Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Prezident a ministr zahraničí zahájili návštěvu Japonska

Prezident Václav Klaus a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg zahájili návštěvu Japonska. Symbolicky ji začali u příležitosti 50. výročí obnovení diplomatických vztahů mezi Japonskem a bývalým Československem. Václav Klaus jednal se zástupci velkých společností jako Toyota, NEC, Mitsubishi nebo Toshiba, která operují i v České republice. Představitelé těchto podniků vyjadřovali obavy z růstu ceny koruny, které zdražují vývoz, a z nedostatku kvalifikovaných českých odborníků v průmyslu. Naznačovali přitom potřebu oslabení měny a reformy školství, aby reagovalo na současné potřeby hospodářství a zajišťovalo přísun pracovní síly s žádaným vzděláním.

Vrcholným bodem čtyřdenní návštěvy v Japonsku bude ve středu oběd pořádaný japonským císařem Akihitem a císařovnou Mičiko a poté večeře s premiérem Šinzóem Abem. S ním bude Klaus hovořit mimo jiné o japonských investicích v Česku nebo sjednání smlouvy o sociálním zabezpečení pro občany pracující v druhé zemi.

Hospodářská komora otevřela v Tokiu svoji pobočku. Její zřízení má usnadnit českým firmám dobývání japonského trhu. Prezident komory Jaromír Drábek při této příležitosti řekl, že české firmy mají obecně zájem o Japonsko, které je druhým největším investorem v České republice, a to vyvolává poptávku po spolupráci s českými společnostmi. Japonský trh je podle Drábka výrazně omezen různými restrikcemi. Připomněl, že Japonsko uzavřelo s Evropskou unií dohodu o vzájemném uznávání certifikátů v jednotlivých oblastech, ne vždy ale jsou tato ustanovení z japonské strany naplněna.

Josef Tošovský popřel zprávy o své spolupráci s StB

Bývalý premiér a guvernér České národní banky Josef Tošovský popřel zprávy o své spolupráci s komunistickou Státní bezpečností (StB). Podle Mladé fronty Dnes se dostal do kontaktu s StB z titulu své funkce v říjnu 1986, kdy působil jako poradce předsedy Státní banky československé. Tošovský dodal, že z pozice své práce pouze dostával různé důvěrné ekonomické informace, které ministerstvo vnitra získávalo ze zahraničí. "Tyto informace tehdy dostávaly standardně všechny tehdejší úřady zodpovědné za ekonomiku země," uvedl expremiér. Tvrdí, že o těchto skutečnostech informoval v rámci bezpečnostní prověrky Národní bezpečnostní úřad a že byly známy i tehdejšímu prezidentovi Václavu Havlovi. Podotkl rovněž, že má nejen prověrku na stupeň přísně tajné, ale i prověrku NATO.

Informace o Tošovského spolupráci s StB vyplývají podle listu z dobových dokumentů, jež léta ležely jako nezpracované archiválie ve spisovnách ministerstva vnitra. Z dokumentů vyplývá, že Tošovský během své aktivní spolupráce nikoho neudal a úmyslně nepoškodil tak, aby ho pak StB pronásledovala. Kromě desítek odborných analýz - třeba k prolomení švýcarského bankovního tajemství ze strany USA nebo k situaci na úvěrovém trhu NSR - pomohl údajně StB s vyhodnocením některých zahraničních návštěv v bance. Tošovský nyní žije ve Švýcarsku, kde řídí Institut pro finanční stabilitu, což je součást světové Banky pro mezinárodní platby.

Podle civilní rozvědky nebyl Josef Tošovský spolupracovníkem komunistické tajné bezpečnosti (StB). "Pokud by pan Tošovský byl oficiálním spolupracovníkem StB, objevil by se ve vydaných seznamech," řekl mluvčí rozvědky Bohumil Šrajer. Rezolutně také popřel, že by zveřejněné dokumenty unikly právě z rozvědky, která materiály spravuje.

Novou šéfkou senátní komise pro krajany se má stát zlínská senátorka Jana Juřenčáková

Novou předsedkyní senátní komise pro krajany se má stát nová zlínská senátorka Jana Juřenčáková. Ve funkci by nahradila Jitku Seitlovou, která byla zvolena zástupkyní veřejného ochránce práv, a nemůže být proto nadále senátorkou. Změny musí ještě potvrdit Senát jako celek na své příští schůzi.

