Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Ministr Kouchner připustil, že radar v Česku může být pro Rusko hrozbou

Radar amerického protiraketového systému v České republice a základna v Polsku mohou být pro Rusko hrozbou, prohlásil v úterý v Moskvě francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner. Podle něj přesně z tohoto důvodu USA celý systém navrhly postavit právě v Česku a Polsku. O celé věci prý šéf francouzské diplomacie jednal se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. "Myslím, že Američané naschvál navrhli Česku a Polsku vytvořit systém protiraketové obrany, aby pohrozili Rusku. Souhlasím s Lavrovem, že je to hrozba," prohlásil Kouchner v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy. Podle něj by Spojené státy měly raději využít ruské nabídky na společné provozování radarové stanice v Ázerbájdžánu. Tu si v úterý prohlédli američtí experti.

Rusko americké plány na vznik evropského pilíře protiraketové obrany dlouhodobě odmítá, neboť je vnímá právě jako hrozbu vlastní bezpečnosti. Spojené státy tvrdí, že protiraketový deštník ve střední Evropě má sloužit jako obrana vůči "nevypočitatelným" státům jako Írán nebo Severní Korea. Ruský prezident Vladimir Putin navrhl svému americkému protějšku Georgi W. Bushovi právě radar v ázerbájdžánské Gabale za podmínky, že USA zmrazí rozhovory s Prahou a Varšavou. Spojené státy zatím Gabalu vnímají pouze jako možný doplněk evropského radaru. Proti vzniku systému v ČR a Polsku protestují kromě Francie i některé další evropské země. Kritika plánu se ozvala například z Německa či Rakouska.

Na hranicích asi i po vstupu do Schengenu budou společné hlídky

Na česko-rakouských a slovensko-rakouských hranicích budou asi i po vstupu obou zemí do schengenského prostoru fungovat společné hlídky hraniční policie. Vyplývá to z úterního prohlášení slovenského ministra vnitra Roberta Kaliňáka a informaci ČTK potvrdila i náměstkyně ministra vnitra Lenka Ptáčková Melicharová. Podle ministra Kaliňáka o tom Slovensko podepíše s Rakouskem zvláštní memorandum o porozumění. K podobnému kroku se údajně chystá i ČR. "Zelenou hranici budeme nadále společně monitorovat... Jde o společný výkon hlídek v rámci vnitřní hranice EU, o společné akce policie v rámci pátrání, výměny informací a společná koordinační střediska," řekl Kaliňák na setkání ministrů vnitra v Bruselu.

Vstupem do takzvaného Schengenu se zruší kontroly na vnitřních hranicích mezi starými a novými členskými státy EU a mezi novými členskými státy navzájem. To by se mělo stát na pozemních hranicích 31. prosince 2007 a nejpozději do konce března na mezinárodních letištích.

Premiér Topolánek: Zvláštní úkoly armády je třeba hradit mimo rozpočet MO

Mimořádné aktivity armády je třeba hradit mimo rozpočet ministerstva obrany. Po úterním zasedání Bezpečnostní rady státu, která se zabývala transformací ozbrojených sil, to řekl premiér Mirek Topolánek. Podle něj by mimo rozpočet ministerstva obrany mohlo být financováno například působení českého provinčního rekonstrukčního týmu v afghánské provincii Lógar, plánované na příští rok. Topolánek zdůraznil, že mimořádné úkoly vojska je třeba financovat z odlišných zdrojů než každodenní chod armády. "Je třeba striktně oddělit bazální část financování armády od mimořádných aktivit, a ty financovat mimo rozpočet ministerstva obrany jako nadresortní, jako spíše zadání vlády," řekl premiér. Vláda bude podle Topolánka připravovat novou metodiku pro výpočet armádních výdajů na obranu, které zasílá do sídla NATO v Bruselu. "Dnešní striktní vykazování výdajů na obranu pouze průmětem rozpočtů ministerstva obrany není úplně korektní," uvedl premiér. Podle Topolánka se totiž výdaje na obranu netýkají jenom rozpočtu ministerstva obrany.

Rozpočet armády pro příští rok by měl podle návrhu ministerstva financí činit 54,195 miliardy korun. Je to sice téměř o miliardu více než letos, avšak ve vztahu k hrubému domácímu produktu je to méně (1,46 HDP na příští rok oproti letošním 1,56 procenta). Původní plány pro armádu počítaly dokonce se dvěma procenty HDP, které doporučuje NATO.

