Zprávy

ODS odmítla jednat jen s ČSSD, Paroubek nabídl "ústup do pozadí"

Občanští demokraté odmítli na čtvrtečním zasedání nejužšího vedení strany nabídku šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, aby jednali o nové vládě výlučně s jeho stranou. Paroubek proto přišel večer s další nabídkou. Oznámil, že je připraven přijmout kandidaturu na funkci šéfa sněmovny. Novinářům řekl, že by to "mohlo prolomit ledy". Tato nabídka ale zřejmě neznamená, že by se definitivně a již teď vzdal naděje na to, že ve třetím pokusu bude kabinet sestavovat on.

Sociální demokraté tvrdí, že jsou připraveni jednat s ODS i za cenu ústupků. Paroubek se už ve středu zmínil o tom, že by v případě velké koalice "ustoupil do pozadí". Ve čtvrtek zopakoval, že socialisté jsou připraveni s občanskými demokraty hovořit o vzniku velké koalice či menšinové vlády ODS. Ale musíme jednat, dodal. Kandidaturu do čela sněmovny prý předloží jen tehdy, pokud bude ODS k serióznímu jednání ochotna. Zatím údajně od ODS konstruktivní odezvu nezaznamenal.

První místopředseda ODS Petr Nečas ČTK řekl, že Paroubkova slova by mohla znamenat pozitivní posun. Dodal ale, že situace není taková, aby si vše rozhodli jen občanští a sociální demokraté. ODS chce konzultovat možná řešení i s dalšími hráči na politické scéně - lidovci a zelenými. Podle místopředsedkyně ODS Miroslavy Němcové Paroubek není věrohodný partner pro jednání. Jeho dosavadní postoje podle ní nebyly konzistentní a jsou vždy ryze účelové. Dá se tedy očekávat, že nová jednání o vládě budou vleklá. Sám šéf ODS Mirek Topolánek již avizoval, že "není ten, koho tlačí čas".

Ministr financí Vlastimil Tlustý(ODS) na druhou stranu ve čtvrtečním Právu připustil, že možnost menšinové vlády ODS s tolerancí ČSSD připadá v úvahu. Datum předčasných voleb by se podle něj mohlo posunout na červen 2008.

Komunisté podle svého předsedy Vojtěcha Filipa rozhodně odmítají velkou koalici ODS a ČSSD. Jsou ochotni jednat o nové vládě jen na "formátu všech parlamentních stran". Za chybnou považuje Filip také snahu špiček ODS o vzkříšení koalice s lidovci a zelenými. Navíc to považuje za krok proti prezidentu republiky Václavu Klausovi, který řekl, že vláda, která má mít stabilitu, nemůže stát na přeběhlících.

Bookmakeři očekávají, že Topolánek ani napodruhé důvěru nezíská

Bookmakeři sázkové kanceláře Tipsport nevěří tomu, že se šéfovi ODS Mirku Topolánkovi podaří při druhém pokusu o sestavení vlády získat důvěru ve sněmovně. Na to, že vláda důvěru nezíská, je proto ode dneška možné sázet v nízkém poměru 1,1:1, což by při vsazené stokoruně vyneslo 110 korun. Pravděpodobnost získání důvěry bookmakeři ocenili mnohem vyšším kurzem 5:1. ČTK o tom informoval Michal Vlasák ze společnosti MediaTrust Communications. Před prvním pokusem bookmakeři Tipsportu ještě Topolánkovi věřili a nižší kurz 1,6:1 vypsali na vyslovení důvěry. "Nyní se ale jednoznačně přikláníme k opačné verzi: Topolánkova druhá vláda nemá ve sněmovně šanci," uvedl mluvčí Tipsportu Lubomír Ježek.

Nulová spotřební daň na plyn pro dopravu urychlí investice

Zrušení spotřební daně u zemního plynu pro dopravu zřejmě již příští rok rozhýbe celý obor. Někteří investoři po středečním rozhodnutí poslanců již ve čtvrtek ČTK naznačili, že například přehodnotí některé projekty.

