Zprávy

Podle CVVM protiraketovou základnu v ČR nechtějí tři pětiny lidí

S vybudováním americké protiraketové základny na českém území nesouhlasí 62 procent lidí. Opačný názor má podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) 24 procent oslovených. Více než tři čtvrtiny respondentů podle analytiků soudí, že o základně by měli rozhodovat občané v referendu. Sociologové také zjistili, že veřejnost vnímá zahraniční politiku USA převážně kriticky.

Z hlediska stranických preferencí má případný vznik základny relativně vyšší podporu pouze u příznivců ODS, i když ani mezi nimi souhlas nepřevažuje nad nesouhlasem. Voliči ostatních stran myšlenku v naprosté většině odmítají, nejrezolutněji stoupenci KSČM. Obecně platí, že na pravolevé škále podpora zbudování základny klesá zprava doleva. Z hlediska ostatních sociodemografických znaků sociologové zaznamenali relativně vyšší souhlas mezi muži a dotázanými s dobrou životní úrovní.

Případné referendum o této otázce má podporu 78 procent lidí. Čtrnáct procent tuto možnost odmítlo. Proti referendu se vyslovují většinou stoupenci základny.

Více než tři čtvrtiny Čechů, 78 procent, zastávají názor, že USA v zahraniční politice upřednostňují vlastní mocenské a ekonomické zájmy, a 64 procent si myslí, že neberou ohled na mínění světového společenství. Podle 44 procent respondentů představuje současná zahraniční politika USA hrozbu pro dnešní svět, opačný názor má 39 procent.

MMR asi v pátek obnoví zpracování žádostí z fondů EU

Zpracování žádostí o podporu ze Společného regionálního operačního programu (SROP), kterým EU poskytuje Česku peníze na rozvoj regionů, obnoví ministerstvo pro místní rozvoj zřejmě v pátek. Mluvčí úřadu Jana Víšková ve čtvrtek ČTK řekla, že dočasný stop stav by neměl mít na celkový objem čerpání z fondů EU výrazný vliv. Ministr Petr Gandalovič pozastavil zpracování žádostí kvůli vyšetřování kauzy obecně prospěšné společnosti Bono Publico, ve které jde o podvody s dotacemi EU. Zatím není podle Víškové možné vyčíslit kolika projektů a jakého objemu prostředků se vyšetřování uvedené kauzy dotkne. "Ve chvíli, kdy vyhodnotíme, které oblasti čerpání ze SROP nevykazují známky podezřelého postupu, uvolníme toto embargo, a zablokovány zůstanou jen projekty obecně prospěšné společnosti Bono Publico a další potenciálně rizikové projekty," doplnil Gandalovič. Podle něj bude ministerstvo nejpozději v pátek vědět, které projekty mohou pokračovat dál a myslí si, že jich bude většina.

Česká republika může v rámci Společného regionálního operačního programu v programovém období 2004 až 2006 vyčerpat zhruba 450 milionů eur (asi 12,7 miliardy korun).

Policie navrhuje poslat Doležela, Péťu a Řehulku do vazby

Městské státní zastupitelství ve čtvrtek obdrželo žádost policie na vzetí do vazby někdejšího šéfa kabinetu premiérů Zdeňka Doležela a dalších dvou obviněných, Ladislava Péti a Miloslava Řehulky. Žádost nyní posoudí žalobce a odešle ji soudci. Ten má 24 hodin na to, aby rozhodl, zda žádosti vyhoví. Podle mluvčího státního zastupitelství Martina Omelky je Doležel stíhán pro trestné činy vydírání, nepřímé úplatkářství a neoprávněné nakládání s osobními údaji, Péťa pro vydírání, podplácení a nepřímé úplatkářství a Řehulka pro vydírání.

Server Aktuálně.cz uvedl, že důvodem obvinění z neoprávněného nakládání s osobními údaji je personální spis exministra vnitra Františka Bublana, který policisté našli při domovní prohlídce u Doležela. Doležel se prý mohl k Bublanovým údajům dostat díky své funkci šéfa personálního odboru, kterou mu na vnitru svěřil někdejší ministr Stanislav Gross (ČSSD). Mluvčí policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová ČTK řekla, že vyšetřovatelé žádají, aby byla trojice mužů poslána do vazby kvůli možnému ovlivňování svědků a pokračování v trestné činnosti. Podle policie se Doležel spolu s komunálními politiky rozhodli neoprávněně získat část z desítek milionů, které na obnovu památek poskytly EU a ministerstvo pro místní rozvoj. Chtěli to údajně udělat prostřednictvím obecně prospěšné společnosti Bono Publico.

