Zprávy

Mirek Topolánek osobně vypáruje nemocnou poslankyni ČSSD

Premiér Mirek Topolánek vyhoví případné žádosti ČSSD a osobně takzvaně vypáruje nemocnou poslankyni této strany Lenku Mazuchovou při hlasování o důvěře vládě. Vyplývá to z prohlášení, které Topolánek zaslal ČTK. Znamená to, že by vyvážil neúčast poslankyně ČSSD vlastní neúčastí při hlasování.

Topolánek uvedl, že vyhovět žádosti sociálních demokratů na vypárování Mazuchové mu připadá jako dobrý vklad k politické kultuře v zemi. "Určitě nebudeme zamezovat vstupu pana předsedy poslaneckého klubu ČSSD Michala Haška s příslušnou žádostí na klub ODS, jako to činila ČSSD nám," dodal šéf ODS. Poslanecký klub ODS by měl podle Topolánka případné žádosti ČSSD vyhovět. "V takovém případě vypáruji paní poslankyni osobně a zároveň jí přeji brzké uzdravení. Slušnost totiž není slabost," uvedl.

Hašek přístup ODS ocenil a řekl, že sociální demokraté v minulosti rovněž párovali nemocné poslance jiných stran. "Chci poděkovat za to, že je obecně ctěn a akceptován ten gentlemanský princip," řekl ČTK. Stejně reagoval na Topolánkovu nabídku i předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Vítám to jako akt, který považuji za součást politické kultury," uvedl Paroubek v prohlášení, které zaslal ČTK.

Schůze komory, která bude mít na programu hlasování o důvěře vládě, začíná v úterý. Absence některého z poslanců by vzhledem k vyrovnanému poměru sil mohla mít klíčový vliv na další osud Topolánkova kabinetu a případně mu i pomoci k získání důvěry. Kdyby Mazuchová chyběla, nikdo ji nevypároval a kromě ODS by Topolánkovu vládu podpořili ještě zelení a lidovci, mohl by kabinet získat 100 hlasů, což by stačilo k přehlasování 99 sociálnědemokratických a komunistických poslanců.

Zatímco Hašek možná půjde mezi poslance ODS, Topolánek měl původně ještě před hlasováním o důvěře namířeno do klubu ČSSD. Chtěl tam poslancům sociální demokracie představit program své vlády. Sociální demokraté mu ale řekli, že může přijít, jen pokud se omluví za svá obvinění z fízlování a zneužívání odposlechů. Šéf ODS pak uvedl, že k omluvě nevidí důvod, takže poslance ČSSD asi osloví jen projevem ve sněmovně. Hašek v pondělí nechtěl předjímat, zda by mohl klub ČSSD své stanovisko přehodnotit, takže by Topolánkovi umožnil návštěvu i bez omluvy. "Já nechci jitřit atmosféru, čili nevylučuji, že se ještě o té záležitosti můžeme poradit v klubu," dodal. Nelze však podle něj srovnávat situaci, kdy má někdo vážný zdravotní problém, s tím, když chce premiér jít opoziční klub žádat o podporu při hlasování o důvěře poté, co v odposlechové aféře padala z ODS vážná obvinění na adresu ČSSD.

Paroubek: Ve vládě ČSSD by byli i členové jiných stran

V menšinové vládě ČSSD by byli také členové jiných politických stran, řekl dnes při setkání s novináři předseda ČSSD Jiří Paroubek. Šéf druhé nejsilnější parlamentní strany stále počítá s tím, že bude sestavovat kabinet na druhý nebo na třetí pokus. Kdyby nedostal příležitost poté, co vláda šéfa ODS Mirka Topolánka nezíská podporu Poslanecké sněmovny, s čímž Paroubek rozhodně počítá, je šéf ČSSD přesvědčen o tom, že třetí pokus o sestavní vlády bude právě na něm. ČSSD podle něj udělá všechno pro to, aby i případný druhý pokus ODS sestavit vládu překazila. Paroubek rovněž naznačoval, že už nyní má pro svůj případný kabinet zajištěné hlasy většiny poslanců. Nic bližšího ale neprozradil.

Tlustý s Janotou uzavřeli svůj spor, vydali společné prohlášení

Vzájemný spor ohledně novinových inzerátů ministerstva financí o současném stavu veřejných financí uzavřeli v pondělí vydáním společného prohlášení ministr financí Vlastimil Tlustý a odvolaný ministrův náměstek Eduard Janota. Oba aktéři sporu v prohlášení uvádějí, že považují vzniklý konflikt za nešťastný a zbytečný. Tlustý navíc souhlasí s Janotovu námitkou, že Janota neměl být v inzerátech uveden jako zdroj informací, pokud mu nebyly předloženy k závěrečné autorizaci.

Ministerstvo financí v uplynulých dnech nechalo otisknout dva novinové inzeráty, v nichž varuje před stavem veřejných financí. Stojí v nich, že dluh země je 1,3 bilionu korun, inzeráty však neupřesňují, že podle metodiky Eurostatu je skutečný dluh necelý bilion korun. Ve druhém z inzerátů nový ministr financí ještě připočetl závazky z ekologických škod, ztráty IPB či sumu, kterou stát může prohrát v mezinárodních arbitrážích, a upozornil, že Česku hrozí ještě vyšší státní dluhy. Tyto částky se přitom do státních dluhů běžně nepočítají a dlouholetý náměstek ministra financí Eduard Janota Tlustého inzeráty kritizoval, což ho stálo místo. Uvedl, že jde o vědomé nafukování problému a inzeráty označil za nekorektní. Vadilo mu také, že je v nich uveden jako zdroj podkladů. Tlustý Janotu po kritice odvolal.