"Znovu otevřeme určité projekty, které kvůli daňovému zatížení plynu pro dopravu nesplňovaly ani minimální požadavky na dobu návratnosti. Počet pump se bude zvyšovat rychleji, než jsme předpokládali," řekl Václav Holovčák z firmy Bonett Bohemia, která patří mezi největší tuzemské subjekty stavící čerpací stanice na zemní plyn. Podle něj s největší pravděpodobností také dojde k rychlejší konverzi městské a příměstské dopravy na zemní plyn. Na něj v současnosti v tuzemsku jezdí jen zhruba 500 vozů, třetinu z nich tvoří právě autobusy MHD.

Nyní je v Česku 11 čerpacích stanic na zemní plyn a do konce letošního roku přibude dalších devět. Plynárenské společnosti se nedávno zavázaly, že do roku 2020 investují do výstavby sta pump asi jednu miliardu korun. "Zrušení daně bylo pro další rozvoj užívání zemního plynu jako alternativní pohonné hmoty základním krokem. Zatím ale nepočítáme s nějakým velkým nárůstem spotřeby, přínos vidíme především v podpoře zemního plynu jako ekologického paliva," sdělil mluvčí společnosti RWE Transgas Martin Chalupský.

Mluvčí ŠkodaAuto Evžen Krauskopf se k této věci nevyjádřil. Podle dostupných informací má Škoda Auto vůz na plyn připraven u modelů Roomster a Octavia, a pokud bude zájem alespoň o tři tisíce těchto aut ročně, začne je sériově vyrábět.

EK varuje před příliš velkorysými návrhy emisních povolenek CO2

Evropská komise ve čtvrtek opět varovala členské státy, že odmítne jejich návrhy na objem emisních povolenek kysličníku uhličitého pro léta 2008 až 2012, pokud nebudou dostatečně přísné a nebudou snižovat emise tohoto plynu přispívajícího ke globálnímu oteplování. Komisař pro životní prostředí Stavros Dimas také oznámil, že s hodnocením některých národních alokačních plánů (NAP) přijde 29. listopadu.

ČR zatím svůj NAP do Bruselu neposlala, ale ministerstvo životního prostředí již navrhlo podstatně vyšší kvótu než činí nynější emise.

Trh s povolenkami je hlavním nástrojem, jímž chce EU splnit požadavky Kjótského protokolu, tedy snížit produkci skleníkových plynů do roku 2012 ve srovnání s rokem 1990 o osm procent. Komise nyní připravuje plán pro léta 2008 až 2012, který vychází z jednotlivých NAP.

České podniky mají v pro léta 2005 až 2007 k dispozici povolenky na 97,6 milionu tun CO2 ročně. Loni vypustily jen 82 milionů tun emisí a na prodeji povolenek vydělaly. Například elektrárenská společnost ČEZ vydělala na povolenkách miliardu korun. Čeští ekologové tento návrh kritizovali a podle šéfa Strany zelených Martina Bursíka tento "návrh vyráží dech". Česká vláda by měla NAP schválit po měsíční diskusi zainteresovaných stran začátkem prosince.

Ekologická sdružení: Temelín byl zkolaudován jen částečně

Jaderná elektrárna Temelín není podle ekologických sdružení zkolaudována. Takzvané vodoprávní řízení, které rozhoduje o kolaudaci vodních součástí elektrárny, u městského úřadu v Týně nad Vltavou zatím nezačalo, řekli novinářům zástupci sdružení Jihočeské matky a V havarijní zóně jaderné elektrárny Temelín. Jihočeské matky chtějí také podat trestní oznámení kvůli údajné manipulaci s kolaudačním spisem na krajském úřadu.

Krajský úřad to zatím nekomentoval, musí nejdřív prostudovat odvolání občanských sdružení. Starosta Týna nad Vltavou Karel Hájek argument ekologických sdružení popřel - odbor životního prostředí radnice dal krajskému úřadu souhlasné stanovisko z hlediska vodoprávního řízení 26. října letošního roku, tedy v řádném termínu.

