Zprávy

Prezident svolal diplomatickou schůzku k zahraniční politice

Prezident Václav Klaus bude s premiérem Mirkem Topolánkem, ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem a vicepremiérem pro evropské záležitosti Alexandrem Vondrou jednat o prioritách a koordinaci české zahraniční politiky. Sejít by se měli v úterý dopoledne na Pražském hradě, řekl ČTK prezidentův mluvčí Petr Hájek. Schwarzenbergovo jmenování do čela ministerstva zahraničí předcházely prezidentovy výhrady. Klaus se obává toho, že Schwarzenberg může kvůli svým vazbám na Rakousko ohrozit vztahy České republiky s touto sousední zemí. Nový šéf české diplomacie takové obavy odmítl. "Dnes o tom se mnou (Klaus) nemluvil, považuji proto tuto kapitolu za uzavřenou," uvedl minulý týden po jmenování na Pražském hradě. Je podle něj nutné, aby ministr zahraničí s hlavou státu spolupracoval. V první Topolánkově vládě byl ministrem zahraničí Vondra, který se nyní přesunul na místo vicepremiéra pro evropské záležitosti.

Ministr Schwarzenberg: ČR podporuje vstup Ukrajiny do evropských struktur

Česká republika podporuje ambice Ukrajiny na integraci do evropských struktur. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg to prohlásil po setkání se svým ukrajinským protějškem Borysem Tarasjukem. Zástupci obou zemí při této příležitosti podepsali společné prohlášení, na základě kterého by ČR měla s Ukrajinou spolupracovat v oblasti zahraniční politiky, v zemědělství nebo v otázce jaderné bezpečnosti. Schwarzenberg uvedl, že ČR zprostředkuje Ukrajině české zkušenosti z přístupových jednání do EU a NATO. "Samozřejmě mluvíme s ostatními členskými zeměmi Evropské unie, abychom tento proces uspíšili, " řekl novinářům Schwarzenberg. Podle něj patří Ukrajina mezi prioritní země české zahraniční politiky. "Jsem šťasten, že první mezinárodní smlouvu, kterou jsem uzavřel, jsem mohl podepsat právě s Ukrajinou," řekl.

Ministr Langer přesvědčoval Sasko o připravenosti ČR na Schengen

Ministři vnitra Česka a sousední německé spolkové země Saska se v Drážďanech shodli, že po skončení hraničních kontrol osob a vozidel v závěru letošního roku by se neměla omezit policejní přítomnost v hraničních regionech. Ministr Ivan Langer ujistil saského ministra Albrechta Buttola, že ČR podnikne všechno, aby byla připravena na otevření takzvaného schengenského prostoru bez hraničních kontrol, aby lidé na obou stranách měli pocit bezpečí a aby se rozptýlily obavy německé strany. "Naším zájmem je, aby tento prostor byl bezpečný," řekl Langer ČTK. Saského ministra informoval, že po skončení kontrol budou složky české hraniční policie převedeny do působnosti krajských správ a policisté prakticky zůstanou na místě. Také Buttolo po jednání televizní stanici MDR řekl, že hustota policistů se nesmí po pádu kontrol omezit. Sasko si zároveň přeje, aby se upravily možnosti přeshraničního výsadku například u záchranných sil.

Langer a Buttolo se setkali v saské metropoli u příležitosti neformální schůzky ministrů vnitra a spravedlnosti zemí EU. Česká strana se snaží rozptýlit obavy, které minulý měsíc vznesly sousední Sasko a Bavorsko poté, co ministři vnitra EU rozhodli ukončit od začátku roku 2008 kontroly osob a aut na hranicích starých a nových členských zemí společenství. Ivan Langer chce brzy vysvětlit stanovisko české strany také bavorskému ministru vnitra Güntheru Becksteinovi.

ČR udělala při získávání dotací EU na čističky výrazné ústupky

Česká republika výrazně ustoupila Evropské unii, když se koncem loňského roku snažila získat dotace pro čtyři vodohospodářské projekty. Původně hrozilo, že Češi zhruba o 1,7 miliardy korun přijdou, ale peníze se nakonec podařilo získat. Dosud však zůstávalo utajeno, že to bylo za cenu několika velkých ústupků, o jejichž existenci se ČTK dozvěděla od důvěryhodných zdrojů a má je k dispozici i v písemné podobě. Od Nového roku mělo o přidělování dotací EU pro vodohospodářské projekty rozhodovat ministerstvo životního prostředí. Češi si tak slibovali, že padnou výhrady Evropské komise, která ČR nechtěla peníze na některé projekty přidělovat kvůli údajně vadným smlouvám mezi městy a provozovateli vodohospodářské infrastruktury.

