Zprávy

Paroubek připustil možnost velké koalice ČSSD a ODS, ale bez něj

Předseda ČSSD Jiří Paroubek připustil, že sociální a občanští demokraté by mohli jednat o velké koalici, která by existovala dva roky. Sám by se na ní však nepodílel. Zůstal by ale předsedou ČSSD a předpokládá, že by měl nějakou ústavní funkci. Řekl to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce s tím, že velká koalice je jednou z možností dalšího vývoje. Dodal, že pokud by se strany dohodly, tak by již nevyžadoval vlastní pokus o sestavení vlády. V opačném případě ho vyžadovat bude. Předseda ODS Mirek Topolánek takovou variantu odmítá. Ve stejném pořadu prohlásil, že velká koalice není možná, protože si ji nepřejí ČSSD a ODS ani voliči. "Možná, že si to nepřejí členové obou stran, ale mají odpovědnost za tuto zemi stejně tak jako my dva, pane Topolánku," řekl Paroubek.

Šéf ODS také připomněl povolební konflikty - projev Paroubka hned po volbách, parlamentní obstrukce a "zastrašování poslanců menších stran, flagrantní porušování dohod a slov, která padla". "Těžce naše strany vytvoří takovou důvěru mezi sebou, aby vůbec taková varianta byla možná. Ona možná není," řekl Topolánek. Dodal, že v ODS navíc není skupina, která by "vygenerovala" politika, který by šel do velké koalice s ČSSD.

Předseda ČSSD uvedl, že by byl o velké koalici ochoten jednat, ale byla by "beze mně, politicky, takže tady bych otevřel možnost pro své kolegy v rámci sociální demokracie, v rámci ODS". Naopak Topolánek by podle něj mohl být ve vládě velké koalice premiérem. Dvouletou velkou koalici by Paroubek nepovažoval za zradu na voličích, současně ale přiznal, že z jeho hlediska by to zrada byla, protože takovou variantu zavrhoval - proto by byla bez něj.

Bém: Šéf ČSSD Paroubek by měl kvůli Doleželovi odstoupit

Předseda ČSSD Jiří Paroubek by měl odstoupit kvůli Zdeňku Doleželovi, který je podezřelý z korupčního jednání. V pořadu Nedělní partie televize Prima to řekl místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém. Jeho oponentka v debatě, bývalá ministryně školství Petra Buzková (ČSSD), se Paroubka zastala.

Doležel byl ředitelem kabinetu někdejších premiérů Stanislava Grosse a Paroubka. Nyní je spolu s dalšími lidmi ve vazbě v souvislosti s údajnou korupcí kolem přidělování dotací z Evropské unie. "Já si myslím, že Jiří Paroubek se má v takové situaci prostě zvednout před národem, rezignovat, a tím by aspoň částečně mohla být sociální demokracie očištěna," řekl Bém.

Podle Buzkové však byl Doležel šéfem Paroubkova sekretariátu na úřadu vlády velmi krátkou dobu. Zdědil ho po Grossovi. "Nebyl to takový spolupracovník Jiřího Paroubka, kterého by si Jiří Paroubek vybral," zdůraznila Buzková. Gross udělal velkou personální chybu v tom, že Doležela do funkce přivedl, dodala. Exministryně a lídr ČSSD ve volbách do pražského zastupitelstva soudí, že sociální demokracie bude debatovat o tom, zda by Gross měl vést stranickou bezpečnostní komisi.

Jourová obviněná z korupce v kauze dotací EU jde do vazby

Bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová obviněná z korupce spojené s aférou kolem dotací Evropské unie půjde do vazby. Rozhodl o tom Obvodní soud pro Prahu 1. Jeho předseda Libor Vávra ČTK řekl, že důvodem uvalení vazby je obava z možného maření vyšetřování, případně ovlivňování svědků. Kromě Jourové jsou v případu trestně stíháni i někdejší šéf kabinetu premiérů Zdeněk Doležel, starosta Budišova na Třebíčsku Vladislav Péťa a úředník ministerstva zemědělství Miloslav Řehulka. Všichni tři jsou ve vyšetřovací vazbě od pátku.

