Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Václav Klaus vyzval politiky, aby nepodléhali nátlaku ekologistů

Český prezident Václav Klaus varoval před tlakem skupin, které se označují za ochránce životního prostředí, a politiky vybídl, aby pod jejich vlivem neopouštěli zásady svobodné společnosti. V odpovědi americkým kongresmanům, kteří ho požádali o stanoviska k problematice klimatických změn, uvedl, že je znepokojen, jak jsou ekologická témata zneužívána některými politickými nátlakovými skupinami k útoku na základní principy svobodné společnosti. "Při diskusi o podnebí nejsme svědky střetu názorů na životní prostředí, ale střetu názorů na lidskou svobodu," napsal Klaus.

Na prezidenta se obrátili republikáni Joseph Barton a bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Dennis Hastert před středečním slyšením v podvýboru pro energetiku a kvalitu ovzduší, na něž byli pozváni bývalý americký viceprezident Albert Gore a dánský profesor Bjorn Lomborg z kodaňské ekonomické fakulty. Klausovy odpovědi, které ČTK poskytla Sněmovna reprezentantů, mohou v diskusi poslanci využít, sdělila Lisa Millerová z tiskového oddělení sněmovny. Jejich úplná prezentace ale podle ní při slyšení na programu není.

Během dubna mají do Prahy přijet američtí experti kvůli radaru

V dubnu by měl Českou republiku navštívit ředitel americké Agentury pro raketovou obranu Henry Obering. Spolu s dalšími experty mají s českými představiteli jednat o možném umístění amerického radaru v Brdech. Velvyslanec USA v Praze Richard Graber po úterním setkání s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem řekl, že přesné datum jejich návštěvy ještě není dohodnuté. V té době by už česká vláda měla diplomatickou nótou odpovědět na nabídku Spojených států, zda hodlá jednat o možné výstavbě základny USA na českém území. Obering o americkém protiraketovém deštníku, který bude mít za úkol zneškodnit případnou střelu vypálenou z nepřátelské země, už jednal v bruselské centrále NATO, na Ukrajině či v Německu. Jeho evropské turné má oslabit napětí, které americké záměry v Česku a Polsku vzbudily.

Paroubek Graberovi zopakoval, že negativní postoj sociální demokracie k americké základně v Česku zatím trvá. "Já jsem panu velvyslanci opět naznačil, kde jsou možnosti změny našeho stanoviska - pokud by se základna stala součástí řešení v rámci NATO," prohlásil šéf nejsilnější opoziční strany. V této věci podle něj zatím žádný posun nenastal. Paroubek také pozval Grabera na nadcházející sjezd ČSSD do Brna a požádal ho o krátký projev. "Bylo by dobré, aby delegátům vysvětlil pozici vlády USA, zejména pokud jde o radarovou základnu a protiraketový systém ve střední Evropě," řekl Paroubek. Je to podle něj jediná otázka, v čem se liší.

Václav Havel: EU se příliš opatrně vyjadřuje k porušování lidských práv

Evropa by se měla odvážněji vyjadřovat k porušování lidských práv ve světě. Na konferenci v Senátu věnované historii, přítomnosti i budoucnosti Evropské unie to prohlásil bývalý prezident Václav Havel. Konferenci pořádají francouzské a německé velvyslanectví spolu s nadacemi a sdruženími ze všech tří zemí. Koná se při příležitosti 50. výročí podpisu římských smluv o založení evropského společenství. Podle Havla je kromě ekonomického rozměru třeba diskutovat také o duchovní dimenzi evropského sjednocování. Často se však podle Havla Evropa příliš opatrně vyjadřuje k porušování lidských práv, které je možné pozorovat například na Kubě, v Barmě, v Čečensku nebo na dalších místech. "Všiml jsem si, že Evropa má pověst opatrníka," řekl Havel.

V Evropské unii je příliš mnoho byrokracie, která vede k odcizení občanů od institucí EU, řekl na konferenci ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Německý europoslanec Jo Leinen, který před časem kritizoval kvůli postoji k unii prezidenta Václava Klause, však namítl, že Brusel není "monstrem", co vše řídí. Schwarzenberg si myslí, že v Česku a v Evropě je příliš mnoho zákonů, které regulují život občanů. "To vede k odcizení," uvedl. Úkolem nejen nových členů EU je podle něj pracovat na tom, aby život na kontinentu byl pro Evropany přijatelnější. Schwarzenberg se domnívá, že důležitější než některá regulační nařízení je to, aby si evropské země vytvořily například společnou evropskou energetickou politiku. Podle ministra nemůže EU fungovat, aniž bude mít důvěru svých občanů. Myslí si, že je třeba v budoucnosti zlepšit například úroveň vysokého školství v Česku a v okolních zemích, aby byly konkurenceschopnější na globálním trhu.

