Zprávy

Sobotka: ODS by měla jednat o koaličním slibu volit Klause

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) míní, že ODS by měla s KDU-ČSL i Stranou zelených jednat o dodatku koaliční smlouvy, v němž by se vládní strany zavázaly k podpoře Václava Klause v prezidentské volbě. Sobotka to řekl v nedělním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. "Je to určitý signál rozporu uvnitř vládní koalice, která se snaží prosadit v ekonomice a v ostatních zákonech dobré věci a na pozici prezidenta se není schopna dohodnout," řekl Sobotka. Podle premiéra Mirka Topolánka rozdílné názory koaličních stran na prezidentské kandidáty životaschopnost koalice přímo neohrožují. Odkazuje přitom právě na to, že společný postoj při prezidentské volbě není součástí koaliční smlouvy. Výkonná rada ODS v sobotu vytvořila vyjednávací tým, který má dohodnout podporu pro Klausovu volbu.

Zelení dosud jasně dávali najevo, že na Hradě chtějí od příštího roku vidět někoho jiného než Klause. Lidovci uvažovali o tom, že nominují místopředsedu Senátu Petra Pitharta. Ten ale kandidaturu odmítl. Pro ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL) je nejlepším možným kandidátem z lidí, o nichž se v této souvislosti mluví, současná hlava státu Václav Klaus. Předseda KSČM Vojtěch Filip v televizi Prima zopakoval, že v otázce vztahu k referendu o umístění americké radarové základny v Brdech je mu bližší názor Klause než akademika Václava Pačese, který je proti všelidovému hlasování. Pro KSČM bude podle něho velmi důležitý postoj kandidátů k zákonu o reformě veřejných financí. "V tuto chvíli nevím, pro koho budu hlasovat," pokračoval Filip.

Kalousek stojí za svým návrhem na změnu rozpočtového určení daní

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) stojí za svým návrhem na změnu rozpočtového určení daní, s kterým v sobotu vyjádřilo zásadní nesouhlas vedení ODS. Návrh zlepšuje současnou situaci, a to především odstraněním skokových přechodů mezi kategoriemi obcí pro určení daní, řekl Kalousek ČTK. "Pokud schválen nebude, tak to nepředstavuje žádné riziko pro veřejné rozpočty, z mého hlediska se ale nezlepší současný stav," dodal.

Novela zákona, kterou má kabinet projednat v pondělí, měla přinést více peněz především nejmenším obcím do 300 obyvatel, a to hlavně díky nově zavedenému kritériu výměry obce, které zvýhodňuje obce s nízkou hustotou obyvatelstva. Naopak 146 obcí z celkových 6244 by na změně mělo podle ministerstva financí prodělat přibližně 832,5 milionu korun. Celkově by obce podle materiálu mohly od příštího roku získat na daních o 2,5 miliardy korun více než dosud.

Výkonná rada ODS na sobotním jednání v Kladně dospěla k závěru, že návrh ministerstva financí je nepřijatelný. "Návrh ministerstva financí nás naprosto neuspokojuje, protože ten problém řeší triviálně tím, že bere peníze městům nad 5000 obyvatel a převádí je na malé obce," řekl ČTK člen výkonné rady a pražský poslanec Jan Bürgermeister.

VZP nejspíš neobnoví smlouvy se stovkami lékařů i s nemocnicemi

Všeobecná zdravotní pojišťovna nejspíš neobnoví smlouvy asi s 800 ambulantními specialisty, kteří nevykazují žádnou lékařskou činnost. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ředitel VZP Josef Horák. Podobně jsou ohroženy i smlouvy s desítkami nemocnic, které neposkytují odpovídající péči. "My ty smlouvy v žádném případě neobnovíme," odpověděl Horák na otázku, zda je reálné zrušení 800 smluv specialistů, kteří nevykazují žádnou činnost. Pokud lékaři jen vypisují recepty na léky, tak s nimi VZP o obnovení smlouvy nemá zájem, vysvětlil. Podle Horáka existují i desítky nemocnic, které neposkytují potřebnou péči, a mnoho menších nemocnic nemá ani kvalifikované lékaře. I v tomto případě bude prý proto prosazovat, aby VZP neobnovovala smlouvy.

