Zprávy

Klaus chce dohodu o volbách či vládě, nepreferuje velkou koalici

Prezident Václav Klaus je zastáncem dohody politických stran buď o předčasných volbách nebo o stabilní vládě. Po pondělním setkání s lídry ODS zdůraznil, že je proti "kupčení" s hlasy a vzniku kabinetu založeného na přeběhnutí jednoho poslance k opačnému politickému táboru. Současně odmítl názory, že by si přál velkou koalici občanských a sociálních demokratů. "Kdybych náhodou chtěl sdělovat, že mou preferencí je velká koalice, tak bych to určitě udělal. Není to tak," zdůraznil prezident. Vládu dvou nejsilnějších stran za jedno z východisek považuje ČSSD, pro ODS je ale svazek s jejím největším rivalem nepřijatelný. Za pouhé spekulace označil Klaus rovněž úvahy o tom, že by mohl premiérem jmenovat některého sociálního demokrata, který by pak mohl způsobit rozkol v ČSSD. "Ani ve snu by mě to nenapadlo," reagoval Klaus.

ODS dává přednost překlenovací vládě, která by zemi dovedla k předčasným volbám už v příštím roce. Prezident řekl, že takovému postoji nejsilnější strany rozumí a respektuje ho. "Pro mě je to poznatek a chápu i to, že ODS je připravena k nalezení kompromisu, aby to bylo možné, též sama něco přinést," uvedl.

Šéf vlády a ODS Mirek Topolánek připomněl, že jeho strana po zvážení všech rizik usiluje o dočasný kabinet, který by spravoval zemi do voleb v příštím roce. "K těm volbám by nás nevedla vláda ODS, ... ale byla by to vláda dohody o předčasných volbách," řekl po setkání na Hradě. Než bude existovat dohoda parlamentních stran o předčasných volbách, je podle Klause naprosto zbytečné spekulovat o tom, koho na druhý pokus pověří sestavením vlády. "Žádné takové jméno neexistuje a nikdy ani vteřinu neexistovalo," uvedl.

K předčasným volbám se kromě ODS za určitých podmínek kloní i lidovci, zelení a komunisté. Proti jsou sociální demokraté, kteří vidí čtyři řešení patové politické situace: velkou koalici ODS a ČSSD, vládu složenou z ČSSD, lidovců a zelených, úřednickou vládu anebo menšinový kabinet vedený ČSSD.

Podle místopředsedy občanských demokratů Petra Bendla bude chtít ODS pro předčasné volby získat i sociální demokraty. "Nabídneme jim toto řešení a uvidíme," řekl novinářům po schůzce s Klausem. Dalšímu místopředsedovi ODS Petru Nečasovi by nevadilo, kdyby se k dohodě na předčasných volbách připojili i komunisté. "Jednání s KSČM ale není na pořadu dne," dodal.

Zelení i lidovci nadále odmítají účast ve vládě podporované KSČM

Strana zelených i KDU-ČSL trvají na tom, že se nebudou spolu s ČSSD podílet na vládě, která by se opírala o toleranci komunistů. Šéf zelených Martin Bursík v pondělí novinářům řekl, že by taková vláda nemohla prosazovat svůj program, aniž s KSČM udělá nějaký politický obchod. Podle Bursíka jsou jediným poctivým řešením nynější politické situace předčasné volby. Velkou koalici ODS a ČSSD připouští nejen celé vedení sociální demokracie, ale podle šéfa Zelených i někteří politici ODS. Tato varianta zřejmě není cizí ani prezidentu Václavu Klausovi, míní Bursík. Zelení jsou ale ochotni s ostatními stranami jednat pouze o tom, jak dovést zemi co nejrychleji k předčasným volbám.

Úřadující předseda KDU-ČSL Jan Kasal v rozhovoru pro ČTK zdůraznil, že tuto vládní variantu odmítá drtivá většina voličů KDU-ČSL. Komunisté podle něj navíc nejsou plně demokratickou stranou. Lidovci se podle Kasala budou dále řídit závazkem, že nevstoupí do žádné vlády závislé na KSČM, ani takový kabinet nebudou podporovat či tolerovat.