Doleželovi, starostovi Budišova na Třebíčsku Péťovi a úředníkovi ministerstva zemědělství Řehulkovi hrozí v případě uznání viny až osm let vězení.

Poláci již požádali kvůli Unipetrolu o další svědky

Polští státní zástupci, kteří vyšetřují podezření z korupce při privatizaci Unipetrolu, již požádali české kolegy o výslechy dalších svědků, které se zřejmě uskuteční v Praze v listopadu. ČTK to potvrdilo pražské městské státní zastupitelství i mluvčí krakovské prokuratury. Na seznamu, který čítá zřejmě 18 jmen, figurují podle informací ČTK přední pracovníci společnosti Agrofert v čele s jejím majitelem Andrejem Babišem, a také zástupci konkurenční firmy Seta. Obě tyto společnosti svedly konkurenční boj o to, která z nich se stane českým partnerem polského koncernu PKN Orlen, jenž Unipetrol koupil od české vlády. Polští státní zástupci chtějí mimo jiné vědět, zda privatizaci neprovázela korupce. Někdejší manažer Orlenu Krzysztof Kluzek totiž tvrdí, že od polského lobbisty Jacka Spyry slyšel v souvislosti s prodejem české firmy o úplatcích 42 milionů eur (asi 1,2 miliardy korun).

Polští státní zástupci mají společně s českými kriminalisty za sebou téměř již dvě etapy výslechů svědků v rámci prověřování okolností prodeje Unipetrolu. Polští státní zástupci předpokládají, že do Prahy přijedou ještě několikrát. Kromě nového seznamu svědků budou chtít vyslechnout také některé politiky včetně někdejšího premiéra Vladimíra Špidly i současného premiéra Mirka Topolánka.

Mezi posledními pak na služebnu protikorupční policie zamíří i Andrej Babiš. Jeho Agrofert při prodeji Unipetrolu sehrál roli partnera PKN Orlen v Česku. Někdejší vedení s ním a s americkou firmou ConocoPhilips uzavřelo smlouvy, na jejichž základě měl Agrofert a Američané získat části českého holdingu. Nové vedení Orlenu se ale postavilo proti smlouvám s tím, že jsou pro Orlen nevýhodné. Klíčová pro vyšetřování údajné korupce bude analýza smluv, které Orlen uzavřel s Agrofertem. Posudek soudních znalců by měl být hotov za několik měsíců. Do té doby čeští policisté za účasti polských vyšetřovatelů vyslechnou další svědky.

ÚOHS: Zakázky ministerstva informatiky jsou v pořádku

Zakázky ministerstva informatiky na datové propojení úřadů a připojení knihoven k internetu za 800 milionů korun byly v pořádku. Rozhodl o tom Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Verdikt ale dosud není pravomocný, společnost GTS Novera se jako podavatel podnětu může odvolat, řekl ČTK mluvčí úřadu Kristián Chalupa. GTS Novera ještě rozhodnutí úřadu oficiálně neobdržela.

Telefónica, ještě pod dřívějším názvem Český Telecom, vyhrála v létě tři tendry ministerstva informatiky v celkové hodnotě přes 950 milionů. Měla zajistit datové propojení úřadů a připojení knihoven k internetu, získala i zakázku na pronájem síťových prvků. První dva tendry se kvůli stížnostem neúspěšných uchazečů dostaly k antimonopolnímu úřadu.

O zakázky měla zájem právě GTS Novera. Nelíbily se jí ale podmínky ministerstva, které údajně byly omezující a znevýhodňující. Ministerstvo například stanovilo plnění smluv jen na tři roky. Podle GTS je to příliš krátká doba, která by neumožnila návratnost investic do vybudování potřebné infrastruktury. Telecom, jenž stejné služby zajišťoval už v minulosti, tak byl zvýhodněn tím, že sítě měl už vybudované. ÚOHS ale namítá, že doba plnění záleží na zadavateli. "Úřad nezjistil skutečnost, která by společnosti GTS Novera bránila podat nabídky. To, že zadávací řízení nebyla pro všechny firmy rentabilní, není důvodem k jejich zrušení," míní Chalupa.