Předepsané mýtné už překročilo čtyři miliardy korun

Předepsané mýtné v neděli dopoledne překročilo hranici čtyř miliard korun. ČTK to sdělily Ředitelství silnic a dálnic a firma Kapsch. Stalo se tak po 265 dnech ostrého provozu systému. Pokud by výběry pokračovaly stejným tempem, na konci letošního roku by vybrané mýtné mohlo činit 5,5 miliardy korun. Fond dopravy, jako jediný příjemce mýtných plateb, počítá s příjmem asi 4,8 miliardy korun. Jde však o hrubé příjmy. Z celkových výnosů musí stát firmě Kapsch, která mýtný systém postavila a spravuje, zaplatit necelé dvě miliardy jako splátku systému a poplatky za služby a provoz. Přesto se mýtné státu vyplatí. Loni, kdy mýtný systém neexistoval, zaplatily kamiony za dálniční známky 1,2 miliardy korun.

"Mýto může při zachování stávajících sazeb a předpokládaném růstu počtu zpoplatněných dálnic a rychlostních silnic přinést v následujících deseti letech až 100 miliard korun," řekl ČTK ředitel Kapsche Karel Feix. Mýtné na budoucích dálnicích bude stavět právě Kapsch. Ministerstvo dopravy také uvažuje o rozšíření systému na silnice nižších tříd. V krajním případě by se tak mýtné mohlo platit až na 60.000 kilometrech komunikací. O výhodnosti takového rozšíření rozhodnou analýzy, které si úřad nechává zpracovávat. Jisté je, že nižší třídy by hlídaly družice a nikoliv mýtné brány, jako je tomu na dálnicích. Zatímco nad rozšířením mýtného systému na silnice nižších tříd se stále vznáší otazník, jistotu již mají majitelé malých nákladních vozidel od 3,5 tuny hmotnosti. Za jízdu svých vozů na dálnici budou platit od ledna 2009.

Vlček navrhne zrušení bezplatné dopravy pro zákonodárce

Předseda Poslanecké sněmovny Miloslav Vlček chce poslancům a senátorům zrušit nárok na bezplatnou veřejnou dopravu. Dílčí změnu zákona o platech ústavních činitelů připraví a předloží Poslanecké sněmovně. Vlček to řekl v nedělním diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Šéf sněmovny již dříve oznámil, že chce zprůhlednit a zjednodušit příjmy politiků. Poslanci a senátoři by podle něj měli mít jeden velký plat. Přišli by ale o náhrady, které nyní dostávají. Novela, která zruší bezplatné používání veřejné dopravy je podle Vlčka prvním krokem ke změně platů poslanců. Zvlášť ji chce předložit mimo jiné proto, aby měla větší šanci na schválení než celková úprava platových poměrů. "Předložím jednotlivé novely, půjdu konkrétně po jednotlivých krocích," řekl v televizní debatě Vlček.

Čapkovo Děvče v růžových šatech se vydražilo za 12 milionů korun

Kubistický obraz Josefa Čapka Děvče v růžových šatech z roku 1916 se v neděli na aukci Galerie Art Praha vydražil za 12 milionů korun, jde tak o nejdráže prodané dílo tohoto autora v Česku a druhý nejdráže prodaný obraz na aukcích v ČR. Aukční síň také překonala svou rekordní dražbu z loňského roku, kdy se jí podařilo vydražit jiné Čapkovo dílo Koupel nohou za 9,3 milionu, informoval ČTK organizátor Vladimír Neubert. Děvče v růžových šatech mělo vyvolávací cenu 2,2 milionu korun. Patřilo do sbírky Jaroslava Borovičky, který byl přítelem mnoha malířů a shromáždil více než 1200 olejů. V padesátých letech minulého století však jeho sbírka skončila ve státních galeriích. Po roce 1989 se vrátil zpět do Prahy a větší část sbírky mu byla vrácena.

