Zprávy

Klaus se vložil do jednání o vládě, pozval si šéfy stran na Hrad

Po týdnech přešlapování na místě se v úterý zřejmě česká politická scéna pohnula směrem k řešení povolebního patu. Prezident Václav Klaus se vložil do jednání o vládě a oznámil, že si na pátek na Hrad pozval šéfy parlamentních stran, aby s nimi probral vytvoření nového kabinetu. Do té doby hodlá situaci konzultovat také s jednotlivými předsedy. Hlava státu dala najevo, že nová vláda nemůže být totožná s menšinovým kabinetem ODS, který ve sněmovně nezískal důvěru. Tento projekt podle Klause nelze opakovat bez významných změn. Prezident zdůraznil, že do případných předčasných voleb musí dovést zemi vláda s důvěrou sněmovny.

K předčasným volbám by mohla vést i ústavní novela, která umožní rozpuštění sněmovny za souhlasu tří pětin poslanců. S jejím přijetím souhlasí ODS, lidovci, komunisté i zelení, jak vyplynulo z úterních a pondělních jednání předsedy ODS Mirka Topolánka a jeho partnerů z jednotlivých stran. Jedinou parlamentní stranou, která ústavu nechce měnit a předčasné volby zatím odmítá, je ČSSD.

Prezident na mimořádné tiskové konferenci uvedl, že ponechává ještě prostor konzultacím politických stran, ale jednání chce vést i sám. "Připomínám, že jeden projekt na sestavení vlády již selhal a že bez významných modifikací nemůže být opakován. Zároveň sděluji, že nepovažuji za možné, aby byl bez jakéhokoli limitu prodlužován dnešní stav, kdy máme vládu bez důvěry Poslanecké sněmovny," zdůraznil prezident.

Schůzka ODS a ČSSD průlom nepřinesla, jen vyjasnění pozic

Úterní schůzka občanských a sociálních demokratů podle obou stran neznamenala průlom v dosavadních jednáních o nové vládě. Dvě nejsilnější strany si na ní pouze vyjasnily svá stanoviska. ČSSD nadále trvá na tom, že předčasné volby jsou až posledním řešením nynější situace. "V principu vnímáme předčasné volby jako volby, kterých se nebojíme. Na druhé straně permanentní volební kampaň v České republice považujeme za škodlivou pro ekonomiku a pro občany," řekl ČTK po schůzce místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Cílem schůzky ODS - ČSSD podle něj nebylo se dohodnout, ale vyjasnit si pozice. A to se podařilo, soudí. "Jedná se dál, je to tvrdá práce," komentoval podle internetového serveru iDnes schůzku premiér Topolánek.

KSČM podpoří změnu ústavy, která povede k předčasným volbám

Komunistická strana Čech a Moravy podpoří schválení novely ústavy, která umožní rozpuštění sněmovny za souhlasu tří pětin poslanců. Novinářům to po schůzce s předsedou ODS a premiérem Mirkem Topolánkem řekl předseda komunistů Vojtěch Filip. Z ranní schůzky ODS a lidovců přitom vyplynulo, že novelu ústavy, která umožní předčasné volby, podpoří také křesťanští demokraté.

"Mohu říci, že stejně jako my i Komunistická strana Čech a Moravy, pokud se nenajde nějaké stabilní řešení, tak upřednostňuje schválení upraveného senátního návrhu změny ústavy a jeho aplikaci k přechodu k předčasným volbám," řekl po jednání Topolánek. Dodal, že je předčasné nyní řešit to, kdy mimořádné volby budou a jaká vláda k nim zemi dovede.

