Zprávy

Do šesti měsíců má vzniknout nová verze trestního zákona

Nový trestní zákon, který měl zavést přísnější tresty za některé činy a který v březnu odmítli schválit poslanci, se podle Mladé fronty Dnes vrací do hry. Zřejmě z něj ale zmizí některé části, kvůli nimž neuspěl - jedná se například o nový paragraf, který měl stanovit nižší tresty za pomoc při eutanazii, píše deník. Nová verze zákona má být hotová do šesti měsíců. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se podle MfD dohodl tento týden se soudcem Nejvyššího soudu Zdeňkem Šámalem, který na odmítnutém návrhu roky dělal, že se znovu k zákonu vrátí. Další sporné body jako například snížení věkové hranice trestní odpovědnosti na 14 let v zákoně zůstanou. Pospíšil si nechá zpracovat odborný posudek, zda je nutné v zákoně zachovat další sporný paragraf, který se týká tunelování.

Randák: Slučování tajných služeb není na pořadu dne, jde o něco jiného

Slučování českých civilních tajných služeb není podle odvolaného ředitele civilní rozvědky Karla Randáka na pořadu dne a "jde o něco zcela jiného". Randák to řekl v rozhovoru pro sobotní Právo.

Vláda premiéra Mirka Topolánka (ODS) odvolala Randáka 20. září. Jako důvod uvedla zvažovaný záměr sloučit civilní rozvědku a kontrarozvědku do jediné zpravodajské služby podřízené kabinetu. "Řeknu tolik, že podle mého není slučování služeb vůbec na pořadu dne a jde o něco zcela jiného," řekl Randák Právu. Předpověděl, že ve sloučené službě převáží kontrarozvědná část - je na ni kladen větší důraz. Navíc v jedné službě je podle Randáka možné celkem volně přelévat finanční prostředky, přesouvat lidi "a to obvykle v neprospěch rozvědky, která se může stát postupně popelkou". Na dotaz Práva, zda se jeho slovům dá rozumět tak, že Topolánkova vláda chce sloučit služby s úmyslem posílit právě vnitřní službu, která může posloužit i k politickým zájmům, Randák odpověděl: "Neznám záměr vlády, takže ho těžko mohu komentovat. Ale platí, že pokud dojde k takové koncentraci moci, lze to vykládat různě, třeba i takto."

Randák varoval, že sloučení služeb může poškodit celou bezpečnostní komunitu i reputaci země navenek. "Pokud je tento krok opravdu připravován, pak je připravován naprostými diletanty, kteří o komunitě ani o její práci nevědí vůbec nic," řekl. Čím je podle něj demokratičtější zřízení v zemi, tím má stát větší tendenci držet služby odděleně a lépe je kontrolovat. Naopak v totalitních státech jsou služby sloučené - pro takové státy je hlavní udržet pořádek uvnitř a je jim jedno, jak je to vnímáno zvenčí, míní Randák. Zmínil i zásadní odlišnost práce obou služeb. "Jestliže však převáží váha té vnitřní služby nad tou vnější, pak to něco o státu vypovídá. Minimálně to, že má vnitřní problémy a že rezignuje na svůj vnější obraz. Demokratický stát by proto měl mít samostatnou rozvědku," řekl. Vláda ODS, která ho odvolala právě se zdůvodněním potřeby sloučit vnitřní a vnější civilní službu, se podle Randáka paradoxně chová totalitně.

Randák popřel oprávněnost názoru části ODS, která je podle něj přesvědčena, že se civilní rozvědka pod jeho vedením a na pokyn tehdejšího ministra vnitra Františka Bublana angažovala ve sledování a odposlouchávání politiků ODS - tedy že byla politicky úkolována. Randák se vrátil i ke svým slovním sporům s nynějším ministrem vnitra Ivanem Langrem (ODS). Řekl, že po odvolání z čela civilní rozvědky měl s Langrem dohodu, že se nebude vyjadřovat k okolnostem odvolání. Neexistovala ale žádná dohoda, že se nesmí vyjadřovat k tématu slučování služeb a k bezpečnostním opatřením přijatým v souvislosti s teroristickou hrozbou Česku, upozornil. "Z mého pohledu jsem dohodu dodržel. Přesto mě ministr napadl, že jsem neloajální a že se tudíž jeho názor na mě vyvíjí," řekl Randák, který je nyní stále příslušníkem civilní rozvědky a je poradcem ředitele služby.

