Zprávy

Klaus nastínil politikům dohodu, sejde se s nimi opět v úterý

Prezident Václav Klaus v pátek šéfům stran nastínil návrh dohody, nad nímž se opět sejdou v úterý. Do té doby by měli ve svých stranách diskutovat o časově omezeném řešení povolební situace. Návrh neupřesnil; podle vyjádření účastníků schůzky mají strany dál jednat o možnosti, jak dospět k předčasným volbám. Největší spory trvají kolem termínu předčasných voleb, nová je myšlenka uspořádat hlasování v červnu roku 2008.

Strany se mají podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dohodnout na termínu předčasných voleb a na tom, jaký má do té doby vládnout kabinet, a to z personálního i programového hlediska. "Má to být vláda politická, ale také všichni víme, že v ní nemohou být například předsedové stran," řekl ČTK Filip. Pokud se strany do úterý nedohodnou, vybere podle jeho názoru prezident v úterý nového vyjednavače či přímo premiéra.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek při odchodu z Hradu novinářům řekl, že dosažení dohody bude velmi složité. "Nevím, myslím, že bude ještě hodně, hodně obtížné ji uzavřít," dodal. Šéf ODS Mirek Topolánek prohlásil, že všichni předsedové stran přistoupili na další jednání, prezident podle něj představil "základní parametry" řešení. Paroubek později řekl, že na Hradě trval na uspořádání předčasných voleb v roce 2008, nejlépe přitom až za dva roky, tedy na podzim. "Všechny pravicové strany trvaly na roku 2007. ODS má nyní zvážit červen 2008," uvedl Paroubek.

Pokud dohoda o volbách a dočasné vládě nevznikne, tak se podle ústavy vyčerpají tři pokusy o zformování kabinetu a na řadu přijdou nové volby. Předseda zelených Martin Bursík naznačil, že mezi stranami zatím soulad neexistuje. "Kdyby to dopadlo úplně dobře, tak bychom si nemuseli dávat nový termín v úterý," uvedl.

Prezident na tiskové konferenci uvedl, že dohoda vychází z podobného modelu, který po volbách jako provizorní řešení zvolila Poslanecká sněmovna. Její předseda Miloslav Vlček (ČSSD) byl zvolen jako dočasný šéf dolní komory s tím, že odstoupí dříve, než by případně vybíral ve třetím pokusu o sestavení vlády nového premiéra. "Podobným způsobem hledáme řešení, které by bylo, a teď vůbec nejde o slova překlenovací, prozatímní, dočasné, přechodné, neboli řešení, o kterém víme, že asi musí směřovat k něčemu takto časově přesně vymezenému," řekl prezident. Řešení má podle něj "spoustu parametrů", které si účastníci schůzky definovali a sdělili si základní názory. Prezident ale neuvedl, zda se na jednotlivých parametrech shodli. Někdo podle Klause vyslechl návrh jednoznačně s ulehčením, někdo s otazníky. "Setkáme se v úterý s úmyslem říci, jestli touto cestou je možné pokračovat, nebo není možné pokračovat," dodal.

Paroubek: V prozatímní vládě by měli být zástupci všech stran

Sociální demokraté budou podle svého předsedy Jiřího Paroubka trvat na tom, aby v případné prozatímní vládě byli představitelé všech stran, tedy i komunisté. "No tak my budeme samozřejmě trvat na všech," řekl v pátek o další vyjednávací strategii. Prezident Václav Klaus by podle něj mohl někoho pověřit sestavením vlády už v úterý. "To není vyloučeno," dodal. Prezident podle Paroubka při pátečním jednání s lídry pěti parlamentních stran neřekl, že chce vládu bez komunistů. Klaus prý také nenavrhl termín předčasných voleb v roce 2007. "On navrhl, řekněme, obrysy takové dohody, a dohodnout se musí politické strany," uvedl.

