Zprávy

Pavel Bém: Topolánek nebude chtít v případě nového pokusu post premiéra

Předseda ODS Mirek Topolánek nebude chtít funkci premiéra pro sebe, pokud prezident Václav Klaus pověří občanské demokraty druhým pokusem o sestavení vlády. V nedělním diskusním pořadu České televize to řekl místopředseda ODS a pražský primátor Pavel Bém. ODS má podle něj tři kvalitní nestranické kandidáty na funkci předsedy vlády, která by dovedla zemi k předčasným volbám. Prezident ve středu přijme demisi Topolánkovy menšinové vlády. Kabinet ODS pověří řízením země. S politiky parlamentních stran pak ihned zahájí jednání. Nového premiéra ale nepověří sestavením vlády dříve než po senátních a komunálních volbách. Podle prezidentova tajemníka Ladislava Jakla bude hlavním tématem jednání prezidenta s představiteli parlamentních stran způsob, jak dospět k předčasným volbám. Je to podle něj aktuální proto, že se politici během více než čtyř povolebních měsíců nedokázali dohodnout na parlamentní většině pro politickou vládu, a řešit tak patový výsledek voleb, řekl Jakl v České televizi.

Pavel Bém soudí, že by mohly být předčasné volby již příští rok na jaře, pokud se na tom parlamentní strany dohodnou. Připustil ale, že by se mohly konat i příští rok na podzim nebo až na jaře 2008. Bývalá ministryně školství a kandidátka na pražskou primátorku Petra Buzková (ČSSD) považuje předčasné volby za krajní řešení, když už byly vyčerpány všechny ústavní možnosti k sestavení politické vlády. To, že se šéfovi ODS Topolánkovi nepodařilo vládu s většinovou podporou ve sněmovně sestavit, podle ní ještě neznamená, že to není možné. Příležitost by měl dostat také šéf ČSSD Jiří Paroubek, protože sociální demokracie prohrála volby s ODS jen těsně, uvedla.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek v minulých dnech dával najevo, že je schopen pro menšinový sociálnědemokratický kabinet získat ve sněmovně většinu. Taková většina by se ale podle Béma neobešla bez komunistů. "Toto je pro Českou republiku 17 let po sametové revoluci zlo a tomu je třeba zabránit," tvrdí Bém.

Jiří Paroubek: Je třeba hledat politickou vládu s většinou ve sněmovně

Ve druhém i třetím pokusu o sestavení nové vlády je podle šéfa ČSSD Jiřího Paroubka třeba hledat většinu v Poslanecké sněmovně pro politický kabinet. Předseda nejsilnější opoziční strany to uvedl v nedělním prohlášení, které obdržela ČTK. "Jak ukazuje zmatené počínání ODS, jedinou možností je vytvoření menšinové vlády levého středu s většinovou podporou Poslanecké sněmovny," uvedl Paroubek. Sociální demokraté jsou přesvědčeni o tom, že by i oni jako druhá nejsilnější parlamentní strana měli dostat šanci sestavit vládu. Paroubek již dříve uvedl, že by v menšinovém kabinetu ČSSD bylo místo i pro politiky jiných parlamentních stran a nevyloučil, že by v něm nabídl křeslo i politikovi ODS. Právě na tom by mohla být založena i její většinová podpora ve sněmovně, řekl tento týden ČTK místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

KSČM nadále dává přednost vládě národní shody s omezeným mandátem

Komunisté nadále dávají přednost vytvoření vlády národní shody s časově omezeným mandátem. Na tiskové konferenci při zasedání ÚV KSČM v Nymburku to řekl předseda strany Vojtěch Filip. Upřesnil tak informaci Mladé fronty Dnes, že komunisté nabízejí ODS dohodu o přechodné vládě odborníků. Komunisté ale podle Filipa nevylučují ani možnost, aby byl premiérem jmenován takový politik, který získá pro svůj kabinet většinu ve sněmovně. Šéf KSČM přišel s návrhem vlády národní shody, která by dovedla zemi k předčasným volbám, hned po červnových sněmovních volbách, které skončily stejným poměrem poslaneckých křesel levicových a pravostředových stran. Ostatní strany ho ale tehdy odmítly. Vláda národní shody by podle Filipa musela mít podporu všech parlamentních stran. Nemusely by v ní být zastoupeny všechny strany. "Jde o to, aby na tento model všech pět politických stran přistoupilo," zdůraznil.