ČR nespokojena s jednáním o Berlínské deklaraci

České republice se nelíbí způsob, jakým Německo vedlo jednání o přípravě Berlínské deklarace, ani fakt, že ji podle všeho nepodepíší hlavy států Evropské unie, ale předsedové tří hlavních unijních institucí. Praha si proto vyhrazuje právo interpretovat text deklarace podle svého. Vyplývá to z e-mailu, který v noci na úterý poslal německému předsednictví EU český zmocněnec pro jednání o deklaraci Jan Zahradil po konzultacích s prezidentem Václavem Klausem a premiérem Mirkem Topolánkem. Česká strana je nespokojena s tím, že dosud nebyl přeložen text, "který má mluvit jménem občanů Evropy". Snad bychom ho měli dostat ve středu večer, ale ani to není jisté, řekl Zahradil ČTK s tím, že pak už se o dokumentu nepředpokládá další diskuse. Odhadl, že čeští vyjednávači viděli sotva čtvrtinu připravovaného textu. Podle něj vše ukazuje na to, že deklaraci podepíší jen německá kancléřka Angela Merkelová jménem Evropské rady (tedy hlav členských států), předseda Evropské komise José Barroso a předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering. Zahradil v pondělí večer záležitost konzultoval s Topolánkem a Klausem, který bude ČR na mimořádném summitu v Berlíně zastupovat.

Europoslanec Brok: Chceme volby do EP podle euroústavních pravidel

Německo podle svého europoslance Elmara Broka chce, aby se volby do Evropského parlamentu (EP) v příštím roce konaly podle pravidel euroústavy. Proto hodlá v červnu na závěr svého předsednictví Evropské unii představit plán, jak do voleb dospět k přijetí budoucí evropské ústavní smlouvy. Brok to řekl na úterní tiskové konferenci v Praze. "Naším cílem je, aby tato věc byla vyřešena ještě před volbami do Evropského parlamentu, aby občané Evropy již volili podle nových pravidel," uvedl Brok. Pak by i složení budoucí Evropské komise vycházelo z principů euroústavy - větší transparentnosti a demokracie, zdůraznil německý křesťanský demokrat Brok, který do Prahy přijel na konferenci k historii i budoucnosti EU.

Česká republika však podle českého ministerského předsedy Mirka Topolánka trvá na tom, že kvalita textu ústavy je důležitější než čas. Eurokomisař Vladimír Špidla pokládá euroústavu za jasný základ pro vypracování definitivního dokumentu. "Považuji ji za velmi vyvážený text, jeden z nejlepších politických textů," řekl ČTK. Místopředseda Senátu Petr Pithart naopak pokládá text euroústavy za málo srozumitelný a nestravitelný i pro hodně zasvěcené odborníky. Dodal, že smlouva ve svém názvu nikdy neměla mít slovo ústava, neboť to v očích odpůrců dokládá přeměnu unie v superstát.

ČR musí změnit systém vyplácení přímých dotací pro zemědělce

Česká republika musí změnit systém vyplácení přímých dotací pro zemědělce. Po úterním jednání s evropskou komisařkou Mariann Fischerovou-Boelovou to řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič. Takzvané národní dorovnání tak vláda bude vyplácet formou platby na plochu, a nikoli na vybrané komodity, jak tomu bylo dosud. Při dosavadním systému se v Česku přímé platby z unie vyplácely na hektary obhospodařované půdy. Loni se tak vyplatilo 8,8 miliardy korun a rozdělilo se na 3,493 milionu hektarů půdy; sazba na hektar činila 2518 korun. Národní dorovnání přímých plateb, které loni představovalo 7,3 miliardy korun, se dosud rozdělovalo na skot, ovce, kozy, len, chmel, brambory pěstované pro výrobu bramborového škrobu a zbytek peněz šel na některé plodiny na orné půdě. V novém systému se tedy změní systém plateb v rámci národního dorovnání.

