Zprávy

KDU-ČSL trvá na ministerstvech financí a pro místní rozvoj

Lidovci neustoupí požadavkům ODS a nepřenechají nejsilnější koaliční straně v připravované vládě křesla ministrů financí a pro místní rozvoj. ČTK to řekl šéf strany Jiří Čunek, který se znovu sešel k jednání s předsedou ODS Mirkem Topolánkem. Čunek zdůraznil, že Miroslav Kalousek, navrhovaný lidovci na šéfa ministerstva financí, je odborníkem, který veřejným financím dobře rozumí. Lidovci nechtějí přijít ani o křeslo ministra pro místní rozvoj, jež by měl podle původní dohody obsadit právě Čunek.

Řadě občanským demokratům se ale nelíbí, že by nejsilnější strana měla přijít o klíčová ministerstva. Zástupci pražské ODS kvůli tomu už ve čtvrtek navrhli svolání výkonné rady občanských demokratů. Místopředseda strany Petr Bendl uvedl, že ODS by měla ponechat ministerstvo místního rozvoje lidovcům, ale rozhodně by neměla pouštět ministerstvo financí. Bendl vidí řešení problematického ministerstva zahraničí, které by měl vést podle dosavadních dohod senátor Karel Schvarzenberg navržený zelenými, také ve výměně resortů. Podle Čunka to je v režii premiéra Topolánka, Schwarzenberga a prezidenta Klause, kterému vadí vazby kandidáta na Rakousko.

Některá média spekulují, zda a nakolik mohou spory kolem personálního složení vlády a programové kompromisy ohrozit fungování kabinetu a stabilitu stran, jež ho chtějí utvořit. Například Hospodářské noviny poukázaly na to, že velkorysými ústupky lidovcům rozhněval Topolánek část vlastní strany a schválením klíčových bodů programu zelených proti sobě poštval důležitou část byznysu. Jméno Schwarzenberg mu zase odcizilo euroskeptiky ve straně, píše list. Stejně jako vývoj při sestavování vlády zůstává delší dobu neměnný i názor občanů. Agentura STEM zveřejnila výsledky prosincového průzkumu, podle něhož si dvě třetiny lidí přejí předčasné volby. K podobným závěrům dospělo už zářijové šetření. Politologové, které ČTK oslovila, se shodují, že současné tahanice kolem vlády lidem ještě více znechutí politiku, na další vývoj ale jednotný názor nemají.

Prezident Klaus nechce se jmenováním vlády dlouho otálet

Prezident Václav Klaus nechce podle Mladé fronty Dnes dlouho otálet se jmenováním vlády, kterou mu ve čtvrtek navrhl premiér Mirek Topolánek. Udělá to, i když má výhrady k její podobě i k tomu, jak má případně získat důvěru sněmovny. Že by chtěl "zlobit" co nejdéle, se od něj nedá očekávat, uvedl prezident v rozhovoru. Prezident ve čtvrtek vyzval šéfa ODS Topolánka, aby ještě jednal o širší parlamentní podpoře pro nový kabinet. "Když jsem viděl různé peripetie těch jednání, tak jsem v jednu chvíli řekl - jestli jste jakékoli pokusy o širší dohodu odepsali, tak já chápu tento druhý pokus jako víceméně naslepo vystřelený," řekl Klaus. Podivil se rovněž tomu, že mu Topolánek přinesl seznam ministrů "natvrdo na křídovém papíře" jako definitivní verzi, aniž s ním jakékoliv jméno konzultoval.

Část odborníků soudí, že prezident podniká kroky, ke kterým ho ústava neopravňuje. Klaus to v rozhovoru pro MfD odmítl a tvrdí, že ústavu v ničem neporušil. "Všichni víme, že ústavně není žádná definitivní brzda, jak bych já toto mohl zarazit," poznamenal. Svým postojem dal údajně najevo, jak se mu vláda ve složení a prosazení líbí, nebo nelíbí.