"ČSSD v tuto chvíli tento koncept nepodpoří, bude nyní čekat na stanoviska ostatních parlamentních stran," uvedl v tiskovém prohlášení předseda ČSSD Jiří Paroubek. Kabinet, který by se opíral i o komunisty, nechtějí zelení a lidovci. Předsedovi ODS Mirku Topolánkovi by podle tisku komunistické hlasy podporující řešení směřující k předčasným volbám nevadily.

V Praze začal desátý ročník konference Forum 2000

Na čtyři desítky významných světových osobností se sjely do Prahy na desátý ročník konference Forum 2000, kterou v odsvěceném kostele na Anenském náměstí zahájil v neděli exprezident Václav Havel. Mezi hosty jsou například nositelé Nobelovy ceny míru - tibetský duchovní vůdce dalajlama a americký spisovatel Elie Wiesel. Hlavním tématem letošního setkání budou Dilemata globálního soužití. Pozvání na konferenci přijali také lotyšská prezidentka Vaira Víkeová-Freibergová, vůdce běloruské opozice Aljaksandr Milinkevič, princ hášimovské jordánské královské dynastie Hassan bin Talál či bývalá irská prezidentka Mary Robinsonová. Až do úterý by účastníci konference měli diskutovat o rozmanitosti kultur, ideologií, náboženství, o demokracii a lidských právech. Konference je také příležitostí k oslavě sedmdesátin Václava Havla, který byl podle loňského hodnocení britského časopisu Prospect a amerického Foreign Policy čtvrtým nejvlivnějším intelektuálem světa.

Klaus při obědě v Lánech popřál Havlovi k sedmdesátinám

Prezident Václav Klaus se v neděli na zámku v Lánech na Rakovnicku setkal se svým předchůdcem Václavem Havlem. Při oběde v letním sídle hlavy státu mu popřál k sedmdesátým narozeninám, které si Havel připomněl 5. října. Jako dárek ke kulatinám dostal repliku stolku z Masarykovy pracovny. Kopii stolku z kabinetu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, u kterého prý Havel rád sedával, nechala na zámku v Lánech vyrobit Klausova manželka Livia. Havel přijel do Lán krátce po poledni v doprovodu manželky Dagmar. Ta se po nedávném úrazu kotníku stále pohybuje na invalidním vozíku. O pět let mladší prezident Klaus s chotí Livií přivítali Havlovy v prvním patře zámku, který si stejně jako jeho předchůdce velmi oblíbil. Dámy dostaly od pánů na uvítanou kytice - Dagmar Havlová žluté růže, Livia Klausová orchideje.

Havel a Klaus, coby nejvýraznější osobnosti polistopadové politické scény, se netají odlišným viděním společnosti. Havel dával najevo, že mu nejsou blízké principy, které zastává Klausova ODS. Klaus naopak Havlovi kromě jiného vytýkal, že není příznivcem systému politických stran. Pro ODS se navíc Pražský hrad za Havlovy éry stal symbolem dalšího mocenského centra, které se přes spřízněné lidi pokouší prosazovat takzvanou nepolitickou politiku. V letech 1992 až 1996 přitom bylo běžné, že se oba politici stýkali jednou týdně, kdy Klaus jako premiér informoval prezidenta Havla o jednáních vlády. Havel ale později prozradil, že schůzky zrušil, protože Klaus měl prý stále potřebu jej "za něco plísnit". Havel opustil prezidentskou funkci po 13 letech v únoru 2003 a na jeho místo zákonodárci zvolili právě Klause.

Rakouští aktivisté blokovali hraniční přechod kvůli Temelínu

Rakouští odpůrci jihočeské jaderné elektrárny Temelín v neděli na jednu hodinu zablokovali pomocí zhruba desítky traktorů česko-rakouský hraniční přechod Wullowitz-Dolní Dvořiště. Blokáda byla dopředu ohlášená, a nezpůsobila výrazné dopravní problémy. Rakouská iniciativa Atomstopp chce upozornit na poruchy elektrárny, která podle nich nemá dostatečná bezpečnostní opatření, a přimět rakouskou stranu, aby s Českem obnovila jednání o Temelínu. Na přechodu se shromáždilo zhruba 300 aktivistů. Na rakouské straně se netvořily žádné fronty aut a minimální byl provoz i na české straně hranice. "Během úplné blokády přijelo tak maximálně 100 aut. Většina řidičů se rozhodla nečekat na konec akce a jela raději přes Studánky, které jsou odtud asi 15 kilometrů," řekl ČTK Luboš Bárta z cizinecké a pohraniční policie v Dolním Dvořišti.

