Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Vláda představila klíčové reformy, jejich osud je ale nejistý

Koaliční politici oficiálně představili scénář reforem, které se dotknou prakticky každého. Lidé by měli od příštího roku platit jednotnou daň z příjmu 15 procent. Vypočítávat se ale bude z takzvané superhrubé mzdy, která zahrnuje i sociální a zdravotní pojištění. "Sazba tak ve skutečnosti není 15, ale 23,1 procenta - je to díky kouzlu se superhrubou mzdou, která zvýší základ daně," upozornil analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Snížená sazba daně z přidané hodnoty se zvýší z 5 na 9 procent; lidé tak zaplatí více například za potraviny, některé služby a sociální péči. Postupně se sníží daně firmám ze současných 24 procent až na 19 procent v roce 2010. Cílem reforem, které zahrnují i změny v sociálním systému, je zastavit zadlužování státu a snížit deficit veřejných financí pod tři procenta hrubého domácího produktu do roku 2010, aby země byla připravena přijmout euro. Podle vlády by na reformách měli vydělat všichni lidé bez ohledu na výši příjmu, zvýší se totiž i slevy na dani a odečitatelné položky. Například domácnost s jedním dítětem a měsíčním hrubým příjmem 20.000 Kč by měla ušetřit 920 korun. Včetně započítání růstu cen kvůli vyšší DPH by měla rodina měsíčně získat navíc 657 korun.

Snížit se má porodné: z nynějších 17.760 na 15.000 korun za jedno dítě, za druhé a další na 13.000 korun. Až na výjimky se má zrušit pohřebné. Výše rodičovského příspěvku bude záležet na době, jakou matka či otec s dítětem stráví - při dvouleté dovolené bude dostávat 11.400 korun, při tříleté 7600 korun měsíčně. Kromě penzí by již sociální dávky neměly být automaticky valorizovány, což má ušetřit státní pokladně další miliardy. Výrazným úsporným krokem má být také změna nemocenské - první tři dny nemoci nebudou dávky vypláceny vůbec. Mají se také zmrazit platy ústavních činitelů a snížit počet úředníků, slíbil premiér Mirek Topolánek. Pracovníkům veřejné správy a služeb by mzdy v příštím roce navíc neměly růst víc než maximálně o 1,5 procenta. Odbory přitom požadují růst o pět až šest procent.

Reforma se dotkne dále majetkových daní. Od příštího roku by již neměli lidé platit dědickou nebo darovací daň. Do budoucna vláda rovněž uvažuje o zrušení daně z převodu nemovitosti a osvobození příjmů z dividend a kapitálových výnosů. Kabinet hodlá také nastartovat první fázi penzijní reformy. Mimo jiné počítá s tím, že by lidé v budoucnu do důchodu odcházeli v 65 letech.

Skutečný dopad změn do rozpočtu v roce 2008 by měl být podle výpočtů příznivý a stát by mohl hlavně díky DPH získat navíc až devět miliard korun. Podle dřívějšího vyjádření premiéra Mirka Topolánka vláda předloží sněmovně chystané změny jako novely zákonů a v jednom balíku. Politici ODS, KDU-ČSL a Strany zelených se dohodli, že s prosazením reforem spojí další existenci společného kabinetu. Opoziční ČSSD i KSČM většinu reforem považuje za asociální, a tak se koalice zřejmě bude znovu spoléhat na Miloše Melčáka a Michala Pohanku. Oba bývalí poslanci ČSSD v lednu umožnili vládě získat důvěru.

Poslanec ODS a bývalý ministr financí Vlastimil Tlustý má vážné výhrady k vládnímu návrhu daňové reformy. Bude prý ještě zvažovat, zda pro něj ve sněmovně zvedne ruku. Vládní koncept podle něj nepovede ke zjednodušení daňového základu ani ke zjednodušení daňového přiznání. Daňová reforma prý navíc není navázána na sociální systém a důchodovou reformu. Poslaneckému klubu Tlustý slíbil, že mu během dvou až tří týdnů dodá výpočty dopadů na jednotlivé příjmové skupiny i veřejné finance. Dopady mu vypočítají slovenští odborníci. "Až uvidím čísla, tak na základě těch se rozhodnu," řekl. Tlustého ekonomičtí odborníci mu podle jeho slov řekli, že situace, kdy jedna sazba DPH zůstává a druhá se zvyšuje, je "politicko-ekonomický nesmysl". Nepřinese prý žádnou úsporu na straně správy daní a zdražování není vyrovnáno zlevněním jiného zboží. Jde výlučně o posun vzhůru, a to je věc, která toto snažení podle jeho názoru znehodnocuje.