Ústupek z české strany, který podle informací ČTK učinil přímo bývalý ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič, však vrací EK do hry. Česká strana totiž umožnila vznik takzvaného řídicího výboru, kde budou zástupci komise zastoupeni a znovu budou mít kontrolu na vodohospodářskými projekty. Na základě českého ústupku komise navíc do Operačního programu životního prostředí prosadila klauzuli, že EU bude financovat ve vodohospodářském sektoru jenom projekty, u kterých se uskuteční nové výběrové řízení na provozovatele. Výbor by navíc měl vytvořit jakousi modelovou smlouvu, podle níž by se dohody mezi městy a provozovateli uzavíraly.

Topolánek s některými poslanci ČSSD jednal o programu vlády

Premiér Mirek Topolánek (ODS) se v pondělí v Kramářově vile sešel s některými poslanci ČSSD. Společně jednali o chystaném programovém prohlášení, s nímž v pátek Topolánkova trojkoaliční vláda požádá poslance o důvěru. Znovu by se měli sejít v úterý. ČTK to řekl šéf poslanců ODS Petr Tluchoř, který se jednání také zúčastnil. Jména ani počet sociálnědemokratických poslanců nechtěl prozradit. "Nic nebylo přislíbeno. Shodli jsme se na potřebě situaci stabilizovat. Bylo to konstruktivní jednání," uvedl Tluchoř. Dodal, že opoziční poslanci přinesli premiérovi některé náměty, které se týkají například sociální politiky. Koalice občanských demokratů, lidovců a zelených má ve vládě stovku hlasů - bez podpory či tolerance někoho ze stejně početného levicového tábora nemá šanci získat důvěru sněmovny.

Poslanec Vlček: Když středeční schůze nebude, s rezignací ještě počkám

Předseda sněmovny Miloslav Vlček odloží svou rezignaci, pokud se ve středu neuskuteční plánovaná schůze dolní komory. V takovém případě by v čele sněmovny zatím zůstal, ale odešel by z něj dříve, než by mohl z titulu této parlamentní funkce vybrat třetího premiéra. Řekl to ČTK. Pokud se však středeční schůze uskuteční, což chce ČSSD i sociální demokrat Vlček, nejvyšší sněmovní funkci opustí již ve středu a téhož dne by poslanci měli volit i nového předsedu. Na funkci v čele sněmovny by v takové situaci znovu kandidoval. Slibem, že nebude vybírat třetího premiéra, by se v případě znovuzvolení už vázán necítil. I tak by ale chtěl premiéra vybrat na základě dohody.

Plánovanou středeční schůzi chce znemožnit trojkoalice. Snahu ČSSD prosadit dva dny před pátečním hlasováním o důvěře vládě rezignaci a poté znovuzvolení sociálnědemokratického předsedy Vlčka totiž ODS, lidovci a zelení považují za "podraz". Vzhledem k vyrovnaným poměrům sil není vyloučené, že trojkoalici se středeční schůzi zablokovat podaří. Vlček by pak tedy s rezignací počkal. Chtěl by tím prý předejít stavu, kdy by kabinet Mirka Topolánka případně opět nedostal důvěru poslanců a země by potom navíc neměla ani šéfa sněmovny. Vlček by se pak účastnil i jednání o řešení situace. Nejpozději ve chvíli, kdy by mohl třetího premiéra vybrat, by ale rezignoval. Loni v létě, když byl do funkce zvolen, slíbil právě to, že odstoupí nejpozději ve chvíli, kdy by případně mohl vybírat třetího předsedu vlády.

ČSSD Pardubického kraje stojí za stranou a za Paroubkem

Vedení krajské organizace ČSSD v Pardubickém kraji se hlasování o důvěře vládě Mirka Topolánka nebojí a věří, že nikdo z poslanců sociální demokracie jí svůj hlas nedá. Řekl to na tiskové konferenci po zasedání krajského výkonného výboru předseda krajské organizace a poslanec ČSSD Miroslav Váňa. Podle něj není ani namístě uvažovat o změně na postu předsedy sociální demokracie, k čemuž nedávno vyzval bývalý šéf strany Miloš Zeman. "ČSSD bude v hlasování o vládě jednotná. Nemyslím, že by jí dali svůj hlas Miloš Melčák a Michal Pohanka," prohlásil Váňa. Podle poslankyně sociální demokracie Ladislavy Zelenkové Melčák uvažoval v prosinci o podpoře Topolánkovy vlády, neboť by tehdy raději viděl ČSSD v pozici jednoznačné opozice než ve spojení s ODS, později však svůj názor změnil.