Aktivisté chtějí připomenout i předvolební sliby rakouské sociální demokracie SPÖ, která nedávno vyhrála parlamentní volby. SPÖ slibovala, že znovu nastolí téma Temelína v jednáních s Českem a bude prosazovat dodržení všech dohodnutých bezpečnostních zlepšení na jihočeské jaderné elektrárně. Podle Manfreda Dopplera z Atomstoppu odhalila expertní komise na konci roku 2005 v elektrárně bezpečnostní nedostatky. "Z těch opatření, která měla být provedena, se neuskutečnila žádná a bezpečnostní nedostatky přetrvávají," řekl Doppler.

Příznivci Atomstoppu ověsili traktory balonky s nápisy Stop Temelín, posílali i pohlednice a e-mailové zprávy na adresy předsedy rakouských sociálních demokratů Alfreda Gusenbauera. Jihočeské neziskové organizace zastupoval na blokádě předseda občanské iniciativy pro životní prostředí v Českých Budějovicích Pavel Vlček. "Nepodporujeme tyto aktivity, pouze s nimi cítíme, protože je to v hodině poslední. Je to v momentě, kdy se jaderná elektrárna Temelín snaží zbavit všech problémů, které měla třeba ohledně kolaudace. Snaží se setřást sdružení z jižních Čech, aby se na kolaudaci spolupodílela," řekl Vlček.

V pondělí začne Týden proti rakovině prsu zaměřený na ženy

V pondělí začne Týden proti rakovině, který se zaměří na zhoubné nádory u žen. Potrvá do 15. října. Liga proti rakovině, která ho pořádá, chce ženy upozornit na možnosti prevence a léčení této nemoci. Ročně v Česku onemocní rakovinou prsu až 5000 žen, minimálně třetina podlehne. Rakovina čípku děložního se objeví ročně u 1100 žen a stejný počet postihne rakovina vaječníku. Podle předsedy Ligy proti rakovině Zdeňka Dienstbiera je v silách každého, aby riziko onemocnění snížil až o 60 procent, pokud nebude kouřit, nebude se přejídat a bude mít dostatek pohybu. "Screening dvou druhů rakoviny, prsu a čípku děložního, jednoznačně v zahraničí prokázal, že lze snížit úmrtnost až o 20 procent. V Česku, kde je bezplatný screening rakoviny prsu pro ženy od 45 do 69 let, ho využívá jen třetina žen," řekl ČTK Dienstbier.

Lékařka gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marie Bendová dodala, že po rakovině prsu je rakovina děložního čípku nejčastějším zhoubným nádorem u žen. Může se vyvíjet po mnoho let, aniž by žena pociťovala potíže. Bendová ocenila, že od příštího roku bude v Česku dostupná vakcína proti těm typům papillomavirů, jež způsobují většinu nádorů čípku. Stát by ji měl hradit dospívajícím dívkám.

Město Plzeň je druhým nejhezčím kvetoucím sídlem v Evropě

Město Plzeň je druhým nejhezčím kvetoucím sídlem v Evropě. Stříbro v soutěži Entente Florale Europe, které získalo dalších 11 měst, mu má pomoci přivábit zahraniční turisty. Plzeň bude plaketu prezentovat na výstavách cestovního ruchu, v informačních materiálech a centrech. ČTK to řekl náměstek primátora Stanislav Hajný. "V zahradnické a květinové výzdobě jsme byli dokonce na první místě, ale zkazily nám to popelnice na ulicích, cigaretové nedopalky a černé výlepy," uvedl. Podle Hajného je stříbro v této prestižní soutěži jasným dokladem, že turisté z nejvyspělejších zemí se nemusí obávat přijet do Plzně. Komise nejvíce ocenila parkové okruhy kolem náměstí - Šafaříkovy, Křižíkovy, Smetanovy a Kopeckého sady, o něž se starají zahradníci.