Analytici: Reforma obsahuje rozumné kroky, ale celkově je mělká

Návrh reformy veřejných financí obsahuje vesměs rozumné kroky. Celkově jsou ale změny jen odvarem reformy, která se uskutečnila před několika lety na Slovensku. Navržená opatření by podle analytiků po schválení mohly příští rok zvýšit inflaci o zhruba procentní bod, ekonomika prý díky nim stoupne nejvýše o půl procentního bodu. Podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla je nejdůležitějším přínosem tlak na zvýšení motivace pracovat, změny v nemocenské a parametrické změny důchodového systému. "Navržené změny ale nejsou reformou veřejných financí či cestou ke zjednodušení systému. A neřeší problém odvodů na pojištění, které máme v Evropě jedny z nejvyšších," dodal Michl. Nejméně se prý reforma vyplatí střední třídě.

Návrhy jsou jen velmi slabým odvarem změn, které se už v uplynulých letech uskutečnily na Slovensku, souhlasí analytik Next Finance Vladimír Pikora. Protože změny jsou u české varianty reformy mnohem mělčí než na Slovensku, bude také případný dopad na ekonomiku podle něj mnohem slabší. Mezi rozumné tendence v navržených změnách patří snížení důrazu na přímé daně v podobě poklesu sazby daně z příjmů právnických osob a zvýšení důrazu na přímé daně v podobě zvýšení snížené sazby DPH, podotkl.

ČSSD odmítne reformní návrhy, budou-li přijímány v jednom balíku

ČSSD odmítne vládní návrh reformy veřejných financí, pokud kabinet bude chtít prosadit její zákony jako jeden celek. Pro sociální demokracii by bylo přijatelné snížení firemních daní z příjmů nebo hranice pro odvody na zdravotní a sociální pojištění, ne však zavedení jednotné patnáctiprocentní sazby daně z příjmu občanů a zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH). Novinářům to po jednání poslaneckého klubu ČSSD řekl místopředseda strany a exministr financí Bohuslav Sobotka. Prohlásil, že to není v zásadě reforma, ale spíše útok na peněženky zejména středních vrstev a domácností seniorů. Dvěma milionům důchodců, kteří neplatí daň z příjmů, nebude moci být podle Sobotky kompenzováno zvýšení DPH z pěti na devět procent či nové ekologické daně. Lidé ze středních vrstev kvůli těmto daním zaplatí o několik set korun víc, na dani z příjmů ušetří jen několik desetikorun měsíčně, uvedl exministr z odkazem na předběžné propočty. Podrobněji se má ČSSD k reformě vyjádřit ve středu, až si její návrh prostuduje.

Místopředseda klubu lidovců Severa nepřímo vyzval k odchodu Jiří Čunka

Místopředseda poslanců KDU-ČSL Pavel Severa dal najevo, že by uvítal odchod vicepremiéra Jiřího Čunka z vlády. V rozhovoru s novináři ho sice k rezignaci přímo nevyzval, uvedl však, že Čunek by měl udělat co nejdříve "dobrý krok". Naznačil také, že kdyby Čunek na kritiku svých výroků na adresu Romů nereagoval, zvažoval by setrvání v KDU-ČSL.

Vicepremiér a šéf lidovců Jiří Čunek na předsednictvu strany své výroky na adresu Romů obhájil. Vedení strany vzalo jeho vysvětlení na vědomí. Podobně jako v případě korupční kauzy se tak lidovci opět za svého předsedu postavili. Čunek také potvrdil, že o jeho narážkách na opálenou barvu pleti a pálení ohňů na náměstí se bude hovořit i na zasedání lídrů koaličních stran. Odstupovat nehodlá. Severu ranní stanovisko předsednictva strany zklamalo. Očekával prý, že v něm bude zohledněno to, že ne všichni mají na Čunkovo jednání stejný názor.