Paroubek prý mluví o třetím pokusu o vládu, žádá poslance o názor

Předseda ČSSD Jiří Paroubek v úterý údajně požádal poslance své strany, aby si promysleli, zda má sociální demokracie usilovat o vlastní, třetí pokus sestavit vládu. Paroubek prý členům poslaneckého klubu také řekl, že na funkci premiéra nelpí a snaží se pouze získat pro ČSSD maximum. ČTK to řekli někteří z účastníků jednání sněmovní frakce strany. Podle jednoho z nich z Paroubkova vyjádření vyplynulo, že šéf ČSSD třetí pokus pro svou stranu chce, ale zdůrazňuje, že jen tehdy, když to bude i v souladu s názorem většiny stranických kolegů. Prohlásil prý, že příští týden je třeba si to vyjasnit.

Paroubek možná svou řečí reagoval i na kritiku, která nyní začíná v sociální demokracii zaznívat. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach v tisku kritizoval volební výsledky ČSSD pod jeho vedením. Současně ale uvedl, že Paroubek "vytáhl stranu ze suterénu". Pozice stranického lídra zůstává zatím pevná, naznačila anketa ČTK mezi regionálními představiteli ČSSD.

Zeman: Předčasné volby bez úpravy volebního zákona nemají smysl

Předčasné volby, ke kterým směřuje povolební vývoj, nemají podle někdejšího premiéra a předsedy ČSSD Miloše Zemana smysl bez úpravy volebního zákona. "V takovém případě jsou podle mého mínění zbytečné," řekl ČTK Zeman. Je přesvědčen o tom, že kdyby se volby opakovaly bez této změny, byl by jejich výsledek přibližně stejný jako po červnových volbách, které skončily patem. "Volební zákon by se měl upravit zhruba takovým způsobem, jak to už jednou schválil parlament asi před pěti lety. To znamená, že by se především zvýšil počet volebních krajů, čímž by do Poslanecké sněmovny mohly kandidovat jenom skutečné osobnosti," vysvětloval Zeman.

Před lety Zeman spolu s tehdejším šéfem ODS a nynějším prezidentem Václavem Klausem navrhl, aby se republika rozdělila do 35 volebních krajů s pěti až šesti mandáty ve sněmovně. Na námitku, že by takový systém zlikvidoval menší strany, bývalý premiér odpověděl: "No tak to záleží na nich. Víte, že i sociální demokracie byla kdysi malou stranou a stala se velkou. Každý se může stát velký." Volební změny, které prosadily ČSSD a ODS v době své opoziční smlouvy, zrušil Ústavní soud.

Pohanka byl v klubu ČSSD, možná prý bude docházet jako host

Poslanec Michal Pohanka se v úterý zúčastnil jednání sněmovního klubu ČSSD a i v budoucnosti na něj možná bude docházet jako host. Vyplývá to z vyjádření některých poslanců ČSSD. Pohanka minulý týden vystoupil z poslanecké frakce i ze strany a začalo se spekulovat o tom, že levice už v dolní komoře nemá 100 hlasů. Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek tvrdí, že poslanec bude hlasovat v rozhodujících věcech s ČSSD. Pohanka říká, že hodlá se stranou spolupracovat, ale zůstává nezávislý.

Minulý týden svůj odchod zdůvodnil tím, že na něj ČSSD a jmenovitě předseda poslaneckého klubu Michal Hašek vyvíjeli tlak. Po schůzce s Paroubkem ale šéf ČSSD i Pohanka uvedli, že si některé věci vyjasnili a šlo spíš o nedorozumění. Pohanka však s médii komunikoval jen výjimečně a v pondělí oznámil, že už s nimi nehodlá mluvit vůbec. Novináři prý některá jeho vyjádření zkreslili.

Nečas: Ministerstvo dokončí do 20. listopadu zákon o změně penzí

Ministerstvo práce se chystá do 20. listopadu předložit první verzi zákona, který má změnit důchodový systém v Česku. Obsahovat by měl další zvyšování věku pro odchod do penze, prodloužení doby pojištění či strop pro odvody. Na úterním fóru k důchodové reformě to na pražském Žofíně řekl odstupující ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Podle něj návrh zákona není definitivní. Má politikům prý posloužit jako "demonstrátor", aby mohli jednat o konkrétních úpravách. Norma nepředstavuje spuštění radikální důchodové reformy, pouze má jinak nastavit parametry současného systému.