První radar NATO jde do provozu

První radar sítě protivzdušné obrany NATO na českém území v Nepolisích na Královéhradecku začali vojáci v minulých dnech uvádět do provozu. Zkušební provoz by mělo zařízení za asi půl miliardy korun zahájit v listopadu a mezi páteřní radary aliance se plně zařadí příští rok. Uvedla to sobotní Mladá fronta Dnes v příloze pro hradecký kraj. Druhý radar má stát nedaleko slavkovského bojiště na Brněnsku. Lidé ze Slavkova a okolí však proti jeho umístění poblíž památníku padlých z napoleonských válek protestují. Požadují, aby stavbu radaru zastavil soud. Radar vysoký 25 metrů s kopulí o průměru téměř 20 metrů stojí v polích několik set metrů od Nepolis. Je vůbec prvním z páteřních radarů protivzdušné obrany kategorie FADR v republice. "Zařízení bude monitorovat vzdušný prostor pro potřeby Severoatlantické aliance i pro naše potřeby a bude schopno odhalit veškeré objekty, které se ve vzduchu objeví," řekl velitel vojenského útvaru Nepolisy Petr Suchánek

Lidem v Nepolisích přítomnost zařízení, jehož provoz bude zajišťovat přibližně 30 pracovníků, nevadí. "Dříve tam stály sovětské radary a nový radar zabírá asi jen třetinu původní plochy. Z tohoto hlediska je situace lepší než dříve. Očekáváme, že nám přibudou noví obyvatelé z řad zaměstnanců radarové stanice," uvedl starosta Nepolis Jiří Šustr. "Lidé by neměli mít strach ani z rušení televizního signálu či sítí mobilních operátorů," uvedl Suchánek.

Paroubek by se mohl stát premiérem, který povede zemi k volbám

Pokud předseda ČSSD Jiří Paroubek získá třetí pokus o sestavení vlády a ve sněmovně s žádostí o důvěru neuspěje, mohl by to být právě on, kdo dovede zemi k předčasným volbám. Právě na třetí pokus šéf ČSSD sází. Ve třetím pokusu nového premiéra vybírá předseda sněmovny. Tím je nyní sociální demokrat Miloslav Vlček. První dva pokusy má prezident. Po neúspěchu vlády Mirka Topolánka politikům vzkázal, že nehodlá jmenovat premiérem politika, který mu přinese návrh vlády založený na hlasech přeběhlíků. Právě s takovou vládou Paroubek počítal.

Dřívější volby chtějí strany bývalé koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Trumf jim ale nakonec může "vyfouknout" ČSSD, která by k volbám směřovala v pozici vládní strany. "Předseda (Paroubek) dobře ví, že karty jsou rozdané fifty fifty. Remízu ale může využít tím, že to bude on, kdo bude další měsíce vládnout a připravovat předčasné volby," řekl ČTK nejmenovaný zdroj z ČSSD. Klaus svým prohlášením udělal sociální demokracii "čáru přes rozpočet". Pro jejich menšinovou vládu podporovanou komunisty má údajně zvednout ruku ještě alespoň jeden hlas ze stran bývalé koalice. Nikdo ale neví o koho jde. Paroubek totiž nechce kvůli možnému úniku informací toto jméno prozradit ani svým nejbližším spolupracovníkům. Někteří pozorovatelé přitom tvrdí, že Paroubek nikoho nemá a jen blufuje.

Prezident nyní zahájil rozhovory s představiteli parlamentních stran. Z jeho slov vyplývá, že jsou pro něj přijatelné v podstatě jen dvě varianty nového kabinetu, a to velká koalice ODS a ČSSD, nebo vláda založená na dohodě více stran s tím, že povede k předčasným volbám.

Paroubek ale takový postup ostře kritizuje. V pátek proto naznačil, že ČSSD si počká na třetí pokus, kdy premiéra vybírá šéf sněmovny. Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) přitom v polovině srpna před svým zvolením veřejně slíbil, že před třetím pokusem o sestavení vlády odstoupí. Sněmovna by pak musela hlasovat o novém šéfovi znovu, což rozhodně nebude lehké, protože jen volba vedení sněmovny po volbách trvala sedm týdnů. Politický boj se tak může rozhořet opět naplno, protože ODS a ČSSD budou chtít, aby to byl právě jejich politik, který bude v pozici šéfa sněmovny jmenovat nového a pravděpodobně do voleb posledního premiéra. Paroubek by v takovém případě dostal šanci ukázat, že má ve sněmovně skutečně 101 hlasů.