Hajný uvedl, že všechny stavby v Plzni mají předepsaný podíl zeleně, včetně obyčejných parkovišť, kde jsou vysazovány stromy. Investoři, kteří v Plzni od roku 1994 postavili či rekonstruovali nemovitosti, museli hradit bez výjimky i nové sadové úpravy. Se zahrnutím nových staveb podle Hajného dotace do zeleně v Plzni každoročně rostou. Peníze na její údržbu stagnují. Pohybují se kolem 40 milionů ročně. Zhruba 80 procent jde na péči o zeleň, zbytek představuje výsadba nových stromů, keřů a travin. Plzeň se může dalšího ročníku Entente Florale Europe zúčastnit až za šest let. "Do té doby budeme poradenské město pro soutěžící z ČR," řekl Hajný. Ve stejné soutěží skončil podle něj letos třetí Svojšín na Tachovsku, obec s 500 obyvateli, také z Plzeňského kraje.

Soutěž Kvetoucí sídla už 30 let pořádá Evropská asociace pro zahradní a krajinářskou tvorbu v Bruselu. Mezinárodní odborná porota posuzuje celkový vzhled obce, její zapojení do krajiny, kvalitu bydlení, ekologii, komunikaci radnice s lidmi i aktivní přístup obyvatel k utváření vlastního životního prostředí. Česko se letos soutěže účastnilo pátým rokem. Zlato získala zatím jako jediná Písečná na Ústeckoorlicku, a to loni. Stala se tak jednou ze šesti oficiálně nejkrásnějších evropských vesnic. V kategorii měst si odnesla Litomyšl stříbrnou medaili. V předchozích ročnících získala ČR jedenkrát bronz a dvakrát stříbro.

Režisérka Třeštíková na festivalu dokumentů ze střední Evropy

Česká dokumentaristka Helena Třeštíková v sobotu v Londýně vyprávěla o pozadí natáčení některých svých filmů, jež byly součástí festivalu dokumentárních filmů ze střední Evropy v Londýně. Pod společným titulem Kontrola reality (Reality Check) se londýnskému publiku tento víkend představily dokumenty z ČR, Slovenska, Rakouska, Polska a Slovinska. Heleně Třeštíkové patřila většina sobotních projekcí. Diváci viděli film V pasti o mladé narkomance Katce z cyklu dokumentů Ženy na pokraji tisíciletí, poté film Sladké století. Tento příběh sedmi žen, které byly dlouhodobě vězněny za komunismu, je prokládán ukázkami z týdeníků a dobových dokumentů, a nabízí pohled na politickou a sociální historii 20. století. Vyvrcholením večera byla projekce jednoho filmu z Manželských etud po 20 letech. Slovensko zastoupil Marko Škop s filmy Jiné světy, Slavnost osamělé palmy a Ochrana úřadu.

Festival Kontrola reality navazuje podle Renaty Clarkové ze spolupořádajícího Českého centra na úspěch loňského festivalu dokumentárních filmů Přes hranici. Je to podle jejích slov akce, která si klade za cíl nejen představit dokumentární tvorbu regionu, ale jejím prostřednictvím také konfrontovat realitu života v těchto zemích.

Čechomor a Lenka Dusilová tráví podzim na koncertní šňůře po USA

Od Floridy po Kalifornii křižuje letos na podzim Spojené státy skupina Čechomor s hostující zpěvačkou Lenkou Dusilovou. Jejich první společné zaoceánské turné čítá 28 koncertů ve více než dvaceti městech. Poslední je naplánovaný na 7. listopad opět na východním pobřeží USA v Bostonu. Dojmy z prvních vystoupení má kapela dobré, řekl ČTK frontman a houslista Karel Holas. Publikum bývá zpravidla složené hlavně z Čechů a Slováků, ale zájem mají i Američané, pro něž jsou skladby Čechomoru čerpající z české a moravské lidové tradice často vítanou novinkou.

Pro Lenku Dusilovou je americká šňůra s Čechomorem zčásti návratem na známá místa. Loni o Vánocích natáčela v newyorském studiu, ale město si nestačila pořádně užít, řekla ČTK po sobotním vystoupení v New Yorku. "Chce to tu být nějaký čas a trochu to tu prolézt. Mám ráda New York, hlavně East Village, ale mým favoritem je San Francisco," dodala letošní držitelka ceny České hudební akademie pro nejlepší vokalistku. Už před dvěma lety vystoupila na dvou koncertech v prestižním newyorském klubu Knitting Factory a s kytaristou Martinem Ledvinou pak cestovala po Spojených státech. Nyní jí v USA vychází v distribuci kalifornské společnosti Yonas Media deska Mezi světy, za niž doma získala letošní cenu akademie Anděl. Předcházející album Spatřit světlo světa se na americký trh dostalo díky nezávislému vydavatelství Plainfield Record z Illinois.

