přehnanému tlaku, jakému jsme vystavováni několik měsíců my," odpověděl na otázku, proč termín svatby jednoznačně nepotvrdí. Dodal, že 99 procent věcí v této zemi je důležitějších, než "jestli se já budu ženit nebo jestli se slečna Kováčová bude vdávat". Paroubek se před dvěma měsíci po téměř třicetiletém manželství rozvedl se svou první ženou Zuzanou. Vztah s Kováčovou zveřejnil letos v létě.

Neplatiči mýtného zaplatili na pokutách 30 milionů korun

Za deset měsíců fungování elektronického mýtného přistihli celníci 25.000 neplatičů, kteří na blokových pokutách zaplatili zhruba 30 milionů korun. Oznámil to mluvčí generálního ředitelství cel Jiří Barták. Dalších téměř 1500 nepoctivců celníci předali úřadům ke správnímu řízení, kde se pokuta může vyšplhat až na půl milionu.

Pomník aviatika Vlacha v Boleslavi skrývá mnoho symbolů

V Mladé Boleslavi byl v pátek slavnostně odhalen pomník aviatika Metoděje Vlacha, který jako první Čech v roce 1912 vzlétl s letadlem vlastní konstrukce. Pomník, jemuž dominuje velký kovový oblouk a sedící socha samotného Vlacha v nadživotní velikosti, v sobě podle jeho autorů skrývá mnoho symbolů doby, v níž aviatik žil.

Ochránci památek jsou proti nástavbě na bývalém Domu potravin

Ochránci památek z Klubu Za starou Prahu jsou proti záměru nástavby budovy bývalého Domu potravin na pražském Václavském náměstí. Nynější nároží představuje harmonický prvek, který má klíčový význam pro vyznění náměstí, uvedl klub ve stanovisku na svých internetových stránkách. Ředitel magistrátních památkářů Jan Kněžínek řekl, že o plánu zatím ví jen z dopisu klubu. Na nároží stál činžovní dům s věží z poloviny 80. let 19. století, který byl poškozen a následně zbořen na konci druhé světové války. Právě na to se podle klubu současný záměr odvolává. Ochránci památek upozorňují, že dřívější dům převýšil okolní stavby a stínil i pohled na část Národního muzea, které bylo vybudováno jako dominanta náměstí. Novostavba Domu potravin, který vznikl podle návrhu Maxmiliána Gronwaldta a Jiřího Chvatliny v 50. letech minulého století, předchozí chybu napravila, uvedli zástupci klubu. Je podle nich jen nedopatřením, že budova dosud nebyla "jako osobitý reprezentant architektury své doby" zapsána do seznamu kulturních památek. Z někdejšího Domu potravin by se měl stát podle záměru hotel, informoval klub. V projektu jde podle jeho představitelů jen o rozšíření plochy budovy, je podle nich "ryzím příkladem neomluvitelného zlatokopectví".

Ve Smržovce se o víkendu koná festival Wonderfest

Židovskou, folkovou, rockovou i balkánskou hudbou ožije o víkendu Smržovka. Jizerskohorské město bude dějištěm šestého ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Wonderfest. Vedle tuzemských umělců hostí přehlídka také hudebníky z Německa, řekl za pořadatele Romek Hanzlík. Festival se podle něj řadí do festivalů Eurotrialog, které prezentují rock či world music z trojzemí. Letošním zahraničním hostem bude německý dívčí soubor Rada Synergica. "Jejich hudba je propojením klezmer a cikánské hudby s balkánskými prvky," dodal Hanzlík. Tento žánr představí na přehlídce i česká dechová formace Burana Orchestra. Součástí festivalového programu bude i výstava fotografií s hudební tematikou autora Karla Šustera ve foyeru Parkhotelu, které připomenou nejen uplynulé ročníky Wonderfestu, ale i spřízněné akce - Slet bubeníků nebo Eurotrialog Mikulov.

MZ varuje před dětskými zubními pastami Večerníček a Ferda

Ministerstvo zdravotnictví varuje spotřebitele před dětskými zubními pastami Večerníček a Ferda. Pasty obsahují látku diethylenglykol (DEG), která má škodlivé účinky na ledviny a nervovou soustavu, a proto se ve výrobcích určených pro ústní dutinu nepoužívá. ČTK to sdělil hlavní hygienik ČR Michael Vít. Tyto zubní pasty jsou dovezeny z Číny.

Příští týden asi začne léta očekávané čištění Brněnské přehrady

Vodohospodáři začnou příští týden sypat břehy poloprázdné Brněnské přehrady vápnem. Po letech diskusí a zkoumání odborníků tak v Brně začíná čištění nádrže, která patří v Česku k nejzamořenějším vodním květem a v létě se v ní nedá koupat. Vápnit se bude letecky. Pilot bude připraven od pondělního poledne a bude čekat na ideální letové podmínky a den, kdy břehy nebudou zamrzlé, řekl novinářům ředitel Povodí Moravy Miroslav Duda. Na břehy vysype pilot 200 kilogramů vápenného hydrátu na hektar, dohromady tedy asi 20 tun materiálu. Koncentraci odborníci zvolili s ohledem na to, aby neublížili organismům v přehradě. Zásahy, které mají přispět k vyčištění přehrady a umožnit letní koupání, přijdou podle hrubých odhadů na stamiliony korun. Větší část peněz chtějí místní samosprávy získat z Evropské unie.