O Čunkově stížnosti proti obvinění rozhodne státní zastupitelství příští týden

O stížnosti, kterou podal proti svému obvinění vicepremiér a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek, by mělo přerovské státní zastupitelství rozhodnout během nejbližších dnů. Čunek byl obviněn z korupce. Svou případnou rezignaci chce zvažovat až poté, co bude znát osud své stížnosti. Podle ČSSD by měl odstoupit okamžitě. Koaliční partneři i lidovci zatím vyčkávají, jestli se od nařčení z korupčního chování očistí.

Před sídlem vlády se sešly stovky odpůrců americké základny

Stovky odpůrců radarové základny, kterou chtějí Spojené státy vybudovat nedaleko Prahy, se sešly před sídlem české vlády. Účastníci demonstrace si přinesli makety radarů a raket, transparenty a postavili několik stanů. Organizátoři tvrdili, že odpůrců základny přišlo určitě přes tisíc. Policisté ale odhadovali účast na něco přes dvě stovky. Vystoupil i místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). Řekl, že přišel hlavně poslouchat. Oznámil odmítavý postoj sociální demokracie k základně a požadavek, aby o ní občané rozhodovali v referendu. Člen republikové rady Strany zelených Matěj Stropnický demonstrantům řekl, že ministři zelených, zejména ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, nevyjadřují většinový názor vedení strany. Mezi demonstranty přišel i stoupenec základny a protikomunistický aktivista Jan Šinágl.

Cílem všech protestů a demonstrací, které organizuje iniciativa Ne základnám, je vyvolat referendum. Aktivisté v projevech zdůrazňovali nebezpečí, které podle nich radar představuje, a také to, že má sloužit případné válce USA s Ruskem a Čínou. Tvrdili, že základna musí mít v podzemí atomový reaktor, aby měla vlastní zdroj energie.

Policie hlídá kvůli bombové hrozbě okolí Nuselského mostu v Praze

Pražská policie hlídkuje kvůli výhrůžce bombovým útokem v okolí Nuselského mostu a hotelu Corinthia Towers. Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová uvedla, že za možnou hrozbou měli stát islámští teroristé. "Ačkoli věrohodnost informace byla vyhodnocena jako nižší, neboť od doby obdržení původní informace se zatím bezprostřední ohrožení nepotvrdilo, nebereme současný stav na lehkou váhu," doplnila Kosinová. V krátké době jde o další podobný případ. Koncem minulého roku anonym oznámil energetické firmě ČEZ, že na její nespecifikované zařízení spáchá bombový útok. Rozruch vyvolala také výhrůžka církevním školám.

Eastern Sugar prodá tři cukrovary firmě Onivon a ta je využije k výrobě bioplynu

Společnost Eastern Sugar ČR prodá své tři cukrovary v Hrochově Týnci, Němčicích na Hané a Kojetíně distributorovi energie Onivon, který je využije k výrobě bioplynu. Prodej cukrovarů zamezí jejich demolicím, které firma původně plánovala v rámci svého odchodu z České republiky. Eastern Sugar v Česku zaměstnává asi 400 lidí. "Výroba bioplynu ve starých závodech Eastern Sugar zachová zaměstnanost i zemědělskou produkci v příslušných regionech," prohlásil generální ředitel Onivonu Zdeněk Harapát.

Eastern Sugar v Česku drží kvótu na výrobu zhruba 102.000 tun cukru. O tento díl celkové národní kvóty 454.000 tun cukru by Česko odchodem společnosti přišlo. Eastern Sugar oznámil na podzim záměr uzavřít pět závodů ve střední Evropě včetně ČR kvůli omezení výroby cukru v EU. Důvodem je reforma trhu s touto komoditou.