O kolaudaci elektrárny po téměř šesti letech provozu rozhodl jihočeský krajský úřad, rozhodnutí podle kraje v pondělí nabylo právní moci. Sdružení ale tvrdí, že je ale nepravomocné, a ve středu se proti němu odvolala. "Za prvé není zkolaudován proto, že jde zde o dvě kolaudační řízení a jedno z nich - vodoprávní takzvané - vůbec nezačalo. A druhé kolaudační řízení nemůže být ukončeno, protože rozhodnutí o kolaudaci, jak uvádí krajský úřad, pravomocné není," řekla právní zástupkyně obou sdružení Radka Dohnalová.

Podle Dohnalové jsou také podjatí úředníci krajského úřadu, kteří o kolaudaci rozhodovali. Ve spisu původně údajně byly dokumenty o elektronické komunikaci mezi úředníky a pracovníky elektrárny, v nichž se mezi sebou domlouvali na postupu proti občanským sdružením. "Mluvilo se tam i o možných haváriích a bezpečnosti," uvedla Dohnalová. Část spisu poté zmizela, sdružení má k dispozici svědeckou výpověď i fotografie, dodala Dohnalová.

Veteráni si po letech připomněli boje o francouzský Dunkerque

Válečné operace, které se na konci druhé světové války odehrály na západní frontě, si ve čtvrtek v Praze připomněli účastníci bojů o Dunkerque. Při vzpomínce se setkali také kamarádi, kteří před více než 61 lety na severu Francie bojovali bok po boku - příslušník československé legie Josef Švarc a dobrovolník z francouzského odboje Robert Deldicque.

U francouzského Dunkerque českoslovenští dobrovolníci obléhali izolovanou německou posádku, a to až do posledních dnů války. Na osvobození přístavního města Dunkerque se podílela československá obrněná brigáda generála Aloise Lišky. Rodák ze Záborčí u Turnova, který připlul z Británie se 4300 muži, byl pověřen velením spojeneckých vojsk. Nacisté se přitom snažili splnit rozkaz - držet toto strategické místo do posledního muže. Při bojích tehdy zahynulo 167 Čechů a Slováků, 40 jich zůstalo nezvěstných a 461 bylo zraněno. Po válce mnozí veteráni skončili jako nepřátelé komunistického režimu ve vězení, někteří svou vlast raději opustili.

Vsetínští občané organizují petici na podporu starosty a senátora Čunka

Vsetínští občané organizují petici na podporu starosty a senátora Jiřího Čunka (KDU-ČSL). Vyzývají v ní politiky, aby se začali konstruktivně a efektivně zabývat řešením romské problematiky. Zároveň žádají Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, aby se zabývala objektivitou uveřejněných zpráv. ČTK o tom dnes informovala mluvčí města Eva Stejskalová.

Čunka v posledních dnech část veřejnosti kritizuje za kontroverzní rozhodnutí, na jehož základě radnice vystěhovala z města za hranice Zlínského kraje desítky Romů, s nimiž měla problémy při placení nájemného. Dalších přibližně 230 Romů pak město přestěhovalo asi kilometr od centra do komplexu z obytných kontejnerů.

Organizátoři petice poukazují na skutečnost, že soukromá i veřejnoprávní média prezentují romskou problematiku ve Vsetíně neobjektivně a vykreslují osobu Čunka jako největšího "darebáka a rasistu". "Přitom právě on dokázal vyřešit několik let trvající neúnosnou situaci v centru Vsetína, aniž by při tom dlouhodobé neplatiče vyhodil na ulici, zatímco jeho odpůrci, kteří ho nyní kritizují, pokřikují většinou z tepla svých kanceláří a od svých pracovních stolů laciná hesla o xenofobii a rasismu," píše se v petici.

