Zprávy

Senát schválil vládní představu o stabilizaci veřejných financí

Senát podle očekávání podpořil zákon o stabilizaci veřejných rozpočtů. Jde o rozsáhlý soubor změn, které mají od příštího roku nastat v daňové a sociální oblasti a ve zdravotnictví. Podle vlády má tato první etapa reformy veřejných financí zastavit zadlužování země. Levicová opozice tvrdí opak, neúspěšně chtěla předlohu zamítnout. Přijetí zákona umožnilo 49 z 80 přítomných senátorů. Normu nyní dostane k podpisu prezident Václav Klaus, který již dříve naznačil, že ji nebude vetovat.

Zákon je souborem pěti desítek novel. Zavádí jednotnou sazbu daně z příjmu fyzických osob ve výši 15 procent ze superhrubé mzdy, což představuje 23,1 procenta reálného zdanění. Nyní existují čtyři daňová pásma ve výši 12, 19, 25 a 32 procent. Snížit se mají také daně firmám, a to z nynějších 24 procent na 21 procent v příštím roce, na 20 procent v roce 2009 a na 19 procent v roce 2010. Novinkou je také zavedení ekologické daně u elektřiny, zemního plynu a tuhých paliv a zvýšení spotřební daně u tabáku ze současných 27 na 28 procent. Ruší se společné zdanění manželů, které bude možné naposledy podat příští rok. Končí také daňové zvýhodnění na hypoteční zástavní listy, na druhou stranu se ruší i darovací daň v rámci širší rodiny. Lidé více zaplatí například kvůli zvýšení spodní sazby DPH z pěti na devět procent, neboť kvůli tomu zřejmě podraží třeba potraviny, nápoje, knihy, časopisy i noviny, léky, cestování hromadnou dopravou, ubytování nebo vstupné. Od Nového roku budou muset lidé platit také za každou návštěvu lékaře 30 korun, za den v nemocnici pak 60 korun. Vládní změny dále v zásadě ruší pohřebné, snižují porodné a zavádějí takzvanou vícerychlostní rodičovskou dovolenou. První tři dny nemocenské se nebudou proplácet. Zpřísnit se má výplata dávek. Nezaměstnaní bez snahy najít práci by mohli skončit na existenčním minimu. Živnostníci budou příští rok platit stejnou daň z příjmů jako zaměstnanci, tedy 15 procent. Budou mít vyšší limit pro odvody pojistného, zdravotní a sociální pojištění si už nebudou moci dávat do nákladů.

Vláda posílá rozpočet s deficitem 71 miliard do sněmovny

Vláda ve středu jednomyslně schválila návrh státního rozpočtu na příští rok. Stát má v roce 2008 hospodařit se schodkem 70,8 miliardy korun. Rozpočet nyní posoudí sněmovna, kde má koaliční kabinet jen křehkou většinu. Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) novinářům řekl, že oproti závazným limitům schváleným už v červnu se výrazně navýšily tři kapitoly. Školství dostalo navíc 1,7 miliardy korun, rozpočet kultury si polepšil o 1,2 miliardy a ministerstvo zemědělství získalo jednu miliardu, zvláště na program rozvoje venkova. Úpravy v ostatních resortech byly už mnohem menšího rozsahu, upřesnil Kalousek. Priority rozpočtu podle něj odrážejí priority vlády, což je věda, výzkum, vzdělávání a infrastruktura.

I když se občanští demokraté, lidovci a zelení v koaliční smlouvě zavázali, že poslanci vládních stran by neměli přesouvat v rámci rozpočtu miliony korun na různé projekty ve svých volebních obvodech, podle Mladé fronty Dnes jsou mnozí zákonodárci připraveni tento závazek ignorovat. Premiér Mirek Topolánek, Kalousek i předsedové zelených a lidovců Martin Bursík a Jiří Čunek jsou smířeni s tím, že tato praxe úplně nevymizí. Doufají ale, že poslanci budou umírnění a nebude se opakovat situace z loňska, kdy poslanci sáhli i na peníze určené na důchody. Vláda pak musela škrtat sedm miliard, řekl premiér. O podobě i osudu rozpočtu jako celku ale rozhodne až sněmovna. Opozice přitom vládní předlohu nepodpoří, takže koalice se opět bude muset spoléhat na vlastní síly a případně dva bývalé sociální demokraty Miloše Melčáka a Michala Pohanku.

