Zprávy

Toplánkova vláda podá demisi, vládnout ale bude dál

Kabinet premiéra Mirka Topolánka ve středu podá demisi. Rezignace následuje automaticky poté, co vláda minulý týden nezískala důvěru Poslanecké sněmovny. Odpoledne Topolánek zanese demisi na Pražský hrad prezidentovi Václavu Klausovi. Kabinet ale zatím zůstane u moci, protože prezident pověří premiéra a ministry dočasným výkonem funkcí do jmenování nové vlády. To potrvá zřejmě několik týdnů, protože Klaus již avizoval, že chce se jmenováním nového šéfa vlády počkat až po senátních a komunálních volbách.

Ve čtvrtek by pak měl Klaus začít s politickými rozhovory o nové vládě. Sejít se prý chce nejprve s představiteli menších parlamentních stran. Hovořit by měl se zástupci všech pěti frakcí zastoupených v Poslanecké sněmovně, tedy s ODS, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a Strany zelených. O tom, kdo by mohl nový kabinet sestavovat, se zatím pouze spekuluje. Občanští demokraté doufají, že jako vítězové voleb dostanou ještě druhý pokus k sestavení vlády. Předseda ODS Topolánek je ochoten se kvůli tomu dokonce stáhnout do pozadí. Úřednickou vládu, která by zemi dovedla k předčasným volbám, by prý mohl sestavovat nestraník. V médiích se už objevila například jména posledního československého premiéra Jana Stráského, exministrů Vladimíra Dlouhého a Jaroslava Bureše nebo členky bankovní rady České národní banky Michaely Erbenové.

Druhá nejsilnější strana, tedy ČSSD, si ale myslí, že nyní by měl dát prezident šanci jejich předsedovi Jiřímu Paroubkovi. Ten totiž tvrdí, že je schopen sestavit vládu a získat pro ni podporu v parlamentu. Klaus ale Paroubkova slova nechce komentovat a dodává pouze, že nemá informace o tom, že by situace byla takto jasná.

Nečas: Důchodový systém by se mohl změnit nejpozději v lednu 2008

Důchodový systém v ČR by se mohl změnit ve druhém pololetí příštího roku či nejpozději v lednu 2008. V tu dobu by mohl začít platit zákon, který zakotví reformní úpravy penzijní soustavy. Vyplývá to z harmonogramu příprav, který v úterý novinářům představil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Podle něj by se do navrhovaného termínu mohly parlamentní strany na změnách, mezi něž patří prodlužování důchodového věku i doby pojištění, shodnout a zákonodárci by je mohli schválit. Vláda se chystá ve středu podat demisi. Podle Nečase by příprava změn penzijní soustavy ale měla pokračovat bez ohledu na politickou situaci, složení kabinetu či případné předčasné volby.

Zákon by mohl zakotvit i zavedení stropu plateb pojistného, změnu invalidních důchodů či placení pojistného za takzvané náhradní doby, tedy za studium či rodičovskou dovolenou. Souhrn 16 hlavních změn nepředstavuje zásadní reformu, ale úpravu parametrů současného systému. Podle Nečase je lepší prosazovat méně ambiciózní cíle, na kterých se mohou strany shodnout, než radikální proměnu. "Úmyslně se vyhýbáme politicky konfliktním a explozivním oblastem, jako je úvaha o fondovém spoření," uvedl ministr. Dodal, že všechny strany budou muset od svých návrhů reformy ustoupit. ODS se vzdá rovného důchodu, řekl.

O reformě penzí jednala už v minulém volebním období pětice stran, které zasedaly ve sněmovně. Dohoda politiků nakonec ztroskotala na zvyšování důchodového věku na 65 let. S tímto krokem počítala ČSSD, ODS, KDU-ČSL i unionisté. Komunisté byli proti.

Důchodový systém měl zůstat bez dluhů ještě asi 20 let. Ke konci roku 2005 v něm zbylo devět miliard korun, příští rok by to měly být miliardy dvě. Podle Nečase by kolem roku 2010 schodek mohl činit deset miliard. Společnost totiž stárne a život se prodlužuje. Zatímco loni lidé nad 60 let tvořili pětinu obyvatel, v roce 2020 by to měla být čtvrtina a v roce 2050 dvě pětiny, uvedl ministr.

