Zprávy

Zelení podpoří Topolánkovu vládu při hlasování o důvěře

Strana zelených příští týden podpoří vládu Mirka Topolánka (ODS), když bude žádat Poslaneckou sněmovnu o důvěru. Šesti poslancům Strany zelených to v sobotu na jednání v Pardubicích doporučila její Republiková rada. Novinářům to oznámil předseda Martin Bursík. Rozhodnutí se podle něj opírá o programové prohlášení menšinové vlády ODS, ale neznamená bezvýhradnou podporu. Zelení uvedli, že chtějí být konstruktivní opoziční stranou.

"Nejvýznamnějším důvodem je skutečnost, že vláda ODS přímo v prohlášení hovoří o tom, že dovede zemi k předčasným volbám. To vnímáme jako nejpoctivější řešení ve vztahu k veřejnosti a podporujeme ho od začátku," řekl Bursík. Další podmínkou vyjádření důvěry je pro zelené záruka, že občanští demokraté nevytvoří po senátních volbách s ČSSD velkou koalici či neuzavřou nějakou formu opoziční smlouvy. "Za důležité také považujeme, že u ODS nevidíme choutky, aby redukovala demokratickou soutěž mezi politickými stranami účelovými změnami volebních zákonů," řekl Bursík. Zelení chtějí také dohlížet na to, aby vláda ODS dodržovala své programové prohlášení. V něm se objevily i některé body navrhované Stranou zelených, například omezení kamionové dopravy o víkendech, zachování limitů těžby v severních Čechách či podporu alternativních paliv v dopravě. O tom, že zelení vládu podpoří, rozhodla Republiková rada rozdílem jediného hlasu. Topolánek podle zelených na pátečním jednání garantoval, že splní jejich požadavky, včetně veřejného prohlášení o tom, že neuzavře s ČSSD pakt po senátních volbách.

Změny v Inspekci ministra vnitra pokračují - končí další tři vysocí důstojníci

Personální změny v Inspekci ministra vnitra pokračují. Ministr Ivan Langer (ODS) v pátek vedle šéfa inspekce Miroslava Borníka a jeho dvou náměstků odvolal i další tři vysoké důstojníky, kteří vedli různá oddělení inspekce. ČTK to potvrdila mluvčí ministerstva Marie Masaříková, důvody ale neuvedla. Podle opozice Langer vážně porušil principy právního řádu, neboť je v konfliktu zájmů. "Považuji ty změny za výjimečný krok, ke kterému se dosud žádný ministr vnitra neodhodlal. O mých důvodech bude ale jako první informován sněmovní bezpečnostní výbor, který jsem z vlastní iniciativy požádal o slyšení," řekl ČTK Langer, který před poslance zamíří příští týden.

Ze svých funkcí musejí vedle Borníka odejít i jeho dva náměstci Jiří Červenka a Luděk Zajíc. O jejich novém pracovním zařazení má podle ministerstva rozhodnout policejní prezident Vladislav Husák. Mezi třemi dalšími odvolanými vedoucími činiteli inspekce je také důstojník Vladimír Nesvadba, o němž v sobotu informoval deník Právo. Jeho jméno ČTK potvrdila mluvčí Masaříková. Již dříve Langer údajně kvůli únikům informací postavil na tři měsíce mimo službu dalšího bývalého šéfa jednoho z oddělení inspekce Jaroslava Hlaváče.

"Ty čistky nemohu chápat jako snahu o zlepšení práce inspekce. Je to spíše vyřizování osobních účtů a politika. Žádný důvod k odvolání nebyl. Je to nemilé a překvapující, když navíc současná vláda ještě nezískala ani důvěru, a už se uchyluje k takovým personálním změnám," reagoval na sobotní informace bývalý ministr vnitra a současný šéf sněmovního bezpečnostního výboru František Bublan (ČSSD). Varoval také svého nástupce před podobnými kroky. "Vždyť ty čistky mohou způsobit to, že se všechny případy, které vyšetřuje inspekce, zastaví. Je to špatný krok," řekl ČTK Bublan. Důvodem odvolání všech vysokých důstojníků inspekce je prý kauza s údajnými odposlechy politiků a novinářů. Inspekce totiž vyšetřovala okolnosti úniku informací z takzvané Kubiceho zprávy. Mezi podezřelými z úniku je přitom i Langer.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) při pátečním jednání sněmovny uvedl, že při vyšetřování úniku informací z takzvané Kubiceho zprávy bylo nasazeno 46 odposlechů. Týkaly se dvou politiků, dvou novinářů, tří policistů a jednoho lékaře. Odposloucháváni byli zřejmě i jejich rodinní příslušníci a spolupracovníci. Langer prohlásil, že odposlechy byly sice v souladu se zákonem, ale týkaly se i lidí, kteří s případem neměli nic společného. Informaci obdržel Pospíšil písemně od šéfa policejního útvaru zvláštních činností Tomáše Almera, jehož pracovníci odposlechy technicky zajišťují.