Podle organizátora petiční akce Jana Otha je navíc evidentní, že tito lidé ani neznají význam těchto slov. "V opačném případě by mlčeli. Pokud se jedná o rasismus, tak jedině na 'bílých'. Stát nás okrádá na každém kroku formou daní, aby z nich mohl živit tyto příživníky společnosti," říká Oth. Také dodal, že když někdo s tímto postupem nesouhlasí, tak se zvedne vlna odporu za strany pseudoochránců lidských práv a "žvanilů", kteří o problému nic neví, nikdy Vsetín nenavštívili, nevyslechli si lidi, kteří desítky let snášeli útrapy soužití s nepřizpůsobivými. Iniciátoři petice považují za skandální nikoliv to, jak se zachoval vsetínský starosta a senátor, ale alibismus, neprofesionalitu a ignorace skutečností a názorů veřejnosti.

Jihočeský hejtman ocenil Otce Karla známého ze Svobodné Evropy

Přesně 66 let poté, kdy ho v Budějovicích zatklo a uvěznilo gestapo, převzal ve čtvrtek Karel Fořt stříbrnou Pamětní medaili Jihočeského kraje. Duchovnímu, který pod jménem Otec Karel působil v rozhlasové stanici Svobodná Evropa, ji udělil jihočeský hejtman Jan Zahradník a zároveň mu poblahopřál ke středečním 85. narozeninám.

Hejtman se s Fořtem poprvé setkal letos v létě v šumavské obci Borová Lada při svěcení obnovené kaple a křížové cesty. Kněz na Šumavě působil od roku 1948, rok poté sloužil v Borových Ladách v kapli sv. Anny poslední mši před jejím uzavřením a zničením. Letos se tam s dojetím vrátil k liturgii svěcení. Nyní žije střídavě na jihu Čech a v Mnichově. "Na otázku kde jsem doma, říkám, že mezi Čechy domov můj. Ale Češi jsou také v Mnichově, je tam hodně mládeže, například dívek starajících se o děti jako au-pair. Máme tam sice už nového faráře a já jsem v důchodu, ale pořád tam mám co dělat," řekl Fořt ČTK.

Time vybral "hrdiny naší doby", je mezi nimi Havel a Navrátilová

Americký časopis Time se rozhodl po šedesáti letech zopakovat svou anketu z roku 1946, v níž vybíral největší osobnosti uplynulých desetiletí. Mezi "hrdiny naší doby", jež magazín představuje v šedesáti medailonech tentokrát, je také tenistka Martina Navrátilová a bývalý prezident Václav Havel. Do časopisu pronikl i současný prezident Václav Klaus - jako autor textu o Margaret Thatcherové.

"Tihle všichni změnili náš svět k lepšímu. Připíjíme jim - a také hrdinství," píše redakce časopisu v úvodníku. Exprezident Havel se tak ocitl po boku Nelsona Mandely, Charlese de Gaulla, Michaila Gorbačova nebo Jicchaka Rabina. Autorem Havlova medailonu je jeho přítel, rockový hudebník Lou Reed. "Jsem nesmírně poctěn, že ho znám. Je to zcela obdivuhodný člověk. Velký spisovatel..., statečný muž. Muž, který je - a byl - ochoten jít do vězení kvůli svým zásadám," píše. Tenisová legenda Martina Navrátilová si podle časopisu Time zaslouží obdiv za svou neústupnost a boj s konvencemi.

CVVM: Podle třetiny lidí lze těžko říct, zda je po roce 1989 lépe

Zhruba třetina lidí si myslí, že se nedá přesně říct, jestli je lépe nyní, nebo panovaly lepší poměry před listopadem 1989. Přibližně třetina se domnívá, že je to lepší dnes, a asi 15 procent míní, že lépe bylo před pádem komunistického režimu. Vyplývá to ze říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.