Poslední plavení dřeva Schwarzenberským kanálem vidělo 1000 lidí

Vystoupení folklorních souborů, ukázky dřívější práce v lese a tradiční plavení polen zakončilo v sobotu letošní sezonu na Schwarzenberském plavebním kanále. Ukázka toho, jak kdysi putovalo dřevo ze Šumavy, přilákala k česko-rakouskému hraničnímu přechodu Ježová/Iglbach zhruba 1000 diváků z Česka i ze zahraničí, informoval ČTK plavební ředitel Hynek Hladík. Jubilejní desátá novodobá plavební sezona začne 10. května 2008 na Jeleních Vrších. Letos mohli lidé vidět celkem 11 ukázek plavení dříví na třech úsecích kanálu a tři folklorní setkání. Podíleli se na nich jak čeští, tak i rakouští plavci. Akce podle odhadu organizátorů přilákaly okolo 8000 až 9000 lidí. Pro příští rok by se jejich počet měnit neměl. Kanál, který je významnou technickou památkou, byl postaven k dopravě palivového dříví ze severních úbočí Šumavy přes hlavní evropské rozvodí až k Dunaji. Tam dělníci dříví vytáhli a přeložili na lodě či vory, aby se dostalo do Vídně. Plavba do Vídně skončila v roce 1892, přes rozvodí plulo dříví naposledy v roce 1916. Na českém území se dříví plavilo až do roku 1961 pro dřevosklad v Želnavě.

Štěpánkův bojovný výkon zachránil Čechy ve Světové skupině DC

Čeští tenisté budou i příští rok hrát Světovou skupinu Davisova poháru. K záchraně jim pomohl úspěch v baráži se Švýcarskem, které na domácí půdě porazili 3:2. Třetí bod v pražské Sazka Areně v neděli po heroickém výkonu získal Radek Štěpánek, který v rozhodující dvouhře porazil 7:6, 6:3 a 7:6 Stanislase Wawrinku, i když zápas dohrával zraněný.

Švýcarský tenista vstoupil do zápasu výborně, především při vlastním servisu se mu dařilo držet Štěpánka na základní čáře a v delších výměnách nechyboval. Za stavu 6:5 měl dokonce setbol, ale return ze druhého Štěpánkova podání poslal pouze do sítě. Vyrovnanou sadu tak rozhodovala zkrácená hra. V ní se český tenista vyvaroval chyb od základní čáry, naopak Wawrinka zahrál několik těsných autů. Osmadvacetiletému domácímu hráči navíc vycházel servis, po němž se tlačil k síti, a tie-break vyhrál 7:3. Štěpánek se už dostal do tempa a ve druhé sadě byl jasným králem na kurtu. Díky vynikajícímu returnu těžkého podání přímo na základní čáru se dostal do vedení 3:1. Další brejk už mu sice jeho převaha nevynesla, ale při svém podání nepřipustil ani jeden brejkbol a vyhrál bez větších problémů 6:3. V úvodu třetí sady český tenista na chvíli ztratil koncentraci a dvěma voleji do pásky za sebou pustil Švýcara do vedení 2:0. Rychle srovnal na 3:3 a zdálo se, že má znovu zápas plně v rukou, ale v osmé hře přišel kritický okamžik. Za stavu 40:30 se Štěpánek při podání zranil a okamžitě po shodě si vyžádal ošetření. S bolestivou grimasou, tejpem nad levým kolenem a viditelně omezeným pohybem zvládl ještě game získat ve svůj prospěch. V dalším průběhu se snažil rychle ukončovat výměny, což se mu při vlastním servisu díky volejům dařilo výborně. Při podání soupeře však byl bezmocný a musel rozhodovat tie-break. Wawrinka nedokázal Štěpánka rozběhat a dělal chyby. Český tenista podal heroický výkon i od základní čáry a za stavu 6:4 díky skvělému servisu přinutil soupeře returnovat do autu a proměnil hned první mečbol.