Místostarosta Třebíče: Projekt opravy zámku nebyl nadhodnocen

V projektu na opravu třebíčského zámku, který měla dotovat EU, podle místostarosty města Radka Číhala (Sdružení nezávislých) nemohlo vzniknout takové pochybení, jak uvádějí média. Česká televize v sobotu informovala o tom, že projekt měl být nadhodnocen o 42 milionů korun, což je podle Číhala celkový rozpočet rekonstrukce. Z unie měla Třebíč dostat nejvýše 25 milionů korun. Město získalo příslib dotace spolu s Budišovem, kde nyní zneužití dotací vyšetřuje policie. "Já si myslím, že v našem případě to je určitě v pořádku," řekl ČTK Číhal.

Topolánek: Protiraketová základna v ČR pravděpodobně nebude

České republice pravděpodobně nebude americká protiraketová základna. Pokud v zemi nějaké zařízení bude, bude to radarová základna. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl premiér Mirek Topolánek. "Raketová základna u nás pravděpodobně nebude. Jestli u nás bude, tak bude radarová základna, se kterou 60 procent občanů souhlasí," prohlásil Topolánek v narážce na odpor značné části veřejnosti k umístění základny v zemi. Pokud jde o rozhodnutí o jejím umístění a další věci s tím související, Topolánek řekl, že "v letošním roce se nebude dít nic".

Američané chtějí mít ve střední Evropě základnu s obrannými střelami země-vzduch. Vojenští experti USA už navštívili Polsko a Česko. V ČR si prohlédli bývalé vojenské újezdy, které by pro umístění základen připadaly v úvahu. Základna by sloužila k zachycení a zničení případných nepřátelských raket vypálených zejména z Íránu. Měla by se skládat z radarové a raketové části. Není vyloučeno, že jedna část může být v Česku a druhá v Polsku.

Pospíšil: Posílení kontroly nad odposlechy neomezí práci novinářů

Chystaná nová právní úprava užití operativní techniky, speciálně pak odposlechů, neomezí podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) práci investigativních novinářů. V prohlášení pro média Pospíšil uvedl, že novináři rozhodně nebudou trestně postihováni, pokud v dobré víře, ve snaze upozornit na trestný čin či jiné negativní společenské jevy, zveřejní záznam odposlechu. Na posílení kontroly nad odposlechy se ve čtvrtek shodli odborníci a zástupci politických stran s ministrem Pospíšilem. Zvažované změny by občanům umožnily dovědět se, že byli odposloucháváni. Pak by se mohli obrátit na soud, který by oprávněnost a zákonnost odposlechu přezkoumal, popsal změny Pospíšil.

CK: Charterové lety a silná koruna brání růstu cen dovolených

Silná koruna a zavádění levnějších nepravidelných linek do nových destinací drží podle představitelů cestovních kanceláří ceny zahraničních zájezdů na téměř stejné úrovni jako loni. Ceny zájezdů v prvních třech čtvrtletích letošního roku stagnovaly nebo rostly jen nepatrně. Ve třetím čtvrtletí činil nárůst 0,7 procenta ve srovnání se stejným obdobím roku 2005. Analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek nepředpokládá výrazné zdražování ani ve zbytku roku. Průměrná cena zájezdu je letos 14.000 korun. Údaje o pohybu cen zveřejnil Český statistický úřad.

Rada Frýdku-Místku podala trestní oznámení kvůli volební kampani

Volební kampaň ve Frýdku-Místku se začíná přiostřovat. Rada města složená ze zastupitelů ČSSD a KSČM podala trestní oznámení na neznámého pachatele za předvolební billboardovou kampaň, podle které současné vedení města není schopné vyřešit náročné úkoly spojené s obří investicí automobilky Hyundai v nedalekých Nošovicích. Vyplývá to z usnesení z mimořádné schůze rady. Ke kampani se přihlásila koalice ODS, KDU-ČSL a sdružení Občané pro Frýdek-Místek, která považuje oznámení za bezdůvodné a neprokázané. "Volební kampaň ODS a její koalice se neopírá o jediné oznámení, co jsme vlastně porušili. Čím já a městská rada ohrožujeme životní prostředí a občany?" řekla dnes ČTK primátorka Frýdku-Místku Eva Richtrová (ČSSD). Smlouvu s automobilkou navíc nepodepsalo město, ale Moravskoslezský kraj a česká vláda, dodala Richtrová.