Ministr Říman odvolal ředitele České obchodní inspekce Jiřího Pěkného

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman odvolal ústředního ředitele České obchodní inspekce Jiřího Pěkného, který inspekci řídil tři roky. "Pan ministr mě odvolal na základě toho, že není spokojen s mojí prací a že prý ubližuji malým a středním podnikatelům. Činnost, kterou vykonávám, podle něj nekoresponduje s tím, co on chce," řekl Pěkný. Dodal, že s Římanovým zdůvodněním svého odvolání nesouhlasí. Pokud se půjde cestou, kterou chce pan ministr, tak to ohrozí ochranu spotřebitelů a dojde k zaplevelení ČR nebezpečnými výrobky, řekl Pěkný. Novou ředitelkou ČOI byla jmenována Jana Příhodová, která dříve pracovala v ČOI a několika státních úřadech.

Vojáci odletěli do rekonstrukční mise v Afghánistánu

Hlavní část 5. kontingentu české armády, který bude působit v provinčním rekonstrukčním týmu ve Fajzabádu v provincii Badachšán, odletěla do Afghánistánu. Velitel kontingentu Aleš Opata uvedl, že Češi budou usilovat především o udržení klidného a bezpečného prostředí v provincii. Rekonstrukční týmy se také podílejí na obnově škol či na stavbě zdravotnických zařízení nebo mostů. Češi budou také koordinovat svoji činnost s afghánskou armádou a policií. Kromě Fajzabádu Češi působí také v afghánské metropoli Kábulu.

Zemřel předseda Československé obce legionářské Antonín Špaček

Ve věku nedožitých devadesáti let zemřel předseda Československé obce legionářské a veterán z druhé světové války Antonín Špaček. Jak uvedla Česká televize, Špaček za války bojoval ve Francii a v československé peruti Britského královského letectva (RAF). Bezprostředně po komunistickém puči v roce 1948 se jeho rodina pokusila uprchnout, ale podařilo se to jen generálově britské manželce s dítětem. Špaček byl v roce 1949 ve vykonstruovaném procesu odsouzen k deseti letům těžkého žaláře a řadu roků strávil v uranových dolech. Po revoluci získal v roce 1993 hodnost generálmajora. Od roku 2001 stál v čele legionářské obce.

Antonín Špaček je držitelem několika vysokých českých i zahraničních vyznamenání. Loni mu prezident Václav Klaus propůjčil Řád bílého lva vojenské skupiny. V roce 2004 byl vyznamenán francouzský Řádem důstojníka čestné legie.

Nejvyšší soud řeší 35 let starý případ zavlečení emigranta do Československa

Nejvyšší soud (NS) se zabývá 35 let starým případem zavlečení emigranta Jaromíra Masaříka z Rakouska na moravskou stranu hranice v Mikulově na Břeclavsku. Tři českoslovenští pohraničníci muže postřelili a zatkli, následně byl sedm měsíců ve vazbě. Obecné soudy v posledních letech odmítaly zahájit stíhání pohraničníků, čin je prý promlčený. Nejvyšší státní zastupitelství v dovolání k NS ale požaduje, aby soudy obžalobu znovu projednaly.

Masařík byl ve vazbě obviněn z pokusu o vraždu. Vykonstruované trestní stíhání skončilo po sedmi měsících a muž byl dopraven do Španělska. Celou událost popsal Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV). "Není to výjimečný případ. Rozvědka unášela nebo se pokoušela unášet emigranty ze zahraničí, dělo se to i na hranici. Někdy třeba někoho postřelili, a aby zahladili stopy, přetáhli jej přes hranice," řekl pracovník úřadu Jan Srb.

Jaroslav Tvrdík nepřišel bez omluvy k soudu v kauze Ploc a dostal pokutu

Šéf poradců předsedy ČSSD Jiřího Paroubka Jaroslav Tvrdík nepřišel bez omluvy k soudu v Semilech, kde pokračoval proces s Pavlem Šrytrem, obžalovaným z pokusu o uplácení poslance ČSSD Pavla Ploce. Soudkyně Stanislava Behenská uložila Tvrdíkovi pořádkovou pokutu 4000 korun. Během přestávky v jednání se dovolala Tvrdíkovi na telefon. "Řekl mi, že na dnešní hlavní líčení zapomněl," řekla Behenská. Tvrdík je posledním důležitým svědkem v případu, v němž Šrytr podle obžaloby nabídl po loňských volbách nově zvolenému poslanci za ČSSD Plocovi pět milionů korun a chtěl, aby za ně přestoupil do Strany zelených. Šrytrovi hrozí až pět let vězení.