Rozvědka zjednoduší přístup ke svazkům komunistických agentů

Civilní rozvědka (ÚZSI-Úřad pro zahraniční styky a informace) zjednoduší přístup k dokumentům bývalé komunistické špionáže. Jejich otevírání bylo až doposud komplikované a část informací nebyla přístupná veřejnosti vůbec. ČTK to řekl mluvčí služby Bohumil Šrajer. Podle nových pravidel budou mít zájemci okamžitý přístup ke svazkům agentů, které rozvědka vedla před více než třiceti lety. Materiály o jejich spolupráci také dostanou úplné, tedy včetně osobních údajů. Jediným limitem bude posouzení, zda písemnosti neobsahují tajné informace, které by mohly poškodit republiku.

Přístup k těmto písemnostem, o něž má zájem řada historiků i laiků, byl až doposud komplikován tím, že rozvědka a ministerstvo vnitra vykládaly zákon různým způsobem. Ministerstvo tvrdilo, že na všechny dokumenty vzniklé činností bývalé komunistické tajné policie (StB) se vztahuje nový archivní zákon, který dovoluje, aby zájemce dostal tyto dokumenty úplné, tedy včetně osobních údajů. Rozvědka se ale řídila zákonem o zpřístupňování svazků, který je podle ní nadřazen zákonu o archivnictví. O svazky tajných spolupracovníků se tak muselo žádat prostřednictvím ministerstva, vyřízení žádosti trvalo řadu měsíců a výsledkem byl dokument se začerněnými osobními údaji. Rozvědka ale nedávno získala právní rozbor archivního odboru ministerstva, který věc vyřešil. Svazky, které jsou starší třiceti let a neobsahují tajné informace, se budou zpřístupňovat jednodušší cestou, přímo v badatelně rozvědky a kompletní. "Veřejnost má právo získat svazky rozvědky," řekl Šrajer.

Aktuálně.cz: Soud navzdory rozhodnutí ze Štrasburku děti nevrátí

Okresní soud v Táboře v pondělí nerespektoval usnesení Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku a rozhodl, že dvě vlastní děti Emílie a Jaroslava Wallových zůstanou nadále u pěstounů. Píše to server Aktuálně.cz. Soud ve Štrasburku přitom loni na podzim konstatoval, že v případě Wallových české úřady selhaly - neměly děti rodičům brát. K pěstounům se děti dostaly poté, co je sociální úřad v Táboře před několika lety s dalšími třemi sourozenci z rodiny násilně odebral. Případ měla na starosti shodou okolností stejná soudkyně, která nyní rozhodovala o tom, zda se děti k rodičům vrátí, uvedl server. Rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který jasně poukázal na právo dětí být se svými biologickými rodiči, soudkyně Jaroslava Novotná na zřetel nebrala. "Není to pro mě závazné," řekla. Wallovi se proti nynějšímu rozsudku odvolali. Podali také dovolání k velkému senátu Evropského soudu pro lidská práva, uvedl server.

V ČR začátkem ledna žilo 673 lidí s rokem narození 1907 a nižším

Rok narození 1907 či ještě nižší letopočet mělo v Česku začátkem ledna ve svých osobních dokladech 673 lidí. Sté či vyšší narozeniny by tak letos mohlo oslavit 568 žen a 105 mužů. Na svých internetových stránkách to zveřejnila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nejstarším člověkem v ČR je Marie Kráslová z jižních Čech, která se narodila v roce 1898. Nejstarší muž přišel na svět v roce 1900. Nejvíce lidí, kteří se narodili v roce 1907 či ještě před ním, žije v Praze. Správa jich zde eviduje 107. Dalším krajem "dlouhověkosti" je Jihomoravský. Žije v něm 93 osob, které letos oslaví sté či vyšší narozeniny. Nejméně stoletých má Karlovarský kraj. Je jich zde osm.

Česká společnost stárne. Stoletých a ještě starších lidí bude v budoucnu výrazněji přibývat. Podle projekce obyvatelstva, kterou vypracovala Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, by za 60 let mělo v zemi žít asi 18.850 osob s deseti a více "křížky" na krku. V roce 2150 by pak mělo své sté a vyšší narozeniny oslavit téměř 426.000 mužů a žen. Růst počtu dlouhověkých lidí označují někteří demografové za nejvýraznější změnu společnosti, která lidstvo v příštích desetiletích čeká.