Klaus: Ústava by se neměla psát znova, možné jsou dílčí změny

Česká ústava by se podle prezidenta Václava Klause neměla od základu přepisovat. Uvažovat by se podle něj ale mohlo o dílčích změnách, které by v případě politické krize usnadnily cestu k předčasným volbám. Klaus to v úterý řekl při návštěvě pražských Čakovic, kde diskutoval se středoškoláky a místními zastupiteli. Obtíže se sestavením vlády, které Česko má po červnovém volebním patu, nelze podle Klause řešit radikálními zásahy do ústavy. Diskutovat by se podle něj ale mohlo například o možnosti, aby prezident mohl jmenovat úřednickou vládu, která by nemusela žádat sněmovnu o důvěru. Podobná praxe byla podle Klause možná za první republiky. Současná ústava podle něj vyžaduje, aby prezident i pro toto krajní řešení složitě hledal politickou podporu. "Kdyby někdo řekl, že přidáme tuto jednu větu, tak to má smysl, ale přepsat ústavu jako učebnici matematiky nelze," řekl prezident.

Dalajlama: náboženství může být zdrojem konfliktů

Jednotlivá světová náboženství pomáhají často řešit globální problémy, zároveň však řadu potíží vytvářejí, uvedl na pražském Foru 2000 tibetský duchovní vůdce dalajlama. "Víra činí lidi lepšími. Je ale také mnohdy příčinou střetů, utrpení, krveprolití," uvedl dalajlama. Cestou, jak se vyhnout "střetu civilizací", je podle něj komunikace mezi zástupci jednotlivých vyznání a jejich vzájemný, upřímný respekt.

Právě role náboženství při řešení globálních rizik byla hlavním tématem závěrečného dne desátého ročníku této mezinárodní konference. Účastníci se poprvé sešli v neděli. Mezi hosty byl například nositel Nobelovy ceny za mír americký spisovatel Elie Wiesel, lotyšská prezidentka Vaira Víkeová-Freibergová, vůdce běloruské opozice Aljaksandr Milinkevič či princ hášimovské jordánské královské dynastie Hasan bin Talál.

Český rozhlas od úterý vysílá na internetu také obraz

Český rozhlas spustil na internetové adrese www.rozhlas.cz/multimedia nový multimediální portál, na kterém bude svým posluchačům nabízet vedle zvuku a textových informací také obrazové příspěvky. Drtivou většinu tvoří krátké reportáže Českého rozhlasu Leonardo, především pravidelný pořad Vstupte, který představuje významné, ale dosud neznámé osobnosti české vědy, kultury a společenského života, řekl dnes novinářům na veletrhu Invex a Digitex ředitel Leonarda Miroslav Bobek. Portál bude vysílat také přímé přenosy koncertů vážné hudby a tiskových konferencí a záběry ze studia Leonarda. Kromě nich bude portál nabízet výhradně publicistické pořady.

ČRo vyzkoušel multimediální vysílání už v roce 1998, kdy na internetu vysílal přenos hnízdění čápů černých. Obrovský ohlas tohoto projektu podle Bobka vedl k dalším přenosům - narození mláděte severního bílého nosorožce nebo z hnízda sokolů stěhovavých uprostřed Prahy. Na tyto pilotní projekty později navázala stanice Leonardo, která ve svých počátcích vysílala pouze přes internet a posluchači měli možnost sledovat vysílání ve studiu prostřednictvím webových kamer. Největšího úspěchu dosáhl projekt reality show Odhalení, ve kterém 16 kamer nepřetržitě sledovalo skupinu goril v pražské zoologické zahradě. "Tento zábavně-naučný projekt vyšel také na disku DVD, který byl nominován do soutěže Wildscreen. Ten je pokládán za obdobu Oscarů pro přírodovědné filmy a našimi konkurenty jsou například světoznámé BBC, National Geographic nebo Discovery," řekl ČTK mluvčí ČRo Ladislav Pavlík.

Mlynář odmítl cenu od Langera, považuje to za nevhodný žert

Bývalý ministr informatiky Vladimír Mlynář odmítl v úterý cenu za významný přínos k rozvoji informační společnosti, kterou mu v pondělí na veletrhu Invex v Brně udělil současný ministr informatiky Ivan Langer. Udělení ceny považuje za nevhodný žert, neboť Langer v současnosti prosazuje zrušení ministerstva. Spolu s Mlynářem ministr ocenil i exministryni Danu Bérovou.