Štěpánek při svém návratu do týmu po třech letech vyhrál v Davis Cupu teprve druhou dvouhru, ale jeho bojovný výkon znamenal vítězství nad týmem, který měl ve svém středu světovou jedničku Rogera Federera. Štěpánek se za to dočkal ovací vestoje, v návalu štěstí políbil povrch dvorce taraflex, týmoví kolegové ho vyhazovali do vzduchu a na závěr ho čekala sprcha šampaňským.

Před závěrečným zápasem nejlepší hráč světa Roger Federer porazil Tomáše Berdycha 7:6, 7:6 a 6:3 a srovnal stav pražského utkání na 2:2. Berdych prohrál 0:3 na sety, ačkoliv si v první a druhé sadě vytvořil celkem šest setbolů. Domácí desátý hráč světa začal ve velkém stylu. V úvodu zápasu se mu dařilo, na co sáhl, a diktoval tempo hry. Federer zpočátku dělal nezvykle mnoho chyb a také díky tomu se českému tenistovi hned ve třetí hře podařilo získat jeho servis. Za stavu 5:3 měl pak Berdych při podání soupeře setbol, ale Federer tradičně vytáhl skvělý servis. Hned v následujícím gamu navíc sebral domácímu hráči podání a vyrovnal na 5:5. Nejlepší tenista světa se už dostal do tempa, ale Berdych za ním nijak nezaostával. Set se nakonec rozhodoval v tie-braku, v němž sice český hráč vedl 3:0, ale pak udělal více chyb včetně dvojchyby a ztratil ho v poměru 5:7. Tenis světové extratřídy předváděli oba hráči i ve druhé sadě, v jejímž průběhu si Berdych nechal ošetřit bederní část zad. Na jeho výkonu však možné zdravotní problémy nebyly nijak znát, v průběhu setu měl opět mírně navrch, ale nedokázal to dotáhnout do vítězného konce. Za stavu 5:4 nevyužil při Federerově podání dva setboly a znovu se rozhodovalo ve zkrácené hře. V ní si Berdych vypracoval další tři setboly, z toho jeden při vlastním servisu, ale znovu neuspěl. Federer nakonec využil svůj čtvrtý setbol a po výhře 12:10 se dostal do vedení 2:0 na sety. Třetí sada byla vyrovnaná až do stavu 3:4 a oba tenisté si drželi podání. Pak Federer využil vůbec první brejkbol, k němuž se v této sadě dostal, a bylo prakticky rozhodnuto. Vzápětí při svém podání ukončil zápas, když hned první mečbol proměnil esem.

Bohemians zdolali Slavii, na výhru v lize čekali přes čtyři roky

Fotbalisté Bohemians 1905 se dočkali první ligové výhry po návratu do nejvyšší soutěže. "Klokani" v neděli ve vršovickém derby porazili Slavii 2:0 díky brankám Škody a Kunáška a ukončili čekání na tříbodový ligový zisk, kterého se naposledy dočkali v květnu roku 2003. Na nevýrazných slávistech bylo znát, že mají v nohách těžkou středeční bitvu v Lize mistrů proti Steaue Bukurešť, kterou navíc odnesli zraněním zadáci Brabec, Dřížďal, Latka a záložník Tavares, kteří tak na marodce doplnili Šmicra. Kouč Jarolím měl hodně starostí se složením sestavy a "klokani", v jejich záloze se už představil navrátilec z Norimberku Marek Nikl, úvodního tápání favorizovaného soka dokázali bezezbytku využít.

Další dosud známé výsledky 7. kola: Zlín-Teplice 1:0, Liberec - Plzeň 2:0, Brno-Jablonec 2:1, Most-Kladno 2:2, České Budějovice-Viktoria Žižkov 1:1.