Novinky: Romové zbili na Tachovsku policistu na služebně

Pětice Romů zbila v sobotu do bezvědomí policistu ve služebně v Boru na Tachovsku. Policista utrpěl otřes mozku a další zranění. Nyní je v nemocnici. Romového ho zbili údajně kvůli tomu, že krátce předtím zadržel jednoho z nich při útěku od dopravní nehody. Píše to internetový server Novinky.cz. Podle serveru muž havaroval a z místa nehody utekl. Jeden z členů policejní hlídky ho po pronásledování zadržel a předal kolegům z dopravní policie. Řidič se poté vzdálil s tím, že jde zajistit odtah vozidla. Ve skutečnosti ale přivolal rodinu a společně vyrazili na policejní služebnu. "Kopali do dveří, až je skoro vylomili. Na služebně byli v tu dobu dva policisté, z nichž jeden byl právě ten, který muže utíkajícího od nehody zadržel. Řidič policistu udeřil tak silně, že ten upadl na zem a ztratil vědomí. Druhý policista vysílačkou přivolal pomoc. Mezitím útočník utekl a vrátil se k místu nehody, jako by se nic nestalo," popsal Novinkám událost tachovský policejní ředitel Jaromír Kníže. Kriminalisté později útočníka zadrželi a obvinili ho z trestných činů maření výkonu úředního činitele, výtržnictví a ublížení na zdraví. O jeho vzetí do vazby rozhodne soud.

Policie v Trutnově řeší dvě napadení s rasovým podtextem

Dva související případy napadení s rasovým podtextem řeší od sobotního večera trutnovská policie. Nejprve čtyři neznámí útočníci údajně napadli ve Svobodě nad Úpou dvě romské rodiny. Následně v nedalekém Trutnově více než 50 Romů zaútočilo na auto, v němž bylo několik lidí. Skupinu Romů se policii podařilo zvládnout jen za pomoci střelby do vzduchu. Při střelbě nebyl nikdo zraněn. Případ ve Svobodě nad Úpou policie vyšetřuje jako výtržnictví. Útok Romů vyšetřuje jako trestný čin násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci, za který hrozí pachatelům až tři roky vězení. K objasnění události policie zatím vyslechla několik desítek lidí.

V Praze se jezdilo na býku, pořadatelům může hrozit pokuta

V pražské Sazka Areně v sobotu večer soutěžili v disciplínách amerického rodea novodobí kovbojové. Vedle závodu na koních okolo barelů či slalomu mezi tyčemi byla součástí programu i jízda na divokém býku. Podle Ústřední komise pro ochranu zvířat ministerstva zemědělství je ale tato disciplína v rozporu s právními předpisy. Pořadatelům tak muže hrozit pokuta 50.000 korun, řekl ČTK mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Převážně čeští jezdci předvedli publiku také zastavení mladého býčka v běhu. Z boxu vyrazilo telátko pronásledované dvěma jezdci na koních. Jeden jej naháněl, druhý pak v plné rychlosti seskočil z koně a dobytče zastavil. V původní americké verzi je kovbojové povalí na zem. Pořadatelé údajně zvolili také měkčí variantu chytání býčků do lasa. Telata se nesvazovala, po zachycení do smyčky se lano uvolnilo a zvíře odběhlo. Jezdci dále soutěžili v jízdě na divokém koni. Ženy porovnávaly své síly v rychlostních jezdeckých disciplínách - jízdě kolem barelů a slalomu mezi tyčkami. Výkony provázela nezbytná country hudba, sedla zdobily americké vlajky a hlavy jezdců kovbojské klobouky. Vrcholem večera podle pořadatelů bylo právě krocení býka. Zvíře bylo ve slabinách podvázáno provazem, další lano, kterého se držel jezdec, mělo okolo hrudi. Hodnotil se styl jízdy a kvalita vyhazování býka.