Ministryně Parkanová: Na případnou nadváhu u vozidel Tatra nepřistoupíme

Ministerstvo obrany nepřistoupí na případné zvýšení hmotnosti vozidel Tatra o 300 kilogramů. Po dnešním zasedání bezpečnostní rady státu to řekla ministryně obrany Vlasta Parkanová. Podle ní však vojáci zatím oficiálně neobdrželi od výrobce vozidla firmy Tatra Kopřivnice informaci o tom, že by automobily měly větší hmotnost, než stanovila smlouva za 2,6 miliardy, kterou ministerstvo uzavřelo s kopřivnickou automobilkou loni v prosinci. Média minulý týden informovala o tom, že automobilka požádala u nákladních vozidel, které má firma dodat armádě, o zvýšení celkové hmotnosti o 300 kilogramů. Podle Parkanové však musí ministerstvo teprve zjistit, zda Tatra smlouvu porušila.

Podle premiéra Mirka Topolánka smlouva jasně stanovila základní technické parametry vozidla. "Pokud budou porušeny, tak se bude postupovat podle smluv," uvedl premiér. Také náčelník generálního štábu Vlastimil Picek řekl, že armáda bude trvat na dodržení původních technických požadavků.

Tripartita se neshodla na návrhu rozpočtu

Tripartita v pondělí projednala návrh státního rozpočtu na příští rok. Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů k němu nepřijali společné stanovisko. Odboráři návrh nepodpořili, výhrady k němu měli i zaměstnavatelé. Odboráři tvrdí, že reforma dopadne nepříznivě na lidi s nižšími příjmy, rodiny s dětmi a důchodce. Může prý zbrzdit i hospodářský růst v zemi. Podle předsedy ČMKOS Milana Štěcha by mohlo být problematické také čerpání peněz z evropských fondů, v rozpočtu je prý nižší částka na spolufinancování. Jedna z hlavních výhrad odborářů se týkala zvýšení platů ve veřejných službách. Podle návrhu by se v příštím roce měly zvednout o 1,5 procenta. Odbory požadovaly pro příští rok zvýšení platů zhruba o šest procent, tedy stejné jako procento hospodářského růstu.

Podle viceprezidenta Hospodářské komory Jana Wiesnera zaměstnavatelům vadí změna v poskytování příspěvků, které firmy dostávají na zaměstnávání zdravotně postižených lidí. Příspěvek dorovnává firmám náklady na lidi, kteří kvůli zdravotnímu postižení mají malý výkon. Celkový objem peněz na tento účel se v rozpočtu snížil, takže hrozí, že podniky nebudou chtít tyto osoby zaměstnávat. Problémem pro zaměstnavatele je i podstatný pokles peněz v rozpočtu na podporu malého a středního podnikání. Kabinet se chystá rozpočet schvalovat ve středu.

Vznikl návrh, který má přesunout peníze od velkých měst k menším

Starostové, kteří nejsou spokojeni se systémem přidělování státních prostředků městům a obcím, připravili návrh, podle kterého by čtyři největší města přišla celkem o 3,3 miliardy korun. Zbylé obce a města by si naopak polepšily o 5,8 miliardy korun. Ministr financí Miroslav Kalousek vládě tento návrh předloží současně s variantou, která s tak výrazným nárůstem obecních rozpočtů nepočítá. Řekla to na úterní tiskové konferenci senátorka Jana Juřenčáková. Obce, které mají méně než 100.000 obyvatel, jsou podle starostů současným způsobem přídělu peněz diskriminovány. Nejmenší obce na občana získávají až 6,5krát méně peněz do obecní pokladny než největší města. Praha by v návrhu starostů sjednocených Smlouvou obcí a měst proti daňové diskriminaci přišla o necelé dvě miliardy korun. Primátor Pavel Bém s návrhem nesouhlasí.