Topolánek: "Bude-li ODS sestavovat vládu, budu ji sestavovat já."

Pokud bude ODS sestavovat nějakou další vládu, bude ji opět sestavovat předseda strany Mirek Topolánek. Řekl to sobotnímu Právu s tím, že jinou možnost vylučuje. "Když se bavíme o tom, že příští vládu nebude sestavovat Mirek Topolánek, tak tím říkáme, že ta příští vláda nebude vláda ODS," prohlásil. Topolánek si nemyslí, že by jeho pozice ve straně byla ohrožena. Čtyřleté působení v jejím čele pokládá za úspěšné. "Já tuto svoji misi nepokládám za ukončenou, post předsedy strany budu na kongresu obhajovat a myslím, že ho obhájím," řekl. O možné oslabené pozici Topolánka v ODS se začalo spekulovat poté, co vláda ODS v čele s ním nezískala parlamentní důvěru. Topolánek Právu také řekl, že nyní je hlavním nositelem předlistopadových praktik, a tudíž i větším nebezpečím pro demokracii v ČR spíše "paroubkovská" sociální demokracie než komunisté.

Předsednictvo ČSSD by v neděli mohlo jednat o osudu Grosse

Nedělní zasedání předsednictva ČSSD by se mohlo zabývat setrváním bývalého předsedy strany Stanislava Grosse v čele její bezpečnostní komise. Právě předsednictvo ho může odvolat. S odvoláním na spekulace v ČSSD to píše Právo. V ČSSD se podle listu začíná hovořit o tom, že právě Gross bude mezi prvními cíli, na něž se zaměří předseda strany Jiří Paroubek při zpětné inventuře čistoty chování stranických funkcionářů.

Paroubek v pátek kritizoval personální politiku Grosse, s nímž v politické hierarchii stoupal i bývalý šéf kabinetů Grosse a Paroubka Zdeněk Doležel, který čelí podezření z vydírání a machinací s penězi z fondů EU. Podle Práva se v ČSSD spekuluje, že by určitý podnět - alespoň co se týká Grossova setrvání ve funkci - mohlo přinést nedělní jednání předsednictva strany.

Právo píše, že mračna v ČSSD se stahují i nad bývalým předsedou poslanců ČSSD Michalem Krausem, který funkci opustil po tak zvané kakaové aféře, kvůli níž ho vyšetřuje policie. Nyní je šéfem liberecké krajské organizace ČSSD. Podle Práva je ale pravděpodobné, že na krajské konferenci koncem roku odstoupí.

Aktuálně.cz: Soud zamítl stížnost ekologů na postup vlády

Nejvyšší správní soud zamítl stížnost občanského sdružení Beskydčan na postup ministrů při udělování výjimky pro provoz lyžařského vleku na jižní straně Lysé hory, tedy nejvyššího vrcholu Beskyd. Napsal to server Aktuálně.cz. Podle něj tak ekologové definitivně prohráli boj s vládou o výjimku, kterou ministři sjezdovce udělili. Nejvyšší správní soud podle Aktuálně.cz potvrdil loňské rozhodnutí městského soudu, podle kterého občanské sdružení žalobu podat nemůže. Je to rozhodnutí v průlomovém a historicky prvním sporu o to, zda česká vláda smí bez účasti veřejnosti rozhodovat o výjimkách pro stavby či hospodaření v chráněných oblastech, upozornil server.

Žena, která skočila s děckem pod vlak, může být obviněna

Kriminalisté začali vyšetřovat jako pokus o vraždu páteční případ, kdy třicetiletá žena v Plzni skočila i s malou dcerkou pod vlak. Žena i dítě srážku přežily, ale obě jsou ve vážném stavu v nemocnici. Žena v pátek ráno na světelně chráněném železničním přejezdu v chatové oblasti U Velkého rybníka na železniční trati Plzeň-Žatec vstoupila do kolejiště před přijíždějící vlakovou soupravu. Při tom držela v náručí svoji sedmiměsíční dceru, kterou předtím vytáhla z kočárku. Obě srazila lokomotiva. Utrpěly vážná mnohačetná poranění. Žena na místě zanechala dva dopisy na rozloučenu pro svou rodinu.