Podle EU je Česko mezi šesti zeměmi s nejrizikovějšími veřejnými financemi

Česko patří mezi šest zemí s nejrizikovějším vývojem veřejných financí. Vyplývá to ze zprávy Evropské komise, kterou má ČTK k dispozici. Zemi ohrožuje stárnutí populace, které by se mělo promítnout i do růstu HDP. Ten by měl po roce 2010 zpomalit až na 2,6 procenta a mezi lety 2031 až 2050 až na 0,8 procenta. V současnosti česká ekonomika roste více než šestiprocentním tempem. Spolu s Českem se na konci evropského žebříčku drží Řecko, Kypr, Maďarsko, Portugalsko a Slovinsko. Slovensko si naopak vede o poznání lépe. Brusel ho zařadil do skupiny zemí se "středně rizikovým" vývojem veřejných financí. Jeho lepší hodnocení je zapříčiněno zejména důchodovou reformou, kterou přijala bývalá vláda. "Hodnocení Evropské komise zcela potvrzuje vážný stav veřejných financí České republiky tak, jak byly veřejnosti prezentovány ministrem financí Vlastimilem Tlustým od jeho nástupu do funkce," reagovalo na zprávu ministerstvo financí. Ministr chce jednat o rozpočtu na rok 2007 se všemi parlamentními stranami a odvrátit tak hrozbu rozpočtového provizoria, dodalo.

Přijetí důchodové reformy se v Česku zatím nezdařilo. Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase by se důchodový systém v ČR mohl změnit ve druhém pololetí příštího roku či nejpozději v lednu 2008. Zákon by mohl zakotvit i zavedení stropu plateb pojistného, změnu invalidních důchodů či placení pojistného i v takzvaných náhradních dobách, tedy za studium či rodičovskou dovolenou. Evropská komise Českou republiku varuje, že poměr lidí v neproduktivním a produktivním věku se začne výrazně měnit v její neprospěch. V roce 2050 by měli lidé nad 65 let tvořit 55 procent počtu lidí ve skupině od 15 do 65 let. V současnosti se tento poměr pohybuje kolem 20 procent.

Za nezbytné opatření Komise považuje reformu důchodového a zdravotnického systému, aby jejich chod byl udržitelný. Podle zprávy asi polovina zemí provedla reformy, které omezily rozpočtové dopady stárnutí obyvatel. Tyto reformy by také měly doprovázet pozdější odchody do důchodu.

EU pohrozila Česku žalobou kvůli energetické náročnosti budov

Evropská komise ve čtvrtek pohrozila Česku, Slovensku a dalším sedmi zemím žalobou kvůli opatřením, která mají snížit energetickou náročnost budov. ČR totiž do Bruselu stále neodeslala zprávu o tom, jak naplňuje směrnici, která stanovuje právě minimální normy energetické náročnosti budov. Zpráva měla být odeslána již v lednu letošního roku, informovala EK. Ministerstvo průmyslu a obchodu, které vypracovalo novelu zákona o hospodaření energií, zatím vyjádření komise nekomentovalo.

Až státy začnou příslušnou směrnici EU uplatňovat, každý dům bude mít takzvaný certifikát energetické náročnosti. Těmi se budou budovy označovat podobně, jako je tomu u domácích spotřebičů. Kromě toho musejí členské státy zajistit, že se kvůli zlepšení účinnosti budou pravidelně kontrolovat systémy na vytápění a klimatizaci. Bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban již dříve řekl, že Česko i velká část jiných států EU spotřebovává v budovách o pětinu energie více, než je při nynějších technických možnostech nezbytně nutné.

Z daňového úniku 750 milionů stát získal přes sto milionů

Mezi jeden z největších daňových úniků za posledních několik let řadí finanční policie případ dvou podnikatelů z Plzeňska, kteří prostřednictvím tří různých firem dováželi z Německa do ČR pohonné hmoty, ale neodváděli daně. Za dva roky činnosti zkrátili povinné platby státu o 750 milionů korun. Větší část peněz je podle policie v zahraničí. Exekucemi majetku pachatelů se zatím podařilo zajistit zhruba 110 milionů korun. O případu informovalo vedení finanční policie. Zadržení pachatelé podle policie založili tři různé společnosti a během posledních dvou let jejich prostřednictvím dovézli do ČR stovky cisteren pohonných hmot, které dále na českém území za výhodných podmínek prodávali. Do ceny zahrnovali DPH a spotřební daň, státu ale sami daně neodváděli. Policie spolupracuje se zahraničními partnery tak, aby jí podařilo dostat na stopu peněz. "Daňové dluhy se ale dnes jeví spíše jako nevymožitelné," zhodnotil šance vedoucí Finanční policie Plzeň Václav Čechtický.