Ke stým narozeninám dostávají obyvatelé Česka vyšší důchod. Zvedá se jim o 2000 korun. Peníze mají pokrýt náklady na náročnější péči. Vyšší penze pobírají století již od roku 1969. Na začátku 90. let si přilepšovali o 400 korun. Od ledna 1996 částka vzrostla na 600 korun. Od května 2001 činil příspěvek 1000 korun, od loňského července pak 2000.

Tempo růstu průmyslové výroby v listopadu zpomalilo na 7,6 pct

Meziroční tempo růstu průmyslové výroby v listopadu zpomalilo na 7,6 procenta z 12,6 procenta v říjnu. Oznámil to Český statistický úřad. K růstu opět nejvíce přispěla výroba elektrických a optických přístrojů a automobilů. Klesla naopak výroba základních kovů a hutních výrobků, chemických a farmaceutických produktů i textilního a oděvního zboží. Za období od ledna do listopadu se podle sezonně neočištěných údajů průmyslová produkce meziročně zvýšila o 10,3 procenta. Český průmysl tak letos pravděpodobně překoná dosavadní rekord z roku 2004, kdy vzrostl meziročně o 9,6 procenta, uvedl hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík. "Česká republika tak dále posiluje svoji pozici jedné z průmyslových 'dílen' současné Evropy," řekl Mertlík.

Ceny v průmyslu loni vzrostly v průměru o 1,6 procenta

Ceny průmyslových výrobců se za loňský rok meziročně zvýšily v průměru o 1,6 procenta. V prosinci průmyslové ceny vzrostly meziročně o 2,6 procenta a proti listopadovým dvěma procentům zaznamenaly mírné zrychlení tempa. Oznámil to Český statistický úřad. Celkové zvýšení cen za loňský rok představuje nejnižší nárůst za poslední tři roky. "Ke změně trendu došlo především ve vývoji cen v odvětví základních kovů, hutních a kovodělných výrobků. Z výrazného růstu o 6,8 procenta v roce 2005 došlo k poklesu o 0,7 procenta v roce 2006," uvedl ČSÚ.

Rakouští odpůrci Temelína zvyšují tlak na nového kancléře

Organizace rakouských odpůrců české jaderné elektrárny Temelín vydaly v pondělí společně otevřený dopis adresovaný novému rakouskému kancléři Alfredu Gusenbauerovi. Vyzývají ho v něm, aby urychleně podnikl kroky k podání mezinárodní žaloby proti České republice kvůli Temelínu, a hrozí novými hraničními blokádami. S rostoucím znepokojením musíme konstatovat, že jste dosud nepověřil ministra životního prostředí Josefa Prölla, aby podal proti České republice žalobu podle mezinárodního práva kvůli porušení dohod z Melku, píší kancléři autoři dopisu. Podle nich je "zcela nepochopitelné", proč kancléř v rozporu se svými předvolebními sliby již dávno nepodnikl odpovídající kroky. Místo toho si počíná zcela v duchu předchozí vládní koalice, kterou předtím sám kritizoval, a nedělá nic pro to, aby zmenšil nebezpečí, které Temelín představuje, píše se dále v dopisu. "Lidé v oblastech hraničících s Českem jsou zklamáni a rozhořčeni. Jednejte teď, dříve než bude pozdě," vyzývají odpůrci jaderné energie rakouského kancléře.

Vědci dorazili do Antarktidy, Mendelovu stanici našli neporušenou

Po dvou týdnech putování dorazil ve čtvrtek tým vědců na českou polární stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě. Stanice byla dostavěna loni v únoru. Celý komplex přečkal (antarktickou) zimu bez problémů a je plně funkční, informoval ČTK vedoucí skupiny Pavel Prošek z přírodovědecké fakulty brněnské Masarykovy univerzity. Zařízení budou vědci využívat vždy od prosince do března, kdy je v Antarktidě léto. Kvůli nepřízni počasí musel čekat tým 15 odborníků několik dní na odlet v jihoargentinském městě Rio Gallegos. Až ve středu ustalo sněžení a vítr nad Antarktickým poloostrovem a vědci se tak mohli vydat letecky na argentinskou základnu Marambio. Druhého dne je pak vrtulník dopravil na Mendelovu stanici.