"Ivan Langer současně prosazuje likvidaci ministerstva informatiky a sérií svých dosavadních rozhodnutí se mu - za krátkou dobu, co je ve funkci - podařilo čtyřletou práci ministerstva v mnohém znehodnotit. Z tohoto důvodu povazuji udělení ceny pouze za nevhodný žert. Rozhodl jsem se proto cenu ministra informatiky Ivana Langera nepřijmout, jakkoliv vím, že to je krok pouze symbolický," uvedl Mlynář na své internetové stránce www.mlynar.cz.

Martínek: Kvůli předčasným volbám by ČR přišla o 50 mld. Kč z EU

Předčasné volby by podle sociální demokracie znamenaly vážné ohrožení přílivu peněz z fondů Evropské unie. Ztráty by mohly dosáhnout kolem 50 miliard korun, tedy minimálně poloviny roční možnosti pro čerpání peněz. Stínový ministr pro místní rozvoj ČSSD Radko Martínek novinářům řekl, že Česko by nebylo na přijetí peněz připraveno.

ČSSD: Topolánkova vláda nemá mandát k privatizaci ČEZ

Vláda Mirka Topolánka nemá mandát k zahájení prodeje elektrárenské společnosti ČEZ, ale měla by směřovat k pokračování privatizace Aera Vodochody. Novinářům to řekl stínový ministr financí Bohuslav Sobotka. Jeho stranický kolega a bývalý ministr průmyslu a obchodu Milan Urban dodal, že vláda udělala při přípravě privatizace ČEZ hrubé chyby. Za chybu považuje Urban to, že vláda neřekla dopředu, jaký podíl ČEZ chce prodávat, ale jaký chce výnos. V souvislosti s privatizací kritizoval také oznámení o tom, že ministerstvo průmyslu začalo prověřovat, zda ČEZ nezneužívá dominantního postavení na trhu. Tyto kroky totiž prý mohou vést ke snížení ceny akcií společnosti. "Doufám, že to byla jen hrubá chyba, ne záměr," poznamenal Urban.

Zpráva vládě: Horší kvalitu ovzduší měla loni už třetina území ČR

Více než třetina území ČR měla loni zhoršenou kvalitu ovzduší. O rok dříve to přitom byla jen dvě procenta území. Hlavním zdrojem znečistění byla doprava a zdroje energií v domácnostech, které bývají často zastaralé. Vyplývá to ze zprávy o životním prostředí v ČR v roce 2005, kterou má ve středu projednat vláda.

Mezi silné stránky Česka patřil pokles vypouštění skleníkových plynů, jichž proti roku 1990 loni ubylo o čtvrtinu. Do ovzduší uniká i méně oxidů dusíku a pevných škodlivin z velkých zdrojů, například z podniků. Také oxid siřičitý překračoval přípustné limity jen zřídka. Zpráva hodnotí pozitivně i pokles energetické náročnosti hospodářství. Přesto podle ní přetrvává vysoký podíl tuhých paliv. Objem energie z obnovitelných zdrojů se v posledních letech výrazně nemění. Loni činil 4,5 procenta, předloni procenta čtyři.

Podle dokumentu přetrvává plošné znečistění povrchových vod a půdy dusíkatými látkami z hnojiv a prostředků na ochranu rostlin. Kvalita povrchových vod se ale loni zlepšovala a škodlivin se do nich vypouštělo méně.

Expert: Korupce bere zdravotnictví až 20 miliard ročně

Až 20 miliard z dvousetmiliardového ročního rozpočtu se ve zdravotnictví ztratí kvůli neprůhlednosti finančních toků a korupci. Odhaduje to prezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera a člen Transparency International. Novinářům řekl, že o tuto částku dostanou pacienti méně nebo horší péči. Místo léčení je tak poškozeno jejich zdraví, nejde jen o úplatky, zdůraznil. Podle expertů, jež ČTK oslovila, jsou však ztráty českého zdravotnictví mnohem nižší.