Ústí: Arnika protestovala proti Spolchemii, zájem lidí nevyvolala

Čistou zemi, vodu a vzduch požadovalo zhruba 70 účastníků pochodu, který v sobotu v centru Ústí nad Labem pořádalo ekologické sdružení Arnika. Akce měla vyzvat vedení krajského města, aby se pokusilo přimět místní Spolchemii k bezpečnější výrobě chloru. Dveře magistrátu ale zůstaly pro účastníky pochodu uzavřené. Také obyvatelé neprojevili o akci ekologů velký zájem. Vedení města již dříve oznámilo, že požadavky Arniky nepřijme v sobotu, protože je volný den. "Výzvu nám mohou předat kterýkoliv pracovní den," řekl v pátek ČTK mluvčí města Milan Knotek.

Ústeckým pochodem Arnika uzavřela třicetidenní cyklus akcí, jejichž cílem bylo upozornit na rizika používání a produkce toxických látek v průmyslu. Nejčastějším objektem jejich kritiky byla právě ústecká Spolchemie. Ekologové by chtěli kromě jiného dosáhnout toho, aby chemička nahradila při výrobě chloru dosavadní amalgámovou elektrolýzu za moderní membránovou. Nová technologie nepotřebuje rtuť. Proto je šetrná k životnímu prostředí. Arnika se domnívá, že tato změna technologií je možná již k roku 2009. Nová technologie by měla stát přes miliardu korun.

Do ostravského Dolu Hlubina se po 15 letech vrátil život

Do Dolu Hlubina nedaleko centra Ostravy se díky festivalu Ostrava - Zpečetěný osud! po 15 letech opět vrátil život. Asi čtyři stovky lidí si tam přišly prohlédnout výstavu historických fotografií i současný stav šachty. Pro zpestření atmosféry připravili pořadatelé divadelní představení, koncerty i vystoupení kejklířů, řekla ČTK pořadatelka akce Ludmila Sedlářová ze sdružení Za starou Ostravu. Organizátoři chtěli alespoň na jeden den oživit technickou památku, na kterou by podle nich měli být obyvatelé Ostravy hrdí. "Chceme ukázat, že tato památka, která aspiruje na zápis do seznamu světového dědictví UNESCO, je jedinečná a stojí za to ji chránit," dodala Sedlářová.

Důl Hlubina je spolu se sousedními vysokými pecemi a koksovnou Vítkovic národní kulturní památkou. Vzhledem k místu v panoramatu města se komplexu říká také Ostravské Hradčany. Areál je cenný hlavně pro svou jedinečnou bezprostřední vazbu technologického celku od těžby uhlí až po zpracovaní železa. Produkce surového železa byla definitivně ukončena posledním odpichem v září 1998, těžba v dole skončila v roce 1991. Šachta se nyní díky rozsáhlé rekonstrukci vrací o 15 let proti proudu času. Měla by vypadat tak, jako by z ní právě vyfáral poslední horník, a stát se lákadlem pro turisty. Uvažuje se také o zřízení výstavních a koncertních síní, z některých prostor by se mohly stát kanceláře, butiky a restaurace.

Knižní veletrh v Havlíčkově Brodě navštívil rekordní počet lidí

Letošní 16. ročník Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě měl u široké čtenářské veřejnosti mimořádný ohlas. Podle prvních odhadů pestrá nabídka titulů ze 174 nakladatelství přilákala do kulturního domu Ostrov o několik tisíc lidí více než v minulém roce, kdy jeho branou prošlo 13.000 návštěvníků. Dvoudenní veletrh se konal od pátku. Jeho součástí byly křty knižních novinek, autogramiády i pestrý doprovodný program, tentokrát zaměřený na vesmír.

"Podle toho, co mi pořadatelé hlásí, je letos návštěvníků výrazně více než loni, ale vstupenky ještě nejsou sečteny," řekla ČTK ředitelka trhu, překladatelka Markéta Hejkalová. K úspěchu podle ní přispěl i nově otevřený virtuální veletrh na internetu. Potěšila ji úspěšná autogramiáda zahraničního hosta, jímž byl finský spisovatel Arto Paasilinna. Česky dosud vyšly čtyři jeho knihy, nyní byla vydána pátá, humoristický román na vážné téma - Autobus sebevrahů. Do Brodu přijela také řada českých literátů. Nadšení vyvolala autogramiáda autorské dvojice Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, kteří představili novou knihu písniček pro děti. Pozornost přitáhl Ludvík Vaculík s autorským čtením Polepšených pěsniček, doplněným jeho zpěvem.