Podnikatelé vyzvali MPO ke zrušení investičních pobídek

Hospodářská komora vyzvala ministra průmyslu a obchodu Martina Římana ke zrušení investičních pobídek. U vybraných pobídek jsou zvýhodňovány většinou velké zahraniční firmy, kterým tak stát poskytuje jednoznačné tržní výhody, řekl ČTK prezident komory Jaromír Drábek. Investiční pobídky měly za cíl přilákat zahraniční investice. "Riziko poškození českých firem v důsledku odlivu kvalifikované pracovní síly a celkového pokřivení trhu je příliš vysoké, než abychom mohli podporovat zachování investičních pobídek," uvedl Drábek. Nastavení systému politiky podpor podle něj nerespektuje postavení menších firem v reálné ekonomice. Říman ve zprávě zaslané ČTK uvedl, že má na zrušení investičních pobídek stejný názor jako Hospodářská komora. "Nicméně politické rozložení sil zatím neumožňuje více než zpřísnění, které jsem prosadil v novele zákona o investičních pobídkách letos na jaře," uvedl Říman.

Sdružení praktiků: V ČR by mohli za pár let chybět lékaři

V Česku by v příštích letech mohli chybět praktičtí lékaři. Podle analýzy sdružení Praktik.cz je totiž čtvrtina z celkem 5300 doktorů v ČR starších 65 let. Nových lékařů, kteří by je postupně nahradili, do oboru ale dost nepřichází. Novinářům to řekl místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek. Podle něj je jedním z důvodů nezájmu o primární péči nedostatečné financování. Na protest proti výši úhrad uzavřela ve středu řada praktiků své ordinace. Praktici podotýkají, že náklady na provoz ordinací každoročně rostou. Někteří tvrdí, že jejich praxe jsou již na pokraji udržitelnosti.

VZP ustoupí praktikům a pediatrům

Všeobecná zdravotní pojišťovna ustoupí spojenému tlaku praktických lékařů a pediatrů a přidá jim peníze. Bude to ale na úkor toho, že nezaplatí lépe dobré lékaře ani finančně nezvýhodní praxe v regionech, kde je jich málo, jak původně plánovala. ČTK to řekl ředitel VZP Pavel Horák. Dosavadní platby považují lékaři za nízké, na protest jich ve středu valná část neordinovala. "Objem peněz v návrhu zdravotně pojistného plánu je pořád stejný, ani protestními akcemi lékařů se nemění. Změnit se může jenom podíl toho, co dostanou všichni a co jsme chtěli použít na bonifikaci dobrých praxí a abychom nalákali lékaře do regionů, kde jich je málo, případně pro lékaře, kteří vzdělávají mladé kolegy," vysvětlil Horák.

Praktici nyní dostávají od pojišťoven pravidelnou měsíční platbu za registrovaného pacienta 36 korun. S věkem a u dětí se zvyšuje až na sto korun. VZP je ochotna zvýšit základní sazbu až na 42 korun. Aby na to měla peníze, nebude už ale moci zvýšit platbu za bod na korunu, jak původně navrhovala. Prostřednictvím bodů mají lékaři ohodnoceny některé výkony, například prevenci. Pokud by lékaři trvali na korunové hodnotě bodu, musela by VZP podle Horáka "upravit" návrh zdravotně pojistného plánu. To by znamenalo, že by ubrala z peněz například nemocnicím nebo specialistům, naznačil ředitel. "Rozdělujeme jeden koláč," řekl.

Firmy by měly platit za ekologické škody, budou se muset pojistit

Vláda schválila návrh zákona, podle kterého by měli původci znečištění platit za škody způsobené na životním prostředí. Kabinet tak se zpožděním reaguje na požadavky Evropské komise, která už na jaře poslala Česku a dalším státům kvůli chybějící normě o ekologických újmách varování. Návrh podle vicepremiéra Martina Bursíka (SZ) počítá stejně jako evropská směrnice s tím, že po roce 2010 začnou evropské banky nabízet speciální programy pro ekologické pojištění firem. Pro české podniky zákon počítá s povinností pojistit se do začátku roku 2013, řekl Bursík po jednání vlády novinářům.

