Zprávy

Václav Havel by rád viděl přijetí celosvětového mravního minima

Bývalý prezident Václav Havel se přimlouvá za přijetí jakéhosi celosvětového základního mravního minima, z něhož by vycházela pravidla a normy soužití národů a nadnárodních společenství v budoucím světě. Havel to řekl v úvodním projevu na pražské konferenci Forum 2000 s podtitulem Dilemata globálního soužití. Učinil prý již různé a dosud neúspěšné pokusy, aby takové minimum vzniklo a bylo přijato jako nový oficiální dokument například na půdě OSN. Podle něj by minimum mohlo platit vedle Všeobecné deklarace lidských práv. "V těch náboženských základech či východiscích či tradicích různých civilizačních okruhů dříme cosi, co je všem společné. Jakýsi elementární soubor mravních imperativů, které vlastně, samozřejmě s příslušnými modifikacemi, platí všude," zamýšlel se bývalý prezident nad soužitím mezi různými kulturami a náboženstvím. Své poznání opírá o cestování a poznávání různých zemí.

Václav Havel požádal účastníky konference, aby se snažili najít odpověď na otázku, zda je v 21. století v éře globalizace a "v soudobé dvojsmyslně se vyvíjející civilizaci" šance kodex pro soužití přijmout. "Já sám jsem v této věci různé pokusy činil. Byly absolutně neúspěšné," konstatoval Havel, který podle některých zahraničních médií patří do skupiny nejvlivnějších intelektuálů světa.

Princovi hášimovské jordánské královské dynastie Hasanu bin Találovi se Havlův nápad líbí. "Ale měla by to být maxima, abychom z nich mohli dostat alespoň to minimum," řekl v rozhovoru s novináři. Podobný názor vyslovila bývalá irská prezidentka Mary Robinsonová. Lotyšská prezidentka Vaira Víkeová-Freibergová podotkla, že přijímání deklarací je dobré, avšak důležitější a mnohem těžší je jejich dodržování. "Máme již báječné dokumenty. Ale mít jen deklarace nestačí, důležité je jejich dodržování," uvedla. Podle jordánského prince je nutné se zaměřit na globální soužití a sdílení humanitárních hodnot. Účastníci konference Forum 2000 debatovali o globální rozmanitosti a soužití kultur, ideologií a náboženství a lidských právech. Konference končí v úterý.

Prezident Klaus ve čtvrtek zahájí konzultace o nové vládě

Prezident Václav Klaus zahájí ve čtvrtek jednání o nové vládě - den poté, co přijme demisi kabinetu Mirka Topolánka. Postupně se sejde s delegacemi všech pěti stran zastoupených ve sněmovně, tedy ODS, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a Strany zelených. Koho si na Pražský hrad pozval jako první a kdy konzultace ukončí, prezident zatím neoznámil. "To je věcí dalšího jednání," řekl ČTK mluvčí Hradu Petr Hájek. "V zájmu získání co nejucelenější informace o názorech jednotlivých politických stran na další kroky při řešení současné politické situace se prezident rozhodl pozvat na tyto konzultace tří až pětičlenné delegace vedení politických stran, tedy nikoli jen jejich předsedy," sdělil Hájek. Konzultace po červnových volbách vedl prezident pouze se šéfy stran.

Nové kolo jednání o politickém uspořádání začíná poté, co Topolánkův menšinový kabinet minulý týden nezískal důvěru sněmovny a musí odstoupit. Ve středu prezident přijme demisi ministrů a zároveň je pověří, aby své resorty řídili dál až do doby jmenování další vlády. Nového premiéra hodlá Klaus jmenovat až po skončení senátních a obecních voleb, tedy nejdříve koncem října. ODS čeká na Klausův výběr, přičemž je připravena uvažovat i o nestranickém premiérovi, který by vedl úřednickou vládu, a tím usnadnil cestu k předčasným volbám. Kvůli dlouhodobé neschopnosti politiků domluvit se na stabilní vládě s podporou sněmovny se k dřívějšímu termínu hlasování začíná přiklánět zřejmě i Klaus. ČSSD ale tvrdí, že mají být nejdříve vyčerpány všechny tři ústavnou dané pokusy zformovat kabinet. Ostatní strany předčasné volby za určitých podmínek připouštějí.