Česká spořitelna a její klienti čelí internetovému útoku podvodníků

Česká spořitelna a její klienti se v noci na čtvrtek stali cílem internetového útoku zvaného phishing. Jeho pomocí se neznámí pachatelé pokoušejí z lidí vylákat data pro přístup k jejich bankovním účtům. Česká spořitelna informaci o útoku potvrdila a na případu spolupracuje s policií. Terčem podobného útoku se stala letos na jaře například česká pobočka Citibank.

Ivana Picková z Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) ČTK řekla, že řada klientů České spořitelny obdržela podvodný email, který je vyzýval k aktivaci nového systému zabezpečení u spořitelny. "Volba České spořitelny podvodníky při plošně rozesílaném emailu není náhodná. Má nejvíce klientů, a tím je i největší šance, že některé z nich osloví," uvedla Picková. "Většina klientů díky dobré informovanosti na email nereagovala, ale informovala banku," uvedla Česká spořitelna s tím, že zdrojem pro rozesílání emailů nebyla databáze banky. Lidé totiž dostávali podvodné emaily i na jiné adresy než na ty, které používají při komunikaci s Českou spořitelnou. Klienty, kteří na mail reagovali, banka vyzvala k okamžitému zablokování služby internetového bankovnictví. Zároveň ČS upozorňuje, aby klienti nesdělovali v žádném případě osobní údaje, hesla nebo kódy PIN přes elektronickou poštu.

MPO zruší přísné hygienické požadavky pro jídelny a restaurace

Během dvou až tří týdnů by se měly výrazně zjednodušit hygienické požadavky na vybavení restaurací či školních jídelen. Ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s ministerstvem zdravotnictví připravilo novelu, která z dva roky staré vyhlášky odstraňuje téměř polovinu paragrafů, které se týkaly například stavebních požadavků, zásobování vodou, sanitární zařízení či uchovávání pokrmů. Vyhlášku v minulosti ostře kritizovali provozovatelé restaurací. Podle odhadů ministerstva museli do úprav požadovaných vyhláškou investovat zhruba 1,5 miliardy korun. Ve školních jídelnách se investice pohybují kolem 25 až 30 miliard Kč.

Z vyhlášky například zmizí požadavek na množství přiváděného vzduchu, plocha na jednoho zaměstnance, požadavek na oddělené záchody pro personál nebo umyvadlo s mísící baterií bez ručního ovládání pro kuchyně a podobné provozy. Zanikne také lhůta pro prodej teplých pokrmů do čtyř hodin po jejich výrobě, která se příčila například přípravě tradiční svíčkové či guláše. Nové podmínky se budou řídit hygienickými předpisy EU.

Prezident Klaus přijal na Hradě nového amerického velvyslance

Prezident Václav Klaus ve čtvrtek na Pražském hradě převzal pověřovací listiny od nového amerického velvyslance Richarda Grabera. Předáním listin se diplomat oficiálně ujal úřadu.

Devětačtyřicetiletý právník Graber vystudoval bostonskou univerzitu a zabýval se například reformou volebního systému. Před diplomatickou nominací stál v čele Republikánské strany ve státě Wisconsin a v roce 2004 působil jako mluvčí volební kampaně prezidenta George Bushe. Stejně jako jeho předchůdce Cabaniss má i Graber s Bushovou rodinou dlouholeté úzké kontakty. O Česku Graber podle amerických médií prohlásil, že jde o "nádherný příběh přechodu od komunismu k demokracii" a o zemi s "prosperující ekonomikou a kypící demokracií".