Rok s židovskou kulturou hodnocen jako pozoruhodný čin

Sté výročí Židovského muzea v Praze doprovázely loni programy Roku s židovskou kulturou. Hodnocení ministerstva kultury i židovských obcí se shodují, že tento velkorysý a úspěšný celoroční a celostátní projekt s mimořádně širokým záběrem byl jedním z nejpozoruhodnějších kulturních počinů uplynulého desetiletí; ukázal, že muzeum dokáže poutavě komunikovat s veřejností. "Vzdělávací činnost Židovského muzea významně přispívá i k obnově, rozvoji a růstu naší komunity," řekl předseda pražské židovské obce František Bányai. Do programů se nejen v Praze, ale ve více než 50 městech zapojilo 135 institucí, uskutečnilo se na 260 akcí od výstav, koncertů, festivalů a divadelních představení po přednášky, diskuse a společenská setkání. Mezi zainteresovanými byly instituce ze 17 zemí světa. Vyšlo také 11 nových publikací.

650.000 příchozími za rok je Židovské muzeum podle svého ředitele Lea Pavláta nejnavštěvovanějším muzeem v tuzemsku. Rok s židovskou kulturou byl kampaní, jakou podle izraelského velvyslanectví žádná jiná země ještě nikdy neuspořádala. Projekt chtěl poukázat na různé aspekty židovské kultury a tradice v Čechách, na tradiční spojení židovského kulturního dědictví s českou kulturou a českým prostředím. K výsledkům těchto aktivit patří rovněž loňské zřízení brněnské pobočky Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea. Ve městě se uskutečnily samostatné Dny židovské kultury.

Novým ředitelem Národního divadla bude Ondřej Černý

Novým ředitelem Národního divadla v Praze bude dosavadní šéf Divadelního ústavu Ondřej Černý. Ministryně kultury Helena Třeštíková tak rozhodla poté, co vyslechla doporučení výběrové komise, jejíž členové posoudili projekty pěti uchazečů o tuto funkci. Třeštíková to oznámila na tiskové konferenci. Informovala, že výběrová komise vybrala Černého jako jednoznačně nejúspěšnějšího kandidáta. Ze čtrnáctičlenné komise bylo pro Černého 13 hlasů, jeden se zdržel. "Rozhodla jsem se toto jasné a nezpochybnitelné doporučení výběrové komise akceptovat," oznámila ministryně. Třeštíková uvedla, že se v horizontu několika následujících dnů setká jak s dosavadním pověřeným ředitelem divadla Janem Mrzenou, tak s Černým, aby se společně dohodli na předání funkce.

Menzelův nejnovější film byl přijat do soutěže na Berlinale

Nový film českého režiséra Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále bude reprezentovat českou kinematografii v soutěži jednoho z nejprestižnějších mezinárodních filmových festivalů, Berlinale. Jak oznámili organizátoři, snímek byl definitivně přijat do soutěže, v níž bude promítnuto nejméně 15 děl. Výběr ale nebyl ještě úplně uzavřen. Celkově má být v hlavní přehlídce uvedeno 26 snímků, včetně několika filmů promítaných mimo soutěž. "Jsem rád, že se podívám do Berlína," komentoval v rozhovoru s ČTK úspěch svého snímku režisér a scenárista Jiří Menzel.

Od roku 1989 je to poprvé, kdy je český celovečerní film zařazen do hlavní soutěže jednoho z trojice nejprestižnějších filmových festivalů, za které jsou označovány festivaly v Cannes, Benátkách a Berlíně. Výjimkou byl 40. ročník Berlinale v roce 1990, kdy Jiří Menzel získal za svůj film Skřivánci na niti hlavní cenu Zlatého medvěda. Tento Menzelův film však vznikl již v roce 1969 a za komunistického režimu patřil mezi takzvané trezorové filmy, tedy ty, které komunisté nedovolili promítat.

Na Barrandově už staví dekorace k druhému pokračování Narnie

Na Barrandově se začaly stavět dekorace k druhému pokračování dobrodružného filmu Letopisy Narnie - Princ Kaspian. Pokračování americké výpravné rodinné ságy o dětech v pohádkové říši, jejímž režisérem je Andrew Adamson, se bude v barrandovských ateliérech natáčet od března do konce června. "Rozpočet snímku v koprodukci společností Walden Media a Walt Disney Picture, jehož další scény vzniknou i na Novém Zélandu, přesáhne 100 milionů dolarů (2,2 miliardy korun). S premiérou se počítá na jaře 2008," řekl ČTK mluvčí barrandovských ateliérů Tomáš Želazko. Podle něj jde o největší zahraniční projekt na Barrandově od roku 2004, kdy tu vznikal přepis Dickensova románu Oliver Twist v režii Romana Polanského. Princ Kaspian se bude natáčet vedle dvou tradičních ateliérech a hlavně v novém ateliérovém zvukotěsném komplexu Max, který byl otevřen koncem roku.