MF: Rozpočet měl v září přebytek 1,5 mld. Kč, meziročně horší

Stát hospodařil ke konci září s přebytkem 1,5 miliardy korun, což je v porovnání se stejným obdobím loňského roku o 24,3 miliardy korun horší výsledek. Výdaje se meziročně zvýšily o 10,5 procenta a příjmy o 6,2 procenta. Za zhoršení mohly podle analytiků i nižší výběry daní a silně rostoucí neinvestiční dotace všeho druhu. "Na jedné straně došlo ke snížení příjmů díky nižším daním pro nízkopříjmové skupiny a firmy, na straně druhé výdaje rostou ostošest," komentoval čísla Aleš Michl z Raiffeisenbanky. V dalších měsících už rozpočet zřejmě začne propadat do schodku. "Konec roku obvykle přináší prudké zvýšení utrácení státu, které průběžný přebytek rozpočtu překlopí do výrazného deficitu," upozornil Petr Dufek z ČSOB.

Experti ministra financí navrhují dále zvyšovat důchodový věk

Odborná skupina poradců ministra financí Vlastimila Tlustého navrhuje další zvyšování důchodového věku, snížení plateb státu na zdravotní pojišťění, či zavedení poplatku za recept a za návštěvu lékaře. Současně nedoporučuje zvyšovat rodičovský příspěvek. Prosadit tato opatření však nebude za současné politické situace jednoduché, řekl při prezentaci záměrů komise jeden z jejích členů Miroslav Zámečník. Členem komise je také bývalý ministr financí Jiří Rusnok (ČSSD), jehož Tlustému doporučil někdejší premiér Miloš Zeman.

AK žádá příští rok maximální přímé platby, jinak chystá protest

Agrární komora je rozhodnuta k velké protestní akci v Praze, nepodaří-li se jí zhruba během 14 dnů vyjednat se zástupci vlády a parlamentních stran maximální přímé platby pro zemědělce v roce 2007. ČTK to po pondělním jednání organizačního štábu Agrární komory řekl její prezident Jan Veleba. Ministerstvu zemědělství zatím na maximální dorovnání přímých plateb v příštím roce chybí necelé dvě miliardy korun. Ministryně Milena Vicenová však novinářům řekla, že bude hledat další zdroje. Případné protesty zemědělců proto nepovažuje za šťastnou cestu. Vicenová uvedla, že MZe má zatím peníze na dorovnání přímých plateb na 59 procent úrovně ve starých členských zemí. Doplatit je příští rok může až na 70 procent, přičemž základ z unie představuje 40 procent.

Klaus končí návštěvu Vietnamu; podporuje stipendia pro cizince

Vietnamci, kteří prošli v uplynulých 50 letech českými školami, dodnes mluví plynně česky, mají přehled o dění v ČR, vášnivě fandí českým fotbalistům a udržují kontakty s Českou republikou i mezi sebou navzájem. Podle prezidenta Václava Klause, který je nyní na návštěvě Asie, představuje tato skupina 200.000 česky mluvících Vietnamců most mezi oběma zeměmi. Pomoci podle něj může mimo jiné v prohloubení ekonomické spolupráce s Vietnamem, o které ČR usiluje. "Více než v kterékoli zemi jsem tady pochopil, že pozvat žáky a studenty z cizích zemí je ta nejlepší investice, kterou země může udělat," řekl Klaus.

Klaus strávil ve Vietnamu čtyři dny. Během této doby se s česky mluvící komunitou setkal několikrát. Například vietnamští bohemisté se mu pochlubili svým obdivem k Boženě Němcové a Bohumilu Hrabalovi. Sbor skupiny absolventů, kteří studovali před desítkami let v socialistickém Československu, zase české delegaci zazpíval nekonečné množství českých lidovek.

Z mladší generace česky mluvících Vietnamců jich velké množství zaujímá vysoká postavení v zemi. Česky mluví kupříkladu ministr zahraničí a místopředseda vlády Pham Gia Khiem; během oficiálních jednání delegací ČR a Vietnamu mluvili česky tři náměstci vietnamských ministrů.

Obě země pojí také skupina Vietnamců, kteří žijí v ČR. Odhaduje se, že je jich mezi 50.000 a 60.000. Klaus uvedl, že tato skupina se "standardizuje": důkazem toho podle něj mimo jiné je, že zatímco v počáteční fázi zabrali vietnamští obchodníci česká tržiště, dnes již kupují obchody v kamenných domech. Mladší generace už navíc umí výborně česky.

Rath vyzval Julínka, aby nerušil 24hodinové zubní ambulance

Exministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) vyzval svého nástupce Tomáše Julínka (ODS), aby nerušil povinnost fakultních nemocnic poskytovat nepřetržitou stomatologickou akutní péči. Zubařské ambulance se čtyřiadvacetihodinovým provozem nařídil všem fakultním nemocnicím uvést do provozu Rath k 1. září. Julínek se službu zrušit opravdu chystá, dostupnost zubní péče to podle něj ale nenaruší.