Klaus: Olympiáda je výzva, ale platí se za ní vysoká cena

Praha by se podle prezidenta Václava Klause měla pokusit o olympijskou kandidaturu, přestože pořádání her vyžaduje velké náklady a ne vždy je pro hostitelské město přínosem. Klaus ale současně upozornil, že nejprve je třeba dobře zvážit pro a proti celého projektu. Prezident to řekl v dnešní besedě se studenty v pražských Satalicích. Pořádání her je podle prezidenta velkou výzvou a úkolem. Zdůraznil ale, že si "možná méně lehkovážněji" než jiní uvědomuje, jaké náklady takový gigantický projekt představuje a na úkor čeho by byl realizován. Zkušenosti z Atén, které hostily poslední olympiádu, podle prezidenta ukazují, že pořádání her nepřináší jen výhody. Rozhodnutí o kandidatuře je proto podle Klause složité.

Podle pražského primátora Pavla Béma by se olympiáda v Praze měla konat jen za tří podmínek: pokud by hry byly ekonomicky výhodné, komorní a finančně vyrovnané i pro celou republiku. Češi by podle něj o kandidatuře měli rozhodnout v referendu. Vedení metropole už dříve přišlo s ambicí ucházet se o pořádání letní olympiády v roce 2016, nebo 2020. Byla zpracována studie, podle níž jsou ve městě plochy pro vybudování sportovišť a zázemí. Podle ekonomické studie by přímé náklady na hry činily 135 miliard korun a dalších až 600 miliard by byly nepřímé investice, třeba do dopravní infrastruktury. Podle analýzy by byly hry ziskové. Další studie o kandidatuře Prahy budou hotové zhruba za měsíc. Zabývají se tím, co bude po případných hrách s hlavním stadionem, plaveckým areálem a olympijskou vesnicí.

Vondra přislíbil další českou podporu běloruské opozici

Český ministr zahraničí Alexandr Vondra přislíbil další podporu běloruské opozici. Uvedlo to ministerstvo zahraničí po setkání Vondry s vůdcem běloruské opozice Aljaksandrem Milinkevičem. Vondra zmínil například vyšší počet stipendií v Česku pro perzekvované studenty. Na českých univerzitách studuje nyní šest desítek Bělorusů, kterým to je kvůli jejich politickým názorům doma znemožněno, a tento počet by se mohl zvýšit o další dvacítku. Milinkevič postoj české diplomacie ocenil. Česko podle něj v rámci Evropské unie patří mezi státy, které demokratické síly v Bělorusku podporují nejvíc. Vůdce běloruské opozice ale dodal, že EU by jako celek mohla pomáhat ještě víc. "S tím souhlasí i Alexandr Vondra," sdělila ČTK mluvčí ministerstva Zuzana Opletalová.

Fotografa Karáska na poslední cestě doprovodili Beatles

Písně britské skupiny Beatles, jejíž členy kdysi fotografoval, smuteční projevy členů rodiny, kamarádů a kolegů a modlitba bratra Svatopluka doprovodily v úterý známého českého fotografa Oldřicha Karáska na jeho poslední cestě. Karásek minulé pondělí zahynul ve věku 66 let při dopravní nehodě v Ugandě. Pohřeb se za účasti zhruba 150 lidí konal v motolské obřadní síni v Praze. Znalkyně Karáskovy tvorby Daniela Mrázková připomněla, že fotografova hvězda zazářila poprvé v 60. letech, kdy v zahraničí zvěčnil světové osobnosti. Mrázková zmínila, že v poslední době byl vášnivým cestovatelem fotografem. Vyzdvihla kvality jeho tvorby. "Vášeň fotit dálky se mu stala osudným. Není to však nakonec to nejkrásnější, umřít na lásku?" řekla ve svém projevu. Karásek byl nositelem řady světových ocenění a patřil k významným postavám české reportážní a dokumentární fotografie, jako jednomu z mála českých fotoreportérů se mu podařilo prosadit se i v zahraničních agenturách a časopisech.

"Smutek je mým dnešním dnem," řekl jeho bratr, bývalý poslanec a evangelický duchovní Svatopluk Karásek. V projevech kamarádů i kolegů z branže zaznívala slova jako gentleman, humor a vlídnost. Neopomněli zmínit také jeho zapálení pro sjezdové lyžování, hory a tenis.