Zdeněk Škromach: ČSSD ani ODS vládu bez tolerance komunistů neprosadí

Rozložení sil v Poslanecké sněmovně nasvědčuje podle místopředsedy Zdeňka Škromacha tomu, že ODS ani ČSSD vládu bez tolerance komunistických poslanců neprosadí. Škromach řekl, že ODS už vyjednává s komunisty a možná bude ochotna přijmout jejich přímou či nepřímou podporu. "Hledáme politickou shodu napříč politickým spektrem pro takzvanou překlenovací vládu, která by mohla přivést zemi k předčasným volbám, protože vidíme, že předčasné volby se jeví jako jediné v tuto chvíli rozumné východisko," řekl ČTK místopředseda ODS Pavel Bém. V ideálním případě by podle něj šlo o shodu všech parlamentních stran bez výjimky, tedy i KSČM. Bém si je prý téměř jistý, že pro tento postup, který by vedl k volbám v nejkratším možném termínu, je podstatná část vedení ODS. Pro tuto překlenovací vládu je potřeba získat podporu prezidenta Václava Klause, dodal.

O podobné vládě hovoří i komunisté. Navrhli ji již v červnu po patovém výsledku voleb a nazvali ji vládou národní shody. Bém připustil, že i tento název je možný použít pro kabinet, který by podpořily všechny parlamentní strany. Šéf KSČM Vojtěch Filip po jednání ústředního výboru strany řekl, že dává takovému kabinetu přednost před jiným řešením. Tedy i před vládou ČSSD.

MF: Státní dluh ke konci září vzrostl na 746 miliard Kč

Státní dluh ke konci září vzrostl na 746,3 miliardy korun. Od konce června se zvýšil o 17,4 miliardy korun. Údaje zveřejnilo ministerstvo financí (MF). Na každého Čecha tak připadá dluh přibližně 73.000 korun. Podíl krátkodobého dluhu na celkové hodnotě vzrostl na 19,5 procenta z 17,6 procenta na konci druhého čtvrtletí. Podle MF je tak stále ve vyhlášeném cílovém pásmu. Takzvaný obchodovatelný státní dluh na konci září dosáhl 711,3 miliardy korun a za poslední tři měsíce stoupl o 15,2 miliardy korun.

V zahraničním financování stát ve třetím čtvrtletí čerpal vládní půjčky od Evropské investiční banky ve výši 2,3 miliardy korun. "O další emisní činnosti na zahraničním kapitálovém trhu navazující na lednové privátní umístění japonskému investorovi ministr financí nerozhodl," uvedlo MF. Průměrná splatnost státního dluhu stejně jako ve druhém čtvrtletí dále klesla proti konci prvního čtvrtletí na 5,9 roku. To již představuje opuštění vyhlášeného cílového pásma.

"Ve státních financích panuje napětí, které se nejnověji projevuje nutností řešit dříve nevídané dilema," komentoval údaje Pavel Sobíšek z HVB Bank. Stát totiž hodlá navýšit do konce roku částku na své půjčky o 18,8 miliardy korun proti původně plánovaným 155,5 miliardy korun. Toto navýšení je podle MF způsobeno rozhodnutím ministra financí splatit dříve závazek vůči ČNB za 17 miliard korun, přičemž 15 miliard korun si stát bude muset půjčit. Další peníze si stát musí půjčit na důchody.

Nezaměstnanost v září klesla na 7,8 procenta

Míra nezaměstnanosti se v září snížila na 7,8 procenta ze srpnových 7,9 procenta. Počet lidí bez práce, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání, klesl téměř o osm tisíc na 427.331 osob. Vyplývá to z údajů ministerstva práce a sociálních věcí. K poklesu nezaměstnanosti podle ekonomů přispěli absolventi škol, kteří v minulém měsíci našli práci; na dlouhodobém vývoji se podepisuje hospodářský růst, který vytváří nová pracovní místa. "Rozjetá ekonomika tvoří nová pracovní místa a počet volných míst podle statistik úřadů práce se blíží stotisícové hranici," uvedl analytik HVB Bank Pavel Sobíšek. Míra nezaměstnanosti je nejníže od začátku měření nynější metodikou a při srovnání v dřívější metodice byl podle něj takto nízký počet lidí bez práce naposledy v roce 2001.