STEM: Policii nedůvěřuje 60 procent lidí, armáda je na tom lépe

České policii nedůvěřuje 59 procent občanů. Vyplývá to z říjnového průzkumu společnosti STEM. Větší důvěře se těší armáda, které naopak podobný počet lidí důvěřoval. Více než polovina dotázaných také vyjádřila svou podporu NATO, nejvíce lidí - 74 procent - důvěřovalo Interpolu. Velké důvěře se podle šetření netěší ani Bezpečnostní informační služba (civilní kontrarozvědka) a Národní bezpečnostní úřad. Důvěryhodnost těchto bezpečnostních složek je podobně jako u policie dlouhodobě nízká a drží se kolem 40 procent.

Media Projekt: Nejčtenějším celostátním deníkem je stále Blesk

Nejčtenějším celostátním deníkem v ČR zůstává Blesk, následuje Mladá fronta Dnes a Právo. Vyplývá to z aktuálních výsledků průzkumu čtenosti Media Projekt za období od dubna do září, který uskutečnily agentury GfK Praha a Median. Pořadí na prvních pěti místech se proti předchozímu sledovanému období od ledna do června nezměnilo.

Čeští a slovenští legionáři mají novou mohylu v Krasnojarsku

Památník československým legionářům, kteří padli v Rusku během občanské války v letech 1918 až 1920, byl odhalen v sibiřském Krasnojarsku. Rekonstrukce vojenského memoriálu se ujala slovenská vláda, opravy přišly asi na milion korun. Při anabázi přes Sibiř v letech 1918 až 1920 prošlo Ruskem skoro 50.000 Čechů a Slováků. Většina hrobů a mohyl byla dávno zničena, zachovaly se jen dva památníky - v Krasnojarsku a ve Vladivostoku. Podle mezivládních dohod mezi Českou republikou a Slovenskem se opravy vojenských pohřebišť v Rusku rozdělily; dálněvýchodní památník ve Vladivostoku financovala česká vláda, která na to vyčlenila pět milionů korun. Památník byl veřejnosti slavnostně zpřístupněn letos v květnu. "Začali jsme vlastně na konci legionářské cesty, nejprve se opravil Vladivostok, teď Krasnojarsk. My máme ještě v plánu, že zrekonstruujeme Buzuluk," řekla náměstkyně českého ministra obrany Jaroslava Přibylová. Na hřbitově v Buzuluku v ruské Orenburgské oblasti je pochováno asi 60 československých vojáků ze skupiny generála Ludvíka Svobody, který zde v letech 1942 až 1943 formoval československý armádní sbor.

Budějovický Budvar získal známku Budweiser Budvar v Portugalsku

Ochranná známka Budweiser Budvar patří v Portugalsku po rozhodnutí tamějšího patentového úřadu s konečnou platností Budějovickému Budvaru. O završení sedmiletého registračního procesu, v němž český národní pivovar soupeřil s americkým konkurentem Anheuser-Busch, informoval ve čtvrtek ČTK mluvčí Budvaru Petr Samec. Spor o portugalský trh ale zřejmě jen tak nekončí. Letos na jaře se totiž americká firma odvolala proti rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který firmě v zemi zakázal pivo pod značkou Budweiser prodávat. Po celém světě spolu oba pivovary vedou asi 40 známkoprávních sporů a více než 70 správních řízení před patentovými úřady.

Microsoft: Česká verze Visty bude v prodeji od 1. března

Softwarová firma Microsoft začne prodávat českou verzi nového operačního systému Windows Vista 1. března příštího roku. Firma tento týden oznámila, že dokončila přípravu systému a zahájila výrobu jeho anglické verze. Již na konci listopadu si ji budou moci pořídit firemní zákazníci a začátkem příštího roku i koncoví uživatelé. Česká verze bude předána do výroby 19. ledna. "Od března si budou moci zákazníci v České republice pořídit nové počítače a notebooky s českou verzí Windows Vista," uvedl mluvčí Jiří Grund. Na začátku příštího roku by se na tuzemském trhu měla objevit i nová verze kancelářského balíku Office.