Paroubek: Velká koalice je jen jednou ze čtyř možností

Předseda ČSSD Jiří Paroubek v pondělí prohlásil, že velká koalice občanských a sociálních demokratů je jen jedním ze čtyř rovnocenných řešení nynější politické situace. Dalšími variantami je společná vláda ČSSD, KDU-ČSL a Strany zelených tolerovaná komunisty, úřednický kabinet, či menšinová vláda sociální demokracie, řekl Paroubek novinářům v Lidovém domě. "Není to řazení podle významu nebo preferencí," zdůraznil expremiér. Velkou koalici fungující dva roky šéf ČSSD připustil v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce s tím, že by se na takovém uspořádání sám nepodílel. ODS spojenectví s největším rivalem vzápětí odmítla. "Nenabídl jsem žádnou koalici ODS," reagoval v pondělí Paroubek na způsob, jakým jeho vyjádření interpretovala média. Vláda založená na rovnoprávné dohodě dvou nejsilnějších stran je podle něj jen reakcí na páteční prohlášení prezidenta Václava Klause, že nejmenuje vládu založenou na hlasech "přeběhlíků" z opačného politického tábora. Paroubek míní, že velká koalice je lepší možnost než "ponižující opoziční smlouva dvě".

Kvůli druhé variantě - vládě s lidovci a zelenými podporované komunisty - vyzval obě menší strany, aby přesně vyjmenovaly, v čem je podpora KSČM nebezpečná. Paroubek chce sepsat i společné programové priority všech tří stran. "Požádáme veřejně vedení těchto stran, proč je podpora těchto stran od KSČM nepřijatelná," řekl. Pokud to odmítnou, "dávají přednost neproduktivnímu antikomunismu před plněním vlastních volebních slibů". "Uměle vytvářený a fanatický antikomunismus škodlivě narušuje soudržnost společnosti a rozděluje ji," myslí si bývalý premiér.

ČSSD je připravena jednat i o vládě odborníků. Pokud ODS, KDU-ČSL i Strana zelených odmítnou spolupráci s ČSSD a nebude průchodná ani úřednická vláda, pak podle Paroubka přichází v úvahu menšinový kabinet ČSSD s "většinovou podporou" ve sněmovně.

Plzeňský Prazdroj zdraží sudová piva, ostatní pivovary vyčkávají

Plzeňský Prazdroj od listopadu zdraží pivo, téměř výhradně sudové. Cena Pilsner Urquellu vzroste o 1,40 koruny za půllitr, další dvanáctistupňové značky Gambrinus a Radegast ležák zdraží o korunu. Ceny půllitru světlého výčepního Gambrinusu a Radegastu, tzv. desítky, vzrostou o 60 haléřů. Důvodem zdražení je nárůst cen ječmene, energií a obalů, řekl ČTK mluvčí firmy Vladimír Jurina. Ostatní velké pivovary zatím zdražovat nebudou, malí výrobci uvažují o zdražení o desetihaléře. "K poslednímu navýšení u většiny sudových piv došlo naposledy v listopadu 2004," uvedl Jurina. Cena lahvového piva se zvýší jen u některých balení. Ceny nejprodávanějších půllitrových láhví zůstanou stejné.

Česká ekonomika stojí nejvíce z celé EU na malých živnostnících

V žádné jiné zemi Evropské unie nemají živnostníci na ekonomiku země takový vliv jako v České republice. Firmy, které zaměstnávají jednoho až devět zaměstnanců, se na celkovém počtu podniků podílí více než 95 procenty a jsou vůbec největším zaměstnavatelem. Práci u nich našla více než třetina všech zaměstnanců, vyplývá ze statistiky Eurostatu.

Pro tento stav jsou podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla dva prosté důvody. První, že v ČR přetrvávají tradiční řemesla a živnosti typu opravy škodovek, kol nebo obuvi, což je patrné hlavně v regionech. Druhým důvodem je rozmach tzv. švarcsystému (zaměstnávání na živnostenský list), kvůli němuž se zaměstnavatelé vyhýbají placení sociálního pojištění. "Následkem globalizace se budeme muset smířit s tím, že tradiční řemesla budou na ústupu. Kvůli nepřehlednému daňovému systému ale na druhou stranu půjde nahoru zase švarcsystém," odhadl Michl další vývoj. Na drobné živnostníky připadá podle něj 20 procent přidané hodnoty průmyslu. Na růst HDP mají stále klíčový vliv velké podniky typu Škody Auto a ČEZ, které vytvoří 43 procent.