Údajný rozvědčík byl zproštěn obžaloby za vyzrazení tajemství

Údajný bývalý důstojník vojenské rozvědky Jaroslav Benák byl v úterý u pražského městského soudu zproštěn obžaloby za vyzrazení utajované skutečnosti. Redaktorovi Českého rozhlasu Janu Hrbáčkovi údajně poskytl utajovaný materiál ohledně trestní kauzy svého bývalého kolegy. Podle soudu však nespáchal žádný trestný čin. Státní zástupce Martin Omelka se zprošťujícím rozsudkem nesouhlasí, na místě se proto odvolal. Případem se tak bude zabývat ještě Vrchní soud v Praze. Šestačtyřicetiletý Benák byl zaměstnán na ministerstvu obrany, podle médií pracoval jako vojenský rozvědčík. Byl nadřízeným dalšího údajného rozvědčíka Romana Lienera, který je od listopadu 2004 stíhán za ohrožení utajovaných skutečností, zpronevěru, podvod a neuposlechnutí rozkazu. Lienerovo vyšetřování dosud neskončilo.

IPS Alpha a Hitachi zahájily nábor pracovníků pro továrny v Žatci

Japonští výrobci elektroniky Hitachi a IPS Alpha, kteří letos na podzim začali v průmyslové zóně Triangle u Žatce na Lounsku stavět nové závody, zahájili v těchto dnech nábor zaměstnanců. Dvojice firem by měla vytvořit přibližně 4000 nových pracovních míst a podle odborníků by v regionu sužovaném nejvyšší nezaměstnaností v zemi neměl být problém zajistit dostatek kvalifikovaných pracovníků. Tamní úřady práce již nyní evidují stovky zájemců o práci ve dvojici nových továren.

Například společnost IPS Alpha hodlá v první polovině příštího roku v továrně na výrobu LCD displejů zaměstnávat zhruba 500 pracovníků, jejichž počet by se měl do konce příštího roku zvýšit na 1500. Japonská společnost v žatecké zóně investuje přes 2,6 miliardy korun a zaměstná do dvou let až 2000 lidí. Hitachi hodlá při výrobě televizorů s plochou obrazovkou a plazmových obrazovek zaměstnat rovněž až 2000 lidí. Její investice u Žatce se má pohybovat kolem 2,5 miliardy korun.

Hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc ale upozornil na nebezpečí, že by v továrnách Hitachi a IPS Alpha nakonec kvůli štědrému sociálnímu systému mohli pracovat lidé ze vzdálených regionů či zahraniční dělníci. "Obáváme se, abychom nedopadli jako v Ostravě, kde je také vysoká nezaměstnanost, a přesto tam pracuje nejvíce Poláků a Ukrajinců. Udělat pořádek v této oblasti není problém japonské strany, ale náš, především pak české vlády," podotkl.

ČSÚ: ČR zažívá boom počítačů, stále však zaostává za průměrem EU

Počet českých domácností využívajících osobní počítače a připojení na internet letos ve srovnání s předchozími lety prudce stoupl. Česká republika však stále zaostává za průměrem zemí EU. Nejvíce počítačů a domácností připojených na internet je v Praze, nejméně pak v Ústeckém kraji. V období od dubna do června mělo osobní počítač 36 procent domácností, tedy asi 1,5 milionu. Ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2003 to představuje nárůst o polovinu, neboť před třemi lety bylo takových domácností 24 ze 100. "To je prostě boom ve vybavenosti českých domácností," řekl novinářům šéf ČSÚ Jan Fischer. Ve srovnání se zeměmi EU za rok 2005 v počtu domácností připojených na internet Česká republika zaujímá až 19. místo. V ČR to bylo 27 procent domácností, průměr v EU činí 48 procent. Za Českou republikou se nachází již jen Slovensko, Maďarsko, Řecko a Litva. Na čele žebříčku je Nizozemsko s téměř 80 procenty, následuje Dánsko, Švédsko, Lucembursko a Německo.

Češi pomohou Filipínám s odstranění škod po havárii tankeru

Dva čeští experti budou pomáhat Filipínám s odstraňováním škod po srpnové havárii naftového tankeru. Na filipíny odcestují na konci tohoto týdne. O pomoci rozhodla na základě filipínské žádosti ministerstva vnitra a zahraničí a hasičský záchranný sbor. Jeho odborníci navrhnou systém odstranění uniklé ropy pomocí speciálních kmenů bakterií. Forma financování pobytu českých odborníků se v současnosti upřesňuje. Tanker, v němž byly asi dva miliony litrů nafty, se potopil 11. srpna v moři u Filipín u ostrova Guimaras. Krátce po nehodě bylo zamořeno nejméně 200 kilometrů pobřeží a postiženo 40.000 lidí. Skvrna se šířila do mangrovníkových porostů a oblastí bohatých na ryby. Filipínské úřady odhadovaly, že úplná očista od vylité nafty může trvat až tři roky.