Kasal: Vláda bez KSČM a volby na podzim 2007, či na jaře 2008

Předčasné volby by se podle úřadujícího šéfa lidovců Jana Kasala mohly konat na podzim 2007, či na jaře 2008. Zemi by k nim nejpravděpodobněji mohla dovést vláda složená z ODS, ČSSD, KDU-ČSL a zelených. Kasal to novinářům řekl během jednání celostátní konference KDU-ČSL. Na otázku, co říká tomu, že zelení s duhovou koalicí ODS, ČSSD, lidovců a právě Strany zelených nesouhlasí, Kasal uvedl, že je to pro něj novinka. "To je nám líto. (Předseda zelených) Martin Bursík nic takového nesignalizoval," řekl. Za nepravdivé označil informace, podle nichž prezident Václav Klaus prosazuje, aby se volby konaly v květnu, či červnu 2008. Klaus podle něj žádné datum nepreferuje. Pouze prý upozornil na to, že sněmovní volby by neměly kolidovat s volbou prezidenta, která se uskuteční v únoru či v březnu 2008. Kromě termínu voleb považuje Kasal momentálně za největší překážku dohody případnou snahu šéfa ČSSD Jiřího Paroubka docílit vlastního pokusu o sestavení vlády. Kdyby se sociální demokracie tohoto pokusu vzdala, byl by to podle šéfa lidovců značný ústupek.

Kasal si prý dovede představit, že v čele přechodného kabinetu by stanul předseda ODS Mirek Topolánek a Paroubek by se stal předsedou dolní komory. Stejně tak je ale podle něj možné, že lídři obou nejsilnějších stran usednou do poslaneckých lavic. Když se strany shodnou na termínu voleb, vládu už sestaví rychle, míní. Úřednickou vládu nepovažuje za nejlepší řešení.

Z Kasalova vyjádření a usnesení celostátní konference vyplývá, že pokud jde o termín voleb, budou mít lidovečtí vyjednavači široký mandát. Platí ale, že na vládě by se podle KDU-ČSL měly shodnout "demokratické strany", tedy bez KSČM. Nové volby by se neměly krýt ani s volbami do krajů a do Senátu, dodal Kasal. Neočekává, že politici se již v úterý na Hradě definitivně dohodnou, mohli by ale podle něj uzavřít "smlouvu o smlouvě budoucí". "To znamená, že mezi úterkem a dalším termínem té schůzky se bude hledat formulace, jak bude vypadat vláda, jak budou vypadat základní obrysy programového prohlášení," uvedl.

Zelení duhovou koalici úplně nevylučují, mají ale podmínky

Strana zelených nevylučuje, že by se za určitých podmínek mohla spolu s ODS, ČSSD a KDU-ČSL podílet na vládě duhové koalice. Šéf zelených Martin Bursík v pátek ČTK řekl, že toto řešení nepovažuje za dobré. Teoretická možnost, že by se zelení takové vlády účastnili podle něj ale existuje. "Není to řešení, které my preferujeme. My dáváme přednost vládě odborníků, respektovaných osobností," řekl ČTK Bursík. Účast své strany ve vládě duhové koalice ale úplně nevyloučil. Zelení by do ní ale vstoupili jen tehdy, pokud by se parlamentní strany dohodly na tom, že se nové volby budou konat nejpozději do konce roku 2007. Trvají také na tom, aby v takovém kabinetu nebyly stranické špičky. Třetí podmínkou je, že by v duhové vládě, která by podle Bursíka nutně byla "děsivým kompromisem," zbyl prostor pro základní programové priority zelených. Bursík zároveň zdůraznil, že bez zelených by koalice ODS, ČSSD a KDU-ČSL byla zcela v režii dvou velkých stran a nereprezentovala by celé demokratické politické spektrum. "To, o čem se diskutuje doposud není duhová koalice, to je velká koalice za účasti KDU-ČSL. O duhové koalici lze mluvit pokud se jí zúčastní zelení," řekl.