S Českem se v tomto ohledu nemůže měřit žádná jiná země v Evropě. Blíží se mu jenom Itálie, kde malé, spíše rodinné firmy, jsou rovněž největším zaměstnavatelem. Celkový obrat malých italských firem je skoro stejný jako u velkých firem s více než 250 zaměstnanci. To ale v České republice neplatí; živnostníci sice zaměstnávají nejvíce obyvatel v produktivním věku, ale jejich tržby jsou nižší. Malé a střední firmy s méně než 250 zaměstnanci jsou pilířem celé ekonomiky Evropské unie. Zaměstnávají více než dvě třetiny Evropanů; devět z deseti podniků zaměstnává méně než deset lidí.

Zvýšení mezd o 7 procent je podle guvernéra ČNB v souladu s růstem produktivity

Růst mezd o sedm procent, který v příštím roce požadují odboráři, je podle guvernéra České národní banky na úrovni očekávaného vzestupu produktivity práce. Tůma to v pondělí řekl po jednání se zástupci odborářů. "Druhá věc je, jestli to je dobře nebo špatně. To skutečně hodnotit nechci," uvedl Tůma. Zaměstnavatelé takto vysoký růst mezd podle dřívějších vyjádření odmítají.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch po pondělním jednání se členy bankovní rady ČNB uvedl, že nominální mzdy by podle představ odborů měly růst v podnicích spíše přes sedm procent. Po očištění o očekávaný růst cen mezi třemi až čtyřmi procenty by se tak reálné mzdy zvýšily spíše méně než produktivita práce. U ní se předpokládá vzestup o 4 až 4,5 procenta. "Naše požadavky jsou ekonomicky podloženy. Nemůžou v dobře fungujících firmách uškodit," uvedl Štěch.

Prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek již dříve uvedl, že nárůst mezd, který žádají odbory,neodpovídá zvyšování produktivity práce. Za normálních okolností by byl růst nominálních mezd do pěti procent přijatelný. "Protože se ale letos zvýšila minimální mzda o 11 procent, což zvýšilo tlak na zvyšování mezd i u ostatních příjmových skupin, nepovažujeme pro rok nárůst mezd za vhodný," řekl Drábek.

Průměrná hrubá měsíční mzda se ve druhém čtvrtletí letošního roku zvýšila meziročně o 6,9 procenta na 20.036 Kč. Reálná mzda, tedy po odečtení inflace, vzrostla o 3,9 procenta.

Plyn od ledna může opět zlevnit, tvrdí odborníci

Odběratelé plynu se od příštího roku mohou dočkat dalšího zlevnění zemního plynu. Jeho cena je závislá na vývoji na ropných trzích, které v posledních týdnech oslabují. Pokud bude tento trend ještě pokračovat, vznikne prostor i pro snížení cen plynu. Shodli se na tom odborníci oslovení ČTK. Zemní plyn pro domácnosti od 1. října zlevnil v průměru o 5,5 procenta.

"Plyn by lidem od ledna určitě neměl zdražit. Pokud nenastane otočení trendu na ropných trzích, mohlo by dojít i k nepatrnému zlevnění. Otázkou je, co přijde po nástupu zimy a čerpání zásob," řekl generální sekretář České plynárenské unie Josef Kastl. Podle něj je to dobrý signál pro zákazníky, protože současné ceny vydrží po celou topnou sezonu. Naopak domácnosti, které k vytápění využívají elektřinu, si od příštího roku připlatí asi osm procent. Roste také cena uhlí i dřeva.

S Kastlem se shoduje i místopředseda Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Blahoslav Němeček. "Zdražení (plynu) nepředpokládáme, je otázka dalšího vývoje, jestli nakonec nedojde i ke zlevnění," uvedl. Němeček očekává, že ERÚ ale nepatrně zvedne poplatky v oblasti regulovaných složek, to znamená například za distribuci a přepravu. "Tyto složky ale tvoří asi jen 20 procent konečné ceny plynu. Zbytek jsou náklady na samotnou komoditu," informoval Němeček.

ERÚ stanovuje cenu plynu každé tři měsíce. K 1. dubnu 2007 ale zruší veškerou regulaci tuzemského trhu s plynem. Ten tak bude plně liberalizován, podobně jako trh s elektřinou. Odborníci se proto domnívají, že poté nastane spíše zdražování.

