Zprávy

Šéf ČSSD svým poslancům věří, možné "odpadlíky" ve straně nechce

Předseda ČSSD Jiří Paroubek předpokládá, že všichni poslanci sociální demokracie budou respektovat doporučení ústředního výboru strany a při pátečním hlasování o důvěře odmítnou tříkoaliční vládu šéfa ODS Mirka Topolánka. Pokud by přesto někdo hlasoval jinak než poslanecký klub ČSSD, měl by podle Paroubka i dalších lídrů ČSSD opustit stranické řady. "Neumím si představit, že by někdo z poslanců ČSSD takový projekt podpořil, to se týká i Miloše Melčáka," řekl Paroubek na sobotní krajské konferenci ČSSD na Vysočině. Reagoval tak na rozhovor poslance Melčáka pro Mladou frontu Dnes, který nevyloučil, že se nezúčastní hlasování sněmovny o důvěře vládě. Tím by vládní tábor získal ve sněmovně převahu jednoho hlasu nad opozicí, a měl by tak šanci důvěru získat.

Paroubek i první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka si myslí, že pokud by některý sociální demokrat umožnil vládě uspět v klíčovém hlasování, nemá už v sociální demokracii co pohledávat. "S těmito 'dalíkovskými' poslanci již nebude mít ČSSD nic společného. Pokud neodejdou sami, bude jim zrušeno členství," řekl ČTK Sobotka. Narážel tím na fakt, že Topolánkův spolupracovník Marek Dalík již delší dobu naznačuje, že mezi socialisty se najde minimálně jeden hlas nutný pro úspěch Topolánkova týmu.

O zrušení členství může podle stanov ČSSD rozhodnout místní organizace. Vyloučit někoho ze strany má právo i ústřední výkonný výbor, a to třípětinovou většinou všech svých členů. Vyloučený člen se pak může odvolat ke sjezdu. Stanovy uvádějí, že zrušit členství je možné kvůli mimo jiných důvodů také pro "jednání, které zpochybňuje úsilí ČSSD o plnění jejího volebního programu".

Jiří Paroubek připustil, že s Melčákem, který loni opustil poslanecký klub ČSSD, je v kontaktu prostřednictvím některých poslanců ČSSD. "Věřím, že se nakonec rozhodne správně, bylo by zvláštní, kdyby se jeden z nejlevicověji orientovaných poslanců ČSSD hlasoval pro program vlády panské koalice," řekl Paroubek. Melčák se stále ještě nerozhodl, jak bude o důvěře vládě hlasovat. Stále totiž doufá, že budou pokračovat jednání a ČSSD a trojkoalice se dohodnou. Současně ale prohlásil, že je možné, že se hlasování nezúčastní. "Ano, existuje ta šance," řekl v Mladé frontě Dnes. Myslí si, že ČSSD by měla zůstat v "důstojné opozici".

ODS věří, že Melčák umožní trojkoalici vládnout - a že nebude sám

Občanští demokraté věří, že poslanec ČSSD Miloš Melčák skutečně umožní druhé vládě Mirka Topolánka získat důvěru sněmovny a že se svým postojem nezůstane mezi socialisty osamocen. Melčák se sice zatím nerozhodl, jak bude v pátek postupovat, nevyloučil ale, že se hlasování nezúčastní. Tím by trojkoalice získala těsnou převahu nutnou pro získání důvěry. "Věřím, že odpovědných poslanců sociální demokracie, kteří vládě umožní získat důvěru a ukončit dlouhotrvající politickou krizi v zemi, bude více," řekl ČTK místopředseda ODS Ivan Langer. Dodal nicméně, že trojkoalice zatím nemá od žádného opozičního poslance příslib, že skutečně hodlá umožnit vládě dlouhodobější setrvání u moci. "Je to má víra a naděje," dodal ministr vnitra.

Další místopředseda občanských demokratů Petr Bendl předpokládá, že do klíčového hlasování sněmovny bude podobných úvah a spekulací o šancích Topolánkovy vlády přibývat. Aktuální Melčákovo vyjádření proto nechtěl komentovat. "Počkejme na pátek," uvedl středočeský hejtman. I jiní politici ODS mluví o tom, že mezi sociálními demokraty existuje až "sedm statečných", kteří se vzepřou oficiálnímu postoji strany. Podle ČSSD je to jen psychologická válka, která nemá oporu v realitě.