Škromach se s Paroubkem na sjezdu o předsednické křeslo neutká

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach se na příštím sjezdu nehodlá utkat s nynějším šéfem strany Jiřím Paroubkem o předsednické křeslo. Popřel, že by mezi ním a Paroubkem byly rozbroje. Reagoval tak na slova bývalého šéfa strany Miloše Zemana, který o Škromachovi řekl, že by byl velmi dobrým předsedou ČSSD. Poznamenal však, že ho Zemanova slova těší. Škromach ČTK řekl, že po minulém řádném sjezdu, který se konal předloni na jaře v Brně a na kterém souboj o předsednické křeslo prohrál se Stanislavem Grossem, nehodlá tuto zkušenost znovu opakovat.

V ČSSD se hovoří o tom, že stranické vedení se po příštím sjezdu určitě změní. Paroubek má ale i přes veškerou kritiku své povolební taktiky v krajských organizacích stále silnou podporu. Podle Škromachova soudu se "poměr sil v sociální demokracii nezměnil". Místopředseda, který v poslední době spolu se Zemanem a jinými sociálnědemokratickými politiky kritizoval situaci ve straně, popřel, že by mezi ním a Paroubkem byly nějaké neshody. Paroubek ale ve čtvrtek naznačil, že Škromach není dost aktivní.

Lidovci Čunka nebudou trestat, za řešení je prý odpovědný sám

Lidovci nemíní nijak trestat svého senátora a vsetínského starostu Jiřího Čunka za kontroverzní způsob, jakým se rozhodl řešit otázku romských neplatičů. Úřadující šéf KDU-ČSL Jan Kasal po pátečním zasedání celostátní konference strany prohlásil, že Čunkovo řešení je mimo program KDU-ČSL a odpovědnost za něj nese Čunek, nikoliv strana. "Variantu, kterou zvolil Jiří Čunek a vsetínské zastupitelstvo, nezapadá do programu KDU-ČSL. Nicméně co jsme o tom slyšeli, je to možná řešení, které možná pro danou oblast a daný čas vhodné," uvedl Kasal poté, co Čunek osobně vysvětlil svůj postoj stranickým kolegům. Své argumenty dokazoval i pomocí videoprojekce. Vysvětlil mimo jiné, že svým kontroverzním výrokem o tom, že jenom čistí vřed, myslel zdevastovaný vsetínský dům, ne romské spoluobčany. "Jiří Čunek nebude stranicky sankcionizován, upřímně řečeno na to ani nemáme mechanismy," poznamenal Kasal. Zdůraznil, že do rozhodnutí místní samosprávy by stranické orgány neměly zasahovat, ale nenesou za ně ani odpovědnost. "Je to odpovědnost Jiřího Čunka, ne KDU-ČSL," dodal.

I v řadách KDU-ČSL jsou zastánci i odpůrci řešení, které zvolila vsetínská radnice. Za Čunka se postavil například místopředseda Jiří Stodůlka nebo jihomoravský hejtman Stanislav Juránek, ostře svého nového kolegu kritizoval místopředseda Senátu Petr Pithart. Kasal ve čtvrtek uvedl, že není zastánce stranických trestů, nicméně Čunkovo řešení podle něj neodpovídá programu lidovců. V pátek odmítl názory, že by názory na Čunka souvisely s blížícím se sjezdem strany, na němž by mohl vsetínský starosta kandidovat do vedení.

Platnost komunálních voleb zpochybnilo přes 90 stížností

Krajské soudy dostaly více než 90 stížností, jejichž autoři zpochybňují regulérnost letošních komunálních voleb v různých vesnicích i městech. Je to o něco více než po předchozích obecních volbách před čtyřmi lety. Vyplývá to ze zjištění zpravodajů ČTK. Lidé měli možnost zpochybnit výsledky obecních voleb nejpozději v pátek. Pokud uspějí, může soud označit volby v obci za neplatné a nařídit jejich opakování, případně jen přepočítávání voličských hlasů. Stížnosti se týkaly především kampaně kandidujících uskupení, platnosti zvolení kandidátů nebo práce volebních komisařů při sčítání hlasů. Soudy musejí o stížnostech rozhodnout do 20 dnů.