"Já to hodnotím jako podraz ze strany Bruselu, když nás v tomto období, ještě před přechodem k platbě na farmu, nutí ke změně, ačkoli to nebylo dopředu vyjednáno," řekl ČTK prezident Agrární komory Jan Veleba. Přechod na platbu na plochu i v národním doplatku povede podle Veleby mimo jiné k dalšímu poklesu stavů hovězího dobytka v tuzemsku. Unie tak podle jeho soudu vytváří prostor pro další růst produkce ve starých členských zemích. "Zvážíme další kroky, ale pravděpodobně se do Bruselu vydáme, abychom vysvětlili naše stanovisko," uvedl. Podle Gandaloviče však změna většinu českých zemědělců nepoškodí. Na novém systému vyplácení ovšem budou tratit ti, kteří chtějí své hospodářství rozšiřovat, nebo ti, kteří se zemědělstvím začínají.

Farmáři v pondělí zablokují přechod s Rakouskem v Dolním Dvořišti

Čeští zemědělci v pondělí zablokují jihočeský hraniční přechod s Rakouskem v Dolním Dvořišti. Asi hodinovou blokádou chce několik stovek protestujících s transparenty a letáky upozorňovat na situaci českých chovatelů prasat, které ohrožuje rostoucí dovoz masa. Akci Agrární komory podpořilo v úterý ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku 250 účastníků shromáždění chovatelů a producentů masa. Radikální krok farmáři zdůvodňují dovozem vepřového masa do obchodních řetězců v Česku. Asi 150 až 200 protestujících se podle předpokladu komory sejde v 11:00. Zatím není rozhodnuto, zda bude silnice zcela zatarasena. Prezident Agrární komory Jan Veleba řekl, že to bude záviset na výsledku středečního jednání úředníků ministerstva zemědělství, farmářů a zástupců hypermarketů.

Rakouskou hranici si zemědělci vybrali z toho důvodu, že odtud začal nedávno ve velkém dovážet vepřové maso obchodní řetězec Interspar. Tento řetězec nedávno zrušil prodej českého masa ve více než polovině svých obchodů. Zahraniční vepřové maso prodávají také obchody Ahold nebo Tesco. Podle Agrární komory kvůli dovozu čeští producenti masa ročně tratí přes 2,4 miliardy korun.

Lékaři chtějí 28. března opět protestovat, zavřou své ordinace

Praktičtí a dětští lékaři se chystají opět uzavřít 28. března své ordinace. Znovu tak chtějí protestovat proti výši úhrad za péči, které jim platí Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). ČTK to řekl předseda Sdružení praktických lékařů Zlínského kraje Lubomír Nečas. Podle něj by chystaný protest měl být rozsáhlejší než poslední akce v polovině února. "Protesty budou ve Zlínském, Jihomoravském, Olomouckém, Karlovarském kraji a na Vysočině. Další okresy i jednotlivci se hlásí. Protest dětských lékařů by se pak měl uskutečnit po celé republice," upřesnil Nečas. Podle něj praktici na Zlínsku uzavřou ordinace na celý den. Pro pacienty bude zajištěna náhradní péče na pohotovosti. Jinde mohou lékaři přestat ordinovat třeba jen na určitou dobu.

Praktici kvůli postupu VZP vyhlásili krizový stav už koncem minulého roku. Nesouhlasí s úhradami, na kterých se dohodlo vedení sdružení lékařů s pojišťovnou. Loni kritizovali také úhradovou vyhlášku. Letošní předpis je podle nespokojených lékařů jen pokračováním loňského stavu. Žádají za každého registrovaného pacienta 50 korun. Pojišťovna jim dává 36, tedy o korunu víc než loni. Ředitel VZP Pavel Horák ČTK již dříve řekl, že pojišťovna platí přesně podle ministerské úhradové vyhlášky. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt uvedl, že vyhlášku měnit nelze. Podotkl, že předpis vychází právě z dohod sdružení lékařů s VZP.

Greenpeace protestovali proti zrušení limitů u Římanova úřadu

Aktivisté organizace Greenpeace zablokovali v úterý vchod do pražské budovy ministerstva průmyslu a obchodu a z balkonu vyvěsili transparenty s karikaturou ministra průmyslu Martina Římana a heslem "Limity těžby chrání i klima". Zhruba hodinu protestovali proti Římanovu názoru, že by měly být prolomeny limity těžby uhlí na severu Čech. O možnosti prolomit limity v Dolech Bílina se zmínil Říman při návštěvě severních Čech zhruba před měsícem. Vyvolal tím kritiku nejen ekologických organizací, ale i místního sdružení ODS. Koaliční vláda v programovém prohlášení uvádí, že limity dané na počátku devadesátých let nezruší. Mluvčí ministerstva průmyslu Tomáš Bartovský ale ČTK řekl, že je třeba o využití nerostného bohatství v tuzemsku diskutovat.