Koaliční kabinet občanských demokratů, lidovců a zelených má ve dvousetčlenné sněmovně dohromady stovku hlasů, což při stoprocentní účasti všech poslanců k získání důvěry nestačí. Protože ČSSD jako celek stejně jako KSČM odmítá trojkoalici podpořit nebo tolerovat, musí vláda spoléhat na pomoc jednotlivců. Možná závislost vlády na "přeběhlíkovi" vadí prezidentovi Václavu Klausovi, který v té souvislosti hovoří o možné politické korupci. Topolánek to odmítl se slovy, že při získávání podpory pro jeho ministerský tým žádné tajné zákulisní dohody nehrozí.

Jiří Paroubek: Při třetím pokusu by se mohlo jednat i o prezidentovi

Součástí jednání při případném třetím ústavním pokusu o sestavení vlády by podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka mohla být i dohoda o obsazení funkce prezidenta republiky. Paroubek to připustil v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes. "Je to možné," odpověděl na dotaz listu, zda by i funkce prezidenta mohla být součástí dohody. Paroubek si nemyslí, že by předmětem dohody mohl být on. "V příštím prezidentském období je to nerealistické. Pokud budu ještě v politice za nějakých šest let a budu úspěšný, tak bych si to uměl představit. Pokud teď budeme v koalici, tak z toho něco pro funkci prezidenta vyplývá, v opozici to bude jiné," řekl. Naznačil, že v případě vzniku velké koalice by měl šanci na prezidentskou kandidaturu současný prezident Václav Klaus. Kdyby ČSSD byla v opozici a byla přímá volba hlavy státu, klonil by se ke kandidatuře bývalého předsedy ČSSD Miloše Zemana. "On to stokrát odmítl, ale já se ho zeptám po sto první a po sto páté," řekl. Dodal, že v hlavě má i další, "vynikající" jména, ale neprozradil je. Volba prezidenta se uskuteční počátkem příštího roku, kdy skončí pětiletý mandát Václava Klause. Oficiálně zatím nikdo kandidaturu neoznámil, neoficiálně se předpokládá, že Klaus bude kandidovat znovu.

O "visegrádské" televizi budou ještě jednat experti

Případné vytvoření visegrádské televize či česko-maďarsko-polsko-slovenského televizního kanálu ještě posoudí odborníci, než se tento slovenský návrh dostane na stůl ministrů kultury. Po schůzce ministrů kultury visegrádské čtyřky (V4) v Budapešti to ČTK řekla česká zástupkyně na jednání náměstkyně ministra Petra Smolíková. Nápad vytvořit středoevropskou televizi nastolil slovenský ministr kultury Marek Maďarič na předchozí schůzce, loni v září v Krakově. Nyní se měla na stůl dostat propracovanější představa. "Slovenská strana oproti předpokladu nepředložila žádný ucelený projekt. Hodně otázek zůstává otevřených," řekla Smolíková. Slovenský návrh, který se do rukou expertů dostal až v předvečer jednání ministrů, podle ní nepočítá jen s pouhou výměnou programů mezi veřejnoprávními stanicemi, ale je spíše inspirován francouzsko-německým kanálem Arte.

Zpočátku by se visegrádský kanál měl na obrazovky dostat prostřednictvím satelitu, počítá se však i s nastávajícím přechodem na digitální vysílání. Za otevřené otázky Smolíková považuje ochotu stávajících televizí do společného programu přispívat, případné společné financování i časový harmonogram. "O tom jsme dosud nehovořili, ale určitě vysílání nezačne dříve než za dva tři roky," poznamenala. Ministři kultury se v Budapešti shodli na pokračování dosavadních projektů, jako například vytváření "visegrádské knihovny" podporou překladů literárních děl ze čtyř zemí. Vyslovili se i pro koordinaci pozic V4 v rámci Evropské unie.