Německo a Česko odmítají zvýšení daně z piva

Česká republika a Německo budou v Evropské unii proti návrhu na zvýšení daně z piva. V Berlíně to v pátek zdůraznili ministři financí obou zemí Vlastimil Tlustý a Peer Steinbrück. Mluvili také o možnostech, aby si členské země EU mohly svobodněji určovat daňové systémy. "Německá vláda nebude souhlasit (se zvýšením daně z piva)," řekl Steinbrück před jednáním o spotřební dani z piva, které bude pokračovat na zasedání Rady ECOFIN v úterý 7. listopadu v Bruselu. "K mé radosti má Česká republika stejný názor," konstatoval německý ministr. Vlastimil Tlustý shodu potvrdil. "Německo a jeho stanovisko bylo a je rozhodující. Je jasné, že pokud se k zemi, jako je ČR, připojí Německo, tak naše stanovisko získá obrovskou váhu a velmi pravděpodobně se prosadí," řekl pak Tlustý ČTK. Oba ministři na společné tiskové konferenci vyjádřili přesvědčení, že Evropská komise zájmu zemí s tradičně silným pivovarnickým průmyslem vyhoví. "Evropská komise musí připustit výjimku," uvedl Steinbrück.

EU chce, aby Česká republika a dalších šest států zvýšily mezi roky 2008 až 2010 spotřební daň z piva, a to zhruba o pětinu. Z půllitru piva by tak stát vybral asi o 30 haléřů více než nyní. Kvůli dodatečným nákladům by se v Česku cena zvýšila až o korunu. S příslušným návrhem v rámci snahy o zvýšení minimálních spotřebních daní na alkohol přišla EK v září. Iniciativa se nelíbí ani českým nebo německým pivovarníkům. "Jde především o to nenechat unii diktovat," řekl Českému rozhlasu výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Není podle něj důvod k jednotné daňové politice. Jako příklad uvedl USA, kde má každý stát daňovou politiku jinou. Otře proti jsou v Německu silné bavorské pivovary a zemská vláda v Mnichově. "Pivo je součástí bavorského životního stylu," zdůraznila ve čtvrtek bavorská ministryně pro evropské záležitosti Emilia Müllerová.

Češi věří, že kromě Němců by mohlo klást odpor proti zvýšení daně z piva například i Rakousko a Irsko. Podle Veselého by byly rozhodnutím zasaženy také Španělsko, Lotyšsko, Litva, Malta a Lucembursko. Lucembursko podle něj slíbilo připojit se k politice Německa. Návrh musí schválit všech 25 členských zemí, to znamená, že každá země má právo veta.

Oba ministři zpochybnili i další záměry EK, které by měly omezit spotřebu alkoholu. Výhrady mají proto, že opatření nesměřují vůči vinařskému odvětví. Například pro víno neplatí minimální sazba spotřební daně, protože evropské a především francouzské vinařství má v EU značný politický vliv.

Letiště Praha získalo osvědčení ICAO o provozní způsobilosti

Letiště Praha ve čtvrtek obdrželo certifikát Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO). Osvědčení dokládá, že bezpečnost na letišti odpovídá mezinárodním standardům ICAO. Uvedla to mluvčí Letiště Praha Eva Krejčí. Bezpečnostní audit na letišti začal 25. srpna 2005 a uskutečnil jej Úřad pro civilní letectví. Úřad se při prověrce soustředil hlavně na infrastrukturu letiště, odbornou způsobilost zaměstnanců a provozní pravidla a postupy. Osvědčování se například týkalo více než 200 zaměstnanců Letiště Praha, především z provozu a bezpečnosti. Ředitel ÚCL Jindřich Ploch završil proces prověřování slavnostním předáním certifikátu ředitelce Letiště Praha Haně Černochové.