Odvolaný Borník je v pracovní neschopnosti a ještě nejméně do listopadu bude mít nohu v sádře. "Ministr mi to oznámil v pátek telefonicky, nic oficiálního nevím. Neznám ani žádný důvod odvolání, ještě mně nic neřekl," popsal v sobotu ČTK Borník, který však nemíní ani po takovém odchodu z funkce řady policie opustit. "Proč bych odcházel, já jsem nic neudělal," podotkl. Ve funkci ho nahradí Zdeněk Pelc, který inspekci již jednou vedl v letech 1997 až 1998. Podle Práva mu zástupce bude dělat Leo Salvet, jenž již tuto funkci zastával před několika lety pod vedením Mikuláše Tomina. Toho v roce 2004 vystřídal na ředitelské židli právě Borník. Borník nepřemýšlí ani o případném návratu do vedení inspekce, pokud by se k vládě dostala opět ČSSD. "Já se asi těžko můžu vrátit, když už je tam někdo nový. Pana Pelce znám, na inspekci už jednou byl. Dále nebudu změny v tomto úřadu komentovat," dodal Borník. Jeho pozdější dosazení do funkce si ale dokáže představit Bublan, který by v případě opětovného návratu kabinetu Jiřího Paroubka (ČSSD) zřejmě znovu dostal zpět své ministerské křeslo. "Přemýšlel bych o tom, ale mám pocit, že pan Borník je z toho všeho hodně zklamán. Nevím, jestli by ještě vůbec chtěl se vrátit, přece jen se již blíží důchodovému věku," řekl.

Působení Borníka ve vedení inspekce si exministr pochvaloval. "Za poslední dva roky se práce inspekce hodně zlepšila, je profesionální. Souvisí to s nástupem pana Borníka," myslí si Bublan. Naopak kritizuje postup svého nástupce, který je podle něj nekoncepční. "Pochopil bych tyto změny, kdyby současná vláda měla působit alespoň rok, ale vždyť ona může skončit již příští týden. Nevidím v krocích pana Langera žádnou koncepci," doplnil poslanec. Langer má opačný názor: "Naopak změny, které provedl bývalý ministr v období těsně před jmenováním nové vlády, považuji za naprosto nekoncepční zásah do práce Inspekce ministra vnitra. Mé kroky jsou právě kvůli změnám pana Bublana."

Kandidátů pro letošní podzimní volby bude už jen ubývat

Kandidátů pro letošní podzimní volby do Senátu a obecních zastupitelstev může už jen ubývat. Obecní úřady měly do soboty k volbám připustit ty kandidáty, jejichž původně odmítnutou přihlášku by přikázal dodatečně zaregistrovat soud. Přijatí uchazeči se mohou kandidatury vzdát, případně být odvoláni do 48 hodin před zahájením voleb, nejpozději tedy ve čtvrtek 18. října do 14:00.

Do senátních voleb se podle údajů Českého statistického úřadu na www.volby.cz úspěšně přihlásilo 204 kandidátů, na jedno volené místo tak připadá v průměru sedm až osm kandidátů. O místa v obecních zastupitelstvech aktuálně usiluje 201.239 kandidátů, kteří budou usilovat o 62.483 mandátů. Někteří kandidáti nebyli k volbám připuštěni kvůli závadám na svých přihláškách, u komunálních voleb se to týkalo i některých místních uskupení.