Sdružení nájemníků podpoří snahy o mimosoudní vyrovnání

Sdružení nájemníků podpoří snahy nového ministra pro místní rozvoj Petra Gandaloviče o mimosoudní vyrovnání ve sporech mezi vlastníky domů a Českou republikou u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Novinářům to řekl předseda sdružení Stanislav Křeček. Zároveň sdružení pošle do Štrasburku dopis, v němž upozorňuje na situaci v ČR, která je podle něj v mnohém odlišná od stavu v dalších zemích. Jeden z hlavních rozdílů je podle Křečka to, že zatímco v západních zemích se za průměrný dostupný byt platí čtvrtina platu či důchodu, v ČR pronajímatelé požadují za stejný byt částku, která převyšuje průměrný důchod a téměř se vyrovná průměrnému platu. Čeští majitelé domů podali do Štrasburku zhruba 3000 stížností na regulaci nájemného. V případě, že soud rozhodne, že je regulace poškodila, chtějí po českém státu žádat až 50 miliard korun.

Demonstranti varovali před důsledky zvýšení nájemného v Praze

Na problémy důchodců v české metropoli chtěla upozornit asi dvacítka demonstrantů, která se v pondělí sešla na Palackého náměstí v Praze. Demonstrace měla veřejnost varovat zejména před možnými důsledky deregulace cen nájemného. Uspořádalo ji sdružení Občané za svá práva v Praze společně se Stranou občanské sebeobrany (S.O.S. Praha). Organizátoři demonstrace se obávají toho, že zvyšování cen nájemného může dovést velké množství pražských seniorů až na hranici bídy. "Když se zvedne na trojnásobek současného nájemného a důchody porostou stejným tempem jako dosud, tak si tato skupina bude muset vybrat: buď budou bydlet, nebo jíst," řekl ČTK jeden z organizátorů Bohumil Vejtasa.

Zaměstnavatelé přeruší do senátních voleb jednání s odbory

Největší zaměstnavatelské svazy Svaz průmyslu a dopravy a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů přeruší až do ukončení senátních a krajských voleb veškerá jednání s odborovou centrálou Českomoravské konfederace odborových svazů. Důvodem jsou podle generálního ředitele Svazu průmyslu Zdeňka Lišky politická prohlášení a předvolební ambice některých odborových vůdců. Předseda ČMKOS Milan Štěch ČTK řekl, že naopak není tajemstvím propojení Svazu průmyslu s ODS.

"Někteří odboroví vůdci se snaží zneužít věcné problémy trápící naše spoluobčany ke zpolitizování a vytvoření negativní atmosféry. Jsme přesvědčení, že tato snaha vyplývá z kandidatury některých představitelů odborů v senátních volbách. Podle našich informací se odbory snaží vehnat lidi do ulic pod jakoukoli záminkou," uvedl Liška.

Štěch minulý týden upozornil na projednávání norem upravujících zaměstnanecká práva, které schvaluje vláda. Svaz průmyslu a dopravy podle něj navrhl zrušit všechny náhrady, které zaměstnavatel zaměstnancům ze zákona musí hradit. Jde například o zrušení placeného volna při návštěvě lékaře, svatbě či úmrtí blízké osoby. "Je to hyenismus a budeme proti tomu protestovat všemi prostředky," podotkl Štěch.

Tyto změny ale prý nepodporují ani podnikatelé. "Sociální úloha zaměstnavatele by měla být jednoznačně zachována. Rušení povinnosti hradit volno ve výjimečných případech není na pořadu dne," prohlásil prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Podle Lišky Štěch záměrně zkreslil výsledky jednání a zároveň porušil dohody ohledně jejich ukončení.

Soud: Za škody po povodni v Ostramu nese odpovědnost Povodí Odry

Za škody v chemičce Ostramo po povodních v roce 1997 nese odpovědnost státní podnik Povodí Odry, rozhodl v pondělí Okresní soud v Ostravě. Společnost Transkorekta, která od Ostrama poškozený areál získala, chce na povodí vysoudit miliardy korun. Soud konstatoval pouze vinu povodí, o výši odškodnění bude rozhodovat později, řekla soudkyně Věra Skařupová. Povodí tvrdí, že zákon neporušilo, a hodlá se odvolat. Ani ministerstvo zemědělství s rozsudkem nesouhlasí, ale připouští, že rozsudek je precedentní a mohly by hrozit další podobné žaloby. Podle Povodí Odry chce Transkorekta spekulativně získat prostředky ke svému obohacení díky přírodní pohromě, kterou nemohl nikdo očekávat ani ji ovlivnit.