Podle Jiřího Lamplota, spolupořadatele Amerického rodea, jak se večer v Sazka Areně jmenoval, se od roku 2002 na výstavištích a v hokejových halách ve velkých městech pořádala řada rodeových akcí včetně jízdy na divokém býku. Na každé akci byli podle něj přítomni inspektoři Státní veterinární správy a týrání zvířat údajně nebylo na žádné z nich prokázáno. Podle Dubna však již několik prohřešků inspektoři prokázali.

Divadelníci hráli přes 12 hodin Dostojevského, přežili ve zdraví

Divadlo Husa na provázku uvedlo v sobotu a v noci na neděli premiéru fresky Svlékání z kůže, která v režii Vladimíra Morávka shrnuje a kombinuje čtyři starší inscenace her Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nový dramatický celek trvá 12,5 hodiny a je tvořen hrami Raskolnikov - jeho zločin a trest, Kníže Myškin je idiot, Běsi - Stavrogin je ďábel a Bratři Karamazovi: Vzkříšení. Drtivá většina diváků držela s vyčerpanými herci krok až k půlnočnímu finále, divadelníci jim za odměnu servírovali v přestávkách občerstvení.

Na účinkující dohlížela lékařská služba, únavě se bránili energetickými nápoji. "Nakonec ale všechno dopadlo, jak mělo, nikdo nezkolaboval," řekla dnes ČTK Martina Měšťanová z divadla. Herci označují závěrečné ovace za největší, které zažili.

Premiéra Svlékání z kůže je vyvrcholením čtyřletého projektu Sto roků kobry, v němž Husa na provázku s úspěchem uváděla Dostojevského hry. "Od počátku jsem měl představu, že je nakonec zahrajeme pohromadě," řekl režisér a umělecký šéf souboru Morávek. Už loni si Husa na provázku vyzkoušela kratší verzi, složenou jen ze tří her. "Myslel jsem, že herci budou zoufalí, ale nakonec říkali, že se jim to líbilo," vzpomínal Morávek. Freska Svlékání z kůže není jen lineárním seřazením starších inscenací. Režisér v nich škrtal, jednotlivé hry kombinoval a přeřazoval obrazy. Výsledek označuje za koláž a tvrdí, že Dostojevskij tímto způsobem dostává nový význam. "Je to jako hloubkové čtení, kdy čtete veškeré dílo od jednoho autora a objevujete nové souvislosti," popsal dramaturg a vedoucí Centra experimentálního divadla Petr Oslzlý.

Opravené karlínské divadlo si prohlédli jeho bývalí členové

Setkání bývalých členů Hudebního divadla Karlín uspořádala v neděli v Praze společnost Théatre Variété. Uskutečnilo se přímo v rekonstruovaných prostorách této scény, kterou před čtyřmi lety zdevastovaly ničivé povodně. Umělci a další zaměstnanci si tak prohlédli místa, kde byli kdysi "doma", včetně divadelního zázemí a zákulisí. Mezi přítomnými byli například "limonádový Joe" Karel Fiala, Otakar Brousek, Stanislav Bruder, Pavla Břínková, Galla Macků, Vlastimil Zavřel a také Valerie Vašáková. Ta byla v roce 1945 u toho, když se v Karlíně po válce zakládala opereta.

V čele společnosti Théatre Variété je herec Lumír Olšovský. Vznikla loni s cílem upozornit na někdejší slávu stejnojmenného pražského zábavního podniku, jehož sídlem byla právě budova Hudebního divadla Karlín. Prvním krokem jejích členů byla oprava zanedbaného místa posledního odpočinku rodiny Tichých, zakladatelů této scény, od jejíhož otevření uplynulo letos v létě 125 let. Když se divadelní nadšenci loni v září u hrobky objevili poprvé, byli zděšeni, neboť pietní místo bylo zdevastováno a náhrobní kámen povalen. Po zhruba hodině práce a za pomoci krumpáčů, lopat, trámů a nadšení zhruba tunový kus žuly zvedli na původní místo. Nápis na desce odhalil, že naposledy zde spočinul Tichého syn Eduard v roce 1933. Podle Olšovského hledá společnost potomky tohoto rodu, ale zatím marně. Rodina se totiž přihlásila k německé národnosti a z valné části byla po roce 1945 odsunuta. Poslední majitelkou hrobu byla koncem 50. let Anna Tichá. Naštěstí se prý obnovu náhrobku podařilo řediteli karlínského divadla Egonu Kulhánkovi zahrnout do nákladů na rekonstrukci - jinak by se na ni sbírka skládala několik let.