Zhruba 50 anarchistů v Čáslavi protestovalo proti základnám USA

Na náměstí Jana Žižky z Trocnova v Čáslavi se v sobotu uskutečnila anarchistická demonstrace proti vybudování protiraketových základen USA v České republice a ve světě. Povolená akce organizovaná skupinou ČSAF-střed přilákala pět desítek anarchistů a stejný počet příznivců ultrapravice. Znesvářené skupiny se nestřetly. Organizátoři akce ve svých projevech tvrdili, že případná výstavba raketové základny vystavuje Českou republiku riziku jaderného úderu. Projev hlavního organizátora akce příznivci ultrapravice přerušovali skandováním a posměšným potleskem.

Akci monitorovalo zhruba 200 policistů z místního oddělení posílených o příslušníky pořádkové jednotky Středočeského kraje a psovody. "Anarchisté po 15:00 opustili město, kde zůstalo jen několik místních příznivců ultrapravice," řekla ČTK mluvčí středočeské policie Soňa Budská. Několik příznivců ultrapravice se ve městě objevilo asi hodinu před začátkem demonstrace, policisté proto hlídali všechny přístupové cesty na centrální náměstí a vlakové nádraží. Policisté všechny náznaky střetů zažehnali hned v zárodku. "Policie neměla žádný důvod k zásahu, nikdo nebyl zadržen," sdělila Budská.

Hasiči museli kvůli poruše evakuovat lanovku na Komáří vížku

Hasiči v sobotu odpoledne evakuovali lanovku z Bohosudova na Komáří vížku na Teplicku, která se kvůli poruše zastavila. ČTK to řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. Tři lezecké skupiny hasičů sjely k cestujícím po nosném laně a postupně je spustily na zem. Záchranné práce skončily po 16:00. Příčinou zastavení lanovky deset minut před 14:00 byla porucha na převodovce. "Podle drážních předpisů musíme lanovou dráhu zastavit a do dvou hodin evakuovat. Na lanovce bylo v době jejího zastavení 26 lidí," řekl její majitel Vladimír Šťastný. Některým z cestujících pomohli dolů hasiči, řada z nich však seskákala ze sedaček na zem. "V některých úsecích je to možné, protože sedačky jedou jen metr až dva nad zemí," uvedl majitel. Lanovka na Komáří vížku je s 2348 metry nejdelší lanovou dráhou bez mezistanice v Česku. Její oprava podle Šťastného potrvá tři dny. Podobná porucha ji postihla v roce 2002, kdy hasiči rovněž pasažéry evakuovali.

Obraz Josefa Čapka byl vydražen za rekordních 9,3 milionu korun

Za rekordních 9,3 milionu korun byl v sobotu v pražském hotelu Hilton vydražen obraz Josefa Čapka Koupel Nohou. ČTK o tom informoval majitel pořádající Galerie Art Praha Vladimír Neubert. Vyvolávací cena obrazu byla 950.000 korun. Aukci obrazů a soch českých a slovenských výtvarníků označil za vůbec rekordní v dějinách České republiky. Olej na plátně namaloval Čapek v roce 1921. Poprvé byl vystaven téhož roku v Praze, v Brně a v Košicích. Častěji si jej mohli prohlížet návštěvníci českých a slovenských výstav v 70. a 80. letech. Dosud nejvýše na českém aukčním trhu byl koncem dubna letošního roku vydražen za 8,6 milionu korun obraz Jindřicha Štyrského Cirkus Simonette. Za ním je obraz Před zrcadlem Ivana Ivanoviče Šiškina, prodaný v roce 2006 za 7,5 milionu. Ceny jsou uvedeny bez aukční přirážky.

V Mauthausenu byla odhalena pamětní deska Karlu Hašlerovi

Pamětní desku má od soboty v krematoriu bývalého koncentračního tábora v rakouském Mauthausenu skladatel, herec a vlastenec Karel Hašler. Autor slavné skladby Ta naše písnička česká zemřel v Mauthausenu v nesnesitelných podmínkách na úplavici 22. prosince 1941. V místnosti, kde jsou v původním stavu zachovány kremační pece, v sobotu zněly podmanivé Hašlerovy písničky. Za hudebního doprovodu rakousko-české kapely Schrammelquartet si před vlastním odhalením desky přítomní zástupci českých krajanských spolků v Rakousku, českého Senátu i český velvyslanec ve Vídni Rudolf Jindrák spontánně zazpívali nejznámější Hašlerovu skladbu. Slzy do očí se některým účastníkům akce draly do očí při poslechu poslední dochované Hašlerovy písně, tesklivé Plují mraky do daleka. Píseň vznikla v Mauthausenu a za ostnaté dráty se dostala jen díky ústnímu podání, vysvětlil ČTK předseda sdružení Písničkář Ivo Zelenka. "Prý bylo jeho posledním přáním před smrtí, aby se tato píseň zachovala. Byla poslední, kterou napsal," uvedl.