Od 6. listopadu také začnou na letišti platit nové bezpečnostní předpisy EU o kabinových zavazadlech. Všechny tekutiny budou muset být ve flakonu nebo tubě s obsahem maximálně 100 mililitrů. Nádobky bude muset cestující převážet v sáčku o objemu maximálně jeden litr, a tento sáček musí předložit zvlášť ke kontrole. Nad rámec těchto limitů bude povoleno převážet v kabině pouze tekutiny zakoupené u prodejců na letišti a zaletované v průhledném sáčku s dokladem o koupi. Doklad o koupi je nutné mít i u léků. "Pokud kdokoli odmítne respektovat pravidla EU, nebude odbaven bezpečnostní kontrolou a tudíž nebude moci nastoupit do letadla," varovala Krejčí.

Zahraniční obchod skončil v září přebytkem 7,5 miliardy korun

Zahraniční obchod skončil v září přebytkem 7,5 miliardy korun a proti loňskému září byl o 2,2 miliardy korun vyšší. Oznámil to Český statistický úřad. Za prvních devět měsíců roku činí přebytek obchodní bilance 41,4 miliardy korun.

Zvýšil se především vývoz, ale i dovoz výpočetní techniky a silničních vozidel. Poklesl vývoz strojů a zařízení k výrobě energie a strojů a zařízení pro určitá odvětví průmyslu. Vyšší dovoz minerálních paliv o 17,4 procenta ovlivnil hlavně růst dovozu zemního plynu.

Přebytek obchodu se státy Evropské unie vzrostl o 7,5 miliardy Kč, se státy mimo EU se schodek prohloubil o 5,3 miliardy Kč. Bilance se zlepšila především s Německem, Slovenskem, Francií, Japonskem a Španělskem. Zhoršilo se naopak saldo obchodu s Čínou, Spojenými státy, Ruskem, Nizozemskem a Tchaj-wanem.

Klaus omilostnil učitelky ze školky, kde se popálilo dítě

Prezident Václav Klaus udělil dalších 13 milostí. Mezi omilostněnými jsou i ředitelka a dvě učitelky z mateřské školy v Praze 8 - Čimicích, které byly odsouzeny v souvislosti s těžkým popálením šestileté dívky. K prominutí trestů Klause většinou vedly humanitární důvody, uvedl Hrad na svých internetových stránkách. Ředitelka mateřské školy Jarmila Kotrbová a dvě učitelky Jitka Čiberová a Kateřina Semrádová byly odsouzeny k podmíněnému osmiměsíčnímu trestu odnětí svobody s roční zkušební dobou. Loni 26. dubna ve školce na jedné dívce při oslavách "pálení čarodějnic" vzplála od svíček paruka z vysoce hořlavé koudele. Dívka utrpěla popáleniny na čtvrtině těla.

Výdejny léků se musí do dvou let změnit na plnohodnotné lékárny

Výdejny léků, které vznikly od poloviny června na základě vyhlášky exministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD), se musí do dvou let změnit na plnohodnotné lékárny. Nařizuje jim to nová vyhláška Rathova nástupce Tomáše Julínka (ODS), která by měla vstoupit v platnost koncem listopadu. "(Výdejny) musí splňovat všechny parametry lékáren. Podle této vyhlášky se budou muset stát lékárnami, aby to bylo pro pacienty bezpečné," řekl Julínek novinářům na sjezdu České lékárnické komory (ČLK). Opatření ve Státním ústavu pro kontrolu léčiv pozastavila udělování licencí tak, aby se do podobných problémů už nikdo nedostal, dodal.

Podle prezidenta ČLK Lubomíra Chudoby vzniklo dosud deset nebo 12 výdejen léků, lékáren je přitom asi 2600. Podle nové vyhlášky musí výdejny okamžitě splnit podmínky správné lékárenské praxe, například mít kvalifikovaný personál. Dvouleté přechodné období se týká mimo jiné jejich prostorových úprav. Podle Rathovy vyhlášky stačilo výdejnám jen 24 metrů čtverečních, zatímco lékárny musely mít přinejmenším 110 metrů čtverečních.