Budova karlínského divadla s kapacitou 2000 míst byla otevřena v srpnu 1881, aby sloužila varietním produkcím a kočovným cirkusům. V roce 1897 se dočkala adaptace pro divadelní provoz, avšak do roku 1939 byla pro divadlo využívána nepravidelně. V letech 1939 až 1944 tam hrála činohra české první scény a další dvě sezony soubor Městského divadla na Královských Vinohradech. Od října 1945 tam působila skupina operetních umělců pod vedením E.F. Buriana. Koncem 40. let na jeviště přešel se svým souborem Oldřich Nový a také Jan Werich. Hlavička HDK se objevila poprvé v roce 1961. Oprava povodněmi zničené scény přišla město na 630 milionů korun, první představení se po rekonstrukci uskutečnilo tento týden. Šlo o českou premiéru amerického muzikálu Producenti.

České Švýcarsko chce lákat návštěvníky i na podzim

České Švýcarsko, nejmladší národní park v Česku, chce lákat návštěvníky i na podzim. V této době tradičně klesá počet turistů, přestože právě nyní nabízí České Švýcarsko ty nejhezčí scenérie v podobě zbarvených lesů a jasných výhledů. Proto do konce října pořádá obecně prospěšná společnost České Švýcarsko propagační kampaň za půl milionu korun. ČTK o tom informovala Dana Štefáčková ze společnosti České Švýcarsko. Tyto peníze, které přišly z Evropské unie a státního rozpočtu, umožní propagaci Českého Švýcarska na tramvajích a autobusech v Praze a v krajských městech, na internetu, v síti rádií i v řadě cestovních kanceláří. Součástí kampaně jsou i suvenýry: trička pro děti i dospělé, pohlednice, kompasy, fotoalba, čokolády a pexesa.

Národní park České Švýcarsko, který byl vyhlášen v roce 2000, zaujímá severovýchodně od Děčína rozlohu 79 kilometrů čtverečních. Území tvoří unikátní pískovcová skalní města, kaňony a rokle. Součástí parku je i největší skalní most v Evropě - Pravčická brána. Národní park navazuje na německý Národní park Saské Švýcarsko, jenž byl vyhlášen o deset let dříve.

Dvorská zoo oceněna za projekt v kampani na záchranu nosorožců

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem získala mezinárodní ocenění za vzdělávací projekt k celoevropské kampani na záchranu nosorožců. Evropská asociace zoologických zahrad v minulých dnech ocenila jako vůbec nejlepší v Evropě projekt zahrady Rhinoland, který byl zaměřený na střední školy. O ocenění se ucházelo ještě asi 90 zoo chovajících nosorožce. ČTK to dnes řekla zooložka a autorka projektu Kristina Tomášová. "Cílem našeho projektu bylo zapojit do kampaně středoškoláky. Na rozdíl od dětí základních škol je totiž není zrovna snadné pro něco nadchnout," řekla Tomášová. Zoo ročně navštíví přes půl milionu lidí.

Dvorská zoo patří k nejúspěšnějším chovatelům nosorožců na světě. Nyní chová 23 nosorožců ve třech druzích. Poslední mládě vzácného nosorožce dvourohého se v zoo narodilo letos v září. Kampaň na záchranu nosorožců byla vyhlášena loni v září. Měla zvýšit obecné povědomí o nutnosti ochrany volně žijících nosorožců, přiblížit lidem život těchto vzácných zvířat a získat peníze na záchranné programy. V přírodě nyní žije méně než 18.000 nosorožců. V ČR se do kampaně zapojily vedle dvorské zoo zahrady v Ostravě, Praze, Brně, Liberci a Jihlavě. Celkem se v Evropě do kampaně zapojilo 135 zoo, kterým se na programy záchranu nosorožců podařilo získat přes půl milionu eur (přes 14 milionů korun).