ČR dá více peněz z EU na infrastrukturu, méně na sociální věci

Česká republika dá v příštích letech více peněz z Evropských fondů na silnice a další infrastrukturu, zatímco méně finančních prostředků poputuje na sociální věci. Z celkových asi 670 miliard korun, jež může ČR čerpat mezi lety 2007 a 2013, mělo být v takzvaném evropském sociálním fondu k dispozici 17 procent z této částky, nyní to bude 14 procent. Novináře o tom informoval ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič. Sociální fond tak "zchudne" o zhruba 18 miliard korun, které nakonec zamíří na jiné projekty. Gandalovič tento přesun představil i eurokomisařce pro regionální rozvoj Danutě Hübnerové. Podle něj proti záměru české vlády nic nenamítala, protože každá členská země rozhoduje o rozdělení přidělených peněz z Evropské unie sama.

EU se bude znovu zabývat žádostí o peníze na kanalizace

Evropská komise se bude znovu zabývat žádostí několika českých měst o peníze na výstavbu kanalizací a čističek. Novinářům to v Bruselu řekl ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič. Brusel před nedávnem Česku zamítl projekty za zhruba 1,5 miliardy korun kvůli smlouvám, které prý neodpovídají právu EU. Rozhodnut by mohlo být zhruba v listopadu. Tehdy by se měl Gandalovič sejít se zástupcem Evropské komise Grahamem Meadowsem, který o celé věci do značné míry rozhoduje. Odborníci varují, že pokud by ČR peníze nakonec nedostala, nebylo by možné udržet současnou cenu za vodné a stočné. Ministr ale novinářům řekl, že Evropská komise stále nepředložila právní argumenty, na základě kterých žádost zamítla.

Potravináři: EK nastavuje pravidla znevýhodňující nováčky

Evropská komise v řadě případů nastavuje pravidla znevýhodňující nové členské země, uvedl na setkání s novináři prezident Potravinářské komory Jaroslav Camplík. Směřování některých dotací z evropských fondů pouze malým a středním podnikům je podle komory pro Česko vzhledem ke struktuře potravinářství znevýhodňující. "To, co oni považují za malé a střední podniky, jsou u nás malé podniky," uvedl Camplík. Vedle velikostního limitu je velkým problémem i požadavek nezávislosti příjemce podpory. V tuzemsku je totiž řada potravinářských výrobců po privatizaci součástí holdingových struktur. Firmy dotčené novými podmínkami si tak na evropské peníze nesáhnou, nebo jen v omezené výši. Navíc se objevily informace, že Brusel chce omezit možnost podporovat z veřejných zdrojů propagaci potravin, což by se dotklo značky domácích kvalitních potravin Klasa.

Blue River ovládl Tatru, Terexu zaplatil 585 milionů Kč

Společnost Blue River definitivně ovládla kopřivnickou automobilku Tatra. Za 80,5 procenta akcií zaplatila americké společnosti Terex Corporation přibližně 26,2 milionu dolarů (asi 585 milionů korun). Za společností Blue River, která je registrována v Praze, stojí čtyři čeští i zahraniční investoři reprezentovaní současným členem dozorčí rady automobilky Ronaldem Adamsem. Podle Adamse má Tatra velkou perspektivu. Noví majitelé chtějí zajistit rozvoj výroby a další expanzi na světových trzích.

Nova: Italská firma prý zničila památky v centru Prahy

Italská firma CVTB prý nechala při stavebních úpravách dvou paláců v centru Prahy zničit archeologické vykopávky a originální malby. Oznámila to televize Nova. Společnost CVTB podle ní už dostala za každý z poničených paláců maximální pokutu 100.000 korun a památkáři současně podali trestní oznámení kvůli zneužívání vlastnictví. Případ se týká raně barokního paláce Hrobčických a Wimmerova paláce v Rytířské ulici. Ředitel pražské pobočky Národního památkového ústavu Michal Zachař televizi řekl, že byly bezprecedentně zničeny barokní i gotické struktury paláců. Prohlídku objektů prý firma umožnila památkářům až za asistence policie. Zástupce CVTB se k případu odmítl vyjádřit.

Novou Miss World čekají po návratu domů další ocenění

Osmnáctiletá Taťána Kuchařová, která se v sobotu v polské Varšavě stala vítězkou soutěže krásy Miss World, se může po svém návratu do České republiky těšit na další ocenění. Krajský úřad Královéhradeckého kraje již rozhodl, že úspěšné dívce udělí Pamětní medaili hejtmana Královéhradeckého kraje. Radnice v Opočně, ve kterém žije rodina Kuchařové, zatím způsob ocenění zvažuje. "Určitě něco uděláme, zatím však nevíme, kdy a co, protože není jasné, kdy Táňa bude mít volno a bude mít možnost přijet," řekl starosta Opočna Zdeněk Filip. Vítězství Taťány Kuchařové podle starosty pomůže při zviditelnění Opočna. "Spousta lidí se dozvěděla, že vůbec nějaké Opočno je. To je samozřejmě velice pěkné pro třítisícové městečko, když se o něm v takové souvislosti hovoří," uvedl Filip. Starosta však nechce na Kuchařovou tlačit, aby propagovala Opočno i nadále. "Jakým způsobem naloží s možnostmi, které jí přinesla výhra v soutěži, nechám na ni. Každopádně jí tento ohromný úspěch přeji a myslím si, že ho dobře využije i ve svém dalším životě," řekl Filip.