Těla dvou Čechů pohřešovaných v Chorvatsku byla objevena

Chorvatští potápěči ve čtvrtek dopoledne našli těla dvou mladých Čechů, kteří v neděli zmizeli v Národním parku Kornati. Těla mladíků ležela v hloubce 67 metrů. Právě velká hlubina byla nejpravděpodobnější příčinou smrti, sdělila ČTK tisková mluvčí ministerstva zahraničí ČR Zuzana Opletalová. Pátrání se účastnily lodě národního parku i pobřežního kapitanátu z Šibeniku. K nalezení těl zřejmě přispělo zlepšení doposud nepříznivého, větrného počasí. Pro pátrací akci se podařilo získat i jednoho z nejlepších potápěčů v Chorvatsku, důstojníka námořnictva z chorvatského ministerstva obrany. Rodiny mrtvých mužů už české velvyslanectví informovalo.

Od příštího roku se změní způsob očkování malých dětí

Od příštího roku se změní způsob povinného očkování malých dětí, vstoupí v účinnost nová vyhláška. Nově bude stát hradit takzvanou hexavakcínu, která sníží počet vpichů a jejíž součástí je i injekční očkování proti dětské obrně. Vzhledem k výskytu černého kašle přibude další přeočkování i proti této chorobě. Náchylným dětem bude nově hrazena vakcína proti pneumokokovým infekcím.

Hexavakcína slouží k základnímu očkování a přeočkování dětí proti záškrtu, tetanu, černému (dávivému) kašli, hepatitidě B, dětské obrně a proti onemocněním způsobeným bakterií Haemophilus influenzae typu b, která vyvolává například zánět mozkových blan a plic. Navrhovaná změna si příští rok vyžádá růst výdajů ve státním rozpočtu ve výši 150 milionů korun, v roce 2008 a 2009 vždy o dalších 100 milionů. Podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka jsou peníze pro příští rok zajištěny. Výběrové řízení na objednávku hexavakcín ještě není ukončeno.

Podle Světové zdravotnické organizace však Česko stále nesplňuje všechna doporučení ohledně očkování. Očkování proti pneumokokovým infekcím by podle ní mělo být plošně dostupné, v novém očkovacím kalendáři bude hrazeno jen rizikovým skupinám dětí. Pneumokok způsobuje smrtící zápaly plic, záněty mozkových blan a míchy a často končí trvalým postižením.

Ministr zdravotnictví vyhlásil výběrové řízení na ředitele ústavu pro kontrolu léčiv

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) vyhlásil výběrové řízení na místo ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). V září odvolal z této pozice Michala Sojku, kterého do ní dosadil bývalý ministr David Rath. Rovněž vypsal řízení na funkce ředitele Koordinačního střediska transplantací v Praze a ředitele Nemocnice Na Homolce. Ministerstvo o tom informuje na svých internetových stránkách. Dlouholetého Rathova spolupracovníka v září dočasně nahradila v čele SÚKL dosavadní členka nejužšího vedení ústavu Jitka Šabartová.

Sojka spolupracoval s Rathem již v době, kdy byl pozdější ministr prezidentem České lékařské komory. Rath si ho přivedl na ministerstvo jako šéfa kabinetu svých poradců, pak jej jmenoval ředitelem ústavu. Za dobu působení Ratha odešlo a přišlo na ministerstvo asi sto zaměstnanců, což činí téměř 30 procent ze všech odchodů zaměstnanců od počátku roku 2001, uvádí se dále na stránkách ministerstva. Důvodem odvolání dosavadního ředitele Sojky byla skutečnost, že byl jmenován bez výběrového řízení a bez znalostí i zkušeností, které nový ministr vyžaduje od člověka pověřeného řízením tak významné státní autority, zdůvodnil Sojkovo odvolání již dříve mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Ředitelé Koordinačního střediska transplantací v Praze a Nemocnice Na Homolce odešli ze svých funkcí na základě vlastního rozhodnutí.

Čeští vědci pomáhají stavět "neutrinové váhy"

Čeští vědci stavějí spolu s americkými, ruskými a německými kolegy "neutrinové váhy". Měly by "zvážit" neutrino, pravděpodobně nejlehčí částečku ve vesmíru, desetkrát přesněji, než tomu bylo dosud. ČTK to řekl člen českého týmu Otokar Dragoun z Ústavu jaderné fyziky Akademie věd. "My do toho dáváme hlavně svoji hlavu," řekl Dragoun. Český tým má podle něj totiž odpovědnost za kalibraci přístroje, která musí být s přesností na miliontiny, a za monitorování procesu měření, které bude trvat tisíc dní. Zvážit neutrino se snaží už třetí generace fyziků. Tato pravděpodobně nejlehčí částice je ve vesmíru nejpočetnější. Zatím je známo jen to, že čtvrt milionu neutrin váží méně než jeden elektron, který je druhou nejlehčí částicí.

