Zprávy

ODS s lidovci hovořila o vládě širší shody

Zástupci KDU-ČSL se na páteční schůzce s premiérem Mirkem Topolánkem (ODS) shodli na tom, že budoucí vládu je třeba založit na širší shodě parlamentních stran. Úřadující předseda KDU-ČSL Jan Kasal uvedl, že šlo o informativní setkání a že se nejednalo o žádných konkrétních variantách budoucí vlády. Připustil, že lidovci se na vládě chtějí podílet svou přímou účastí. Dodal, že jeho strana je připravena i na roli opozice, ale vstupovat do jednání s tímto cílem by nebylo logické.

Občanští demokraté ve čtvrtek odmítli nabídku šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, aby jednali o nové vládě výlučně se sociální demokracií. Jednání je ODS připravena vést i s ostatními stranami. Občanské demokraty nepřesvědčil ani slib ČSSD, že bude-li s ní ODS jednat, Paroubek přijme kandidaturu na funkci šéfa sněmovny. Topolánek by prý na tento návrh přistoupil pouze v případě, že by šlo o komplexní a širší dohodu demokratických stran.

ČSSD odmítá vládu duhové koalici bez KSČM

Sociální demokracie rozhodně odmítá vládu duhové koalice bez komunistické strany. Kdyby zůstala KSČM jedinou opoziční stranou, vedlo by to k neúměrnému posílení komunistů v příštích volbách, řekl místopředseda Bohuslav Sobotka po zasedání politického grémia ČSSD. Posílení komunistické strany by nebylo ku prospěchu České republiky, zdůvodnil Sobotka odmítavý postoj své strany k vyloučení komunistů z řešení povolební situace. Podle kuloárů Lidového domu se ale socialisté obávají, že by to byla právě ČSSD, která by v příštích volbách ztratila hlasy.

Duhovou koalici bez komunistů chce naopak prosadit ODS. Podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha zřejmě do kongresu ODS, který se bude konat 18. a 19. listopadu, nelze od občanských demokratů nic konstruktivního očekávat. Sobotka se domnívá, že nyní se všichni místopředsedové ODS předhánějí, kdo je největším bijcem sociální demokracie.

ČSSD podle Sobotky počítá s možností, že by mohl být druhý Topolánkův pokus o sestavení vlády úspěšný, ať už to bude velká koalice, nebo menšinová vláda ODS na dva nebo i na čtyři roky.

KSČM je pro levostředovou vládu, nebo překlenovací vládu všech

Komunisté dávají přednost levostředové vládě a jsou připraveni ji podpořit nebo tolerovat. Hlasovali by ale také v případě předčasných voleb pro překlenovací vládu všech parlamentních stran. Naopak nepodpoří kabinet ODS či trojkoalice ODS, lidovců a zelených, jeho náhražku nějakou polopolitickou vládou nebo vládu vzešlou z opoziční smlouvy ODS a ČSSD. Výkonný výbor KSČM to uvedl ve svém stanovisku po pátečním zasedání. Výsledek voleb podle komunistického vedení posílil mocenské aspirace ODS natolik, že hodlá prosadit jednostranné řešení ve prospěch pravice. KSČM ale soudí, že pro ČSSD nebyly volební výsledky tak nepříznivé, aby zcela vyřadily ze hry jejího předsedu Jiřího Paroubka. Případný neúspěch druhého pokusu o sestavení kabinetu by podle KSČM přiblížil o krok předčasné volby za situace, kdy za to vinu Občanská demokratická strana a značná část sdělovacích prostředků svaluje na sociální demokracii a jejího předsedu.

Komunisté si myslí, že všechno také nasvědčuje tomu, že v ODS a ČSSD mnozí nevzdali myšlenku velké koalice.