Mínění: Útok na palubě čeká čtvrtina Čechů cestujících letadlem

Teroristický útok na palubě letadla očekává necelá čtvrtina Čechů, kteří používají leteckou dopravu. Tato hrozba by ale 85 procent dotázaných neodradila od cestování letadlem. ČTK to oznámila společnost Synovate s odkazem na průzkum, který provedla mezi obyvateli sedmi zemí. Napadení teroristy v letadle očekává podle průzkumu 23 procent Čechů, což je méně v porovnání s Brity (67 procent), Australany (58 procent) či Američany (56 procent). Nová protiteroristická bezpečnostní opatření by od letecké cesty do zahraničí odradila pouze čtyři procenta Čechů. U Američanů a Singapurců je to pětkrát víc a v Británii by si let rozmyslelo 15 procent oslovených.

Sobotka pozval Vlčka na kuřecí prsíčka, lososa a lívanečky

Na kuřecí prsíčka, grilovaného lososa a lívanečky pozval v úterý předseda Senátu Přemysl Sobotka svého partnera ze sněmovny Miloslava Vlčka. Členové vedení obou komor tak mohli při prvním společném povolebním obědě vést nejen politické, ale také gurmánské rozhovory. Vyhlášená senátní kuchyně pro ně připravila menu o čtyřech chodech. Kuřecí prsíčka s meruňkovou omáčkou vystřídal podle informací ČTK zeleninový krém, následovaný lososem na grilu s karotkou. Posledními sousty byly lívanečky s povidlovou omáčkou. Menu na oficiální obědy a večeře se podle tiskového tajemníka Kanceláře Senátu Petra Kostky vybírá s ohledem na případná přání hostů s ohledem na jejich náboženství či zdraví. Ne všichni diplomaté ale touží po pokrmech, které mnohdy i sami nabízejí na recepcích. U českých velvyslanců, kteří každoročně navštěvují Senát v rámci své pravidelné porady na ministerstvu zahraničí, se prý stal oblíbeným obyčejný chléb se sádlem a zelím.

Deset tisíc pstruhů čeká od úterý ve Vltavě na lov na mušku

Deset tisíc pstruhů bylo v úterý vypuštěno do Vltavy u Slovanského ostrova v Praze. Pstruzi našli nové působiště v metropolitní části řeky kvůli tomu, že od pátku 13. do neděle 15. října se v lokalitě mezi Mánesem a Novotného lávkou uskuteční první světový závod v lovu pstruhů na mušku Orvis Cup 2006.

"Cílem akce je jednak bojovat o vítězství a atraktivní ceny, ale také seznámit Pražany a turisty zábavnou formou s muškařením jako sportem. V něm má Česká republika několik mistrů světa," uvedla mluvčí závodu Vendula Hybšová. Celý týden před závodem je uvedený revír hájen a platí na něm přísný zákaz rybolovu. "Od pondělí 16. října ale vyhlásil Český rybářský svaz takzvaný pstruhový režim pro přívlač a muškaření v Praze, což pro vlastníky rybářských povolenek znamená, že budou moci chytat pstruhové ryby v místech, kde budou příští ryby vypuštěny," dodala mluvčí. Organizátoři chtějí z akce udělat tradici. Pstruhový režim pro rybáře potrvá do konce roku, jak řekl ČTK iniciátor akce a pražský rybář Jiří Voráček. Při závodech však budou soutěžící své úlovky vracet zpátky do Vltavy.

Pstruhové ryby snesou pouze nejčistší vody. V případě Vltavy odborníci z řad rybářů při vypuštění pstruhů uklidňovali pochybující. Voda v řece je podle expertů opravdu tak čistá, že se v ní pstruzi budou mít dobře.