Mladí v Česku nechtějí být hodináři, obor studuje jen sedm lidí

Mladí lidé v Česku se netouží stát hodináři. Jihlavská Střední škola obchodu a služeb, která nabízí tento učební obor jako jediná v republice, kvůli nezájmu letos neotevřela první ročník. Na budoucí povolání hodináře se nyní připravuje pouze sedm žáků. Podle učitele Jaromíra Ondráčka ale poptávka po odbornících stoupá kvůli návratu mechanických hodinek. "V tuto chvíli vyjmenuji sedm, osm firem, které potřebují hodináře, a my jim je nemůžeme dát," řekl ČTK Ondráček. Odborníky pro servisní pracoviště ve velkých městech hledají dovozci kvalitních zahraničních značek, mezi něž patří například Rolex či Omega. Dražší hodinky, které se natahují ručně, se objevují například mezi podnikateli. Běžní zákazníci se ale většinou spokojí s elektronickými strojky, které se někdy nevyplatí nebo ani nelze opravovat.

Konference prezentuje Kafku také jako českého spisovatele

Prezentovat pražského německy píšícího autora Franze Kafku také jako českého spisovatele chtěla mezinárodní konference, kterou v pondělí v Praze uspořádala Společnost Franze Kafky. V sídle ministerstva kultury v Nostickém paláci vystoupili čeští i zahraniční odborníci na Kafkův život a dílo. Hovořili například o tom, že ačkoli celý život Kafka psal i mluvil německy, za svůj jazyk považoval i češtinu.

Setkání nepřineslo žádná převratná zjištění, neboť Kafkovo dílo je dnes podle odborníků již velmi dobře zpracováno. "Některá srovnání, jako třeba Babičky Boženy Němcové s Kafkovým Zámkem, jsou ale neobvyklá," řekla ČTK ředitelka Společnosti Franze Kafky Markéta Mališová. Germanista a literární historik Hans-Gerhard Koch zase ve svém příspěvku Patriotismus Franze Kafky zmínil, že Kafka ovládal němčinu a považoval ji za svůj rodný jazyk, češtinu však vnímal jako barvitější. Podle účastníků konference znamená ale Kafka stále nevyčerpatelné téma. Jeho život, dílo a vnímání světa skýtají mnoho souvislostí, a tím se neustále zabývají literární historici, uvedla Mališová.

Začíná Týden knihoven, který chce lidi přivést ke čtení

V celé republice dnes začíná propagační akce zaměřená na podporu čtenářství a návštěvu veřejných knihoven. Desátý ročník Týdne knihoven ponese motto Cesty do knihovny a v jeho rámci dostanou tradičně ocenění nejlepší knihovny a knihovníci, uskuteční se mnoho programů pro děti i dospělé a budou představeny nové projekty na podporu čtení a čtenářství. V Týdnu knihoven budou pořadatelé prezentovat svou další propagační akci na podporu čtenářství. Populární osobnosti české kultury, showbyznysu či sportu se nechaly vyfotit na plakát s nápisem Čtu.

Policie chce obžalobu muže vystupujícího jako Sandra Svobodová

Policie chce, aby žalobce postavil před trestní soud Slováka Martina Slobodu, který v České republice vystupoval pod smyšleným ženským jménem Sandra Svobodová a pracoval jako předsedkyně a rozhodce Vnitrostátní a mezinárodní arbitráže ad hoc. Muž je stíhán od loňského října za to, že neoprávněně vydával rozhodčí nálezy.

Podle dřívějšího vyjádření policie muže hledají i slovenští kriminalisté kvůli jiné trestné činnosti. Mluvčí protikorupční policie loni v říjnu uvedla, že se pracuje s vyšetřovací verzí, podle které tento původně muž podstoupil operaci změny pohlaví kvůli zakrytí své dřívější totožnosti. Podle Omelky je jeho stíhání v Česku stále vedeno pod jménem Sandra Svobodová.

Slobodovi hrozí až dvanáctileté vězení. Pod jménem Sandra Svobodová vedl podle policie jako předsedkyně a rozhodce Vnitrostátní a mezinárodní arbitráže ad hoc od května předloňského roku asi ve 400 případech rozhodčí řízení a vydával rozhodčí nálezy.

Za zabití manželky elektřinou vyměřil soud v Plzni 12 let vězení

Dvanáctiletým vězením potrestal dnes Krajský soud v Plzni dvaašedesátiletého Karla Hanzu z Chebu za vraždu o tři roky starší manželky. Muž, vyučený elektrikář, letos v březnu po hádce omotal své ženě svazek kovových vodičů kolem nohy a kabelem přivedl do těla proud ze zásuvky. Žena zemřela na srdeční selhání. Rozsudek není pravomocný, protože Hanza, který výrok soudu přijal bez emocí, se na místě odvolal. Státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlení.

Podle původní výpovědi chtěl Hanza ženu jen postrašit. Žena prý vykřikla, co to dělá, a dál nemluvila. Muži to nebylo divné. Jako zkušený elektrikář věděl, že po zásahu proudem se člověk lekne a trochu se omráčí, vypověděl v přípravném řízení na policii. I tehdy ale popřel, že by chtěl manželku zabít. Argumentoval tím, že se jí nemohlo nic stát, protože lidé přežijí i větší napětí. Ráno, když vstával, zjistil, že se žena nehýbe a že je žlutá. Zavolal sanitku a snažil se ji oživit, ale lékař mu oznámil, že už jí nelze pomoci. Lékaři původně považovali smrt za náhlé úmrtí a provedli jen zdravotní pitvu. Při ní ale zjistili popáleniny na noze a nařídili soudní pitvu, která odhalila jako příčinu smrti srdeční zástavu způsobenou elektřinou. Podle soudu Hanza usmrcení ženy neplánoval, činu se dopustil ve zkratkovitém jednání. Jako člověk, který celý život pracoval s elektřinou, si ale musel být vědom možných důsledků, uvedl soudce.