Na zachování limitů podle člena Greenpeace Jana Rovenského závisí množství emisí oxidu uhličitého, které v příštích letech Česko vypustí. "Říman minulý týden uvedl, že prolomením limitů bychom získali 970 milionů tun uhlí, a klade sugestivní otázku, jestli si můžeme dovolit nechat jej v zemi. Zapomněl ale podotknout, že jeho spálením bychom způsobili emise 1,37 miliardy tun oxidu uhličitého," řekl Rovenský ČTK.

Dlužné výživné bude možná hradit stát, sněmovna dala návrhu šanci

Stát bude možná víc finančně pomáhat dětem, na něž jeden z rodičů neplatí alimenty. Neúplným rodinám ze sociálně slabších vrstev by mohl dlužné výživné uhradit. Počítá s tím předloha zákona, která v úterý ve sněmovně odolala návrhu na zamítnutí. Dolní komora jí tím dala šanci na schválení. Znamená to, že v příštích měsících se předlohou budou zabývat parlamentní výbory a pak o ní poslanci rozhodnou. Návrh zákona předložila skupina poslanců ČSSD. Podobnou normu prosadili zejména socialisté a komunisté již loni. Krátce po červnových volbách ji ale prezident vetoval. Podle Václava Klause by zákon podporoval nezodpovědnost rodičů. Minulá dolní komora už o vetu nemohla znovu hlasovat, a proto poslanci ČSSD nyní předložili novou verzi zákona.

V Havlíčkově Brodě zemřelo kvůli špatnému postupu 11 pacientů

V havlíčkobrodské nemocnici zemřelo kvůli špatnému zdravotnickému postupu 11 lidí. Deset pacientů připravil o život lék heparin, v jednom případě byla příčina jiná. Zjistila to znalecká komise, kterou zřídil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Ministerstvo podalo 11 trestních oznámení na neznámého pachatele. Julínek to dnes řekl novinářům. Z vraždy osmi pacientů policie obvinila bývalého zaměstnance nemocnice Petra Zelenku. Ministr uvedl, že zjištění komise předal policii a dá je také hejtmanu kraje Vysočina, aby z nich vyvodil důsledky. Poznamenal, že kdyby se něco podobného jako v Havlíčkově Brodě stalo v nemocnici řízené ministerstvem, "přijde tam o hlavu management". Ministr připomněl, že komise nezjišťovala vinu či nevinu Zelenky, to je úkol policie. Posuzovala, zda zdravotnické zařízení postupovalo správně.

Náměstek hejtmana Pavel Hájek ČTK řekl, že vedení nemocnice i zřizovatel, kterým je kraj Vysočina, se k výsledkům šetření znalecké komise podrobněji vyjádří až po prostudování písemné zprávy, kterou dosud nemají k dispozici. Nicméně na základě šetření vlastní krajské komise už byla přijata opatření, která zvýší bezpečnost pacientů a kvalitu péče ve všech pěti nemocnicích kraje, uvedl náměstek.

Půlka Lucerny zůstane v majetku konkurzu, Havlová prohrála soud

Švagrová bývalého prezidenta Václava Havla Dagmar Havlová prohrála soud o polovinu pražského paláce Lucerna. Tato část nemovitosti tak zůstává v majetku konkurzu po společnosti Chemapol Reality (C.H.R.). Pražský městský soud uvedl, že Havlová od firmy odkoupila polovinu Lucerny za výrazně nižší cenu a pro společnost nápadně nevýhodných podmínek. Havlová se tak zatím nemůže pustit do zamýšlené rekonstrukce paláce. Novinářům řekla, že se rozhodně odvolá, a případem se tak bude zabývat ještě vrchní soud. "Paní soudkyně té ekonomice a té reálné situaci nerozumí," prohlásila.

Lucernu získali bratři Václav a Ivan Havlovi v roce 1992 v restituci. Ivan svou polovinu daroval manželce Dagmar, která pak chtěla odkoupit druhou část od švagra. Prezident ji však prodal Chemapolu a až v roce 1999 se druhá polovina dostala do rukou Havlové. Havlová se nyní obává toho, že by mohla přijít i o částku, kterou za druhou polovinu paláce zaplatila. Konkurzní správce totiž může část nemovitosti prodat i za nižší cenu, řekla.