K napětí mezi prezidentem republiky Václavem Klausem a premiérem Mirkem Topolánkem se vyjádřil i předseda KSČM Vojtěch Filip. Právu řekl, že by mohla Sněmovna Klausovi navrhnout, aby odebral Topolánkovi mandát.

Koalice je podle tisku pro zavedení přímé volby prezidenta

Občanští demokraté, lidovci a zelení se dohodli, že se v jejich koaliční smlouvě, která by mohla být podepsána příští týden, objeví návrh na zavedení přímé volby prezidenta republiky. Podle Mladé fronty Dnes jde o návrh, jenž by mohl pomoci uhasit současný spor mezi prezidentem Václavem Klausem a premiérem a šéfem občanských demokratů Mirkem Topolánkem. "Je pravda, že se nám tuto věc podařilo do navržené koaliční smlouvy prosadit," řekl MfD předseda Strany zelených Martin Bursík. Potvrdil to i šéf lidovců Jiří Čunek a předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. Podle listu by případné zavedení přímé volby zvýšilo Klausovu šanci na znovuzvolení, protože si udržuje vysokou popularitu u veřejnosti. Zatímco rodící se "stovková" koalice ODS, lidovců a zelených by mu takovou záruku nedávala, píše list.

Pravicoví extremisté si připomněli památku generála Pinocheta

Tři desítky členů pravicově extremistického sdružení Národní korporativismus přišly k budově chilského velvyslanectví uctít památku nedávno zesnulého bývalého chilského diktátora Augusta Pinocheta. Policie je nepustila až k budově ambasády, a tak zažehli svíce a rozvinuli bílé prapory s černě lemovaným červeným křížem, symboly svého hnutí, u zdi protilehlé budovy. Na akci dohlížela policie, k žádným střetům nedošlo. Chilané hodnotí Pinocheta různě. Někteří ho považují za hrdinu, který zemi zachránil před komunismem, jiní mu vytýkají, že při svržení socialistické vlády v roce 1973 a následných represích jeho režim připravil o život přes 3000 lidí. Další desetitisíce skončily ve vězení nebo v exilu. Podle ministerstva vnitra patří Národní korporativismus mezi subjekty monitorované jako pravicově extremistické. Aktivisté, kteří sledují dodržování lidských a občanských práv, ho označují za nacionalistickou organizaci.

USA daly peníze na podporu Kubánců i Člověku v tísni

Spojené státy poskytly české humanitární organizaci Člověk v tísni, slovenským Člověk v ohrožení a Nadace Pontis i dalším podobným seskupením v Evropě finanční pomoc na podporu propagace demokracie na Kubě. Informovala o tom agentura AP. Člověk v tísni, který podporuje mimo jiné nezávislé kubánské novináře, získal přes 200.000 dolarů (4,2 milionu korun).

Aktuálně.cz: Stát nutí matky rodit v nemocnici

Ministerstvo zdravotnictví připravuje vyhlášku, jež komplikuje existenci takzvaných porodních domů. Novelizace, kterou nyní čeká připomínkové řízení, potvrzuje, že přirozený porod může vést porodní asistentka bez lékaře a že matka si může místo porodu vybrat sama. Pokud ale vyhláška začne platit, bude muset každé zdravotnické zařízení zajistit v případě komplikací převoz matky do patnácti minut na operační sál. Informoval o tom server Aktuálně.cz. "Kdyby se to skutečně ve vyhlášce objevilo, byl by to problém," uvedla ředitelka Porodního domu U Čápa Lenka Štromerová. "Sanitka má na převoz třicet minut, a to jen ke dveřím nemocnice. Byla by to finta jak zakázat porodní domy," míní.