Václav Klaus odvolal velvyslance Kohouta

Prezident Václav Klaus odvolal dle očekávání českého velvyslance při Evropské unii Jana Kohouta, informoval ČTK mluvčí Hradu Petr Hájek. Do konce roku vystřídá Kohouta na diplomatickém postu v Bruselu bývalá ministryně zemědělství Milena Vicenová, rozhodla o tom minulý týden vláda. Opoziční ČSSD, jejímž členem Kohout je, se výměna na významném postu v Bruselu nelíbí. Kohoutovo funkční období mělo vypršet v květnu 2008. Fakt, že Brusel opustí již letos, Vondra odůvodnil tím, že Kohoutův nástupce by měl mít dost času na přípravu půlročního českého předsednictví EU.

V boji proti úplatkářství v Česku má pomoci protikorupční linka

V boji proti úplatkářství v Česku má pomoci protikorupční telefonní linka 199, kterou bude provozovat nevládní organizace Transparency International. Spolu se zástupci TI její provoz ve středu oficiálně zahájili premiér Mirek Topolánek a ministr vnitra Ivan Langer. Linka bude občanům k dispozici každý všední den od 09:00 do 17:00. Topolánek řekl, že linka, kterou budou obsluhovat pracovníci organizace, by občanům měla poskytnout možnost upozornit na korupční jednání. Podle něj by linka také měla umožnit lépe úplatkářství postihovat. "Hrozba sebevětšího trestu nepomůže, když bude riziko dopadení pouze teoretické," uvedl premiér. Topolánek doplnil, že cílem vlády je také zlepšit vnímání protikorupčních aktivit v očích veřejnosti. "Samotná linka nemůže ten boj s korupcí vyhrát," konstatoval.

Protikorupční linka je jednou z novinek, kterou Langer připravil v rámci boje proti úplatkářství. Kromě toho vláda v nedávno schválené novele trestního řádu počítá s tím, že stát do boje proti korupci nasadí i policejní agenty. Agenta dosud může policie využívat pouze v případech nejzávažnějších trestných činů na základě mezinárodní smlouvy. Příslušný paragraf trestního řádu umožňující využití agentů má být podle návrhu rozšířen o trestný čin přijímání úplatků, podplácení a nepřímého úplatkářství. Ostatní podmínky použití agenta se nemění. Pokud návrh schválí parlament, mohli by agenti bojovat proti korupci zhruba od příštího února.

Diplomacie: Gates přijede do Česka asi v říjnu

Americký ministr obrany Robert Gates přijede na návštěvu Česka s největší pravděpodobností v říjnu. Hlavním tématem jednání s českými politiky zřejmě bude radarová základna, kterou USA plánují umístit ve vojenském újezdu Brdy. Kvůli radaru již Česko navštívilo několik amerických delegací. Hlavním obhájcem záměru Američanů byl prezident George Bush, který Česko navštívil v červnu. Bush tehdy mimo jiné řekl, že si uvědomuje, jak důležité bude pro radarovou stanici získat českou veřejnost. Většina Čechů však podle průzkumů zatím americké plány v Brdech odmítá.

Česko s USA již několik měsíců vyjednává o podmínkách stavby radaru v Česku. Podle ministerstva obrany vyjednávání pokročila, i když se armádní experti obou zemí zatím neshodli na znění všech bodů v bilaterální smlouvě SOFA, která má upravit právní rámec umístění radaru na českém území. Jednání o této smlouvě i druhé propojené dohodě budou trvat přinejmenším ještě několik měsíců. Smlouvy podléhají souhlasu parlamentu a prezidenta.

Kouchner nepovažuje radar za hrozbu pro Rusko

Systém protiraketové obrany, který chtějí Spojené státy umístit v Česku a Polsku, se mohl jevit jako hrozba pro Rusko, ale to nebyl záměr Američanů. V rozhovoru pro ruskou rozhlasovou stanici Echo Moskvy to v úterý řekl francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner. Se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem se prý Kouchner podle svých slov shodl, že skutečnou hrozbou jsou rakety z Blízkého východu, které by mohly zasáhnout americké území, ale ještě snáze Rusko. Kouchner dodal, že chápe rozpoložení ruského vedení, které se americkým plánem cítí být ohroženo. Postoje obou stran jsou patrně výsledkem nedostatečné vzájemné komunikace dané také jistou nedůvěrou Západu k Rusku s jeho mocenskými ambicemi. Jako řešení považuje šéf francouzské diplomacie další jednání, která by "tuto otázku osvětlila". Kouchner v neděli podle agentury AFP vyvolal neklid a kritiku prohlášením, že by se svět měl připravit na nejhorší, tedy na válku s Íránem. Právě kvůli obavám zejména z íránských raket chtějí Američané postavit protiraketový radar v Česku a umístit skupinu protiraketových střel v Polsku.