Brno vilu Tugendhat potomkům původních majitelů nyní nevydá

Funkcionalistickou vilu Tugendhat Brno potomkům původních majitelů nyní nevydá. Brněnští zastupitelé v úterý rozhodli, že nesouhlasí s jejím bezúplatným převodem, protože pro něj nejsou splněny zákonné podmínky. Zastupitelé sice původně uznali nárok rodiny na vrácení vily a schválili, že město by ji mělo převést na stát a ten pak dědicům vydat. Stát však památku převzít odmítnul. Proto zastupitelé své dřívější rozhodnutí revidovali. Není ale vyloučeno, že potomci budou vilu vymáhat soudně.

Rozhodnutí zastupitelstva se opírá o právní výklad, že vilu a pozemky, které ji obklopují, nelze považovat za umělecké dílo. Právě umělecká díla lze původním vlastníkům vracet na základě zákona o zmírnění některých křivd způsobených holokaustem, na který se Tugendhatovi v žádosti odvolávají. Podle tohoto zákona může však bezplatně převádět majetek Česká republika, nikoli obce. A vila byla v roce 2000, kdy zákon začal být účinný, v majetku Brna.

V úvahu podle městské rady nepřipadá ani možnost, že by Brno potomkům původních majitelů vilu zapsanou na seznamu kulturního dědictví UNESCO darovalo. Při převodu památky do zahraničních rukou by muselo zaplatit státu darovací daň ve výši 40 procent z hodnoty daru. Patrně by šlo o stovky milionů korun.

Biskup Cikrle požehná ojedinělou zvonohru ve Křtinách

Ojedinělá zvonohra v kostele Jména Panny Marie ve Křtinách na Blanensku bude již brzy úplná. Bude ji tvořit celkem 27 zvonů napojených na počítač, které budou schopny přehrávat stovky melodií. Zařízení scházelo 12 zvonů. V uplynulých týdnech byly odlity v Nizozemsku. Zvonohře požehná 15. dubna brněnský biskup Vojtěch Cikrle. "Po slavnostním žehnání zvonů bude následovat koncert," řekl ČTK křtinský děkan Tomáš Prnka. S nápadem vytvořit zvonohru přišli již po druhé světové válce věřící. Kvůli komunistickému režimu se jej podařilo realizovat teprve nyní. Každý zvon je pojmenován po některém ze světců. Nejmenší z nich má pouze devět kilogramů, zatímco největší, jehož výrobu uhradil Jihomoravský kraj, úctyhodných 300 kilogramů. Velký počet zvonů v zařízení umožní podle odborníků velmi kvalitní přehrávání nejrůznějších melodií. Zájmu veřejnosti se ojedinělá zvonohra těší především v adventním čase.

Do soutěží zlínského festivalu se přihlásilo přes 400 snímků

Do soutěží mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně, jehož 47. ročník bude od 27. května do 2. června, se přihlásilo přes 400 snímků z 51 zemí. Na úterní tiskové konferenci v Praze umělecký ředitel Petr Koliha oznámil, že nyní jsou přípravy ve fázi výběru filmů. "Chceme nabídnout nejlepší díla a udržet festivalovou tradici," uvedl Koliha a připomněl, že loňský ročník uvedl 410 filmů z 35 zemí. Přehlídka se současně uskuteční v osmi satelitních městech. Měsíc před zahájením se vydá na cestu festivalový vlak, jehož program připomene 40. narozeniny loupežníka Rumcajse. Ne náhodou vyjede z Jičína a zastaví ve 24 místech. "I letos počítáme s festivalem studentských filmů Zlínský pes, který nabízí kolem stovky filmů ze dvou desítek zemí. Na problematiku reklamy zaměřené na děti se zaměří soutěž Duhová kulička, k jejíž televizní a tiskové podobě přibyla kategorie rozhlasových spotů," uvedl Koliha a upozornil, že zlínský festival propagovali na Berlinale. Prezentace ho čekají i v Cannes a na podzim na 2. ročníku festivalu v Římě, který má speciální dětskou sekci.

Ze sportu:

Čtyři dny před zápasem s Německem není česká fotbalová reprezentace stále kompletní. David Lafata je stále v domácím léčení a jen v poklusu kolem hřiště v úterý kroužil Radoslav Kováč, který má natažený stehenní sval. Kouče Karla Brücknera ale při jediném úterním tréninku více než neúplný kádr rozčilovala přítomnost štábu německé televize, která pořizovala záběry z přípravy českého týmu.