V Biskupicích na Svitavsku soutěžili výrobci pálenek

Nejlepší kořalku letos vypálil Petr Kohoutek z Jaroměřic. Tak zněl výrok poroty na závěr osmého ročníku festivalu slivovice Biskupické kaléšek, který se konal v Biskupicích na Svitavsku. Nejzdařilejší pálenky se pak vydražily ve prospěch dětského domova v nedaleké Moravské Třebové, řekl ČTK biskupický starosta Dalibor Šebek. Soutěžit nemusí pouze pálenky ze švestek, i když slivovice většinou převažují. "Vítězná byla z karlátek a rynglí, na pátém místě byla pálenka z višní," řekl Šebek. Celkem porotci vybírali z 40 vzorků. Podle starosty letošní sezona výrobcům domácích destilátů přála. "Minulý rok to bylo s ovocem slabé, letos se urodilo švestek i jablek dost," uvedl Šebek.

V Biskupicích jsou dvě palírny, horní a dolní, a slivovice se v obci pálí již od roku 1716. Festival je součástí místního programu obnovy venkova a měl by posilovat hrdost na místní tradice a podporovat venkovskou pospolitost. Kaléšek není jen festivalem slivovice, ale i společenskou akcí, která do obce s necelými 500 obyvateli v sobotu přilákala dvě tisícovky návštěvníků. V obou pálenicích mohli od rána vidět, jak z jablek, meruněk, hrušek a dalšího ovoce vzniká čirá lihovina s charakteristickou vůní, a na místě produkty ochutnat. Každoročně se "na košt" rozdá kolem hektolitru kořalky. Tři vítězné vzorky se vydražily ve prospěch dětského domova v Moravské Třebové, získalo se přes 13.000 korun. Kromě toho se během festivalu každoročně pořádá závod na historických kolech.

Vítěz klání v pomalém kouření doutníku je od loňska nekuřák

Téměř neprostupná mlha kouře zahalila sál olomoucké restaurace U pelikána. O šedomodrou clonu se postarali milovníci doutníků, kteří se v krajském městě utkali o titul šampiona sedmého ročníku soutěže v pomalém kouření s názvem Holomócké dótník. Vítězem se stal místní borec David Seidl, který vydržel tahat dvě hodiny 40 minut a 26 vteřin. Na klání netrénoval, loni v prosinci totiž s kouřením přestal. "Už se začínám cítit jako vyléčený kuřák, protože mi vadí zahulené místnosti. Na druhou stranu se mi ale dnes kouřilo dobře. Mám z minulosti dobrý trénink, kouřil jsem od 14 let a je mi čtyřiatřicet," usmál se Seidl. Doplnil, že kouřil cigarety, doutníky i dýmku, kterou si zapálí i nyní na soutěžích. "Dýmka je určitě nejlepší požitek, má plnější chuť. Cigareta to byla taková rychlá injekce. Například v práci nešlo kouřit hodinu a půl dýmku," uvedl vítěz. Na soutěži rozhodně nepatřil k zelenáčům. "Dnes jsem ji vyhrál počtvrté," doplnil šampion.

Sedmého ročníku Holomóckého dótníku, která je jedinou soutěží svého druhu v Česku, se zúčastnilo 27 doutníkářů z celé republiky, z toho dvě ženy. Podmínky měli všichni stejné. Dostali kubánský, ručně balený doutník o váze zhruba sedmi gramů a dvě zápalky. Doutník si soutěžící museli do minuty ořezat a za další minutu jim musel hořet.

Martina Navrátilová maluje své obrazy tenisovými míčky

Slavná tenistka a česká rodačka Martina Navrátilová předváděla v neděli na kurtu v Řevnicích u Prahy, jak vznikají její obrazy. Projekt Art Grand Slam (Výtvarný Grand Slam), na kterém spolupracuje se slovenským výtvarníkem Jurajem Králikem, vzniká již od roku 2000 především na kurtech grandslamových turnajů ve čtyřech známých metropolích New Yorku, Melbourne, Paříži a Londýně. Od příštího týdne jej budou jeho tvůrci představovat na výstavě v pražském Kongresovém centru.