Odhalení pomníku jednomu z nejznámějších a nejvšestrannějších československých umělců si vymohl a zorganizoval Kulturní klub Čechů a Slováků v Rakousku. Podle jeho předsedkyně Heleny Baslerové přitom dnes správa mauthausenského památníku povoluje odhalování pamětních desek konkrétním osobnostem jen výjimečně. Ta Hašlerova, umístěná pod oknem spalovny těl bývalých odsouzenců, ale není v pochmurné místnosti jediná. Připomínku na své umučené tu už dávno mají Srbové, Poláci, Francouzi nebo Španělé. "Měla jsem to v hlavě 30 let," řekla ČTK Baslerová, která do Rakouska odešla v roce 1968. "O rok později jsem se chtěla podívat na Hašlerův pomníček, a překvapilo mě, že nic takového neexistuje. Před deseti lety jsem tu byla znova a stále tu nic nebylo," popisuje, jak se v hlavě pozdější šéfky krajanského kulturního klubu nápad rodil.

Na oslavy úzkokolejky přijely do Kamenice tisíce fandů

Takovou slávu jako v sobotu snad Kamenice nad Lipou podle pamětníků ještě nezažila. Do městečka na Pelhřimovsku se sjely tisíce fandů železnice, aby oslavily sto let provozu úzkokolejky mezi Jindřichovým Hradcem a Obrataní. Hned ráno se vydal ulicemi města historický průvod. V kočáru a na koních v něm jeli měšťané, šli v něm hasiči ve slavnostních uniformách, sestry Červeného kříže a krojovaná chasa. Na náměstí před hotelem U Lípy, který pamatuje, kdy Kamenicí projel první vlak, si pak všichni společně zatančili. Odtud se průvod vydal na nádraží k uvítání protokolárního vlaku. Tak jako před sto lety byla na programu báseň, projevy, sborový zpěv a žehnání vlaku.

Vlaková souprava se po unikátní úzkorozchodné trati z Jindřichova Hradce do Obrataně vydala poprvé na Vánoce 1906. Několikrát jí už ale hrozil zánik. Naposled ho odvrátila privatizace. V březnu 1997 dvě větve úzkokolejky za symbolickou korunu získala společnost Jindřichohradecké místní dráhy. Oslavenkyně, vedoucí z Jindřichova Hradce v jižních Čechách do Obrataně na Vysočině, měří 46 kilometrů. Opačným směrem z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice se cestující mohou kochat malebnou krajinou České Kanady na celkem 33 kilometrech. Unikátní technická památka má rozchod kolejnic 76 centimetrů.

Chebské Knihobraní představilo židovskou kulturu i kuchyni

Šestý ročník Knihobraní, regionálního veletrhu literatury, představil v Krajském muzeu Cheb nejen řadu nových publikací, ale i židovské památky i kuchyni. Právě židovská kultura je hlavním tématem letošního Knihobraní, řekla ČTK ředitelka muzea Eva Dittertová. Židovskou tématikou se zabývalo diskusní fórum. Účastníci představili projekty, které se zabývají záchranou a výzkumem židovských památek nebo vyhledávají židovské obyvatele, kteří za války zmizeli, popsala Dittertová Studenti plzeňského gymnázia prezentovali výsledky projektu Spolužáci, který si vzal za cíl zmapovat osudy židovských studentů gymnázia v Mikulášské ulici. Rekonstrukci jediné židovské synagogy představil Památník Hartmanice. Knihobraní také odstartovalo výstavu fotografií Tady žili Židé Radovana Kodery, který od 90. let dokumentuje stav židovských památek v západních Čechách. "V posledních letech se začíná řada památek, které byly ještě před deseti lety v žalostném stavu, opravovat," řekl ČTK Kodera. Objevují se tak i téměř zapomenuté hřbitovy. Knihobraní kromě židovské tématiky nabídlo i tradiční prodej knih nejen regionálních vydavatelů.