Průzkum: ODS by ve volbách do sněmovny získala téměř polovinu křesel

ODS by nyní ve volbách do sněmovny získala 96 mandátů. Podle aktuálního volebního modelu společnosti Factum Invenio by tak ve sněmovně získala spolehlivou většinu s kteroukoli další politickou stranou. ČSSD by mohla získat většinu pouze ve formě velké koalice s ODS nebo v málo pravděpodobné koalici všech včetně KSČM proti ODS, uvedla agentura.

V první polovině listopadu by se voleb do Poslanecké sněmovny zúčastnilo přes 60 procent oprávněných voličů. Pětiprocentní hranici, která je nutná pro vstup do sněmovny, by se opět podařilo překonat pěti stranám. Po zohlednění podle d´Hondtovy metody přepočtu hlasů na mandáty ve volebních krajích by ČSSD podle agentury získala 60 mandátů, KSČM 25 mandátů, KDU-ČSL deset mandátů a Strana zelených devět mandátů. Odhad se u každé strany může lišit o dva mandáty. ODS by odevzdalo hlas 41 procent voličů, ČSSD by získala 28 procent hlasů. KSČM by měla 13 procent hlasů, Strana zelených by jich posbírala sedm procent a výsledek KDU-ČSL by byl šest procent.

STEM: Podle Čechů měli největší přínos Havel, Klaus a Dostál

Za posledních 16 let měli podle Čechů z politiků pro zemi největší přínos prezidenti Václav Havel a Václav Klaus a bývalý ministr kultury Pavel Dostál, který loni zemřel. Na opačném konci žebříčku se ocitli politici z 90. let a bývalí sociálnědemokratičtí premiéři Vladimír Špidla a Stanislav Gross. Vyplývá to z říjnového výzkumu agentury STEM.

STEM do výzkumu zařadil osobnosti, které se od roku 1990 pohybovaly na předních příčkách žebříčku oblíbenosti a dosáhly alespoň 50 procent úrovně popularity. "Každý z trojice (Havel, Klaus, Dostál) získal víc než dvě třetiny příznivých hodnocení," uvedli autoři. Dostála kladně hodnotilo 73 procent lidí. O přínosu bývalého prezidenta Havla je přesvědčeno 71 procent dotázaných. O současném prezidentu Klausovi se příznivě vyjádřilo 69 procent občanů. Na čtvrté příčce žebříčku popularity skončila šéfka lidoveckého poslaneckého klubu Vlasta Parkanová. Její přínos příznivě hodnotilo 64 procent lidí. Bývalého předsedu KDU-ČSL Josefa Luxe, který v roce 1999 zemřel na leukémii, vidí v pozitivním světle 61 procent dotázaných. Pražský primátor Pavel Bém (ODS) a ombudsman Otakar Motejl se těší přízni 59 procent oslovených. Za nimi následuje bývalá ministryně školství Petra Buzková (ČSSD) a exministr kultury Vítězslav Jandák. Zhruba polovinu dotázaných si získal i diplomat a bývalý eurokomisař Pavel Telička, bývalý ministr zahraničí Jiří Dienstbier a expremiér Miloš Zeman (ČSSD). Nynějšího předsedu vlády Mirka Topolánka (ODS) příznivě hodnotí 46 procent lidí, bývalého premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) pak 36 procent.

Exministr Bublan kritizuje vládu za záměr reorganizovat finanční policii

Bývalému ministrovi vnitra Františku Bublanovi (za ČSSD) se nelíbí záměr vlády reorganizovat finanční policii. Kabinet plánuje, že část tohoto útvaru sloučí do konce roku s protikorupčním oddělením. Zbytek útvaru má být přiřazen k dalším celostátním policejním oddílům. Bublan označil tento záměr za chybné rozhodnutí. Útvar podle něj funguje dobře a má slušné výsledky. Bublan podotkl, že reorganizace útvaru může také způsobit, že se rozpracované kauzy nedotáhnou do konce. Odejít mohou od policie podle jeho názoru také vysoce kvalifikovaní policisté. "Lidé, kteří zůstanou, pak mohou ztrácet svoji odbornost, protože nebudou mít vazbu na ostatní," řekl exministr.