Čeští fotbalisté myslí jen na výhru, ale Iry nepodceňují

V dobré a především optimistické náladě odletěli v úterý čeští fotbaloví reprezentanti ke kvalifikačnímu utkání do Dublinu. Ve středečním duelu proti Irsku nečekají hráči nic jiného než čtvrté vítězství do tabulky skupiny D. V žádném případě prý ale nehrozí, že by hosté protivníka poznamenaného sérií neúspěchů a řadou zranění podcenili. Trenér Karel Brückner před odletem zdůraznil, že na víkendové selhání soupeře na Kypru nelze brát zřetel. "Víme, že za čtyřiadvacet hodin může být všechno úplně jiné, na to spoléhat nebudeme," nepřipustil žádnou možnost podcenění český kouč. Větší váhu nepřikládá ani tomu, že soupeře decimují zranění. "Irsko má šestnáct, osmnáct kvalitních hráčů, takže ti, co jsou zraněni, ani tolik chybět nebudou," uvedl Brückner. Mužstvo nemůže počítat s tím, že středeční soupeř bude tak neškodný jako v sobotu San Marino, proti kterému si domácí mohli dovolit vyrukovat se třemi útočníky v sestavě.

"Nevím, jak se trenér rozhodne, zda budeme hrát na jednoho, či dva útočníky. Rozhodně ve větší permanenci bude obrana," řekl nejlepší český reprezentační střelec historie Jan Koller. "V sestavě Irů očekávám oproti zápasu na Kypru pár změn, my se však tím výsledkem nesmíme nechat ukolébat. Jedeme vyhrát," dodal útočník Monaka. O složení útoku prý zatím není jasno a jistotu startu tak nemá ani Milan Baroš. "Zatím jsme zkoušeli hru na dva útočníky, ale to se může změnit. S Honzou si však rozumíme, to bylo vidět i v tom, že v Liberci jsme si přihráli na branky," naznačil Baroš, že by rád nastoupil na hrotu právě s Kollerem. Soupeře hráč Aston Villy rovněž nepodceňuje. "Většina Irů hraje anglickou ligu, mají hvězdy Duffa a Keana. My se ale nesmíme ničeho bát, ale naopak být sebevědomí stejně jako třeba na Slovensku. Máme silný tým," řekl Baroš, ale připustil, že i bod může být v konečném výsledku dobrý. "Kvalifikaci máme skvěle rozjetou, devět bodů ze tří zápasů a hlavně výhra na Slovensku je cenná. Tam někdo body ztratí a my v Irsku musíme potvrdit, že náš tým na postup má," dodal jediný český střelec při poslední prohře v Dublinu 1:2 před dvěma lety. Připomněl, že to tehdy byl jeho první zápas po zlomenině nohy a díky vstřelenému gólu má i přes porážku na utkání dobré vzpomínky. Teď se už těší, jak Češi soupeři porážku vrátí. "Jedem vyhrát. Atmosféra bude bouřlivá a to je dobré i pro nás," dodal český útočník.

Bosna a Hercegovina "21 - Česká republika "21" 1:1 (0:0)

Čeští fotbalisté do 21 let postoupili na mistrovství Evropy, které se uskuteční příští rok v Nizozemsku. Svěřenci kouče Ladislava Škorpila v úterý v odvetném barážovém utkání v Sarajevu remizovali s Bosnou a Hercegovinou 1:1, což jim po páteční výhře 2:1 v domácím prostředí stačilo k úspěchu. Postupový gól vstřelil záložník Tomáš Frejlach, který v 83. minutě vyrovnal skóre. Čeští mladíci si zároveň uchovali šanci na účast na olympiádě v Pekingu, kam se dostanou nejlepší čtyři mužstva z ME.

Začal soudní proces kvůli korupci v duelu Liberec - Zlín

Proces kvůli korupci při předloňském prvoligovém fotbalovém utkání Slovan Liberec - Tescoma Zlín začal v úterý u Okresního soudu v Liberci. Bývalému sportovnímu řediteli Slovanu Františku Myslivečkovi klade státní zástupce za vinu, že podplácel hlavního rozhodčího Václava Zejdu a delegáta Christose Čanaklise. Soudce Richard Skýba vyslechl pouze Zejdu a hlavní líčení odročil na 30. listopadu. Mysliveček odmítl vypovídat, Čanaklis se k procesu nedostavil a nechal se zastupovat svým advokátem.

Počasí:

Ve středu má být skoro jasno až polojasno. Odpolední teploty vystoupí na 17 až 21 stupňů Celsia, na horách na 16 stupňů.