Prezentace ČR ve Vídni vyvrcholila koncertem Urbanové

Třídenní prezentace ČR ve Vídni pod heslem "Tschechien neu entdecken" (Znovu objevit Česko) organizovaná vídeňskou pobočkou agentury CzechTourism a Českým centrem na náměstí Am Hof v centru Vídně v pátek slavila svůj vrchol vystoupením slavné české sopranistky Evy Urbanové. Koncerty pod širým nebem a dřevěné stánky reprezentující jednotlivé kraje České republiky navštívily tisícovky Vídeňanů. Prezentace Česka se totiž konala od čtvrtka do soboty na náměstí Am Hof přímo v centru rakouské metropole.

Vystoupení Urbanové bylo vrcholem přehlídky. V doprovodu pianisty Davida Švece zazpívala árie z klasických českých oper včetně Smetanovy Libuše a Dvořákovy Rusalky. Každý z jejich výstupů ocenili diváci nadšeným potleskem. Už ve čtvrtek bylo prostranství před pódiem na náměstí plné posluchačů při vystoupení folkové skupiny Jablkoň.

Výstava představí úspěšné Romy, kteří získali uznání společnosti

S úspěšnými Romy chce veřejnost seznámit výstava s názvem Romové dnes a jinýma očima. Snímky romských žen a mužů, kteří si vysloužili uznání české společnosti v hudbě, tanci či sportu, budou v Galerii U Zlatého Kohouta v pražské Michalské ulici vystaveny od 2. do 14. října. ČTK o tom informovali členové pořádajícího sdružení Romea. Výstava má podle nich pomoci bourat zažité představy a předsudky o romské menšině. "Snažíme se poukázat na fakt, že stigma romské populace, zařazované automaticky mezi horší část obyvatelstva, nepracující skupinu, zloděje a kriminální živly, je již v mnoha ohledech dávno překonáno," uvedli zástupci sdružení. Podle nich nastal čas k tomu, aby veřejnost začala Romy vnímat i jinak. Návštěvníci a návštěvnice galerie uvidí mimo jiné portrét finalistky soutěže Česká Miss Anděly Haluškové, která se jako první Romka prosadila v oficiálním klání krásek. Další snímky představí člena baletu Národního divadla Zdeňka Horvátha, pardubického fotbalistu Josefa Baloga, nového lídra skupiny Koa Mária Biháriho, romského rappera Gypsyho či hudebníky skupiny Gulo čar, která získala před dvěma lety cenu Akademie populární hudby Anděl. Kromě portrétů výstava představí také měsíčník Romano voďi neboli Romská duše, který Romea vydává.

Cenu diváků Novoměstský hrnec smíchu získali Rafťáci

Cenu diváků Novoměstský hrnec smíchu na 28. ročníku festivalu české filmové a televizní komedie v Novém Městě nad Metují na Náchodsku získal film Rafťáci režiséra Karla Janáka. Hlavní cenu festivalu Zlatý prim v kategorii nejlepší filmové komedie porotci udělili filmu Jiřího Vejdělka Účastníci zájezdu. V kategorii nejlepší televizní komedie porotci cenu neudělili, informovala ČTK ředitelka festivalu Ilona Daňková. O udělení ceny diváků rozhodli svým smíchem sami návštěvníci kina při soutěžních projekcích. "Během promítání Rafťáků naši časoměřiči naměřili celkem 25,6 procenta smíchu," uvedla Daňková. Ostatní snímky rozesmály diváky méně.

Pověst o koláři Birkovi vyzkoušelo na vlastní kůži 75 odvážlivců

Pětasedmdesát lidí ví, jak bylo před 370 lety koláři Jiřímu Birkovi, který za jeden den vyrobil a doválel z Lednice do Brna dřevěné kolo. Běžci byli v sobotu rychlejší než Birk, jenže se střídali ve třech a nemuseli kolo vyrobit, řekl ČTK jeden z organizátorů Igor Forgáč. Nejrychlejší z 25 týmů dorazil na brněnskou Starou radnici před 14:00, časem čtyři hodiny a 40 minut ustavil nový český rekord.