Ministr uvedl, že návrh nechává "vědomě stranou" kontroverznější body jako případné financování penzí z fondů. Změny systému jsou "méně ambiciózní a drží se při zdi", aby se na nich politici dokázali shodnout, dodal Nečas. Znovu zopakoval, že se všechny strany budou muset vzdát svých "krystalicky čistých představ" o budoucí podobě penzí - ODS rovného důchodu, ČSSD svého švédského modelu či KDU-ČSL možnosti vyvázat se z odvodů a ušetřenou část povinně přesměrovat do fondů.

Senátoři navrhnou přísnější omezení imunity než bývalá sněmovna

Senátoři pravděpodobně navrhnou přísnější omezení imunity zákonodárců, než jaké nabídla sněmovna ještě před červnovými volbami. Rozhodovat o tom budou tento čtvrtek na zřejmě posledním zasedání v předvolebním složení.

Vnitro chce přesídlit do ČR 170 krajanů z Kazachstánu

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) navrhne ve středu vládě přesídlit z Kazachstánu do Česka asi 170 českých krajanů. Rodiny kazašských Čechů, které chce ministerstvo pozvat, by měly navázat na vlnu krajanů, která přišla na konci 90. let. V Kazachstánu tehdy zůstal zbytek rodin, které nyní mají většinu příbuzných v ČR. "Vzhledem k tomu, že ekonomická, ale i bezpečnostní situace krajanské komunity se v posledních letech výrazně zhoršila, rozhodlo se ministerstvo vnitra připravit dokončení přesídlení i zbytku krajanů," uvádí se ve vládním materiálu.

Podle ministerstva vnitra se jedná o krajanskou komunitu žijící v Aktjubinské oblasti v severozápadním Kazachstánu, kterou v současnosti tvoří 50 rodin. Jsou to potomci lidí, kteří v polovině 19. století nebo na začátku 20. století opustili české země monarchie. Langer navrhuje, aby vláda svým usnesením povolila krajanům trvalý pobyt v Česku. Ubytování a pomoc do prvních měsíců by stejně jako v minulosti pomáhaly zajistit také obce a města. Na zajištění potřebných nájemných bytů a zároveň i nezbytný servis, který pomůže přistěhovalcům s jejich adaptací na nové prostředí, by vláda poskytla obcím dotace. Hromadnou přepravu lidí, ale i části jejich majetku, zajistí ministerstvo vnitra.

Podniky návrh emisních povolenek potěšil, ekology nikoli

Návrh ministerstva životního prostředí zvýšit pro další roky objem emisních povolenek CO2 o zhruba pět procent vyvolal u ekologů nevoli. Představitelé průmyslu i společnosti ČEZ jsou naopak spokojeni. Podle ekologů je toto rozhodnutí v naprostém rozporu s politikou ochrany klimatu. Výrobci zase tvrdí, že požadavek vychází z analýzy vývoje HDP, růstu spotřeby energií i celého průmyslu.

"Návrh, aby pro období 2008 až 2012 české podniky získaly povolenky v objemu 102 milionů tun oxidu uhličitého ročně, je kompromisem. MŽP chtělo trochu méně, my trochu více," řekl ČTK ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Ten původně požadoval povolenky v objemu 104 milionů tun.

Naprosto odlišný názor má šéf Strany zelených Martin Bursík. "Návrh vyráží dech. Umožnit průmyslu a energetice vypouštět o 25 procent víc oxidu uhličitého než vypouští nyní, to není politika ochrany klimatu, ale doklad ignorace největšího globálního problému lidstva. Cílem emisního obchodování má být snížení emisí skleníkových plynů, nikoli zvýšení," uvedl Bursík. Podle něj je návrh buď nedorozuměním, nebo ostudou ministerstva.