Díla byla premiérově vystavena letos na jaře v Bratislavě. Soubor tvoří přibližně sto obrazů různých formátů realizovaných v různých materiálech - antuka, umělý trávník, plátno, papír. Na nich pak jsou viditelné otisky míčků, které namočené v barvě proti nim odpalovala slavná sportovkyně. Otisky míčků tak vytvořily ojedinělé barevné obrazce. Největší dílo má asi deset čtverečních metrů.

Projekt vymyslel třiačtyřicetiletý slovenský umělec, absolvent pražské Akademie výtvarných umění Juraj Králik. Dnešní legendu světového tenisu sledoval ještě v době, kdy oba žili v tehdejším Československu. Jeho obdiv k ní vytrval a před několika lety se mu podařilo přesvědčit jí pro svůj "tenis-artový" projekt. Pražská výstava se bude konat v době, kdy Martina Navrátilová oslaví své padesátiny, které připadají na 18. října.

Ze sportu:

Jedenáctiletý kůň Decent Felow s žokejem Josefem Bartošem se stal vítězem 116. Velké pardubické steeplechase a vynahradil si minulé ročníky, v nichž skončil dvakrát druhý a dvakrát třetí. Na druhém místě doběhl po heroickém výkonu Juventus, s kterým marně útočil na svůj šestý jezdecký triumf ve slavném dostihu třiapadesátiletý Josef Váňa, který je současně trenérem vítězného koně. Obhájce vítězství Maskul po pádu na prodlouženém Taxisově příkopu v úvodu závod nedokončil.

Čeští fotbalisté se mohou chystat na další kvalifikační zápas ve středu v Irsku v plné síle. Po sobotním vítězném duelu proti San Marinu se na nedělním tréninku v Praze sešla kompletní dvacítka reprezentantů včetně Martina Jiránka, který měl v minulých dnech potíže s tříslem, i Milana Baroše, jenž si z libereckého utkání odnesl šrám na lýtku.

Brankář Dominik Hašek si v druhém utkání nového ročníku zámořské NHL spravil náladu vychytaným čistým kontem. Po úvodní porážce s Vancouverem český hokejový gólman pomohl třinácti zákroky k vítězství Detroitu 2:0 v Pittsburghu. Naopak se znovu příliš nedařilo Tomáši Vokounovi, který musel v brance Nashvillu spolknout porážku 5:6 na ledě Minnesoty. "Predátorům" nebyly nic platné ani góly Marka Židlického a Martina Erata. Střelecky naprázdno tentokrát vyšel Jaromír Jágr. Kapitán New Yorku Rangers alespoň přihrál na dva góly a jeho tým nakonec udolal Philadelphii 5:4 po samostatných nájezdech. Gólem a asistencí se znovu zapsal do statistik zatím nejproduktivnější český hráč Martin Havlát. Jeho Chicago ale nakonec podlehlo Columbusu 4:5.

V letošním ročníku hokejové extraligy došlo k první trenérské změně. V Plzni skončil na lavičce hlavní kouč Marek Sýkora s asistentem Radkem Kampfem, nahradili je Jiří Kučera s Františkem Černým. Uvedly to oficiální internetové stránky plzeňského klubu.

Tomáš Enge obsadil druhé místo v hlavním závodě formulového seriálu A1 Grand Prix v Brně. Český pilot předtím na Masarykově okruhu obsadil páté místo ve sprintu a celkem vybojoval pro domácí tým 11 bodů do Světového poháru národů. Nejúspěšnějším jezdcem brněnského závodu byl Alex Yoong z Malajsie, který slavil dvě vítězství.

Favorizovaný Václav Pech vyhrál Rallye Příbram, závěrečný díl mezinárodního mistrovství České republiky v automobilových soutěžích. Letošní šampion, který si svůj čtvrtý domácí titul zajistil už na předchozím klání v Třebíči, si v osmidílném seriálu připsal páté prvenství. V 28. ročníku příbramské rallye se bojovalo zejména o konečné druhé místo v domácím mistrovství. Nejšťastnějším v dramatické bitvě byl nakonec Vojtěch Štajf, který v Příbrami obsadil třetí místo. Díky tomu, že jezdcům se do celkového hodnocení nepočítají dva nejhorší výsledky v sezoně, nasbíral Štajf 89 bodů a o dva porazil Karla Trojana. Úřadující vicemistr ukončil svůj boj o stříbrnou pozici již v sobotu, kdy havaroval.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Skoro jasno, teploty 14 až 18 stupňů Celsia.