Příběh o statném koláři z Lednice na Břeclavsku je jednou z nejznámějších brněnských pověstí. Birk se podle ní v šenku u vína vsadil, že ráno porazí strom, vyrobí z něj kolo a dokulí ho z domu až k městským branám Brna, to vše před setměním. Birkovi se úctyhodný výkon vydařil, předal kolo starostovi, a sázku tak vyhrál. Hrdina se z něj na rozdíl od nynějších odvážlivců nestal. Lidé si mysleli, že má smlouvu s ďáblem, a kolář zemřel po mnoha letech bídy v zapomnění.

Sobotní rekonstrukci si budou dobře pamatovat minimálně svaly běžců. "Dneska to rozhodně na tancovačku nevidím," svěřil se po svém výkonu třicetiletý Michal Pokorný, člen vítězného týmu. S dalšími dvěma spoluběžci se střídal ve válení asi po 350 metrech, zbylí dva novodobí Birkové ho dojížděli na kole. Trojice se do odvážného pokusu pustila téměř bez tréninku, první dva kilometry měli pánové největší problémy s koordinací svých pohybů a kola. "Pak už to ale šlo docela dobře, i když nám upadlo víc než jednou. Zkrátka do ostrých zatáček to není ideální nástroj," smál se Pokorný.

Hokejista Kántor bude do 18. října hostovat ve Vítkovicích

Pardubický hokejový obránce Robert Kántor bude do 18. října hostovat ve Vítkovicích. Devětadvacetiletý hráč tak získal angažmá do doby, než zamíří do švédského Färjestadu. Do Karlstadu zamíří kvůli daňovému systému ve skandinávské zemi právě až po polovině října. Krátkodobé Kántorovo hostování v Ostravě potvrdil na oficiálních klubových stránkách Moelleru Pardubice Zbyněk Kusý.

Tenista Berdych si po výhře nad Koubkem zahraje v Bombaji o titul

Po úspěšné daviscupové baráži prodal Tomáš Berdych výbornou formu i na turnaji v indické Bombaji. Jednadvacetiletý český tenista porazil v sobotním semifinále o osm let staršího Rakušana Stefana Koubka po setech 7:6, 6:2 a zahraje si letos podruhé o titul. Pokud jej v neděli získá, přiblíží se o další kousek elitní desítce ve světovém žebříčku. V něm je zatím třináctý.

Peschkeová neproměnila mečbol a do finále nepostoupila

Neproměněný mečbol a ztráta vedení 5:2 v třetím setu stály tenistku Květoslavu Peschkeovou postup do finále turnaje v Lucemburku. Jednatřicetiletá fedcupová reprezentantka v sobotu absolvovala svůj marný boj o účast v zápase o titul s Aljonou Bondarenkovou z Ukrajiny, které po více než dvou hodinách podlehla 3:6, 7:5 a 5:7.

Kajakář Ježek potvrdil pozici české jedničky

Kajakář Tomáš Ježek potvrdil pozici české jedničky v kanoistickém maratonu a v Týnu nad Vltavou v sobotu obhájil titul. Závodník USK Praha vyhrává domácí šampionát nepřetržitě od roku 1999, tentokrát měl nejvíce sil v závěrečném spurtu trojice soupeřů. Na konci 36 kilometrů dlouhého závodu porazil o 26 setin sekundy oddílového kolegu Filipa Švába a o 73 setin děčínského Jana Obermanna. Nejlepší kajakářkou byla na Vltavě Anna Adamová z Dukly, jež 28,8 kilometru zvládla více než o pět minut rychleji než největší soupeřky. Na kanoi získal titul Petr Koudelka z KVS Praha s dvouapůlminutovým náskokem před zkušeným Petrem Fuksou z Dukly.

Jandovi chyběla desetina bodu ke stupňům vítězů v závodě letní GP

Skokan Jakub Janda propásl o desetinu bodu své druhé stupně vítězů v Grand Prix. Úřadující vítěz tohoto letního seriálu i zimního Světového poháru v sobotu v německém Klingenthalu skončil čtvrtý, vyhrál Polák Adam Malysz.

Počasí

Neděle bude podle meteorologů oblačná, místy se objeví přeháňky. Odpolední teploty 19 až 23 stupňů Celsia.