Komunistický návrh zákona o ztrátě mandátu má minimální šanci

Jen minimální šanci na schválení má zřejmě komunistický návrh, který by Nejvyššímu správnímu soudu umožnil zbavit poslance či senátora za určitých okolností mandátu. Komunisté chtějí, aby mohl zákonodárce o mandát přijít, pokud z nízkých pohnutek opustí svou stranu a zpronevěří se jejímu programu. Vzhledem k tomu, že jde o změnu ústavy, budou k jejímu schválení nutné hlasy nejméně 120 z 200 poslanců. Úvahy opozičních politiků o možné ztrátě poslaneckého mandátu se objevily poté, co poslanci Michal Pohanka a Miloš Melčák, kteří byli zvoleni za ČSSD, umožnili získat důvěru koaliční vládě. Představitelé ČSSD tvrdili, že tito poslanci byli zkorumpováni. Melčák i Pohanka ale veškerá obvinění na svou adresu opakovaně odmítli, země už podle nich vládu potřebovala.

Veterináři objevili listerii v anglické slanině z Litoměřicka

V anglické slanině vyráběné na Litoměřicku objevili veterináři zvýšené množství nebezpečné bakterie listeria. Slanina byla okamžitě stažena z prodeje. Firma přišla na kontaminaci nebezpečnou bakterií sama při kontrolách, které provádí. Informovala o tom veterinární správu, jež listerii také potvrdila. Veterináři proto ihned nařídili stáhnout slaninu z prodeje. Listeriózou, již způsobuje bakterie listerie, letos v Česku onemocnělo 11 lidí, z toho sedm novorozenců. Hlášen je také jeden potrat a jeden zemřelý dospělý. Loni onemocnělo listeriózou 80 lidí a 14 jich zemřelo.

Kraj Vysočina pošle rodinám poškozeným v případu heparinových vražd peníze

Zastupitelé Vysočiny jednohlasně rozhodli, že kraj poskytne rodinám poškozeným v případu nemocničních vražd nevratný finanční dar. Devíti rodinám pozůstalých pošle po 100.000 korunách. Osmi pacientům, kteří pokus o vraždu přežili, případně jejich příbuzným, pokud již nyní nežijí, pak dá po 20.000 korunách. K sérii vražd a poškození pacientů v havlíčkobrodské nemocnici, již zřizuje kraj Vysočina, se loni přiznal její bývalý zaměstnanec Petr Zelenka. Ačkoliv kraj podle odborníků nenese na poškození pacientů vinu, rozhodl se jim pomoci do doby, než o viníkovi a náhradě rozhodne soud.

Petr Zelenka byl minulý týden kvůli psychickým potížím převezen z královéhradecké věznice na psychiatrické oddělení vězeňské nemocnice v Brně-Bohunicích. Ukončení případu rozhodnutím soudu lze očekávat v řádech měsíců až roků.

Policie i napodruhé odložila aféru spjatou s koupí Grossova bytu

Policie i napodruhé odložila prověřování aféry expremiéra a bývalého předsedy ČSSD Stanislava Grosse spjaté s koupí jeho bytu. Vyšetřovatelé prověřovali mimo jiné informace o tom, že Gross údajně disponuje kontem v Rakousku, zkoumali Grossovy majetkové poměry i to, zda jeho příjmy odpovídaly investicím do bytu.Nejasnosti s financováním bytu a podnikání Grossovy ženy Šárky vedly před dvěma lety k vládní krizi a k rezignaci Grosse na funkci premiéra. Policie pak ale dospěla k závěru, že se Gross při nákupu bytu na pražském Barrandově nedopustil krácení daní ani jiného trestného činu či přestupku a v prosinci 2005 kauzu poprvé odložili. Nezjistili totiž nic, co by nasvědčovalo tomu, že peníze na zakoupení bytu pocházely z nelegálních zdrojů.

Expremiér opakovaně prohlásil, že se ničeho špatného nedopustil. Na nákup bytu mu prý půjčil 1,2 milionu korun jeho strýc František Vik. Když se objevily pochybnosti, zda na to mohl našetřit, přišel Vik s verzí, že i on si musel půjčit, a to u příbuzných z ciziny. Zakrátko vstoupil na scénu bývalý novinář a podnikatel Rostislav Rod s tím, že peníze Vikovi půjčil on. Poté oznámil, že směnku na 900.000 korun prodal šéfovi neparlamentní strany Česká pravice Michalu Simkaničovi, který prý směnku ihned zničil.