Zatímco většina fotbalových reprezentantů i trenér Karel Brückner nepřikládají absenci zraněných hráčů v německém týmu příliš velký význam, obránce Tomáš Ujfaluši míní, že neúčast několika opor v čele s kanonýrem Brém Miroslavem Klosem by mohla českému celku v sobotním duelu přece jen pomoci. Osmadvacetiletý bek italské Fiorentiny vidí výhodu národního mužstva v domácím prostředí a kompletním kádru.

Zraněného záložníka Luboše Huška nahradil ve fotbalové reprezentaci do 21 let, která se chystá na přípravné duely s Nizozemskem a v Německu, mladoboleslavský středopolař David Brunclík. Ten se v týmu "lvíčat" objevuje poprvé v kariéře a premiéru si může odbýt v pátek proti Nizozemsku před domácím mladoboleslavským publikem. Trenér Ladislav Škorpil pozval Brunclíka do výběru především kvůli jeho univerzálnosti.

Výkonný výbor Českomoravského fotbalového svazu na úterním zasedání odvolal generálního sekretáře Petra Fouska kvůli neplnění pracovních povinností. Na tiskové konferenci po jednání výboru o tom informoval mluvčí svazu Václav Tichý. Hlavním důvodem Fouskova odvolání byl podle Tichého špatný chod sekretariátu. "Chceme zkvalitnit práci aparátu," doplnil místopředseda ČMFS Vlastimil Košťál. Fousek, který je šéfem evropského futsalu, nicméně zůstává zaměstnancem svazu. Na uvolněný post bude vypsáno výběrové řízení a do dvou měsíců by měl být znám nový generální sekretář. Do konkursu se může přihlásit i Fousek, který svou funkci zastával od roku 2001.

Hokejisté Liberce prohráli v druhém utkání semifinálové série Česká pojišťovna play off O2 extraligy s pražskou Spartou 1:2. Stav série je vyrovnaný 1:1 na zápasy.

Po zraněném Martinu Procházkovi se vzdal návratu do hokejové reprezentace i jeho dlouholetý spoluhráč Pavel Patera. Podle deníku Právo oznámil kladenský útočník trenérovi Aloisi Hadamczikovi, že se ani nezapojí do přípravy národního mužstva před světovým šampionátem v Rusku. Oba čtyřnásobní mistři světa a olympijští vítězové z Nagana se měli objevit v reprezentaci po třech a půl letech.

Hokejový trenér Miloslav Hořava, který převzal reprezentační dvacítku s cílem uspět na mistrovství světa pořádaném na přelomu roku v České republice, nebude mít k dispozici v roli asistenta jen Ondřeje Weissmanna. Třetím členem trenérského týmu se stal Radim Rulík, jenž má zkušenosti ze seniorského mužstva i mládežnických týmů.

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer absolvuje závěrečný závod Světového poháru jednotlivců, sobotní skiatlon ve švédském Falunu. Stříbrný olympijský medailista musel kvůli zvýšené teplotě minulý týden vynechat klasickou padesátku na Holmenkollenu, nyní je však už opět v pořádku a ve středu odjede český reprezentant do Švédska.

Lomnický závodník Roman Koudelka vyhrál domácí šampionát ve skocích na lyžích na středním můstku. Juniorský mistr světa potvrdil v Harrachově roli favorita a vyhrál s náskokem 10,5 bodu před Martinem Ciklem, třetí místo obsadil Borek Sedlák. Závodu se nezúčastnila trojice Jakub Janda, Antonín Hájek a Lukáš Hlava, kteří dali přednost víkendovým letům v Planici, poslednímu dílu letošního ročníku Světového poháru.

Česko čeká vydatné sněžení

Vydatné sněžení se postupně přesune z Moravy a Slezska do Čech. Meteorologové očekávají, že do středečního odpoledne napadne místy pět až 20 centimetrů sněhu, ve vyšších polohách 40 centimetrů. Už v úterý se v Čechách a na Českomoravské vrchovině v polohách nad 500 metrů nad mořem při čerstvém větru tvořily sněhové jazyky. Ve středu bude sněžení postupně ustávat. Český hydrometeorologický ústav doporučuje řidičům omezit jízdy a cestování plánovat na dobu za denního světla. Přívaly sněhu a sněhové jazyky mohou zkomplikovat jízdu a výrazně prodloužit dobu dojezdu. Řidiči by také neměli zapomenout sněhové řetězy a případně i nářadí k případnému vyproštění vozidla. Mokrý sníh může také způsobit polomy v lesích a výpadky elektrického proudu, upozorňují meteorologové.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Zataženo se sněžením, teploty 1 až 5 stupňů Celsia.