Kdyby Ploc případný úplatek přijal, získala by koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených ve sněmovně většinu. Šrytr - bodyguard a řidič zavražděného podnikatele Františka Mrázka a jeho spolupracovníka Tomáše Pitra - setkání s Plocem nepopírá. "Celá věc je vykonstruovaná a vyplývá z toho, že pracuji pro Pitra," prohlásil Šrytr. V kauze s údajným pokusem o úplatek považuje Ploce za oběť a osobně proti němu nic nemá. Pavel mohl brát naše setkání jako provokaci, o vrcholných představitelích sociální demokracie jsem se před ním vyjadřoval nevybíravě, dodal Šrytr. Přímý důkaz proti němu chybí. Policisté ale po zveřejnění případu nemohli nasadit odposlechy, a ani připravit další schůzky mezi oběma muži a Šrytra usvědčit přímo na nich.

Premiér Topolánek: Ženy mají jiné postavení než muži, znevýhodněné nejsou

Ženy nejsou podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) v české společnosti znevýhodněnou skupinou. Mateřství a těhotenství je podle něj výsadou žen, která je činí apriorně odlišné od mužů, a staví je tak logicky do jiného postavení na trhu práce. Jak uvedl při slavnostním zahájení kampaně Evropský rok rovných příležitostí pro všechny, úkolem státu je dbát na to, aby ženy, které si místo mateřství zvolí kariéru, měly stejné šance jako muži. "Žena se může svobodně rozhodnout děti nemít a pak jsem přesvědčen, že má stejné příležitosti uplatnění jako muž," řekl Topolánek. Pokud se žena chce věnovat mateřské roli, pak podle něj nepotřebuje, aby se jí zákon snažil srovnat s mužem. Naopak potřebuje pružný pracovní trh, který jí pomůže sehnat zaměstnání za výhodných podmínek. Škodlivá je podle premiéra například i přehnaná ochrana starších lidí a studentů. Rovnost příležitostí ve společnosti nezajistí zvláštní ochrana pro některé skupiny, ale naopak odstranění rovnostářství a posílení neosobních pravidel, prohlásil Topolánek. "Zárukou rovnosti příležitostí není žádná dobře míněná snaha narovnat nenarovnatelné, žádná pozitivní diskriminace. Pozitivní diskriminace to zní asi stejně jako příjemný výprask," řekl mimo jiné v projevu, na který někteří účastníci slavnostní akce reagovali nesouhlasnými poznámkami a v závěru i pískotem.

Kritickým poznámkám na Topolánkovu adresu se ve svém projevu nevyhnul eurokomisař a bývalý sociálnědemokratický premiér Vladimír Špidla. Spravedlivá společnost by podle něj měla zajistit rovné šance i příslušníkům skupin, které "startují z úplně jiné čáry než většina z nás". Odpůrci této snahy podle něj mylně tvrdí, že jde o vytváření nadbytečných práv. "Shodou okolností jsou těmito odpůrci takřka vždy muži patřící k většinové populaci, s nadprůměrnými příjmy," poznamenal.

Všech deset členů vedení CzechInvestu prý podalo výpověď

Všech deset členů vedení vládní agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest podalo výpověď. Nesouhlasí se způsobem, jakým ministr průmyslu a obchodu Martin Říman minulý týden odvolal generálního ředitele agentury Tomáše Hrudu. Jak uvedl důvěryhodný zdroj blízký vedení CzechInvestu, výpověď od začátku týdne podalo již několik desítek zaměstnanců agentury. V pondělí pohrozilo odchodem zhruba 80 procent ze 313 zaměstnanců CzechInvestu. Podle nového ředitele CzechInvestu Romana Čermáka dosud podalo výpovědi 20 zaměstnanců CzechInvestu, což by nemělo ohrozit fungování agentury.

Ministr Říman odvolal Hrudu minulý týden v pátek kvůli kontrole, která podle ministra odhalila v CzechInvestu například nesrovnalosti při zadávání veřejných zakázek. Hruda ale se zdůvodněním svého odvolání nesouhlasí. Říman v pondělí novým generálním ředitelem CzechInvestu jmenoval Romana Čermáka, který dosud působil na Magistrátu města Brna. CzechInvest byl založen 1. listopadu 1992 jako agentura, jejímž hlavním cílem bylo podporovat příliv přímých zahraničních investic do ČR.