Eurokomisař Špidla vypovídal kvůli privatizaci Unipetrolu

Někdejší premiér a nynější eurokomisař Vladimír Špidla v pátek v Praze absolvoval na policii dvouhodinový výslech o okolnostech privatizace Unipetrolu. Vladimír Špidla je přesvědčen o tom, že prodej Unipetrolu polskému koncernu PKN Orlen byl poctivý a pro český stát mimořádně výhodný. Právě jeho vláda předloni akcie Unipetrolu prodala. Čeští vyšetřovatelé se na žádost polských státních zástupců snaží zjistit, zda privatizaci neprovázela korupce. Někdejší manažer PKN Krzysztof Kluzek tvrdí, že od polského lobbisty Jacka Spyry slyšel v souvislosti s prodejem Unipetrolu o úplatcích 42 milionů eur (asi 1,2 miliardy korun). Všichni dosud vyslechnutí svědci však možnou korupci odmítají.

Podle polského státního zástupce Marka Welny byl Špidla zřejmě posledním vrcholným českým politikem, který kvůli Unipetrolu v Praze vypovídal. Jeho výslechem skončilo čtyřdenní třetí kolo svědeckých výpovědí předních českých politiků a manažerů kvůli Unipetrolu a polští prokurátoři se vrátili domů. Od úterý do pátku vyšetřovatelé vyslechli včetně Špidly šest lidí, mimo jiné šest hodin vypovídal šéf společnosti Agrofert Andrej Babiš, jehož firma svedla konkurenční boj se společností Seta o to, kdo bude českým partnerem Orlenu. Na seznamu lidí pozvaných tento týden na policii figurovali také další přední pracovníci a manažeři Agrofertu i zástupci konkurenční Sety.

Welna ČTK řekl, že nyní čeká polské prokurátory náročná práce na analýzách dosud absolvovaných výpovědí svědků v ČR, poté navštíví Prahu minimálně ještě jednou, a to v prosinci, kdy mají v plánu pozvat si několik českých lobbistů a podnikatele Tomáše Pitra, který je spojován s firmou Seta.

Kapsch je ochoten jednat o novém dodatku smlouvy na mýtné

Společnost Kapsch, která buduje systém elektronického mýtného, je ochotna jednat s ministerstvem dopravy o novém dodatku ke smlouvě na mýtný systém. Uvedl to mluvčí Kapsche Evžen Staněk. Nový dodatek by měl podle MD odstranit nevýhodné postavení státu vůči Kapschi. Jednání by se mělo uskutečnit příští týden, přesný termín ještě není určen. "K jednání musí být nejdříve vzneseny nějaké konkrétní požadavky, zatím to je řešeno přes média," řekl ČTK Staněk s tím, že Kapsch nyní očekává od ministerstva návrhy k jednání.

Důvodem k jednání je dodatek ke smlouvě, kvůli kterému se posunula lhůta zprovoznění systému na silnicích první třídy o šest měsíců. Podle Kapsche se zahájení výstavby zbrzdilo o tři měsíce kvůli řízení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. K němu se odvolali dva neúspěšní účastníci tendru, společnost Autostrade a sdružení Mytia. Proto se v dodatku Kapsch dohodl s MD na zprovoznění mýtného k 1. lednu 2007 pouze na 900 kilometrech dálnic a rychlostních silnic. "Původně plánovaných 12 měsíců na výstavbu se zkrátilo na devět, což je lhůta, která se vyrovná světovému rekordu," uvedl Staněk.

Podle ministra dopravy Aleše Řebíčka se však stát v dodatku také zavázal, že se bude finančně podílet na provozu mýtných bran. Elektrické přípojky, které mají mýtné brány napájet, totiž na rozdíl od bran samotných stavební povolení potřebují. To výstavbu zpomaluje a některé brány proto budou pohánět naftové agregáty. Právě na jejich pronájmu a provozu se má podle dodatku podílet stát. Všechny dodatky a jejich obsah však ministerstvo ani Kapsch nezveřejnily.