Hrozba církevním školám inspirovala další anonymy

Hrozba výbuchem v některé z církevních škol inspirovala další anonymní výhrůžky. Během pátku a sobotního dopoledne policie zaznamenala šest výhrůžných telefonátů na různých místech republiky. Jejich počet vzroste vždy, když podobné telefonáty vyvolají v médiích rozruch, řekl ČTK David Kubalák z policejního prezidia. Výhrůžky směřovaly proti obvyklým cílům. Bývají jimi podle něho například školy, podniky a obchodům. Výjimečně i proti soukromým budovám. Policie všechny objekty prohledala, ale nic nenašla. Počet anonymních telefonátů vzrostl proti obvyklému stavu zhruba na dvojnásobek, doplnil Kubalák.

Z dopisu, v němž anonym ve čtvrtek ohlásil výbuch v pražských církevních školách, vyplývá podle sobotní Mladé fronty Dnes islámský podtext. Někdo se údajně chce mstít křesťanům za to, že podle něj Západ utlačuje muslimy. Policejní experti podle listu hodnotí autora anonymního dopisu jako člověka, který je buď psychopat, absolutně nesoudný vtipálek, nebo opravdu rozhněvaný muslim. Policie dostala anonymní oznámení ve čtvrtek. V pátek ráno prohledala školy, jimž nebezpečí výbuchu hrozilo. Výbušniny tam nenašla. Detektivové v souvislosti s tím prověřují podezření z trestného činu teroristického útoku. Kvůli možnému nebezpečí byla v pohotovosti i Bezpečnostní informační služba. Ministr vnitra Ivan Langer předpokládá, že pyrotechnická prohlídka pražských církevních škol byla jednorázovým opatřením. Po víkendu by školy měly opět začít fungovat v běžném provozu.

Široce medializovaná výhrůžka je podle něho inspirací pro všechny, kterým to imponuje, chtějí se zviditelnit nebo si třeba vyřídit osobní účty. Velmi často to bývají žáci, kterým se nechce do školy. Za šíření poplašné zprávy může být pachatel potrestán až tříletým vězením nebo peněžitým trestem. Za určitých okolností může dostat až pět let. Soud mu může také uložit zaplacení škody, která někdy osahuje třeba stovek tisíc korun i více.

Shromáždění ve Všetatech připomnělo tragickou smrt Jana Palacha

Asi 130 lidí si v sobotu ve Všetatech na Mělnicku připomnělo tragický osud Jana Palacha, jenž se v lednu 1969 upálil na protest proti vývoji Československa po 21. srpnu 1968. V Palachově rodné obci se lidé scházejí každoročně, aby uctili jeho památku a zamysleli se nad odkazem jeho činu. Pietní akt se v sobotu konal také na pražských Olšanských hřbitovech.

Organizátoři všetatské akce museli na poslední chvíli improvizovat, protože autor hlavního projevu básník František Novotný náhle onemocněl. Členové všetatské Společnosti Jana Palacha proto rozhodli přečíst přítomným projev Jiřího Dienstbiera, který zde přednesl před čtyřmi lety. Dienstbier zdůraznil, že ačkoliv jsou po Palachovi pojmenována mnohá náměstí, ulice i školy, studenti si na jeho jméno vzpomenou, jen když jsou dotázáni. Soudil, že Palachův protest se mnohým mladým lidem dnes jeví jako absurdní a zbytečný. Podle Dienstbiera se stalo frází, že se Palach upálil na protest proti okupaci Československa vojsky Sovětského svazu či Varšavské smlouvy. "Kdyby to byl hlavní důvod jeho činu, byla by jeho oběť opravdu dost zbytečná," zaznělo z čteného Dienstbierova projevu. Je podle něho nutné stále připomínat, že Palach neprotestoval proti okupaci Československa, ale že svým činem chtěl varovat před plíživou sebedestrukcí československé společnosti. Ta podle něho projevila v Pražském jaru svou touhu žít ve svobodě, prosadit demokratické poměry a převzít aktivní občanskou odpovědnost za vlastní vývoj.