V období let 2005 až 2007 mají české podniky k dispozici asi 97 milionů povolenek a loni jich využily 82 milionů. Systém pokrývá asi 70 procent celkových emisí vyprodukovaných v ČR.

Microsoft v Praze otevře evropské centrum pro mobilní technologie

Softwarová firma Microsoft otevře v Praze evropské centrum pro podporu mobilních technologií. Centrum, které má podpořit rozšíření operačního systému Windows Mobile v Evropě, začne poskytovat služby mobilním operátorům, jejich zákazníkům a výrobcům mobilních zařízení v lednu 2007, oznámili dnes zástupci společnosti. Praha zvítězila mezi několika lokalitami v západní i východní Evropě. "Praha byla pro vybudování prvního střediska svého druhu na světě zvolena zejména díky otevřenosti českého trhu mobilním a informačním technologiím a dostupnosti kvalitních odborníků zaměřených na mobilní a informační technologie," uvedl generální ředitel české pobočky Michal Čupa. Významnou roli ve výběru lokality podle něj hrála také geografická poloha ČR.

"Mobilní technologie jsou velkou konkurenční výhodou Evropy v globální ekonomice. Proto jsme velice rádi, že pro vytvoření takto unikátního centra byla vybrána právě Praha," uvedl viceprezident pro strategii v regionu Evropa, Střední Východ a Afrika Jan Mühlfeit. "Toto rozhodnutí jasně potvrzuje, že ČR je pro Microsoft strategickým trhem, a že jsme schopni zajistit vynikající služby a kvalifikované odborníky. Zřízení centra navíc plně podporuje náš tříletý strategický plán," dodal Čupa.

Vláda posoudí prodloužení činnosti dokumentačního centra

Ministr kultury Martin Štěpánek navrhne vládě, aby prodloužila činnost Centra pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí druhé světové války. Centrum vzniklo v roce 2001 jako součást Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. Zabývá se rekonstrukcí osudů konfiskovaného movitého majetku v letech 1939 až 1945 a jeho pohybem v poválečných letech. Shromažďuje informace o tomto majetku, provádí jejich analýzu pro vládní a kulturní instituce a zaměřuje se také na dohledání jednotlivých, dosud nenalezených konfiskovaných kulturních a uměleckých předmětů. Centrum i v posledních letech stále například nachází ve státních galeriích a muzeích díla, která se do sbírek prokazatelně dostala až poté, co je jejich majitelům ukradli nacisté. Informace o předmětech se pak umísťují na internet, a pokud jej někdo pozná, může se o něj přihlásit - jako se to již mnohokrát stalo. České galerie a muzea tyto předměty často získaly v dobré víře jako konfiskát zabraný Němcům. Jejich skutečný původ byl ale dlouho neznámý.

Pravidla EU: Alkohol z mimoevropských letišť nesmí do kabiny

Pasažérům na cestě do Evropské unie může být zabaven alkohol, který si předtím zakoupili v bezcelní zóně na letišti mimo Evropu. To se bezezbytku týká i těch cestujících, kteří na letišti v EU přestupují na další spoj. Nová bezpečnostní opatření Evropské komise začnou platit 6. listopadu. Nařízení EK se vztahuje na všechna letiště v unii a připojilo se k nim také Norsko, Švýcarsko a Island. Podle tohoto nařízení si cestující může vzít do letadla pouze láhev zakoupenou u obchodníků na evropských letištích. Láhev musí být navíc v průhledném sáčku zapečetěném prodejcem s přiloženým dokladem o nákupu. Láhve větší než 100 mililitrů je možné bez omezení přepravovat pouze v zavazadlovém prostoru.

Žalobce poslal k soudu případ údajného vymáhání dluhu z Peru

Žalobce poslal v úterý k soudu případ údajně fingovaného vymáhání prý nedobytného státního dluhu ve výši 46 milionů korun z jihoamerické republiky Peru. V kauze čelí obvinění z rozsáhlého podvodu bývalý úředník ministerstva financí Karel Ponocný, který je stíhán jako uprchlý, a jednatel společnosti Anper Anton Murárik, který je ve vazbě. Oběma mužům hrozí pět až 12 let vězení.