Šimpanzice Mája slavila v Liberci své desáté narozeniny

Prostřeno jak v hotelu, ovocný dort a velký košík dobrot čekal v neděli šimpanzici Majoránku, která slavila v zoologické zahradě v Liberci své desáté narozeniny. Mluvčí zahrady Zuzana Šafaříková ČTK řekla, že opici, o kterou se odmítla starat její lidoopí matka a vychovali ji ošetřovatelé, je stále bližší společnost lidí a teprve pozvolna přivyká životu mezi šimpanzy. "Je mimořádně šikovná, zapojila se i do vědeckého projektu malování doktorky Marie Vančatové," dodala mluvčí. Zatímco jiní šimpanzi si s barvami jen hráli, Mája hned pochopila k čemu slouží štětec. Namalovala stovky obrazů, měla výstavy doma i v zahraničí a její nejvydařenější díla zdobí pavilon opů. Kromě toho natočila několik reklam a hrála v zábavních televizních pořadech. Filozofie ředitele zahrady Davida Nejedla je však taková, že se zvířata mohou objevovat jen ve spotech, které zdůrazňují jejich přirozené vlastnosti. U opic třeba hravost nebo zvědavost. "Bráníme se tomu je třeba oblékat," podotkla Šafaříková. Největší radost přitom odrostlému mláděti dělá, právě když se mu podaří zmocnit se pracovní vesty svých ošetřovatelů. Zelený khaki model si sama oblékne, otevře a prozkoumá všechny kapsy na zipy a napodobuje při tom lidi. Dokonale se po nich opičí, i když jí půjčí mobil. Nejprve prsty ťuká do klávesnice, potom si přístroj přiloží na ucho a naklání hlavu, jako když naslouchá. Tváří se přitom, jako když jí volá někdo zvlášť milý.

Majoránku vychovaly ošetřovatelky Jiřina Kyzlíková a Dáša Jíchová. V pavilonu opic a šimpanzů zoo upravila místnost, kde se obě ženy o Majoránku a její dnes již mrtvou sestru Vanilku nepřetržitě staraly. Kyzlíková se na několik let přestěhovala do zoo a mláďata vychovávala jako své děti.

V řadě obcí vzpomínají na Cimrmana, v Dolní Bělé byli ale první

V poslední době se roztrhl pytel s upomínkami na fiktivního českého génia Járu Cimrmana. V řadě obcí jsou po něm pojmenované ulice, dokonce i v Bruselu nedávno odkryli otisk jeho chodidla. Prvenství však drží Dolní Bělá na Plzeňsku - zde byla na místním hostinci odhalena pamětní deska českého velikána už před 14 lety. Místní v Dolní Bělé si na rozdíl od Bruselu nic nenalhávají. Na desce z roku 1992 totiž stojí: V tomto hostinci Jára Cimrman - český génius - pravděpodobně nikdy nenocoval.

Na myšlenku instalovat pamětní desku přišel obdivovatel Cimrmanova díla, starosta obce Tomáš Křiklán. "Slyšel jsem tehdy v televizi pány Svěráka a Smoljaka, jak si posteskli, že tak velký génius jako Jára Cimrman nemá nikde žádnou pamětní desku a ani po něm není pojmenovaná ulice. Napsal jsem jim tedy, že to napravíme a dáme na obecní hostinec desku s nápisem, že v něm Jára nikdy nepřenocoval. Tvrdil jsem, že je lepší negativní nápis než žádný. Pánové souhlasili, ale doporučili, abychom přidali slovo pravděpodobně. U Cimrmana prý totiž člověk nikdy neví," líčil starosta.

Odhalit desku přijel do obce Zdeněk Svěrák osobně. "Nápis je dodneška v centru pozornosti turistů. Většinou se u něj fotí," uvedl starosta. Přiznal, že hry Svěráka a Smoljaka obdivuje od samého počátku a zná je skoro nazpaměť.