Česká republika zaostává za EU ve vzdělávání dospělých

Česká republika zaostává za průměrem Evropské unie v dalším profesním vzdělávání. Řadí se na 21. místo evropské pětadvacítky. O nutnosti zvýšit zájem dospělých lidí o prohlubování kvalifikace informovala ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Miroslava Kopicová. O problému v pátek diskutovala s odborníky na mezinárodní konferenci Středoevropské iniciativy (SEI). "Představitelé průmyslu vidí mezery v přípravě už u absolventů škol," řekla Kopicová s tím, že i čerství absolventi se potřebují dále vzdělávat. V Česku podle ní přetrvá dojem, že je vzdělaná země, a lidé, kteří se na trhu práce pohybují, mají i z tohoto důvodu nízkou motivaci k dalšímu učení.

Stejný názor má Jaromír Coufalík z Národního vzdělávacího fondu. Česká republika je podle něj orientovaná pouze na počáteční vzdělávání, ale pro další profesní růst nejsou zatím žádné podmínky. Přitom právě tato oblast je důležitá pro rozvoj ekonomiky a konkurenceschopnosti. Podle Coufalíka se Česko stává v nedostatečném důrazu na tento problém výjimkou. Podle Kopicové je proto nutné zvýšit poptávku, ale také nabídku vzdělávacích programů. Prostředky na ně lze zatím získat například z evropských strukturálních fondů díky opearčním programům, které ministerstvo spravuje. "V současnosti jsme v situaci, kdy můžeme čerpat dost peněz, ale máme jen málo programů, které jimi můžeme financovat," tvrdí ministryně. V budoucnu plánuje vytvořit samostatný fond.

MfD, Aktuálně.cz: Armáda pozastavila stavbu domů pro veterány

Armáda kvůli škrtům v rozpočtu odkládá stavbu domů pro válečné vysloužilce. Informuje o tom páteční Mladá fronta Dnes (MfD) a server Aktuálně.cz. Před rokem přitom slíbil tehdejší ministr obrany Karel Kühnl, že nechá vybudovat dvě léčebny pro dlouhodobě nemocné a šest nových domovů pro válečné veterány. Nynější šéf obrany Jiří Šedivý kvůli nedostatku financí v armádním rozpočtu tento plán omezil. Podle mluvčího ministerstva obrany Andreje Čírtka je ale důvod odkladu jiný. "Ministr obrany se rozhodl pro odložení výstavby domů pro válečné veterány z toho důvodu, že veteráni o umístění v těchto domovech prostě nemají zájem," sdělil ČTK mluvčí. Veteráni podle něj chtějí prožít svůj život doma nebo co nejblíže domova. Proto jim ministerstvo nabízí flexibilnější řešení - sjednává veteránům místo v domově důchodců či hospicu v lokalitě, kde žijí, a pak jejich pobyt spolufinancuje. "Tento systém je funkční a veterány využívaný," uvedl mluvčí.

Podle Aktuálně.cz se stavět budou pouze dvě léčebny při vojenských nemocnicích v Praze a v Olomouci a výhledově ještě v Brně. Šest nových domovů - v Žatci, Jihlavě či Jeseníkách - se odkládá. Ministerstvo obrany podle serveru uvedlo uvádí, že se odložením stavby nových pečovatelských domů péče o válečné veterány nesníží. "Mnohem efektivnější bude individuální starost o válečné veterány. Ať již naším sponzorováním nadstandardní péče v nemocnicích, domovech důchodců či hospicích," řekl MfD Šedivý. Podle serveru bude od ledna možné využít pro veterány sociální lůžka v pražské vojenské nemocnici. Nadále budou sloužit domovy pro vysloužilce v Praze a Karlových Varech. Čírtek poznamenal, že v karlovarském domově je obsazeno z 28 jen 11 míst, ve druhém domově v areálu Ústřední vojenské nemocnice je obsazeno osm míst z deseti. MfD uvádí, že ministerstvo obrany prý uvažuje i o zrušení těchto dvou domovů.