Matek, jež touží po přirozeném porodu, podle serveru stále přibývá, ale míst, kde by jim takovou službu nabízeli, je naopak stále méně. Jedno z mála míst, kde mohly matky, které chtěly porodit přirozeně, tedy bez léků či zbytečných zásahů lékařů a přitom s jistotou operačního sálu za zády, bylo Centrum aktivního porodu v pražské nemocnici na Bulovce. Dnes již nefunguje. Hlavním důvodem bylo podle vedoucího lékaře Jozefa Záhumenského to, že jej využívaly hlavně klientky, které odmítaly jakoukoli spolupráci s personálem a "představovaly si něco jako porod doma na naši zodpovědnost." Aktuálně.cz píše, že ve většině porodnic v Česku ženy nemohou spolurozhodovat o tom, jak přivedou své dítě na svět. Jsou nuceny se podřídit praktikám nemocnice.

Osvobozující verdikt v kauze údajného podvodu na IPB je pravomocný

Podnikatelka Nina Suškevičová stíhaná za stodvacetimilionový podvod na Investiční a poštovní bance (IPB) si může definitivně oddechnout. Žalobkyně se totiž tentokrát neodvolala proti červencovému rozsudku, kterým pražský městský soud ženu už potřetí obžaloby zprostil. Předchozí dva osvobozující rozsudky odvolací soud vždy zrušil, poslední verdikt ale již prověřovat nebude.

Obžaloba vinila podnikatelku z toho, že před 12 lety vylákala z banky peníze na zřízení soukromé luxusní kliniky plastické chirurgie. Ač prý věděla, že její firma nebude schopna dluh ve stanoveném termínu uhradit. Podle rozsudku ale nebyl podvodný úmysl obžalované prokázán, skutek popsaný v obžalobě není podle soudu trestným činem. Jednačtyřicetiletá podnikatelka podle soudu peníze z úvěru skutečně použila na zřízení kliniky a projekt se snažila dotáhnout do konce i za cenu vlastních finančních investic.

Útočníci zbili v Hradci během vyučování pedagoga

Dva muži napadli při vyučování učitele základní školy v Hradci Králové Miroslava Jerieho za to, že pokáral syna jednoho z útočníků. Informovaly o tom televize Prima a Nova. Sedmapadesátiletého tělocvikáře zbili útočníci tak, že utrpěl vážná zranění v obličeji. Po incidentu má zlomený nos a kůstku pod okem a špatně chodí. Léčba středně těžkého poranění může trvat týdny až měsíce. Učitel podal na pachatele trestní oznámení. Matka dítěte ale podle Novy tvrdí, že učitel jejího syna bil, a podala trestní oznámení naopak na tělocvikáře. Pedagog to popírá. Uvedl, že žáka šesté třídy "ukázňoval jako každého jiného". Žákovi se to ale nelíbilo, a proto utekl domů k rodičům. Za zhruba půl hodiny zaklepali na dveře třídy dva muži s tím, že s učitelem chtějí mluvit na chodbě. Spolužáci podle Primy tvrdí, že žák patří mezi problémové a je "drzý".

V pražské Hostivaři bylo nalezeno mrtvé novorozeně

Mrtvé novorozeně našel náhodný chodec v pražském lesoparku Hostivař. Jak informovala televize Prima, dítě bylo zabalené a uložené v tašce. V lesoparku bylo nejméně 14 dnů. Tašku našel náhodný chodec, který tam venčil psa, když ho upoutal silný zápach. Soudní lékař zatím zjistil jen to, že matka dítě zřejmě odložila hned po porodu. Lékař totiž na tělíčku našel zbytek placenty, uvedla Prima. Šťastnější osud měl dvoudenní chlapec, kterého ve čtvrtek večer matka odložila do babyboxu v pražském Hloubětíně. Dítě bylo v pořádku.

Tisk komentuje přecpané vlaky na vánočních spojích

Přecpané vlaky na vánočních spojích komentuje Mladá fronta Dnes a ironicky je označuje za tradiční vánoční dárek Českých drah. Přitom České dráhy na svých internetových stránkách slibují na sváteční období konce roku posílení spojů o více než 200 vozů. Na pražském Hlavním nádraží ovšem ve čtvrtek u nočního vlaku do Košic nebyly, píše Kábrt. Stejně jako jsou silničáři každý rok překvapeni prvním sněhem, České dráhy jsou každoročně zaskočeny tím, že se lidé chtějí na Vánoce dostat domů. Mimořádně překvapivé je to zřejmě u spoje do Košic, když v Praze pracují tisíce Slováků, podivuje se komentátor. A nepomohli si ani ti šťastlivci, kterým se podařilo sehnat místenku. Jednoduše se na svá zakoupená místa nedokázali probojovat.