Krkonoše letos zažily nájezdy nelegálních sběračů borůvek

Nejvyšší české hory Krkonoše letos zažily zřejmě nejsilnější nájezdy nelegálních sběračů borůvek. Organizované skupiny sběračů do Krkonoš vyrážely zejména z Polska. Strážci z Krkonošského národního parku na ně spolu s policií a svými polskými kolegy pořádali zátahy, při nichž zadrželi a z Krkonoš vykázali stovky lidí. Sběrači borůvky většinou sbírají pro další prodej. Podle odhadů může být v Krkonoších sebíráno na 200.000 litrů borůvek ročně. Na trhu má takové množství hodnotu několika milionů korun. Drancování Krkonoš borůvkáři se správa parku snaží zamezit vyhlášením zákazu vstupu do lesa mimo značené cesty i v takzvané třetí zóně parku. Letos zákaz platil od 20. července do dneška. V nejpřísněji chráněných zónách číslo jedna a dvě zákaz platí po celý rok. Při jednom zátahu ochránci parku zadrželi i několik desítek Poláků najednou. V Polsku je sbírání borůvek zakázáno na celém území parku a postihy jsou daleko přísnější než v Česku.

Skupiny nelegálních sběračů ničí půdní kryt, který je pak náchylný k erozi. Vysbírané plochy mnohdy připomínají měsíční krajinu. Speciálními hřebeny širokými až 30 centimetrů vysbírají borůvky natolik, že chybí i jako potrava různým živočichům. Po sběračích také zůstává velké množství odpadu, zejména plastů.

Vítěz rybářského závody v centru Prahy chytil 38 pstruhů

V závodu v chytání ryb na mušku, který se uskutečnil o víkendu v centru Prahy, zvítězil Jakub Vedral, na jehož prutu uvízlo 38 pstruhů. Ve třech kolech soutěžilo od sobotního rána 140 rybářů. Podle pořadatelů šlo o první světový závod tohoto typu v Česku. Poblíž Slovanského ostrova bylo kvůli němu počátkem týdne vypuštěno 10.000 pstruhů. Největší ulovená ryba měřila 51 centimetrů, řekla ČTK pořadatelka závodu Lucie Martínková. Lovci však své úlovky vraceli po přeměření zpět do Vltavy. Revír bude od pondělí podle organizátorů otevřen všem zájemcům s platnými povolenkami. Již v neděli podle jejich informací vytahovali pstruhy i rybáři v pražském Braníku, tyto čilé ryby se totiž pohybují i proti proudu řeky. Vedle domácích milovníků rybaření si do Prahy přijeli zachytat i muškaři z Irska, Slovenska či Spojených států. Řeka se mezi Mánesem a Novotného lávkou zaplnila lodičkami, jejichž posádky tvořily dvojice soutěžících. Z každé z nich vždy jeden chytal a druhý byl rozhodčí. Po hodině se střídali. Podle jednoho z nich Romana Hoppa úspěch záležel především na instinktu vybrat si správné místo a na dávce potřebného štěstí. "Standardně se muškuje na horských tocích, dnes se již rozšířilo prakticky všude a dá se takto chytit jakákoliv ryba," vysvětlil Hopp. Ve výhodě byli podle něj ale ti, kteří mají zkušenost s chytáním na jezerech. Pstruhové ryby snesou pouze nejčistší vody. V případě Vltavy se odborníci z řad rybářů toho, že by pstruzi v řece nepřežili, nebojí. Voda je podle nich tak čistá, že se v ní budou mít dobře.

Příbram se postarala o první porážku libereckých fotbalistů

Liberečtí fotbalisté ztratili v desátém kole první ligy neporazitelnost. Úřadující čeští šampioni prohráli 0:1 v Příbrami, které zajistil cenný úspěch ve 38. minutě Polodna. Liberci tak nevyšla generálka na čtvrteční duel Poháru UEFA proti Seville. Slovan navíc přišel o vedení v lize, v čele jej znovu vystřídala Mladá Boleslav díky výhře nad Českými Budějovicemi.