"Je to zrada. Lidé, kteří pro svobodu této země cedili krev, jsou v podstatě stěhováni na ulici," řekl MfD dvaaosmdesátiletý generál Miloslav Masopust z Československé obce legionářské. V Česku loni žilo na 4500 tisíce veteránů z druhé světové války, "novodobých" veteránů, kteří bojovali v Perském zálivu nebo se účastnili operací na Balkáně, je asi 7000. Ke konci loňského roku žádalo o byt v pečovatelském domě na 300 veteránů, píše Aktuálně.cz.

Temelín nebude o víkendu kvůli zkouškám dodávat elektřinu do sítě

První blok Jaderné elektrárny Temelín nebude od pátečního večera dodávat elektřinu do rozvodné sítě. Důvodem je pravidelná zkouška regulačních zařízení reaktoru. Elektrárna nebude do pondělí dodávat do sítě žádný proud, protože její druhý blok je od konce srpna mimo provoz kvůli výměně čtvrtiny paliva. Dodávku elektřiny z prvního bloku obnoví energetici v pondělí ráno.

Velvyslanectví radí Britům jak předejít krádežím v Praze

Rady britským turistům, jak předcházet krádežím při návštěvě Prahy, jsou hlavní náplní kampaně pod názvem "Zodpovědný turismus", kterou v pátek představil druhý tajemník britského velvyslanectví v Praze Peter Wickenden. Kampaň, která nese motto "Nenechte si ničím zkazit výlet", se koná současně i v dalších evropských zemích.

Turisté jsou v Praze okrádáni nejčastěji na ulicích, v tramvajích, ale také v hotelových pokojích. Běžná je také ztráta cestovních dokladů. Kapsáři se zaměřují zejména na turisty pod vlivem alkoholu. Mezi další komplikace patří ale i nepatřičné chování samotných turistů po nadměrné konzumaci alkoholických nápojů. Britské velvyslanectví chce proto pomocí plakátů, letáčků či pivních tácků rozmístěných v hotelech, barech a dalších zařízeních oslovit britské turisty a upozornit je na problémy, které je mohou v Praze potkat. Zodpovědný přístup k těmto problémům podle Wickendena zpříjemní pobyt turistům a zároveň ulehčí práci konzulárního oddělení britského velvyslanectví a Policie ČR.

Do Prahy se sjeli dobrovolníci pro práci s mládeží

Na celostátní třídenní setkání salesiánských animátorů, dobrovolných spolupracovníků pro práci s mládeží organizovanou katolickou kongregací Salesiáni Dona Boska, se do Prahy sjela stovka mladých lidí. Cílem je inspirace do další služby i osobního života, vzdělávání a formace. "Animátorů ve třinácti střediscích mládeže a v jedenadevadesáti farnostech pracuje několik stovek," řekl ČTK Jiří Kučera ze Salesiánské asociace Dona Boska.

Program akce je podle něj přizpůsoben letošnímu 150. výročí smrti Matky Markéty, ženy, která přivedla na svět zakladatele salesiánů sv. Jana Boska. Pořadatelé zhlédnou film a mohou se zúčastnit tematických skupin o otcovství, mateřství, médiích či dobrovolnictví. Připravena je i bohoslužba s provinciálem salesiánů Františkem Blahou, velká hra po Praze, beseda se salesiánskými představenými a další akce. Vzdělávací program pro salesiánské animátory, akreditovaný dobrovolnický program, je určen pro mladé od 15 let. Projekt Salesiánské asociace Dona Boska, v němž je toto setkání jednou z řady aktivit, je podle Kučery podpořen Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem. Jedním z jeho cílů je zvyšování potenciálu mladých na trhu práce.