Akce celníků a policie zabránila daňovému úniku přes 400 milionů

Celní správa spolu s finanční policií zabránily při dosud nejrozsáhlejší akci proti nelegálnímu obchodu s cigaretami úniku na daních přes 400 milionů korun. Zatčeno bylo více než sto lidí. Celníci a policisté zabavili stovky tun tabáku, miliony kusů cigaret různých značek a rovněž kompletní zařízení pro strojovou výrobu cigaret. ČTK to oznámil mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.

O rozsahu operace svědčí to, že za léta 2004 a 2005 byly zabaveny tabákové výrobky, u nichž by únik na daních činil celkem zhruba 500 milionů korun. Akce, při které byly na území severních Čech, západočeského a Středočeského kraje nasazeny stovky celníků a policistů, byla zahájena ve čtvrtek. Operace proti vysoce organizované skupině pachatelů byla dlouhodobě připravovaná. Bližší podrobnosti oznámí finanční policie spolu s celní správou na pondělní tiskové konferenci, uvedl Barták. Zajištěné zařízení určené k výrobě cigaret potvrzuje trend odklonu pachatelů od pašování cigaret k nelegální výrobě plagiátů tabákových výrobků přímo na území České republiky. Vysoké daně, které vlády uvalují na tabák, činí z pašování cigaret lákadlo výnosného nelegálního obchodu.

CVVM: Češi nejvíce věří televizi, nejméně odborům a církvi

Češi nejvíce věří televizi a tisku, nejmenší důvěře se naopak ze společenských institucí těší odbory a církev. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění. Ze sdělovacích prostředků má u lidí nejlepší kredit rádio, kterému věří více než 70 procent dotázaných. Na dalších příčkách jsou televize a tisk. Dobrého hodnocení se dočkala také armáda, které věří více než 60 procent respondentů. Důvěru policii vyjádřilo 47 procent dotázaných. Ještě hůře jsou na tom odbory a církev.

Americký sbor Harlem Gospel Choir zahájil v Plzni české turné

Americký sbor Harlem Gospel Choir ve čtvrtek v zaplněné plzeňské velké synagoze odstartoval svoje turné po České republice. Jeden z nejslavnějších gospelových souborů na světě, který letos slaví 20. výročí založení, vystupuje v Česku poprvé, a to na šesti koncertech. Kromě koncertu v plzeňské synagoze, která je třetí největší synagogou na světě, vystoupí harlemští hudebníci v kostelech v Kladně, Praze, Oseku, Českých Budějovicích a v Brně. Vystoupení je součástí jejich světového turné God Bless The Children World Tour 2006. Víc než desítka členů sboru vtáhla diváky do děje už při prvních písních a několik set lidí záhy rozpohybovala do rytmu.

Všichni tři čeští zástupci v Poháru UEFA prohráli

Čtvrteční vystoupení v základních skupinách Poháru UEFA se českým zástupcům vůbec nevydařila, když ze tří duelů nevytěžili jediný bod. Úřadující fotbalový mistr ČR Liberec si odvezl z Portugalska debakl 0:4 od Bragy, Sparta prohrála v Belgii s Waregemem 1:3 a Mladá Boleslav ve své premiéře doma podlehla Panathinaikosu Atény 0:1.

Nejhůře jsou na tom sparťané, kteří prohráli už podruhé a pomalu se loučí s postupovým snem. Pokud chce Sparta ještě pomýšlet na postup, musí bezpodmínečně porazit Ajax Asmterodam, který do skupiny vstoupil výhrou 3:0 nad Austrií Vídeň. Zcela jsme propadli, soupeř nám dal lekci z produktivity. Tak hodnotili fotbalisté Sparty svůj výkon. Nejsmutnější byl Michal Bílek, pro něhož to prý bylo největší zklamání za dobu jeho působení na Letné v roli trenéra. "V defenzivě jsme hráli neuvěřitelně špatně, nestačili jsme na jejich útočníky, postrádali jsme rychlost i agresivitu. Opticky to sice vypadalo jako náš tlak, ale k ničemu pořádnému jsme se nedostali," řekl.