Rozvojovou pomoc bude koordinovat zvláštní středisko

České rozvojové a humanitární projekty v zahraničí by mělo mít nově na starosti Rozvojové středisko, organizaci zřídí ministerstvo zahraničí. Rozhodla o tom ve středu vláda. Premiér Mirek Topolánek novinářům řekl, že vláda tak chce koncentrovat prostředky určené k rozvojové pomoci. Kabinet podle něj hledá cestu, jak se vyrovnat se závazky v této oblasti a zároveň naplňovat zájmy České republiky. "Považuji za velký úspěch to, že se podařilo sjednotit pozici vlády k systému rozdělování rozvojové pomoci," uvedl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Odborníci již dlouho upozorňují na to, že je nutné zlepšit systém zahraniční spolupráce. Říkají, že je roztříštěná a ministerstva často konají a vymýšlejí projekty nezávisle na sobě. Středisko má fungovat od ledna 2008.

Senát chce změnit svátek 1. máje

Senát chce změnit název prvomájového svátku na Svátek jara a práce. Už by to neměl být jen Svátek práce. V souladu s původní novelou senátora Martina Mejstříka (za Cestu změny) doporučila horní komora také Mezinárodní den žen nahradit Svátkem matek, ale s tím, že by druhá květnová neděle měla být oficiálním svátkem. Významnými dny by kromě MDŽ naopak neměly být ani Den vzdělanosti a Den rodin. Návrh novely ve středu horní komora podpořila hlasy 39 z 66 přítomných senátorů. Proti zrušení Svátku práce a MDŽ, který připadá na 8. března, se staví hlavně levicoví zákonodárci. Senátor ODS Jiří Žák proto přišel s kompromisní variantou na změnu názvu. "Tím bychom přerušili tu kontinuitu mezi zprofanovaným 1. májem a současně bychom slavili začátek jara," míní. Inspiroval se praxí v Rusku, kde je 1. květen Dnem jara a práce.

Čeští policisté odletí v sobotu do mise v Afghánistánu

Pětičlenný policejní tým v sobotu odletí z Prahy do mise EU v Afghánistánu. Češi budou mimo jiné v provincii Kunduz působit jako poradci pohraniční policie nebo poradci pro vyšetřování. V zemi by také měli předávat svoje zkušenosti týkající se výcviku. O spolupráci české a afghánské policie nedávno v Praze jednal s náměstkem ministra zahraničí Jaroslavem Baštou také afghánský policejní prezident Záhir Aghbar. Aghbar v Praze řekl, že afghánská policie má zájem rovněž o to, aby se její příslušníci vyškolili v České republice. Policii cvičili čeští experti také v Iráku. Od roku 2003 vojenští policisté proškolili více než 8200 iráckých policistů.

Afghánistán patří vedle Iráku k zemím, kde působí čeští vojáci. Češi pracují například v polní nemocnici v Kábulu. Spolu s Němci a Dány také tvoří rekonstrukční tým v provincii Badachšán na severu země. V provincii Hílmand operují speciální síly vojenské policie.

Možný krach Galilea mají pomoci odvrátit miliardy z rozpočtu EU

Evropská komise ve středu navrhla, aby projekt satelitní navigace Galileo, který sužují problémy, financovala EU ze svého rozpočtu. V rámci snah o záchranu jednoho z nejambicióznějších i nejdražších projektů v historii unie na něj chce dát asi 2,4 miliardy eur (66 miliard Kč). Na budování Galilea se původně mělo podílet konsorcium soukromých firem, to ale z obav o návratnost investic odstoupilo. Celkové náklady na projekt tří desítek satelitů, který by měl začít fungovat do roku 2012, převyšují 3,4 miliardy eur (93,6 miliardy korun). Galileo se podle vizí EU mělo stát konkurentem amerického systému GPS (Global Positioning System). Nedávno se nicméně EU a USA dohodly na slučitelnosti obou systémů. Otázka financování Galilea není jediná, která projekt provází. Zatím se totiž také neví, kde by mělo případně být jeho sídlo, což zajímá i Českou republiku. ČR chce, aby to bylo na jejím území, a řadila se i k favoritům.