V brněnském baby boxu zdravotníci našli osmiměsíčního chlapečka

V baby-boxu v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří zdravotníci našli osmiměsíční dítě i s rodným listem. Chlapečka jménem Mario tam odložila žena, která ho dostala na hlídání od jeho rodičů. Jak uvedla v přiloženém dopise, matka si chlapce včas nevyzvedla a žena už neměla další finanční ani časové možnosti, aby se o dítě dál starala. Úřady budou patrně nejprve pátrat po rodičích chlapce. Jejich totožnost znají, protože miminko mělo u sebe rodný list.

Policie střílela na auto, které ujelo z čerpací stanice

Policisté z Frýdku-Místku v pondělí večer stříleli na automobil, jehož řidič ujel z čerpací stanice bez zaplacení. Jeden z výstřelů vážně zranil jeho spolujezdkyni. Policisté zjistili, že řidič jel opilý a navíc mu soud zakázal řízení. Nadřízení policistů vyhodnotili jejich postup jako správný. Případem se zabývá Inspekce ministra vnitra.

Pracovníci čerpací stanice policii oznámili, že řidič odjel bez zaplacení 1100 korun, a dokonce uvedli poznávací značku automobilu. Ujíždějící automobil začaly pronásledovat tři vozy frýdecko-místeckých policistů. Policisté během pronásledování vystřelili několikrát pro výstrahu do vzduchu a také po vozidle. "Jedno ze zasahujících vozidel v Ostravě přehradilo komunikaci. Pronásledovaný řidič se tak dostal do pasti a zastavil," popsala zákrok policistka. Dodala, že ve voze pak policisté našli zraněnou jednatřicetiletou ženu z Rožnova pod Radhoštěm. Přítelkyně řidiče měla prostřelené břicho a zraněnou páteř. Ještě večer se podrobila operaci v ostravské fakultní nemocnici. Její stav je i nadále vážný. Řidič měl v krvi téměř promile alkoholu.

Advokát fotbalového bosse Starky dal serveru iDnes.cz video z výslechu utajovaného svědka

Advokát příbramského fotbalového bosse Jaroslava Starky podle serveru iDnes.cz přitvrdil v boji za očištění svého klienta. Redakci iDnes.cz poskytl videozáznam výslechu utajovaného, pro policii klíčového svědka. Prý tím doloží svá tvrzení, že policie v kauze únosu Lamberta Krejčíře, otce uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, používá vykonstruované důkazy. Server uvedl, že na téměř čtyřicetiminutovém záznamu se vyšetřovatel, policejní rada Petr Plaňanský, vyptává svědka před dalšími osmi lidmi na data uložená v notebooku značky Acer. Svědek totiž tvrdí, že notebook patřil Starkovi. Muž ukrývající se pod smyšleným jménem Mavev je podle iDnes.cz už druhým utajovaným svědkem, jehož policie proti Starkovi použila. O koho jde, Starkův advokát netuší. "Vím jen, že ho přivedla vězeňská služba. Z toho usuzuju, že je zavřený," míní Starkův obhájce Julius Kramarič. Podle něj je záznam důkazem, že policie používá vykonstruovaná svědectví. Starka prý nikdy žádný notebook neměl. Od zveřejnění částí spisu si Kramarič slibuje, že dosáhne očištění svého klienta.

Server iDnes.cz připomíná, že policie podezírá šéfa fotbalového klubu Marila Příbram z podílu na únosu a oloupení Lamberta Krejčíře. Loni v listopadu ho za dramatických událostí na dálnici z Příbrami do Prahy zatklo zvláštní policejní komando.

Před kolínskou nemocnicí zemřel pacient, který prý odmítl léčbu

Před nemocnicí v Kolíně zemřel v pondělí večer devětačtyřicetiletý muž. Do zdravotnického zařízení ho necelé tři hodiny předtím převezla záchranná služba z Jevan, kde byl nalezen na silnici v bezvědomí po pádu z kola. Pacient ale léčbu i hospitalizaci odmítl, řekli zástupci policie a nemocnice. Na chodníku před vchodem do zdravotnického zařízení ale opět zkolaboval a později zemřel. Policie případ vyšetřuje jako podezření z ublížení na zdraví. Vyšetřovatel nařídil pitvu.