Přesnější zvážení neutrin má umožnit mezinárodní projekt Katrin. Vědci proto nyní staví ve Výzkumném centru v německém Karlsruhe desetkrát citlivější "neutrinové váhy". V německém Deggendorfu byla pro ně vyrobena obří vakuová komora, kterou však do 300 kilometrů vzdáleného Karlsruhe nelze dopravit ani po silnici, ani vodním kanálem mezi Dunajem a Rýnem. Komora váží 200 tun, má průměr deset metrů a je dlouhá 23 metrů. Původně vědci počítali s komorou o průměru sedm metrů, oponenti projektu jim ale doporučili komoru větší, uvedl Dragoun.

Obří komora nastoupila počátkem října 9000 kilometrů dlouhou objížďku přes Černé moře, Středozemní moře a Atlantický oceán. Cestu provázejí dramatické okamžiky především při průjezdech plavebními propustmi. V Karlsruhe ji očekávají v prosinci, uvedl Dragoun.

Hapka a Horáček pozvali k natáčení klipu k novému albu O. Vávru

Autorské duo tvořené skladatelem Petrem Hapkou a textařem Michalem Horáčkem připravuje v pořadí páté společné album nazvané Strážce plamene. Deska vyjde 20. listopadu a její vydání na televizních obrazovkách doprovodí také nový videoklip. Jako jeho režiséra Hapka s Horáčkem angažovali nestora českých filmařů, pětadevadesátiletého režiséra Otakara Vávru. "Nápad to byl dobrý, tak to děláme," řekl Vávra ČTK v pražské kavárně Slavie, kde svůj vůbec první videoklip v životě začal natáčet. "Inspirace je v obraze Piják absintu, který tady visí celá léta," uvedl Vávra.

Na natáčení alba si Hapka s Horáčkem pozvali zpěvačky Hanu Hegerovou a Báru Basikovou i jejich slovenské kolegyně Szidi Tobias a Janu Kirschnerovou, která si zazpívala duet s Jaromírem Nohavicou. Na albu zazní také hlasy Daniela Landy a Františka Segrada. "Je to deska pro docela dospělé lidi," řekl ČTK Horáček, který písně adresoval zejména publiku své generace. "Tohle není pop music a tvůrci ani interpreti nejsou moc mladí," míní čtyřiapadesátiletý Horáček. Dodal, že na lidi jeho věku se písničky obvykle programově neobracejí. "Já se na ně obracím, protože si myslím, že i moje generace má svoji životní zkušenost a referenční témata, a já bych pro ně, pro tyhle 'svoje' lidi, chtěl tvořit nejvíc," konstatoval Horáček.

Dvacet let spolupráce chtějí Hapka s Horáčkem v příštím roce oslavit speciálním koncertem. "Určitě bychom chtěli pozvat všechny kamarády, kteří s námi natáčeli, a budeme doufat, že se na nás někdo přijde podívat," dodal Horáček, který uvažuje o velkém koncertě, ale v komornějším prostředí, než je například pražská Sazka Arena.

Turnovské muzeum připomíná československou normalizaci

Třicet let staré spartakiádní úbory, igelitové sáčky na mléko nebo kotoučový magnetofon. Věci, které nás před rokem 1989 provázely denním životem, se staly muzejními kusy. Od čtvrtka je vystavuje Muzeum českého ráje v nové expozici, nazvané Šťastný věk...?. Cílem výstavy není nedávnou minulost ani zesměšnit, ani glorifikovat. Historici jejím prostřednictvím chtějí jen přiblížit období v jeho skutečné podobě. Autor výstavy Michal Babík ČTK řekl, že z prezentace československé normalizace panuje mezi muzejníky jistý ostych. "Historici se věnují jen akcím typu Charty 1977, fenoménu samizdatu nebo přelomovým událostem ze srpna 1968 a listopadu 1989," podotkl. Výstava, jejíž název je vypůjčen z knihy Vladimíra Macury, se podle něj snaží zábrany ze vztahu k minulosti prolomit.