Někdejší ředitel odboru mezinárodních finančních vztahů Ponocný měl na ministerstvu financí na starosti vymáhání pohledávek, mimo jiné i z Peru. Problém je v tom, že šestačtyřicetimilionovou pohledávku nebylo třeba vymáhat, neboť ležela už dávno na účtu v ČSOB. Z ní si pak firma Anper stáhla odměnu za vymožení peněz ve výši 95 procent. Ministerstvo financí dostalo zbývajících pět procent částky. Škodu tedy policie vyčíslila na zhruba 43 milionů korun.

Kvůli kauze rezignoval náměstek ministra financí Ladislav Zelinka, skončil i Ponocný. Zřejmě se před stíháním skrývá v cizině. Ačkoli se objevily indicie o tom, že se Ponocný zdržuje na Kubě či v Panamě, úřadům se místo pobytu obviněného zjistit nepodařilo. Soud na návrh žalobce postupně vydal na Ponocného tuzemský, evropský i mezinárodní zatykač.

Žalobce žádá soud, aby vzal člena ODS za útoky na Jonáka do vazby

Žalobce dnes navrhl soudu, aby uvalil vazbu na člena ODS Karla Kučeru, který čelí obvinění z dvojnásobného pokusu o vraždu spolumajitele pražského erotického podniku Discoland Sylvie Ivana Jonáka. Za dvanáct let staré útoky na Jonáka, který si za objednání likvidace manželky a jejího milence odpykává 18 let ve vězení, je stíhán i uprchlý Jaromír Prokop. Tento někdejší ekonomický ředitel discolandu byl před dvěma týdny v první části procesu s gangem kolem Davida Berdycha nepravomocně odsouzen ke 14 letům vězení jako organizátor několika zločinů.

Jednačtyřicetiletému Prokopovi i o rok staršímu Kučerovi hrozí za pokus vraždy až 15 let vězení. Kučera ze Slaného je podle médií znám v podsvětí pod přezdívkou Hrobař či Max. Je jedním z mužů, kteří byli loni nepravomocně odsouzeni za dva 11 let staré únosy. Kučera dostal za vydírání exšéfa Českomoravského fotbalového svazu Františka Chvalovského a dalšího podnikatele dvouletý podmíněný trest s odkladem na zkušební dobu dvou let.

Německá pošta vydává známku s portrétem Tomáše Bati

Soukromá německá pošta ASD vydává v těchto dnech u příležitosti 130. výročí narození zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati poštovní známku s jeho portrétem. O vydání známky usilovala zlínská Nadace Tomáše Bati společně s Klubem absolventů Baťovy školy už v roce 1995. České ministerstvo hospodářství tehdy žádost zamítlo. Iniciátoři se o vydání znovu neúspěšně pokusili i v roce 2003. Ministerstvo informatiky však na návrh reagovalo tím, že na známku patří jen významné osobnosti. ČTK to sdělil ředitel nadace Pavel Velev.

Známku graficky zpracovala a vytiskla Pražská tiskárna cenin. Aršík známek s podobiznou Tomáše Bati a obrázkem jeho továrny vychází společně s takzvanou obálkou prvního dne, na níž je další kresba Tomáše Bati. Vzhledem k tomu, že známky byly oficiálně vydány v Německu, není hodnota známek v korunách, ale v eurech.

Proces vydání známky v Česku má svůj pevný řád a nejdůležitějším je výběr osobností, jež by měly být v každém roce připomenuty. Výběr provádí komise složená z umělců a znalců umění zvučných jmen, historiků a odborníků na známkovou tvorbu, která vybírá jen ty nejvýznamnější osobnosti s kulatým jubileem.