Omyl při střelbě české stíhačky ve Švédsku asi zavinil její pilot

Incident, při kterém minulý týden během vojenského cvičení ve Švédsku česká stíhačka JAS 39 Gripen údajně vystřelila místo na stanovený cíl na letadlo, které ho vleklo, zřejmě způsobil pilot českého letounu. ČTK to řekl náčelník generálního štábu české armády Pavel Štefka. Přesnou příčinu ale musejí určit švédské úřady. Při cvičení podle Štefky žluté letadlo, které se svou barvou záměrně výrazně odlišuje od ostatních strojů, za sebou vleče dva cíle. Jeden je ve vzdálenosti asi 500 metrů a druhý cíl je umístěn zhruba 50 metrů za letadlem. "Při rychlosti 600 kilometrů v hodině, kdy pilot vyhledává cíl a střílí, došlo k tomu, že místo na ten vzdálenější cíl střelil na ten bližší. To je všechno, nic se nestalo," uvedl Štefka. Pilot české stíhačky si tak podle něj spletl cíl. Na cvičných střelbách přitom čeští letci na gripenech a bitevnících L-159 prý dosáhli výborného hodnocení. Armáda podle Štefky v souvislosti s incidentem nechystá žádná zvláštní opatření. "Moc toho udělat nelze. Jediným možným opatřením je to, aby letadlo vleklo jen jeden cíl," dodal.

V dukovanské elektrárně začal sloužit nový sklad použitého paliva

Energetici dukovanské jaderné elektrárny v pondělí zahájili zkušební provoz v novém skladu na vyhořelé jaderné palivo. Stavební práce za 260 milionů korun byly ukončeny v minulém roce, budovu pak ještě prověřovali odborníci. Sklad s kapacitou 1340 tun kovu nahradil starší zaplněné zařízení s kapacitou 600 tun. Postačí až do konce provozu elektrárny, který se zatím předpokládá asi za dvě desetiletí. Zahájení provozu se zúčastnil i prezident Václav Klaus. Novinářům řekl, že kvůli rostoucí spotřebě bude Česko v nejbližších letech potřeboval další energetické zdroje.

Trvalé úložiště jaderného odpadu zatím v Česku nebylo vybudováno. Vzhledem k tomu, že použité palivo ještě obsahuje 96 procent využitelného materiálu, energetici předpokládají jeho další zpracování. Oddělení čtyř procent odpadu je ale zatím podstatně dražší, než vytěžení nového uranu. Podle odborníků se také rýsuje vznik technologií, které umožní zkrácení doby škodlivého působení nevyužitelného odpadu z dříve předpokládaných 10.000 let na desetiletí.

Předtím se vyhořelé palivo z první české jaderné elektrárny vozilo na Slovensko. Tam se ukládalo v jaderné elektrárně Jaslovské Bohunice. Po rozdělení Československa se stěhovalo zpátky. V elektrárně byl nejprve postaven menší sklad, protože stát zvažoval vybudování centrálního podzemního úložiště pro vyhořelé palivo z Dukovan i z jihočeského Temelína. Nyní ale převládl trend ponechat palivo u jaderných elektráren, protože tím odpadá rizikový transport. Budování meziskladu na použité palivo se chystá také v Temelíně.

Temelín kvůli poruše opět odstaven; jeho odpůrci chystají blokádu

První blok Jaderné elektrárny Temelín je od pondělního rána opět odpojen od energetické sítě. Důvodem je porucha, kvůli které ráno v 05:30 ochranný systém automaticky odpojil turbínu a snížil výkonu reaktoru na 37 procent. Příčinou byla vlhkost v jedné z elektrických částí generátoru v nejaderné části elektrárny, sdělil ČTK mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Hornorakouské sdružení Atomstopp se pokusí na příští neděli získat povolení k další blokádě hraničního přechodu Wullowitz/Dolní Dvořiště. "V následujících zhruba 24 hodinách technici jeden ze zapouzdřených vodičů, což je jeden z vývodů generátoru, vysuší, zařízení zkontrolují a vyzkouší. Poté se opět připojíme do sítě. Není to vážná událost," uvedl Nebesář.