Čeští veslaři vybojovali na ME pět medailí, tři lodě jsou zlaté

Pět medailí včetně tří zlatých vybojovali čeští veslaři na mistrovství Evropy, které dnes vyvrcholilo v Poznani. Z vítězství se radovala osma složená z nejlepších českých veslařů v čele s Ondřejem Synkem, dvojskif Jitka Antošová, Gabriela Vařeková a čtyřka bez kormidelníka Karel Neffe, Milan Bruncvík, Jan Gruber, Michal Horváth. Stříbrnou medaili vybojovala skifařka Miroslava Knapková a třetí projeli cílem bratři Jan a Ondřej Vetešníkové na dvojskifu lehkých vah. V osmiveslici společně se Synkem seděli Jakub Friedberger, Jakub Makovička, Jan Schindler, Václav Chalupa, Milan Doleček, Jakub Hanák, Jakub Zoff a kormidelník Oldřich Hejdušek. Osmu složenou z nejlepších domácích veslařů Česko postavilo poprvé od olympijských her v Moskvě 1980 a veslaři pražské Dukly potvrdili své kvality. Zlaté medaile z Polska veze i čtyřka bez kormidelníka Neffe, Bruncvík, Gruber, Horváth. Pátá posádka z letošního MS v Mnichově však na rozdíl od osmy začala pomaleji a na prvním mezičase byla třetí. Poté se ale posádka vedená trenérem Petrem Blechou posunula na druhé místo a v závěrečném půlkilometru rozhodla o vítězství. Již svou pátou zlatou medaili z velkých mezinárodních závodů dnes získaly Antošová s Vařekovou. Dvacetileté veslařky mají ve sbírce dva tituly juniorských mistryň světa a dvakrát triumfovaly i na světovém šampionátu do 23 let. V Poznani se usadily na prvním místě hned po startu a druhé Finky nakonec porazily téměř o dvě vteřiny. Jedinou českou posádkou, která se z Poznaně vrátí bez medaile, je čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Kopáč, Ondřej Straka, Vlastimil Čabla, která obsadila páté místo.

Diskařka Cechlová druhá v Grand Prix

Diskařku Věra Cechlovou-Pospíšilovou dělilo v neděli pouhých 54 centimetrů od vítězství ve Světovém atletickém finále. Ve Stuttgartu poslala česká reprezentantka hned prvním pokusem disk do vzdálenosti 62,04 metru a o třetí triumf v prestižním vyvrcholení seriálu Grand Prix po letech 2003 a 2004 ji připravila jen mistryně světa Franka Dietzschová z Německa. Ta předvedla vítězný hod dlouhý 62,58 metru ve druhé sérii a získala 30.000 dolarů, Cechlová inkasovala o deset tisíc méně. Osmadvacetiletá Cechlová sice zaostala o více než čtyři metry za svým letošním maximem z Varšavy (66,18), na závěr sezony si ale částečně spravila chuť po krachu v kvalifikaci mistrovství světa v Ósace, kde neúspěšně obhajovala bronzovou medaili. Ani téměř o jedenáct let starší Dietzschová, kterou Cechlová dokázala letos porazit při svých triumfech na mítincích ve Varšavě a Hengelu, se nepřiblížila svému letošnímu nejlepšímu výkonu (68,06). I tak ale dokázala vyhrát čtrnáctý ze svých 18 závodů v sezoně.

Kajakářka Hilgertová získala na mistrovství světa bronz

Kajakářka Štěpánka Hilgertová získala na světovém šampionátu v brazilském Foz Do Iguassu bronzovou medaili a v devětatřiceti letech se postarala o jediný český cenný kov v individuálních závodech. Dvojnásobná olympijská vítězka v neděli po semifinále vedla, ale nakonec prohrála s Němkou Jennifer Bongardtovou a Slovenkou Elenou Kaliskou. Deblkanoisté Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek, obhájci zlatých medailí z pražské Troji, skončili pátí. Stejně jako Hilgertová ale získali olympijská místa pro hry v Pekingu, takže Česká republika bude mít v Pekingu zastoupení ve všech kategoriích. Hilgertová, mistryně světa z let 1999 a 2003, vyhrála semifinále a ve své finálové jízdě ještě na druhém mezičasu vedla. Závěr se jí však nepovedl a třebaže neměla ani jednu dvousekundovou penalizaci za dotek branky, až sedmý čas znamenal pokles o dvě pozice. Rodina Hilgertových si tak z Brazílie přiveze dvě bronzové medaile, neboť na kov stejné hodnoty dosáhl také syn Hilgertové Luboš, který mezi kajakáři pomohl týmu k úspěchu v pátečních hlídkách. Hilgertová má z týmové soutěže ještě stříbro.