Kongregaci salesiánů založil italský kněz Jan Bosco (1815 až 1888). Věnuje se výchově mládeže. Pro tento účel salesiáni provozují ve většině zemí světa střediska mládeže. Oblastmi jejich práce je sociální, náboženská, kulturní, pedagogická a materiální pomoc mládeži, víkendové a prázdninové akce, práce ve školách a učňovských střediscích i práce pro mládež na okraji společnosti, misie a sociální pomoc rozvojovým zemím. V současnosti pracuje v Česku 180 salesiánů. Jsou tak početně nejsilnějším řeholním společenstvím v zemi. Věnují se přibližně 15.000 mladých lidí.

V Brně začal veletrh Svět knihy

Na brněnském výstavišti začal čtvrtý ročník knižního veletrhu Svět knihy. Jde o prodejní akci, které se zúčastní 56 vystavovatelů. Veletrh končí 12. listopadu. V pavilonu D budou podle organizátorů zastoupeny všechny literární žánry. Dnešek by však měl být určen především odborné veřejnosti jako knihovníkům nebo učitelům, které se budou snažit zaujmout vydavatelství odborné a překladové literatury. Zbývající dny jsou už pro všechny čtenáře. Doprovodný program čítá více než 13 výstav, scénická čtení nebo autogramiády. Velká část akcí bude díky souběžným sportovním veletrhům zaměřena na sport a zdravý životní styl.

Návštěvníci hradu Bouzov nahlédnou do technického zázemí

Návštěvníci hradu Bouzov na Olomoucku budou moci v příští sezoně nahlédnout do jeho technického zázemí. Pracovníci hradu již nyní připravují samostatný okruh, kdy během stominutové prohlídky zavedou zájemce do sklepů, na půdy i do tajných místností či na schodiště hradu. Výklad bude zaměřen na stavební vývoj památky, řekla ČTK kastelánka Zuzana Marková. "Chceme tak rozšířit nabídku. Lidé jsou často zvědaví, jak to vypadá v zázemí hradu. Nová prohlídka může přilákat i ty, kteří už na hradě byli. Uvidí totiž něco zcela nového," vysvětlila kastelánka. Součástí prohlídky budou i informace o vytápění hradu, vodovodu či signalizaci. Časem bude připravena i zhruba desetiminutová videoprojekce s ukázkou spouštění padacího mostu, plány teplovzdušného systému i vodovodu včetně zásobníku na vedlejším kopci. Počet návštěvníků bude omezen na 15 osob při jedné prohlídce.

Takzvaný hospodářský okruh výhledově plánuje i hrad Šternberk na Olomoucku. Měl by návštěvníkům ukázat původní lichtenštejnskou kuchyni i unikátní výtahy z počátku 20. století. "Nejprve je ale potřeba provést restaurování výtahu i rekonstrukce kuchyně," vysvětlila kastelánka Helena Gottwaldová.

V prosinci se v Praze opět uskuteční festival industriální hudby

Tradiční mezinárodní setkání avantgardních hudebníků a performerů Pražský industriální festival se letos uskuteční od 8. do 9. prosince v pražském klubu Rock Café. Již podvanácté jej uspořádá skupina industriálních umělců, jež se nazývá "průmyslová autonomie" Ars Morta Universum. Na programu úvodního festivalového dne budou vystoupení belgického projektu Drive, amerických Murderous Vision či skupiny Drahomira Song Orchestra z Francie. Zástupci domácí nekonformní hudební scény budou soubory Tábor radosti, Seismic Wave Factory a Opening Performance Orchestra; večer vystoupí i americký dýdžej Maldoror. Na závěrečný festivalový večer jsou naplánována vystoupení skupin Inade z Německa, Schloss Tegal z USA, C. H. District z Polska a česko-slovenských Einleitungszeit; nebudou chybět domácí kapely Do Shaska!, Psychedelic Halucinogen a Birds Build Nests Underground. Přehlídku zakončí domácí DJ Nika77. Součástí festivalového programu budou rovněž ukázky videoartu a výstava uměleckých tisků.