Židé nebyli jen oběťmi, ale také aktivně bojovali proti nacismu

Českoslovenští Židé nebyli jen oběťmi, ale také aktivně se zbraní v ruce bojovali proti nacismu v domácím odboji a v zahraniční armádě. Někteří z nich seskočili také jako parašutisté na československé území. V pondělí to řekla Zlatica Zudová-Lešková z Historického ústavu akademie věd, který svolal na 17. a 18. října do Prahy mezinárodní vědeckou konferenci na téma Židé v boji a odboji. Smutným faktem podle Zudové-Leškové je, že těmi, kdo nejvíce svými životy doplatili na druhou světovou válku, byli právě Židé. Nacisté vyvraždili dvě třetiny evropských Židů, což představuje třetinu světového židovstva. Civilizace selhala, uvedla historička.

Přestože je už více než 60 let po válce, chybí dosud podle Jana Němečka z Historického ústavu historická syntéza nejen odboje židovského, ale českého vůbec. Historie odbojového hnutí má stále příliš mnoho bílých míst, dodal. Konference se účastní nejen čeští a slovenští historikové, ale také dosud žijící účastníci odboje.

Většina učitelů i studentů je proti nové podobě maturit

Většina studentů a učitelů nesouhlasí s podobou nové jednotné maturitní zkoušky, jak ji připravilo Centrum pro zjišťování výsledků ve vzdělávání (Cermat). Podstatná část dotázaných je také proti povinnosti maturovat podle nových pravidel v roce 2008, jak to předpokládá školský zákon. Zjistil to průzkum, jehož výsledky zveřejnil vzdělávací portál Elektronické učebnice. Dosud jsou maturity plně v pravomoci škol a jejich úroveň se někdy výrazně liší. Nový školský zákon počítá s tím, že od školního roku 2007/2008 se tvář maturit podstatně změní. Měly by mít dvě části - státní a školní. Obsah, formu i kritéria společné části stanoví stát, druhá část má být věcí školy.

Podle průzkumu portálu s maturitami, které připravuje Cermat, nesouhlasí 64 procent dotázaných a termín jejich zavedení v roce 2008 podporuje méně než 11 procent ředitelů, učitelů a studentů. Celkem 41 procent si myslí, že maturovat podle nových pravidel by měli studenti, kteří absolvují celé studium podle nových rámcových vzdělávacích programů, nikoliv podle současných osnov. Dalších 29 procent se domnívá, že nová podoba maturitní zkoušky není připravena tak, aby mohla být v roce 2008 spuštěna. A 19 procent uvedlo, že maturovat podle nových pravidel by měli až ti studenti, kteří začali studovat první ročník letos.

Týraných a zneužívaných dětí v Česku přibývá

V Česku přibývá týraných a zneužívaných dětí. Počet zaznamenaných případů tělesného týrání se v posledních deseti letech zvýšil čtyřnásobně, množství psychicky týraných dětí narostlo dvanáctkrát. Vloni sociální pracovníci zaznamenali více než 7500 případů týrání. Vyplývá to z Koncepce péče o ohrožené děti a děti žijící mimo vlastní rodinu, kterou připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Ve středu ji má projednat vláda. Ministerstvo chce proto podporovat větší spolupráci s dětskými lékaři, neziskovými organizacemi a veřejností. Autoři koncepce uvádějí, že orgány sociálně právní ochrany dětí průměrně ročně podají 1835 návrhů na odebrání dětí, soud zamítne asi 370 z nich. "Současná praxe ale ukazuje závažné nedostatky v systému umisťování dětí do náhradní péče," tvrdí autoři koncepce. Především nedostatečnou kapacitu těchto zařízení, jejíž vinou jsou děti například umisťovány do vzdálených míst od původního bydliště. Přitom i po odebrání dítěte je třeba pracovat s celou rodinou.

Ministerstvo chce usilovat i o lepší vzdělávání profesionálů a rozvoj sítě zařízení náhradní péče. Sociálních pracovníků a pracovnic, které se dětem věnují, však ubývá. V ústavní péči je v Česku asi 20.000 dětí, z toho přes 10.000 žije v ústavech sociální péče, téměř 7500 v dětských domovech a výchovných a diagnostických ústavech a přes 1500 ve zdravotnických zařízeních - kojeneckých ústavech a dětských domovech pro děti do tří let. Vysoké počty opakovaně kritizují české i zahraniční nevládní organizace.