S nejtěžší prohrou se musejí vypořádat fotbalisté Liberce, kteří dostali v Braze čtyři góly. O naději na úspěšný výsledek přišli po půlhodině hry, kdy během tří minut dvakrát inkasovali po trefách Ricarda Chavese a Marcela. Osm minut po poločase zvýšil z penalty Césinha a v poslední minutě hosty pokořil i střídající Gama. "Vyhořeli jsme. Domácí vyhráli naprosto zaslouženě. Bylo mi asi nejhůř od doby, co v Liberci trénuju. Ale i to je velká zkušenost," řekl kouč Vítězslav Lavička.

Mladá Boleslav se snažila vylepšit neúspěšnou bilanci českých týmů s Panathinaikosem, ale marně. Zápas rozhodl jediným gólem útočník Salpigidis. Hráči měli přestávku delší o patnáct minut; nad mladoboleslavským stadionem totiž zhasla všechna světla, což se opakovalo třikrát, ale technické problémy se nakonec vyřešily.

Česká devatenáctka v kvalifikaci pouze remizovala s Lucemburskem

Čeští fotbalisté do 19 let překvapivě jen remizovali v utkání úvodní kvalifikační skupiny o účast na ME 2007 s domácím Lucemburskem 1:1, ale o postup do elitní fáze je může připravit už jen málo pravděpodobná shoda okolností. Češi by totiž nesměli v posledním duelu skupiny s Tureckem uhrát ani bod a navíc by třetí Lucembursko muselo výrazným rozdílem porazit Wales.

Reprezentační devatenáctka vstupovala do zápasu v roli velkých favoritů, ale tuto roli plnila jen v prvním poločase, kdy se střelecky prosadil ve 42. minutě svým čtvrtým gólem ve skupině liberecký útočník Blažek. Po pauze však domácí celek vyrovnal, na což už svěřenci trenéra Chromého nenašli odpovědět. V závěru navíc čeští mladíci přišli o vyloučeného Blažka, který dostal druhou žlutou kartu. V posledním duelu čeká devatenáctku v neděli souboj se zatím stoprocentními Turky.

Praha bude v roce 2010 hostit ME ve stolním tenisu

Po dlouhých čtyřiadvaceti letech bude Česká republika hostit vrcholnou mezinárodní akci ve stolním tenisu. Praha se totiž stala pro rok 2010 dějištěm mistrovství Evropy mužů a žen. Pořadatelství jí přidělili členové výkonné rady kontinentální unie ETTU na pátečním jednání v Petrohradu. Podle informací spolupracovníka ČTK by se boje o medaile měly uskutečnit v Sazka Areně. Evropský šampionát se na českém území uskutečnil naposledy v roce 1986 v pražské Sportovní hale. O pořadatelství od té doby svaz ještě dvakrát uvažoval, ale kandidaturu podal až nyní. Na petrohradském jednání se ucházel o pořádání ME už pro rok 2008, přednost však dostalo Rusko. Na další rok ETTU přidělila turnaj Německu. Generálkou pro mistrovství Evropy seniorské kategorie bude pro pražské pořadatele o rok dříve kontinentální šampionát juniorů, který se v multifunkční libeňské hale uskutečnil i loni.

Dopravu znovu zkomplikovali řidiči, kteří se nepřipravili na sníh a led

V pátek komplikoval řidičům jízdu sníh, stala se také řada dopravních nehod. Nejvážnější kolize policisté zaznamenali na rychlostní silnici R35 z Liberce na Prahu, dálnici D1, v Olomouckém kraji a na pražské Wilsonově třídě. Sníh pokryl především silnice na Moravě a ve výše položených oblastech. V Čechách byly hlavní tahy většinou mokré. Řidiči by zejména do horských oblastí, kde se místy tvořily i sněhové jazyky, neměli vyjíždět bez zimní výbavy.

Počasí

Sobota bude podle meteorologů zpočátku polojasná až oblačná, ojediněle se sněžením. Od severozápadu se očekává až zataženo, na většině území občasné sněžení, které bude od západu přecházet ve srážky smíšené nebo mrznoucí, postupně dešťové. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 2 až 6 stupňů.