Policie zadržela gang převaděčů

Policie v sobotu zadržela 17 osob podezřelých z převaděčství. Podle mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanky Kosinové převedla skupina za více než rok minimálně 135 osob z Indie, Bangladéše a Srí Lanky přes Česko do jiných států EU. Devět ze zadržených obvinila ze zločinného spolčení a nedovoleného překročení státní hranice. Dva hlavní organizátoři, Indové žijící v Česku, skončili ve vazbě. Ostatní podezřelé policie propustila. V případě uznání viny hrozí podezřelým až deset let vězení.

Převaděči svým "klientům" za 800.000 rupií (asi 400.000 korun)obstarávali letenku do zemí, ze kterých nebylo obtížné získat vízum do jiného státu s tranzitem přes území ČR. Šlo především o Rusko, Ukrajinu a Rumunsko. Při vstupu do tranzitního prostoru na letišti v Praze ihned migranti požádali o azyl a byli umístěni do přijímacího střediska. Po azylové proceduře byli ze střediska propuštěni s průkazem žadatele o azyl opravňujícím k dočasnému pobytu na území ČR. V případě, že azyl nezískali, kontaktovali převaděče a po zaplacení další částky byli rozváženi do zemí EU. Cestovali v zavazadlových prostorech osobních aut či kamiony. Do kufru osobních vozů dávali organizátoři speciální vany, do kterých se vešli dva lidé.

Vězeňská služba bude rušit signál v nejdůležitějších věznicích

Vězeňská služba plánuje, že do půl roku začne rušit signál mobilních operátorů ve zhruba deseti nejvíce střežených věznicích. Nelegální používání telefonů vězni odsouzenými za závažné zločiny představuje velké riziko. Postupně se s tím ale daří vypořádat a počet odhalených telefonů se ve srovnání s loňským rokem snížil více než trojnásobně, řekl ČTK generální ředitel vězeňské služby Luděk Kula. Ve všech vazebních věznicích má vězeňská služba zařízení detekující přítomnost mobilních telefonů. Ve věznicích pro výkon trestu je ale nelze instalovat, protože mají odlišný režim, vězni by je mohli odhalit a zničit. Mobilní telefony jsou obrovským rizikem zejména kvůli plánování útěků. Pachatelé jimi také mohou řídit své nelegální obchody, zvláště pokud jde o drogovou mafii.

Podle jednoho ze tří mobilních operátorů v Česku, společnosti T-Mobile, je ale rušení signálu v rozporu se zákonem. "Vězeňská správa nemá možnost rušit signál mobilní telekomunikační sítě," uvedla Jitka Pacolová z tiskového oddělení T-Mobile. Takové oprávnění podle ní nevyplývá z předpisů o vazbě či výkonu trestu ani ze zákona o elektronických komunikacích. "Naopak, z ustanovení zákona o elektronických komunikacích lze dovodit, že by nikdo neměl rušit provoz telekomunikační sítě," uvedla.

Vypořádat se s pašováním telefonů do věznic je nesmírně obtížné. "To si nedokáže nikdo představit, co to znamená prohlédnout třicetitunový kamion, jestli neveze do věznice mobil," uvedl ředitel. Telefony se dovnitř dostávají i velmi vynalézavými způsoby: v knedlících, tělních dutinách, pingpongových míčcích. Za celý loňský rok vězeňská služba odhalila 436 telefonů, zatímco za letošních deset měsíců kolem 120. Již nyní vězeňská služba ruší signál ve věznici Příbram a Nové Sedlo. Rušící zařízení pokrývá pouze prostory pro vězně, nezasahuje do civilního prostoru. Telekomunikační úřad dokonce prováděl vlastní měření, aby zjistil, zda rušící zařízení neovlivňuje provoz mimo věznici. "My rušíme na metr přesně," uvedl Kula. Služba nechá zařízení instalovat například také ve Valdicích, Stráži pod Ralskem, Rýnovicích, Vinařicích a Jiřicích, kde jsou odsouzení za těžké zločiny.