Nakladatelé, které oslovila ČTK, byli s letošním ročníkem trhu spokojeni. Podle Petry Novákové z nakladatelství Fragment zákazníci nakupovali více knih. Velký zájem byl o dětskou literaturu - rodiče zřejmě nakupovali dárky k Vánocům.

Povídku spisovatele Viewegha v literární soutěži dopsalo 142 lidí

Spisovatel Michal Viewegh inspiroval k literárním pokusům 142 lidí z celé republiky. Soutěž Dopište Viewegha! byla součástí letošního 16. Podzimního knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě. Z větší části zaujala ženy. Podle verdiktu populárního autora ale jeho povídku nejlépe dokončil muž - Petr Kukal z Brandýsa nad Labem. Spolu s dalšími úspěšnými účastníky převzal v sobotu ocenění v kulturním domě Ostrov.

Kukal ČTK přiznal, že Viewegha obdivuje. "Upřímně řečeno jsem do té soutěže vstupoval s tím, že jsem chtěl vyhrát oběd s Michalem Vieweghem," prohlásil. Kukal psaní nezkoušel poprvé. "Mám vydané čtyři knížky, další dvě mám v nakladatelstvích," řekl. Havlíčkobrodskou povídku nazval Stopařka k večeři.

Viewegh, autor populární knihy Báječná léta pod psa nebo románu Výchova dívek v Čechách, přenechal svůj text veřejnosti k dopsání poprvé. "Byl jsem příjemně překvapen, jaký to mělo ohlas. Bavilo mě to číst," řekl ČTK. Soutěžící posílali příspěvky od dubna do června. Spisovatel dostal do rukou 11 nejzdařilejších - označil je za obratné, bez velkých začátečnických chyb. Žádná z povídek podle něj ani výrazně nevynikla. "Ale aby hodnocení mělo objektivní platnost, museli bychom mít třicet porotců, literátů," míní.

Amatéři dotočili film o Faustovi Jizerských hor

Amatérský štáb ze sdružení D.A.R. v Desné dotočil v sobotu na faře v Krásné pod Černou Studnicí na Jablonecku poslední záběry celovečerního filmu Eleazar o Faustovi Jizerských hor doktoru Kittelovi. Historický snímek o postavě, které lidové pověsti přisuzovaly zázračné schopnosti vzešlé ze spojenectví s ďáblem, vznikal téměř tři roky. Premiéru bude mít v květnu 2007 v kině v Desné, řekl ČTK za producenty Ivan Peschka. "Kromě štábu se na filmování podílelo 170 lidí z Desné a jejího okolí, většinou naši známí," dodal. Autoři vznik filmu financovali z vlastních prostředků.

Faust Jizerských hor Eleazar Kittel žil po téměř celé 18. století. Film vypráví o pokušení, o dohodě se zlem, o vypořádaní s ním a o vykoupení z hříchů. Kittelovi se totiž podle pověstí podařilo z paktu s ďáblem vymanit. Eleazar je již třetím hraným celovečerním snímkem desenských nadšenců, navíc za sebou mají 20 krátkometrážních filmů. Kittlův dům v Krásné, který byl donedávna ruinou, se v současné době opravuje. Na jeho obnovu přispěly i evropské fondy.

Radůza natáčela koncert na připravované DVD

Na chystané koncertní DVD v pátek natáčela svůj koncert v zaplněném pražském Divadle Archa písničkářka Radůza. Slovem "hobluj" přivítal zprvu očividně nesmělou zpěvačku osamělý hlas z auditoria. "Doufám, že jste tu s legálními partnery," připomněla Radůza v úvodní instruktážní vložce bdělé objektivy natáčejících kamer. "A teď mi držte palce," požádala rozechvělým hlasem diváky. Radůza před ně předstoupila s tahací harmonikou, na niž nejprve zahrála píseň Dědek s cibulí z jejího zatím posledního alba V hoře. Během večera využila ještě svou akustickou kytaru a klavír, jednu písničku dokonce zazpívala bez doprovodu hudby. "Právě jste byli svědky písně, která se na DVD jistě neobjeví," sebekriticky Radůza zhodnotila svůj výkon ve francouzsky zpívané skladbě De Nimes, kterou uvedla slovy: "Jsem nesnesitelná a všichni muzikanti dneska odmítli přijít, tak ji musím zahrát sama." Radůza si na scéně po celý večer skutečně vystačila sama. "Byli jste na mě moc hodní," pochválila v závěru koncertu diváky. Poté, co ukončila "oficiální" část večera, ještě uvolněně zazpívala jistou "velmi známou" tureckou lidovou píseň.