Češi přicházejí na chuť mořským živočichům, jejich dovoz roste

Na jídelníčku Čechů se stále častěji objevují pokrmy z mořských živočichů. Dovoz korýšů a měkkýšů do Česka v posledních letech výrazně roste a vyšší prodej těchto potravin hlásí také obchodníci. Češi jsou sice v Evropské unii značně podprůměrní jedlíci ryb, při výběru těchto potravin v obchodech či restauracích jich ale čím dál více sahá právě po exotických druzích ryb a mořských živočichů, jako jsou například ústřice, krevety, krabi, langusty a různé škeble či chobotnice. Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostla za devět měsíců letošního roku hodnota dovezených korýšů meziročně o 17 procent. V případě měkkýšů se import zvýšil o 7,4 procenta. Stabilní je v Česku podle obchodníků prodej ústřic, které si díky příznivé ceně může zařadit na jídelníček prakticky kdokoliv.

Brückner se Slováky očekává těžší zápas než při loňském triumfu

Postup na mistrovství Evropy do Rakouska a Švýcarska v příštím roce sice už čeští fotbaloví reprezentanti mají měsíc v kapse, ale před sobotním zápasem proti svým někdejším federálním partnerům ze Slovenska zůstávají v bojové pohotovosti. Kouč Karel Brückner odmítá jakékoliv experimenty a očekává, že duel na pražské Letné bude pro jeho tým mnohem složitější než loni, kdy Češi na Tehelném poli slavně zvítězili 3:0. Brückner tuší, že tentokrát bude protivník klást mnohem větší odpor. "Bude to těžší zápas než loni. I proto, že Slovensko staví jiný tým. Viděl jsem je od té doby několikrát, třeba v záloze mají hodně dravé a kvalitní hráče," uvedl na tiskové konferenci v Praze Brückner, který varuje především před dvacetiletým dirigentem hry z Neapole Markem Hamšíkem.

Podle Kociana nepřijeli Slováci jen popřát sousedům k postupu

Slovenští fotbalisté prý nepřijeli jen v pozici uctivého hosta, který chce gratulovat Čechům k postupu. Naznačili to už po příletu do pražské Ruzyně. "Když nevytáhneme maximální bojovnost a soudržnost, nebudeme mít šanci. Bez aktivního napadání soupeře a dobrého pohybu se fotbal hrát nedá," řekl ČTK slovenský kouč Ján Kocian. Při bratislavské prohře 0:3 vedl tým ještě jeho předchůdce Dušan Gallis. "Každý trenér jde do zápasu s nějakými představami. Tak to bylo i tehdy, ale i Němci si představovali domácí souboj s Českem jinak. Představy o tom, jak chceme v Praze hrát, máme, záleží na hráčích a na tom, jak dlouho udržíme příznivý stav, abychom je nemuseli měnit," uvedl Kocian. V jeho kádru je hned několik fotbalistů se zkušenostmi z české soutěže. Do Prahy přiletěli slávista Matej Krajčík a sparťan Karol Kisel. Českou ligu hráli dříve i Marek Čech (Sparta), Kamil Čontofalský (Bohemians), Ján Kozák (Slavia) či Filip Hološko (Liberec). "Souboj s Čechy bereme jako zápas proti jednomu z nejlepších evropských týmů. Čtyřikrát za sebou postoupili na Euro, jednou na mistrovství světa, to mluví za vše. Pro nás bude zápas velkým svátkem a pro mě o to větší, že se hraje právě na Letné," uvedl sparťanský záložník Kisel.

Češi jsou na Šestidenní desátí, novými lídry jsou Italové

Českým motocyklistům patří před závěrečnou třetinou Šestidenní v Chile desáté místo podle zatím stále neoficiálních výsledků. Družstvo, jež v soutěži pokračuje bez zraněného Víta Kuklíka, vstupovalo do čtvrté etapy z jedenáctého místa a přes řadu technických potíží si i díky výpadku dosud vedoucích Finů polepšilo. Také juniorskému týmu patří desátá pozice. Novými lídry 82. ročníku se stali Italové.

Počasí:

V sobotu očekávají meteorologové přes den oblačno až zataženo, v Čechách občas slabé sněžení. V nižších polohách ojediněle mrznoucí srážky. Teploměr ukáže maximálně -1 až +3 stupně Celsia, na horách kolem dvou pod nulou.

Přívaly sněhu, které zasáhly v uplynulých dnech mnohá místa České republiky, by měly podle meteorologů prozatím ustat. Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu by mělo jen slabě sněžit v sobotu v Čechách. Poté ale přijde inverze, kdy bude v nižších polohách zataženo a na horách slunečno a tepleji než v nížinách. Tento charakter počasí očekávají meteorologové nejméně do čtvrtka. Zima a zvláště sníh letos přišly poměrně brzy, lidé však mají v paměti především minulou zimu, která byla extrémně teplá a třeba dny, kdy sněžilo v Praze, by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Oproti tomu předchozí zimu na přelomu let 2005 a 2006 charakterizovala rekordně dlouhá doba, po níž ležel sníh, a to nejen na horách, ale i v nižších polohách. Současné klima se podle odborníků vyznačuje především velkými výkyvy v počasí, které doprovázejí změnu klimatu. Klimatické změny se dějí, byť různí odborníci přikládají různou váhu vlivu lidské činnosti na ně. Mezivládní panel pro změny klimatu však již několikrát konstatoval, že vliv člověka na tyto změny je značný. Na svém pátečním jednání ve španělské Valencii jeho zástupci uvedli, že klimatické změny způsobené člověkem a jejich následky mohou nabýt nezvratný ráz.