Zájem o češtinu v Evropě roste, ale vůči jiným zůstává na okraji

Zájem o výuku češtiny v zahraničí v posledních letech roste, přesto ale nepřekračuje určité meze dané velikostí českého národa a významem českého státu. V Rakousku se češtinu učí zhruba 1600 dětí na základních školách, převážně v příhraničních regionech. Přímo ve Vídni také působí škola Českého spolku Komenský, jejíž základní školu a gymnázium navštěvuje v současnosti dohromady na 400 žáků a studentů. Čeština je tu dokonce hlavním vyučovacím jazykem. Pro většinu Němců zůstává čeština okrajovým jazykem. Vyučuje se na některých univerzitách v rámci slavistiky, jen na dvou ale byly zřízeny samostatné obory bohemistiky - v Berlíně a v Řeznu. Na těchto univerzitách má český jazyk a literatura jako studijní a vědecký obor nejsilnější postavení. Zájem o jazyk je v pohraničí. Ve Francii je výuka češtiny velmi okrajová záležitost. Naopak v Rusku zájem o studium v posledních letech neustále roste. Česko se zde především pro mladé lidí a podnikatele stává perspektivní oblastí v centru Evropy. Čeština se učí v první řadě na Moskevské státní univerzitě (MGU), povinné lekce ale mají také budoucí historikové se zaměřením na české dějiny nebo novináři. Veřejnost zase může navštěvovat kurzy českého jazyka pořádané moskevským Českým centrem, kde se v současnosti učí asi 140 lidí.

Učitelé češtiny budou zřejmě moci zůstávat v cizině déle

Učitelé českého jazyka v cizině už zřejmě nebudou muset vyjíždět na svá zahraniční působiště na omezenou dobu. Zvýšit by se jim také měla životní úroveň. Do výběrového řízení se rovněž budou moci hlásit i lidé, kteří nevystudovali přímo češtinu. Změny projedná ve středu vláda. Ta schválila v roce 2005 program podpory českého kulturního dědictví v zahraničí na léta 2006 až 2010, jehož součástí je i zabezpečení výuky českého jazyka v cizině a podpora krajanských komunit. Na 47 zahraničních univerzit vyjíždějí lektoři, kteří přednášejí většinou na pracovištích slovanské filologie. Dům zahraničních služeb ministerstva také vysílá do devíti zemí 12 učitelů ke krajanským komunitám, kteří se kromě výuky češtiny podílejí na kulturním životě komunity.

Nejvíce učitelů vyjíždí ke krajánům do Rumunska, v současnosti jsou tam tři. Po dvou učitelích vysílá Česká republika do Chorvatska, Argentiny a Brazílie. O lektory českého jazyka a literatury je zájem například v Rusku, hned několik vysokých škol ji vyučuje například v Polsku nebo Itálii. Kromě evropských univerzit působí lektoři také v Číně, Egyptě, Indii, Izraeli a Mongolsku.

Památník Lidice převzal ocenění za kontroverzní reklamu

Ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl převzal ocenění za kontroverzní reklamu nazvanou Total Burn-Out. Mezinárodní cenu Epica Bronze Finalist od marketinkových odborníků a cenu tuzemských kreativců bronzový Louskáček původně obdržela reklamní agentura. Tvůrce projektu ji pak předal vedení Památníku Lidice. Netradiční reklama zvýšila povědomí mládeže o tragických událostech v Lidicích roku 1942, ovšem na druhou stranu vyvolala protesty zejména členů Českého svazu bojovníků za svobodu.

"Cenu jsme předali především za to, co si kvůli našemu nápadu vedení památníku užilo s lidmi, které jsme neúmyslně urazili," řekl ředitel reklamní agentury McCann-Erickson Jan Binar, který uznal, že rozzlobenou reakci pamětníků měl předpokládat. Předstíraná počítačová hra nazvaná Total burn-out of Lidice neboli v překladu Úplné vypálení Lidic se objevila na začátku září loňského roku a vypadala na první pohled drsně. Po odkliknutí na další stránku se objevil povel: "Vypal Lidice v co nejkratším čase". Na další stránce si hráč vybíral zbraň, granáty či plamenomet. Teprve po jejím výběru poznal, že nejde o podporu nacismu, ani o hru, ale o propagaci památníku v Lidicích. "Na co si to tu hraješ?! V Lidicích to nebyla hra, ale realita," mohl si návštěvník stránky přečíst. Po protestech veřejnosti ji památník stáhl, přestože podle Červencla internetové stránky Lidic za 36 hodin po medializaci celé záležitosti navštívilo téměř 26.000 lidí z osmi zemí. Za dva měsíce pak stránky zaznamenaly téměř 140.000 návštěv, více než za celý rok předtím.