Po skončení prázdnin se trh práce vždy výrazně rozhýbe. Na jedné straně přibývá absolventů škol v registrech úřadů práce, zároveň se ovšem ve firmách nabírají vyšší počty zaměstnanců než o prázdninách, uvedl analytik Patria Finance David Marek. Do toho se na plné obrátky rozjíždějí personální agentury a náborová oddělení ve firmách, díky čemuž se podaří nalézt zaměstnání většímu počtu lidí než v letních měsících, poznamenal. Ve srovnání s loňským zářím, kdy nezaměstnanost činila 8,8 procenta, se počet takzvaných dosažitelných uchazečů snížil o 47.633 lidí. Nejvyšší nezaměstnanost byla na Mostecku, kde činila 20,3 procenta. Naopak nejnižší nezaměstnanost byla tradičně v okresech Praha - východ (2,3 procenta) a Praha - západ (2,4 procenta).

ČNB: Inflace byla v září o 0,1 bodu níže než prognóza

Zářijová inflace byla o 0,1 procentního bodu nižší, než uvedla ve své červencové prognóze Česká národní banka. Inflace se tak nachází stále v blízkosti tříprocentního inflačního cíle centrální banky, uvedl ředitel sekce měnové a statistiky ČNB Tomáš Holub. Inflace v září klesla na 2,7 procenta ze srpnových 3,1 procenta. "Na rozdíl od prognózy se stále neprojevil vliv dubnového zvýšení spotřební daně do cen tabákových výrobků, což je hlavní odchylka působící směrem k nižší inflaci," uvedl Holub. Lze tak podle něj konstatovat, že vývoj inflace byl v uplynulém čtvrtletí v těsné shodě s prognózou ČNB. V září byl podle Holuba v souladu s prognózou vývoj regulovaných cen, pohonných hmot i takzvané korigované inflace bez pohonných hmot. Naopak vyšší byl ve srovnání s předpovědí růst cen potravin. Na rozdíl od předchozích měsíců však v září nenastalo jeho další urychlení, takže odchylka od prognózy se v tomto měsíci snížila, uvádí ČNB.

MPSV dostalo rekordní pokutu za chybně přidělenou zakázku

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) dostalo od antimonopolního úřadu pokutu 500.000 korun. Bez výběrového řízení přidělilo zakázku za 500 milionů na provoz svého komunikačního systému. Sdělila to náměstkyně předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Jindřiška Koblihová s tím, že je to dosud nejvyšší sankce udělená státní správě. Smlouvu MPSV uzavřelo letos v lednu ještě pod vedením bývalého ministra Zdeňka Škromacha. MPSV se ještě může odvolat.

Pokuta je i jednou z nejvyšších za chyby při přidělování zakázek. Dosud nejvíc, 800.000 korun, by měla podle zatím nepravomocného rozhodnutí zaplatit Všeobecná zdravotní pojišťovna. Za špatné výběrové řízení dostal pokutu 750.000 korun magistrát v Hradci Králové. Podle ÚOHS vyřadilo město z tendru na zajištění svozu a likvidace odpadu neprávem jednoho z uchazečů.

Soud zprostil exministryni Součkovou obžaloby v kauze Diag Human

V procesu s bývalou ministryní zdravotnictví Marií Součkovou padl v pondělí osvobozující rozsudek. Obvodní soud pro Prahu 2 dospěl k závěru, že se exministryně při uzavření smlouvy mezi ministerstvem a advokátem Zdeňkem Nováčkem o poskytování právní pomoci ve sporu s firmou Diag Human nedopustila trestné činnosti. Třiapadesátiletou Součkovou, které hrozily tři roky až deset let vězení, zprostil obžaloby z porušování povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Žalovaný skutek není trestným činem, uvedl soud. Státní zástupce navrhoval soudu, aby Součkové uložil trest odnětí svobody při dolní hranici trestní sazby a náhradu škody ve výši téměř deset milionů korun. Proti rozsudku se lze odvolat k pražskému městskému soudu.

Součková, která po obvinění vystoupila z ČSSD, vinu od počátku odmítala, mluvila také o politickém podtextu kauzy. Tvrdila rovněž, že smlouva s mnohamilionovými odměnami pro právníka za zastupování státu ve sporu s obchodníkem s krevní plazmou, firmou Diag Human, je zfalšovaná. Smlouva slibovala Nováčkovi za zastupování státu deset milionů korun. Advokát ale celou částku nedostal a soudně se domáhal doplacení 55.000 korun. Později žalobu rozšířil na dalších deset milionů korun, které měl získat při vypovězení smlouvy, což se stalo předloni v květnu. Kdyby Nováček za stát spor s Diag Human vyhrál, obdržel by podle smlouvy 170 milionů korun. Prvoinstanční soud žalobu Nováčka o deset milionů korun zamítl s tím, že jeho smlouva s ministerstvem je neplatná.