Radůza začala veřejně vystupovat počátkem 90. let přímo na ulicích, kde ji objevila zpěvačka Zuzana Navarová. Debutové album Andělové z nebe jí vyšlo v roce 2001, následující deska nazvaná ... při mně stůj o dva roky později. Její dosavadní diskografii doplnila rok stará deska V hoře. Třetí desku vydala Radůza rok poté, co ji Akademie populární hudby ocenila cenou Anděl, dokonce ve třech kategoriích. Nedávno se také představila na stříbrném plátně, malou roli jí totiž nabídl režisér Jan Hřebejk ve svém novém snímku Kráska v nesnázích; Radůza se také podílela na jeho hudební složce.

Ve zlínské zoo se otevřela nová tropická hala nazvaná Yucatan

Nová tropická hala s názvem Yucatan se v sobotu ve zlínské zoologické zahradě otevřela prvním návštěvníkům. Představuje se v ní fauna a flora středoamerického deštného pralesa. Výstavba haly, která trvala necelý rok, přišla na 80 milionů korun, řekl ČTK ředitel zoo Ivo Klika. Hala je podle Kliky jedinečná zejména bohatým zastoupením různých druhů rostlin. "Zaměřili jsme se na tropické rostliny, máme zde asi 230 druhů, což je v Evropě unikát. Budou toho moci určitě využít například i studenti biologie," poznamenal ředitel.

Zvířata žijí v hale nejen v uzavřených expozicích, ale jsou i volně vypuštěná. Lidé si mohou zblízka prohlédnout lenochody, krokodýly, ryby či želvy. Expozice lidem představuje také kulturu a život zaniklé mayské civilizace. Návštěvníci by měli mít pocit, že se ocitli v rozvalinách mayského města, které postupně pohltil prales poloostrova Yucatan. "Snažili jsme se, aby se přenesli zpět do historie a seznámili se se způsobem života Mayů. Nechybí ani nástěnné kamenné reliéfy, malby či replika mayského chrámu," uvedl Klika.

Miss World Kuchařovou přivítali v jejím bývalém bydlišti v Opočně

Miss World Taťánu Kuchařovou v sobotu, dva týdny po její korunovaci ve Varšavě, přivítali v jejím bývalém bydlišti v Opočně na Rychnovsku. Ve zcela zaplněné Mariánské kapli ji uvítali představitelé města, Královéhradeckého kraje a další vybraní hosté. Od starosty nejkrásnější dívka světa převzala symbolický klíč od města. "Znamená to, že se k nám Taťána může vždy vrátit. Díky ní o nás ví celý svět," řekl starosta Zdeněk Filip. Kraj dal Kuchařové pamětní medaili. "Taťána je druhým občanem, který ji dostal. Prvním byl prezident Václav Klaus," řekla ředitelka krajského úřadu Ivana Křečková, která je i tetou Kuchařové.

Původně radnice uvažovala o tom, že se přivítání odehraje na zimním stadionu. Velkou oslavu se ale městu nepodařilo dohodnout s Taťáninou agenturou. Vše nakonec bylo v malém kostelíku, kde radnice obvykle pořádá svatební obřady. Dovnitř se dostali jen starostou pozvaní hosté se vstupenkami. Novináři měli vstup zakázán, ač jim představitelé radnice původně vstup slibovali. "Jde o soukromou akci. Podmínky se změnily. Agentura nechce, aby uvnitř byla média," prohlásil vedoucí odboru kultury opočenské radnice Jiří Frelich, který u vchodu do kaple dělal strážce. Před kostelíkem se shromáždilo několik desítek obyvatel Opočna, kteří však Kuchařovou zahlédli jen letmo, když šla od auta do kaple. "Je to ostuda města, že nedokázalo přivítání udělat pořádně a podlehlo nějaké agentuře," řekl jeden z přítomných obyvatel.