Německý ovčák napadl v Jeseníku dvě děti a vážně je zranil

Dvě malé děti napadl v Jeseníku volně pobíhající německý ovčák. Na děti zaútočil zezadu a způsobil jim vážná zranění. Šestiletá holčička a dvouletý chlapec byli hospitalizováni v nemocnici, majitele zvířete policie stíhá. K napadení došlo v místě, kde majitel zvířete bydlel. Zasáhnout podle policistů ale již nestačil. Podle policejní mluvčí neměl zvíře dostatečně zabezpečené.

ČEZ nabízí obcím u Dukovan finanční příspěvek za větrné elektrárny

Společnost ČEZ nabízí obcím na Třebíčsku pravidelný příspěvek, pokud na svém území nechají stavět větrné elektrárny. Firma by chtěla vybudovat park s 39 větrníky v okolí Jaderné elektrárny Dukovany. Do obecních pokladen je ochotna za každý stožár ročně dávat 100.000 korun, obce by také mohly dostávat podíl z vyrobené elektřiny. Starostové obcí řekli, že pro ně bude rozhodující názor obyvatel. Největší větrný park v zemi by měl vznikat v letech 2009 až 2011. Náklady na jeho stavbu se odhadují na 2,5 miliardy korun. Obce na Vysočině budou kvůli záměru v nejbližších týdnech pořádat anketu nebo místní referendum.

Tonak se loni dostal ze ztráty, na veletrhu Kabo/Styl se stal firmou roku

Novojíčínská firma Tonak loni vykázala zisk kolem milionu korun. V roce 2005 přitom skončila ve ztrátě přes šest milionů. Největší světový výrobce plstěných polotovarů a klobouků získal na módních veletrzích Styl a Kabo ocenění Zlaté ramínko za nejlepší domácí výrobní firmu v textilním a oděvním průmyslu za rok 2006. Jak uvedl generální ředitel firmy Michal Šimek, Tonak v posledních letech upravil svoje výrobní řady. Ukončil výrobu šitých a věnuje se už jenom speciálním pokrývkám. Na trhu klasických plstěných klobouků má celosvětově asi poloviční podíl. Z Nového Jičína se vyváží skoro 90 procent produkce do 50 zemí, zejména do USA, Německa a Ruska. Zájem o klobouky je také v Japonsku, Nigérii a Austrálii.

Na podzim a v zimě se bude chodit jako v 80. letech. Módní domy tak alespoň do této doby zasadily své nové kolekce obuvi. V módě budou hlavně kozačky a polokozačky, měkké objemné tvary, vysoké klínky a silné podpatky, kovové detaily a zemitější barvy, řekl na brněnských veletrzích módy Styl a Kabo italský návrhář Roberto Ricci.

Lodní přeprava do ciziny loni klesla o třetinu na 750.000 tun

Čeští rejdaři přepravili loni do zahraničí a zpět 750.000 tun nákladu. To je o 36 procent méně než v roce 2005. Důvodem poklesu je nestálost vodní hladiny na Labi a s tím související odprodej nebo pronájem lodí do západní Evropy. V roce 2006 nemohly lodě vyjet na řeku celkem 136 dní, kdy plavební hloubka byla menší než kritických 140 centimetrů. Někteří majitelé proto raději lodě prodali nebo pronajali do zahraničí. Problémy způsobila lodní dopravě v roce 2006 také jarní povodeň, která na ucpala labské koryto extrémním množství nánosů. Naděje na zvrat vkládají lodní dopravci především do stavby nového jezu u Děčína, který by měl umožnit sjízdnost Labe po většinu roku.

Demolice přerovské Komuny je zastavena, osud domu je ale nejistý

Demolice historického spolkového domu v Přerově přezdívaného Komuna je stále zastavena. Úředníci nalezli další nedodržené podmínky demoličního výměru. Osud památky je ale stále nejistý. Policisté zatím bezúspěšně pátrají po majiteli objektu, aby mu předali rozhodnutí ministerstva kultury, které chce vrátit dům znovu na seznam kulturních památek. Podaří-li se usnesení předat, nabude památka ze zákona ochrany. Ministerstvo kultury se ve snaze doručit co nejdříve majiteli objektu brněnské firmě Reinvest Corporation své rozhodnutí o začátku řízení ohledně návratu objektu na seznam památek obrátilo také na policii. Dosud však bezúspěšně.