Česká studentka získala třetí místo v soutěži mladých vědců z EU

Česká studentka Eva Černohorská uspěla v soutěži Evropské unie pro mladé vědce roku 2007. Získala třetí cenu a 1500 eur (asi 41.500 korun) za svou práci v oboru matematika s názvem Zobecnění metod dláždění pro trojúhelníkovou a šestiúhelníkovou síť. Výsledky zveřejnila Evropská komise. "Eva vymyslela originální algoritmus, jak zjistit, že libovolná plocha nejde pokrýt trojúhelníkovými nebo šestiúhelníkovými dlaždicemi. To je důležité například v krystalografii nebo biologii buněk. Ale také při počítačových návrzích látkových vzorů," popsal práci absolventky karlovarského Prvního českého gymnázia Petr Klán na svém blogu na serveru Aktuálně.cz; Klán se soutěže, která se letos uskutečnila ve španělské Valencii, zúčastnil jako doprovod.

Poslední rozloučení s Josefem Vinklářem bude 25. září

Poslední rozloučení s hercem Josefem Vinklářem, který zemřel ve středu po těžké nemoci ve věku 76 let, se uskuteční v úterý 25. září v historické budově Národního divadla v Praze.

Umělecká cesta Josefa Vinkláře vedla od začátků u Voskovce a Wericha přes více než třicetileté angažmá v bývalém Realistickém divadle v Praze až po pražské Národní divadlo. Jeho členem byl od roku 1983 a od té doby tam vytvořil na devadesát rolí. Naposledy byl vodníkem Ivanem v Jiráskově Lucerně a Petrem Dubským ve Stroupežnického Našich furiantech. Tyto postavy však byly vesměs alternovány. Zúčastnil se ještě zahajovacích zkoušek hry Malá hudba moci Pavla Kohouta, kterou divadlo začátkem listopadu uvede v české premiéře. Vinklář ztvárnil také zhruba stovku filmových rolí a další desítky v televizi, častým hostem byl před rozhlasovým mikrofonem. Naposledy hrál v seriálu Hraběnky a měl se objevit i v pokračování Nemocnice na kraji města. Podle Bohuslavy Holubové z oddělení marketingu České televize však rozsah role odpovídal vážnému onemocnění a jeho úmrtí nenaruší dějovou linii seriálu.

Codex gigas opustil Švédsko potřetí a prý naposledy

Největší kniha světa, rukopisný Codex gigas vzniklý ve středověku na českém území, opustil Švédsko za stovky let jen třikrát. Potřetí a prý naposledy je tomu právě nyní. Do severské země se dostal jako válečná kořist za třicetileté války a do Prahy přicestoval kvůli ojedinělé výstavě. "Poté se vrátí do Stockholmu navždy," řekl ČTK zástupce švédské Národní knihovny, a vyloučil tak další případné zápůjčky. V Praze bude kniha vystavena od čtvrtka do 6. ledna. Kdo se chce na ni přijet podívat, má podle švédských odborníků nyní dostatečnou příležitost. Největší rukopis světa bude vystaven jen kousek od Pražského hradu, odkud jej Švédi před staletími odvezli. "Kniha knih" je uzavřena v prosklené vitríně a otevřena na své nejznámější stránce, té s barevnou kresbou čerta, podle něhož bývá také nazývána Ďáblova bible. Národní knihovna pro výstavu zbudovala speciální prostor - klimatizovanou komoru. Za dvojími dveřmi je místnost se stálou teplotou kolem 18 stupňů Celsia a vlhkostí kolem 50 procent, v níž se nachází jediný objekt - vitrína s knihou. V ní může návštěvník výstavy pobýt maximálně deset minut. Hodnota Codexu gigantu je nevyčíslitelná. V případě podobných památek se udává hodnota pojistná, Ďáblova bible však patří mezi knihy komerčně nepojistitelné. V případě, že se objekt srovnatelného významu třeba zapůjčuje na zahraniční výstavu, nastupují státní záruky. "Český stát poskytl záruku 300 milionů korun," řekla Nováková.