Velitel zásahu u Krejčíře byl potrestán roční podmínkou

Velitel domovní prohlídky ve vile podnikatele Radovana Krejčíře Jan Špitálský byl za miliardářův útěk Obvodním soudem pro Prahu - západ potrestán tříměsíčním vězením podmíněně odloženým na roční zkušební dobu. Verdikt je již pravomocný. "Ani obžalovaný, ani státní zástupce si nepodali proti trestnímu příkazu odpor, rozhodnutí tak nabylo koncem září právní moci," řekl ČTK soudce Tomáš Jureček.

Při domovní prohlídce u Krejčíře bylo kromě Špitálského dalších devět policistů z pražské protikorupční policie. Po Krejčířově útěku byli všichni postaveni mimo službu, po čase se ale vrátili do práce. Někteří však poté od policie odešli. Kvůli skandálu s Krejčířovým útěkem rezignoval policejní prezident Jiří Kolář, tehdejší ministr vnitra František Bublan odvolal šéfa protikorupční policie a jeho náměstka.

Krejčíř je v Česku stíhán za rozsáhlou majetkovou i násilnou trestnou činnost, podle policie byl hlavou zločinného spolčení. Z vily v červnu utekl proto, že jej nikdo nehlídal.

O vydání podnikatele Hošny do ČR rozhodne bratislavský soud

O případném vydání podnikatele Rudolfa Hošny do rukou české justice rozhodne bratislavský krajský soud. Podle mluvčí generálního prokurátora Jany Tökölyové totiž Hošna, který byl v Česku odsouzen za zpronevěru, nesouhlasil s dobrovolným vydáním do Česka. Případ se proto v nejbližších dnech vrátí před soud, který na Hošnu 7. září uvalil vazbu.

Známého promotéra českých a slovenských hvězd zadržela slovenská policie začátkem září na základě evropského zatykače, vydaného českou justicí. Hošna byl vloni odsouzen za zpronevěru na osm a půl roku vězení. Šlo o to, že v roce 1993 převzal od mladoboleslavské Škody 130 aut a nejenže za ně nezaplatil, ale prodal je dál. Společnost tak utrpěla škodu za 25 milionů korun. Nyní 41letý podnikatel se však českým věznicím vyhnul tím, že se před pár lety přestěhoval z Brna na Slovensko, jehož občanství se mu podařilo získat.

Extrémně suché a teplé září vínu prospělo, má větší cukernatost

Nezvykle suché a slunečné září mělo blahodárný vliv na kvalitu letošní úrody hroznů. Ta je sice kvůli krutým zimním mrazům asi o třetinu nižší než vloni, ale cukernatost hroznů dosahuje díky srpnovým dešťům a zářijovému slunci kvalit přívlastkových vín, řekl ČTK tajemník Svazu vinařů Martin Půček. Letošní září bylo podle meteorologů nejsušší od roku 1961, tedy za posledních 45 let. Patří také mezi tři nejteplejší za stejné období. Na začátku roku to ve vinicích vypadalo mnohem hůře. "Zimní mrazy, které místy dosahovaly až pětadvaceti stupňů pod nulou, totiž zničily révová očka. Ty pak plodily letorosty bez hroznů," řekl ČTK Půček. Nejhorší podle něj byla situace v okolí Strážnice na Hodonínsku, kde se ztráty pohybují kolem 90 procent. Další vývoj letošního proměnlivého počasí už na úrodu vinic žádný negativní vliv neměl. "V srpnu se naopak vlivem dlouhotrvajících dešťů bobule hroznů krásně nalily vodou a celé září navíc svítilo slunce. V hroznech se tak nastartovala fotosyntéza, čímž výrazně stoupla cukernatost," dodal Půček. Množství cukru u již sklizených ranných odrůd dosahuje až 20 kilogramů na 100 litrů hroznové šťávy, což odpovídá přívlastkovým vínům.

Boj o titul Stromu roku vrcholí, zatím vede lípa z Bzence

V nadcházejícím týdnu se svede závěrečný boj o titul nejkrásnějšího stromu České republiky pro rok 2006. Mezi horkými kandidáty jsou zatím lípa ze Bzence na jižní Moravě, která dostala dosud nejvíce hlasů. Těsně za ní je lípa z Platoře na Plzeňsku a na třetím místě se drží dub z Královéhradecka. Na ocenění bylo navrženo 12 stromů, řekla dnes ČTK Klára Slámová z brněnské ekologické Nadace Partnerství, která akci pořádá. Anketu o nejkrásnější strom uspořádali před lety ekologové v Brně s cílem vzbudit zájem občanů o veřejnou zeleň. Z akce se pak stala celostátní anketa. Loni ji vyhrál majestátný tisíciletý tis, který roste ve svazích u jihomoravského hradu Pernštejna.