Pražští taxikáři chtějí kvůli regulaci cen k soudu ve Štrasburku

Někteří pražští taxikáři chtějí prosadit zrušení cenové regulace u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Nařízení, kterým magistrát stanovuje maximální ceny, považují za diskriminační, protože velké části z nich jiné opatření radnice neumožňuje přístup na lukrativní stanoviště ve městě. Magistrát je pronajímá soukromým firmám, uvedl právní zástupce Odborového svazu Taxi Praha Kolja Kubíček. Magistrát na regulaci cen trvá a stanoviště se správcem hájí.

Kilometr jízdy stojí v Praze 28 korun a podle předsedy odborů taxi Pavla Jelínka není v souladu s oprávněnými náklady. Proto se část taxikářů rozhodla cenu zvýšit až na 99 korun a zdůvodňuje to například příplatkem za jízdy o víkendech, svátcích či v noci. Magistrát řidiče stíhá, uděluje jim vysoké pokuty a v několika případech jim odebral koncesi. Primátorův náměstek Rudolf Blažek nechápe, proč se neobrátili na Ústavní soud už dříve. Tím, že nabízejí otevřeně službu dráž, než mohou, porušují podle něho platné zákony a nařízení města. "Dělají ostudu celé pražské taxislužbě," řekl náměstek a poukázal na to, že dispečinky taxi jezdí za nižší sazby, než jsou nejvyšší možné. Jeden z řidičů taxi zahájil hladovku přímo před magistrátem.

Pavel Nedvěd se vyjádřil ke své investici do firmy Mafloor

Český fotbalista Pavel Nedvěd tvrdí, že jej jeho agent Zdeněk Nehoda s advokátem Bronislavem Šerákem při investici do firmy Mafloor nepodvedli. Nezneužili prý ani jeho plnou moc, kvůli čemuž měl bývalý kapitán fotbalové reprezentace přijít o většinu z investovaných 37 milionů korun. Všichni tři jednali v Turíně a teď se prý společně chtějí bránit i právní cestou. Zdeněk Nehoda si stojí za názorem, že rozpoutání celé kauzy je součástí boje fotbalových agentů.

Televize Nova naznačila, že Nehoda společně s advokátem Šerákem fotbalistu prý poškodili tím, že po likvidaci firmy a vypsání konkurzu v roce 2006 bez Nedvědova vědomí použili jeho bianco plnou moc podepsanou rok a půl před tím. I Nedvěd televizi řekl, že o celé operaci nevěděl a chování lidí, co ji provedli, jej mrzí. Dnes se hráč s Nehodou ohradili s tím, že natočený rozhovor byl tendenční a Nedvědovy výroky zkreslené. S tím zásadně nesouhlasí Janek Kroupa, autor reportáže a je připraven poskytnout nesestříhanou verzi rozhovoru všem médiím i dalším zájemcům. Nedvěd v prohlášení připustil, že byl ze špatné investice do dřevařské firmy rozmrzelý, ale nikdy prý Nehodu neobvinil z nekalých úmyslů.

Hoteliéři si v Karlových Varech stěžovali ministru Čunkovi na problémy s vízy

Hoteliéři z Karlových Varů si při setkání s ministrem pro místní rozvoj Jiřím Čunkem stěžovali na problémy s vydáváním víz pro hosty ze zemí mimo Evropskou unii. Nespokojeni jsou hlavně s dlouhými termíny vydání, které se týkají například klientů z Ruska nebo arabských zemí. Čunek novinářům po setkání řekl, že se pokusí prosadit zkrácení termínu na vydávání víz. Na ruské klientele je například závislý karlovarský lázeňský hotel Imperial. Čunek, který se od nástupu do funkce sešel se zástupci hotelů, restaurací či lázní poprvé, uvedl, že pro rozvoj cestovního ruchu bude z dotací Evropské unie v plánovacím období 2007 až 2013 k dispozici 27 miliard korun. Z toho 25 miliard bude rozděleno pro regiony.

Sára je už se svou matkou, portugalský otec dceru předal

Šestiletá Sára Baraová je už opět se svou matkou, která ji musela začátkem ledna vydat otci do Portugalska. Otec dítě Natálii Baraové předal. Příjezdem Sáry skončí jeden ze sledovaných případů dětí, které podle mezinárodního práva unesl do jiné země jeden z rodičů. Sára bude dál žít u matky v Česku, portugalského otce bude navštěvovat. "Je to jediný případ, kdy se dítě matce vrátilo," uvedla advokátka Lenka Pavlová. Upozornila na to, že lidé obvykle podobné případy začínají řešit až tehdy, kdy už bývá pozdě. Netuší totiž, do jakých potíží se odjezdem s potomkem ze země dostanou.