Muslimové využívají vánoční svátky k společnému setkání

Přibližně 150 muslimů žijících či studujících v České republice se v Hradci Králové účastní 17. zimního kongresu muslimů v České republice. Na programu mají různé přednášky o náboženství a další program, řekl jeden z organizátorů Khaled Baker, který v České republice pracuje jako lékař. Akci pořádá Všeobecný Svaz muslimských studentů v České republice, který podobná setkání připravuje dvakrát ročně, letos v létě se například muslimové setkali v Třebíči. Vánoční období si muslimové jako termín setkání pochvalují také kvůli tomu, že v České republice jsou během svátečních dnů volné hotelové kapacity. Zimní kongres je určen především pro arabsky mluvící muslimy, pro pouze česky mluvící účastníky jsou v omezené míře připravené samostatné lekce.

Vánoce považují muslimové za křesťanské svátky a neslaví je, někteří z nich však například kupují dárky. "Manželku mám Češku, takže jezdíme k babičce, v rodině kupujeme dárky stejně tak jako kolegům v práci, ale tak jako Češi Vánoce určitě neslavíme," řekl Baker. Pro muslimy je největším svátkem postní měsíc ramadán. Počet muslimů v Česku se odhaduje na 10.000 až 20.000, ale společného náboženského života se účastní zřejmě jen kolem 2000, většinou cizinců; českých vyznavačů islámu je několik stovek. Muslimská komunita existovala už v meziválečném Československu, po druhé světové válce nebyla však už státem uznávána a muslimové se opět začali organizovat až na začátku 90. let.

Vyšla dosud nepublikovaná korespondence spisovatele Karla Čapka

Pod názvem "Vám oddaný ..." vyšla v těchto dnech dosud nepublikovaná korespondence spisovatele a novináře Karla Čapka. Není náhodou, že si pro Čapka Gestapo přišlo hned po obsazení Prahy německými nacisty. Spisovatel už byl ale mrtev. "Čapek měl velké štěstí, kterému se říká smrt v pravý čas," komentoval tuto událost zpěvák a dramatik Jiří Suchý při loňském pietním setkání i spisovatelova hrobu. Kniha obsahuje Čapkovy dopisy bývalým československým prezidentům Tomáši Garriguovi Masarykovi a Edvardu Benešovi a premiérovi Milanu Hodžovi. Čtenář si může přečíst i jeho dopisy spisovatelům a novinářům předválečného Československa Františku Peroutkovi či Josefu Horovi, ale i spisovatelům zahraničním Johnu Galsworthymu a Julesu Romainsovi nebo zámožnému americkému sběrateli knih Montgomerymu Evansovi. Mezi 48 poprvé v této knize zveřejněnými dopisy je i spisovatelův předposlední, který napsal 17. prosince 1938. Čapek (nar. 1890) zemřel 25. prosince na Boží hod vánoční.

Ostravská galerie vystavuje obraz Klimta za miliardy korun

Cenný obraz vystavila před koncem roku ostravská Galerie výtvarného umění. Do výstavní síně se zase vrátil skvost v podobě obrazu Judita Gustava Klimta. Dílo, jehož tržní cena by se mohla vyšplhat až na dvě miliardy korun. Patří tak mezi nejdražší obrazy světa. Odhadovaní tržní cena vyplývá to i z rozhodnutí miliardáře Ronalda Laudera, který za téměř tři miliardy korun před časem koupil jiný Klimtův obraz Portrét Adely Blochové-Bauerové, řekl pracovník galerie. Obraz Judita v sále visí jediný a navíc ještě v restaurovaném zlaceném rámu. Chrání jej pancéřové sklo.