Ladislav Chudík natáčel pokračování seriálu "nemocnice"

Populární slovenský herec Ladislav Chudík vyhověl prosbě producentů seriálu Nemocnice na kraji města a vrátil se ke své roli primáře Sovy ve třetím pokračování této úspěšné série. Své místo měl mít v třetí řadě seriálu i Josef Vinklář, který ve středu zemřel. Jeho role doktora Cvacha tak v nových dílech bude chybět. Přednímu slovenskému herci, který má spoustu divadelních i televizních fanoušků také v Česku, bylo koncem května 83 let. Druhá řada Nemocnice na kraji města byla dosud nejsledovanějším původním českým seriálem. Na přelomu let 2003 a 2004 ho podle údajů veřejnoprávní televize sledovalo v průměru téměř 3,3 milionu dospělých diváků, tedy 38,6 procenta dospělých.

Archeologové zkoumají v centru Ústí základy středověkých domů

Archeologové odkryli v centru Ústí nad Labem na pozemcích kolem kostela Nanebevzetí Panny Marie suťové nadloží, kde odhalili základy středověkých domů. Na nich sledují vývoj jednotlivých parcel až do novověku, který jim pomůže osvětlit stavební rozvoj města. V místech bývalých zahrad a dvorků mezi domy nalézají i stopy pozůstatků osídlení až z dob pravěku. ČTK to sdělila Marta Cvrková z ústeckého muzea, která výzkum vede. V sousedství kostela, jehož věž je nejšikmější ve střední Evropě, hned po průzkumu vyroste velké obchodní centrum. Podle Cvrkové jsou nálezy zachovalé. Bombardování, které v roce 1945 vychýlilo i kostelní věž, zničilo jen vršky většiny domů v okolí, vše v podzemí zůstalo nedotknuté. Pozemky pak byly zahrnuty. "Po zasypání se pro archeology jedinečně zachoval stav sídlištních vrstev od hlubokého pravěku do konce války," uvedla Cvrková.

Strakova akademie představí tvorbu současných českých výtvarníků

Ministři, novináři, pracovníci a návštěvníci úřadu vlády nebo účastníci organizovaných exkurzí budou mít možnost se v prostorách Strakovy akademie seznámit s tvorbou současných českých výtvarníků. Novou tradici otevírá malíř Boris Jirků, jehož výstavů obrazů a plastik zahájil premiér Mirek Topolánek. Jirků, bývalý rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, patří k nejznámějším českým malířům současnosti. Věnuje se volné malbě, grafice, ilustraci a knižní grafice. Obrazy a plastiky vystavené v sídle vlády zachycují jeho dojmy z cest a volnou tvorbu za posledních 15 let. Expozice potrvá čtvrt roku.

Rektor VŠUP se diví, že jeho předchůdce má výstavu na vládě

Rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Pavel Liška vyjádřil pochybnosti nad tím, že premiér Mirek Topolánek převzal záštitu nad výstavou obrazů Borise Jirků ve Strakově akademii. Jirků byl Liškovým předchůdcem v čele vysoké školy. Liška v dopise adresovaném předsedovi vlády označil tvorbu Jirků na "úrovni třetí oblastní ligy, která si v principu nezaslouží být spojována se jmény nejvyšších reprezentantů našeho státu". Liška napsal, že nemíní premiérovi radit, komu a kdy má udělovat svou záštitu. "Chci pouze upozornit na skutečnost, že práce Borise Jirků svou úrovní nereprezentují ani výtvarnou tvorbu naší školy, ani české výtvarné komunity," uvedl rektor v dopise.

Úřad vlády na dotaz ČTK reagoval stručným prohlášením: "Úřad vlády ČR si pokládá za čest, že ve svých prostorách může vystavovat obrazy a plastiky vynikajícího umělce profesora akademického malíře Borise Jirků. Jirků byl loni v létě kvůli neshodám se studenty a vedením školy odvolán z čela VŠUP, nahradil ho historik umění Liška.

Fotbalové Spartě začíná boj o setrvání v pohárové Evropě

V médiích ještě doznívají informace o hektickém závěru nedělního ligového utkání Sparty v Teplicích, ale fotbalisté mistrovského klubu se už musí soustředit na čtvrteční pohárovou bitvu proti dánskému OB Odense. V ní se pokusí odčinit neúčast v Lize mistrů a pokud chce Sparta většinu podzimu žít také pohárovými starostmi, nezbývá jí než se probojovat do základní skupiny Poháru UEFA. Sparta bude v dvojzápase plnit roli favorita, ale šance obou klubů mírně vyrovnává skutečnost, že se odveta bude hrát na hřišti soupeře. Právě v druhém utkání se většinou o postupu rozhoduje, před prvním zápasem proto pro českého mistra platí, že si potřebuje vypracovat maximální náskok.