O Sářině vydání do Portugalska rozhodl český soud. Česko prý k tomu zavazuje Haagská úmluva o únosech. Podle soudců Natálie Baraová měla svou dceru otci vrátit už před dvěma lety. Začátkem ledna matka děvče dobrovolně vydala. Hrozilo totiž, že si pro dítě přijde exekutor. Předání děvčátka se ale neobešlo bez pláče a tahanic rodičů. V Portugalsku dívenka navíc stále plakala a nechtěla jíst. Portugalský soud pak dítě přiřkl do matčiny péče. Předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičková již dříve řekla, že Haagská úmluva pamatuje i na podobné případy, jako je ten Sářin. Článek 13 se totiž zmiňuje o tom, že stát nemusí do ciziny dítě vydat, pokud by mu hrozila fyzická či psychická újma nebo by se dostalo do jiné nepřípustné situace. Podle odborníků může mít vydání do ciziny, a to navíc násilné, pro dítě psychické i zdravotní následky. V Česku totiž mívá už svůj domov, cizí řeč neovládá a navíc musí opustit rodiče, k němuž je citově vázáno a na kterého je zvyklé.

Arcidiecézní charita v Olomouci pomohla sirotkům na Ukrajině

Několik desítek postelí včetně matrací i ložního prádla získali sirotci z dětského domova v Bortnikách na Ukrajině. Vybavení jim dodala Arcidiecézní charita Olomouc z výtěžku Tříkrálové sbírky. Pracovník charity během své humanitární cesty po Ukrajině předal dary také dětem z dalšího dětského domova v Ternopylu.

S bortnickým dětským domovem spolupracuje Arcidiecézní charita delší dobu. Před třemi lety předala domovu traktor, před dvěma lety zase chlapci dostali lis na ovoce. Tato pomoc jim pomáhá získávat peníze na provoz domova. Arcidiecézní charita také přispěla na rekonstrukci jejich budovy. Další projekt se rozbíhá také ve vesnici Lopatin. Jeho cílem je poskytnout dětem ulice stravování pro 45 dětí.

Studenti gymnázia v Dubí budou mít uniformy

Studenti, jejich rodiče a učitelé soukromého Gymnázia Jana Amose Komenského v Dubí na Teplicku v referendu rozhodli, že žáci budou mít školní uniformy. O tom, jak budou vypadat, se bude teprve hlasovat. Školní uniformy na rozdíl od některých zahraničních škol nebudou povinným oděvem na vyučování. Studenti je budou nosit jen při slavnostních příležitostech, jako je zahájení školního roku, soutěžích nebo významných návštěvách ve škole. Také by se do nich oblékali při cestách do zahraničí, kam studenti odjíždějí na stáže.

Modelka Dvořáková zvítězila ve světovém finále Elite Model Look

Česká kráska opět triumfovala ve světové soutěži. Mladičká Denisa Dvořáková, vítězka loňského českého kola soutěže Elite Model Look, získala v marockém Marakéši v proslulé soutěži prvenství. Naposledy Česko slavilo na této půdě úspěchy před sedmi lety. Tehdy na vrchol dosáhla dnes už top modelka Linda Vojtová.

Patnáctiletá Dvořáková začala ihned po českém vítězství fotit pro prestižní světové magazíny jako Vogue, Numéro a W magazine. Objevila se na titulních stranách magazínů Harper's Bazaar či Dazed and Confused. Zároveň se stala tváří celosvětové kampaně značky See salónu Chloé.

Na výstavu fotografií Hanzelky a Zikmunda přijedou i jejich auta

Dobrodružství, jež na svých cestách zažívali legendární čeští cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund, přiblíží návštěvníkům Východočeské galerie v Pardubicích výstava jejich fotografií. Jiří Hanzelka zemřel v roce 2003, Miroslav Zikmund ale na zahájení výstavy do Pardubic osobně přijede. V den vernisáže mu bude rovných 88 let. Návštěvníci budou moci vidět i doposud nepublikované snímky z bývalého Sovětského svazu. Fotografie ze zemí asijské části bývalého Sovětského svazu se za komunistického režimu nesměly zveřejňovat a zůstaly pouze v soukromých archivech obou mužů.