Starostové chtějí buď referendum, nebo ať olympiádu zaplatí Praha

Starostové obcí a měst se obávají, že pořádání letních olympijských her ochudí jejich rozpočty. Chtějí, aby o kandidatuře buď rozhodli lidé v celostátním referendu, nebo aby akci financovala Praha sama. Mohla by k tomu využít půjčky od finančních institucí, například Evropské banky pro investice a rozvoj, řekl na úterní tiskové konferenci starosta obce Suchá Loz Petr Gazdík. "Pokud tam bude nějaký zisk, ať si jej Praha ponechá," uvedl Gazdík. Dodal, že pořádání olympiády v situaci, kdy rozpočty měst a obcí krvácejí, považují starostové za velmi nevhodné. Starostové nabídli pražskému primátorovi Pavlu Bémovi spolupráci při přípravě zákona, který by veřejné hlasování umožnil. Referendu o případné kandidatuře se prý primátor nebrání. Pokud by bylo, mělo by být podle něho v celé zemi, nejen v Praze. Olympiáda by přesahovala hranice metropole, uvedl už dříve Bém.

STEM: Nejoblíbenějším politikem stále Bém, Parkanová si pohoršila

Pražský primátor a místopředseda ODS Pavel Bém zůstává podle průzkumu agentury STEM nejoblíbenějším politikem v zemi. Příznivě ho hodnotí tři pětiny respondentů. Za Bémem se v zářijovém žebříku popularity umístil místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka, třetí skončil vicepremiér a šéf Strany zelených Martin Bursík. Lidovecká ministryně obrany Vlasta Parkanová si výrazně pohoršila a klesla na čtvrté místo. Těsně za Parkanovou jsou předseda ČSSD Jiří Paroubek a místopředseda téže strany Zdeněk Škromach. Zatímco lídři opozice své postavení vesměs potvrdili, popularita některých politiků ODS včetně premiéra Mirka Topolánka od minulého průzkumu klesla. Průzkum, který agentura STEM zveřejnila, zachycuje oblíbenost politiků parlamentních stran. Nezkoumá postavení prezidenta Václava Klause, který se v jiných průzkumech těší značné přízni veřejnosti.

Protest lékařů má upozornit na hrozící krach primární péče

Praktičtí lékaři tuto středu uzavřou své ordinace. Protestují tak proti nízkým platbám od zdravotních pojišťoven. Jinak prý hrozí krach primární péče. Protestní akci na 19. září vyhlásilo Sdružení praktických lékařů a podle organizátorů se k ní připojí až 80 procent praktických lékařů. Požadavek na vyšší platby ve svém úterním prohlášení podpořilo i představenstvo České lékařské komory (ČLK). Trvá ale na tom, aby byla během protestu zajištěna akutní lékařská péče. Nároky lékařů nezpochybňuje ani ministerstvo zdravotnictví. Zdravotní pojišťovny jsou prý ochotny vyjít požadavkům lékařů vstříc. Výdaje za péči, kterou ve svých ordinacím poskytují praktičtí lékaři pro dospělé a pediatři, představují 8,5 miliardy korun za rok, tedy necelých pět procent výdajů zdravotních pojišťoven. Jen za léky na recept přitom dají pojišťovny 38 miliard korun ročně.

Prokurátorka z procesu s M. Horákovou stane v říjnu před soudem

Na lavici obžalovaných má příští měsíc usednout bývalá prokurátorka Ludmila Brožová-Polednová, kterou žalobci stíhají za účast na zinscenovaném procesu s Miladou Horákovou. Po vykonstruovaném procesu byla tato politička v červnu 1950 popravena. Hlavní líčení v případu Polednová bylo naplánováno na 16. až 18. října, řekla ČTK pracovnice trestní kanceláře pražského městského soudu. Horáková byla jedinou ženou popravenou v komunistickém Československu z politických důvodů. Tehdejší prokurátorka Polednová je obviněna ze spolupachatelství na vraždě a hrozí jí až patnáctiletý trest vězení. Nikdo jiný z těch, kteří se na procesu podíleli, se před soud zatím nedostal. Polednová byla jedním ze žalobců, kteří se podíleli na odsouzení Horákové. Podle mluvčího Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu byla mezi prokurátory zařazena proto, aby jako žena obžalovala ženu. Nyní asi osmdesátiletá Polednová je jedním ze dvou posledních žijících aktérů procesu, který podle policie nebyl řádně veden ani podle tehdejšího práva.