Výstava přesahuje regionální význam. Ukazuje nejen jak město Turnov měnilo za totality jsou tvář, ale i tehdejší každodennost všech lidí. Připomíná třeba podobu dřívějších májových oslav nebo reklamy na potraviny a drogistické zboží, dobové letáky a plakáty. Turnovské muzeum vystavuje nejen vlastní exponáty, ale i materiály ze Státního okresního archivu v Semilech a několika dalších muzeí a předměty ze soukromých sbírek. V rámci výstavy, která potrvá do konce roku, připravilo Kulturní centrum Turnov i krátkou přehlídku filmů, na níž si diváci a místní školy připomenou film Věry Chytilové Panelstory a snímek Karla Kachyni Ucho.

Rozhlasový zpravodaj Konvalina uvádí na trh knihu o USA

Amerika pět let po výbuchu, tak vydavatelství Radioservis charakterizuje novou knihu Miroslava Konvaliny Amerika bez iluzí. Ve čtvrtek ji autor představil veřejnosti na autogramiádě v pražské prodejně Českého rozhlasu a České televize. Miroslav Konvalina chystá v říjnu a listopadu prezentaci své knihy v dalších českých a moravských městech. Univerzita Palackého v Olomouci uspořádá navíc i doprovodnou přednášku.

Bývalý zpravodaj Českého rozhlasu v USA a současný ředitel ČRo - 1 Radiožurnálu přichází po čtyřech letech pobytu ve Spojených státech se souhrnem toho nejzajímavějšího, co v "zemi neomezených možností" poznal a zažil. "Snad největší iluzí, o kterou jsem v USA přišel, je myslet si, že tuto velkou zemi za pár let pochopíte," řekl ČTK Konvalina. Američané podle autora mají rádi každého, kdo je nepřišel poučovat, jediný problém je jim vysvětlit, že to samé platí také naopak.

Rosický a Čech nominováni na nejlepšího fotbalistu světa

Kapitán české fotbalové reprezentace Tomáš Rosický a brankář Petr Čech figurují poprvé v nominaci na titul nejlepšího hráče za letošní rok, kterého vyhlašuje mezinárodní federace FIFA. Záložník Arsenalu a gólman Chelsea byli vybráni mezi třicítku uchazečů, z nichž trenéři a kapitáni reprezentačních mužstev zvolí vítěze. Nový držitel prestižního titulu převezme ocenění na galavečeru v Curychu 18. prosince.

V elitní společnosti tentokrát chybí Pavel Nedvěd. Český záložník, jenž v srpnu ukončil reprezentační kariéru a s Juventusem nyní hraje po trestu za korupci druhou ligu, se čtvrtými místy v letech 2003 a 2004 postaral o nejlepší český výsledek v této anketě. Loni obsadil 23. místo, žádný další Čech tehdy nominován nebyl. Dvojnásobné zastoupení měl český fotbal v nominaci před dvěma lety, kdy se do ní s Nedvědem dostal útočník Milan Baroš.

Vaidišová postoupila v Moskvě do čtvrtfinále, Benešová vypadla

Už jen Nicole Vaidišová bude na turnaji v Moskvě hájit české barvy v ženské dvouhře. Sedmnáctiletá reprezentantka, jež je v ruské metropoli nasazena jako číslo osm, si ve čtvrtek zajistila postup do čtvrtfinále hladkým vítězstvím nad Samanthou Stosurovou. V pátek se Vaidišová v moskevském čtvrtfinále utká se světovou jedničkou Amélií Mauresmovou. S o deset let starší francouzskou tenistkou si Češka zahraje počtvrté v kariéře. Vaidišová má s Mauresmovou zápornou bilanci 1:2, ale naposledy ji na letošním Roland Garros porazila.

Šafářová utrpěla v Bangkoku debakl, skončila i Zakopalová

Tenistky Lucie Šafářová ani Klára Zakopalová na turnaji v Bangkoku na loňský triumf krajanky Nicole Vaidišové nenavážou. Čtvrtá nasazená Šafářová v thajské metropoli ve čtvrtek skončila ve druhém kole po debaklu od Vanii Kingové, Zakopalová prohrála třísetový souboj o postup do čtvrtfinále se Severine Brémondovou.

Počasí

V pátek bude polojasno až oblačno, 16 až 19 stupňů Celsia. Na jihu a západě ale spíše zataženo se slabým deštěm, 12 až 16 stupňů.