Starožitníci: Do Česka se vracejí vyvezená umělecká díla

Do České republiky se vracejí starožitnosti a umělecká díla, která se počátkem 90. let i v důsledku nedostatečné legislativy dostávala hromadně do zahraničí. "Dnes se spousta těchto věcí vrací zpět, trochu se tak opakuje příklad Itálie, odkud se po válce mnoho uměleckých předmětů vyvezlo a poté se vracely zpět," řekl ve čtvrtek novinářům čestný předseda Asociace starožitníků Richard Šubrt u příležitosti zahájení veletrhu starožitností v pražském Mánesu.

Evropský obchod se starožitnostmi nyní podle něj silně ovlivňují především sběratelé z Ruska, Japonska, USA a Spojených arabských emirátů. Z těchto oblastí se rekrutují významní sběratelé. V posledně zmíněné zemi vzniká instituce, jež má být největším muzeem na světě a tamější lidé skupují i v Evropě starožitnosti a umělecké předměty, doplnil. Výrazným trendem v obchodu s uměním je podle něj odliv prodeje z aukčních síní směrem k přímému prodeji mezi obchodníkem a sběratelem. Stále častěji takto nakupují i čeští sběratelé. Podle prezidentky asociace Simony Šustkové je mezi těmi, kdo v Česku nakupují umění a starožitnosti, stále více domácích sběratelů. "Posiluje se střední třída, která si již nakoupila či postavila domy a teď si je vybavuje," řekla.

Mým vzorem je Bernstein, říká čínský klavírista Lang Lang

Světoznámý mladý čínský pianista Lang Lang, sólista čtvrtečního večerního koncertu České filharmonie, chce napomáhat tomu, aby klasická hudba byla co nejzajímavější pro mladé lidi. Jeho vzorem je americký pianista a dirigent Leonard Bernstein, který proslul svými koncerty a televizními programy pro mladé.

V Praze je poprvé. S Českou filharmonií ve čtvrtek a v pátek pod taktovkou Jiřího Bělohlávka hraje Rapsodii na Paganiniho téma, mimořádně virtuózní dílo Sergeje Rachmaninova. "Nestarám se o to, jestli se o mně říká, že jsem megastar. Prostě si užívám hraní na klavír. Je to moje největší potěšení," řekl čínský umělec, žijící už deset let v USA. Když s ním letadlo před několika dny přistávalo na letišti v Praze, zněla prý Má vlast Bedřicha Smetany. "Nejsem Čech, ale musím říci, že jsem byl mimořádně dojat," přiznal pianista.

Do Londýna míří česká kulturní invaze

Česká invaze je název nového programu, který ukazuje Londýňanům v soustředěné podobě českou kulturu. Páteří programu jsou podle Renaty Clarkové z londýnského Českého centra divadelní představení, výstava, audiovizuální instalace a filmová retrospektiva Miroslava Ondříčka. "Kromě představení divadelní společnosti Farma v jeskyni, čerstvě ověnčeného cenami z Edinburského mezinárodního festivalu Fringe, se uskuteční světová premiéra výtvarného a hudebně-divadelního projektu Petra Nikla s Balanescu Quartet, filmová pocta Miroslavu Ondříčkovi, výstava divadelní fotografie z Malé inventury 2006 a diváci uvidí i interaktivní výtvarnou pozvánku Krištofa Kintery na Pražské Quadrienále 2007," vypočítala Clarková. Ondříček v 60. letech pomáhal vytvořit fenomén české nové vlny, světově proslul především díky úspěšné kariéře v Hollywoodu a významně přispěl k zlatému fondu britské kinematografie svou spoluprácí s anglickým režisérem Lindsay Andersonem. Po londýnské premiéře se přehlídka představí také ve skotském Edinburghu.