Agentura pro boj s ghetty začne od ledna působit v deseti obcích

Připravovaná agentura pro boj se sociálním vyloučením by měla od ledna začít fungovat v desítce měst a obcí, kde existují ghetta. Místní samosprávu, sdružení, školy, úřady práce, firmy a obyvatele problémových lokalit má naučit spolupracovat tak, aby tyto oblasti zanikly nebo se z nich staly běžné čtvrtě. Koncepci agentury schválila v úterý rada vlády pro záležitosti romské komunity, sdělila její předsedkyně, ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková. Podle analýzy existuje v Česku přes 300 chudinských domů a čtvrtí, v nichž žijí převážně Romové. Podle odhadů to může být až 80.000 lidí. Většina dospělých v těchto místech nemá práci. Rodiny bydlí často v nevyhovujících podmínkách a jsou závislé na sociálních dávkách. Děti končívají ve speciálních školách.

Stehlíková uvedla, že rada oslovila a vyzvala ke spolupráci 190 měst a obcí, kde ghetta stojí. Desítku lokalit vybere nejspíš do konce listopadu. Po pilotní fázi by se program měl rozšířit na celou republiku. Agentura má mít 15 zaměstnanců a má být součástí úřadu vlády. Pro příští rok je na její činnost a projekty vyčleněno několik desítek milionů korun. "Výraznější částky" by do programů v lokalitách měly plynout z evropských fondů, dodala ministryně. "Cílem agentury bude především práce s celou rodinou. Programy budou zaměřeny na vzdělání, práci, bydlení. Cílem bude, aby lokalita buď přestala být vyloučenou, nebo aby se nějakým způsobem rozpustila," řekl vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Litomiský.

Meziparlamentní komise k Temelínu se dohodla na polovině bodů

Česko-rakouská parlamentní komise, která se zabývá bezpečnostními otázkami jaderné elektrárny Temelín, na zasedání ve Vídni nečekaně vyřešila polovinu sporných bodů. Po jednání to řekli předsedové obou částí komise Jan Kasal a Albrecht Konecny. Podle nich tento výsledek znamená významný pokrok i potvrzení správnosti záměru spojit rozhovory politiků a odborníků. Komise se zabývala technickým otázkami, k nimž se detailně vyjadřovali experti obou stran a poté odpovídali na otázky politiků. Oba politici označili jednání za složitá a obtížná. Ještě v pondělí naznačovali, že zřejmě uzavřou nanejvýš jeden z nastolených bodů. Další schůzka se bude podle předběžné dohody konat 17. prosince v Českých Budějovicích. Jan Kasal ČTK řekl, že předpokládá další schůzky i příští rok.

V Česku má diplom stále o polovinu méně lidí než v zemích OECD

Populace vysokoškolsky vzdělaných obyvatel v Česku mírně vzrostla, stále je však mezi Čechy o polovinu méně lidí s diplomem než v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zatímco průměr zemí OECD činí 26 procent, v Česku tvoří podíl vysokoškoláků 13 procent. Naopak Česko vede v počtu lidí s vyšším středoškolským vzděláním. Střední školu či učiliště absolvovalo 90 procent populace, což je o 22 procent víc, než činí průměr OECD. Vyplynulo to ze srovnání nejdůležitějších ukazatelů vzdělanosti za léta 2004 a 2005, které publikovaly Ústav pro informace ve vzdělávání a ministerstvo školství. Analytička Michaela Kleňhová však při představení statistik poznamenala, že čísla jednotlivých zemí se mohou lišit. Některé státy totiž například jako vysokoškoláky hodnotí zdravotní sestry, míru terciálně vzdělaných obyvatel určují podle pracovní pozice.

Ve Francii vyšla kniha o českém barokním skladateli Zelenkovi

Pozdně barokní autor Jan Dismas Zelenka (1679 až 1745) se stal dalším z mála českých skladatelů, kterým byla ve Francii věnována samostatná publikace. Životopisnou knihu o něm teď vydalo nakladatelství Bleu Nuit, specializované na výtvarné umění a hudbu. Autorem je Stéphan Perreau, který se zaměřuje zvlášť na období baroka. Kniha byla oficiálně představena na pondělním hudebním večeru na českém velvyslanectví. Ukázku Zelenkova díla tam předvedl český soubor Musica Florea, rovněž specializovaný na barokní hudbu. Autor knihy ČTK řekl, že chtěl francouzské veřejnosti představit osobnost, která je v zemi podle jeho názoru neprávem opomíjena. Knihu o skladateli, který byl ve své době nazýván "český Bach", už pochvalně komentovaly specializované francouzské hudební servery.