Sparta v derby se Slavií nevyužila Hubáčkova vyloučení

Bezbrankovou remízou skončilo 264. pražské derby mezi Slavií a Spartou. V utkání 9. kola fotbalové ligy byli domácí na Strahově aktivnější, ale posledních dvacet minut odehráli v oslabení po Hubáčkově vyloučení. Zisk bodu posunul Slavii na čtvrté místo tabulky, dva body za tradičního rivala.

Domácí trenér Karel Jarolím zařadil novou posilu Urbánka na pravou strany zálohy, na druhé straně se do sestavy vrátil uzdravený Horváth, kvůli disciplinárnímu trestu však kouč Bílek musel postrádat Řepku. Hosté začali aktivněji, ale první šanci měl v sedmé minutě Vlček; Blažek mu ji ale včasným vyběhnutím a pádem pod nohy zmařil. Na druhé straně šel Kolář sám na Latku, ale neprosadil se. Domácí pak převzali iniciativu, Švento přenechal míč Vlčkovi a jeho technickou střelu musel nadvakrát likvidovat Blažek. Hrálo se více před brankou hostujícího celku, ale Fořt si nedokázal zpracoval dobře míč a o možnou šanci se připravil. I útoky Sparty ale byly nebezpečné. V 13. minutě Homola po rohu vystřelil těsně vedle pravé Kozáčikovy tyče, domácí gólman si poté lehce poradil se Šimákovou střelou z úhlu. Slavia se snažila prosadit nakopáváním míčů, hosté naopak chtěli více kombinovat a hlavně Sylvestremu se to dařilo. Aktivní byl na hrotu útoku Sparty Došek. Ve 20. minutě si zpracoval míč na prsou, ale ke střele se nedostal, Kozáčik mu míč sebral. Pak zneškodnil i Horváthův nebezpečný centr.

Hrálo se s oboustranným nasazením, hra se rychle přelévala střídavě před obě branky. Po Vlčkově průniku po pravé straně odvrátil Homola na poslední chvíli míč před Fořtem, na druhé straně Horváthův trestný kop jen těsně minul branku. Velmi platným hráčem hostí byl Šimák, který se snažil hru dirigovat, ale i zakončovat. V 36. minutě se zbavil Hubáčka a namířil přesně k tyči, avšak Kozáčik bleskově zareagoval a vyrazil míč na roh.

V úvodu druhého poločasu sevřeli domácí Spartu do její šestnáctky, v rychlém sledu rozehrávali pět rohů, ale hosté se ubránili. Po rychlém brejku pak poslal Vlček míč na Fořtovu hlavu, ale Blažek byl připraven. Po dalším bleskovém výpadu pálil Švento v dobré pozici nad. Hráči Sparty začali druhý poločas hodně vlažně a hrálo se praktiky na jednu branku. Na další příležitost ale solidně zaplněný Strahov čekal až do 65. minuty. Vlček se uvolnil, zpětnou přihrávkou po průniku po křídle našel Šventa, ale ten se místo rychlé střely snažil najít ještě lepší střeleckou pozici a o míč přišel. V 70. minutě Zabavník vystihl přihrávku na Krajčíka a vyrazil do odkryté obrany. Křižující Hubáček byl u míče pozdě, sparťanského hráče skluzem srazil a německý rozhodčí Weiner mu bez rozpaků ukázal červenou kartu. Ale ani početní převaha se na hřišti příliš neprojevila. Hra se jen vyrovnala, do šance domácí soupeře prakticky nepustili. Až tři minuty před koncem vypálil z hranice šestnáctky Sylvestre, ale obránci míč srazili na roh. A když v nastaveném čase chytil Kozáčik míč po odrazu od spoluhráče Krajčíka téměř na brankové čáře, skončil zápas remízou.

Mladá Boleslav ztratila ligovou neporazitelnost v Teplicích, prohrála 0:2

Teplický trenér Vlastislav Mareček po výhře s Mladou Boleslaví netajil spokojenost. "Nečekalo nás nic jednoduchého, Boleslav je v současné chvíli jedno z našich top mužstev. V naší situaci ale potřebujeme doma nutně vyhrávat. Bylo to zasloužené vítězství, už v prvním poločase jsme měli dost šancí na gól. Jsem rád, že jsme to takhle zvládli," těšil se Mareček.

Trenér Mladé Boleslavi Dušan Uhrin vypadal hodně zkroušeně, když měl hodnotit první letošní porážku. "V první půli jsme možná byli lepší a soupeře občas přitlačili. Ve druhém poločase jsme ale udělali nepochopitelnou chybu na levé straně a z toho jsme inkasovali důležitý první gól," litoval Uhrin. Podle něj se na jeho týmu dnes projevila náročný program z posledních týdnů. "Potřebovali bychom ještě jeden den navíc, hráči už jsou hodně vyčerpaní a den navíc by nám určitě pomohl. Natrénováno máme, ale v tuhle chvíli máme odehráno tolik zápasů, jako běžně za celý podzim. Dnes nám už chyběla taková ta zdravá agresivita," poznamenal Uhrin. Teplický lodivod Mareček kontroval lehce podrážděně. "Nechci aby to sklouzlo k tomu, že jsme vyhráli proto, že Boleslav hrála ve čtvrtek těžký zápas. My jsme zase hráli ve středu pohár, což nás také nějaké síly stálo. A navíc máme mimo hru asi sedm zraněných hráčů, také to nemáme jednoduché," reagoval Mareček. Jeho protějšek z mladoboleslavské lavičky Uhrin však prý teplickou výhru snižovat nechtěl. "Soupeř byl lepší, vyhrál zaslouženě," dodal Uhrin.