Soud: Kořistka nedokázal, že by ho Dalík a Večerek chtěli uplatit

Bývalý poslanec Zdeněk Kořistka neprokázal, že by mu Marek Dalík a Jan Večerek nabídli desetimilionový úplatek a místo velvyslance. Rozhodl o tom ostravský krajský soud, podle kterého Kořistka svými výroky Dalíka s Večerkem poškodil a musí se jim omluvit a dohromady jim zaplatit 30.000 korun jako finanční satisfakci. Soud v úplatkářské aféře z poloviny roku 2004 vůbec poprvé oficiálně rozhodl. Žalované straně - Kořistkovi, se nepodařilo předložit takové důkazy, které by potvrdily, že nabídka skutečně padla, řekla ve zdůvodnění rozhodnutí soudkyně.

Kořistka s rozhodnutím spokojen není a dál trvá na tom, že jej Dalík a Večerek chtěli podplatit. "Je to signál pro všechny. O korupci mlčte a úplatky si raději vezměte," řekl. Dodal, že nevidí jediný důvod, proč by se jim měl omlouvat. Právní zástupci Dalíka i Večerka, kteří dohromady požadovali milion korun, jsou spokojeni. Podle nich soud rozhodl správně. O případném odvolání kvůli nízkému odškodnému se poradí s klienty.

Úplatek údajně Dalík s Večerkem nabídli Kořistkovi za to, že nepodpoří vznikající vládu Stanislava Grosse. Oba to ale od začátku odmítají. Protikorupční policie je ale předloni obvinila z toho, že peníze a místo velvyslance v Bulharsku nabídli z pověření ODS. Žalobce je nejdřív odmítl vzít do vazby a pak jejich stíhání zrušil. Celý případ, ve kterém se mezi odposlouchávanými ocitl i šéf ODS a nynější premiér Mirek Topolánek, nakonec skončil odložením. Verdikt potvrdila i nejvyšší žalobkyně Renáta Vesecká.

V Hradišti začalo největší cvičení české armády v historii

Ve vojenských výcvikových prostorech Hradiště a Boletice na západě Čech začalo Strong Campaigner 2006. Počtem vojáků a bojové techniky jde o největší cvičení české armády v její dosavadní historii, řekl ČTK mluvčí cvičení Zdeněk Kroutil z Velitelství společných sil Armády ČR v Olomouci. Cvičení pozemních i leteckých sil Armády ČR se do 20. října zúčastní na 4500 vojáků a 1100 kusů bojové techniky. V prostoru Bolevice bude menší část vojska, zhruba 440 vojáků a stovka vojenské techniky, zbytek se bude připravovat v Hradišti. "Cílem je vycvičit, připravit a prověřit jednotky brigádního úkolového uskupení na bázi 4. brigády rychlého nasazen k operativnímu použití," popsal Kroutil. Jednotky by měly být do konce roku připraveny k možnému vyslání brigádního úkolového uskupení do mírové mise v počtu do 3000 osob bez rotace. "Toto cvičení je vyvrcholením celé přípravy," dodal Kroutil. Vojáci se předposlední den cvičení představí i veřejnosti. Na 19. října je naplánován návštěvní den cvičení.

V ruském Buzuluku se chystají opravy hrobů českých voj

Hroby českých vojáků z druhé světové válkm Buzuluku by se měly začít opravovat příští rok. Ministerstvo obrany vyčlenilo nezbytné prostředky a v současné době se dojednává způsob rekonstrukce, řekl ČTK předseda české části Společné česko-ruské mezivládní komisei o válečné hroby generál Josef Prokeš. "Máme předběžný projekt obnovy, které předložila ruská asociace Vojenské památníky. Spolupracovali jsme s ní takna obnově hřbitova ve Vladivostoku," řekl. Práce v Buzuluku by podle nýt dokončeny do roku 2008.