Začala informační kampaň o klubech pro problémovou mládež

Kampaň, která má pomoci seznámit veřejnost s činností klubů pro problematickou mládež, v pondělí odstartovala Česká asociace streetwork. ČTK o tom informoval Jiří Kocourek z asociace. V takzvaných nízkoprahových klubech mohou mladí lidé najít nejen podporu a odbornou pomoc, ale také zábavu a prostor pro vlastní aktivity. V současnosti jich působí v Česku asi 127. Kampaň skončí 18. prosince. Její součástí budou osvětové spoty, které bude Česká televize vysílat do 3. prosince, a společné turné skupin Tři sestry, Wohnout, Vypsaná fiXa a skladatele Jaroslava Uhlíře. Koncerty se uskuteční ve třech městech, začnou 27. října v Pardubicích. O den později budou umělci hrát v Havlíčkově Brodě, turné uzavře 3. listopadu vystoupení v Opavě. Na každém z koncertů budou skupinám "předskakovat" mladí muzikanti, kteří zkoušejí v jednom z tamních nízkoprahových zařízení. Výtěžek bude věnovat klubům z daného regionu, dodal Kocourek.

Do Jeseníku míří nové varhany, na které se složili obyvatelé

Jesenická klášterní kaple se tento měsíc dočká nových varhan, na které se ve veřejné sbírce složili zdejší obyvatelé. Hudební nástroj v hodnotě 2,7 milionu korun zazní poprvé 10. prosince při slavnostním koncertu. Zástupci radnice doufají, že se nákupem píšťalových varhan podaří obnovit ve městě festival varhanní hudby, který zanikl před třemi lety. V kapli se již dříve konalo devět ročníků festivalu varhanní hudby. Hudebníci využívali elektronických varhan, které však již dosloužily. Na novém hudebním nástroji budou kromě slavnostních koncertů hrát a cvičit také žáci Základní umělecké školy v Jeseníku. Ve veřejné sbírce obyvatelé Jeseníku vybrali na nákup varhan celkem 278.900 korun. Na nástroj obdrží město od ministerstva pro místní rozvoj 1,2 milionu korun. Zhruba stejnou částku uvolní radnice ze svého rozpočtu.

Muzeum hudby získalo neznámý Dvořákův dopis

České muzeum hudby získalo dosud neznámý dopis skladatele Antonína Dvořáka. Psaní z roku 1897 je adresováno rakouskému dirigentu, skladateli, pedagogovi a řediteli Spolku přátel hudby Richardu von Pergerovi a týká se příprav prvního uvedení Dvořákova oratoria Svatá Ludmila ve Vídni. "Podobně cenné materiály vztahující se k Antonínu Dvořákovi kupujeme průměrně jednou za deset let," řekla ČTK vedoucí Dvořákova muzea v Praze Jarmila Tauerová. "Dvořákiana" se podle ní objevují v aukcích v zahraničí častěji, ale někdy nejsou tak zajímavá, nebo je cena příliš vysoká.

Dvořákův dopis Pergerovi získalo muzeum letos v březnu na aukci autografů pořádané berlínským antikvariátem J. A. Stargardt. Naposledy takto koupilo v roce 1995 skicu k jedné ze skladatelových Biblických písní. "Letošní přírůstek jsme získali díky rychlému zásahu ministerstva kultury. Pochopilo význam Dvořákova dopisu a peníze uvolnilo mimořádně operativně," řekla ČTK ředitelka Českého muzea hudby Dagmar Fialová. V programu záchrany movitého kulturního dědictví se podle ní na získání skutečně důležitých památek peníze vždy našly.

Dvořák v dopise děkuje za vynaloženou námahu a starosti s přípravami provedení a dává dirigentovi "volnou ruku" ve věci zásahů do díla, přičemž uvádí konkrétní příklady možného krácení. Tato odpověď na nezvěstný Pergerův dopis Dvořákovi je podle Tauerové prozatím jediným dokladem vzájemného kontaktu obou umělců. Je významným obohacením sbírkového fondu Českého muzea hudby a je velkým přínosem pro badatele zabývající se genezí, interpretací a přijímáním Dvořákových skladeb.