Češi mají stále větší zájem o chaty a chalupy na horách

Češi jsou národem vášnivých chatařů a podle odborníků mají v poslední době rostoucí zájem o chaty a chalupy na horách. Zvyšuje se také zájem o apartmány v horských oblastech, ale i o objekty u vody. Vyplývá to z vyjádření realitních kanceláří. Podle průzkumů jezdí pravidelně na chatu či chalupu skoro tři čtvrtiny Čechů. Nejoblíbenější lokality pro koupi chaty či chalupy jsou Krkonoše, Šumava, Krušné hory, Jizerské hory, ale také Český ráj. Podle odborníků je chataření natolik silný fenomén, že se jarní generální úklid na chatách a chalupách projevuje i na trhu čisticích prostředků.

Ruzyňské letiště oslaví kulaté výročí obří mozaikou

Na ruzyňském letišti vznikne během dubna zřejmě největší mozaika na světě. V rámci oslav 70. výročí zahájení leteckého provozu v Ruzyni ji budou skládat návštěvníci letiště v novém terminálu Sever 2. Jak řekla mluvčí letiště Eva Krejčí, mozaika má vzniknout na ploše přes 100 metrů čtverečních a výsledek snažení není předem dán. Tvorba obří mozaiky nebude samoúčelná, neboť každý její kámen bude znamenat příspěvek na charitativní účely. Návštěvník, který se bude chtít na stavbě mozaiky podílet, si bude muset koupit grafický list za 100 korun, a teprve poté obdrží barevné kameny. Ty pak vloží do připravené šablony ve tvaru včelího plástu. Kromě podílu na světovém mozaikovém rekordu si budou návštěvníci letiště moci vyzkoušet, jak se cestovalo vzduchem před 70 lety. U vyhlídkové terasy bude stát věrný model letounu Avia BH 25 z roku 1925, uvnitř budou autentické rákosové sedačky.

Provoz na Ruzyňském letišti byl zahájen 5. dubna 1937, kdy přesně v 09:00 hodin přistálo na jeho ploše letadlo DC-2 Československých státních aerolinií na lince Piešťany-Zlín-Brno-Praha.

Pilsner Urquell je nejchutnější pivo dovážené do USA

Plzeňský Pilsner Urquell má nejlepší chuť ze všech piv importovaných do USA. Vyhodnotil to prestižní americký Beverage Testing Institute (BTI), který provádí nezávislé hodnocení piva, vína a lihovin pro spotřebitele. Do USA míří ročně 18 až 20 milionů hektolitrů dovážených prestižních značek Heineken, Becks, Corona, ale také Pilsner Urquell, přičemž výroba piva tam předloni přesáhla 232 milionů hl. Každý ležák prošel třemi kvalitativními hodnoceními. Všechny vzorky byly koupeny v supermarketu v Chicagu, vychlazeny na optimální teplotu, podávány ve shodné sklenici. Prazdroj zvítězil ve všech hodnoceních. V New Yorku nabízí točený Pilsner Urquell 500 restaurací.

V ČR roste prodej "ptákovin"

Češi podle obchodníků v posledních letech utrácejí stále více peněz za různé žertovné předměty. Výrazně se zvyšuje také prodej různých ptákovin prostřednictvím internetu, na kterém už i v Česku začaly fungovat první virtuální obchody s žertovnými předměty. A za co Češi nejčastěji utrácejí? Podle obchodníků je nyní velkým hitem například puzzle, které tvoří rozstříhané bankovky, trička s humornými nápisy, nafukovací pivní půllitr či různé ptákoviny se sexuálními motivy. Lidé si mají z čeho vybírat. Například nabídka pražské prodejny s ptákovinami čítá 500 až 600 předmětů a velkoobchod nabízí přibližně dva tisíce položek.

Počasí

Bude oblačno, teploty 7 až 11 stupňů Celsia.