Boleslav zkusí vylepšit bilanci českých týmů proti italským

Na první zápas v historii proti italskému soupeři se chystají fotbalisté Mladé Boleslavi, kteří ve čtvrtek v prvním kole Poháru UEFA hostí Palermo. Středočeši se zároveň pokusí vylepšit bilanci českých týmů v pohárových bitvách s celky z Apeninského poloostrova. Italské kluby se v šestnácti dosavadních pohárových bitvách radovaly hned ve dvanácti případech z postupu, česká mužstva slavila jen čtyřikrát - dvakrát se to povedlo Slavii Praha, jednou Dukle a ostravskému Baníku. Boleslav se chystá na svůj druhý ročník v evropských pohárech. Loni coby nováček na pohárové scéně nejprve v předkole Ligy mistrů neúspěšně bojovala o postup do hlavní soutěže, aby se poté překvapivým vyřazením Olympique Marseille dostala do základní skupiny Poháru UEFA, kde také její cesta skončila. Palermo startuje v Poháru UEFA potřetí za sebou: předloni mužstvo došlo při své premiéře až do osmifinále, loni vypadlo stejně jako Boleslav ve skupině.

Komise našla chyby rozhodčích v teplickém utkání, Hájek má stop

Komise rozhodčích fotbalového svazu v úterý večer s předstihem řešila průběh šestého kola včetně nedělního utkání Teplice - Sparta, v kterém našla několik chyb na straně sudích a částečně uznala protest, který podal pražský klub. Hlavní arbitr Radek Kocián prý chyboval ve dvou klíčových situacích, čtvrtý sudí Robert Hájek za nedostatky dokonce dostal zastavení činnosti na tři zápasy. ČTK to řekl předseda komise Luděk Macela. Disciplinární komise bude v čtvrtek řešit incident, po němž byli v nastaveném čase vykázáni do hlediště trenéři Sparty Michal Bílek a Horst Siegl a vyloučeni Tomáš Řepka s Martinem Abrahamem. Řepka navíc při ochodu z trávníku praštil do kamery České televize, která zabírala jeho odchod. Sparta reagovala peněžitými tresty pro Řepku, Abrahama i Siegla, ale současně podala protest proti způsobu řízení utkání rozhodčími. Ti podle ní udělali nejméně pět hrubých chyb, kterými ovlivnili průběh zápasu.

Navrátil chce, aby daviscupovou baráž zahajoval Berdych

Nehrající kapitán českého týmu Jaroslav Navrátil by si přál, aby daviscupovou baráž se Švýcarskem v pátek rozehrávala domácí jednička Tomáš Berdych. O pořadí zápasů v Sazka Areně rozhodne losování, které se ve čtvrtek uskuteční na Staroměstské radnici. Zatímco švýcarskému kapitánovi Severinu Lüthimu na pořadí zápasů nezáleží, Navrátil si umí představit ideální variantu programu. Věří, že Berdych je schopen v zápase se švýcarskou dvojkou Stanislasem Wawrinkou dostat Čechy do vedení. "Moje přání je, aby Tomáš začal. Aby vyhrál a aby byl Roger (Federer) trochu pod tlakem. Kdyby začínal Radek (Štěpánek), může to být 0:1, a pak bude Tomáš pod větším tlakem," vysvětlil Navrátil novinářům. V týmové soutěži se podle něj světová jednička Federer může ocitnout v úplně jiné situaci než jsou vypjaté okamžiky na grandslamových turnajích, na nichž nasbíral už dvanáct titulů. "On těch Davis Cupů zase tolik nenahrál, tedy těch důležitých. Švýcaři nehráli finále, nebo semifinále," poznamenal český kapitán.

Na české straně čeká náročný program tří zápasů ve třech dnech Radka Štěpánka, s nímž Navrátil počítá do dvouher i čtyřhry. Při úterním tréninku zkoušel dvě varianty složení deblového páru: Štěpánka s Martinem Dammem a Štěpánka s Lukášem Dlouhým. Neuvažuje o tom, že by navrátilce do daviscupového týmu v sobotu nenasadil. "Radek je náš nejlepší deblista a nejde hrát čtyřhru bez něj, stejně jako ji u nich nejde hrát bez Federera," prohlásil.

Počasí:

Ve čtvrtek očekávají meteorologové převážně slunečno. Teploty 14 až 18 stupňů Celsia, na horách kolem deseti.