SOS: SkyEurope svou kampaní klame zákazníky, firma to odmítá

Nízkonákladové aerolinie SkyEurope klamou spotřebitele, když inzerují cenu letenek minus 10 korun, protože spotřebitelé pak musejí zaplatit další poplatky ve výši několika set korun. Rozdělení cestovného do několika položek a následnou reklamu pouze na jednu z nich je nezákonné. V úterní tiskové zprávě to uvedlo Sdružení obrany spotřebitelů (SOS), které společně s Ekologickým právním servisem (EPS) podalo na SkyEurope žalobu. SkyEurope nesouhlasí s tím, aby byla postižena pouze jedna společnost, když stejně postupují všechny aerolinie v ČR, sdělil ČTK mluvčí firmy Jan Čamek.

Uvádění cen bez poplatků je v České republice běžná praxe u všech leteckých společností i u většiny cestovních kanceláří. Na to poukazuje i mluvčí Čamek. SkyEurope podle něj přišla na český trh jako poslední letecká společnost a musela se adaptovat na místní podmínky. "My jsme se přizpůsobili pouze podmínkám (trhu v ČR), jinak bychom byli okamžitě znevýhodněni proti všem dopravcům," řekl Čamek s tím, že na západních trzích uvádějí cenu včetně všech poplatků.

Olomoučtí lidovci kritizují kolegu Čunka, podpořit jej nehodlají

Členové KDU-ČSL z Olomouckého kraje kritizují vsetínského starostu a nově zvoleného lidoveckého senátora Jiřího Čunka za jeho postup při řešení problému se vsetínskými Romy. Čunek několik romských rodin vystěhoval do obcí na Jesenicku. Podle olomouckých lidovců je takový postup neetický a není v souladu s vizí strany. I z tohoto důvodu Čunka, o němž se mluví jako o možném kandidátovi na předsednické křeslo lidovců, nehodlají kritici podpořit v jeho případné nominaci. Starosta ale jejich kritiku odmítá s tím, že problému nerozumějí.

"Je to nehoráznost. Problémy jednoho se přenášejí jinam, a navíc ten způsob provedení je zoufalý. Lidi z města, kteří vždycky žili v nájemních bytech, nastrkali do domů na vesnici, ve kterých oni neumějí žít. Takhle se věci neřeší a nedělají," řekl ČTK lidovecký senátor Adolf Jílek.

Starosta Vsetína a nově zvolený senátor kritiku odmítá. "Aniž bych chtěl někoho urazit, uvědomil jsem si s hrůzou, že je v této republice hrozně málo lidí, kteří této problematice rozumí. A já jsem přesvědčen, že já jí rozumím. Navíc je zde zvláštní zvyk ze všech stran, nejen z KDU-ČSL, mluvit do věcí, o kterých nerozumí. V zásadě jim to odpouštím, neboť neví o čem mluví. A já budu mít určitě dost času a příležitosti jim to vysvětlit," řekl ČTK Čunek. Podotkl navíc, že o jeho kandidatuře uvažují všichni kolem, jen on ne.

Na Jesenicku se ocitly tři romské rodiny, s nimiž měla vsetínská radnice problémy při placení nájemného v pavlačovém domě v centru města. Vsetínský starosta Čunek již dříve v tisku uvedl, že na vystěhování nevidí nic špatného. Řekl, že tito lidé vytvářejí problémy a radnice se to rozhodla řešit. Zakoupením domů jim údajně pomohla postavit se na vlastní nohy. Na Jesenicku jim sehnala levné a obyvatelné domy. Romové budou tyto domy podle Čunka splácet jako bezúročnou půjčku.

Případ vystěhování romských rodin možná skončí u soudu. Romové zvažují, že podají trestní oznámení na vsetínskou radnici, a zejména na Čunka. Mají pocit, že je radnice oklamala a domy jim prodala za nadhodnocenou cenu. Kvůli vystěhování Romů se v úterý v Jeseníku sešli také starostové Sdružení obcí a měst Jesenicka, kteří postup Vsetína odsoudili. Rozhodli se napsat kritický otevřený dopis vsetínskému zastupitelstvu, úřadu vlády i krajskému úřadu.