Student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy svůj čin vykonal 16. ledna 1969 na pražském Václavském náměstí u sochy knížete Václava. Na následky popálenin o tři dny později zemřel. Jeho pohřeb 25. ledna v Praze na Olšanských hřbitovech se stal velkou manifestací za svobodu a demokracii. V říjnu 1973 byly Palachovy ostatky na příkaz Státní bezpečnosti exhumovány, zpopelněny a uloženy na hřbitově v rodných Všetatech. Na původní místo na Olšanech byly za účasti prezidenta Václava Havla slavnostně vráceny až v roce 1990.

Po střetech policie ukončila pochod extremistů Otrokovicemi

Otrokovicemi na Zlínsku pochodovalo v sobotu podle odhadu policie zhruba 200 pravicových radikálů. Jejich povolenou demonstraci organizovalo sdružení Národní korporativismus proti levici. Od počátku akci provázely potyčky s přibližně stejně velkou skupinou anarchistů, kteří chtěli akci zabránit. Policie a otrokovická radnice nakonec pochod předčasně ukončily. Střety mezi stoupenci obou táborů ale pokračovaly i poté. Policie přitom zadržela jednoho pravicového radikála. Policie a zástupci radnice ukončili pochod o dvě hodiny dříve, než měla skončit. Předčasnému ukončení předcházely potyčky mezi pravicovými radikály a anarchisty, při nichž zasáhla proti pravicovým radikálům i jízdní policie a vzduchem létaly pivní láhve a petardy. Některé vletěly mezi přihlížející občany. Nikdo nebyl zraněn.

Národní korporativismus vznikl v roce 2004. Má zhruba 200 členů po celé republice. Podle ministerstva vnitra patří mezi subjekty monitorované jako pravicově extremistické. Aktivisté, kteří sledují dodržování lidských a občanských práv, ho označují za nacionalistickou organizaci.

Aktuálně.cz: ODS se kloní k referendu o zavedení mýta v Praze

Vedení pražského magistrátu, v němž má převahu ODS, si myslí, že o zavedení mýta při vjezdu do centra hlavního města by měli rozhodnout Pražané v referendu nebo anketě. Pražská zastupitelka za Stranu zelených Eva Tylová ale tvrdí, že mýto by se mělo zavést bez referenda. Informuje o tom server Aktuálně.cz. Mýto má omezit dopravu v centru. "Jde o revoluční změnu. Ať občané rozhodnou sami," řekl serveru pražský radní pro dopravu Radovan Šteiner (ODS). Naopak Tylová míní: "Asi bych alibisticky nesahala k referendu a mýto zavedla. Jde o zdraví lidí."

Šteiner řekl, že jeho plán referenda podporuje pražská ODS. Oznámil, že vedení magistrátu připraví do roku 2010 návrh na mýto za vjezd do středu města a na obyvatelích Prahy pak bude, jestli ho budou chtít zavést. Podle Šteinera je zatím předčasné hovořit o podrobnostech mýta, třeba o výši poplatku. Například ale lidé, kteří žijí v centru města, by měli být zvýhodněni, píše server.

Aktuálně.cz píše, že výsledek případného referenda či ankety je předem těžko odhadnutelný. Server poukázal na to, že ve skotském Edinburghu zorganizovali před dvěma roky poštovní hlasování, jež vyznělo jednoznačně proti mýtu, a to v poměru tři ku jedné. Referenda se zúčastnily dvě třetiny voličů. Tamější radnice navrhovala poplatek dvě libry, tedy asi 90 korun za jednodenní propustku do ulic ve středu města.

V Olomouci předvádí svou krásu na 3000 psů

Především svoji krásu, ale tak trochu i odvahu a poslušnost musejí prokazovat psi, kteří se účastní třídenní II. hanácké národní výstavy psů v Olomouci. Zatímco v pátek byli v hlavní roli teriéři či ohaři, v sobotu rozhodčí posuzovali například dobrmany, boxery, dogy, jezevčíky nebo retrívry, řekl ČTK předseda pořádajícího Kynologického klubu Hartvíkovice Lubomír Široký. "Ideálem krásy je standard, který u každého plemene stanoví Mezinárodní kynologická federace. Hodnotí se vzhled, například hlava, krk, nohy, ale i pohyb. Soutěží se prostě o krásu. Pes ale také nesmí být bázlivý a nesmí napadat jiné psy ani rozhodčího. Jinak by mohl být ze soutěže vyloučen," popsal pravidla Široký. Podle něj úspěch každého psa zhruba ze 40 procent ovlivňují genetické vlohy. Rozhodující roli má ale prostředí, v němž vyrůstá, a způsob jak ho majitel vychovává. Výstavy s mezinárodní účastí se účastní 2896 psů 197 plemen. K nejvíce zastoupeným patřili například jezevčíci či retrívři.