Podle údajů ministerstva obrany je v Buzuluku v Orenburgské oblasti pochováno přibližně šest desítek českých vojáků ze skupiny Ludvíka Svobody, který tam v letech 1942 až 1943 formoval československý armádní sbor. O plánované rekonstrukci bude v příštích dnech v Praze jednat s českými partnery ruská delegace v čele se šéfem ruské části mezivládní komise Alexandrem Kirilinem. Český stát přispívá na opravy hrobů českých vojáků, kteří zahynuli v Rusku za první a druhé světové války. Pět milionů korun ministerstvo obrany věnovalo na rekonstrukci hřbitova a památníku ve Vladivostoku. Letos v květnu byla opravena více než stovka hrobů a bratrská mohyla, v níž byly pochovány další desítky československých legionářů.

V úterý začíná sbírka na výstavbu školy v Etiopii

Na výstavbu škol v Etiopii budou určeny peníze, které budou od úterý do čtvrtka vybírat do kasiček skauti v desítkách českých a moravských měst. Třetí ročník sbírky Postavme školu v Africe pořádá společnost Člověk v tísni a Junák - svaz skautů a skautek v ČR. Z výtěžku minulých ročníků se již podařilo otevřít v Etiopii tři školy, sdělil ČTK Ondřej Zapletal z pořádající společnosti. Tyto školy podle něj navštěvuje celkem 760 žáků. Letošní sbírka by měla umožnit v projektu pokračovat. Velikost školy bude záviset na vybrané částce. Po dokončení bude nová škola předána oblastní školské správě, se kterou Člověk v tísni již spolupracuje. Sbírku provází kampaň, která má informovat českou veřejnost o problematice vzdělání v rozvojových zemích. Její součástí budou výstavy i koncerty.

Příspěvky na sbírku Postavme školu v Africe je možné vhodit do kasiček skautů v ulicích, poslat na sbírkové konto 222 444 555/0300 u ČSOB či zaslat textovou zprávou ve tvaru DMS AFRIKA na telefonní číslo 87777. Její cena je 30 korun, na konto projektu bude připsáno 27 korun.

Fotografií roku je snímek z politického vyjednávání

Snímek zachycující čtyři české politiky při začátku vyjednávání po letošních parlamentních volbách zvítězil ve 12. ročníku fotožurnalistické soutěže Czech Press Photo. Michal Čížek, reportér Agence France Presse (AFP) jej pořídil 6. června krátce před oficiálním jednáním. Na snímku jsou zřetelné siluety čtyř postav u stolu. Podle poroty je snímek symbolem povolební situace na české politické scéně i ve společnosti. "Je pohledem pod povrch oficialit. Obsahuje napětí, emoce a klade otázky," řekli porotci při vyhlašování výsledků. Ve dvanáctileté historii soutěže je snímek prvním s podobným námětem.

"Jsem rád, že ta situace vznikla. Nabídla se mi k tomu, abych mohl vyjádřit situaci, která v České republice nastala, protože fotografové se jinak dostávali jen k oficiálním vyjednáváním," řekl Čížek. Nejasnou budoucnost na snímku představují i pouhé siluety účastníků jednání, z profilu jsou rozpoznatelní jen pozdější premiér Mirek Topolánek a pražský primátor Pavel Bém. Do soutěže se letos přihlásilo 229 fotografů s 3110 snímky, počet nevybočuje ze statistik uplynulých let.

Díla Ultra Violet jsou vystavena do 5. listopadu v Muzeu Kampa

V pražském Muzeu Kampa budou od 10. října do 5. listopadu vystavena výtvarná díla ženy známé pod uměleckým jménem Ultra Violet. Komorní kolekce s názvem Symboly věčnosti doprovází knihu jejích vzpomínek Patnáct minut slávy - Má léta s Andy Warholem, která vychází znovu v českém překladu. "Ultra Violet, múza Salvadora Dalího a Andyho Warhola, je kultovní osobou newyorské umělecké scény, kde žije už půl století," řekl na tiskové konferenci publicista Jiří Kostelecký. Vybíral "andělské symboly" pro pražskou výstavu v ateliéru Ultra Violet v Nice společně s americkým výtvarným teoretikem Josém Rodeirem.

Výstřední Ultra Violet, vlastním jménem Isabelle Collin Dufresneová, je jednou z osobností úzce spjatých se slavnou Warholovou Továrnou. Kostelecký nazývá období 60. let, na které umělkyně v knize především vzpomíná, dobou hedonické neřestnosti. V exkluzivním výčtu jejích milenců figuruje i filmový režisér Miloš Forman. Ultra Violet se narodila se v roce 1935 ve Francii zámožné rodině. Prošla procesem vymítání ďábla v církevní "polepšovně", ale bylo jí jen něco přes patnáct, když se stala žákyní a milenkou Salvadora Dalího. Podle svědectví Kosteleckého patří Ultra Violet od určité doby ke křesťanské sektě mormonů. Osobní návštěvu Prahy, plánovanou k zahájení výstavy a křtu knihy vzpomínek, musela pro nemoc zrušit.