Protest 25 zemí proti obnově komerčního lovu velryb na Islandu

Pětadvacet zemí ve středu zašle protestní dopis Islandu kvůli jeho rozhodnutí obnovit komerční lov velryb navzdory celosvětovému moratoriu. Svůj podpis pod dokument připojují i Česká republika a Slovensko. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na francouzské ministerstvo zahraničí.

Vyšel Politický deník předválečného československého diplomata

Jedinečným svědectvím o předválečné politické situaci v Berlíně a o tehdejší německé demokratické inteligenci je kniha československého diplomata, novináře a literáta Camilla Hoffmanna "Politický deník 1932 - 1939". Vydalo ji nakladatelství Pražská edice a v úterý ji spolu s Klubem přátel soudobých dějin představilo veřejnosti. Český žid a německy píšící básník, který byl přítelem prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, byl tiskovým a kulturním atašé pražského velvyslanectví v Berlíně v letech 1920 až 1939. Politický deník začal psát až po osmileté diplomatické zkušenosti. Jako přímý pozorovatel, ale přesto s kritickým odstupem, popisuje Hoffmann politické události od parlamentárního zániku takzvané Výmarské republiky až po okupaci Československa německou armádou. Hoffmann navázal mnoho rozsáhlých styků v německých literárních kruzích a mezi německou demokratickou inteligencí.

V roce 1942 byl Hoffmann spolu s manželkou Irmou deportován do Terezína a v roce 1944 oba zahynuli v Osvětimi.

V Metlách podruhé od povodní lovili kapry

Metelský rybník, jehož protržená hráz způsobila při povodních před čtyřmi roky katastrofu, slouží opět k chovu ryb. Lnářští rybáři z něj dnes vylovili kolem 40 tun šupináčů, především kaprů. ČTK to řekl ředitel Rybářství Lnáře Petr Vávra. Síť tam rybáři rozhodili teprve podruhé od srpna 2002, kdy se rybník stal smutným symbolem záplav. Tehdy jeho hráz na dvou místech praskla a voda zdevastovala Metly a nedalekou Předmíř. Škody dosáhly stamilionů korun. Obavy místních z nové tragédie pomohla odstranit důkladná rekonstrukce, která stála přes 16 milionů korun. Čtyřiapadesátihektarová nádrž má novou mohutnější osmimetrovou hráz, která se tyčí vysoko nad střechami metelských domů. Část dna rybníku těžká technika vybagrovala, aby odstranila staleté usazeniny. V hrázi je nová výpusť s dvakrát větší kapacitou než původní. Podle odborníků je schopna zvládnout tisíciletou vodu. Opravený rybník patří k nejmodernějším vodním dílům svého druhu v republice.

Metly patřily při katastrofálních záplavách v srpnu roku 2002 k vůbec nejhůře postiženým obcím v republice. Jeden člověk zahynul, desítky lidí přišly o střechu nad hlavou. Z Předmíře a Metel se ale nakonec odstěhovaly jen dvě postižené rodiny.

Nadšenci chtějí šířit slávu vyhlášených znojemských okurek

Šířit slávu vyhlášených znojemských sterilovaných okurek a jedinečné chuti jejich pikantního nálevu si klade za cíl nové sdružení Znojemské okurky. Ve městě se tato zelenina pěstuje od 16. století. Znojmo díky ní kdysi získalo známý přídomek - město okurek. Ten ale nyní upadá v zapomnění. Znojemská konzervárna, která chrlila na trh až 8000 tun okurek ročně, totiž přibližně před třemi roky ukončila činnost. "Nechceme, aby se na tuto tradici zapomnělo. Naše okurky si díky své jedinečnosti zaslouží, aby se pro ně něco udělalo," řekl ČTK člen "okurkového" sdružení Zbyšek Dřevojan. Hlavním cílem sdružení je vytvořit ve znojemském Louckém klášteře, který patří k vyhlášeným památkám, expozici o okurkách. Největším přáním je obnova konzervárny, doplnil Dřevojan.