Volejbalistky po deseti letech postoupily na ME ze skupiny

Po dlouhých deseti letech se českým volejbalistkám podařilo na mistrovství Evropy postoupit ze základní skupiny. Tým pod vedením Táni Krempaské v neděli porazil Španělsko 3:0 a ve skupině B skončí nejhůř na třetím místě. Česká reprezentace zůstane v belgickém Hasseltu a od úterý do čtvrtka si zahraje další tři zápasy, v nichž bude bojovat o účast v semifinále. Letošní šampionát se hraje nově s 16 týmy, doteď bylo účastníků dvanáct. Od poslední medaile v roce 1997 znamenala pro české barvy buď stop základní skupina, nebo už kvalifikace. Do osmifinálové skupiny si Češky přinesou prohru s Polskem, ale i vítězství - buď to dnešní, nebo páteční nad Bulharskem. V šestičlenné skupině nyní narazí na Nizozemsko, domácí Belgii a Srbsko, bronzového medailistu z loňského MS.

Kanoisté do finále nepostoupili, Mašek ale vyjel olympijské místo

Čeští kanoisté se na mistrovství světa ve vodním slalomu do finále neprobojovali. Jan Mašek však díky 14. místu v semifinále vybojoval pro Českou republiku místo na olympijských hrách v Pekingu, protože v redukovaném pořadí se vešel do první desítky. Stanislav Ježek skončil v Brazílii šestnáctý, Tomáš Indruch obsadil 22. místo.

Vršecký vyhrál pohárový závod tahačů

David Vršecký se stal vítězem nedělního hlavního závodu Evropského poháru tahačů v italském Misanu. Český jezdec vyhrál dramatický souboj, při kterém se několikrát měnilo pořadí na čelních pozicích. Hůře se vedlo jeho týmovému kolegovi Markusi Bösigerovi, který po druhém místě v kvalifikační jízdě v pohárovém měření sil na stupně vítězů nevystoupil; během víkendového závodu si ale udržel v čele šampionátu náskok 33 bodů a má velkou šanci, že za dva týdny ve španělské Jaramě bude slavit titul.

Motocyklista Pešek v Motegi dvakrát upadl a dojel dvanáctý

Dvanácté místo obsadil český motocyklový jezdec Lukáš Pešek ve Velké ceně Japonska na okruhu v Motegi poté, co v průběhu závodu třídy do 125 ccm na mokré trati dvakrát upadl. Jednadvacetiletý závodník tak vypadl z boje o stupně vítězů a ve čtrnáctém dílu sezony získal čtyři body. V průběžném pořadí šampionátu klesl Pešek na šesté místo. Dostal se před něj i dnešní vítěz Ital Mattia Pasini, který je celkově čtvrtý. V čele seriálu zůstal Gábor Talmacsi z Maďarska, jenž dojel druhý. Pešek se v Motegi, kde před rokem obsadil šesté místo, představil ve velmi dobrém světle. Sice se mu, jak je v této sezoně zvykem, nevydařil start, ale rychle se z dvanácté pozice posunul do popředí a po šestém kole mu patřilo páté místo. Pak však přišel v jedné z pravotočivých zatáček první pád, po němž se propadl na devatenácté místo. Po návratu na trať zajížděl tovární jezdec Derbi opět jedny z nejrychlejších časů a znovu postupoval vpřed. Devět kol před cílem ale upadl Pešek podruhé a jeho šance na dobrý výsledek definitivně zhasly. I tentokrát se mu podařilo nepoškodit motocykl, a tak se mohl vrátit na dráhu a dokázal alespoň bodovat. Na vysněnou třetí pozici v MS však ztrácí tři závody před koncem už dvacet bodů.

Počasí:

V pondělí očekávají meteorologové slunečno, teploty vystoupí na 20 až 24 stupňů Celsia, na horách bude kolem 18 stupňů.