České Budějovice rozhodly o výhře nad Plzní před poločasem

Trenér českobudějovických fotbalistů František Cipro musel být po výhře svého mužstva spokojen. "Bylo to kvalitní utkání, které mělo svůj náboj, které zkreslovala pouze komorní atmosféra v hledišti," řekl kouč při hodnocení utkání. Plzeň podle něj byla strašně těžkým soupeřem. "Ve druhém poločase jsme záměrně střed hřiště soupeři přenechávali a hráli na brejky. Vítězství jsme si však zasloužili za vypracované šance, zatímco Plzeň prakticky žádné neměla. I za stavu 2:1 jsme totiž další příležitosti zahodili, především Svátek měl svoji možnost proměnit," řekl Cipro, podle kterého Skála ze základní sestavy vypadl těsně před utkáním kvůli tomu, že si při rozcvičce natrhl sval. I podle jeho plzeňského kolegy Stanislava Levého domácí vyhráli zaslouženě. "Nám se totiž vůbec nepovedl začátek utkání, ale v další fázi po vyrovnání tam byly z naší strany náznaky šancí, jenže místo toho jsme podruhé inkasovali. Ve druhé půli jsme museli otevřít hru a bylo jen otázkou, zda z nějaké skrumáže vyrovnáme, nebo z protiútoku znovu inkasujeme," prohlásil Levý, který si stěžoval na málo agresivní způsob zálohy. Paradoxně v úvodu sezony pod trenérem Michalem Bílkem byl tento způsob boje největší devizou Západočechů.

Olomouc porazila v souboji z konce tabulky Slovácko

V souboji posledních dvou týmů prvoligové tabulky se radovala Olomouc, která porazila Slovácko 2:1 a poslala soupeře na úplné ligové dno. Vítězný gól Hanáků vstřelil v 68. minutě Onofrej. Hostům nepomohl po svém návratu ze Švýcarska ani útočník Ivana.

Brno stále zápasí s produktivitou

Přestože mají fotbalisté Brna tři kvalitní útočníky, nadále v letošní ligové soutěži stále zápolí s přesnou koncovkou. Výsledkem je po devíti kolech pouhých pět vstřelených branek a také remíza 1:1 v nedělním duelu s Mostem. Právě malá produktivita se také odrazila do hodnocení trenéra Mazury při hodnocení utkání. "Nemohu být spokojen s výsledkem, neboť naším cílem byl plný bodový zisk. Most ale hrál dobře, zatímco my jsme si nevytvořili žádnou vyloženější šanci. V útoku se nám nedařilo, chyběl nám důraz," povzdychl si brněnský kouč, který byl spokojen snad jen se standardními situacemi. S remízou byl naopak plně spokojen mostecký trenér Zdeněk Ščasný. "Možná jsme dnes sahali po třech bodech. Byli jsme dobře připraveni, zápas jsme až na brankovou Zelenkovu brankovou střelu a závěr, zvládli. Soupeře jsme do vyložených příležitostí nepustili, při našich brejcích nám ale chybělo více klidu," řekl trenér.

Pechanová doplavala těsně druhá v závodě SP v Hongkongu

Česká dálková plavkyně Jana Pechanová obsadila druhé místo v závodě Světového poháru v Hongkongu. Na desetikilometrové trati v moři prohrála bronzová medailistka z mistrovství Evropy až v závěrečném spurtu s Němkou Brittou Kamrauovou-Coresteinovou rozdílem pouhých pěti setin sekundy. O pořadí rozhodla cílová kamera. Závod mužů na stejné trati vyhrál Alan Bircher z Velké Británie. Pechanová dosáhla v neděli svého nejlepšího výsledku ve Světovém poháru dálkových plavců. Před rokem v Hongkongu skončila pátá, letos si připsala čtvrté místo v Dubaji a sedmé v Seville.

Berdych prohrál finále v Bombaji a desítka mu unikla

Tomáš Berdych prohrál odložené finále tenisového turnaje v Bombaji s Dmitrijem Tursunovem a zatím se neposune do elitní desítky světového žebříčku. Zápas po dvou hodinách a 45 minutách a dvojím přerušení kvůli dešti vyhrál ruský tenista 6:3, 4:6 a 7:6.

Počasí:

V úterý očekávají meteorologové v Čechách zataženo až oblačno, na západě a severozápadě zase s občasným deštěm, ojediněle intenzivním. Na Moravě a ve Slezsku bude až polojasno a srážky jen ojediněle, později začne oblačnost přibývat a přijdou místní přeháńky, ojediněle bouřky. Teploty 18 až 22 stupňů Celsia, na západě a severozápadě Čech kolem 16, na jihovýchodě Moravy kolem 24 stupňů.