V centru Prahy soutěží 140 rybářů v lovení pstruhů na mušku

V centru Prahy od sobotního rána soutěží 140 rybářů v lovení na mušku. Podle pořadatelů jde o první světový závod tohoto typu v Česku. Poblíž Slovanského ostrova bylo kvůli němu počátkem týdne vypuštěno 10.000 pstruhů. V prvním kole soutěže Orvis cup se nejlepšímu rybáři podařilo vytáhnout z řeky 29 ryb, řekl ČTK pořadatel soutěže Jiří Voráček. Závod pokračuje dalšími koly, vítěz bude znám v neděli.

"K nápadu nás přivedl nedostatek pstruhových revírů a snaha přiblížit tento druh lovu široké veřejnosti," vysvětlil Voráček důvody, které vedly k upořádání klání v nezvyklém prostředí. Dění na řece v sobotu sledovaly desítky zvědavců z mostu Legií i nábřeží. Vedle domácích milovníků rybaření si do Prahy přijeli zachytat i muškaři z Irska, Slovenska či Spojených států. "Standardně se muškuje na horských tocích, dnes se již rozšířilo prakticky všude a dá se takto chytit jakákoliv ryba," řekl ČTK jeden ze závodníků Roman Hopp. Ve výhodě byli podle něj ale ti, kteří mají zkušenost s chytáním na jezerech. "Vltava je v Praze už velká řeka, co moc neteče, nejblíže to má asi k jezernímu muškaření," vysvětlil.

Pstruhové ryby snesou pouze nejčistší vody. V případě Vltavy se odborníci z řad rybářů toho, že by pstruzi v řece nepřežili, nebojí. Voda je podle nich tak čistá, že se v ní budou mít dobře. Favority prvního ročníku Orvis Cupu jsou podle pořadatelů čeští závodníci včetně Martina Drože, který před několika dny vybojoval bronzovou příčku na mistrovství světa v Portugalsku.

Výstava na pražském Žofíně ukazuje i neznámé druhy hub

Živý atlas hub si mohou prohlédnout návštěvníci pražského Žofína, vedle hřibů či muchomůrek zde spatří i méně známé druhy. Na výstavě, kterou pořádá Česká mykologická společnost, je například krásnoporka žemlička, pláčivka sametová a stovky dalších druhů. Celkově roste na českém území asi 7000 druhů hub, řekl ČTK Michal Mikšík z České mykologické společnosti. Expozice potrvá do 16. října.

"Skutečnou raritu nám přinesla jedna paní z jižní Moravy, ta houba se jmenuje batarovka," uvedl Mikšík. Jde o extrémně vzácný druh, který má domov ve Středomoří. I tam se však vyskytuje velmi ojediněle. Unikátní nález po skončení výstavy poputuje do muzea. "Houba se absolutně vysuší a každý rok se bude chemicky ošetřovat, aby nebyla napadena plísní," popsal Mikšík podmínky, ve kterých bude batarovka v příštích letech uchována.

Výstava vedle klasických druhů nabízí i řadu plodnic nezvyklých barev a tvarů. Spatřit je zde možné například červenou hvězdici květnatce Archerova. Tento krasavec byl do Evropy zavlečen v první polovině minulého století z Austrálie. Roste na skládkách rostlinného odpadu či tlející slámě. Květnatce odborníci ke konzumaci nedoporučují, řadu z roztodivných druhů však gurmáni vyhledávají. Mikšík například doporučuje vajíčka, ze kterých vyrůstá hadovka smrdutá, známá nevábným pachem. Upozornil však na to, že dospělá houba je již nejedlá. Mezi pochoutky údajně patří i chorošovník sírový či hnojník inkoustový. Po jejich požití je ale třeba se vyhnout konzumaci alkoholu, varují mykologové.

Návštěvníci výstavy mohou rovněž využít rad přítomných odborníků, kteří jim určí méně obvyklé druhy. Mladší ročníky se podle Mikšíka ptají někdy i na lokality, kde rostou halucinogenní houby. "To samozřejmě nesdělujeme," dodal mykolog.