Ze sportu

Ivo Danilevič a Roman Gomola v sobotu nečekaně vyhráli mistrovství Evropy dvojbobů v Cortině d'Ampezzo a postarali se o historický úspěch českých reprezentantů v tomto sportu. V závodu Světového poháru, v jehož rámci se ME konalo, skončila česká posádka třetí, zvítězili Američané Steven Holocomb a Brock Kreitzburg.

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála na mistrovství Evropy ve víceboji disciplínu 3000 metrů v neoficiálním světovém rekordu na nekryté dráze. Devatenáctiletá olympionička zajela v italském Collalbu čas 4:03,52 minuty a pět let staré maximum legendární Němky Gundy Niemannové-Stirnemannové zlepšila o více než pět sekund. V hodnocení čtyřboje se Sáblíková posunula po třech disciplínách z devátého na druhé místo.

Olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny připustila, že po letošní sezoně nemusí její kariéra definitivně skončit. "Příští sezonu zcela jistě lyžovat nebudu, ale kdo ví, jestli se mi po určité pauze po závodění nezasteskne a já nedostanu cukání se na lyže znovu postavit," prohlásila Neumannová, která se nyní připravuje v Rakousku. Nejlepší česká lyžařka si tak nechala otevřená vrátka pro případný návrat, který dosud odmítala. Podle ní je tato možnost každopádně reálnější než ta, že bude závodit příští rok. Neumannová se letos chtěla rozloučit ziskem Světového poháru, ale její ztráta na vedoucí Finku Virpi Kuitunenovou je po Tour de Ski příliš velká. Proto se největší favoritka nedělního vyhlášení ankety Sportovec roku 2006 chce nyní zaměřit na mistrovství světa v Sapporu.

Hokejisté pražské Sparty prohráli ve svém druhém vystoupení na turnaji evropských mistrů Super Six v Petrohradu s finskou Hämeenlinnou 2:3. Ve skupině tak obsadili bez bodu poslední místo a soutěž pro ně skončila. Do finále postoupil jejich finský soupeř.

Tým obhájce titulu ve fotbalové lize Slovanu Liberec posílil útočník Jan Nezmar. Devětadvacetiletý hráč se do třetího celku tabulky vrací z Ružomberku, s vedením severočeského klubu podepsal dvouletou smlouvu.

České tenistky Renáta Voráčová, Sandra Záhlavová a Klára Zakopalová postoupily z kvalifikace do hlavní soutěže úvodního grandslamového turnaje roku Australian Open. V závěrečném kvalifikačním kole v Melbourne neuspěl pouze Robin Vik. V hlavní soutěži dvouhry tak bude mít český tenis v Melbourne čtrnáctinásobné zastoupení.

Bohdan Ulihrach vyhrál halové mistrovství republiky tenistů v Plzni. Ve finále zúročil své zkušenosti a především díky lepšímu servisu, returnu a pohybu po dvorci přehrál Jana Vacka z 1. ČLTK Praha 6:3 a 6:2.

Meteorologové varují, že silný vítr bude i v neděli

Silný vítr a s ním spojená nebezpečí nepoleví, ale naopak budou hrozit i v neděli. Odpoledne by měl ale slábnout. Hrozit bude opět padání ulámaných větví, vyvracení stromů a padání drátů elektrického vedení. Nelze vyloučit ani výpadky elektrického proudu. ČTK o tom informoval Český hydrometeorologický ústav. Meteorologové varují, že v neděli budou muset se silným větrem počítat obyvatelé Prahy a krajů Středočeského, Karlovarského, Plzeňského, Jihočeského, Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého, Ústeckého, Vysočiny, Jihomoravského, Olomouckého a Moravskoslezského.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Zataženo až oblačno, místy přeháňly. Teploty 7 až 11 stupňů Celsia.