Hůlka zpívá Mozarta, debutoval ve Smetanovi a uvede Pucciniho

Daniel Hůlka, muzikálový zpěvák a od loňska člen operního souboru pražského Národního divadla, bude nadále zpívat Mozarta a přidá k němu Pucciniho. Na začátku ledna navíc po boku Evy Urbanové debutoval jako Přemysl ve Smetanově Libuši. "Měl by zpívat i v představení Libuše 8. května," řekl ČTK mluvčí operního souboru Daniel Jäger. Do té doby však Hůlku, školeného operního pěvce, ve sféře populární hudby vítěze ankety o titul zlatého slavíka z roku 1998, čeká také jedna z rolí v inscenaci opery La fanciulla del West - Děvče ze Západu od Giacomma Pucciniho. Premiéra v nastudování dirigenta Johna Fioreho je ohlášena na 5. dubna. Předtím by měl zpívat ve Stavovském divadle titulní roli v Donu Giovannim - 15. února, pak v březnu, v dubnu a v květnu.

Ze sportu:

Úvodní den Australian Open byl pro český tenis úspěšný, z deseti zástupců si postup do druhého kola vybojovalo hned sedm. Stoprocentní byla celá pětice žen a k nim se přidali i Radek Štěpánek, vracející se na kurty po půlroční pauze s bolavými zády, a po téměř pětihodinovém maratonu také Lukáš Dlouhý. Den úspěšně začala Zuzana Ondrášková, na její vítězství postupně navázaly Iveta Benešová, turnajová desítka Nicole Vaidišová, Eva Birnerová a Lucie Šafářová. Jan Hájek překonával bolesti žaludku jen tři gamy, než zápas se Španělem Ferrerem skrečoval, nasazení soupeři byli nad síly i Jiřího Vaňka a Jana Hernycha.

Přestože tenisovou raketu pověsila po hvězdném comebacku zřejmě definitivně na hřebík, na sport nezanevřela. Čechoameričanka Martina Navrátilová, která v neděli byla v rámci slavnostního vyhlášení ankety Sportovec roku 2006 uvedena do síně české sportovní slávy, hraje za americké týmy ženský hokej a věnuje se i lyžování. Novopečená držitelka Ceny Emila Zátopka pro Legendu českého sportu také více volného času využívá k návštěvám přátel a své matky.

Olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová se v poslední sezoně své kariéry stala poprvé nejlepší tuzemskou sportovkyní roku. V anketě Klubu sportovních novinářů porazila se ziskem 1807 bodů svého loňského přemožitele hokejistu Jaromíra Jágra (1351). Třetí skončil v hlasování 188 žurnalistů stříbrný olympijský medailista Lukáš Bauer, nejlepším kolektivem byli vyhlášeni hokejoví reprezentanti. Neumannová, která byla v anketě dvakrát druhá (1998, 2005) a jednou třetí (2002), se stala po dvaadvaceti letech první ženou, jež hlasování vyhrála. V roce 1984 se to podařilo další běžkyni na lyžích Květě Jeriové.

Aby rychlobruslařka Martina Sáblíková po svém senzačním výkonu na mistrovství Evropy byla včas na předávání cen v anketě Sportovec roku, musela využít k přepravě soukromé tryskové letadlo. Přesun z Itálie do Prahy na poslední chvíli stihla, a tak během jednoho dne mohla získat hned čtyři ceny. Po prvenství z pětikilometrové trati a zlatu ve čtyřboji na ME si v neděli odnesla také ocenění pro osmého nejlepšího sportovce České republiky za rok 2006 a pro nejlepšího juniora.

Český hokejový brankář Dominik Hašek z Detroitu se může stále pochlubit v NHL nejnižším průměrem 2,03 inkasované branky na zápas. Jednačtyřicetiletá opora Red Wings se zároveň dělí s pěti čistými konty spolu s Miikkou Kiprusoffem z Calgary o druhé místo za vedoucím Martinem Brodeurem z New Jersey (7 nul). S 23 vítěznými zápasy se dělí Hašek o třetí místo a s úspěšností zákroků 91,1 procenta mu patří 11. pozice.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, teploty 3 až 7 stupňů Celsia.