Iva Bittová zazpívá v adaptaci Mozartovy opery Don Giovanni

Pražský mezinárodní hudební festival Struny podzimu uvede 22. října při jediném představení ve Stavovském divadle inscenaci Don Juan in Prague. Současná česko-americká koprodukční adaptace Mozartovy opery Don Giovanni s nonkonformní zpěvačkou, herečkou a houslistkou Ivou Bittovou v hlavní ženské roli se koncem roku objeví v USA, a to mimo jiné na přehlídce alternativní kultury Next Wave v New Yorku. "Možná někdy působím provokativně, ale mým úmyslem není narušit svou přítomností Mozarta, operu nebo operní zpěv," řekla v pondělí Bittová. Ve společném zpívání s dalšími sólisty se podle svých slov proměňuje v operní zpěvačku; výraz, který jí je nejvlastnější, může naopak uplatnit v áriích a sólových výstupech. Role Dony Elvíry je další krok v její práci na pomezí žánrů. Za svou třicetiletou kariéru zatím podle vlastních slov jen "dřela na housle", ale zpívala pouze přirozeně; nyní musela víc pracovat s hlasem a naučit se navíc roli v italštině.

V nominaci na Zlatý míč není žádný český fotbalista

Ani jeden český fotbalista není v padesátičlenné nominaci na prestižní ocenění Zlatý míč pro nejlepšího hráče působícího v Evropě. Vyhlášení ankety, kterou od roku 1956 organizuje specializovaný časopis France Football, je naplánováno na konec listopadu. Širší výběr nominovaných přinesla agentura EFE. Čeští fotbalisté se tentokrát mezi elitu nedostali s největší pravděpodobností především vzhledem k neúspěchu na mistrovství světa v Německu. Loni při triumfu Ronaldinha obsadil gólman Petr Čech čtrnácté místo, Pavel Nedvěd, vítěz ankety za rok 2003, byl třiadvacátý.

Čechův zdravotní stav se zlepšil, gólman už přijímá návštěvy

Zdravotní stav zraněného fotbalového brankáře Petra Čecha se zlepšil natolik, že mohl v pondělí přijmout první návštěvy. Vedle manželky Martiny se do blízkosti již komunikujícího gólmana dostali také zástupci Chelsea v čele s trenérem Mourinhem a kapitánem mužstva Terrym. Uvedl to londýnský klub, který o slibném vývoji zdravotního stavu českého gólmana informoval také jeho hráčskou agenturu Sport Invest. Příští týden by hráč mohl být propuštěn z nemocnice.

Vesměs ale oslovení odborníci upozorňují, že bez přesné diagnózy jsou veškeré soudy víceméně postavené na obecných znalostech, a připomínají, že k fraktuře lebky může dojít při řadě sportovních činností. Málokdo prý ví, že nejnebezpečnějším sportem na podobná zranění hlavy je golf.

Reprezentační kolegové zraněného Petra Čecha odsoudili zákrok irského fotbalisty Stephena Hunta, který českému brankáři způsobil v sobotním ligovém utkání Chelsea v Readingu zlomeninu lebeční kosti.

Chelsea nyní tlačí na vedení Fotbalové asociace (FA), aby incident co nejdříve pohnalo před disciplinární komisi. Vedení londýnského klubu prý souhlasí s názorem trenéra Mourinha, že šlo o úmysl. Navíc se mluví nejen o postihu pro Hunta, který Čecha zasáhl, ale i pro rozhodčího Mika Rileyho, který nejenže fotbalistu nevyloučil, ale navíc brankáře vykázal, aby se nechal ošetřovat mimo hrací plochu. FA zatím s jakýmikoli soudy čeká na oficiální zprávu o incidentu z pera sudího Rileyho.

Berdych zůstal v tenisovém žebříčku jedenáctý

Tenista Tomáš Berdych zůstal jedenáctý ve světovém žebříčku. Po vyřazení ve stockholmském čtvrtfinále neměl šanci bodově předstihnout Chilana Fernanda Gonzaleze, který hrál v neděli ve Vídni o titul. Od premiérové účasti v elitní desítce dělí jednadvacetiletého Čecha 105 bodů.

Očekávaný propad potkal v dlouhodobém pořadí ATP Radka Štěpánka, který musel ukončit životní sezonu kvůli vyhřezlé ploténce: z dvanáctého místa klesl na čtrnácté.

Počasí

V úterý, až se rozpustí dopolední mlhy, bude slunečno. Teploty 11 až 15 stupňů Celsia.