V prostějovském Národním domě je vystaveno secesní spodní prádlo

Secesní dámské spodky, spodní živůtky, spodničky, košile i noční kabátky a čepce si mohou do pondělí prohlédnout lidé v Národním domě v Prostějově. Výstavu nazvanou Secese v nedbalkách pořádá divadelní spolek Historia spolu s kulturním klubem Duha a městským divadlem. Prádlo je autentické, některé má i přes sto let, řekla ČTK jedna z organizátorek akce Eva Suchánková. "Prádlo nám věnovaly hodné prostějovské dámy. Některé kousky ani nebyly nošené. Počátkem 20. století se totiž móda začala rychle měnit a ženy nestačily ani unosit to, co měly ve výbavě," uvedla Suchánková. Podle ní znamenala příprava výbavy včetně spodního prádla společenskou záležitost. Před svatbou dívky rodina povolala domácí švadlenu, do šití se zapojily i kamarádky.

Ze sportu

České juniorské florbalistky postoupily do semifinále mistrovství světa v německém Naunhofu. V posledním vystoupení ve skupině A porazily Polsko 7:1 a skončily v tabulce druhé. V sobotu narazí v boji o finále na Finsko.

Čeští hokejisté díky povedené třetí třetině ukončili černou sérii osmi porážek se Švédy a po vítězství 5:4 se posunuli na druhé místo průběžného pořadí Euro Hockey Tour. Rozhodující náskok získali ve čtvrtek svěřenci Aloise Hadamczika v pražské Sazka Aréně v závěrečné části, kdy se trefili Pavel Brendl, Jiří Šimánek a Václav Varaďa. Přestože úřadující mistři světa a olympijští vítězové zdramatizovali závěr dvěma góly, domácí tři body uhájili.

Zraněný brankář Petr Čech udělal další krok k návratu na trávník. Pětadvacet dní po vážném úrazu hlavy viděl své spoluhráče z Chelsea poprvé v akci. Fotoreportéři ho objevili v doprovodu manželky Martiny v hledišti stadionu Stamford Bridge při středečním pohárovém utkání s fotbalisty Aston Villy. Čechova rekonvalescence pokračuje podle hráčova agenta Pavla Zíky podle předpokladů. Gólman by měl v nejbližších dnech odletěl na dovolenou na místo, které klub tají.

Kladenský útočník Dave Simpson, který v 11. kole první fotbalové ligy utrpěl po souboji s teplickým Josefem Kaufmanem těžký otřes mozku, by se mohl od příštího týdne zapojit do přípravy. Sdělil to kladenský klubový lékař Vladimír Lemon. Podle něj se Simpsonův zdravotní stav nadále lepší; kanadského útočníka už prý nepobolívá hlava a přestal mít dvojité vidění. "Nejdříve však bude moci jen lehce vyklusávat, rozhodně ne chodit do běžných hlavičkových soubojů," dodal lékař.

Teplický fotbalista Josef Kaufman nefauloval v utkání 11. kola první ligy s Kladnem protihráče Simpsona úmyslně, a proto nebude potrestán. Rozhodla o tom disciplinární komise Českomoravského fotbalového svazu.

Zřejmě mezi obhájcem titulu Romanem Šebrlem a novou hvězdou Barborou Špotákovou se v sobotu rozhodne, kde se stane atletickým králem uplynulé sezony. Desetibojař vyhrál mistrovství Evropy, oštěpařka byla v Göteborgu stříbrná, k tomu vytvořila tři české rekordy a vyhrála Světové atletické finále. Jasno v anketě Atlet roku 2006 bude v sobotu.

Počasí v České republice

V sobotu čekáme oblačno až zataženo, během dne od severozápadu s občasným deštěm, ve vyšších polohách srážky smíšené nebo sněhové. Teploty 5 až 9 stupňů.