V Hlíně u Ivančic bude Menšíkova rozhledna

V Hlíně u Ivančic na Brněnsku vrcholí dostavba rozhledny Vladimíra Menšíka, která bude po bezmála pěti letech prací otevřena 29. dubna. Moderní vyhlídková věž vzniká v místě, kde mezi lety 1910 až 1944 stála jedna z nejstarších rozhleden na jižní Moravě. Jak uvedl Antonín Moravec z Klubu českých turistů, věž vysoká 22,6 metru ponese jméno slavného ivančického rodáka - herce Vladimíra Menšíka. Milovníci jeho humoru tak budou moci již od května zavítat nejen do ivančického muzea věnovaného této osobnosti, ale následně i na rozhlednu.

Fotografie Ivana Kyncla připomínají lidi spjaté s Chartou 77

Dům fotografie Josefa Sudka v Praze představuje snímky, na kterých Ivan Kyncl zachytil lidi spjaté s Chartou 77. Přehlídka je vůbec první výstavou tohoto fotografa v Česku. Pražské výstavy se však nedožil, zemřel náhle ve věku 51 let v roce 2004. Kyncla potkal umělecký osud řady českých emigrantů - zatímco v Čechách je znám pouze úzké skupině lidí, v Británii se během svého exilu vypracoval mezi pětici nejprestižnějších divadelních fotografů. Fotograficky zdokumentoval například muzikály Lloyda Webbera nebo dramatická díla Toma Stopparda.

Jurkovičova vila v Brně se po století nakrátko otevře veřejnosti

Ještě před plánovanou rekonstrukcí secesní Jurkovičovy vily v Brně dostanou lidé možnost prohlédnout si vzácnou stavbu zevnitř. V dubnu bude otevřená po tři dny. Podle záznamů Moravské galerie jde o první příležitost prohlédnout si interiér po více než století. "Vila byla naposledy přístupná veřejnosti hned po dokončení v roce 1906, stala se tehdy exponátem výstavy uspořádané Klubem přátel umění. V září téhož roku se do vily nastěhoval sám architekt Dušan Jurkovič a od té doby sloužila pouze soukromým účelům svých majitelů," řekla mluvčí Moravské galerie Hana Doležalová.

Slovák Dušan Samo Jurkovič (1868 až 1947) patří k nejvýznamnějším architektům, kteří v českých zemích působili na přelomu 19. a 20. století. Osobitým způsobem spojoval secesi a další moderní směry s tradicí lidové architektury. Proslulé jsou jeho stavby na beskydských Pustevnách, lázeňské objekty v Luhačovicích nebo úpravy zámku v Novém Městě nad Metují.

Letošní mírnou zimu většina Čechů chválí

Letošní mírnou zimu si většina Čechů chválí, jedinou výjimkou jsou mladší ročníky. Jak uvádí společnost STEM/MARK, každý druhý obyvatel Česka ve věku 15 až 29 let by dal přednost chladnější zimě se sněhem a mrazem, stejný podíl si ale chválí současný charakter počasí, kdy není třeba příliš topit, na chodnících nehrozí pády a na silnicích smyky. Starší lidé dávají teplejší zimě přednost jednoznačně. Za výkyvy počasí od normálu, které s sebou přinášejí povodně, vichřice a sucha, vidí tři čtvrtiny Čechů klimatické změny související s globálním oteplováním.

Fotbalovou jednadvacítku v kvalifikaci čekají duely s Tureckem či Ukrajinou

Česká fotbalová reprezentace do 21 let se v kvalifikaci na mistrovství Evropy v roce 2009 utká ve druhé skupině s Tureckem, Ukrajinou, Arménií a Lichtenštejnskem. Rozhodl o tom los ve Stockholmu. Česká jednadvacítka, která byla nasazena v prvním koši mezi nejsilnějšími týmy, narazí ve skupině na soupeře, s nimiž se už v minulosti několikrát poměřila.

Počasí

Bude oblačno, teploty 5 až 9 stupňů Celsia.