Slavná Věstonická venuše bude vystavena v Národním muzeu

Takřka tajně byla v pondělí do Prahy pod policejním dohledem ze sejfu Moravského zemského muzea v Brně převezena slavná Věstonická venuše. Stane se totiž nejcennějším exponátem výstavy nazvané Lovci mamutů, která od 11. října do konce dubna představí v Národním muzeu nejstarší doklady období středního paleolitu, tedy třiceti až dvaceti tisíc let před naším letopočtem. I když bezpečnostní opatření byla velice přísná, lidé, kteří po poledni procházeli kolem bočního vchodu muzea na Václavském náměstí, si kromě tří aut ničeho nevšimli. Vozidla se vzácným nákladem a ostrahou totiž projela až na dvůr budovy, kde byla bedna vyložena. Její obsah, pouhých 11,5 centimetru vysokou černošedou figurku, střežila šestice policistů v černém s kuklami na hlavách a samopaly v rukou.

Věstonickou venuši, považovanou za symbol plodnosti, objevil 13. července 1925 uprostřed velkého popeliště na pravěkém sídlišti lovců mamutů mezi dnešním Pavlovem a Dolními Věstonicemi tým známého archeologa a speleologa Karla Absolona (1877 - 1960). Figurka z pálené hlíny byla unikátem, protože se do té doby předpokládalo, že v paleolitu keramika ještě známa nebyla. A tak je vlastně nejstarší keramickou lidskou soškou na světě. Její "vyšetření" na počítačovém tomografu předloni přesně zjistilo, že byla uhnětena z jemné hlíny smíchané s vodou. Bílá zrníčka, které obsahuje, mohou být vysráženým vápencem či úlomky kostí. Není však jedinou nalezenou soškou z tohoto období. Proslulá je rovněž venuše Landecká - jediná štíhlá venuše v Evropě, neboť údajně znázorňovala mladou dívku. Přišlo se na ni 14. července 1953 na ostravském vrchu Landek.

Ze sportu:

Trenér Aston Villy Martin O'Neill nemá v úmyslu vzdát se služeb útočníka Milana Baroše. Český fotbalista zatím po letním zranění chodidla v dresu Aston Villy jen pětkrát střídal, kouč o něj však nadále stojí a odmítá spekulace, že by Baroš mohl v lednovém přestupním termínu odejít. "Milan nikam neodchází. Je to prvotřídní hráč, který má v našem týmu své místo," citoval O'Neilla server Sky Sports. O Barošově přestupu jednal po mistrovství světa Hamburk, ale nakonec z transakce sešlo. Při jeho vynucené absenci v úvodu sezony se v útoku Aston Villy dařilo Juanu Pablu Angelovi, Gabrielu Agbonlahorovi a Luku Mooreovi, který je však nyní zraněn. Baroš by se tak mohl po reprezentační pauze objevit poprvé v sezoně v základní sestavě birminghamského týmu.

Už téměř rok nenastoupil Patrik Berger vinou zdravotních problémů za Aston Villu v anglické lize, přesto hodlá přesvědčit trenéra i vedení klubu, že má ještě co nabídnout. Dvaatřicetiletý český fotbalista chce v následujících osmi měsících také dokázat, že si zaslouží novou smlouvu. Současný dvouletý kontrakt Bergrovi vyprší příští rok v létě, od svého příchodu z Portsmouthu v birminghamském celku odehrál dohromady jen devět utkání a pouze čtyřikrát se objevil v základní sestavě.

Skleněný broušený pohár a více než půl metru vysokou bronzovou sochu kulturisty si ze soutěže Mr. Universe federace NABBA přivezl Tomáš Bureš. Jako první Čech v historii o víkendu v britském Southportu senzačně vyhrál boje amatérů, kterým v roce 1967 kraloval také slavný silák Arnold Schwarzenegger. Jako vítěz se pak Bureš mohl zúčastnit i klání profesionálů, kde slavil další nečekaný úspěch, když skončil druhý za domácím Stevenem Sintonem.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Skoro jasno až polojasno, teploty 15 až 19 stupňů Celsia.