Ježek a Osvobozené divadlo znovu ožívají v Holzknechtově knize

Legendární meziválečné pražské divadlo znovu ožívá v novém vydání knihy Václava Holzknechta "Jaroslav Ježek a Osvobozené divadlo". Monografie, kterou ke 100. výročí narození skladatele Ježka vydalo nakladatelství Arsci, je dodnes nejen jedním z hlavních výchozích pramenů pro ostatní dílčí studie a pro příležitostné vzpomínkové texty, ale také příjemným čtením. Jan Werich, který je s Jiřím Voskovcem s Osvobozeným divadlem spojován nejčastěji, ve svých vzpomínkách napsal, že Holzknecht napsal "informovanou a laskavou knihu". Ocenil také, jak píše o Ježkově genialitě, která spočívala v tom, že se mu podařilo vyřešit obtížný problém, aby se umění líbilo "lidem nezasvěceným a prostým i lidem zasvěceným a náročným".

Zpěvák a dramatik Jiří Suchý v předmluvě k nynějšímu vydání píše, že ho k divadlu přivedly právě Holzknechtovy knihy. Jsem "vděčen za to, že mi bylo dovoleno zase jednou se veřejně přihlásit k oněm dvěma klaunům (Voskovec a Werich) a jejich dvornímu skladateli," dodal. Jaroslav Ježek (1906 až 1942) byl v letech 1929 až 1938 skladatelem, dramaturgem a dirigentem Osvobozeného divadla, spolupracoval s Voskovcem a Werichem. Od roku 1939 žil v USA. Vytvořil prototyp české moderní jazzové a taneční písně.

Hudebním symbolem Vánoc je Rybova Česká mše vánoční

Česká mše vánoční, populární skladba každoročně nesčetněkrát hraná v mnoha chrámech i na koncertech, zůstává bezkonkurenčním zlidovělým hudebním symbolem Vánoc. Lidi těší její pastorální nálada a prostota a na její nastudování si mnohde troufnou i amatérští hudebníci a zpěváci. Na Štědrý večer ji v metropoli pravidelně uvádějí hudebníci na řadě míst. Zaznívá i ve Starém Rožmitále na Příbramsku. Právě v tamním kostele svou netradiční mši rožmitálský kantor Ryba zřejmě přesně před 210 lety uvedl poprvé. "Rybovka", známá podle prvních slov textu také jako "Hej mistře", je neodmyslitelnou součástí vánočních bohoslužeb, včetně těch půlnočních na Štědrý večer. Bývá však na programu proti původní tradici už ve dnech před slavností Narození Páně - a pak i dlouho po ní. Internetový vyhledavač najde během zlomku sekundy přes 210.000 odkazů na dotaz "Česká mše vánoční".

Od jezu v Roztokách vypluly Plovoucí naděje

Desítky oříškových skořápek s rozsvícenými svíčkami vypluly od provizorního mola u jezu v Roztokách po řece Berounce směrem na Zbečno na Rakovnicku. Tradiční akce, při které rodiče i děti pouštějí po vodě svíčky na znamení naděje a různých přání, se zúčastnily stovky lidí z Roztok i okolních obcí. K vánoční atmosféře přispěl společný zpěv koled v podání Křivoklátských hudců, vůně svařeného vína a rozdávání perníčků.

Děti na Jižním Městě si domů odnesly vlastnoručně ulovené kapry

Vlastnoručně uloveného kapra si odnesly domů děti, které přišly k nádrži na Jižním Městě. V několika kádích tam na ně čekaly tři stovky vánočních ryb. Zájem byl obrovský, lovilo se podběrákem přímo z kádí, někteří rybáři si přinesli i vlastní náčiní. Nejmenším dětem pomáhali rodiče, obvykle tátové, protože mámy většinou zůstaly doma a vařily a uklízely. Přišly ale i celé rodiny, mnohé včetně psů, pro něž bylo sledování výlovu příjemným oživením procházky.

Počasí

Oblačno až zataženo nízkou oblačností, mlhavo, místy mrholení. Teploty 0 až 4 stupně Celsia.