Liberecký trenér Vítězslav Lavička možná i kvůli čtvrtečnímu pohárovém duelu šetřil opory Pospěcha a hrdinu z jednadvacítky Frejlacha. Jejich místa zaujali Kostaričan Parks, který se v základní sestavě objevil vůbec poprvé, s Hamouzem, ale Liberci změny v prvním poločase vůbec neprospěly. Příbram naopak vůbec nepřipomínala tým, který z posledních šesti zápasů uhrál jedinou remízu.

Další výsledky 10. kola: Kladno - Slavia 0:1, Most - Slovácko 2:0, Mladá Boleslav - České Budějovice 4:2, Plzeň - Brno 1:1, Zlín - Teplice 1:4.

Gólman Čech utrpěl frakturu lebky

Brankář fotbalové reprezentace a londýnské Chelsea Petr Čech utrpěl v sobotním utkání anglické ligy v Readingu zlomeninu lebeční kosti a ještě v noci se podrobil operaci. Jeho klub to oznámil na své internetové stránce s tím, že zákrok byl úspěšný. Dobu Čechovy rekonvalescence prý zatím nelze určit. Nejlepší světový gólman loňského roku byl ze stadionu Readingu převezen na specializované neuro-chirurgické oddělení v Oxfordu, kde ho operovali. "Zákrok proběhl úspěšně, ale je příliš brzy na to poskytnout přesné podrobnosti Petrova aktuálního stavu," uvedli Čechovi manažeři ze společnosti Sport Invest v prohlášení zaslaném ČTK. "Petr je v péči těch nejlepších odborníků v Oxfordu. Všichni věříme, že jeho stav se brzy zlepší," řekl hráčův agent Pavel Zíka.

Čech utrpěl zranění už po několika sekundách sobotního duelu. V první minutě vyběhl proti Stephenu Huntovi, jenž se řítil sám na branku. Soupeř jej kopl do hlavy a otřesený Čech musel být ze hřiště odnesen na nosítkách a převezen do nemocnice.

Motocyklista Pešek byl v Estorilu čtvrtý, bodoval i Abraham

Motocyklový jezdec Lukáš Pešek obsadil čtvrté místo v nedělním předposledním závodu mistrovství světa třídy do 125 ccm v Portugalsku. Na okruhu v Estorilu bodoval i Karel Abraham, jenž projel cílem jako jedenáctý a po týdnu opět vylepšil své životní maximum. Suverénním vítězem závodu se stal zatím jediný letošní mistr světa Alvaro Bautista ze Španělska, který na aprilii vyhrál už poosmé.

Peškovi se nezvykle povedl start ze třetího místa, později jej ale zbrzdila havárie jednoho ze soupeřů před ním a musel dotahovat skupinku bojující o druhé místo. Tovární jezdec týmu Derbi v ní na konci dlouhé cílové rovinky těsně předjel Španěla Juliana Simona. V celkovém pořadí se na pouhý bod přiblížil pátému Sergiu Gadeovi ze Španělska.

Šestnáctiletý Abraham zajel životní kvalifikaci, v níž skončil desátý, a v závodě potvrdil výkonnostní skok. Bodoval už podruhé za sebou, v minulém závodě získal tři body za třináctou pozici, v neděli jich přidal pět.

Peschkeová získala v Moskvě čtvrtý letošní titul ve čtyřhře

Česká tenistka Květoslava Peschkeová získala na turnaji v Moskvě čtvrtý letošní titul ve čtyřhře. Spolu s Italkou Franceskou Schiavoneovou, s níž se v této sezoně radovala už dvakrát, zdolala ve finále krajanku Ivetu Benešovou hrající s Ruskou Galinou Voskobojevovou ve třech setech. Třetí nasazená česko-italská dvojice nezvládla vstup do zápasu a brzy prohrávala 1:4, první set ale nakonec získala poměrem 6:4. Ve druhé sadě Benešová s Voskobojevovou ve zkrácené hře skóre vyrovnaly, v rozhodující části už ale na Peschkeovou a Schiavoneovou nestačily. Vítězky inkasovaly prémii 59 tisíc dolarů.

Počasí

V pondělí bude zpočátku oblačno až zataženo, ojediněle slabý déšť, místy mlhy. Během dne bude oblačnost ubývat. Teploty 11 až 15 stupňů Celsia, na horách kolem 7.