Nakladatelství Bleu Nuit už vydalo publikaci o Leoši Janáčkovi z pera Patrice Royara. Z českých skladatelů se v poslední době dočkal ve Francii monografie už jen Antonín Dvořák. Toto rozsáhlé dílo napsal nedávno zesnulý přední francouzský odborník na českou hudbu Guy Erismann. Ten vydal také knihy o Bedřichu Smetanovi a Bohuslavu Martinů.

Pražská konference představí Alfreda Jarryho

Poodhalit osobnost francouzského spisovatele Alfreda Jarryho a představit ho i jinak než jen jako autora notoricky známého krále Ubu chce mezinárodní konference, která proběhne ve Francouzském institutu v Praze 19. a 20. října. Francouzský básník, dramatik a prozaik Alfred Jarry, který zemřel před sto lety, zanechal hlubokou stopu v české avantgardě. Jarry je autorem scénické grotesky Král Ubu (1896), v níž předjímal poetiku absurdního divadla a ovlivnil mnohé umělecké směry, například dadaismus a surrealismus. Vedle pražské konference proběhne obdobná akce v Ostravě. Tamní filozofická fakulta pozvala dvě desítky účastníků z celého světa, kteří se Jarryho životem a dílem zabývají.

V Plzni odstartoval mezinárodní festival romské kultury

V Plzni byl zahájen druhý ročník mezinárodního festivalu romské kultury Wings of Gipsy. Čtyřdenní projekt, který v loňském roce navštívilo přes 10.000 lidí, je rozdělen do dvou částí. První zahrnuje workshopy k dějinám romského národa, výuku romštiny, projekce filmů s romskou tematikou a besedy. Druhá část festivalu je věnována koncertům, na nichž se představí dvacítka romských skupin, řekl jeden z organizátorů Petr Pohl. Hlavním centrem dění festivalu romské kultury jsou prostory Českého rozhlasu v Plzni a dále plzeňský Buena vista club, Šeříkovka a nádvoří Plzeňského Prazdroje. V budově rozhlasu byla nainstalována putovní výstava z děl romských výtvarníků, doplněná o ukázky ze sbírek fondů řemesel a oděvů brněnského Muzea romské kultury. "Expozice je, stejně jako workshopy, určena především žákům a studentům základních a středních škol," dodal Pohl.

Druhá část festivalu odstartuje ve středu v plzeňském Buena vista clubu v centru města. Večer nazvaný Gipsy Latino Night představí známé romské hudebníky a kapely. Vystoupí například Petr Zubaj, rokycanská romská formace Le Chavendar, na programu je i výuka salsy. "Následující den bude patřit hip hopu v Šeříkovce, v pátek pak proběhne velký gala večer na nádvoří plzeňského pivovaru, kde zahraje mimo jiné i známý soubor Kale," doplnil Pohl. Vstup na všechny akce je zdarma.

Svatováclavské slavnosti zahájila mše od Jana Klusáka

Světová premiéra Malé ranní mše od Jana Klusáka zahájila v pražském kostele sv. Šimona a Judy 16. ročník festivalu duchovního umění Svatováclavské slavnosti. Pod vedením Tomáše Hanuse vystoupil Kühnův dětský sbor a Komorní orchestr pražských symfoniků. Druhou skladbou večera byla Stabat mater od Jana Křtitele Vaňhala, ve které se představily také sopranistka Pavla Vykopalová a mezzosopranistka Jana Sýkorová. Přehlídka potrvá do 28. září. Během ní bude uvedeno pět poledních varhanních koncertů v chrámu Matky Boží před Týnem a představí se i ruský mužský vokální soubor Blagovest. Jeho vystoupení doplní 19. září v Ruském středisku vědy a kultury projekce filmu z roku 1966 s názvem Andrej Rublev od Andreje Tarkovského. Přehlídka dále nabídne 12 koncertů, výstavu pastelů a grafik i slavnostní mše v bazilice sv. Jiří a v katedrále sv. Víta.

V Nymburku bude zpřístupněna středověká kaple

Nymburská kaple sv. Jana Nepomuckého z 2. poloviny 13. století se otevře veřejnosti. Její zpřístupnění plánuje nymburská radnice, která by ji chtěla využívat jako víceúčelový sál. V příštích letech by se tu mohly konat výstavy a koncerty. Středověká kaple dosud slouží jako sklad. Při rekonstrukci by měla být propojena se sousedním Hálkovým divadlem. Na opravy chce radnice získat státní dotaci. Kaple dříve byla součástí bývalého konventního kostela Panny Marie Růžencové v areálu kláštera dominikánů. Ten vznikl pravděpodobně se založením města kolem roku 1275. Po roce 1820 byla v klášterních prostorách zřízena škola.