Novopečený reprezentant Šírl prodloužil smlouvu s Petrohradem

Český fotbalista Radek Šírl, který byl v úterý poprvé v kariéře povolán do národního týmu před přípravným utkání s Dánskem, prodloužil ve čtvrtek smlouvu se Zenitem Petrohrad o další dva roky do 30. listopadu 2009. Původní kontrakt měl bývalému hráči Bohemians a pražské Sparty vypršet na konci příštího roku. ČTK to řekl Viktor Kolář z agentury Sport Invest, která Šírla zastupuje. O pětadvacetiletého univerzálního hráče, který může hrát na levé straně zálohy i v obraně, se prý zajímaly i jiné kluby. Šírl však dal přednost setrvání v Petrohradu, kam si jej na začátku roku 2003 přivedl tehdejší kouč Zenitu Vlastimil Petržela. "Radek je v Petrohradu velmi spokojený, navíc klub jej také chtěl udržet. Byl to oboustranný zájem," uvedl Kolář.

Nedělní zápas o druholigového krále Prahy má být vyprodaný

Fotbalové týmy Viktorie Žižkov a Bohemians 1905, které se ještě nedávno potkávaly v nejvyšší soutěži, na sebe v neděli narazí v druhé lize. Půjde o souboj aktuálně vedoucího týmu tabulky se čtvrtým, ale podle hlasů z obou táborů bude v sázce především neoficiální titul druholigového krále Prahy. Vedení obou klubů očekává, že se bude hrát před plným stadionem.

Sáblíková vstupuje do Světového poháru

Po pětidenním tréninkovém výpadku vstoupí o víkendu nejlepší česká rychlobruslařka Martina Sáblíková do seriálu Světového poháru. Zahajovací díl se uskuteční od pátku v nizozemském Heerenveenu a devatenáctiletá úspěšná olympionička se na něm představí po virovém onemocnění, které ji v minulých dnech nepustilo na led. V nové sezoně bude obhajovat osmé místo v hodnocení SP na tratích 3000 i 5000 metrů. Navzdory přestávce v přípravě by čtvrtá žena z olympiády v Turíně měla podle trenéra Petra Nováka skončit v závodě na tři kilometry mezi desítkou nejlepších.

Hašek odchytal v NHL 70. zápas bez inkasovaného gólu

Český brankář Dominik Hašek ve středečním utkání proti Edmontonu vychytal 70. čisté konto v kariéře v NHL. Olympijský vítěz z Nagana přispěl šestnácti úspěšnými zákroky k vítězství hokejistů Detroitu 3:0. Poslední gól Red Wings a svůj třetí v sezoně vstřelil útočník Jiří Hudler.

Praha v prosinci uspořádá turnaj Grand Prix bojového sportu K-1

Praha se 16. prosince stane centrem bojového sportu K-1. V Sazka Areně se uskuteční eliminační turnaj světového seriálu Grand Prix a do české metropole zavítají velké hvězdy. Tak významná akce v oblasti bojových sportů, jež se bude konat pod názvem "K-1 Fighting Network Prague round 07 - Heaven or Hell", se v Česku uskuteční poprvé.

Vedle domácí špičky by se divákům v hale měli představit Richard Nordstrand, který je mistrem světa a mnohonásobným mistrem Švédska, Rus Magomed Magomedov, jeden z adeptů na titul příštího mistra K-1, několik členů nejlepší světové dvacítky v tzv. prestige fight a další bojovníci.

Bojový sport K-1 je novodobou gladiátorskou hrou, jenž vznikla především kvůli dohadům, který z úpolových sportů je nejúčinnější či nejlepší, a je jejich komplexní kombinací. Název je složením písmene "K" jako král a jedničky označující toho nejlepšího. Borci bez rozdílu vah nebo stylu proti sobě nastupují v boxerském ringu a pokoušejí se dokázat, že právě jejich bojové umění je tím nejlepším. V ringu se tak potkávají karatista, zápasník, sumista či thaiboxer.

Počasí

V pátek očekávají meteorologové proměnlivou oblačnost, na severovýchodě místy, jinak jen ojediněle přeháňky, ve vyšších polohách sněhové. Teploty 4 až 8 stupňů Celsia, na horách kolem jednoho.