Okurky dlouhé roky vyráběl podnik Znojmia, který se pak stal součástí podniku Fruta. Firma šla do konkurzu v roce 2003. Po krachu konzervárny pak museli pěstitelé na Znojemsku snížit plochy okurek nakladaček až o třetinu. Ochranné značky na známou lahůdku získala v roce 2002 společnost Hamé Babice za 56 milionů korun jako částečnou úhradu své pohledávky. Výrobu okurek pak přesunula do konzervárny v Bzenci na Břeclavsku.

Fotbalová devatenáctka deklasovala na úvod kvalifikace Wales

Vysokou výhrou 5:0 nad Walesem vstoupili čeští fotbalisté do 19 let do úvodní fáze kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2007 v Rakousku. V zahajovacím zápase čtyřčlenné skupiny, v níž se mladí reprezentanti utkají ještě s domácím Lucemburskem a Tureckem, se hattrickem blýskl liberecký útočník Blažek. Čeští reprezentanti si proti nevyzpytatelným Walesanům již do poločasové pauzy vypracovali díky dvěma trefám Blažka uklidňující náskok, stejný hráč pak tři minuty po přestávce zkompletoval hattrick. Během dalších šesti minut dali výsledku konečnou podobu Dočkal s Nečasem. Čeští mladíci se tak hodně přiblížili vytouženému postupu do elitní kvalifikační fáze, kam se probojují nejlepší dva týmy.

Šimůnek je po triumfu v Táboře osmý v žebříčku cyklokrosařů

Po vítězství v závodu Světového poháru v Táboře udělal český cyklokrosař Radomír Šimůnek ve světovém žebříčku skok z 21. místa na osmé. Na svém kontě má o jeden bod méně než druhý český zástupce v elitní desítce Kamil Ausbuher. V čele pořadí je nadále Belgičan Sven Nijs, jeho náskok před krajanem a úřadujícím mistrem světa Erwinem Verveckenem se o něco málo zmenšil na 187 bodů.

Český daviscupový tým povede i v dalších dvou letech Navrátil

České tenisty povede i v příštích dvou letech v Davisově poháru v roli kapitána Jaroslav Navrátil. Trenéra aktuální české jedničky Tomáše Berdycha, který s týmem v zářijové baráži v Nizozemsku vybojoval návrat do Světové skupiny, potvrdil ve funkci výkonný výbor tenisového svazu. Informoval o tom ve svém úterním vydání deník Sport. Devětačtyřicetiletý Navrátil vystřídal koncem srpna v roli kapitána Cyrila Suka a úkol vrátit českou reprezentaci mezi elitu splnil. Nyní se se svazem dohodl na dvouleté smlouvě s roční opcí. "Mám radost. Už v Leidenu jsem říkal, že bych rád u týmu pokračoval," citoval list Navrátila, jenž je momentálně v Paříži, kde bude Berdych bojovat o obhajobu titulu na turnaji série Masters. Další velkou prověrku absolvuje Navrátil s daviscupovým týmem v únoru, české družstvo čekají v prvním kole silní Američané. Kapitán by proto uvítal návrat Radka Štěpánka, který pod Sukovým vedením odmítal reprezentovat. "Nechtěl jsem s Radkem mluvit do té doby, než budu potvrzený ve funkci. Hned, jak se vrátím z Paříže, si s ním chci dát sraz," řekl Navrátil.

Počasí:

Ve středu očekávají meteorologové proměnlivou, převážně velkou oblačnost s přeháňkami. Během odpoledne a večer budou srážky od severozápadu přecházet ve sněhové a má foukat silný vítr. Teploměr ukáže maximálně 6 až 10 stupňů Celsia.