V Táboře vytvořilo 282 jednookých lidí nový světový rekord

Celkem 282 jednookých lidí a čtyři psi s převázaným okem se v sobotu sešli v areálu Housova mlýna v Táboře. Návštěvníci Festivalu historických bojovníků tak ustanovili nový světový rekord, kdy se na jednom místě objevilo nejvíc lidí s páskou přes oko. Kvůli rekordu se ale oslepit nenechali. Část zorného pole si jen po vzoru husitského vůdce Jana Žižky překryli pruhem černé látky. Za tři roky bude akce zapsána do české knihy rekordů a kuriozit, řekl ČTK Vilém Doležal z agentury Dobrý den, která na rekordy v tuzemsku dohlíží. Strůjci rekordu nic neponechali náhodě a pásky přes oko rozdali všem návštěvníkům rovnou se vstupenkou. Zaslepeni na jedno oko tak byli jak mimina v kočárcích, rodiče s malými dětmi, tak i přítomní rytíři a čeládka. "Z historicky věrohodných dobovek nás už přepadla únava. Historii jsme proto začali pojímat trochu s humorem v duchu toho, že nevylučujeme poučení, ale naším krédem je smích," řekl ČTK organizátor festivalu Petr Nůsek. Každý rok proto ozdobí slavnost připomínající úmrtí vojevůdce jiná netradiční událost. Loni se diváci snažili o výjimečný počet úderů Žižkovým palcátem, předtím se pokoušeli o rekord, kdo nejvíc vydrží v brnění pod vodou.

Fotbalisté Teplic otočili zápas ve Zlíně a jsou čtvrtí

Fotbalisté Teplic otočili čtyřmi góly ve druhém poločase sobotní zápas 10. kola první fotbalové ligy ve Zlíně a po výhře 4:1 se posunuli na čtvrté místo neúplné tabulky. Předstihli i Brno, které se v Plzni podělilo s domácím týmem o body za remízu 1:1.

Vaidišová podlehla Petrovové a finále v Moskvě si nezahraje

Tenistce Nicole Vaidišové se nepovedlo korunovat úspěšné vystoupení na turnaji v Moskvě postupem do finále. V sobotním semifinálovém utkání prohrála s pátou nasazenou Naděždou Petrovovou po setech 0:6, 6:4 a 6:7. Česká jednička tak přišla o možnost bojovat v neděli o sedmý titul v kariéře.

Českou vítězku bude mít alespoň čtyřhra. O titul se utkají Květoslava Peschkeová, která postoupila do finále s Italkou Franceskou Schiavoneovou, a Iveta Benešová, jež nastupuje s Ruskou Galinou Voskobojevovou. Peschkeová může získat letos už čtvrtý deblový triumf.

Semifinálový zápas Vaidišové měl podobný scénář jako páteční souboj se světovou jedničkou Amélií Mauresmovou, tentokrát však odešla sedmnáctiletá Češka poražena. Petrovová postupem do finále zároveň zvýšila své naděje na účast v Turnaji mistryň. Vaidišová za své vystoupení v ruské metropoli inkasovala prémii 56.800 dolarů a 135 bodů do žebříčku WTA.

Pešek vyrazí do Velké ceny Portugalska z první řady

Český motocyklový závodník Lukáš Pešek odstartuje do nedělní Velké ceny Portugalska třídy do 125 ccm z první řady. V sobotní kvalifikaci vybojoval jezdec továrního týmu Derbi třetí místo a v první linii bude dělat společnost výhradně španělským soupeřům. Nejrychlejší byl již jistý mistr světa Alvaro Bautista, na kterého Pešek ztratil 806 tisícin sekundy. Na okruhu v Estorilu předčil Peška vedle Bautisty už jen Hector Faubel, který má na čtvrté pozici průběžného pořadí 22 bodů náskok na českého pilota. Peškův největší soupeř v boji o konečné páté místo Sergio Gadea ze Španělska bude hájit třináctibodový náskok až z dvanácté výchozí pozice.

Životní výsledek zajel Karel Abraham, který dosáhl desátého času. Po třináctém místě v předchozí japonské Grand Prix bude český mladík útočit na druhé bodované umístění v kariéře ze třetí řady. V ní bude stát těsně před takřka jistým vicemistrem světa Mikou Kalliem z Finska, který měl v dopoledním volném tréninku těžkou nehodu.

Počasí

Také v neděli nás čeká pěkný slunečný den, jen ráno a dopoledne místy mlhy nebo nízká oblačnost. Ojediněle mrholení. Odpolední teploty vystoupí na 14 až 18, na horách kolem 12 stupňů Celsia.