Muzeum v Meziříčí vystavuje nábytek z 19. století

Soubor nábytku, vyrobený žáky Odborné školy pro zpracování dřeva ve Valašském Meziříčí na konci 19. století, tvoří nový základ stálé expozice muzea ve Valašském Meziříčí. Výstava nese název Konšelský nábytek. Ten zdobil až do roku 1996 historickou místnost radnice ve Valašském Meziříčí, kde sloužil ke slavnostnímu zasedání. Soubor tvoří 16 židlí, purkmistrovské křeslo, stůl, dvě lavice a rám zrcadla. Nyní ho muzeum i s dalšími exponáty představuje široké veřejnosti. Původní nábytek v historické místnosti nahradily repliky, které vytvořili žáci nábytkářského učiliště v Bystřici pod Hostýnem. Stálou expozici Muzea regionu Valašsko ve Valašském Meziříčí doplňují ještě výstavy s názvy Valašské Meziříčí v zrcadle dějin, Sklo a gobelíny, Nástropní obrazy ze zámku Lešná u Valašského Meziříčí a Kavárnička Antonína Duřpeka.

Dana Zátopková na oslavu v Praze přinesla i své "olympijské" koště

Kamery běžely a blesky fotoaparátů ozařovaly místnost, když Dana Zátopková v úterý vstoupila do klubovny stadionu Dukly Praha. Legenda české atletiky, bývalá světová rekordmanka a olympijská vítězka v hodu oštěpem z roku 1952 v Helsinkách, ve středu oslaví 85. narozeniny. Stále je svěží, ačkoliv ji v posledních dnech trápí nachlazení. Gratulovat jí přišli funkcionáři i sportovci včetně trojnásobného olympijského vítěze a světového rekordmana v hodu oštěpem Jana Železného. Zátopková mimo jiné dostala i dres Dukly Praha s číslem 85 a jmenovkou. Na stole s dary se objevily pugéty růží a dalších mnoha květin. Hned vedle stálo o zeď opřené koště, v polovině s oštěpařským vinutím. Paní Dana, jak se Zátopkové říká, přinesla ukázat přátelům svůj vítězný olympijský oštěp, který právě už roky tvoří násadu pometla.

Ze sportu:

Český zápasník Marek Švec získal na mistrovství světa v Baku bronzovou medaili v kategorii do 96 kilogramů v řeckořímském stylu. Čtyřiatřicetiletý obhájce stříbra si v Ázerbájdžánu navíc zajistil účast na olympijských hrách v Pekingu, kam postupuje osm nejlepších zápasníků šampionátu.

Po devíti letech se vrací do české fotbalové ligy obránce Marek Nikl. Úsilí vedení Bohemians 1905 získat stopera, který je od roku 1998 hráčem bundesligového Norimberku, se naplní již ve středu. Nikl dorazí do Prahy na trénink a podepíše tříletou smlouvu. Kluby jsou dohodnuty na odstupném, "Klokani" již mají s fotbalistou podmínky kontraktu předjednány. Jednatřicetiletý obránce, který pomáhal svými financemi k záchraně vršovického klubu, by měl přispět k udržení nováčka v nejvyšší soutěži.

Soupeři české futsalové reprezentace v kvalifikační skupině o postup na mistrovství světa do Brazílie v roce 2008 budou výběry Ázerbájdžánu, Finska a Arménie. Rozhodl o tom úterní los v Nyonu. Ten složil dohromady deset skupin, dál postoupí jen vítězové z únorových turnajových klání, kteří se pak v play off klasickým barážovým systémem utkají o pět volných míst.

Travní lyžař Jan Němec zakončil Světový pohár vítězstvím v obřím slalomu v Rakousku. Druhého Itala Edoarda Fraua porazil o dvě desetiny, ve stejné disciplíně žen skončila Petra Mlejnková třetí. V nové disciplíně superkombinaci se ale Němcovi nedařilo. V úvodním super-G se po chybě těsně před cílem propadl na páté místo. Slalom mu nevyšel vůbec.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Zataženo s deštěm, na Moravě bouřky.Teploty 13 až 17 stupňů Celsia.